DE STEM Geen blanco cheque voor Covra O n ft i't Gouddoppertje -o Jongeren mogen niet meer naar Kalashnikov door COC-activiteiten 6 Steeds meer mensen vallen buiten de boot' Klokkenshow Staten willen grens aan opslaan hoog-radioactief afval in Zeeland Verkeersagressie beloond met veertien weken cel Tocht Sluis-Brugge-Sluis gaat vandaag niet door B.B. King treedt op in Vlissingen en Antwerpen Man krijgt werkstraf voor mishandelen vriend van ex 4 februari van maar dan 400 Klokken Auto in brand 'Hulpagent' ^toa4eKt0'SgeellSCha" Licht gewond bij aanrijding HEAO Breda Accountancy Co-op Accountancy Bedrijfseconomie Bedrijfskundige Informatica Commerciële Economie International Business School Management, Economie en Recht ■i jBURCHTSTRAAT 8, absTBURG Zeeland ZATERDAG 3 FEBRUARI 1996 DEEL 1 /VAM Van onze verslaggever ftrneuzen - Jonge mensen die jonge rencentrum Kalashnikov in Terneu zen bezoeken, mogen daar van hun ouders niet meer heen omdat zij Kalashnikov in verband brengen met activiteiten van de plaatselijke ver eniging voor homoseksuelen COC. Dat zegt de voorzitter van het jongeren centrum, W. Verherbrugge. Kalashnikov wordt volgens hem volledig ten onrechte in een adem genoemd met het bedrijven van anonieme seks in een verduisterde ruimte ('dark room'). „Wij staan de ruimte die wij huren in welzijnscentrum De Triangel op zondag avond af aan het COC omdat we dan zelf geen activiteiten hebben. Verder hebben wij geen enkele relatie met die vereni ging," aldus Verherbrugge. Aanleiding voor zijn reactie is de ver warring en ongerustheid onder ouders van jongeren die Kalashnikov bezoeken over de 'Leather- and Jeansnight'. Dat evenement houdt het COC morgen in het welzijnscentrum De Triangel in de bin nenstad. Burgemeester Barbé heeft de inrichting van de dark room en het optreden van een mannelijke stripper in verband met strijd met de goede zeden verboden. Woordvoerder R. Meijer van de plaatse lijke afdeling van het COC benadrukte overigens eerder deze week al dat het jongerencentrum op geen enkele wijze bij de organisatie van dat evenement betrokken was. 'Wij huren alleen de ruimte'. Kennelijk is die boodschap echter bij een aantal ouders niet overgekomen. Daar om wijst Verherbrugge nog maar eens met klem op het enige verband dat er tussen het jongerencentrum en de ver eniging voor homoseksuelen bestaat, namelijk het gebruik van de ruimte. Volgens de voorzitter van het jongeren centrum was tevoren met het COC- bestuur de afspraak gemaakt dat de laatste vereniging toestemming zou krij gen van de gemeente. Meijer van het COC erkent dat het bestuur van de ver eniging daar wat te gemakkelijk over heeft gedacht. „Wij hebben nooit gedacht dat dit zoveel ophef zou geven." Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Staten vinden dat het Rijk niet tot in lengte van jaren radio-actief afval in Zeeland kan opslaan, puur omdat in Zeeland de enige opslagplaats voor dat spul ligt, de Covra. Er moet daarom een bovengrens gesteld worden aan de accepta tieplicht van de Covra, anders dreigt Zeeland inderdaad een nucleair vuilnisvat zonder bodem te worden. De Staten stellen zich te weer, zo bleek gisteren tijdens een extra zitting van een statencommissie die alleen over de Covra ging, tegen de voortdurende afval stroom van gevaarlijk afval, waar nu ook hoog-radioactief afval (HRA) bij komt. Die stroom afval groeit en groeit en dat gaat har der dan voorzien. pten dat onze Ries mis- de vijf best betaalde and behoort. Ik weet wat erdient, nou dat is geen je." durft het zo hard alle- ellen. „De wegtoppers heus wel. Die weten wat ;e verdienen is. Alleen de ken soms op ons neer. zeggen dat ik tot de vijf coureurs behoor. Ik weet ken mijn eigen contract, anderen verdienen, is| Irraagteken." I was als amateur ook op pper. Niet voor niets zond 'iet Kuijs hem in 1992 uit jipisehe Spelen van Barce- maar drie Nederlanders l' ik moest wel beloven —akker te rijden. Hij werd Jcreeg (terecht) alle aan- idigde als zeventiende en niemand meer." /ent moet Groenendaal al ben dat hij ooit voor het Hou kiezen. Na het NK van hij die knoop definitie g was vanaf dat moment ras: wil ik topsport bedrij- het breedtesport. Ik het de discipline waarin u In het crossen kon ik /p de weg zou ik niet me® :ijn dan een redelijke to r. Daar zijn er in Neder- van en allemaal hopen ze litschieter." financiële gok was? Nou. uit de tijd van mijn vade Iin het crossen aardig wa nen. Hij is er nooit rijkvaj naar we hebben thuis alti] crossen kunnen leven ik over de tachtiger jar® - met die tijd zijn de verdie»' hien wel 200 procent ges» lal door de komst van Rapport Covra wil uitbreiden en actueel is momenteel de inspraakronde over de milieu-effectenrapporta ge (MER), een rapport dat han delt over de gevolgen voor het milieu. De Zeeuwse Staten zijn in die procedure slechts insprekers in het rijksbeleid. Maar is die rapportage achter de rug, dan gaat het over de vergunning voor de uitgebreide Covra, en dat is een bevoegdheid van de Staten. Gisteren kwamen de fracties niet verder dan het stellen van veel technische vragen, maar toch viel er een algemene tendens te bespeuren. Over die accepta tieplicht. „Moet het nu allemaal naar Bors- sele? Kan het afval van Petten niet gewoon in Petten blijven zo vroeg statenlid De Looff (CDA) zich af. „In hoeverre reikt die acceptatieplicht, moeten we tot in lengte van jaren opslaan Enige afbakening zou wel op zijn plaats zijn," voegde statenlid Van Ginkel (RPF/GPV) eraantoe. Statenlid Hamelink (SGP) wilde - ook meer weten over die accepta tieplicht, en statenlid Wiepsma (Delta Anders) vroeg zich af of de bovengrens soms de dertig hecta re opslagruimte is die de Covra nu bezit, maar die nog lang niet vol is. Slecht Statenlid Vermeulen (PvdA), eer der deze week al gesignaleerd bij de hoorzitting over de Covra in Heinekenszand, stelde ook dat er een bovengrens moest komen. Een akte van genoeg. Maar ze hekelde ook het rijksbeleid in de procedure. Vermeulen: „Het vre selijk moeilijke taalgebruik in deze effectenrapportage maakt de inspraakmogelijkheid voor de bevolking bijna tot een farce. En hierdoor ook heeft de bevolking totaal geen vertrouwen in wat ze wordt voorgespiegeld. Wat doet het Rijk eraan, dat is de vraag. Wij willen ook een bovengrens in die acceptatieplicht, want wat er nu ligt, is een blanco cheque. Dat is buitengewoon slecht boven dien voor het imago van Zeeland. Het toeristisch imago, maar ook voor zaken als voedseloverslag in de nabijgelegen haven." )r >P ;ur. ■el t Ie weg is het echt grote ge ;n, maar voor wie? Voor ippers; de rest zal geen m.. den. Maar los daarvan, n») r het veldrijden heeft eige te maken met geld. Voor i- is mijn ego veel belangn] portemonnee. Ik wil y1®.:, oor plezier hebben in t geldt toch voor ie°®rL, ike baan in voor iets wat a [en per maand meer °P*eV arbij je wel iedere dag naar je werk gaat. Hoe at vol?" is nu hoe lang Groenen^ udt in een ploeg met Van Rabobank weet denk ik ëy ituatie. Ze zullen er niet Of hij dan niet beter u kunnen houden? i media-training gehad, nd. Een ding weet hij [liever nu over, dan zor Dan wil ik aan niets ;an de wedstrijd zelf." Van onze verslaggever Terneuzen - Een mislukte inhaalmanoeuvre op de Tractaatweg in Terneuzen. Boze gezichten, een nieuwe poging. Ditmaal wel gelukt, vergezeld van obscene gebaren over en weer. A. G. uit Terneuzen stopte, bewerkte de chauffeur van de andere auto en diens zoon met een ijzeren pijp en ging er -als een haas vandoor. plaatsgevonden en bovendien bleek de Belg niet te kunnen schrijven en slechts heel moei zaam te kunnen lezen. Hij had er alleen zijn handtekening onder gezet. Van de slachtoffers van G.'s verkeerswoede had de zoon hem bij een confrontatie op het politiebureau onmiddellijk her kend. De vader niet, want door een zware hersenschudding is hij de gebeurtenissen van die bewuste septemberdag volledig kwijt. Een getuige herkende G. eveneens, maar wist het niet voor de volle honderd procent zeker. G.'s zaak werd er niet beter op, toen een nichtje van hem tegenover de politie had verklaard dat hij die dag bij haar was gekomen en gezegd had dat hij zich een tijdje koest moest houden, omdat hij had gevochten. Later had zij die ver klaring ingetrokken, maar G. ontkende dat hij haar daartoe had gedwongen. Op een voorstel van officier van justitie Den Hartog om een werkstraf te ver richten, ging hij niet in. „Ik accepteer geen straf. Ik heb hier niets mee te maken," zei hij. De officier vond dat er leugen achtige verklaringen waren afgelegd. Zij eiste zestien weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, mits G. de scha de van honderdzesenzeventig gulden aan zijn slachtoffers ver goedt. De uitspraak van politie rechter Kool was conform de eis. Breskens - Een defect in de carburateur zette de auto van een 51-jarige man uit Sint Annaland afgelopen woens dag in brand toen bij Breskens de pont op wilde rijden. De auto kon nog net op tijd ach teruit van de pont gereden worden. Personeel van de bootdienst bluste de brand. Dat gebeurde allemaal op 24 september 1994, maar G. zei dat bij het niet was geweest en bleef bit ook gisteren voor de recht bank in Terneuzen volhouden. Hij zou zijn auto op 19 septem ber hebben verkocht aan een Belg, vijf dagen voor het mei- bent. Het parket in Middelburg bad daar een keurig geschreven briefje over gekregen van de nieuwe eigenaar. Alleen, het ■dopte niet. Ten eerste stonden er dingen in die pas later hadden Van onze verslaggever Hulst - Een bewoner van de binnenstad van Hulst waarschuwde gisteren de Politie toen hij zag dat de bestuurder van een bestelauto vreemde cap riolen maakte bij het weg- I rijden van een parkeer plaats. zag vanuit zijn woning dat de bestelwagen andere auto's raakte en er niet in slaagde weg te komen. - Hulstenaar toog daarop »aar buiten en ontdekte dat de bestuurder meer alcohol ot zich had genomen dan Soed voor hem was. Hij pakte daarom de autosleutels van ue (honken rijder af en zei dat ui] de politie ging bellen. chauffeur zette eerst een Me mond op en maakte zich uaarna uit de voeten. Toen de Politie arnveerde, was de »ogel gevlogen. Via de eige- aar van de bestelbus kwam e politie toch achter de uaam van de man. Hij zal als- t„°|,door de politie aan de .j? worden gevoeld over ju gedrag. Overigens werd In de werkplaats van de Derde Wereld in Ijzendijke worden onder meer naaimachines opgeknapt. Werkplaats voor Derde Wereld in IJzendijke is eerste in Zeeland Van onze verslaggever IJzendijke - IJzendijke heeft een sterke band met ontwik kelingshulp. Brillenkoster J. van Voorenberghe is al jaren bezig met het inzamelen van brillen voor Ghana en giste ren werd de 'Derde-Wereld Werkplaats IJzendijke' geo pend door wethouder L. Cuelenaere-Faes. Het is de eerste in Zeeland. Het gaat om een solidariteits- werkplaats waar mensen, voor namelijk jongeren, werkerva ring kunnen opdoen en zich tegelijkertijd nuttig maken voor mensen in de Derde Wereld. Dat gebeurt onder leiding van pro jectleidster C. ter Veld. In de werkplaats worden gereedschappen en naaimachi nes opgeknapt en vervolgens verstuurd naar Derde Wereld landen. Ook is het de bedoeling te starten met het boeten van visnetten. De werkplaats is zodoende een plek waar werkervaring en ont wikkelingshulp aan elkaar wor den gekoppeld. De werkerva ringsplaatsen zijn bedoeld voor langdurig werklozen die door middel van werkervaring weer een kans op de arbeidsmarkt maken, asielzoekers zonder sta tus en mensen die vanuit een psychiatrische instelling terug willen keren in de maatschappij. De deelnemers hebben niet alleen de mogelijkheid techni sche kennis en vaardigheden op te doen, maar krijgen ook socia le vaardigheden onder de knie. Ook leren de deelnemers (weer) werken in een normaal arbeids ritme. Hard nodig De werkplaats is een initiatief van de onlangs opgerichte Stichting de Oplossing. L. Beduwé, voorzitter van het bestuur, maakte gisteren duide lijk dat de werkplaats hard nodig is. Zowel voor de kansar men in Nederland als voor die in de Derde Wereld. „Een steeds groter wordende groep mensen Wethouder L. Cuelenaere-Faes (l) opende de 'Derde-Wereld werkplaats IJzendijke FOTO'S WIM KOOIJMAN valt buiten de boot. Door het opdoen van werkervaring in de werkplaats maken ze weer een kans op de arbeidsmarkt." Bij de werkplaats kunnen maxi maal dertig deelnemers aan de slag. Het gaat dan om zes deel nemers per dagdeel van vier uur. De werkplaats is aangesloten bij de landelijke Stichting Vraag en Aanbod. Deze stichting legt de contacten met de plaatsen in de Derde Wereld-landen waar het materiaal naartoe wordt gestuurd en zorgt voor de ver zending. De Stichting Vraag en Aanbod is tien jaar geleden begonnen met een werkplaats waar fietsen werden opgeknapt voor de Der de Wereld. Met de opening van de werkeplaats in IJzendijke heeft de stichting er nu in totaal 41 en die tellen zeshonderd deel nemers. Voorzitter J. Visser van Vraag en Aanbod vertelde gisteren dat de cijfers het succes van de doel stelling aantonen. „Zo stroomt ongeveer zeventig procent door naar een reguliere baan en vijf tien procent gaat studeren. Dat is toch best een succes. Daar naast zorgen onze produkten ervoor dat veel mensen in Derde Wereld aan de slag komen. Dat waren vorig jaar vijftienhon derd mensen." Belediging De landelijke stichting krijgt per jaar vierhonderd aanvragen binnen voor materiaal. Visser legde uit dat eerst goed wordt bekeken of deze aanvragen wor den gehonoreerd. „Het is niet de bedoeling dat materiaal in die landen wordt doorverkocht. We kijken daarom goed naar de referenties. Ook het materiaal moet aan een aantal eisen vol doen. Ik vind het een belediging als er geen goede kwaliteit wordt geleverd. Want ook de mensen in de Derde Wereld heb ben recht op goed gereedschap en goede naaimachines." Zowel Visser en- Beduwé doen een beriep op mensen om oud gereedschap of oude naaimachi nes, die op zolder of in de schuur liggen te verroesten, naar de werkplaats aan de Europastraat in IJzendijke te brengen. „Een kist gereedschap in de Derde Wereld kost een jaarsalaris. In de werkplaats wordt het oude gereedschap dermate opgeknapt dat het niet van nieuw is te onderscheiden." Beduwé hoopt dat de eerste naaimachines snel worden ver zonden. „Maar we zijn er nog lang niet. Zo 'hebben we nog behoefte aan goede leermeesters en we kunnen alle financiële middelen gebruiken om op ter mijn zelfstandig te draaien." Morgen opnieuw overleg 'rayonhoofden' Van onze verslaggever Sluis - Het zal voor velen een teleurstelling zijn, maar de schaatstocht Sluis-Brugge-Sluis gaat vandaag definitief niet door. De Belgische autoriteiten vinden het, gezien de jongste ontwikkelingen van het weer, niet verantwoord om het ijs vrij te geven. De zuiderburen vinden dat het ijs minimaal twaalf centimeter dik moet zijn. Aan de eis was bijna voldaan, maar temperatu ren van drie graden boven nul overdag gooien roet in het eten. De organisatie verwacht ruim 100.000 bezoekers langs en op het dertig kilometer lange tra ject. Het is de vraag of het ijs sterk genoeg is om alle belang stellenden te kunnen dragen. Morgen steken de Belgische en Nederlandse rayonhoofden de koppen opnieuw bij elkaar om de kwaliteit van het ijs te bespreken. Helemaal van de baan is de de tocht nog niet, want volgens de laatste berich ten van het KNMI laat de vorst volgende week weer van zich spreken. Van onze verslaggever Terneuzen - Zeventig inmiddels en nog altijd goed voor een paar honderd concerten per jaar. B.B. King, de ambassadeur van de blues, komt binnenkort naar Vlissingen. Na optredens in Utrecht en Groningen geeft hij op zaterdag 16 maart een con cert in Sporthal Baskenburg. De 'King of the Blues' is een van de laatste nog levende groothe den die de blues in en na de jaren vijftig populair maakten. Momenteel staat hij weer volop in de belangstelling. Vers in het geheugen ligt nog zijn vruchtbare samenwerking met mega-act U2, hetgeen in de de hitsingle 'When love comes to, town' resulteerde. Hij kreeg er heel wat jeugdige fans bij, net als twintig jaar gele den, toen hij het voorprogramma van een Rolling. Stones-tournee verzorgde. In de loop der jaren bouwde de als Riley B. King geboren artiest een indrukwekkende discografie op, die meer dan vijftig titels telt. Opvallend groot is het aantal hits die hij als bluesperformer had. Voorbeelden hiervan zijn 'The thrill is gone', 'Sweet little angel' en 'Why I sing the blues'. Veel gitaristen, van Clapton tot Hend- rix en Stevie Ray Vaugha'n wer den door zijn gitaarstijl beïn vloed. Het concert in Vlissingen begint om 20.15 uur. Het voorprogram ma wordt verzorgd door de Zeeuwse bluesband The Juke Joints, bijgestaan door de Southside Horns. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij onder andere Sonora in Terneu zen, Koster-Dey in Axel en alle VW-bespreekbureau's. Ze kos ten 49,50. Ruim voor het optreden in Vliss ingen, treedt B.B. King al op in de Koningin Elisabethzaal in Ant werpen. Daar begint het concert op maandag 4 maart om 20,30 uur. In het voorprogramma speelt Boogie Boy. Van onze verslaggever Terneuzen - In -het verleden was R. C. uit Axel wel vaker gewelddadig geweest. Vrijheidsberoving, afpersing en mishan deling stonden reeds op zijn kerfstok, toen hij daar in februari 1995 een nieuw feit aan toevoegde. Met zijn ex-vrouw had hij afge sproken dat hij te allen tijde hun dochtertje mocht bezoeken. Op een avond stopte hij bij de woning in Sas van Gent, waar zijn vrouw met het dochtertje, en een nieuwe vriend woonde. Deze hield C. echter tegen, waarop C. de man zou hebben gedreigd hem 'voor zijn donder te rijden'. Dat deed hij ook daadwerkelijk, toen hij daartoe, werd uitgedaagd. Poging tot doodslag of tenminste zware mishandeling, luidde gisteren de beschuldiging bij de rechtbank in Terneuzen. „Zwaar overdreven," vond C. Hij was vanuit stilstand weggereden en had zijn opponent slechts met de neus van zijn auto geraakt. De man had daarbij geen enkel letsel opgelopen. Niettemin vond officier van justi tie Den Hartog dat poging tot doodslag was bewezen. Zij eiste vijf weken gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Het onvoorwaardelijke deel mocht wat haar betrof worden vervangen door veertig uur dienstverlening. Politierechter Kool hield het op mishandeling, maar dat maakte voor de straf weinig uit. Hij legde de gevraagde werkstraf op van veertig uur, plus twee weken voorwaardelijk. Terneuzen - Een 53-jarige inwoner van Terneuzen is afgelopen woensdagavond licht gewond geraakt aan hoofd en nek na een aanrij ding. Een 22-jarige automobilist uit Waterlandkerkje reed in de' Eilandstraat en gaf geen voor- rang aan de Terneuzenaar op de kruising met de provinciale weg. Ook een verkeersbord sneuvelde bij de botsing. (ADVERTENTIE) HOGESCHOOL WEST BRABANT zondag open dag van 13.00 tot 16.30 uur Locatie: Lovensdijkstraat 63 Breda Tel.: 076-52 50 600 52 50 550 Hogeschool West-Brabant maakt werk van je studie!

de Stem | 1996 | | pagina 19