Compensatie afschaffing ziektewet Achterhoedegevechten tussen idealisten en 'realo's' in de PvdA Slangen Boeren missen sociaal gezicht Van Aartsen Defensie-top wist niets van bevordering omstreden overste Karremans Analyse Hardleers BINNENLAND KORT Kunstwerken Karei Appel gestolen Loslippige hoofdagent Brabant ontslagen Mariniers eerder terug uit Haïti Gehandicapte Tilburgse werd meegelokt Vierde moord in korte tijd in Groningen Rotterdamse politie waarschuwt scholieren OM in beroep tegen vrijspraak Bobby B. Ambassadeur terug naar Nigeria Kok belooft extra geld 'Stations zijn vuil en onveilig' Monopolie pensioenfondsen op de helling Ziekenhuis stelt hartoperaties uit DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND Papendrecht - Uit het Papendrechts Museum zijn in de nacht van donderdag op vrijdag acht werken van Karei Appel gestolen. Het schilderij 'Heads looking over the Mountain' uit 1974 heeft een waarde van anderhalve ton. De zeven litho's vertegenwoordigen een totale waarde van 17.000 gulden. De dieven klommen een ruim twee meter hoge muur over en bereik ten het museum door op de binnenplaats een nooddeur open te bre ken. Volgens de directeur Mouthaan was de politie binnen tien minuten na het afgaan van het inbraakalarm ter plaatse. „Het was een echte snelkraak. De dieven moeten de zaak goed hebben voor bereid. Het moeten ook Appel-liefhebbers zijn geweest, want ze hebben veel kostbaarder werken van andere kunstenaars laten hangen." Den Bosch - Een hoofdagent van de politie Brabant-Noord die eind vorig jaar werd veroordeeld wegens schending van zijn geheimhou dingsplicht, is nu ook ontslagen. De korpsbeheerder stuurde de 35- jarige hoofdagent de laan uit omdat deze aan derden informatie verstrekte uit gegevensbestanden van de politie. De hoofdagent was verbonden aan de Dienst Algemene Ondersteuning. Wat voor gegevens hij naar buiten heeft gebracht en aan wie wil de woord voerder niet zeggen. Schiphol - De 150 mariniers die deel uitmaken van de VN-vrede smacht in Haïti komen rond 10 februari naar Nederland terug. De vredesmacht blijft waarschijnlijk nog zes maanden, maar het is niet nodig dat Nederland daar ook aan meedoet. Dat zei chef defen siestaf Van den Breemen gisteren bij terugkeer van een driedaags bezoek aan Haïti. De vredesmacht zou in zijn geheel een jaar in Haïti blijven om het eerlijke en vrije verloop van de verkiezingen te waarborgen. Die zijn in december gehouden. Na de overdracht van de macht op 7 februari aan president Préval vertrekken de VN-troepen. Tilburg - De 49-jarige verstandelijk gehandicapte vrouw uit Til burg die op 29 januari ernstig mishandeld en verkracht werd aan getroffen op het terrein van het tehuis waarin zij woont, blijkt door een automobilist te zijn meegelokt. De onbekende dader heeft zich aan de vrouw vergrepen en haar daarna uit de auto gezet. Dit is uit buurtonderzoek gebleken. Het rechercheteam bezocht 2500 wonin gen in de wijk De Reit en huis-aan-huis werden duizend brieven bezorgd waarin de politie om informatie vraagt. Groningen - In Groningen is in de nacht van donderdag op vrijdag een 25-jarige straatprostituée om het leven gebracht. De politie heeft als dader een 46-jarige Groninger in zijn woning aangehou den nadat die zelf dé politie had gewaarschuwd. Het is de vierde keer in twee weken dat in de stad een dode valt door een misdrijf. Rotterdam - De regiopolitie Rotterdam-Rijnmond heeft gisteren vrijwel alle middelbare scholen een brief gestuurd met daarin een oproep aan de leerlingen vandaag niet te demonstreren in Rotter dam. CP'86 en de Centrumdemocraten proberen volgens de politie Rotterdamse scholieren te werven voor een betoging uit 'eerherstel van de nationale driekleur'. Deze demonstratie en een tegen-demonstratie van links-extremis ten zijn allebei verboden door loco-burgemeester H. Simons. De politie kondigt in de brief aan met harde hand te zullen optreden tegen mensen die het verbod schenden. Zowel extreem-rechts als anti-fascistische groeperingen kondigden aan toch te demonstreren in het stadscentrum. Aanleiding voor de demonstratie van extreem-rechts is een verbod van sommige scholen in de Randstad op het dragen van zogenoem de bomberjacks met een Nederlands vlaggetje op de mouw. Veel rechts-extremistische jongeren dragen deze jacks. In Dedemsvaart mogen de Centrumdemocraten van de burgemees ter maandag wel actie voeren. Ze delen folders uit om te proteste ren tegen de weigering van zaalruimte aan de partij. Arnhem - Het Openbaar Ministerie in Arnhem gaat in beroep tegen de vrijspraak van de 28-jarige Bobby B. uit Bussum. De rechtbank in Arnhem sprak B. 24 januari vrij wegens gebrek aan bewijs. Hij was beschuldigd van deelname aan de overval op het Albert Heijn-filiaal in Oosterbeek op 14 mei 1990. Daarbij wer den twee personeelsleden gedood en raakte een derde zwaarge wond. Het OM is erg teleurgesteld over de vrijspraak van de verdachte. Hoger beroep is volgens persofficier Buijst voor het OM de enige mogelijkheid diverse getuigenverklaringen op hun waarde te laten wegen. Den Haag - De Nederlandse ambassadeur in Nigeria is deze week teruggekeerd naar Lagos, zo deelde het ministerie van Buitenland se Zaken gisteren mee. Hij was met de andere ambassadeurs van de EU-landen op 11 november uit Lagos teruggeroepen in verband met de executie van Ken Saro-Wiwa en acht andere milieu-activis ten. De terugkeer van ambassadeur P. Zwartkruis betekent overigens niet dat de regering vindt dat de mensenrechtensituatie in Nigeria verbeterd is. Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Linschoten (Sociale Zaken) gaat dinsdag niet met lege handen naar de Eerste Kamer die dan debatteert over afschaffing van de ziektewet. Het kabinet biedt de bewinds man ruimte voor extra maatrege len die moeten voorkomen dat mensen met een slechte gezond heid de dupe worden van de nieu we regeling. Die maatregelen mogen geld kosten. Dat valt af te leiden uit medede lingen van premier Kok gisteren na afloop van de ministerraad. De PvdA in de senaat dreigt het wetsvoorstel te verwerpen, waar door er in de Eerste Kamer de steun onvoldoende zou zijn. Deze week stelde PvdA-fractieleider Utrecht (anp) - De voorzie ningen op NS-stations laten veel te wensen over. Een groot aantal vertoont tekenen van vandalisme, zoals graffiti, kapotte ruiten en brandvlek- ken. Vooral na het weekeinde zijn ze vuil. Reizigers ervaren stationstunnels als sociaal onveilig. Dat blijkt uit een onderzoek van de reizigersorganisatie Rover naar de voorzieningen op ruim tweehonderd trein-, bus-, metro- en sneltramsta tions verspreid over heel Nederland. Uit de enquête onder de Rover-leden blijkt dat vooral de voorzieningen op de kleinere en middelgrote stations onvoldoende zijn. Hier laten vooral de opening stijden van de loketten, cafe taria en fietsenstalling te wensen over. Op veel kleine NS-stations is de enige over dekte wachtruimte bovendien alleen open als ook het loket bemand is. De bereikbaarheid van de stations per fiets, auto en openbaar vervoer is over het algemeen.goed. Reizigers hebben vooral kritiek op de aanwezigheid en de 'opening stijden' van openbare toilet ten, de inrichting van de wachtruimtes (wel of niet overdekt en verwarmd) en de informatie over aansluitend openbaar vervoer. Veel klach ten zijn er ook over de kaart jesautomaten in de NS-sta tions. Deze zijn niet geschikt voor papiergeld en niet voor iedereen gemakkelijk te bedienen. Ook staan er vaak lange rijen wachtenden voor de automaten. Rover vindt dat er kwaliteitscriteria voor de verschillende typen sta tions moeten komen. De orga nisatie hoopt dat de betrok ken vervoersondernemingen de aanbevelingen overnemen. Rover heeft het eerste exem plaar gisteren overhandigd aan NS-directeur Stulp. Die liet weten dankbaar gebruik te zullen maken van de inven tarisatie van de klachten. Van den Berg de premier op de hoogte van de problemen die zijn fractie met de privatisering van de ziektewet heeft. Nu werkgevers een jaar lang ver antwoordelijk worden voor loon doorbetaling aan zieke werkne mers zullen minder gezonde men sen moeilijker aan de slag komen, vreest de PvdA. Werkgevers zul len, zo wordt vermoed, strenger gaan selecteren bij het aannemen van nieuw personeel. Veel maat schappelijke organisaties hebben hier de afgelopen dagen ook nog voor gewaarschuwd. Kwetsbare groepen Kok liet gisteren blijken dat aan vullende maatregelen om dit te voorkomen extra geld mogen kosten. Hij wilde niet zeggen welke voorstellen Linschoten voor de senaat in petto heeft. „Het kabinet wil de zorg wegne men dat de ziektewet nieuwe ongunstige effecten heeft voor kwetsbare groepen. Iedereen heeft er belang bij om oplossin gen te vinden om de positie van deze mensen veilig te stellen. Mede naar aanleiding van vragen van het parlement en maatschap pelijke groeperingen is de staats secretaris volledig voor een open discussie beschikbaar. Het kan zijn dat bepaalde maatregelen geld kosten", aldus Kok. FNV-voorzitter J. Stékelenburg noemde gisteren de afschaffing van de ziektewet 'Paars op-zijn slechtst'. Volgens hem is het absurd dat deugdelijke argumen ten tegen het plan van de rege ring geen kans krijgen. Maandag zal de FNV, met nog 49 andere organisaties, de senaat oproepen de ziektewet niet af te schaffen. Bij die organisaties gaat het onder meer om vakcentrales, werkgeversorganisaties, artsen organisaties en belangengroepe ringen voor chronisch zieken en arbeidsongeschikten. In Nijmegen werd gisteren geëxperimenteerd met een nieuw systeem om de bodem te saneren. Met slangen wordt zuurstof de vervuilde grond ingebracht. Die zuurstof moet de werkzame bac teriën in de grond voeden en zo de reiniging bespoedigen. foto anp Den Haag (anp) - De studie van minister Van Aartsen (Landbouw) naar de toe komst van het Europees landbouwbeleid, gaat voorbij aan de mogelijke inkomens gevolgen voor de agrariërs. Dat zegt G. Doornbos, voorzitter van de boe ren- en tuindersorganisatie LTO-Nederland, in reactie op de scenario-nota over de ont wikkeling van het gemeenschappelijk land bouwbeleid die Van Aartsen gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. „Het is te sterk een puur economisch verhaal", aldus Doornbos. In zijn nota, die al eerder uitlekte, voorziet de landbouwminister de komende vijftien jaar een verdergaande liberalisering van de landbouw door nieuwe wereldhandelsaf spraken en toetreding van Midden- en Oos- teuropese landen tot de Europese Unie. Die liberalisatie leidt volgens Van Aartsen tot een prijsdaling voor de belangrijkste land- bouwprodukten, zoals graan, suiker, rund vlees en melk. De minister suggereert om die prijsdaling op te vangen via een, tijdelijke, inkomenscompensatie voor de boeren. Hij oppert echter wel om daar nadere voorwaar den aan te verbinden, bijvoorbeeld dat de boeren meer werk maken van beheer van natuur en landschap. Ook werpt Van Aartsen de gedachte op om de zuivelquota af te schaffen. Doornbos noemt het afschaffen van die quo ta 'niet op voorhand onbespreekbaar', maar benadrukt dat uitgangspunt van het Europe se landbouwbeleid moet blijven dat de boe ren een redelijk inkomen kunnen verdienen. Daarover leest hij te weinig in Van Aartsens toekomstbeschouwing. Ook vindt de LTO-voorzitter dat een eventu eel verder loslaten van het prijzenstelsel voor de landbouw moet betekenen dat allerlei produktieregels, bijvoorbeeld over milieu en dierenwelzijn, worden gelijkgeschakeld met die in andere landen. Meestal zijn de regels daarover in het buitenland veel soepeler. „Van Aartsen kan zich er niet zo gemakke lijk vanaf maken door uit te gaan van lagere prijzen, zonder daar in Nederland, conse quenties aan te verbinden. Liberalisatie betekent ook dat de huidige verschillen in concurrentiepositie moeten worden wegge werkt", aldus Doornbos. De vertegenwoordigers van de zuivelsector waarschuwen in hun eerste reactie op Van Aartsens nota tegen een dreigende verzwak king van de Nederlandse concurrentieposi tie. In een gezamenlijke verklaring keren ze zich tegen een inkomenscompensatie voor de boeren als die gekoppeld wordt aan het aan tal hectaren of koeien dat een agrariër heeft. Ze laten zich niet uit over de toekomst van de zuivelquota. Van Aartsen heeft aangekondigd zijn toe komstscenario's te willen bespreken met de agrarische sector en de Tweede Kamer voor hij een definitieve positie inneemt in de bin nenkort te starten discussie over de toekomst van het Brusselse landbouwbeleid. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet over weegt de verplichte deelname aan pensioenfondsen op te hef fen. Dat heeft staatssecretaris Lin schoten (Sociale Zaken) gisteren bevestigd. Nu nemen werknemers verplicht deel aan bedrijfspensioenfond sen. De commerciële verzeke raars, verenigd in het Verbond van Verzekeraars, maken zich sterk voor openbreking van de omvangrijke pensioenmarkt. De 78 bedrijfspensioenfondsen in Nederland beheren nu een markt van 350 miljard gulden aan pen sioengelden. De fondsen willen het monopolie behouden. Volgens hen leidt commercialisering van de markt tot hogere pensioenpremies. Het Verbond van Verzekeraars meent echter dat mensen vrij moeten zijn waar ze pensioenen willen afsluiten. „Ten aanzien van de afschaffing van de ver plichte deelneming in bedrijfs pensioenfondsen verkeren ver zekeraars in een nu-of-nooit situatie", meent het verbond, doelend op de discussie in het kabinet. Linschoten noemt de visie van het verbond 'begrijpelijk', maar loopt nog niet vooruit op conclu sies van het kabinet. „Ik hoop dat we er in ministerraad komende maanden uit komen en met een kabinetsstandpunt komen", aldus Linschoten. Utrecht (anp) - Het Wilhelmina Kinderziekenhuis (WKZ) in Utrecht stelt voorlopig alle hart operaties uit. Deze maatregel is genomen na terugkeer van de omstreden kin dercardioloog E. Meijboom. Eer der al had het ziekenhuis de alleen complexe hartoperaties opgeschort. En spoedoperaties verwijst het WKZ al sinds december door naar andere cen tra, in afwachting van een onderzoek door de vermaarde Amerikaanse kinderhartspecia list professor Quagebeur. Die bekijkt of de alarmerende cij fers, waaruit onder meer zou blijken dat er in het WKZ veel vaker zuigelingen met een aan geboren hartafwijking op de operatietafel sterven dan elders (70 om 50 procent), kloppen met de werkelijkheid. Naar ver wachting presenteert de hoogle raar volgende week zijn conclu sies. Volgens voorzitter J. Rozendaal van de Raad van Bestuur is er op het Kinderhartcentrum 'even rust in de tent nodig' om de ver trouwensbreuk tussen Meijboom en sommige van zijn collega's te herstellen. „Je moet alleen ope reren als je voor 100 procent overtuigd bent van een goede patiëntenzorg." Kinderhartarts Meijboom ging deze week weer aan het werk. Half december was hij door het ziekenhuis op non-actief gesteld, omdat hij zijn ongerustheid had geuit over de slechte resultaten van de hartoperaties in het WKZ. Tegen die beslissing span de hij met succes een kort geding aan. De rechter vond het Meijbooms beroepsplicht om te waarschu wen en wuifde het verwijt weg dat de arts opzettelijk het zie kenhuis in diskrediet zou heb ben gebracht. Die nacht, vlak voor Kerst mis vorig jaar, speelden zich in de Eerste Kamer emotio nele taferelen af. Het gebouw, waar normaal gesproken gelouterde politici in ene rust nieuwe wetsvoorstellen op hun deugdelijkheid testen en resultaten van hun inspan ningen evenwichtig bediscussië ren, werden ongebruikelijk felle teksten uitgesproken, e voormalige CD A-coryfee in e Tweede Kamer Hannie van Leeuwen schoot met akelige precisie gaten in de voorstellen voor de nieuwe nabestaanden wet. Zij werd onbewogen aange boord door de verantwoordelijk staatssectaris van Sociale Zaken o kinschoten. Van Leeuwen zorgde wel voor verwarring in oe gelederen van D66 en zaaide PvdA8 in van de Het was sommige sociaal-demo cratische senatoren aan te zien zi] grote moeite hadden met de nadelige effecten van de nieuwe wet voor grote groepen in de samenleving. Hun sociaal-democratische hart gaf ze in om tegen de kabinets plannen te stemmen. Het besef dat ze hadden ingestemd met het regeerakkoord én hun loyaliteit aan de partij, deed ze uiteinde lijk overstag gaan. Door Harry Vermeulen Enkele weken later bleek dat het 'kerst-incident' niet op toeval ligheid berustte. Na lange aarze ling besloot de PvdA-fractie in de senaat niet akkoord te gaan met de wijzigingen in de ziekte wet. PvdA-fractievoorzitter Van de Berg bracht partijgenoot en pre mier Kok persoonlijk op de hoogte van het besluit en verliet een half uur later enigszins ont redderd het Torentje. Kok had hem onomwonden te verstaan gegeven dat hij niet blij was met de opstelling van zijn geestgeno ten. Van de Berg liet toen al doorsch- meren dat zijn fractie het waar schijnlijk niet op een kabinets crisis zou laten aankomen. Komende week zal hij moeten toegevens dat hij met losse flod ders heeft geschoten. Het was de zoveelste botsing tussen het PvdA-deel van het kabinet-Kok en de sociaal- bewogenen in de fracties van Eerste en Tweede Kamer. Het zal zeker niet de laatste zijn. De PvdA worstelt met de eigen identiteit. De sociaal-democra ten hebben geen identiteit meer, zeggen critici als de directeur van de Wiardi Beekman Stich ting Kalma en partij-ideoloog Tromp. De richtingenstrijd in de PvdA heeft alles weg van een achter hoedegevecht tussen goedwil lende figuren, die met hun sym pathieke, maar achterhaalde ideeën voortdurend botsen met Thijs Wöltgens ..lekker ver weg in Limburg.. foto de stem/johan van gurp de realisten in de PvdA, die de marktgerichte gedachte aan hangen. De laatsten kunnen zich vinden in het kabinetsbeleid dat zich sterk richt op de individualise ring van de mens. In die filosie passen de beleidsdaden van het paarse kabinet uitstekend. De radicale herziening van de sociale zekerheid is daarvan het meest treffende voorbeeld. De herziening van de nabestaan denwet, het afschaffen van de ziektewet, de verregaande vers obering van de wao. De privatiseringsgolf is op drift geraakt en lijkt voorlopig niet te stoppen. De pragmatici in de partij lijken aan de winnende hand. De PvdA zet alle kaarten in op meerege- ren. Daarvoor moeten offers worden gebracht, vooral in de richting van de VVD. Echte sociaal-democraten doet dat pijn. Ze zien verbitterd toe hoe hun idealen in de machtige raderen van de vrije-marktge- dachte verpulverd worden. Zwijgen doen ze niet, hoewel hun kritische opstelling ze niet in dank wordt afgenomen. Zowel premier Kok als fractie voorzitter Wallage is intussen zeer bedreven in het neersabelen van opstandige fractiegenoten. Dat ondervond onlangs oud kamerlid Buurmeijer die het gewaagd had vraagtekens te plaatsen bij de verdere uitkle- ding van de wao. Kok was niet bereid serieus op zijn opmerkin gen in te gaan. Voormalig fractievoorzitter van de PvdA Thijs Wöltgens oor deelde op de radio aanzienlijk milder over de dissidenten in zijn partij. „Ook ik dacht wel eens - vooral in moeilijke tijden - daar heb je die vervelende gas ten weer. Maar achteraf moet je toegeven: kritiek is goed. Daar door raken we niet ingedut". Wöltgens is intussen burgemees ter van Kerkrade, ver weg van het politieke geweld in de Twee de Kamer. Vanuit die positie praat het blijkbaar een stuk gemakkelijker. Den Haag (anp) - Minister Voorhoe ve en staatssecretaris Gmelich Meijling van Defensie wisten van tevoren niet dat de landmacht de bevelhebber van de Nederlandse troepen in Bosnië, overste Karre mans, tot kolonel wilde bevorderen. Ook de chef-Defensiestaf Van den Bree men wist er niets van, maar dat hoefde ook niet want dat was een zaak tussen de landmacht en de politieke leiding. Dat zei de chef-Defensiestaf gistermid dag op Schiphol na terugkomst uit Haï ti waar hij de Nederlandse mariniers bezocht. Ook Voorhoeve en Meijling hoefden volgens een woordvoerder van Defensie formeel niet op de hoogte te worden gesteld van de promotie, want over benoemingen tot en met de rang van kolonel beslist de legerraad, het hoogste bestuurscollege van de landmacht. De staatssecretaris ondertekent later het Koninklijk Besluit waarin de bevordin- gen zijn vastgelegd. Bij de promotie van opperofficieren is de politieke leiding van Defensie wel betrokken. Karremans kreeg nogal wat kritiek te verduren na zijn optreden in Bosnië. Hij verklaarde naderhand onder meer dat de Servische inname van de moslim enclave Srebrenica 'een correcte mili taire operatie' was. Enkele weken gele den bleek dat Karremans in de loop van dit jaar bevorderd wordt tot kolonel omdat hij in het buitenland een functie krijgt waaraan die rang verbonden is. Hij wordt liaison-officier in Washing ton. DE BEELDEN zijn onderhand vertrouwd. Een minister moet in de Tweede Kamer erkennen dat hij of zij door ambtenaren niet op de hoogte is gebracht van feiten die wel bij de hoogstver- antwoordelijke bekend zouden moeten zijn. De voormalige minister van Justitie Hirsch Ballin kan erover meepraten. De huidige bewindsvrouwe van Justitie Sorgdrager is door de commissie-Van Traa eveneens gehekeld voor het feit dat zij van belangrijke ontwikkelingen op haar departement geen weet had. Minister Voorhoeve van Defensie heeft ten tijde van de Sre- brenica-affaire ook zwaar onder vuur gelegen omdat de gene- raals met regelmaat verzuimden hun hoogste baas te informe ren. Het gevolg was dat Voorhoeve in het parlement een aan tal malen met de mond vol tanden stond. Hij kon zich ternau wernood een getergde Kamer van het lijf houden. De militaire top heeft blijkbaar niets geleerd van deze zaken. De omstreden overste Karremans werd een aantal weken bevorderd tot kolonel. Het optreden van Karremans in Bosnië heeft wekenlang ter discussie gestaan. Na de val van Srebre nica werd hij gefotografeerd terwijl hij het glas had geheven met de als oorlogsmisdadiger gebrandmerkte Servische gene raal Mladic. Karremans wakkerde de hevige kritiek aan door te verklaren dat de inname van de moslim-enclave een perfecte militaire operatie was. In het licht van deze feiten doet een promotie reeds merkwaar dig aan, maar nu blijkt ook nog eens dat minister Voorhoeve van Defensie en zijn staatssecretaris Gmelich Meijling niet op de hoogte waren. De legerraad heeft de bevordering in eigen verantwoordelijkheid afgehandeld. Formeel gesproken heeft de raad daar het recht toe. Maar in het geval van de promotie van overste Karremans had de legerraad de politieke leiding moeten informeren. Het negeren van de minister en de staatssecretaris getuigt van een schrik barend tekort aan realiteitsbesef of van kwade wil. Een van de uitkomsten van de commissie Van-Traa is dat de bezem door de top van Justitie moet. Minister Voorhoeve moet zich realiseren dat eenzelfde reinigingsactie op Defensie niet overbodig is. ZATERDAG 3 FEBRUARI 1996 A4

de Stem | 1996 | | pagina 5