Hoor, wederhoor en commotie Van 6 aflevering' tot 'zware criminaliteit' DE STEM BINNENLAND IRT '■en van de 140!) ra Kleintje ecreatie Londen d goed niesingel 40 tpl 01 1 7-452679 I tA- toeters van Leeuwen, F. van der Putten, oud-CID- 'J. Valente, voormalig officier R. van Randwijck, oud-procu- K. Langendoen, oud-chef Cri- .J. Teeven, oud-Fiod-mede- Itzl. \J f voorzitter procureurs-generaal chef Gooi en Vechtstreek van justitie Amsterdam reur-generaal Amsterdam minele Inlichtingendienst werker, nu officier van justitie X 61 DONDERDAG 1 FEBRUARI 1996 A5 Gemengdkoor Dacapo oekt bassen en tenoren gewenst. 076-5654655. dgn. per luxe touringcar otel met half pension incl. kc Oversteek per shuttle. Vertrek 17 en 22 febr. 359,-. Vraag onze gratis. Maaskant Reizen. Tel. 0412-482828. Wintersport Autoreizen Goed en goedkoop op wintersport. 8 dgn. Fügen/ Zillertal v.a. 598,-. EV 419). 8 dgn. Niederau/ Wildschönau v.a. 459,-. EV 422), 8 dgn.Wörgl/Tirol v.a. ƒ298,-. (EV 424). Alle eizen HP en incl. d/wc. Bel KRAS Ster Vakanties 073- 5999999 of kom naar ons reisburo Haagdijk 12a, Breda. •uimte uimte in een karakterestiek itrum van Breda. Het pand gerenoveerd. per maand. Erasmusplein 11Breda. 50, Fax: 076-5658671 iditioning standaard, len. ie uitrustingsniveaus. pk/64 kW of 100 pk/ Is stuurbekrachtiging, pollenfilter, bestuur- achterwielophanging e garantie. nnnenruimte. Logisch, r boven bijstellen. Kom ie blijft erin rijden. $E. Nordholt: korpschef Amsterdam. RStraver, korpschef Haar- »K Wierenga, voorzitter *W. Sorgdrager, minister van »E. Hirsch Ballin, oud-minis- *E. Van Thijn, oud-minister lem gelijknamige commissie Justitie ter van Justitie van Binnenlandse Zaken 7 december 1993: De Amsterdamse 'driehoek' - burgemeester Van Thijn, hoofd officier van justitie Vrakking en korpschef Nordholt doen een persbericht uit dat veel vragen oproept. Het Interregionale Rechercheteam Noord-Hol land/Utrecht, waarin de korpsen gezamenlijk de strijd aanbonden met de georganiseerde misdaad, is opgeheven. Maar de exacte reden? December 1993/Januari 1994: In de media verschijnen berich ten dat de opsporingmethode niet de werkelijke reden voor de opheffing van het IRT was. Vol gens de Utrechtse korpschef Wiarda liep de samenwerking spaak vanwege de corruptie bij het Amsterdamse korps. De poli- tiewereld staat vanaf dat moment op zijn kop. Begin Januari 1994: len Dales, minister van Binnen landse Zaken komt plotseling te overlijden. Al snel komt de naam van haar opvolger naar buiten: de Amsterdamse burgemeester Ed. Van Thijn. 17 januari 1994: Advocaten beginnen gretig gebruik te maken van de kenne lijk duistere onderzoeksmethodes van het IRT Noord- Holland/Utrecht. 25 januari 1994: Het kabinet-Lubbers III laat de omstreden opheffing van het IRT onderzoeken. 24 maart 1994: De onderzoekscommissie onder leiding van oud-burgemeester Wierenga van Enschede, is stel lig: het IRT had niet opgeheven mogen worden. Maart/april 1994: Roep om aftreden minister Hirsch Ballin (Justitie) en Van Thijn (Binnenlandse Zaken). Het CDA sluit een cordon om Hirsch Ballin. Medio mei 1994: D66 en WD zagen aan de stoel poten van de ministers van Justi tie en Binnenlandse Zaken. De twee ministers zijn al demissio nair - de verkiezingen zijn net geweest - maar de aanval op hun positie gaat voort. Door de afwe zigheid van enkele PvdA-kamer- leden ontstaat er een ontevreden meerderheid in de Kamer. 27 mei 1994: Hirsch Ballin en Van Thijn tre den af. 31 augustus 1994: Het kabinet-Kok legt de rege ringsverklaring af. Op Binnen landse Zaken komt WD'er Hans Dijkstal, eertijds aanstichter van een parlementair onderzoek naar de opheffing van de IRT. Jacob Kohnstamm (D66), de andere aanstichter, wordt staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken. december 1994: De ERT-enquêtecommissie begint na een gedegen onderzoek - ook onder leiding van Van Traa - aan haar werk, achter gesloten deu ren eerst. De leden: Van Traa (voorzitter), De Graaf (D66), Koekkoek (CDA), Vos (WD), Habbae (GroenLinks), Rouvoet (RPF) en Aiking (Groep Nijpels). Doodse stilte rond de IRT-com- missie 5 september 1995: De eerste onthulling over de opsporingmethodes van politie justitie komt voordat de enquêtecommissie haar eerste verhoor afneemt. In de Tweede Kamer moet minister Sorgdrager Maarten van Traa bekijkt in de Staatsdrukkerij de eerste drukproeven van het IRT-rapport. De pocketeditie gaat 55 gulden kosten. van Justitie publicaties bevesti gen dat in de periode '91-'95 onder regie van politie en justitie tussen de 100.000 en 400.000 kilo verdovende middelen ons land zijn ingevoerd. 6 september 1995: Start openbare verhoren. Profes sor Fijnaut meldt dat er in Nederland 30 tot 35 zwaar geor ganiseerde misdaadbendes actief zijn. Van 'in-nesteling' in de bovenwereld is nog geen sprake. Criminoloog prof. dr. F. Boven kerk meldt dat veel Turken, Marokkanen en Surinamers in Nederland actief zijn voor geor ganiseerde misdaadbendes uit hun moederland. 13 september 1995: De eerste twijfel over de door de commissie-Wierenga toelaatbaar geachte IRT-methode wordt geuit. De Rotterdamse recherche chef Jansen, die deel uitmaakte van de commissie-Wierenga, vindt de methode achteraf toch onacceptabel, omdat de cri minele informant zijn winsten uit de drugtransporten mocht hou den. 18 september 1995: Onder regie van de politie zijn in Nederland naast soft drugs ook hard drugs op de markt gekomen, meldt de Rotterdamse officier van justitie De Groot. 2 oktober 1995: Amsterdam is helemaal niet zo brandschoon als de hoofdstede lijke politiechef Weiten heeft doen voorkomen, meldt plaats vervangend hoofdofficier van justitie Van Capelle. Het Amster damse korps heeft zich volgens hem helemaal niet verzet tegen De parlementaire enquêtecommissie onder leiding van het PvdA- kamerlid Maarten van Traa komt vandaag met haar eindrapport. De commissie-Van Traa onderzocht welke methodes politie en jus titie gebruiken bij de bestrijding van de zware criminaliteit. Bovendien zal de commissie proberen aan te geven wat de aard, ernst en omvang van de georganiseerde misdaad in Nederland is. De openbare verhoren van de commissie gaven een onthutsend beeld van de werkwijze van politie en justitie. Vooral de bestuur lijke chaos bij het Openbaar Ministerie in Amsterdam trok sterk de aandacht. De commissie heeft haar gelederen goed gesloten weten te houden, zodat niets naar buiten is gekomen. Maar vast staat dat de commissie twijfel zal uitspreken over de lei ding van de politie in het voormalige IRT-gebied Noord- Holland/Utrecht. Juist door dat gebrek aan leiding konden politie mensen bijna naar eigen inzicht methodes hanteren, die achteraf op zijn minst twijfelachtig genoemd mogen worden. Om het geheugen alvast op te frissen volgt op deze pagina een overzicht, met weetjes, feitjes en verbazingwekkende gebeurte nissen. Samenstelling: Jan Greyn en Marianne Wuite, foto's ANP een gecontroleerde doorlevering van softdrugs. Van Capelle meldt ook dat een keer in Amsterdam een partij drugs uit het oog is geraakt, omdat het observatie team van het IRT op cursus was gestuurd. 4 oktober 1995: De Utrechtse korpsbaas Wiarda trekt het boetekleed aan. Hij had het Amsterdamse korps nooit van corruptie mogen beschuldigen nadat 'Amsterdam' had besloten het IRT op te heffen. 9 oktober 1995: De Haarlemse CID'ers Langen- doen en Van Vondel vertellen dat zij hun politie-operaties opzetten met geld van criminele informan ten. Officieren van justitie Tee- ven en Snijders melden dat de misdaad op de achtergrond de operaties van de Haarlemse agenten stuurde. Teeven vertelt ook dat er in totaal 65 containers met drugs met medeweten van de politie de haven zijn uitgegaan. 11 oktober 1995: Voormalig IRT-officier van justi tie Van der Veen en voormalig IRT-leider Lith bekennen dat de controle op de drugtransporten niet goed is geweest. Beiden ver klaren niet te hebben geweten dat Langendoen en Van Vondel de operaties met crimineel geld financierden. Van der Veen meldt dat een informant acht miljoen gulden aan de drugtransporten heeft verdiend. 12 oktober 1995: De politie heeft niet alleen bemoeienis gehad met drugtrans porten, maar mogelijk ook zelf druglijnen gerund, meldt de Amsterdamse hoofofficier van justitie Vrakking. 16 oktober 1995: De Haarlemse korpschef Straver zegt dat hij niet geweten heeft dat de informanten van Langen doen en Van Vondel de criminele winsten in eigen zak mochten steken. Hij wist ook niet dat de politie- operatie betaald werd met crimi neel geld en dat het duo na de opheffing van het IRT elders in het land met hun methode verder aan slag is gegaan. 19 oktober 1995: De Tweede Kamer is nooit volle dig ingelicht over de opsporings methode van het IRT, meldt de Amsterdamse korpschef Nord-' holt. Hij verwijst naar het gehei me deel van het rapport Wieren ga waaruit volgens hem zijn gelijk blijkt. 23 oktober 1995: De Nederlandse staat heeft vorig jaar een informant van de Haar lemmers Langendoen en Van Vondel twee miljoen gulden betaald, meldt Justitie-ambte- naar Wooldrik. 2 november 1995: Oud-politieman Van Vondel gaf een oud-informant, een limona defabrikant, geld voor een verre reis om te verhinderen dat de man over zijn activiteiten voor de Haarlemmers door de rijksre cherche of. door de enquêtecom missie zou worden gehoord. De man kreeg eerder van Van Vondel al 'meer dan een half miljoen' toen hij op het punt stond 'door te slaan'. De Haagse hoofdofficier Blok vertelt dat de huidige minis ter Sorgdrager van Justitie toen zij nog procureur-generaal was, geïnformeerd is over een doorle vering van honderden kilo's cocaïne. 7 november 1995: Oud-BVD-chef en de huidige voorzitter van de procureurs generaal, Docters van Leeuwen, oordeelt'dat de Haarlemmers bij de drugtransporten niet de volle dige regie in handen hadden. Hij zegt het 'ontoelaatbaar' te vinden dat de twee politie-operaties met crimineel geld hebben opgezet. Oktober 1995: Procureur-generaal Graaf Van Randwijck krijgt na lange onder handelingen een gouden hand druk. Het gaat om een bedrag van een half miljoen gulden. De Kamer is woedend, want de procureur- generaal stond onder zware kri tiek. Sorgdrager raakt er door in politieke nood, maar redt het vege lijf. 9 november 1995: Minister Sorgdrager bestrijdt dat ze als procureur-generaal geïn formeerd is over een doorlevering van cocaïne. Ze vindt ook dat de IRT-methode uit de hand is gelo pen. December 1995: De hoogste ambtenaar op Justi tie, secretaris-generaal Jan Suy- ver, kondigt zijn vertrek aan. Ook op hem is de kritiek sterk toege nomen. 1 februari 1996: De IRT-enquêtecommissie onder leiding van Van Traa (PvdA) pre senteert haar eindrapport. d via Nissan Lease op basis van F. Bovenkerk, criminoloog J. Brand, korpschef Den Haag A: Aflevering, oftewel gecontroleerde aflevering. Politie en justi tie staan oogluikend toe dat een misdaadbende een partij drugs het land invoert. Op het moment dat de verdachten de partij in ontvangst nemen, poogt de politie in te grijpen. B: Bruinsma: Klaas Bruinsma oftewel De Dominee. Hij was eind jaren tachtig de leider van een groot misdaadsyndicaat. Bruins ma werd in 1991 geliquideerd, waarna de politie met Operatie Delta de jacht inzette op de misdaadorganisatie van Bruinsma's voormalige onderbaas, Etiënne Urka. C: Criminele Inlichtingendienst: recherche-afdelingen van poli tiekorpsen waar informatie verzameld wordt over criminele organisaties. De CID's, die misdaadorganisaties in kaart bren gen voordat er concrete verdachten zijn, stonden centraal in de parlementaire enquête. Vooral de CID Haarlem ligt onder vuur. De rechercheurs Langendoen en Van Vondel van deze dienst zijn met hulp van criminelen en crimineel geld buiten hun boekje gegaan. D: Driehoek. De driehoek staat voor de drie mensen die per regio over de politie gaan, te weten de burgemeester, de hoofdofficier van justitie en de korpschef. E: Eric Nordholt, korpschef Amsterdam. F: Frontstore. Een dekmantelfirma van de politie die misdadigers criminele goederen of diensten aanbiedt. G: Gecontroleerde doorlevering: Operatie waarbij via een infilt rant onder regie van politie en justitie drugs worden geïmpor teerd en op de markt gebracht. De politie laat de drugtranspor ten ongemoeid om zo het netwerk van een criminele organisatie in kaart te brengen. De operatie staat bekend als de Delta methode en IRT-methode. Tijdens de enquête bleek dat de cri minele infiltranten winsten van de drugtransporten in eigen zak mochten steken en tienduizenden kilo's drugs in het crimi nele milieu zijn verdwenen. Het 'koningskoppel' Langendoen en Van Vondel van de Haarlemse CID voerde de regie bij de transporten. H: Heli's Angels: groepering die zich volgens de wetenschapper Fijnaut steeds meer toelegt op de drughandel, met name xtc- transporten. I: IRT, ofwel een Interregionaal Rechercheteam. Nederland kent zes van deze kernteams die jacht maken op de zwaar georgani seerde misdaad. Het IRT is vooral bekend door het IRT Noord Holland/Utrecht. Dit team waarin de korpsen uit Utrecht, 't Gooi, Amsterdam, Haarlem en Alkmaar samenwerkten, spatte eind 1993 uit elkaar. Met de opheffing van het IRT Noord-Hol land/Utrecht begon de IRT-affaire. J: Jonkheer Lodewijk de Beaufort, hoofdofficier van justitie in Haarlem. K: Kroongetuigen. Criminelen die in ruil voor strafvermindering of zelfs invrijheidstelling belastende getuigenverklaringen afleggen tegen een grote misdaadbaas. De mensen die door de enquêtecommissie over deze deals met criminelen werden gehoord, reageerden zeer verdeeld op de vraag of justitie gebruik moet maken van kroongetuigen om grote maffiabazen te pakken. L: Landelijk Rechercheteam dat vorig jaar begon. Dit team zal zich vooral richten de onderwereld die zich poogt in te nestelen in de bovenwereld. M: Maarten van Traa, voorzitter van de enquêtecommissie. N: Nadenken, veel van de getuigen moesten eerst goed nadenken, maar hun antwoorden stemden niettemin tot nadenken. O: Opsporing gezocht. Titel van het rapport van de toenmalige werkgroep Van Traa, die de Kamer adviseerde een parlemen taire enquête naar de opsporingsmethoden van de politie te houden. P: Pro-actieve fase. Het werk van de enquêtecommissie spitste zich toe op het politiewerk in de pro-actieve fase. Dit is de fase dat er nog geen concrete verdachten zijn, maar wel verdenkin gen. In de wet is veel onduidelijkheid over de vraag welke op sporingmethoden de politie mag inzetten als er nog geen con crete verdachten zijn. Q: Quod attestor, hetgeen ik getuig. R: Richtmicrofoons. Apparatuur waarmee op afstand gesprekken zijn af te luisteren. Wettelijk voor politiegebruik nog niet toe gestaan; schijnt ook niet echt te werken. S: Sappenman. Man die handelt in vruchtensappen en voormalig informant van de Haarlemse CID. T: Tapes (spreek uit: teeps) ook wel de Van der Putten-tapes. Van der Putten, CID-chef Gooi en Vechtstreek, nam in het geheim gesprekken op met de Amsterdamse officier van justitie Valen te. De 'tapes' werden illustratief voor de soms zeer beroerde verhouding en het wantrouwen tussen Justitie en politie. U: U-bochtconstructie, een constructie die CID-rechercheurs toe pasten om onrechtmatig verkregen informatie over criminelen legitiem te maken. Ze speelden de informatie door naar een CID elders in het land die het daar officieel in de computer opnam waarmee het harde en bruikbare informatie werd. V: Vegen, jargon van de politie wat staat voor het onderscheppen van een partij drugs. W: Witwassen, criminele vermogens die via duistere wegen op een legale bankrekening komen. X: xtc een van de verdovende middelen waar criminele organisa ties in handelen. Y: Ijskoude douche. De IRT-affaire was vooral een koude douche voor Ed. van Thijn. Hij verruilde zijn burgemeesterspost in Amsterdam voor het ministerschap, maar sneuvelde korte tijd later als minister van Binnenlandse Zaken. Z: Zware criminaliteit. Criminelen die zich in georganiseerd ver band toeleggen op zware misdrijven, zoals drughandel, wapen en vrouwenhandel en moord.

de Stem | 1996 | | pagina 5