'Laat toetsing geloof achterwege' Ijspaleis Normen voor 'aanvaardbare wachtlijsten' bestaan niet „Ik wil vanmiddag nog f 10.000,- van mijn Doorlopend Krediet op mijn girorekening zetten." Oorlogs Bloe Geen steun D66-plan verkoop Daf-aandelen Sorgdrager 'doet niets' op Yan Traa-dag Leger Ind rebellen a Analyse DE STEM BINNENLAND A4 DE STEM COMMENTAAR Onderwijsraad adviseert bij oprichten scholen geen rekening meer te houden met richting Politie-cao nu eclit rond Beschaving en burenhaat BINNENLAND KORT VVD wil koppeling HSL- Waterverdragen Jorritsma akkoord met apk-keuringen Dat kan gewoon met je eigen telefoon. (026)3555666 DB STEM Thuisbankieren met de Girofoon. Snel en gemakkelijk. Twee opgepakte Nog een proces tegen Silvio Berlusconi Belg had privé- centrum voor asielzoekers DONDERDAG 1 FEBRUARI 1996 Van onze Haagse redactie Den Haag - PvdA, CDA en WD zijn verbolgen over het pleidooi van D66 om de staats- aandelen in Daf Trucks te ver kopen. D66-Kamerlid Van Walsem vindt het de hoogste tijd dat de overheid de aande len in Daf Trucks van de hand doet. Van de opbrengst kan het rijk andere bedrijven steunen en de ex-Daffers die destijds in de bijstand belandden alsnog de helpende hand bieden. Volgens Van Walsem levert het staatsbelang van veertig procent dat in 1993 ongeveer 140 miljoen gulden kostte momenteel min stens 500 miljoen op. De Eindho- vense vrachtwagenproducent ging in 1993 failliet en kon met behulp van die overheidssteun een zogeheten 'doorstart' maken. Destijds werden 2.500 mensen zonder sociaal plan op straat ge zet. Nog steeds zouden 500 ex- Daffers werkloos zijn en niet meer dan een bijstandsuitkering ontvangen. Onlangs schreven ze de Tweede Kamer een brief waarin ze opnieuw om een so ciaal plan verzochten. Van Walsem zei gisteren dat de overheid juist nu Daf Trucks weer floreert een aandelenver- koop moet overwegen. Het be drijf dat vorig jaar een winst van 160 miljoen gulden boekte, moet een nieuwe partner zoeken alvo rens er slechtere tijden aanbre ken en het bedrijf mogelijk weer een beroep op de staat doet. „Daf moet op de langere termijn toch een partner vinden, omdat het te klein is om alle investerin gen voor nieuwe modellen te kunnen opbrengen", aldus Van Walsem. Het geld van de aande- lenverkoop moet gedeeltelijk ge bruikt worden om de vijfhon derd oud-werknemers alsnog een sociaal plan te bieden. Van Walsem denkt aan zo'n vijftig miljoen voor die ex-Daffers. De PvdA noemt het plan 'waan zin'. „Zolang Daf het nuttig en nodig vindt dat de overheid par ticipeert in het bedrijf, zie ik geen reden om de aandelen te verkopen", zegt PvdA-Kamerlid Van Gelder. 'Hoogst onverstan dig' noemt ook de VVD de uit spraken van coalitiepartner D66. „Het is onverantwoord om vanuit de politiek ineens te roe pen dat de overheid zich terug moet trekken. Dat geeft onrust waardoor de waarde van een be drijf gaat dalen. We weten in middels dat je bij het kiezen van een partner zeer omzichtig en strategisch te werk moet gaan. Maar zo ins Blaue hinein wat roepen is niet handig", aldus VVD-Kameriid Verbugt. Het CDA is zondermeer tegen het van de hand doen van de aande len, „omdat we hoogwaardige industrie in Nederland in stand moeten houden", aldus CDA- Kamerlid Mateman. Van onze Haagse redactie Den Haag - De overheid moet bij het stichten van nieuwe scho len geen rekening meer houden met godsdienst of levensover tuiging. Het enige dat zou moeten tellen, is het te verwachten aantal leerlingen. Dat stelt de Onderwijsraad in een gisteren aangeboden advies aan staatssecretaris Netelenbos (On derwijs). Met het advies grijpt de raad terug naar de jaren twintig: de Lager-onderwijswet van 1920 kende oorspronkelijk evenmin voorschriften omtrent de richting (godsdienst of levensovertuiging) van een school. Nu nog toetst de overheid een aanvraag voor een nieuwe school op twee punten: de mate van be langstelling en de richting. De raad vindt echter dat richting, zowel om principiële als prakti sche redenen, geen rol meer moet spelen bij de beoordeling. De toenemende verscheidenheid aan levensbeschouwingen maakt het voor de overheid steeds moei lijker om het ruime begrip 'rich ting' te toetsen. Bovendien moet de overheid zich 'ten principale' onthouden van een oordeel over de waarden en normen van een godsdienst of levensovertuiging, vindt de Onderwijsraad. Ook met het 'kleurverschieten' - het ver anderen van de richting van een school - moet de overheid zich niet bemoeien. Ouders kunnen daarin wel een rol spelen, maar alleen een adviserende, zo stelt de raad. Het schoolbestuur beslist in de ogen van de raad uiteindelijk over het al dan niet van kleur verschieten. In het advies wordt verder gepleit voor het opnieuw invoeren van de ouderverklaring om aan te tonen dat er voldoende belangstelling is voor een nieuwe school. In zo'n verklaring beves tigen ouders dat hun kind naar een bepaalde school zal gaan. Het ministerie van Onderwijs heeft de ouderverklaring vier jaar gele den afgeschaft. De Onderwijsraad is ook voor stander van een nieuw, eenslui dend systeem voor leerlingenver voer, waarbij 'richting' evenmin een rol speelt. De nieuwe regeling zou inkomensafhankelijk moeten worden. Staatssecretaris Nete lenbos reageert naar verwachting vóór de zomer op het advies van de Onderwijsraad. Den Haag (anp) - De politie bonden en minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken heb ben nu definitief overeen stemming bereikt over een nieuwe politie-cao. De cao werd gisteren ondertekend. Na maanden stakingen bereikten bonden en onderhandelaars eerst een 'voorlopig akkoord'. Over di verse punten hebben de bonden samen met hun nu achterbannen volledige overeenstemming be reikt. De nieuwe cao voorziet on der meer in structurele salaris verhogingen van 0,5 procent per 1 juli 1995, 0,5 procent per 1 ja nuari 1996, en 0,5 procent per 1 april 1996. Een onbewoonbaar, net boven de branding uitrijzend, zak doekje kale rots heeft het belang van een meterslange nationa le banier in de Egeïsche Zee. Een oorlog erover tussen Grie kenland en Turkije kon slechts op het nippertje door Ameri kaanse druk voorkomen worden. Wat zijn dat toch voor een primitieve, nationalistische, gevoe lens daar in Zuid-Oost-Europa, vraagt de rationele, compro mis-gerichte waarnemer aan de Noordzee zich af. Trots, haat en mannelijkheid lijken te regeren in Athene, Ankara, Nicosia, Sarajevo en Zagreb. Een bewijs van beschavingsachterstand? Niet echt. Wie door de Voerstreek rijdt, ziet dat de heftigheid van de emoties daar niet onderdoet voor die op de Balkan en wie het nieuws enigszins volgt, beseft dat het met de anti-Duit se gevoelens in Nederland ook nog niet gedaan is. Het enige verschil is dat er hier niet gemobiliseerd, gedreigd en gevoch ten wordt. En dat dit niet gebeurt, is naüwelijks te danken aan bescha vingszegeningen. De historie ligt in de Egeïsche Zee dichter aan het oppervlak. Griekenland is eeuwen bezet en onderdrukt door de Turken. Pas in de 19e eeuw verkreeg het na lange strijd weer de onafhankelijkheid en nog altijd is Contantinopel, Istanbul, Turks. Dit chauvinistisch, historisch besef is een der verklaringen van de continu gespannen Grieks-Turkse relatie. Voor de laatste escalatie is echter de recente geschiedenis verantwoordelijk. Griekenland zowel als Turkije verkeren in een politieke crisis en vandaar dat, net als in Belgrado enige jaren geleden, een afleidingsmanoeuvre de machthebbers uitermate gelegen kwam. Zoiets biedt immers, met steun van bevriende partijpo litieke pers, de mogelijkheid de eigen populariteit te verhogen en de natie achter de regering te verenigen. Een oude truc en nog immer werkzaam, waar politieke stabili teit niet vanzelfsprekend is. Dat hij nu slechts even opging, komt niet omdat ten langen leste het verstand heeft gezege vierd, maar omdat de Verenigde Staten vanwege mogelijke in ternationale complicaties geen conflict aan en binnen Navo- grenzen dulden. Dat is het essentiële verschil met het begin van de Joegoslavische burgeroorlog. Chauvinisme en burenhaat zijn vrijwel universele fenomenen. Het is niet de koele, westerse beschaving die deze beheerst, maar onze lange, stabiele democratische traditie. Hagenaars noemen hun nieuwe stadhuis 'Ijspaleis' omdat glas en de kleur wit de nieuwste creatie van architect neren. Onder schoonmakers en glaszetters in de residentie gaat het gerucht dat er tipgeld wordt uitgeloofd voor het glazen dak kan worden gelapt. Richard Meier domi- diegene die weet hoe FOTO ANP DE ENE wachtlijst in de gezondheids zorg is de andere niet. De wachttijden variëren sterk: van twee weken voor een kleine ingreep tot anderhalf jaar voor een grote operatie. En dat weer verschillend per ziekenhuis, per specia lisme en per arts. Daardoor is nauwe lijks te zeggen hoe groot de nood in de Nederlandse gezondheidszorg echt is. Het is zeker niet uitgesloten dat de 63- jarige hartpatiënt uit Den Haag, die gisteren via een kort geding een opera tie in Londen afdwong, elders in Ne derland al lang onder het mes had ge kund. Sterker: de Ziekenfondsraad is helemaal niet benaderd door de Haagse ziektekostenverzekeraar Azivo om een andere oplossing voor de hartpatiënt te zoeken. Hij stond weliswaar negen maanden op de wachtlijst voor een by pass operatie in Amsterdam en al vier maal was zijn operatie uitgesteld, ope reren in Londen was het doel van pa tiënt èn zorgverzekeraar. Het Haagse verlangen naar een eigen hartchirur- gisch centrum zou op de achtergrond meespelen. Door Carla Joosten Dat neemt niet weg dat over wachtlijs ten in Nederland al jaren wordt gede batteerd. Najaar 1993 oordeelde een commissie onder leiding van professor Van der Zwan nog dat wachtlijsten he lemaal niet slecht zijn. Ze zijn bijvoor beeld nodig om de vraag naar zorg te remmen: mensen besluiten af te zien van behandeling of zoeken naar een an dere oplossing. Wie maar geen plekje krijgt in het verpleeghuis, doet een be roep op thuiszorg. Bovendien kan een klacht ook nog eens spontaan verdwij nen. Maar er zijn natuurlijk grenzen aan wachttijden in de zorg. De patiënt kan niet wachten tot Sint Juttemis. Boven dien kost het de maatschappij geld, omdat een werknemer bijvoorbeeld maanden werkeloos thuis zit in af wachting van zijn behandeling. De vraag is welke wachttijd aanvaard baar is. Daarvoor bestaan in Nederland geen normen. Dat ziekenhuizen elk op eigen wijze wachtlijsten samenstellen, maakt het bovendien moeilijk om alge mene uitspraken te doen. Niet voor niets pleiten deskundigen voor unifor me wachtlijsten in het hele land. Maar er speelt meer. Dat mensen niet sneller geholpen kunnen worden, hoeft niet altijd aan het ziekenhuis te liggen. Om de kosten van de gezondheidszorg in toom te houden, stelt de overheid grenzen aan het aantal behandelingen. Zo ook als het gaat om de - dure - hart operaties, waarvan er in Nederland jaarlijks ongeveer 30.000 plaatsvinden. De wachtlijsten voor hartoperaties lie pen vorig jaar zo op dat minister Borst (Volksgezondheid) in juni geld uittrok om 650 extra operaties mogelijk te ma ken. Bij die gelegenheid gaf de be windsvrouw ook te kennen zelf een wachttijd van drie maanden acceptabel te vinden. Dat is andere koek dan de negen maanden dat de Haagse hartpa tiënt op de lijst staat. Borst stoelt haar oordeel niet alleen op medische gron den, maar kijkt vooral naar de humani taire kant: ook al is het levensgevaar niet acuut, je kunt het iemand niet aan doen maandenlang te wachten op een ingrijpende operatie. Maar de minister signaleert tevens dat de hartcentra veel te weinig patiënten naar elkaar doorverwijzen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de verschillen van wachttijden per centrum. Artsen zou den moeten doorverwijzen naar colle ga's die op dat moment een kortere wachttijd kennen. In de praktijk ge beurt dat nauwelijks. De problematiek van nu is niet te ver gelijken met die van jaren geleden toen de capaciteit in Nederland nog zo ge ring was dat zogenoemde hart-lucht- bruggen naar Engeland en de Verenig de Staten werden opgezet. Aan capaci teit en mogelijkheden om hartpatiënten te opereren, schort het in Nederland dan ook niet: academische ziekenhui zen in het grensgebied overwegen in middels om patiënten in het aangren zende buitenland te werven om de vrije capaciteit te benutten. Den Haag - De waterverdragen voor Westerschelde en Maas moeten pas ingaan als België gegarandeerd meewerkt aan de doortrekking van de Hoge Snelheids Lijn naar Brussel langs de A16/E19. Dat meent het WD-Kamerlid Te Veldhuis. Hij zal dit standpunt volgende week inbrengen tijdens de behandeling van de verdra gen door de Tweede Kamer. Na jarenlange onderhandelingen lukte het minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) vorig jaar de Vlaamse»deelregering er toe te bewegen de internationale overeenkomsten te onderteke nen. Daartoe heeft zij Vlaanderen beloofd, mee te zullen mee werken aan de verdieping van de Westerschelde. Vlaanderen be loofde op zijn beurt medewerking voor de doortrekking van de HSL naar Brussel. Een gezamenlijke Nederlands/Vlaamse stu die heeft inmiddels uitgewezen dat de HSL het beste langs de A16/E19 aangelegd kan worden. Te Veldhuis: „In de Waterverdragen wordt gesproken over goed nabuurschap. Maar dat hoeft niet alleen van onze zijde te ko men. Als wij meewerken aan de uitdieping van de Westerschel de, moeten de Belgen ook zeker meewerken aan de HSL." Te Veldhuis wijst erop dat een Vlaams besluit over het tracé voor de HSL over enkele maanden te verwachten is. Volgens het Kamerlid hoeft Nederland dus geen haast te maken met de offi ciële bekrachtiging van de waterverdragen. De WD'er staat vooralsnog alleen in zijn opvatting. Het Pv dA-Kamerlid Lilipaly is tegen 'elke vorm van koppelen'. „We hebben dat jarenlang gehad en zijn daar niet beter van gewor den. Bovendien heeft de gemeenteraad van Antwerpen enkele weken geleden te kennen gegeven voor het A16/E19-tracé te zijn." Ook D66 wijst het voorstel van de WD van de hand. „Ik ben blij dat de dossiers over de HSL en de Waterverdragen destijds door minister Jorritsma zijn ontkoppeld". Den Haag - Minister Jorritsma van verkeer ging gisteren in de Tweede Kamer akkoord met het voorstel van de regeringspar tijen PvdA, VVD en D66 om de eisen voor apk-keuringen aan te scherpen. Alleen speciaal daartoe opgeleide keurmeesters mogen straks nog de verplichte algemene periodieke autokeuring (APK) uit voeren. Ze zijn dan in het vervolg ook zelf verantwoordelijk voor ondeugdelijk uitgevoerd werk. Blijven garages in gebreke, dan raken ze hun keuringsbevoegdheid kwijt. Door Debbie Larigelaan en Marianne Wuite Den Haag - Minister Winnie Sorgdrager (47) gaat van daag de spannendste dag van haar nog korte politieke loopbaan in. Het rapport van de parlementaire enquête commissie dat vanmiddag uitkomt, kan haar toekomst maken of breken. Vanaf zes uur vanmorgen is Sorgdrager op haar ministerie. Op dat tijdstip krijgt ze, net als de pers, onder embargo het rap port-Van Traa. Ze heeft dan vier-en-half uur om de 4500 pa gina's te lezen voordat Van Traa haar en minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken per soonlijk informeert over de hoofdlijnen van het rapport. En verder op de dag? „Niets. Ze doet niets," zegt haar woord voerster. Na een overleg met Dijkstal en Kok over het rap port, gaat ze over tot de orde van de dag. Pas vrijdag, na af loop van de ministerraad, zal ze publiekelijk reageren op de conclusies van Van Traa. Alle ogen richten zich nu op de minister van Justitie. Sorgdra ger is als minister verantwoor delijk voor het justitieel appa raat en de opsporingsmethodes die de commissie-Van Traa diepgaand heeft onderzocht. Zware kritiek op Sorgdragers departement in het eindrapport wordt zeker niet uitgesloten. Reden waarom Sorgdrager zelf haar eigen stoep al vlijtig heeft Minister Sorgdrager rea geert morgen pas op het rap port-Van Traa. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP schoongeveegd. Procureur-ge neraal Van Randwijck weg, se cretaris-generaal Suyver en een paar andere topambtenaren van hun plaats, en op de val reep is de voorzitter van het college van procureurs-gene raal, Docters van Leeuwen aan banden gelegd. Dat de grote schoonmaak niet soepeitjes verloopt, maakt Sorgdrager extra kwetsbaar. Van Randwijck bleek ondanks zijn slechte functioneren een gouden handdruk van een half miljoen gulden te hebben be dongen, de onderhandelingen over de overplaatsing van Suy ver lekten uit en ook het stand je voor Doctors van Leeuwen werd gisteren onbedoeld be kend. De 'lekken' illustreren dat Sorgdrager geen volledige greep op haar ambtenaren heeft. De grote vraag is, ook voor Sorgdrager: Wat staat er in dat rapportDuidelijk is, dat Van Traa met voorstellen zal komen om de opsporingsmethoden van de politie in wetten vast te leg gen. Zodat duidelijk is of de po litie mag infiltreren en zelfs ac tief meewerken aan bijvoor beeld de import in drugs, met als doel de criminelen te pak ken te krijgen. Het schemerge bied waarin politie en justitie nu nog kunnen opereren wordt daarmee verkleind. Maar zal Van Traa ook schuldi gen aanwijzen in de IRT-affai- re? Het PvdA-Kamerlid heeft altijd bezworen dat dat abso luut zijn doel niet is. Niemand verwacht dan ook dat hij rap portcijfers zal uitdelen aan de hoofdrolspelers. Maar impliciet kan het rapport voor deze hoofdrolspelers wel degelijk zeer pijnlijk zijn. Veroordeelt Van Traa bijvoorbeeld de op heffing van het IRT Noord Hol land/Utrecht, dan loopt de Am sterdamse korpschef Nordholt zijn vurig gehoopte eerherstel mis. De Kamer maakt zich vooral druk over de mogelijke explo sieve gevolgen voor politieke kopstukken. Bij D66, de partij van Sorgdrager, wordt met al les rekening gehouden, zelfs met het slechtste scenario waarin de minister moet op stappen. Alle fracties hebben politieke belangen bij het rapport. Voor beeldje: stel dat uit 'Van Traa' vanmiddag blijkt dat Sorgdra ger wel degelijk op de hoogte moet zijn geweest van de door levering van 200 kilo cocaïne. Sorgdrager zei dat ze daar be gin 1994 als procureur-gene raal niet met de Haagse hoofd officier Blok over gesproken heeft. Blok beweert van wel. Mocht het rapport dit laatste hard maken dan heeft Sorgdra ger, en dus D66, 'echt een pro bleem', zoals Van Traa tijdens het verhoor van de minister al concludeerde. En zo zijn er meer belangen. Het CDA zal, ook met terug werkende kracht, zijn oud-mi nister Hirsch Ballin van Justi tie uit de wind willen houden. Uit de verhoren kwam al naar voren dat het departement on der aanvoering van deze crime- fighter wetgeving voor opspo ringsmethoden heeft getrai neerd. Op het ministerie van Justitie houdt ook iedereen de adem in. Op zo'n spannende dag kan ie dere verkeerd uitgelegde zin snede uit het rapport Van Traa gevaar opleveren, weten de ambtenaren. Vandaar dat zij er serieus rekening mee houden dat de minister toch vandaag publiekelijk tegengas zal moe ten geven, ondanks de verzeke ring dat Sorgdrager vandaag 'niets doet'. Dc Girofoon is uitgebreid. Waardoor thuisbankieren nog eenvoudiger wordt. U kunt nog steeds het saldo en recente bij- en afschrijvingen op uw girorekeningen opvragen. Maar er is meer. U wilt bijvoorbeeld weten hoeveel geld u van uw Doorlopend Krediet kunt opnemen. Dan belt u voortaan gewoon de Girofoon. En als u 's middags vóór hebben van uw Doorlopend Krediet naar uw girorekening, dan belt u vóór 14.00 uur de Girofoon en het wordt geregeld. Heel simpel. Bovendien kunt u bedragen overschrij ven tussen uw girorekening en uw Postbank beleggingsfonds of spaarrekening. En natuurlijk krijgt u met de Girofoon alle informatie over her saldo en de rente- (ADVERTENTIE) de waarde van uw Postbank beleg gingsfondsen. U kunt de Girofoon meteen bellen. U belt gewoon (026) 3 555 666 (tussen 7 uur 's ochtends en 2 uur 's nachts) en u wordt stap voor stap begeleid door de girofoonstem. Zo hoort u ook vanzelf hoe u een 5-cijferige code kunt aanvragen als u die nog niet hebt. Deze code krijgt u binnen twee weken samen met een duidelijke handlei ding thuisgestuurd. En dan kunt u thuisbankieren als nooit tevoren. Gewoon met raL&V 18.00 uur een bedrag overgeschreven wilt stand van uw Postbank spaarrekeningen of uw eigen telefoon. POSTBANK Van onze redactie buitenland Ankara/Athene - De spanning t Griekenland en Turkije rond de treden onbewoonde rotspunt i Egeïsche Zee vlak voor de kust is voorlopig geweken. Onder druk van de Verenigde S staakten Athene en Ankara gis hun wapengekletter. Maar de re gen van beide landen werden daa met name door de oppositie fel be seerd. Wat er precies is afgesproken is o delijk. Maar geen van de beide L Van onze redactie buitenland Colombo - Door een aanslag centrum van de Srilankaanse h ste 55 doden gevallen. De polit' den die hebben bekend dat ze b De minister van Volksgezondheid deelde mee dat de aanslag het leven heeft gekost aan 55 mensen, maar een radiostation noemde een dodental van 91. Ongeveer 1400 mensen raakten gewond, van wie er 70 in kritieke toestand zouden verkeren. De aanslag is nog niet opgeëist, maar de politie gaat uit van een terreur-actie door de guerrillabeweging Tamil Tijgers. Een vrachtwagen, die volgens militairen met meer dan 200 kilo explosieven was geladen, reed in op het gebouw van de centrale bank in de wijk Fort. Door de zware ontploffing stortte een deel van het gebouw in de zakenwijk Milaan (afp/rtr) - Het parket in Milaan wil dat de Italiaanse oud premiers Silvio Berlusconi en Bet- tino Craxi worden vervolgd wegens illegale financiële praktij ken bij de vroegere Italiaanse Socialistische Partij (PSI). Dit is gisteren in justitiële kringen vernomen. Het verzoek tot vervol ging van de oud-premiers komt na een onderzoek van de bankreke ningen van de PSI in het buiten land, waarop illegale overboekin gen aan Craxi stonden. Berlusconi zou als hoofd van het mediacon cern Fininvest geld naar de PSI hebben overgemaakt. Tegen Berlusconi, premier van april tot december 1994, loopt op dit moment al een proces wegen omkoping door Fininvest van ambtenaren van de fiscus. Het bedrijf zou zo hebben geprobeerd een coulante behandeling af t~ dwingen.Craxi, premier van 198 tot 1987, is al veroordeeld wegen corruptie, maar hij houdt zie schuil in Tunesië. Jakarta (rtr) - Het Indonesis ilitaire actie te ondernemen t Vrij Papoea (OPM). Die houd vast. Onder de ontvoerden zijn ze Europeanen, van wie twe Nederlanders. „Het is nu aan d provinciale commandant t beslissen wat voor soort actie hi wil ondernemen," verklaard luitenant-generaal Suyono giste ren. Militaire operaties betekene volgens Suyono niet automatisc dat het Indonesische leger ee Sint Truiden - Asielzoekers hoeven niet alleen een last te zijn. Een inwoner van de Vlaamse stad Sint-Truiden dacht er ook een financieel voordeel mee te kunnen behalen. In een schuur ach ter zijn huis hield de man er een privé-opvangcentrum voor 62 - meest uitgeproce deerde en illegale - asielzoe kers op na. Wegens de slechte huisves ting heeft de politie het cen trum gisteren gesloten. Vol gens de burgemeester Van- denhove van Sint-Truiden voldeed het centrum op geen enkele manier aan de bouw- °f milieuvoorwaarden. Poli tie en stadsbestuur besloten daarop tot ingrijpen. Het centrum werd gesloten. Zeven illegale bewoners zijn °Pgepakt. De overigen zijn overgebracht naar een offi cieel opvangcentrum.

de Stem | 1996 | | pagina 6