'Vervuiling Nijmegen ernstige zaak' Engel des Doods' geholpen door falende organisatie verpleeghuis Grazige weiden 'Was dit te vermijden?' Hét Kasteel van Amstel of een doodgewoon bruggehoofd? I )ere|Ud 'Afschaffen opstel is zegen voor mensheid' Analyse A2 DB STEM BINNENLAND A3 Officier van justitie beschuldigt gemeente Nijmegen van jarenlange milieu-criminaliteit Man na ruzie naakt de kou in Rechter straft traag OM af in euthanasie-zaak Gortdroog Stuurgroep herziet programma eindexamens havo en vwo IBRUARI DONDERDAG 1 FEBRUARI 1996 Lnnië en Ierland: waar bewolkt en de Noordzeekust enkele winterse na rond +4 graden, xemburg: Donder- Igend zonnig en [dag toenemende In kans op regen, Izel. Maxima onge- len. Midden-Frankrijk: 1 zonnige perioden, I ook wolkenvelden, lal wolkenvelden en Inde kans op regen, [oosten nog overwe- Maxima vrijdag In in het noorden en i tot 9 graden in het jrijk: Donderdag Jlking en een toene- is op regen. In de Ten nog flink wat zon Wrijdag overwegend j vooral in de ooste- iartementen buiige Ten de 1500 meter laxima tussen 6 en 12 fm de voet van de hier en daar wat Dverwegend bewolkt l tot tijd buien. Ook mogelijk. Middag- lur aan de kust uit- 1 van 11 graden in het [ot 15 graden in de het algemeen veel en van tijd tot tijd Éen. Maxima aan zee lraden langs de Golf aje tot 16 langs de |nca en de Costa del t binnenland middag- Lur rond 10 graden, ie Eilanden: Half tot lewolkt en kans op lien. Maxima rond 20 Inderdag geregeld zon [egend droog. Vrijdag volking en vooral in |n en op Sicilië een toe- I kans op regen, boven neter sneeuw. Middag uur van 4 graden in 'den tot 16 op Sicilië, land en Kreta: Geleide- zon. Donderdag in het |an Griekenland en op hog een enkele bui. van 5 graden in het I tot 13 in het zuidwes- ;kd: Zonnige perioden en Irijdag in het westen en gten meer bewolking, Terwegend droog. Vrij- tdma van -3 graden in Iten tot circa +3 in het Iten. In Beieren door jkele graden hoger. Iland: Donderdag dróóg lal in de bergen flink wat ijdag in het westen meer fang en vooral in het Ber- ïrland en Wallis kans op F. Middagtemperatuur I in de dalen meest tussen ■5 graden. [rijk: Overwegend zon- Hjdag in Tirol wolkenvel- laar droog. Middagtem- lur in de dalen op veel In onder het vriespunt. \ARTJE fc/ien/c I me woonplaats van deze man blgorde de naam van zijn ep. voor de kost? jvium, el, uniek; 3. meel, demagogie; 5. departement, 7. nardus, klepel, eel; 8. k, neus, akker; 10. emir, ruim, s, me; 12. intrek, togo, temer; luster, oever, etui; 15. omissie, ivel, aluminium; 3. sleep, iro- )ts; 5. ivoor, Euterpe, les; 6. ie, akoniet, koe; 8. ome, el, uitgave; 10. elk, anapest, t, kro; 12. onmogelijk, loeder; een, ieder, ermee, ut; 15. rk, JFS Groningen (anp) - Falende organisa tie en communicatieproblemen in verpleeghuis Vliethoven in Delfzijl waren er mede-oorzaak van dat de 42-jarige ziekenverzorgster Martha I. bewoners met insuline-injecties beeft kunnen doden. Dat blijkt uit een onderzoek van de In spectie voor de Gezondheidszorg, dat gistermiddag werd gepresenteerd. Volgens regionaal inspecteur J. van Veldhuizen werd de insuline onjuist be waard, was er onvoldoende overleg tus sen artsen onderling en tussen artsen en verplegend personeel. De eindverant woordelijkheid over medische zaken was slecht geregeld. „In samenhang met de communicatieproblemen zijn daar door situaties ontstaan waarbinnen het handelen van de ziekenverzorgende mo gelijk was", zo formuleerde hij omzich tig- De verdachte (inmiddels bijgenaamd 'Engel des Doods'), was waarnemend af delingshoofd en kwam als gevolg van die falende organisatie steeds meer in een solitaire positie te werken. „Ze heeft nooit met iemand over mogelijke pro blemen gesproken," zei Van Veldhuizen. Een van de artsen heeft volgens de in spectie in reactie op de overlijdensge- vallen en andere punten eveneens ge faald. Hij heeft inmiddels besloten zijn activiteiten als arts deels te beëindigen. Een andere arts had professioneler met de ongerustheid moeten omgaan, maar was volgens eigen zeggen onvoldoende op de hoogte. De inspectie gaat met ver schillende artsen gesprekken voeren en op basis daarvan bepalen of ze voor de tuchtrechter moeten verschijnen. Verpleeghuis Vliethoven moet op last van de inspectie orde op zaken stellen. Het bestuur van het verpleeghuis is ge sommeerd een nieuw beleidsplan te ma ken. Afhankelijk van de reactie van het bestuur zal de inspectie bepalen of zij de minister inlicht. Die kan in het uiterste geval de erkenning van Vliethoven in trekken. Justitie heeft de verdachte Martha I. vier moorden ten laste gelegd. De recht bank in Grongingen hield de zaak in de cember echter aan voor nader psychia trisch onderzoek van de vrouw. Dat vindt momenteel plaats in het justitieel onderzoekscentrum Pieter Baan in Utrecht. Het openbaar ministerie ziet op basis van het rapport geen aanleiding om strafrechtelijk onderzoek in te stellen naar de leidinggevenden van Vlietho ven. Arnhem (anp) - De gemeente Nijmegen heeft zich vele jaren schuldig gemaakt aan een ernstige vorm van milieucriminali teit. Het openbaar ministerie in Arnhem, dat al maanden bezig is met een onderzoek naar deze zaak, beslist de komende maan den wie zij strafbaar kan stellen voor de gevonden feiten. Dat heeft persofficier van justitie nr. S. Buist gisterochtend gezegd. Burgemeester D'Hondt van Nij megen en milieuwethouder H. Janssen hebben steeds gesteld dat het om een 'lichte zaak' gaat. De gemeente zou, net als vele andere grote gemeenten in Nederland, grote problemen krijgen met het uitvoeren van nieuwbouwplan- nen als zij zich letterlijk moest houden aan de wettelijke regels voor het vervoeren en opslaan van vervuilde grond. Volgens burgemeester D'Hondt mochten milieu-ambtenaren daarom met instemming van het college schone-grondverklarin- gen afgeven voor licht verontrei nigde grond. Meer gemeentebe sturen hebben, aldus de Nijmeeg se burgemeester, over deze kwes tie bij de minister van VROM aan de bel getrokken. Nijmegen zou nu door justitie aangepakt wor den als voorbeeld voor alle grote gemeenten in Nederland die hun grondzaken beter moeten regelen. Persofficier Buist verwerpt deze voorstelling van zaken, nadat het openbaar ministerie maanden lang niets heeft willen zeggen over het onderzoek. „Het gaat hier niet om kleinigheden. Het openbaar ministerie is echt niet zo dom om de strijd met een ge meente aan te gaan wegens een zaak, die zelfs landelijk ter dis cussie staat. Met die categorie van oogluikend toegestane overtre- dinkjes houden wij ons niet bezig. Hier is beduidend meer aan de hand." Verdenkingen Buist wil, omdat het gerechtelijk vooronderzoek nog steeds niet af gesloten is, niet in details treden over de verdenkingen van justitie tegen de gemeente en de Nijmeeg se afdeling milieu. Wel wil hij kwijt dat er inmiddels zeer veel mensen gehoord zijn, onder wie de directeuren van verschillende diensten, de huidige milieuwet houder en verschillende ex-wet- houders. Het Nijmeegse gemeentebestuur wil niet op de uitlatingen van de officier van justitie reageren, zo zei een woordvoerder gisteren. Volgens Buist loopt de gezond heid van Nijmegenaren geen ge vaar door de handelwijze van de gemeente. In Nijmegen is onder bewoners van recente nieuw bouwwijken onrust ontstaan door de grondaffaire. stqoaj 'jsjoq do doou>| 'paoq u' aajEpueq 'uajoppa>i 'sujDaJ F VERVOLG VAN VOORPAGINA De 64-jarige man werd wegens darmklachten op zaterdagavond 16 december in De Honte in Ter- neuzen opgenomen omdat er geen weekenddienst in het Antonius- ziekenhuis was. In De Honte werd geoordeeld dat van een levensbe dreigende situatie geen sprake was, zodoende werd hij dezelfde avond nog overgebracht naar Oostburg. Op 21 december werd de man daar geopereerd. Volgens de familie een zware ope ratie, die niet zonder risico was. Vader was al eens eerder aan de darmen geopereerd, was carapa- tiënt en had nog een breuk in de buikwand tengevolge van de vori ge operatie. „Die breuk kon niet verholpen worden omdat mijn va der te zwak was", staat in de brief Ie lezen. Op 22 december ligt de man aan de beademing op de IC van Anto- nius en wordt kunstmatig in slaap gehouden. „Om 18.20 uur worden we gebeld door de chirurg. Na een eerste flinke schrikreactie kregen we te horen dat de IC in Oostburg gesloten moet worden, wegens ziekte van personeel in Temeuzen. Hoe halen ze het in hun hoofd om een doodzieke patiënt te verplaat sen? Dit zal het genezingsproces zeker niet ten goede komen en dit is misschien ook wel de oorzaak geworden van het latere overlij den van mijn vader", staat te lezen. Koorts Op 24 december kreeg de familie te horen uit De Honte dat het niet goed gaat met de patiënt, dat hij weer aan de beademing ligt, kunstmatig slaapt en er boven dien koorts bij heeft gekregen. .We moesten geduld hebben tot de darmen weer zouden gaan wer ken", kreeg men van IC-personeel te horen. Op 3 januari 1996 wijst een scan uit dat er mogelijk een ontsteking is en dat er misschien weer geopereerd moet worden. .Intussen geeft de anesthesist toe dat mijn vader beter in Brugge op zijn plaats zou zijn omdat ze in Temeuzen na zo'n lange tijd van beademing niet de goede midde len hebben om hem hier goed van al te halen en dat ze daar in Brug se beter voor opgeleid zijn. Hij Wordt echter dan toch weer pas de Jagende dag 's middags per heli kopter naar Brugge vervoerd. ®er aangekomen wordt hij bin nen twee uur geopereerd. Hier "as het dus geen misschien, maar ®wdt het probleem direct aange pakt. Er bleek een grote ontste eg rond de lever te zitten, van daar die hoge koorts natuurlijk", •jtaat in de brief te lezen. Het is 4 januari. 0p 6 januari worden nieuwe gaat jes in de darmen en ontstekingen Wtdekt. De familie krijgt te horen dat dat komt omdat de darmen te 'ang hebben stilgelegen. Er volgen ®>g ingrepen op 6, 8 en 9 januari en de overlevingskansen worden geschat op hooguit 15 tot 20 pro cent. „12 Januari; het onvermijdelijke is geschied, mijn vader is overle den. Was dit niet te voorkomen geweest?", vraagt de vertwijfelde familie zich af. „Een buitengewoon droevige zaak", zo reageerde gedeputeerde De Kok gisteren. Nog deze week gaat een afschrift van de brief naar de ziekenhuisdirectie met verzoek om een reactie. „Afhan kelijk hiervan zullen wij bekijken of de inspectie volksgezondheid op de hoogte moet worden ge steld". Directeur patiëntenzorg G. Rae- maekers van het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen was van de klacht niet op de hoogte. „Naar buiten toe zullen wij nooit reage ren op individuele klachten. Ook niet naar meneer De Kok. Wél zullen wij de brief van de familie zorgvuldig bekijken. Wij onder zoeken namelijk elke klacht over het ziekenhuis, ook als die ons via derden bereikt. En wij beslissen dan hier of de geneeskundige in spectie moet worden ingeschakeld of niet. Maar daarover doen wij nooit mededelingen", zegt Rae- maekers. Den Haag (anp) - Een 41-jarige man uit Den Haag bedenkt zich in het vervolg wel twee keer voordat hij bij pakweg min vijf graden Celsius ruzie met zijn vriendin maakt. Zijn woedende partner zette hem dinsdagnacht rigoreus op straat, zonder kleren wel te verstaan. De onenigheid veroorzaakte nogal wat opschudding in het trap penhuis van de flat in de Haagse wijk Leyenburg. Een omwonen de sloeg alarm bij de politie omdat hij dacht met een exhibitionist te maken te hebben. Agenten ontfermden zich uiteindelijk over de verkleumde man. De vriendin bleek overigens ook niet al te wraakzuchtig; na enig gedraal gooide ze zijn kleren achter hem aan op de galerij. Zogeheten hekrunderen vin den zelfs in de winter nog wat te grazen in natuurgebied De Oostvaarderplassen nabij Le lystad. Het gebied werd giste ren officieel door minister Jor- ritsma van Verkeer aan minis ter Van Aartsen van Landbouw overgedragen. Minister Jor- ritsma zei 'met pijn in het hart' afscheid te nemen van haar 'troetelkind'. Staatsbosbeheer neemt de dagelijks zorg van het gebied over van Rijkswa terstaat IJsselmeergebied FOTO ANP Alkmaar (anp)- De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren het Openbaar Ministerie daar niet-ontvankelijk verklaard in een controversiële straf zaak rond euthanasie. Kennelijke twijfel en tweespalt binnen het OM leidde ertoe dat de 57-jarige chirurg A.S. van het Medisch Centrum Alkmaar en vice- voorzitter van de Wereld organisatie voor Vrijwillige Euthanasie ruim een jaar in on zekerheid moest verkeren over zijn vervolging voor euthanasie op een 85-jarige vrouw uit Ber gen in 1993. Die treuzelende houding van het OM werd gisteren door de recht bank afgestraft. Op de vraag of de betrokken arts al dan niet strafwaardig handelde - hij werd van doodslag verdacht- komt nu inhoudelijk geen uit spraak. Naast het onredelijke tijdsver loop meende de rechtbank dat de chirurg de dupe werd van inter ne tweestrijd binnen het OM over het al dan niet vervolgen van de arts. Deze kreeg, na zijn eigen, toen nog onverplichte melding van een niet-natuurlij- ke dood, aanvankelijk van justi tie te horen dat er waarschijnlijk geen proces zou volgen voor de euthanasie, omdat hij zich keu rig aan de richtlijnen gehouden had. Ook de rechter-commissa- ris en de raadkamer van de rechtbgnk wezen een gerechte lijk vooronderzoek af, omdat daartoe onvoldoende gronden zouden ,zijn. Veel later echter werden van ho gerhand, door het college van procureurs-generaal toch beve len gestuurd richting Alkmaar om S. te dagvaarden. Indirect zou dit tot het overhaaste ver trek van de toenmalige hoofdof ficier van justitie in Alkmaar, mr. Josephus Jitta hebben ge leid. Bij de arts was toen echter, volgens de rechtbank, het ver trouwen al gewekt dat alles in kannen en kruiken was. De chirurg en zijn advocaat mr. E.Sutorius reageerden blij op de niet-ontvankelijkheid van het OM. Mogelijk worden schade vergoedingsacties gestart tegen justitie vanwege de, vooral juri dische, kosten die de arts moest maken en het leed dat hem, door de strafvervolging, werd aange daan. De raadsman wees erop dat het tij rond strafvervolgingen in euthanasiezaken nu duidelijk aan het keren is. Door Saskia Belleman (anp) Amsterdam - De dikke muur van gele en rode kloostermop pen gaat schuil onder een paar bouwketen. Langzaam aan verrijst een complex met winkels, woningen, kantoren en een parkeergarage op de plek aan de Nieuwezijdskolk die in 1994 zorgde voor een controverse in de wereld van de wetenschap en de archeo logie. Bevinden zich onder de nieuwbouw nu wel of niet de restanten van het kasteel van de Heren van Amstel? Het boek 'Burcht of bruggehoofd?' waarvan wethouder G. ter Horst gisteren het eerste exemplaar kreeg, biedt nog steeds geen uit sluitsel en gaat al evenmin diep in op de archeologische loopgraven oorlog die bijna een jaar lang woedde. De voornaamste conclu sie luidt dat er nader archeolo gisch onderzoek nodig is. Voor stadsarcheoloog Jan Baart vormde de vondst van de muur zo wel de kroon op zijn archeologi sche carrière als een bron van die pe frustratie. Letterlijk glimmend van trots maakte hij op 11 maart 1994 de vondst van zijn leven we reldkundig. Tijdens het spitten in de modder van de Amsterdamse binnenstad was hij gestuit op wat volgens hem vrijwel zeker de westelijke muur moest zijn van het vroeg dertiende-eeuwse Kasteel van Amstel. Hoe zeker? „Negenenne gentig procent", aldus een zelfver zekerde Baart. In schriftelijke bronnen duikt Amsterdam pas op in 1275, het jaar waarin Floris de Vijfde vrijheid van tolbetaling geeft aan mannen 'die verblijven bij Amestelledamme'. Baart, trots: „We hebben er in één klap honderd jaar geschiedenis bij gekregen." Die Vondel was zo gek nog niet toen hij in zijn Gijsbreeht van Aemstel het slot situeerde aan de oevers van het IJ in Amster dam, concludeerde de archeoloog. Jaarringen De vondst logenstrafte volgens de stadsarcheoloog de aanname van geschiedkundigen die schreven dat het kasteel in Muiden of, nög waarschijnlijker, in Ouderkerk aan de Amstel had gestaan. On derzoek van de jaarringen in het funderingshout zou de waarheid wel aan het licht brengen, sprak Baart vol zelfvertrouwen. Maar het was overduidelijk dat nie mand nog kon tomen aan zijn waarheid. Wat de wetenschappers betreft stond er nog helemaal niets vast. Sterker nog, steeds meer deskun digen uitten hun twijfels over Baarts theorieën. Het begon met hoogleraar nederzettingskunde P. Henderi'xx van de Universiteit van Amsterdam en B. de Melker van het gemeentearchief. Hun voorzichtige pogingen om de op winding over de spectaculaire vondst enigszins te temperen wa ren nog niet gestoeld op harde fei- In 1994 is onder meer een tinnen pelgrimsteken gevonden in de bouwput. FOTO ANP ten, maar die lieten niet lang meer op zich wachten. De resultaten van het jaarringen en het iets minder nauwkeurige C14-onderzoek, een methode die gebruik maakt van radioactieve koolstof in organisch materiaal zoals hout, veen en been, wezen allemaal in dezelfde richting: het kasteel dateert op zijn vroegst uit de late dertiende eeuw. Het kon dus niet het kasteel van de Heren van Amstel zijn, maar was het daarmee volslagen onin teressant? Blijkbaar vonden Baart en zijn gemeentelijke dienst Ste delijk Beheer dat wèl, zo consta teerde H. Heidinga eind 1994 in NRC Handelsblad. Een onschul dige academische strijd mondde uit in een koningsdrama. Onwankelbaar In het boek Burcht of brugge hoofd? blijkt Baarts geloof nog immer onwankelbaar. Zijn stel ling dat het hier echt gaat om het Kasteel van Amstel onderbouwt hij met nieuwe gegevens uit ra- daronderzoek. Dat bracht aan het licht dat de westmuur die Baart over een lengte van vijftien meter blootlegde, in totaal 27 meter lang is. In een hoekpand aan de Dirk van Hasseltsteeg kwam de zuid muur van 23 meter in beeld. Prof. dr. H. Janssen, hoogleraar kastelenkunde aan de Universiteit van Utrecht, meent dat Baart slechts de restanten heeft gevon den van een bescheiden verster king, of een onderdeel van een ste delijke omwalling uit de tweede helft van de dertiende eeuw. Een datering voor 1250 sluit hij uit, omdat er toen nog geen kastelen voorkwamen met lange rechte zij den. Ondanks de meningsverschillen zijn alle auteurs het over één ding eens: er moet nader archeologisch onderzoek komen om eens en voor altijd vast te stellen of het hier gaat om dè burcht of slechts een bruggehoofd. A M A JX V5 Daar snap ik nou helemaal niets van. Vriest dat water in Friesland eindelijk een beetje dicht, zie je op tv niets als van die bebaarde mutsen die met een aan een staak be vestigde priem er gaten in staan te prikken. Nou denkt u misschien: één zo'n gaatje, dat maakt toch niets uit, maar dan kent u de werkwijze van cameraploe gen niet. Die laten zo'n rayonhoofd minstens zes gaten prikken om het er goed op te krijgen en om helemaal ze ker te zijn pakken ze ook nog even twee aanpalende rayonhoofden mee. En omdat er in dit land zeven tv-zenders opereren die zich allemaal willen profileren met eigen beelden en er ook al Vlaamse cameraploegen gesignaleerd zijn, wordt er dagelijks een hoeveelheid ijs weggeprikt waarmee je de hele Dokkumer Ee van een ijsvloer zou kunnen voorzien. Nou we het toch over tv hebben, hoe moet dat straks met al die namen als Veronica en RTL5 in elkaar verdwij nen? Er is dan geen enkele reden meer om Euro7 te he ten, om van SBS6 maar te zwijgen. Heeft die Van Miert daar wel eens aan gedacht? Alleen al aan logo's kost dat kapitalen. Maar het ergste is natuurlijk dat je weer al die kanalen op tv en video om moet nummeren. Alsof wij onze tijd niet beter kun nen gebruiken. Voor het overige ben ik van mening dat kijkcijfers uitein delijk wel degelijk verband houden met programmapun ten. MERIJN IEDERE eindexamenkandi daat herinnert zich het grote lokaal vol oude lucht, de lijst met opsteltitels en de opdracht plotseling creatief te moeten zijn. Er is geen betere manier om een grondige afkeer van schrijven te krijgen. Misschien wel 90 procent van de eind examenleerlingen neemt zich bij de diploma-uitreiking voor om de eerstvolgende jaren geen boek uit de Nederlandse literatuur open te slaan. De verplichte literatuurlijst is voor velen een gruwel. Er is - alweer - geen betere manier om een grondige afkeer van le zen te krijgen. Door Johan Diepstraten Dat in het jaar 2000 het tradi tionele opstel uit het eindexa men Havo en VWO verdwijnt, en de verplichte boekenlijst teruggebracht wordt van veer tig tot acht titels, is plezierig voor de scholieren en de lera ren Nederlands en misschien wel een zegen voor de mens heid. Het traditionele opstel wordt vervangen door een schrijfop dracht op basis van een 'schrijfdossier'. De scholieren hebben zich al verdiept in een onderwerp en krijgen vervol gens de keuze om een tekst te schrijven voor een bepaald pu bliek en met een bepaald doel. Dit doelgroepgericht schrijven vereist een andere instelling want de scholier moet plotse ling over heel veel dingen eerst nadenken voordat hij de eerste alinea op papier zet. Schrijfstrategieën, misschien is dat het toverwoord voor de toekomst. Met het aloude voorschrift 'kop-romp-staart' kon je een aardig opstel schrij ven over de voor- en nadelen van ontwikkelingshulp, om eens zo'n saaie titel uit mijn tijd te noemen. Met die voor schriften kan de toekomstige scholier geen kant op: hij zal moeten nadenken over de wis selende criteria waaraan ver schillende teksten moeten vol doen. Met de veranderingen in het schrijfonderwijs sluit de mid delbare school dan beter aan op het hoger onderwijs waar vooral wordt gekeken naar doelmatigheid en effectiviteit van teksten. Ooit moeten er onderwijsdeskundigen zijn ge weest die het opstek zaligma kend vonden. Maar voor wie eigenlijk? Zo zijn er litera tuurliefhebbers die werkelijk menen dat belangstelling voor de letteren toeneemt als scho lieren maar eerst veel gelezen hebben. Ook dat is een misver stand. De officiële argumenten die nu genoemd zijn om het aantal titels van de boekenlijst drastisch te verminderen, doen vreemd aan. „De lange lijst van veertig boeken zijn nu scherts", ver dedigt prof. dr. J. Brinke, voorzitter van de vakontwik keling Nederlands, die keuze. „In de meeste gevallen hebben leerlingen nu de samenvattin gen van de Hema gelezen en niet het boek." Dit kan na tuurlijk niet de reden zijn om de literatuurlijst aan te pas sen. Het gaat om een volledig nieuwe aanpak van het litera tuuronderwijs. In het nieuwe eindexamen maken scholieren leesverslagen van de boeken en praten daarover inhoude lijk met de docent. Met 'inhoudelijk' moet be doeld zijn dat de scholieren niet een gortdroge opsomming geven van de thema's en mo tieven die ze uit het hoofd hebben geleerd. Nee, duidelijk moet zijn dat zij hebben nage dacht over de diverse romans en daarover ook iets te zeggen hebben. Dat is de trend van de laatste jaren en het resultaat zal duidelijk zijn: scholieren zijn meer betrokken bij de li teratuur en waarschijnlijk nieuwsgierig naar méér. De samenstellers van het nieu we eindexamen hebben voor treffelijk werk afgeleverd. Doelgroepgericht schrijven blijkt in de praktijk heel wat leuker te zijn dan het verplicht maken van een opstel en het lezen van boeken blijkt ineens een plezierig tijdverdrijf te zijn. Nu maar hopen dat er een even voortvarende commissie komt die de malligheden van de nieuwe spelling aanpakt. Want dan worden de lessen Nederlands echt leuk. Johan Diepstraten is litera tuurmedewerker van deze krant en docent Nederlands aan de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Breda. Zoetermeer (anp) - De Stuurgroep Profiel Tweede Fase Voortge zet Onderwijs heeft het examenprogramma van havo en vwo on der de loupe genomen en adviseert staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs onder meer het opstel vanaf 2000 te schrappen als verplicht onderdeel van het centraal schriftelijk eindexamen Nederlands. Ook de boekenlijst wordt drastisch ingekort. Herziening van het examenprogramma is volgens de stuurgroep nodig, omdat na invoering van de basisvorming het onderwijs vanaf de vierde klassen niet goed meer aansluit op de eerste drie jaar. De scholier kan na 1998 na de derde klas in plaats van een vakkenpakket kiezen uit vier 'profielen'; cultuur en maatschap pij, economie en maatschappij, natuur en gezondheid en natuur en techniek. Elk profiel kent vier of vijf vakken. Naast die profielen zijn er verplichte vakken en keuzevakken. Ook voor de vakken wiskunde, scheikunde en Frans en Duits zijn de eisen veranderd. Zo wordt wiskunde op de havo bijvoor beeld toegespitst op de examenrichting die leerlingen kiezen. Scheikunde wordt minder theoretisch en het natuurkunde-exa- men moet meer opgaven over 'herkenbare' zaken bevatten. En gels blijft een verplicht vak voor havo- en vwo-schoiieren. I

de Stem | 1996 | | pagina 3