Kamer veegt vloer aan met Ritzen Kerken moeten meer van zich laten horen, vindt CDA-voorzitter Lichte stijging aantal deelnemers Cito-toets Gevangenen moeten aan de slag KORT Jorritsma onthult 'kikker 'Waterhoofden' tevreden op de dijk bij Ochten Leeuwarden maakt zich op voor Elfstedennacht BINNENLAND 1MENTAAR ten drugs mrger-infiltrant [1 rapport' Oud-kamerlid krijgt na drie jaar antwoord Transport afval over water niet altijd bonafide BINNENLAND KORT Noors koningspaar naar Nederland Demonstratie extreem-rechts verboden Autovergoeding ambtenaren Maasstad weg Ambtenaar wegens fraude de laan uit 'Bestuur verpleegtehuis moet weg' Oprichter Confrontatie overleden Pobtie arresteert ontvoerders Weer meisjes in Eindhoven verdwenen Geestehjk gehandicapte vrouw verkracht ARI 1996 A4 I DESTEM VRIJDAG 2 FEBRUARI 1996 A5 mheden van de par- was het beeld nog en maakten duidelijk en het met de opspo- vele beschuldigingen Iderder. se elementen aan el- maar niet positiever. Irugs onder polititoe- den zonder blikken of chercheurs die op ei: superieuren niet te minister slechts ge- Ite hielden van de ont- door de minister van miljoen gulden werd n justitie - gedurende ezag in de Nederland en hun voetstuk gesto- sie van de commissie- het overgrote deel al luit volledig aan bij de kken. De commissie is itie, het Openbaar Mi ters, hoofdcommissa- iscale inlichtingen- en aald waar het gaat om een ernstige crisis bij Nederland (nog) niet de handel in drugsin Jen is. periode gaan oordelen /an de commissie-Van I politie over ruime mo- loringsmethoden moe- e een basis in de wet aag is waar de grenzen stitie lopen momenteel ceptabele situatie. Tus- den drugs en het volle- elen van politie en jus- eden. een meedogenloos uit eens een hard oordeel vooral de verantwoor- 1 te destijds als demissio- CDA'er Hirsch Ballin idrager wordt evenmin ter ruimte gelaten voor k is haar positie niet. In met haar beleidsdaden s ze paniekerig om zich van spreekverboden en I aar departement. Het is is justitie - conform de aa - weer op het juiste :ssie die de opkomst en and en Utrecht onder- dat de politie op kleine :n komen om zodoende renga zei dat gisteren in nmissie-Van Traa. ;rzoek in opdracht van Jallin. Zij concludeerde mse autoriteiten het in- had ontbonden. Wieren- 'ust doorlaten van drugs methode. nelo heeft alsnog gewei infiltrant te laten horen de zogenoemde Geeste ommezwaai van het OM ie komt maandag aan de k tegen leden van de cri- :atuur is tevreden gerea- gse advocaat G. Spong is blamage voor het justi- e commissie heeft precies n allang wisten." ia vindt het rapport voor in feite arbeidsongeschikt oor een strengere norme- t de lachende derde: „Het isis komt. Alle praktijken zullen ook in de toekomst Den Haag (anp) - CDA-voorzitter Heigers wil dat de kerken in Neder land zich meer in het publieke debat mengen. De kerken hebben een eigen geluid. Ze kunnen een denkrichting aangeven," zei hij gisteren na een gesprek tussen een delegatie van het CDA en een afvaardi ging van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Aanleiding voor het gesprek was het in november verschenen CDA-rapport 'Nieuwe wegen, vaste Waarden'. Dat rapport wil een aanzet geven voor de toekomstvisie van de christen-democra ten. De partij zal in juni tot een defini tief standpunt komen. De voorzitter van de Generale Synode van de gereformeerde kerken, R. Vissin- ga, is enthousiast over het rapport: „Als het moderamen het zou kunnen, zouden we het rapport de zegen geven." Volgens Vissinga zou de herkenbaar heid van het CDA als christelijke partij in de oppositie groter kunnen worden. „Niets ten nadele van de macht, maar als oppositiepartij hoef je niet steeds compromissen te sluiten, waardoor je identiteit minder zichtbaar wordt," vindt hij. De nieuwe rol van het CDA brengt de partij volgens Vissinga dichter bij de kerken. Die zijn door de ontkerkelijking en de herinnering aan betere tijden in de marge gedrukt. „De kerken hebben lange tijd hoog van de toren geblazen. Er is een tijd van te rughoudendheid geweest, maar ik denk dat de kerken wat aan de schaamte voorbij raken. We hebben toch een prachtige boodschap te vertellen?" Een duidelijker stem in het publieke de bat zal volgens Vissinga in de kerken besproken worden. „Het CDA-rapport krijgt van ons zoveel instemming, om dat het gaat over zaken waar wij het el ke zondag in de kerk over hebben. Wij putten uit dezelfde bron," aldus de sy nodevoorzitter. Het was vier jaar geleden sinds het CDA en de gereformeerde kerken een gesprek hadden. „Dat is te lang," zegt Helgers, die de frequentie van het contact wil op voeren. Volgens hem kan de politiek profiteren van het 'vezelfijne' netwerk van de kerken in Nederland. „De gemeenten krijgen bijvoorbeeld het geld van de bijzondere bijstand niet op. Ik kan me voorstellen dat het diakonale werk van de kerken wel mensen bereikt, die voor de gemeentelijke instellingen onbereikbaar zijn. Dat zouden we moe ten gebruiken." Ook Vissinga wil vaker contact met het CDA. „We hebben het contact van de Raad van Kerken met de partij mis schien te veel als een alibi gebruikt. Het rapport 'Nieuwe wegen, vaste Waarden' was de rammel om weer met elkaar in overleg te treden." De deelnemers aan het gesprek consta teren overeenkomsten op een groot aan tal punten. Bijvoorbeeld de zorg over de economisering van de samenleving, waardoor mensen volgens Helgers 'al leen op arbeidskracht en koopkracht worden afgerekend'. Ook over medisch-ethische kwesties, de commercialisering van de media en het belang van de geestelijke verzorging in de gezondheidszorg en gevangenissen maken CDA en gereformeerden zich zorgen. Aantal wachtgelders stijgt weer Den Haag (anp) - De Tweede Kamer heeft ernstige kritiek op pogingen van onderwijsminister Ritzen om de uitgaven aan uit keringen in het onderwijs - de wachtgelden - te verlagen. Scho len moeten veel meer worden gestimuleerd om vacatures te ver vullen met ontslagen leerkrachten, vinden de vier grote frac ties. Kitzen verwerpt de kritiek. Vol gens hem moeten scholen en ont slagen docenten veel selectiever gebruik maken van de wachtgel den. De uitgaven aan wachtgel den in het onderwijs zijn veel te hoog, vinden minister én Tweede Kamer. In 1995 ging het om 1,2 miljard gulden. Daarmee werd het budget voor dat jaar met 150 miljoen gulden overschreden. Pogingen om docenten met een uitkering weer aan het werk te helpen, en om te voorkómen dat docenten worden ontslagen, heb ben zelden effect. In 1995 is het aantal wachtgelders met 7 pro cent gestegen. Mentaliteit Volgens de Tweede Kamer ligt dat voor een groot deel aan de maatregelen die zijn genomen om de uitgaven te beperken. D66-ka- merlid Lambrechts noemde deze gisteren tijdens een overleg met de bewindsman 'soms contrapro- duktief'. Ais voorbeeld noemde zij scholen die in geval van ziekte of een va cature proberen een wachtgelder aan te stellen. De lijsten waarop de kandidaten staan, blijken dan niet te kloppen. Andere kamerle den kwamen met soortgelijke voorbeelden, waaruit zij conclu deerden dat sprake is van 'Kaf kaiaanse toestanden'. Den Haag (anp) - Het is ge makkelijker een vraag te stellen dan haar te beant woorden. Daarover kan ook het ministerie van Land bouw meepraten. Ria Beckers; voormalig ka merlid voor GroenLinks, stelde op 19 april 1993 de toenmalige landbouwminis ter Bukman schriftelijke vragen over hormonenvlees. Volgens de regels moeten vragen binnen drie weken schriftelijk worden beant woord. Maar gisteren pas, hijna drie jaar later, rolden de antwoorden bij Beckers in de bus. Althans bij haar op volger, want zijzelf is al lang uit de landelijke politiek ver dwenen. Landbouw bleek de vragen vergeten te zijn, ontdekte on langs een ijverige ambte naar. d het uitdelen van de eer- iquëtecommissie. foto anp lal moeten de controle op opsporingsmethoden aan- Verder moet alles over de ikte methodes in een be- j zaak schriftelijk worden ilegd. De rechter-commis- kan besluiten sommig6 en tijdens de zitting achter uden. De rechter moet wel allemaal kunnen toet' Ritzen meende dat deze term 'ab soluut niet past bij wat er werke lijk gebeurt'. De praktische pro blemen zijn volgens hem al voor een groot deel opgelost. Het is vooral een kwestie van mentali teit, aldus Ritzen. De wachtgeldregeling in het on derwijs is jarenlang zeer riant ge weest en werd daardoor graag benut om slechte of gedemoti veerde docenten de laan uit te sturen. Ook bij bezuinigingen ge beurde dat. 'Seinen op rood' Veel docenten werkten daar graag aan mee, ook al omdat zij ongestraft bij mochten verdienen tot het niveau van hun oude sala ris. Die cultuur moet veranderen, vindt Ritzen. „Alle seinen moeten op rood." Maar volgens hem is het bijzon der lastig om betrokkenen het be sef bij te brengen dat het wacht geld bedoeld is als een tijdelijke uitkering, en dat mensen met een uitkering geacht worden naar werk te blijven zoeken. Het resul taat is 'een dramatische situatie', aldus Ritzen. Het zal volgens hem nog jaren duren voordat de pro blemen zijn opgelost. De minister voelt niets voor het verzoek van de Kamer om scho len voortaan niet meer te beboe ten bij een ontslag, maar juist te belonen als zij een docent met een uitkering in dienst nemen. „Dan ontslaat een school iemand en neemt hem de volgende dag weer aan." Ritzen verwacht ook weinig heil van de suggestie om scholen zelf risico te laten dragen voor ontsla gen. „Dat zal een storm van pro test veroorzaken," voorspelde de minister. Colleggeld De voorgestelde verhoging van het collegegeld is niet in strijd met het internationaal verdrag inzake economische, sociale en culturele rechten, antwoordt mi nister Ritzen op vragen van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer. Deze Kamer debatteert binnen kort over de verhoging van 500 gulden, die in drie etappes wordt doorgevoerd. In 1998 betalen stu denten 2750 gulden. De verhoging van het collegegeld riep een jaar geleden veel protest op bij studenten. Aanvankelijk stelde Ritzen een verhoging van 1000 gulden voor, om zo de be zuiniging van 500 miljoen op het hoger onderwijs uit het regeerak koord te kunnen verzachten. De minister was later bereid de stij ging te beperken tot 500 gulden. Minister Jorritsma onthult in Ochten een beeldje, een geschenk van de inwoners van Ochten aan degenen die hen vorig jaar bij de drei gende overstroming hielpen bij de evacuatie. foto anp Door John van Oppen Ochten - Het volk juicht, de minister glundert, de. dijkgraven feliciteren-qlkaar. Cameralieden werken druk met de elle bogen, in een poging elkaar het beste shot te ontfutselen. Donderdagochtend, 1 februari. De winterdijk bij Ochten, die exact een jaar geleden begon te schuiven en daarmee wereldberoemd werd, is verzwaard en zal met het nodige vlagver toon worden opgeleverd. Dat geeft kouwe drukte langs de waterkant. Niet de ganzen, meerkoeten en andere trekvo gels; niet de boten en duwcombinaties op de rivier, maar de verzamelde 'waterhoofden' van Nederland vangen de aandacht in het polderlandschap. Daar komen ze. Niemand ontbreekt. In op tocht trekken ze naar het monument, dat ter nagedachtenis aan die bange februaridag in 1995 is neergezet aan de voet van de dijk. Een bronzen kikker, gezeten op zandzakken, ziet op zijn horloge dat het tien uur is. „Dat was het tijdstip waarop het bevel tot evacua tie klonk," vertelt de maker; Jan Willem Teu- nissen uit Dodewaard, tegen minister Jorrits ma. De minister staat een mensenlengte onder het peilbord, dat eraan herinnert hoe hoog de ri vier die dag stond. De 'waterhoofden' staan in een cirkel om haar heen. Ze dreigen te bevrie zen, dus erg lang duurt de ceremonie in de buitenlucht niet. Geen ziel begint aan de fonkelnieuwe delta wandeling, juist uitgezet om aan te tonen dat dijkverzwaring en natuurbeheer hand in hand kunnen gaan: „Voor die wandeling kom ik van het voorjaar nog wel eens terug." „Mijn idee." In de warmte van het gemeenschapshuis legt de minister uit dat ze gekomen is om te vieren dat de zwakste schakel in de dijkring rond Gelderland verbeterd is; dat de wiskundige kans op een doorbraak bij extreem hoogwater ter plekke is teruggebracht van één op de 50 naar één op de 1250 keer. Volop reden tot opluchting, zeker. Maar is el ke ketting niet zo sterk als zijn zwakste scha kel? En waar ligt de zwakste schakel in het ri vierengebied, nu Ochten voor de laatste keer CNN op visite heeft gehad? „In de Ooijpolder," bevestigt ir. J. Jansen, hoofdingenieur-directeur van Rijkswater staat in Gelderland. De Millingse bandijk heeft een doorbraakrisico van eens op de 200 jaar en kan pas vóór de winter van 1997 zo sterk zijn als de gerestaureerde waterkering in Ochten. Ook na die verbetering blijven er volop scha kels die zorgen baren. Het duurt minstens tot het jaar 2000 voordat alle Gelderse dijkvak ken zo veilig zijn, dat de overstromingskans niet groter is dan ééns op de 1250 keer dat het hoogwater passeert. Van onze verslaggever «eda - Zo'n 114.000 kinderen doen volgende week mee aan de eindtoets basisonderwijs', oftewel de Cito-toets. Dat komt neer °P 71 procent van de leerlingen van groep acht van de basis scholen in Nederland. Vorig jaar deden er 110.000 scholieren aan mee, 69 procent. Pe 'oets wordt dit jaar voor de 26e Keer gehouden door het Cito, het instituut voor Toetsontwikkeling. I Me,^ts'ag van de Cito-toets, die I f™uari of 1 maart bij de scho- I ligt, vormt een belangrijke I aanwijzing bij het bepalen van de meest geschikte vorm van ver- I vSmderwijs. eestal komt de uitslag van de oets overeen met het uiteindelijke attvtes dat de school geeft voor het vervolgonderwijs. „De resultaten f VeP niet aan dat een kind naar |l 11 bepaalde school móet," zegt IJ* communicatie G. Joosen I noi1 "^r ro^ uiteindelijk I r leerhng een getalletje uit. Dat kan voor de één een advies voor mavo betekenen en voor de ander voor vwo." Dinsdag en donderdag buigen de leerlingen zich over meerkeuze vragen op het gebied van taal, re kenen en informatieverwerking. Woensdag staat wereldoriëntatie op het programma. Vragen dus op het gebied van aardrijkskunde, geschiedenis en biologie. Vorig jaar is dit onderdeel voor het eerst toegevoegd. Het is de bedoeling dat wereldoriëntatie pas volgend jaar gaat meetellen voor het eind resultaat. Eerst wordt er twee jaar proefgedraaid, vooral om de scho len te laten wennen. Van onze verslaggever Den Haag/Breda - Dertig ge vangenissen moeten voor het eind van dit jaar op eigen houtje werk hebben gevon den voor ongeveer 7000 gedetineerden. Begin 1997 is werken verplicht voor de meeste van de 12.000 gevangenen, die tegen die tijd in veertig penitentiaire inrichtin gen zijn ondergebracht. In het nieuwe detentiebeleid van het ministerie van Justitie staat verplichte arbeid centraal. Het standaardregiem is 26 uur arbeid per week. Naast het vergroten van de vei ligheid in de samenleving door vrijheidsbeneming, heeft werk zame detentie als doel een menswaardige en doelmatige tenuitvoerlegging daarvan. Daarnaast moet de uitvoering van het beleid op langere ter mijn ook leiden tot een aanzien lijke kostenbesparing; de gede tineerden moeten een deel van de detentiekosten zelf verdie nen. Ter beschikking gestelden in tbs-klinieken, de vluchtgevaar lijke gevangenen van de extra beveiligde inrichtingen en de gedetineerden die onder een speciaal regiem vallen, worden in principe van deze verplichte arbeid uitgesloten. Om aan de nieuwe richtlijnen van het ministerie te voldoen zijn bij de meeste gevangenissen inmiddels afzonderlijke ar- beidsbedrijven in het leven ge roepen, die voor de gedetineer- denarbeid en de produktie ver antwoordelijk zijn. Deze arbeidsbedrijven moeten ook zelf de boer op om orders voor hun gevangenissen binnen te halen. Om de uiteenlopende produktiemogelijkheden van de inrichtingen onder de aandacht Gevangenen moeten aan het werk. foto de stem/dick de boer van mogelijke opdrachtgevers te brengen, presenteert het ge vangeniswezen zich dezer da gen voor de eerste keer op de vakbeurs voor toeleveringsbe drijven. De inrichtingen hebben uiteen lopende produktiemogelijkhe- den in de aanbieding: beton-, textiel-, hout-, en metaalbewer king, grafisch werk, bos-, ak ker- en tuinbouw, lakspuiterij, montage- en verpakkingswerk zaamheden. Oneigenlijke concurrentie met het reguliere bedrijfsleven moet, zegt het ministerie, wor den voorkomen. „Daarom moe ten alle inrichtingen met prijzen werken die in deze markt ge bruikelijk zijn. De opzet is wat dat betreft en ook gezien de aard en de vorm van deze werk voorziening te vergelijken met de sociale werkplaatsen." Ook al zijn de arbeidskosten voor Justitie erg laag - de gede tineerden krijgen voor hun werkzaamheden een minimale vergoeding - het gevangeniswe zen gaat er van uit dat werkza me detentie een verliesgevende onderneming zal blijken. In elk geval in de eerste jaren. „In veel inrichtingen zullen werkplaatsen moeten worden ingericht en er moeten gereed schappen en machines komen. Bovendien is extra bewakings personeel nodig voor de beveili ging van die werkplaatsen. Nee, als het om de kosten gaat is een regiem waarbij de gedetineer den de hele dag in hun cel zit ten, verreweg het goedkoopste. Daarom streven we ook naar het afsluiten van contracten waarmee we enkele jaren voor uit kunnen, zodat die noodzake lijke investeringen ook de moei te waard zijn," zegt een woord voerder van de Justitie. Ondanks de produktiebeper- kingen die een gevangenis nu eenmaal heeft en een grotere kans op arbeidsonrust, heeft Justitie al goede ervaringen met de tien inrichtingen die werkza me detentie al bij wijze van proef hebben ingevoerd. In de vijf nieuwe gevangenissen (justitie gaat dit jaar van 35 naar 40 inrichtingen) die nog dit jaar worden opgeleverd, wordt het nieuwe beleid standaard ingevoerd. Den Haag (anp) - Naar schatting 10 procent van alle afvaltrans- porten over water is niet geheel bonafide. Dat zegt milieu-coördinator B. Langendoen van de afdeling wa- terpolitie van het Korps Lande lijke Politiediensten in het blad Handhaving. Volgens hem zal de politie haar controle op de uitvoering van mi lieu-wetten op transporten over water het komende jaar intensi veren. Door de toegenomen controles op het afvalvervoer via de weg en de grote aandacht hiervoor in de media, zoeken veel transporteurs hun heil in afvaltransporten over het water. Volgens Langendoen voert de po litie behalve het aantal milieu controles op schepen ook het aantal zogenoemde combi-con troles op. Bij zo'n controle keren de contro leurs een schip helemaal binnen stebuiten. Van afvalbescheiden tot het kijk- en luistergeld, alles trekken ze dan na. In de afgelopen drie maanden hebben gerichte controles door de politie, de milieu-inspectie en de douane al heel wat zaken aan het licht gebracht. Zo hielden de controleurs op de Hollandsche IJssel een Duits vrachtschip met 811 ton auto wrakken aan en op de Waal een Duits schip met 500 wrakken. In beide gevallen bevatten de wrak ken nog accu's, remolie, motor olie en andere gevaarlijke stof fen. De schepen zijn terugge stuurd nadat proces-verbaal was opgemaakt. De verladersorganisatie EVO meent dat een belangrijk deel van de overtredingen te maken heeft met de vaak zeer ingewikkelde regelgeving voor het watertrans port. Leeuwarden (anp) - In Leeuwarden is geen hotelkamer meer te krijgen. Alle kamers in de Friese hoofdstad zijn op voorbehoud volgeboekt door de media. Bij de VW staat de telefoon roodgloeiend, maar het personeel moet de bellers teleurstellen. De burgemeesters van de plaatsen langsde Elfsteden- route verwachten geen grote problemen als de 'tocht der tochten' doorgaat. Vooral in gemeenten aan het begin van de route wordt de wedstrijd rustig afgewacht. In Leeuwar den niet, want daar komen waarschijnlijk de meeste be zoekers. Een organisatiecomité heeft zich al gestort op de 'Nacht van Leeuwarden'. De nacht voor de tocht zijn de horeca-gelegenhe- den in de stad open, terwijl er op straat allerlei activiteiten zijn, zoals dweilorkesten en ijs- wedstrijden. Bezoekers kunnen in een parkeergarage over nachten. Leeuwarden heeft nog geen idee hoeveel mensen op de eventuele Elfstedentocht zul len afkomen. De voorspellin gen lopen uiteen van 100.000 tot 300.000 mensen. Om een grote verkeerschaos te voorkomen, worden alle toe gangswegen tot de stad afge sloten. Het centrum zal alleen met het openbaar vervoer en speciaal ingezette bussen te be reiken zijn. De Nederlandse Spoorwegen en de busmaatschappij Veonn zetten bij een Elfstedentocht extra materieel in. De nacht voor de tocht rijden elk uur treinen vanuit Nijmegen en Utrecht naar Leeuwarden, 's Nachts na de tocht rijden er tot twee uur treinen naar Utrecht en Nijmegen. Tevens zullen op de lijnen binnen Friesland, Leeuwarden-Har- lingen en Leeuwarden-Stavo ren extra treinen rijden. Toeschouwers kunnen op het station in Leeuwarden voor een tientje een button kopen. Op vertoon daarvan kunnen ze de hele dag gebruik maken van speciale busdiensten. Den Haag - Koning Harald en koningin Sonja van Noorwegen brengen van maandag 15 april tot en met woensdag 17 april een staatsbezoek aan Nederland. Ze doen dat op uitnodiging van ko ningin Beatrix en prins Claus, die in mei 1986 een staatsbezoek brachten aan de vader van Harald, koning Olav. Harald zit pas vijf jaar op de troon, sinds de dood van zijn vader in januari 1991. Het Noorse koningspaar heeft twee kinderen: de 22-jarige kroonprins Haakon en de 24-jarige prinses Martha Louise, die vorig jaar nog enige tijd in Nijmegen studeerde. Rotterdam - Loco-burgemeester Simons van Rotterdam heeft een demonstratie die CP'86 en CD morgen willen houden verboden. De twee extreem-rechtse partijen willen de betoging houden uit 'eerherstel van de nationale driekleur'. Volgens Simons is het verbod vooral ingegeven door de wanorde lijkheden, die ontstonden op 23 december in Rotterdam. Toen hadden dezelfde partijen wel toestemming voor hun betoging, maar hielden ze zich niet aan met de gemeente gemaakte afspra ken. Beide partijen laten weten de demonstratie van morgen niet meer te willen afzeggen, omdat het verbod in hun ogen te laat bekend is gemaakt. Simons heeft nog geen besluit genomen over een tegen- demonstratie van het Stedelijk Anti-Fascisme Overleg. Rotterdam - Alle Rotterdamse ambtenaren krijgen per 1 januari 1997 een nieuwe reiskostenvergoeding, die alleen geldt voor het openbaar vervoer en de fiets. De bestaande regeling voor het woon-werkverkeer per auto verdwijnt. De bonden hebben zich nog niet uitgesproken over het initiatief. Zij willen eerst de leden raadplegen. Wie ver buiten de stad woont en met de auto blijft reizen gaat er fors op achteruit. Ambtenaren die dichtbij hun werk wonen gaan er juist op vooruit, omdat zij momenteel geen enkele vergoeding krijgen. Steenwijk - De gemeente Steenwijk heeft de 52-jarige chef van de reinigingsdienst ontslagen, omdat hij op grote schaal steekpen ningen heeft aangenomen. Ook heeft hij zich schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte. Welke bedragen met de fraude zijn ge moeid, heeft Steenwijk niet bekend gemaakt. Het openbaar mi nisterie onderzoekt de zaak nog. Steenwijk stuurde in 1995 de toenmalige brandweercommandant de laan uit. Hij verduisterde goederen van zijn werkgever en pleegde valsheid in geschrifte met declaraties, nota's en opgaven van werkuren die medewerkers hadden gemaakt. Groningen - Directeur Kuiper en het bestuur van verpleeghuis Vliethoven in Delfzijl moeten opstappen. De ambtenarenvakbond AbvaKabo vindt dat zowel Kuiper als het bestuur geen andere keus rest na het rapport van de Inspectie voor de Gezondsheids- zorg. „Dit kan niet zonder gevolgen blijven. Er zijn bij Vliethoven in het verleden mensen ontslagen voor minder ernstige zaken," zegt J. Vos van de AbvaKabo. De inspectie presenteerde eerder deze week een rapport naar de omstandigheden, waaronder een 42-jarige ziekenverzorgster mo gelijk negen bewoners mét insuline-injecties kon doden. Zij con cludeerde dat de organisatie en het artsenteam van de instelling hebben gefaald. Weliswaar was dat niet de oorzaak van het ge drag van de verdachte, maar het falen bood de vrouw wel gele genheid om haar handelen te herhalen zonder dat iemand binnen de organisatie dat signaleerde. Maastricht - De mede-oprichter en redacteur van het tijdschrift Confrontatie, J. Bongaarts, is op 77-jarige leeftijd in zijn woon plaats Amby (Maastricht) overleden. Samen met J. Asberg richtte Bongaarts in 1964 Confrontatie op. Het tijdschrift werd de spreekbuis van de uiterst conservatieve vleugel in rooms-katho- liek Nederland. Confrontatie, dat op zijn hoogtepunt 20.000 abonnees had, werd eind 1994 opgeheven. Er waren te weinig abonnees overgebleven. Amsterdam - Een arrestatieteam van de Amsterdamse politie heeft gistermiddag in Haarlem acht mensen aangehouden op ver denking van ontvoering van een 32-jarige man. Een ruzie over drugs is vermoedelijk de aanleiding voor de gijzeling. De politie bevrijdde het slachtoffer. Hij zat in een pand in Haarlem en was vastgeketend aan een verwarmingsbuis. De man was geschopt en geslagen en is overgebracht naar een ziekenhuis. Eindhoven - De afgelopen dagen zijn opnieuw drie Nigeriaanse meisjes verdwenen uit het onderzoek- en opvangcentrum Bea- trixoord in Eindhoven. Een woordvoerder van de politie heeft dat bevestigd. Volgens hem is er echter geen enkele aanwijzing dat de meisjes, volgens eigen opgave in leeftijd variërend van 16 tot 20 jaar, niet vrijwillig zijn weggegaan.Vorige week startte de politie een uitgebreid onderzoek naar de verdwijning van ongeveer 150 jonge asielzoekers uit het Eindhovense centrum. Ook elders in Nederland blijken kinderen te zijn verdwenen. Tilburg - De politie van Tilburg heeft een recherchebijstandsteam van twintig personen geformeerd om klaarheid te brengen in de verkrachting en mishandeling van een geestelijk gehandicapte vrouw op 29 januari. Gisteren heeft de politie in de wijk De Reit, waar het misdrijf zich moet hebben afgespeeld, huis-aan-huis brieven laten bezorgen waarin om inlichtingen wordt gevraagd. Dat een team van een dergelijke omvang op een verkrachtings zaak wordt gezet is uitzonderlijk, maar de politie tilt dan ook zwaar aan wat er is gebeurd, aldus een woordvoerder. De 49-jari- ge vrouw woont in 't Hooge Veer, een tehuis voor verstandelijk gehandicapten. Het terrein van 't Hooge Veer grenst aan De Reit.

de Stem | 1996 | | pagina 5