Zilveren Kruis weert zwakkeren' SONJA mm De jagers zijn boos Inspectie weet soms niet om welke dieren het de stem Sociaal-cultureel werker misbruikte 25 jongens Vele bedrijven opgelicht met post onder rembours Zeeuws-Vlaamse steun voor jagende kroonprins 'Er gaan miljoenen in om' VARA BINNENLAND A3 Volgens Industriebond FNV past verzekeraar onterecht risicoselectie toe bij nieuwe aanmelding 4 SBS6 nieuwe grote klant van Endemol Verkeer raakt gewend aan ijzel I jerelFd Sigrid Koetse wordt ridder Nieuw in Breda: The GANT Store! ZIE DRIE Zaterdagavond, 21.05 uur Je weet maar nooit! JARI 1996 A; ZATERDAG 3 FEBRUARI 1996 annië en Ierland: ien, soms ook wat iral langs de Noord- kele winterse buien, er op de dag in Ier- Maxima van +2 gra de Noordzeekust tot ag in Ierland, .uxemburg: Wolken- vrijwel overal droog, aterdag ongeveer +2 ndag vooral in dé en in Luxemburg den lager. Midden-Frankrijk: elijke departementen wat zon. Verder i vooral in het oosten !gen, zondag op wat ondag een aantrek- rdelijke wind. Daling ?ratuur, met op zon- na van -3 graden in oosten tot +5 in Bre- ikrijk: Aanhoudend ig, lagere temperatu- aantrekkende noor- nd. Nu en dan regen, gen sneeuw. Maxima 10 graden, zondag op atsen enkele graden Zaterdag in het noor- ;lijk nog een bui. Ver- g en van tijd tot tijd lagtemperatuur aan de 12 tot 15 graden. [n het noorden flink ilking en aanhoudende vat neerslag. Naar het ie steeds meer zon en ;er. Maxima zaterdag aden in het noordwes- 1 aan de Costa del Sol. en Ibiza: Zaterdag zon. Zondag meer g maar waarschijnlijk Middagtemperatuur graden, rerwegend bewolkt en tot tijd regen. In het ok kans op onweer, in irden in de bergen Middagtemperatuur 12 raden, in het noorden id kouder, and en Kreta: Vrij veel ig en vooral in het wes- beide dagen kans op onweer; zaterdag met ld de Egeïsche Zee nog jging van temperatuur :ondag maxima van 13 aden. d: Zaterdag vrij veel elden en plaatselijk eeuw, in het zuiden ook ijzel. Zondag in en opnieuw kans op wat vooral in het noorden igen. Daling van mid- leratuur met op zondag van -5 graden in het sten tot -2 in het weS' land: Vrij veel bewol- plaatselijk sneeuw, in en aanvankelijk wat ijzel. Daling van tem- met op zondag in de naxima dicht bij hef it. ijk: 3ewolkt en vooral enige tijd sneeuw. Mid- leratuur zaterdag in de aak net iets boven nul, iets eronder. ri: io-domein en-iemand op-stroop er-creche en-ogelyn el-teckel st-hostie ei-elegie er-elders :er-kamper DISCOTHEEK Door Jos Bouten Roermond - De ogen van tien tallen slachtoffers en hun begeleiders priemden gisteren in de rug van de 33-jarige van ontucht verdachte Sevenum mer W. De eis van officier van justitie Van den Hark, dertig maanden cel waarvan tien voorwaardelijk en verplichte therapie, viel niet goed bij de toeschouwers. Die lie ten op beschaafde wijze hun ongenoegen blijken over de in hun ogen te lage eis. Maar Van gen Hark liet zich niet van zijn stuk brengen. „Verdachte wordt al levenslang gestraft, omdat hij na zijn detentie niet meer terug zal keren naar Sevenum. Boven dien is hij zijn werk kwijt." W. werkte jarenlang als sociaal- cultureel werker bij het RISC. In die hoedanigheid zat hij midden in het Sevenumse welzijnswerk. Geen bejaardendansmiddag, sin terklaasintocht, kindervakantie werk of jeugdcarnaval zonder W. Maar ook in zijn vrije tijd had de sociaal-cultureel werker een onbedwingbare neiging om zijn hulp aan te bieden. Zo kwam hij in een vier kinderen tellend gezin terecht dat in grote problemen verkeerde. Na de scheiding van het ouderechtpaar ging W. bij de vrouw en de kinderen inwonen. Vervolgens verzorgde W. de ern stige zieke vrouw tot aan haar overlijden. Eind vorig jaar werd duidelijk dat de Sevenummer zich jaren lang aan twee kinderen had ver grepen. Een nu 18-jarige jongen werd tien jaar lang seksueel mis bruikt. Een nu 20-jarig broertje van de 18-jarige was acht jaar lang het slachtoffer. Overigens voelt de 20-jarige zich niet als zodanig. Deze jongen had een soort relatie met W en was zelfs teleurgesteld toen hij hoorde dat hij lang niet de enige was met wie de verdachte een seksuele relatie had onderhouden. Volgens justitie zijn in totaal 25 jongens misbruikt, meestal bij W. thuis. Meer dan de helft heeft aangifte gedaan. W. bouwde tot middernacht langzaam een sfeer tje op waarin hij alcohol schonk, de jongens masseerde, ze liet douchen en videofilms vertoonde. Als de jongens lieten blijken niet van handtastelijkheden gediend te zijn, hield W. meteen op. De jongens mochten blijven slapen „Wij zijn hier wel wat gewend. Maar als je dit dossier leest denk je: Wat heb ik nu aan mijn fiets hangen? Het is werkelijk niet te geloven wat u heeft gedaan. Het was net of u de automatische piloot aan had staan", aldus rechtbankvoorzitter Kronig. Volgens advocaat Kuin-Van Koolwijk was de Sevenummer zelf op de lagere school door een onderwijzer misbruikt en is door medeleerlingen ernstig gepest op de middelbare school. Als het aan de Horster advocate ligt gaat W. zo snel mogelijk voor behande ling naar een kliniek. Zorginstelling RISC wist overi gens bijna twee jaar geleden al dat de manzich schuldig maakte aan seksueel misbruik van jon gens. In overleg met de ouders van de slachtoffers heeft deze in heel noordelijk Noord-Limburg actieve instelling besloten de zaak te laten rusten. Het misbruik van jonge jongens ging als gevolg daarvan gewoon door. Pas na ingrijpen door een vertrouwensarts werd de mede werker in november 1995 aange houden wegens het seksueel mis bruiken van ongeveer 25 jonge tjes. Amsterdam (anp) - Verzekeraar het Zilveren Kruis past tegen de afspraken in bij het ziektewetplan risicoselectie toe. Dat heeft de Industriebond FNV vastgesteld na een vergelijking van het aanbod van diverse par ticuliere verzekeraars. Volgens de bond verlangt de maatschappij bij de aanvraag van een offerte de vermelding van gegevens die onder het medisch beroepsgeheim vallen. Zo vraagt Zilveren Kruis of de betreffende werknemer op dit moment in ziektewet of wao zit. En wat de reden van ziekte of arbeidsongeschiktheid is. Op basis hiervan bepaalt de Van onze verslaggever Amsterdam - SBS6 is de nieuwe grote klant van pro ducent Joop van den Ende. Op 11 maart start het com merciële tv-station een dage lijkse Nederlandse dramase rie die Goudkust gaat heten en om zeven uur 's avonds wordt uitgezonden. Precies tussen de concurrenten The Bold and the Beautiful en Onderweg naar Morgen in. ga Madsen (ex-Goede Tij den Slechte Tijden) is aange trokken als uitvoerend pro- ducente. Het verhaal draait om een aantal jongeren uit sterk uiteenlopende milieus. Volgens Endemol staat de nieuwe grote serie, waarvoor speciaal een studio in Utrecht is gehuurd, het con tract met de Holland Media Groep niet in de weg. maatschappij dan de premie. Het Verbond van Verzekeraars heeft echter met staatssecretaris Linschoten (Sociale Zaken) afgesproken dat de verzekeraars iedereen zullen verzekeren en dat ze geen risicoselectie zullen toepassen. Het Zilveren Kruis, zo stelt de FNV-bond, schendt deze afspraak door individuele ziek tegevallen mee te laten wegen in de premiestelling. De Industrie bond vreest dat andere verzeke raars het voorbeeld zullen vol gen, zeker als de Eerste Kamer akkoord gaat met de afschaffing van de ziektewet. Want daar door draaien werkgevers op voor de kosten van ziektedagen van hun werknemers. Volgens de bond lokt de polis van Zilveren Kruis werkgevers ook nog eens uit de wet op de persoonsregistratie te overtre den. Volgens die wet is een werknemer niet verplicht de reden en aard van de ziekte aan de werkgever op te geven. De opstelling van de maatschap pij is voor de bond het bewijs dat de afspraken tussen Linschoten en het verbond van verzekeraars boterzacht zijn. Het verbond is niet bij machte verzekeraars te corrigeren. Bovendien gelden de gemaakte afspraken slechts voor een half jaar. Volgens een woordvoerder van het Zilveren Kruis worden de afspraken correct uitgevoerd. „Er is geen sprake van selectie op grond van individuele ziekte gevallen. Het gaat om informa tie die anoniem wordt versterkt. Deze gegevens zijn absoluut noodzakelijk om het risico voor de verzekeringsmaatschappij vast te stellen." Van onze verslaggever St.-Jansteen - De Zeeuws-Vlaamse politie waarschuwt voor postzendingen met waardeloos materiaal die onder rembours worden aangeboden bij bedrijven. zijn poststukken opgedoken in Gelderland, Overijssel, Fries land en Noord- en Zuid-Hol land. Bij PTT Post zijn inmiddels tientallen klachten binnengeko men. Daarop besloot de PTT de resterende 500 remboursbrieven te staken. Een woordvoerder van PTT Post in Den Haag zegt dat het geld dat door de postbestellers inmiddels is geïnd, wordt vast gehouden. „Hoewel het niet gebruikelijk is, onderzoeken we de mogelijkheden om het geld op de rekeningen van de gedupeer den terug te storten." foto camile schelstraete Volgens sympathisanten van de kroonprins snapt Kritisch Faunabeheer niets van de jacht. auisp uba snau 'I00' e|jaiu8i|DS das| 'duiB|jaw01 I Afgelopen donderdag gebeurde iets dergelijks bij een bedrijf te I St.-Jansteen. De postbode bood i een poststuk aan onder rem- bours. Tegen betaling van 51,80 kon het stuk in ontvangst I worden genomen. Er zaten ech ter louter waardeloze papieren 'n. Omdat het bedrijf snel reageerde, kreeg het geld van de PTT terug. Gebleken is dat op 575 adressen in Nederland don derdag geprobeerd is bedrijven °P deze manier op te lichten. Er Driebergen (anp) - Het verkeer l heeft gisteren in grote delen van I het land wel hinder ondervon- I yan ijzel, maar volgens de I politie raken automobilisten er lanSzaamaan aan gewend. De I Sliste problemen deden zich 's ochtends voor in het westen en I oosten van het land, waar de I wegen in korte tijd veranderden I ijsbanen. I ^e'e tientallen aanrijdingen paren het gevolg. Enkele men- I en werden gewond. De gladheid ■dag 'n van m^~ |De moeilijkheden werden ver- I ?°j;zaakt door regen die vanuit I zuidwesten naar het noord- I in^6n 'ro't' Orodat de vorst diep I i ®r°nd zit, veranderde de neerslag in ijzel. Bij de politie corpsen in Zeeland en Zuid- inouand regende het meldingen IrJf s"PPartijen en botsingen. Kt»» snelheid van auto's te fj-Peyeni mocht op sommige In! j en niet worden gereden. IdL snelwegen rond Rotter- I IJ1 Weyd de maximumsnelheid Iwif3? tot en Dier en daar I Bi, o 50 Udometer per uur. Iwi mmen kwam een 67-jarige I uw uit Den Ham om het Ibnto?' ,en kaar auto frontaal in na o»11®wam met een auto die helft P °P verkeerde weg- terecht was gekomen. Door Gerlach Hochstenbach Kloosterzande - Ze noemen zich 'Zeeuws-Vlaamse sympathisanten van de kroonprins'. Ze zijn kwaad op de stich ting Kritisch Faunabeheer die de euvele moed had Willem-Alexander enkele weken geleden op de vingers te tikken. Want de prins die wil nog wel eens op jacht gaan, ook in Zeeuws-Vlaanderen. En wat in hemelsnaam is daar nu mis mee, zo vragen de sympathisanten zich af. Hun ongenoegen maken ze kenbaar met een bord in een weiland nabij Kloosterzande, waar prins Willem-Alexander wel eens jaagt. Weg met Kritisch Faunabeheer. Leugenaars, staat er op gekalkt. Het weiland is eigendom van de Dienst der Domeinen en wordt als landbouwgrond verpacht. Het koninklijk huis bezit er nog steeds het jachtrecht. Een woordvoerder van de sympathisanten - hij wil niet met zijn naam in de krant - heeft geen goed woord over voor de faunabeheer ders. Ze snappen niks van de jacht en doen ongefundeerde uitspraken, vindt hij, „Ze komen ongeloofwaardig over. De jacht is uit sluitend om de wildstand intact te houden. We zijn geen willekeurige 'afschieters'." Volgens hem wil de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging best een gesprek met Kri tisch Faunabeheer aangaan om de proble men te bespreken. „Maar dat durven ze niet. De 'sympathisant' zelf is jager. Dat Alexan der een slecht schutter is, zoals Kritisch Fau nabeheer beweert, verwijst hij naar het rijk der fabelen. „Ik ben zelf een tamelijk goede jager. Maar ik wilde dat ik zo goed was als de prins." Hoewel de stichting aankondigde Willem- Alexander tot in Zeeuws-Vlaanderen te blij ven achtervolgen, denkt de woordvoerder dat de actievoerders daar 'geen enkele kans' toe krijgen. „Ze komen nooit te weten- wan neer hij komt jagen. Bovendien wordt de prins afgeschermd door rechercheurs," zegt hij. De anonieme woordvoerder bevestigde overigens dat de prins vlak voor Kerstmis nog in de Oost-Zeeuws-Vlaamse polders aan de jacht heeft meegedaan. „We zijn blij dat de kroonprins jaagt. Staan wij tenminste niet alleen." Door John Lazaroms Breda - Echt onder de indruk is ie niet van de inval bij hem thuis door justi tie. „Ik lig er niet zo wakker van. Naar mijn mening heb ik weinig te vrezen", aldus de Bredase handelaar in reptie len en amfibieën, die liever anoniem blijft. Donderdagmorgen om acht uur stonden ze bij hem op de stoep, mede werkers van de Algemene Inspectie Dienst (AID), een hulp-officier van justitie en enkele opsporingsambtena ren. Op zoek naar illegaal ingevoerde reptielen. „Ik moet zeggen dat ze het netjes afge handeld hebben. Ze hebben dan wel over al gekeken, maar het ging allemaal heel rustig aan", aldus de Bredanaar. Zijn handel in exotische reptielen startte gewoon als liefhebberij. Daarvan getui gen de drie terraria in de woonkamer, waar slangen en hagedissen stilletjes de buitenwereld inblikken. Langzaamaan groeide het echter uit tot meer dan alleen een hobby. Via contacten in Indonesië en de Verenigde Staten werd hij in deze regio steeds meer een aan spreekpunt voor liefhebbers van slangen, hagedissen en andere reptielachtigen. Maar vorig jaar veranderde de wetgeving dusdanig dat het steeds moeilijker werd de beestjes te verhandelen. Toen hij bovendien ook nog eens een vas- Enkele in beslag genomen slangen. te baan kreeg bij een grote onderneming op Moerdijk vond hij het welletjes. Vanaf dat moment beperkte hij het tot een inci denteel partijtje dieren. Zo staan in de kamer twee dozen kikkertjes klaar om verscheept te worden. „Zo goed verdient die handel ook weer niet", vertelt hij. Hij snapt nog steeds niet waarom justitie donderdagmorgen niet alleen een aantal dieren van hem meenam. Maar ook de administratie van zijn 'bedrijfje' en wat andere zaken zoals fax en zaktelefoon. Adders „En de AID wist dat ik een paar dieren had die niet meer verhandeld mogen wor den. Ze hebben een paar adders meegeno men. Maar gistermiddag lieten ze nog weten dat die terug gebracht zouden wor den. En de lacerta's die ik had, daar wis ten ze in september al van. Verhandelen mocht ik die beesten niet meer. Want dat was, na de instelling van de nieuwe wet bedreigde uitheemse diersoorten in augustus, onmogelijk. En als ik dieren verhandel gaat dat netjes via de daarvoor bestemde kanalen. En onder de voor waarden zoals die internationaal zijn vastgelegd in het CITES-verdrag." (CITES staat voor Convention on Inter national Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, JL). Een van zijn 'collega's in de Verenigde Staten belde hem gisteren ook hoogst verbaasd op. „Daar hadden ze de boel ook compleet leeg gehaald", zo vertelt hij. De Bredanaar vertelt het wel niet met zo veel woorden. Maar uit zijn woorden blijkt duidelijk dat illegale handel in bedreigde diersoorten makkelijk te voor komen zou zijn. „In Duitsland moet je voor een CITES- verklaring betalen. Net die middelen worden opsporingsambtenaren en een controlesysteem betaald. Dat werkt gewoon beter. Sommige AID-medewer- kers weten soms niet eens welk dier ze voor hun neus hebben. En die moeten de inklaring in Schiphol voor hun rekening nemen", zo stelt de Bredase handelaar, die zich om zijn toekomst geen zorgen maakt. „Ik heb niets verkeerd gedaan", zo besluit hij. .J J/ V? Denken advocaten nou echt alleen maar op korte ter mijn of hebben ze niet precies door wat de uitkomsten van de IRT-enquête voor hen zullen gaan betekenen? Donderdag hoorde ik ze allemaal juichen, want het min of meer verbieden van bepaalde opsporingsmethoden, bood uitzicht op het winnen van nu al lopende of zich binnenkort aandienende rechtzaken. Maar hoe gaat het daarna? Als politie en justitie vanaf heden hun werk goed doen, zullen ze alleen nog maar vervolgen op basis van waterdicht, rechtmatig verkre gen bewijs. Bewijs van het soort, waartussen ook een topadvocaat geen speld kan krijgen. En als je als topcrimineel dan toch geen kans meer hebt voor de rechter, waarom zou je er dan nog zo'n peperdu re raadsman op na houden? Dat ene vormfoutje, waarop je misschien kunt vrijkomen, ziet een pro-deoadvocaat ook wel. Maar de crimineel die geen kapitalen meer kwijt is aan advocatenkosten, hoeft ook minder 'omzet' te maken voor het geval dat. Dus komt er ook minder misdaad. Kort samengevat komt het er op neer dat de topadvoca ten uiteindelijk zichzelf vrijgepleit hebben. Van werk. MERIJN VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens D. van Dop, hoofd van de Divisie Georganiseerde Crimina liteit in Breda die een centrale rol in dit verhaal speelt, is al meer dan een jaar gewerkt aan het oprollen van het netwerk. „We zijn gestart in september 1994. Het gaat hier om een internatio nale vorm van criminaliteit, die groter is dan menigeen vermoedt. En waar behoorlijk wat geld in omgaat", aldus de politieman. Zijn dienst werkt in dit onder zoek samen met de Algemene Inspectie Dienst (AID), douane, FIOD en de Divisie Centrale Recherche Informatie. Bovendien waren er nauwe contacten met de Indonesische autoriteiten en de Amerikaanse US Fish and Wild life Service. Uit het gerechtelijke vooronder zoek bleek al snel dat de verdach ten betrokken zijn bij mogelijk grootschalige smokkel van rep tielen vanuit Indonesië en Austr alië naar Nederland en de VS. Het gaat hierbij ondermeer om kraaghagedissen, blauwtongsk- inken, verschillende soorten schildpadden, varanen en uiterst zeldzame Madagascar hondskop boa's. De waarde van de nu in beslag genomen dieren wordt door justitie geschat op zo'n 65.000 gulden. Gelijktijdig met de huiszoekin gen in Nederland zijn ook inval len bij reptielenhandelaren in de Verenigde Staten en Indonesië gedaan. Zo deden federale agen ten in de VS in vier staten huis zoeking bij handelaren. Van Dop stelt dat de Nederlandse Justitie meer en meer in begint te zien dat dit soort zaken tot serieuze zware criminaliteit gerekend mag wor den. „Qua omzet is het zelfs vergelijk baar met de handel in softdrugs. Dat zijn immense bedragen, mil joenen. De mensen die zich met dit soort zaken bezig houden (ADVERTENTIE) waren overigens een paar jaar geleden nog legaal bezig. Maar ze zijn inmiddels behoorlijk afge zakt", aldus het hoofd van de Bredase divisie. De politie wil de komende weken de immense papierwinkel die in beslag is genomen gaan door vlooien. Daaruit moet dan blij ken hoe het smokkelnetwerk pre cies in elkaar zit. En wie zich schuldig heeft gemaakt aan ille gale praktijken. Van Dop stelt dat de verdachten, gezien de ernst die justitie hiermee maakt, niet moeten denken er makkelijk vanaf te komen. „We praten toch al snel over gevangenisstraffen van vier jaar. Natuurlijk is dit voor ons ook tamelijk nieuw terrein. Wat dat betreft is dit echt een test-case. Maar wel een die zeer serieus wordt genomen. En ik weet zeker dat we met deze actie de top van de ijsberg al voor een zeer groot deel boven hebben gekregen", zo besluit Van Dop. Op de hoek van de Wifhehninasingel en Wifhelminastraat vindt u de nieuwe GANT Store. De hele collectie van dit beroemde Amerikaanse merk onder één dak! The GANT Store, Wilhelminasingel 1, Breda. Sigrid Koetse als Maria Callas foto archief de stem Amsterdam (anp) - De actrice Sigrid Koetse is ridder in de orde van Oranje Nassau geworden. Staatssecretaris Nuis van Cultuur heeft haar de versierselen gisteren in de Stadsschouwburg in Amster dam opgespeld na afloop van de voorstelling Een subtiel evenwicht. Ze kreeg de onderscheiding omdat zij veertig jaar toneel speelt. Sinds de oprichting van Toneelgroep Amsterdam (TGA) in 1987 is Koetse in vaste dienst van dit gezel schap. Voor haar rol in Bake liet (1987), geregisseerd door Gerardjan Rijnders, kreeg ze de Theo d'Or. Koetse, geboren in 1935 in Haarlem, begon haar carrière in 1955 bij de Nederlandse Comedie. Ver der werkte ze bij de Haagsche Comedie, toneelgroep En semble, toneelgroep Theater en het Amsterdams Toneel. (ADVERTENTIE) Uitgesproken

de Stem | 1996 | | pagina 3