ABAB wint slag om eerste plaats Japanners schaatsen in isolement 6 Rintje kan boven niveau Koss Winterspelen in Nagano nog niet actueel voor allrounder Shirahata AGENDA Ritsma in eerste rit tegen Japanner Noake DESTE Annamarie Thomas raakt gewend aan kopmanschap DE STEM SPORT ZEELAND Q In eerste klasse regionale zaalvoetbalcompetitie SPORT Berekenende Ritsma staat volgens Veldkamp model voor moderne schaatsen Schaatsrecords Hoogtijdagen Peloton VRIJDAG 2 FEBRUARI 1996 Van onze sportmedewerker Axel - In de eerste klasse van het regionale zaalvoetbal is ABAB alleen koploper gewor den. De equipe van Theo de Smet klopte in een rechtst reeks treffen concurrent Ter- neuzen met 7-3. Van der Gucht, dat met 2-9 van Phi lippine won, nam de tweede plaats over en volgt op één punt. Corn Boys/Benny Sport werd derde door met 4-3 van Kees Mechielsen te winnen. Temeuzen werd door de neder laag vierde in de dans om de titel. Onderin bleef ZVH 2 deze week weer met lege handen achter. Met 5-6 werd nipt van ZVC/Max Kor ting verloren. Gemeente-Vervaet eindigde in 2-6 en BVS-Vooruit in 7-4. PHILIPPINE-VAN DER GUCHT 2-9 - De mannen uit Philippine waren niet bijster goed op dreef en dat werd door Van der Gucht afgestraft. Ivan van de Vijver werd met vier treffers topschutter. Peter Drumont, Edwin Martens, Ronny Goossens en Patrick de Cock (2x) maakten het winnende negental vol. Tonny Goossens nam de produktie van Philippine voor zijn rekening. CORN BOYS/BENNY SPORT- KEES MECHIELSEN 4-3 - Dit duel werd bijna niet gespeeld. Een misverstand maakte dat op het te spelen tijdstip de zaal leeg was. Later arriveerden beide teams als nog en slaagden erin arbiter Neyts naar de zaal te krijgen waardoor er toch nog gespeeld kon worden. Na 0-2 werd het 4-3 door winnen de doelpunten van Luc van Hecke (2x), John Boelens en Peter van Regenmortel. John de Ritter (2x) en Dennis Hamelink scoorden tegen. ZVH 2-ZVC/MAX KORTING 5-6 - In dit als 'aardig duel' aange merkte potje voetbal, kreeg ZVH 2 het deksel toch nog op de neus. Na 2-2 halverwege waren het de mannen uit Kloosterzande die met de winst gingen lopen. De win nende serie rake inzetten kwam op naam van Dave van Overmee- ren (2x), Dave de Boy, Gyon Asselman (2x) en Sjef Pouwels. Bruno Vanassche (2x), Marco Maes (2x) en Benny Langeraert schoten voor de equipe van coach Ben Ockeloen raak. ABAB-TERNEUZEN 7-3 - Wat een topper had moeten worden, werd het niet. Het duel was aar dig, maar omdat de thuisclub hal verwege al met 5-0 leidde, was de spanning te snel weg. Mare Corijn (2x), Werner Corijn, Theo Schram (2x) en Jacky Camier (2x) schoten voor ABAB raak. Patrick Baumg- arte (2x) en Michel de Ridder deden dat voor de rood-zwarten. GEMEENTE-VERVAET 2-6 - Vervaet zette de toon en won ver diend. Twee treffers van Jordi van Bunderen waren voor Gemeente te weinig om aanspraak op een punt te kunnen maken. Jeroen Vervaet (4x), Martijn Bisschop en Michael van Esbroeck voltrokken het vonnis over de Temeuzense ambtenaren. BVS-VOORUIT 7-4 - Vooruit heeft de vorm van het begin van de competitie nog lang niet te pakken. BVS liep naar 5-2 uit en hield de teugels in handen. Voor de zegevierende doelpunten meld den zich Angelo Verbraeken (3x), Evert Verwer, Peter Bouwman, Carlo Blommaert en Jean-Claude Everaert. Voor Vooruit, dat verde digend regelmatig de mist inging, scoorden Adrie van Haneghem (3x) en Frank Neve. Stand: ABAB 15-34, Van der Gucht 15- 33, Com Boys/Benny Sport 15-32, Ter- neuzen 15-31, BVS 15-26, ZVC/Max Korting 15-24, Vooruit 15-24, Philippine 15-20, Kees Mechielsen 15-15, Vervaet 15-12, Gemeente 15-8, ZVH 2 15-4. Rintje Ritsma verdedigt van vandaag tot en met zon dag in Inzeil de wereldtitel schaatsen. Zijn voor naamste uitdagers zijn Keiji Shirahata en Hiroyuki Noake. Vooralsnog voelen beide Japanners zich onderdanig aan de wereldkampioen van 1995. De vraag is wie er zondagavond voor wie buigt? Door Marcel Luyckx Inzeil - Keiji Shirahata verstaat weinig, maar lacht des te meer. De schaatskampioen van Japan leeft het grootste deel van het jaar in een wereld waarin hij zijn medemens niet kan verstaan. Zelfs het uitwisselen van koetjes en kalfjes loopt al gauw uit in frustrerende communicatie stoornissen. Sinds het begin van het schaats seizoen is hij twee dagen thuis geweest bij zijn ouders. Hij weet niet wanneer hij hen weer ziet. „Ik ben gewend om veel van huis te zijn. Als ik in Japan ben, zit ik op mijn studentenkamer in Tokyo, duizend kilometer van mijn ouders vandaan," laat Shi rahata weten, als hij via een tolk de taalbarrière kan doorbreken. Shirahata (22) probeert evenals zijn teamgenoten voor het WK, Horiyuko Noake (21) en Toru Aoyanagi (27), een westerse taal te leren, maar gevraagd naar hun hobby's buiten het schaatsen, reppen ze geen van drieën over studieboeken. Shirahata ver maakt zich met computerspelle tjes, slaapt veel en mag op zijn hotelkamer graag naar sport op televisie kijken. Ook Noake is een geoefend zapper, winkelt graag, al is het in het westen wel eens moeilijk om uit te leggen wat hij wil. Hij is de schuchterste van de drie. Aoyanagi, die er al drie Olympische Winterspelen op heeft zitten, is de leukste van het stel. „Ik praat graag met vrou wen." Maar die hobby beoefent hij vooral in eigen land, vanwege het bekende taalprobleem elders. Uitvalsbasis Het (allround)schaatsen speelt zich voornamelijk in Europa af. Inzeil is de vaste uitvalsbasis op het Europese continent voor de Japanse schaatsers. Om ook in de zomermaanden ijs te proeven, slaan ze hun kamp op in het Canadese Calgary. Honderdveer tig man sterk waren de Japanners afgelopen zomer aan het trainen op de Olympic Oval. In drie weken tijd maakten zij meer geld op dan de Canadese schaatsers te besteden hebben tot en met de Olympische Spelen van Nagano. Over geld hoor je de Japanners niet. Waar je genoeg van hebt, hoef je ook niet moeilijk over te doen. In september, toen hij even een maandje in Japan was, onder wierp Shirahata zich aan een experiment van de Senshu-uni- versiteit in Tokyo. Hij sliep tien dagen in een hoge- drukcabine van twee bij twee meter, waarin het verblijf op gro te hoogte werd nagebootst. In het begin klaagde Shirahata over slapeloosheid. „Toch geloof ik dat ik er baat bij heb gehad, al zijn de effecten nog niet helemaal duidelijk." BASKETBAL Vrijdag 2 februari: Marathon 2- Oostburg 1 (mannen eerste klas se Zeeland), sporthal Basken- burg Vlissingen, aanvang 21.30 uur. Zaterdag 3 februari: Schelde- sport 1-America Today 3 (man nen rayon overgangsklasse A), sporthal 't Zwaantje Terneuzen, aanvang 19.30 uur. Schelde- sport 2-Dynamo'70 2 (mannen eerste klasse Zeeland), sporthal 't Zwaantje Temeuzen, aanvang 18.00 uur. Als de testresultaten positief uit vallen, zal er op grotere schaal met hogedrukcabines gewerkt worden tijdens de aanloop naar de Olympische Winterspelen. Nagano'98 is nog niet actueel voor Shirahata, bezweert de 1.67 meter lange oosterling. Voor spe cialiseren vindt hij het nog te vroeg. „Iedereen begint steeds weer over de Winterspelen in Nagano. Dat is pas over twee jaar. Ik train allround. Mijn eerste doel is te slagen als meerkamper. Volgend jaar is het wereldkampioenschap allround in Nagano. Daar heb ik mijn zinnen op gezet." Een jaar geleden in Baselga di Pinè achtte Shirahata Rintje Ritsma nog onverslaanbaar. „De kans om van Ritsma te winnen, is groter geworden. Ik heb hem dit seizoen in Heerenveen al versla gen op de 1500 en 5000 meter. Ik heb de indruk dat hij niet in vorm is." Shirahata Shirahata was de eerste Japanse schaatser op het erepodium bij een allroundtoemooi. Dat histo rische feit heeft van hem in eigen land geen beroemdheid gemaakt. Onder schaatsen wordt in het Land van de Rijzende Zon vooral sprinten verstaan. Het is bijna een belediging van een volksheld om te suggereren dat Shirahata zijn landgenoot Akiro Kuroiwa, wereldkampioen sprint in 1983 en 1987 en tegenwoordig een van de coaches van de Japanse allroundploeg, in populariteit benadert. „Ik was te langzaam voor de sprint. Daarom ben ik maar allrounder geworden. Het is misschien wel mijn verdienste dat de afgelopen jaren het niveau van het allroundschaatsen in Japan over de hele linie hoger is geworden." Trainer Kuroiwa voorziet echter evenals veel van zijn westerse collega's het einde van het allroundtijdperk. De toekomst is aan de specialisten. „Het allroundschaatsen heeft een rijke geschiedenis. Tradities moeten we respecteren. Maar het is Keiji Shirahata: „De kans om van Ritsma te winnen, is groter geworden. eigenlijk nonsens dat een schaat ser zich toe moet leggen op afstanden die variëren van 500 tot 10.000 meter. De accenten zullen verlegd worden naar de afstandskampioenschappen. Kijk naar Veldkamp, Romme en de Noor Söndral." Kuroiwa verwacht dat Shiraha ta, Noake en Aoyanagi over twee jaar aan de start staan in Nagano. „Maar we hebben ook nog een aantal talenten achter de hand, dat daar medailles kan winnen. Namen? Jullie zullen ze wel zien in de nabije toekomst." Van onze verslaggever Inzeil - De wereldkam pioenschappen allround schaatsen beginnen van daag met een toprit. In de eerste rit op de 500 meter rijden de Japanner Hiroyuki Noake en Rintje Ritsma. Noake won vorig jaar bij het WK in Baselga di Pine de openingsafstand, Ritsma werd derde. Na vier afstan den was Noake zevende, Ritsma eerste. Keiji Shirahata, naar verwach ting Ritsma's belangrijkste con current, rijdt in de tweede rit tegen de Canadees Neal Mars hall. Ids Postma lootte in de vierde rit de Rus Anoefrijenko, Martin Hersman werd in de der de groep ingedeeld en rijdt in de achttiende van 21 ritten tegen de Amerikaanse debutant Spi- cer. Bij de vrouwen rijdt titelverde digster Gunda Niemann in de tweede rit tegen de Amerikaan se Becky Sundstrom. Annama rie Thomas treft in de zesde rit als tegenstandster de Italiaanse Simionato. Tonny de Jong en Carla Zijlstra completeren het Nederlandse drietal. MANNEN 500 meter, eerste rit: Noake (Jap) - Ritsma (Ned); 2. Shirahata - Neal Marshall (Can), 3. Boutiette (VSt) - Breuer (Dui), 4. Postma (Ned) - Anoefrijenko (Rus), 5. Sajoetin (Rus) - Carta (Ita), 6. Aoyanagi (Jap) - Soergoetanov (Kaz), 7. Tam- burrino (VSt) - Dittrich (Dui), 8. Kim (ZKo) - Andersen (Noo), 9. Saetre (Noo) - Priz (Oek), 10. Knoll (Can) - Sighel (Ita), 11. Kumm (Dui) - Hereide (Noo), 12. Kaznatsjejev (Kaz) - Zygmunt (Pol), 13. De Mar- reiros (Por) - Feigenwinter (Zwi), 14. Chun (ZKo) - Balo (Hon), 15. Nicholson (NZe) - Kuentz (Fra), 16. Kevin Marshall (Can) - Krasjeninin (Rus), 17. Rosendahl (Fin) - Stroes- cu (Roe), 18. Hersman (Ned) - Spi- cer (VSt), 19. Laimgruber (Oos) - Novitsjenko (WRu), 20. Jonas Schön (Zwe) - Veldkamp (Ned), 21. Eminger (Oos) alleen. 5000 meter, eerste rit: Kaznatsjejev - Carta, 2. Krasjeninin - Dittrich, 3. Neal Marshall - Shirahata, 4. Aoy anagi - Sajoetin, 5. Postma - Noake, 6. Boutiette - Ritsma, 7. Hereide - Priz, 8. Kumm - Andersen, 9. Zyg munt - Breuer, 10. Tamburrino - Saetre, 11. Knoll - Sighel, 12. Chun - Soergoetanov, 13. Spicer - Balo, 14. Hersman - Nicholson, 15. Novitsjenko - Feigenwinter, 16. Kim - Anoefrijenko, 17. De Marrei- ros - Kuentz, 18. Kevin Marshall - Rosendahl, 19. Veldkamp - Laimg ruber, 20. Eminger - Stroescu, 21. Jonas Schön alleen. VROUWEN 500 meter, eerste rit: Dascalu (Roe) - Tönsberg (Noo), 2. Becky Sundstr om (VSt) - Niemann (Dui), 3. Huny- ady (Oos) - Wamicke (Dui), 4. Pech- stein (Dui) - Tabata (Jap), 5. De Jong (Ned) - Uehara (Jap), 6. Simio nato (Ita) - Thomas (Ned), 7. Liepa (Can) - Hordobetiu (Roe), 8. Christi na Schön (Zwe) - Antal (Oos), 9. Konstantinova (Oek) - Bazjanova (Rus), 10. D'Andrea (VSt) - Zijlstra (Ned), 11. Nozaki (Jap) - Tama Sundstrom (VSt), 12. Wasilewska (Pol) - Vysokova (Rus), 13. Belci (Ita) - Ionescu (Roe), 14. Luse (Let) - Klyga (WRu). 1500 meter (zaterdag), eerste rit: Tabata - Wamicke, 2. Pechstein - Thomas, 3. De Jong - Niemann, 4. Uehara - Becky Sundstrom, 5. Hunyady - Dascalu, 6. Tönsberg - Nozaki, 7. Tama Sundstrom - Belci, 8. Konstantinova - D'Andrea, 9. Liepa - Antal, 10. Bazjanova - Hordobetiu, 11. Christina Schön - Zijlstra, 12. Luse - Simionato, 13. Wasilewska - Ionescu, 14. Vysokova - Klyga. Door Marcel Luyckx Inzeil - Verdedigt Rintje Ritsma dit weekeinde in Inzeil met succes zijn wereldtitel, dan komt zijn naam in het rijtje te staan van Jaap Eden, Kees Verkerk en Hein Vergeer. Zij werden eveneens twee keer op rij wereldkam pioen. Ard Schenk presteerde het als enige Nederlander om drie wereldti tels te vergaren: in '70, '71 en '72. Een mini-enquête over Rintje Ritsma, die Schenk in elk geval wat bijnamen betreft al ver heeft overtroffen. Wopke de Vegt, de prive-trainer: „Rint is een selfmade-man die van iedereen - ploeggenoten, concurrentie, begeleiding - al het goede heeft genomen. Hij kan scherp analyseren. Hij filtert wat niet goed is voor zijn lichaam. Fysiek is hij vreselijk sterk, men taal erg fris. In een persoonlijkheidstest scoorde hij vorig seizoen ver boven het gemiddelde. Daarbij werd onder meer gekeken naar ambitie en motivatie. Je ziet het terug in zijn omgang met mensen. Hij is heel moeilijk uit balans te brengen. Dat alles maakt van hem een complete sporter. Koss is eenzelfde soort persoonlijkheid. Dat blijkt wel uit de initiatieven die hij ontplooid heeft. Dat vereist lef. Het socia le gebeuren van een ploeg heeft Rint niet nodig. Ook als sportman is hij een tweede Koss. Ik denk dat hij twee van de drie wereldrecords van Koss kan verbeteren. Alleen de tien kilometer zal moeilijk zijn." Ab Krook, de ex-trainer: „Als trainer streef ik ernaar dat een sporter zichzelf kan trainen en mondiger wordt. Rintje heeft vier jaar in de kernploeg goed geluis terd, weet wat hij doet, handelt daarnaar en aanvaardt de consequenties. Kracht heeft hij genoeg. Qua effectiviteit kan hij zich nog veel verbeteren. Redt hij dat, dan kan hij boven het niveau van Koss uitstij gen." Gerfred Greveling, de fysiotherapeut: „Een fijn, stabiel en eerlijk mens. Rintje is een ideaal mens voor een fysio. Hij is erg gezond en gaat heel verantwoord met zijn lichaam om. Hij rekt goed, werkt goed in en uit. Als hij even ongemak heeft, weet hij dat precies te communiceren naar mij toe. Een krachtmens die zijn krachten in wed strijden goed doseert. Het is voor mij geen werk om hem na een wedstrijd weer op te rails te krijgen. Als het te veel kracht kost om twee seconden sneller te zijn, doet hij dat niet. Hij heeft veel gekeken naar de grote jongens en is nu zelf een grote geworden. Dat maakt dat hij geen een dagsvlieg is." Jacqui van Diessen, de voorzitter van de fanclub: „Een kanjer. Een fantastische sportman die weet wat hij wil en hoe hij het wil; Als het moet tegen de stroom in. Hij is wel met beide benen op de grond gebleven. Een unieke combinatie. Een sekssymbool? Dat is een hype die de media bedacht hebben. Kennelijk hebben veel mensen hem nooit eerder goed aangeke ken. Er zijn al jaren posters in omloop waarop hij gedeeltelijk ontkleed is. Op die posters ziet Rint er tien keer mooier uit dan in de reclame-spotjes op tv." Egbert van 't Oever, de regelneef: „Er is moed voor nodig om je eigen ploeg te beginnen. Dat siert een mens, een sport man in het bijzonder. Want topsporters zijn in de regel behoudend. Als Rintje niet presteert, is het hele team naar de knop pen. Uit niets blijkt dat hij onder druk staat. Daar heb ik bewondering voor. Hij is erg professioneel ingesteld, naar de sponsors en naar de media toe. Een ver ademing. Ik heb veel schaatsers gekend die je naar de pers moest slaan." Keiji Shirahata, de concurrent: „Ik vind hem vooral groot en sterk. Maar ik heb de indruk dat hij dit seizoen niet fit is. Hij rijdt zwaar." Jan Charisius, de bondsbons: „Een sterke vent en een persoonlijkheid. Hij straalt wat uit, doet me denken aan Hjalmar Andersen en Ard Schenk. Daar staat iemand op het podium. In de Friese selec tie - ik was toen voorzitter van de techni sche commissie van het gewest - vond ik hem een normaal mens. Onder normaal versta ik fatsoenlijk. Dat is hij nog. Hoe ik als bestuurder van de KNSB tegen hem aankijk? Als hij zichzelf kan verbeteren, wie ben ik dan om hem tegen te houden?" Bart Veldkamp, ex-ploeggenoot: „En lot genoot, want we zijn allebei uit de kern ploeg gestapt. Eigenlijk vind ik Rintje geen super-interessante sporter. Twee jaar geleden vloog hij er nog in en reed hij een wereldrecord, nu rijdt hij berekenend. Hij zal niet te veel doen als het niet hoeft. Rin tje is representatief voor het schaatsen van dit moment. Sinds 1994 worden er geen grenzen meer verlegd. Hij doet het goed met zijn eigen ploeg. Dat vind ik knap. Ik volg het met argusogen. Er is een heel pro- dukt aan hem opgehangen. Velen zouden onder de druk bezwijken. Er is een sfeertje gekweekt dat iedereen nu tegen hem rijdt. 'Als ik maar van Rintje win.' Als ploegge noot was hij niet asociaal. Als er iets aan mijn fiets mankeerde, was hij de eerste om te helpen. Elke topsporter is vooral met zichzelf bezig. Het enige asociale is dat hij voor zichzelf gekozen heeft. Ik had die stap met de hele ploeg gedaan." Svein-Havard Sletten, Noors bondscoach en voormalig privé-trainer van Johann- Olav Koss: „Ritsma is een complete allrounder. Zijn 500 meter kan beter. Hij is sterk genoeg om een nieuwe Koss te wor den." MANNEN 500 METER Baanrecord: 36,49 (Yasunori Miyabe, Jap, 10 maart 1991). Nederlands record: 36,48 (Van Velde, 12 februari 1995, Calgary). Wereldrecord: 35,76 (Jansen, VSt, 30 januari 1994, Calgary). 1500 METER Baanrecord: 1.52,60 (Noake, Jap, 12 november 1995). Nederlands record: 1.51,60 (Ritsma, 8 januari 1994, Hamar). Wereldrecord: 1.51,29 (Koss, Noo, 16 februari 1994, Hamar). 5000 METER Baanrecord: 6.47,54 (Koss, 10 maart 1991). Nederlands record: 6.39,40 (Veldkamp, 13 maart 1993, Heerenveen) I Wereldrecord: 6.34,96 (Koss, 13 februari 1994, Hamar). 10.000 METER Baanrecord: 14.09,25 (Koss, 10 maart 1991). Nederlands record: 13.46,34 (Veldkamp, 14 februari 1993, Hamar). Wereldrecord: 13.30,55 (Koss, 20 februari 1994, Hamar). PUNTENKLASSEMENT Baanrecord: 161.937 (Vergeer, 16 februari 1986). Nederlands- en wereldrecord: 156.201 (Ritsma, 7-9 januari 1994, Hamar). VROUWEN 500 METER Baanrecord: 39,67 (Blair, VSt, 13 maart 1992). Nederlands record: 40,24 (Aaftink, 29 januari 1994, Calgary). Wereldrecord: 38,69 (Blair, 12 februari 1995, Calgary). 1500 METER Baanrecord: 2.02,23 (Kania, DDR, 8 maart 1986). Nederlands record: 2.00,68 (Van Gennip, 27 februari 1988, Calgary), I Wereldrecord: 1.59,30 (Kania, 22 maart 1986, Alma Ata). 3000 METER Baanrecord: 4.13,96 (Niemann, Dui, 12 maart 1994). Nederlands record: 4.11,94 (Van Gennip, 23 februari 1988, Calgary), I Wereldrecord: 4.09,32 (Niemann, 25 maart 1994, Calgary). 5000 METER Baanrecord: 7.23,00 (Niemann, 29 december 1994). Nederlands record: 7.14,13 (Van Gennip, 28 februari 1988, Calgary), I Wereldrecord: 7.03,26 (Niemann, 26 maart 1994, Calgary). PUNTENKLASSEMENT Baanrecord: 172.614 (Niemann, 28-29 december 1994). Nederlands record: 171.452 (Thomas, 7-9 februari 1994, Hamar). Wereldrecord: 164.658 (Hunyady, 26-27 maart 1994, Calgary). Schaatsster heeft leren omgaan met veranderingen Door Danny van den Broek Inzeil - Bij een temperatuur van vijftien graden onder nu! I stapt ze met frisse tegenzin de baan op. Annamarie Thomas I is zwaar ingepakt. Twee extra truien, een bivakmuts en een I sjaal moeten haar op die vroege ochtend in Inzeil bescher-1 men tegen de kou. Alleen de ogen zijn zichtbaar. Maar die I beginnen gelijk te stralen als iemand opmerkt dat ze ken-1 nelijk al klaar is voor de Elfstedentocht. Haar lach weer-1 kaatst tegen de bergwanden. De onbetwiste nummer één van de Nederlandse kernploeg oogt ontspannen. Thomas lijkt klaar voor het WK allround, dat van daag van start gaat. Als je haar zo ziet, zou je niet zeggen dat ze een moeilijke periode achter de rug heeft. Vier maanden geleden, tijdens het eerste trai ningskamp in datzelfde Inzeil, stond haar positie binnen de kernploeg nog ter discussie. „Ik had weer last van mijn rug. Ik kon niet eens het ijs op. Dat gaf de anderen het gevoel van: we hebben haar bijna te pak ken. Ze waren gewoon bewust bezig om mij eraf te rijden," herinnert Thomas zich. Aan tafel Maar niet alleen op het ijs, ook aan tafel werd de strijd voort gezet. „Normaal heb ik een grote bek. Ben ik druk onder het eten. Maar nu was ik geblesseerd. Ik was rustig. De anderen vormden gelijk een kliekje. Logisch misschien, maar toch. De jongens uit de kernploeg merkten ook dat de sfeer bij ons niet goed was. Jezus, jullie praten nauwelijks met eikaar, zeiden ze dan tegen mij. Zo voelde ik het ook. Daar heb ik het heel moeilijk mee gehad." „In die periode heb ik veel gepraat met Krook en ben ik veel bij Bart geweest. Ik moest uit die sfeer. Daar kon ik niet tegen. Bart heeft me er boven op geholpen. Hij heeft tenslotte hetzelfde meegemaakt." „Ik merkte dat ze het moeilijk had," zegt Veldkamp. „Anna marie was de beste van het land. Een vizierpunt voor de rest van de ploeg. Iedereen had goed gereden als ze haar ver slagen hadden. Ook al reed ze dan zelf slecht. Daar moest ze mee om leren gaan. Dan word je maar een keer tweede, zei ik dan. Belangrijk was dat ze zich niet bezig hield met bijzaken." Thomas vond zelf echter het beste antwoord op de proble men. Tijdens het NK allround in Den Haag reed ze alle con currenten naar huis. „Daarna I was alles weer normaal. Gin-1 gen we ook weer met z'n drieën op stap." De rangorde was weer hersteld. I Haar status van de absolute] nummer een van Nederland bracht de afgelopen tijd meer veranderingen met zich mee. Thomas stond vaak in del belangstelling. Het giebelende meisje van weleer moest plot-1 seling met teksten komen. „Een oneerlijk strijd, want in principe zijn het alleen maar] goede schaatsters," beschrijft Ab Krook de beginperiode, waarin Thomas in verhalen vaak werd afgeschilderd als de I goedlachse puber. „Ik probeer-1 de dat wel te sturen, maar ook niet te veel.. Tenslotte mocht ze ook niet verkrampen." Hunyady „Net als in de relatie met het I publiek. In het begin gaf ik I haar bij het inrijden tijdens een EK wel eens een seintje. Zol van: joh, steek je hand eens opl naar die juichende mensen I Maar ook dat moet gedoseerd gebeuren. Tenslotte hoeft geen Hunyady te worden diel voor de 87se keer een pirouet I laat zien. Gelukkig leert Anna-| marie steeds bij. Ze blijft impulsieve jonge hond. Maail het dartelende veulen veran-f dert langzaam in een dressuur-1 paard. Uiteindelijk moet ze e mondige sporter worden. Da'sl iets anders dan iemand met een grote mond." Van haar vriend Bart Veld-I kamp heeft ze inmiddels geleerd dat ze het beste a' maar eerlijk kan zijn. „Daarl krijg je ook het meeste vooi| terug," aldus Thomas. Elke dag vindt ze haar gelijk I „Ik leid het leven van een top-l sporter. Stappen doe ik nietl meer. Vroeger wel. Drie keer| per week in de zomer. Dat is eil nu niet meer bij. Geeft nietl want dit is een fantastiscb| leven." Grof, grover, grofst. „Va al dat rijden op de dake krijgt ook Sint Nicolaas wel eens een harde lui," zei cabaretier Hans Teei wen begin december in een onvergetelijke gastri bij Debiteuren Crediteu ren. Youp van 't Hek maakte een paar weken later vele (columnisten- jtongen los met zijn oudej aarsconference: „Als je op de Dam in Amsterdam Willem Alexander zijn eigen moeder ziet bevredigen, ja, dan heb je nog een kansje dat een enkele bejaarde denkt, nou...." Kan het nog leuker, gek ker, grover? Cabaret in Nederland is immers populairder dan ooit tevoren. Lachen jongen.. Door René van der Velden Het Hollandse cabaret vierc vorig jaar zijn honderdjari bestaan. Het vaak vertelde vei haal wil dat de Amsterdamse dia mantslijper Eduard Jacobs op 1 augustus 1895 deze vorm va kleinkunst introduceerde i Nederland. Een kunst die hij o Montmartre in Parijs, waar h« allemaal echt begon, had afgekr ken. Jacobs doet wat hij de goc father van het cabaret, Aristid Bruant, had zien doen: liedje zingen over het rosse leven, d zelfkant van het bestaan, me grove teksten. Het publie beloont de harde humor, door spekt met beledigingen en ordi naire scheldpartijen, met een gii óp het dienplateau. Een hele eeuw later is de cirkc rond. Cabaretiers als Paul d Leeuw en Youp van 't Hek zette: nu de toon met de formule va: honderd jaar geleden. Het opge heven vingertje van de dominees zonen heeft plaats gemaakt voo nieuw repertoire met passage als, om maar eens wat te noemer 'Godverdomme, ik ga eens ever lekker een zieke non in haar bei schijten'. Tsjakka dus. „Deze maatschappij schreeuw om te kakken te worden gezet,' mijmerde Seth Gaaikema, eer van de laatste ouwe-stempel cabaretiers, vorig jaar in Di Volkskrant. Na vele ups en vooral ook down: ('het cabaret is dood') beleeft d( typisch Hollandse kunstvorir cabaret hoogtijdagen. Nederlanc telt volgens het blad Manage ment Team 'ongeveer 250 acts' Het Nederlands Theater Instituut houdt het op ruim zestig produk- ties per jaar. Deze ensembles en solisten geven jaarlijks zo'n 4500 voorstellingen voor circa ander half miljoen bezoekers. Dat is bijna een verdubbeling ter opzichte van tien jaar geleden. Cabaretiers zijn bekende Neder landers die niet alleen optreden in theaters, maar ook radio- en tv-programma's presenteren, hits zingen en columns en boeken schrijven. Wat rond de eeuwwisseling over zichtelijk begon met een drietal (Jacobs, Jean-Louis Pisuisse en Koos Speenhoff), na de oorlog opgevolgd door weer een trio (Wim Kan, Toon Hermans en Wim Sonneveld) is een heel 'pelo- ton geworden. Aangevoerd door een flinke kopgroep met onder anderen Youp van 't Hek, Paul de Leeuw, Herman Finkers, Brigitte Kaandorp, Hans Liberg, Tineke Schouten en Waardenberg De ■Jong, die nog altijd in Freek de Jonge hun meefietsende ploeglei der moeten erkennen. Cabaret heeft altijd geworsteld met diepe dalen en periodes van grote bloei. Gouden tijden waren de vooroorlogse jaren, de jaren vyftig (studentencabaret) en V°i?ra' fk iaren zestig (het maat schappij -kritische hemelbestor mende barkruk-cabaret). Sinds die jaren zestig is er geen land ter wereld waar zoveel aan cabaret gedaan wordt als Neder- Cabaret Ivo de Wijs (1975) Annamarie Thomas: er bovenop. FOTO ARCHIEF DE Slf

de Stem | 1996 | | pagina 14