i\ IL 'Gebieden ontpolderen noodzaak' DRIJF Helpmijn camping verzuipt r VERBOUWINGS OPRUIMING Een zachte fluittoon vanaf het Belfort in Sluis DE STEM Morres gaat samenwerken met Duits en Zwitsers bedrijf Brutale overval op EDRIJF DEES H Jf IKI 1 Sluiskillenaar mislukt Terneuzen krijgt steun in strijd tegen minder m geld uit Gemeentefonds Veel bedrijven in Sluis- Aardenburg voldoen niet aan milieuvergunningen -30% -40% -50% a-gelijk Nota Herstel Natuur Westerschelde: SLUISKIL snspolderstr. 25 0115-472710 van bekende merken hPORT Zeeland DONDERDAG 1 FEBRUARI 1996 DEEL 1 I ƒ18.950.- 12.950.- n, nov. 14.950.- iteldak, ƒ15.950.- ƒ12.500.- 8.950.- 7.950.- Dkm ƒ17.950.- 19.950.- 12.950.- ƒ17.950.- :urige auto 19.950.- 24.950.- km. '992, ƒ25.950.- ƒ21.950.- ƒ39.750.- ƒ26.950.- ƒ22.950.- 23.950.- bOO GPiAm AD^ 22.950.- 9.750.- ƒ19.950.- ƒ19.950.- 25.950.- i conditie, ifdak, je sportieve iv. extra's ■Ier, 14.950.- ƒ21.500.- ƒ23.950.- 25.750.- 19.950.- ƒ23.950.- 7.950.- 5.950.- ƒ11.950.- 14.950.- control, (00.- (B.T.W. aftrekbaar). 23.950.- Door Gerlach Hochstenbach Hulst - Het Hulster meubelbedrijf Morres is een strategische alliantie aangegaan met twee buitenlandse collegabedrijven. De alliantie is bedoeld om vooral samen te gaan werken op het gebied van inkoop. A. Koopmans, directeur personeel en organisatie, verklaarde gisteren dat het samenwerkingsverband een logisch ver volg is van het streven van Morres om binnen afzienbare tijd tot de top vijf van Europa's grootste meubelbedrijven te behoren. De bedrijven waarmee Morres gaat samenwerken zijn Karstadt in het Duitse Essen en Pfister Möbel in Zurich, Zwit serland. „Karstadt is een detailhandels concern dat ook een meubeltak heeft. Samen met deze twee bedrijven kunnen we een grotere vuist maken op het gebied van inkoop. Maar het gaat ook om andere terreinen, waar je mogelijkheden ziet om gebruik te maken van eikaars kennis. Zoals automatisering en logistiek. We kunnen ideeën uitwisselen en kennis opdoen." Van een fusie op termijn tussen de drie bedrijven is volgens Koopmans absoluut geen sprake. „De constructie is duidelijk. Het zijn drie onafhankelijke bedrijven die ook in de toekomst onaf hankelijk willen blijven." Met het oog op de toekomst heeft Morres gisteren een stuk grond van ruim vijfdui zend vierkante meter aan de overkant van de rijksweg aangekocht van bouwonder neming Cordeel. Het terrein ligt pal tegenover de ingang van de showroom. „We hebben daar al grond liggen. Het nieuwe terrein sluit daar mooi op aan. Wat we ermee gaan doen, dat moeten we nog eens goed gaan bekijken aan de hand van de ontwikkelingen die gaan komen. Een parkeerterrein is een mogelijkheid." Met 'ontwikkelingen' doelt Koopmans onder meer op het gesprek dat Morres half februari voert met Gedeputeerde Staten van Zeeland. Morres wil meer arrpslag in Hulst en vindt dat gemeente en provincie haast moeten maken met verbe tering van de infrastructuur, aanpak van parkeerproblemen en verruiming van detail- en horecamogelijkheden. Van onze verslaggever Sluiskil - Twee onbekenden hebben gisterochtend op bru tale wijze geprobeerd de auto van een bewoner van de Mid denstraat in Sluiskil te stelen. De ene helft van het duo sprong bij de Sluiskillenaar in de auto en spoot traangas in diens gezicht. Het slachtoffer slaagde erin alarm te slaan en daardoor kozen de overvallers het hazepad. Door Eugène Verstraeten Terneuzen - Hoewel de discussie nog moet beginnen, staat nu al vast dat er nooit een degelijk natuurherstel- plan voor de Westerschelde kan komen zonder dat grote gebieden worden ontpolderd. Maatregelen in de sfeer van buiten- en binnendijkse natuurontwikkeling kunnen wel een aanvullende bijdrage leveren, maar zijn op zich lang niet voldoende. Die conclusie staat in de nog ver trouwelijke discussienota 'Alter natieven Herstel Natuur Wester schelde', die morgen openbaar gemaakt wordt en is opgesteld door de Heidemij, in opdracht van Rijkswaterstaat. De bevolking en allerlei organi saties en belanghebbenden mogen er komende maand tijdens inspraakbijeenkomsten hun zeg je over doen. Die discussie resul teert straks in een advies van het Bestuurlijk Overleg Westerschel de aan de minister van Verkeer en Waterstaat. De discussienota zet 23 'meest kansrijke' maatregelen op een rijtje, geeft voor elk project een beoordeling en hangt er een prijskaartje aan. Als het om ont- poldering gaat, heeft het doorste- I ken van de dijken van de Zwin/Leopoldpolder nabij Ret renchement vanuit natuurbelang i gezien het meeste effect. Omdat echter het grootste deel van dit 410 hectare grote gebied op Bel- gische grondgebied ligt, is het I twijfelachtig of deze ontpolde- nng kan worden uitgevoerd. Bel gië heeft voor herstelmaatregelen een bijdrage van 40 miljoen gul den toegezegd, maar alleen voor projecten op Nederlands grond gebied. Het project Zwin/Leo- t poldpolder kost alleen al meer dan 75 miljoen gulden, zo is de verwachting. Op een goede tweede plaats sco ren de ontpoldering van de Hel legatpolder op de grens tussen Terneuzen en Hontenisse en de Herdijkte Zwarte Polder in de gemeente Oostburg. Ook de Boonepolder en Ooster-Zwake- litvoering ft. 14.500- metallic. Nu voor 1-950-.- fS APK~1 3.950.- 3.950.- 1.500.- l Tel. 0115-612035 i be gemeente is momenteel bezig ®t het maken van een inventa risatie. Aan de hand van deze lijst worden de bedrijven aange dreven die de vereiste milieu vergunning niet in huis hebben. «Een exacte schatting van deze bedrijven is zodoende nog niet te maken," vertelde een milieu ambtenaar van de gemeente gisteren. „Alk ik alleen naar de agrarische sector kijk, zijn er tussen de nul en dertig veebedrij- v®. die niet over de vereiste milieuvergunning beschikken." Het gemeentebestuur plaatste in tat jongte nummer van het huis- aan-huis blad de Sincfalbode een advertentie om bedrijven de Se'egenheid te geven voor 1 maart een milieuvergunning aan «Wagen. Het gaat om die drijven die nog niet over een yenning beschikken of drijven die nog een wijzigings- I? uitbreidingsvergunning moe it® aanvragen.- I®' gemeentebestuur "noemt de I atum 1 maart omdat dan de I arieven voor het aanvragen van 1,® iriheuvergunning fors wor- I verhoogd. In sommige geval- De man stapte omstreeks negen uur gisterochtend in zijn auto. Toen hij zijn gordel had omgedaan en de auto had gestart, trok een onbekende het portier aan de passagiers kant open. Voor de Sluiskille naar ook maar iets kon doen, werd er traangas naar binnen gespoten en begon de dader aan hem te rukken en te trek ken met de bedoeling hem uit de auto te sleuren. Dat lukte niet aangezien het slachtoffer de autogordel om had. Wel slaagde de automobi list erin op de claxon te druk ken. Daarna maakte de over valler zich als een haas uit de voeten. Het slachtoffer kon maar een summier signale ment geven vanwege het traangas in zijn ogèn. Wel zag een getuige twee mannen hard wegrennen van de plaats van de overval. Voor alle zekerheid ging het slachtoffer naar zijn huisarts omdat hij last had van huidir ritatie als gevolg van het traangas. Het bleek niet ern stig van aard te zijn. De plegers van de mislukte autoroof zijn spoorloos. «In de discussienota 'Alternatieven Herstel Natuur Westerschelde' staat precies aangegeven welke gebieden ontpolderd moeten wor den. REPRO CAMILE SCHELSTRAETE polder en Everingepolder (gemeente Borsele) zijn mogelijk heden. Doorsteken van de dijk van de Hedwigepolder (gemeente Hulst) krijgt vanuit natuurbe lang de laagste prioriteit. Wat betreft mogelijke buiten dijkse maatregelen, staat de aan leg van een twee kilometer lange leidam bij het Zuidgors (gemeen te Borsele) bovenaan het lijstje. Die maatregel zou resulteren in uitbreiding van zout schor en slik. Tweede scoort het uitdie pen, met anderhalve meter, van verschillende geulen in het natuurgebied Saeftinghe. Het gaat om het uitbaggeren van drie miljoen kubieke meter zand. Ver der zou er bij Terneuzen wat zand kunnen worden opgehoogd, waardoor een broedgebied ont staat voor sterns en plevieren, zo stelt de nota. Binnendijkse maatregelen zullen vooral bestaan uit het maken van inlagen, waardoor aan de land zijde natuurgebiedjes ontstaan. Voor Zeeuws-Vlaanderen ziet de discussienota daarvoor mogelijk heden in de Margarethapolder (gemeente Terneuzen) en de Molenpolder (gemeente Honte nisse). Niet alle genoemde maatregelen moeten worden uitgevoerd en ook de rangorde is maar voorlo pig. Het is de bedoeling uiteinde lijk een 'mix' samen te stellen, waarin bijna iedereen zich kan vinden. Om daar achter te komen, wordt een grootscheepse inspraak georganiseerd. ZIE OOK ZEELAND - C4: Gezocht: 500 hectare nieuw natuurgebied Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - In de gemeente Sluis-Aardenburg voldoen I tientallen bedrijven niet aan de huidige milieuvergunning. De vergunningen die deze bedrijven momenteel hebben, zijn of i verouderd of niet meer volledig. Dit in verband met uitbreidin gen die deze bedrijven in het verleden hebben gepleegd. len kan dit een verhoging beteke nen van enkele duizenden gul dens. Als bedrijven nog voor die datum een vergunning aanvragen, geldt nog het huidige tarief. Om de bedrijven nog de gelegenheid te geven een vergunning aan te vra gen tegen het huidige tarief heeft de gemeenteraad in december besloten dat de gewijzigde leges verordening pas op 1 maart gaat gelden. De milieu-ambtenaar vertelde gisteren dat nog maar weinig bedrijven hebben gereageerd. „Het gaat nog slechts om enkele bedrijven. Het zijn er minder dan tien. We hadden toch meer animo verwacht. Vooral omdat de tarie ven vanaf 1 maart fors stijgen." De ambtenaar benadrukt dat niet alleen Sluis-Aardenburg tot de verhoging overgaat. „In Zeeuws-Vlaams verband is afge sproken dat in alle Zeeuws- Vlaamse gemeenten hetzelfde tarief gaat gelden. Het uitgangs punt is honderd procent kosten dekkend. Dat betekent voor som mige gemeenten een forse verho ging om hieraan te voldoen." Campingbaas Rijk....fel tegen.. Door Cees Maas ONTPOLDEREN, zeggen voorstanders. Dijken door steken, zeggen tegenstan ders. Dat is maar een woord spelletje. Maar voorwaar geen spelletje is het, wanneer het om de gevolgen gaat van dat ontpolderen. Het natuur- herstel op de oevers van de uit te diepen Westerschelde kan enorme gevolgen hebben voor particulieren, zoals campingbaas A. Rijk. Het ontpolderen van de Helle gatpolder (120 ha), de Van Lyn- denpolder en het zuidelijk gedeelte van de Willem III pol der, noordelijk van Zaamslag, is een serieuze optie in het plan. Totaal willen ze van 410 hectare moerassig schor maken door de buitendijk door te steken. Boek En aan de rand van die polder, juist waar de dijk zouden wor den doorgestoken, ligt als enige bebouwing in de polder, de drukke camping 't Hellegat. Campingbaas Rijk kan dus een boek gaan schrijven en het ind achtig Toon Kortooms noemen: 'Help, mijn camping verzuipt „Ik ben er zeer fel op tegen, tegen dat zogenaamde ontpolde ren," zegt Rijk. Via, via heeft hij al iets vernomen van de plan nen, die vrijdag pas voor een breed publiek openbaar worden gemaakt. Kapitaalsvernietiging, vindt Rijk het. „Mijn camping telt 120 vaste plaatsen en dertig toeristische plaatsen, we hebben het helemaal opgebouwd tot wat het nu is en nu zou alles weg moeten Daar ben ik dus heel fel op tegen," zegt de camping baas. Natuurlijk is compensatie voor geleden schade in de plannen voorzien, maar zo'n uitstekende locatie voor een camping is niet snel weergevonden. Rijk: „Wat krijg ik ervoor terug, is de vraag. Nu is het ideaal, zo pal onderaan de dijk dichtbij het water en een strandje. Daar komen mijn gas ten voor. Zo'n plekje vind je niet snel." Visioenen Boeren staan ook al niet te jui chen bij het idee om juist deze FOTO CAMILE SCHELSTRAETE polders weer prijs te geven aan de zee. Maar de natuurherstel- lers hebben schone visioenen van een grootschalig dynamisch intergetijdegebied, met slikken en zoute schorvegetaties. Een rust- en broedgebied voor watervogels en steltlopers. Een eldorado voor de winterganzen, een mekka voor de vogelaars. De komberging van de Wester schelde zal met twee miljoen kubieke meter toenemen, niet onbelangrijk voor de overstro mingen in België. Het hele plan kost 77,6 miljoen gulden en bin nen tien jaar kan begonnen wor den als voor dit plan wordt gekozen. Maar campingbaas Rijk is dan zijn camping kwijt. „Ik ben er fel op tegen," zegt hij voor de derde maal. Van onze verslaggever Terneuzen - De Vereniging van de Nederlandse Industrie (VNCI) steunt de industriegemeenten Terneuzen, Velzen, Born, Geleen en Zoeterwoude in hun strijd tegen de plannen van de regering voor een nieuwe verdeelsleutel voor de uitkeringen uit het Gemeentefonds. Volgens deze nieuwe verdeelsleutel krijgt Terneuzen een korting van vier miljoen gulden voor de kiezen. De VNCI heeft in een brief aan de sche industrie in huis. Aangezien Vaste Kamercommissie voor Bin nenlandse Zaken gevraagd de plannen bij te stellen. De vereniging vreest dat de kor ting uit het Gemeentefonds een lastenverzwaring voor de bedrij ven betekent. „Door de voorgeno men nieuwe verdeelsystematiek van het Gemeentefonds is een sterke verhoging van de gemeen telijke belastingen voor een aan tal mdustriegemeenten noodzake lijk. Het beleid van de centrale overheid om onder het mom van bezuinigingen lasten naar lagere overheden door te schuiven, heeft volgens ons het kritische punt overschreden. Dit gaat ten koste van het investeringsklimaat in Nederland." De VNCI dringt er daarom bij de commissie op aan initiatieven te nemen om de lasten, die de lagere overheden aan de industrie opleg gen, te verlagen. „Dit is een belangrijke voorwaarde voor het behoud en uitbreiding van inves teringen en werkgelegenheid van de chemische industrie in Neder land." De protesterende industriege meenten hebben nogal wat chemi- Terneuzen veel industrie heeft, krijgt de gemeente veel onroeren- de-zaakbelasting (ozb) binnen. En dat is een van de ijkpunten voor verlaging van de uitkering. Wethouder K. van der Hoofd maakte eerder duidelijk dat de gemeente hiervoor moet worden gecompenseerd. Vandaar de actie van Terneuzen, samen met de vier vergelijkbare industriegemeen ten, om de regering ertoe te bewe gen de korting op de uitkering te verlagen. De gemeente kan die korting wel opvangen door verhoging van de bedrijfsmatige ozb maar Van der Hoofd vreest dat die verhoging een belemmering kan zijn voor de industrie en dus de werkgelegen heid. De VNCI deelt deze mening. De VNCI maakt in de brief ook haar zorg kenbaar over de al sinds 1990 aan de gang zijnde geleide lijke verhoging van de gemeente lijke belastingen, zoals onder andere de ozb en de leges. Uit recent verschenen cijfers blijkt volgens de vereniging dat deze lasten in de afgelopen zes jaar met bijna tachtig procent zijn geste gen. (ADVERTENTIE) (jé O'Neill, Oxbow, Tenson, Body Clove, Samas. Oude Kerkstraat 15 Sluis-0117-461655 SPORTS CASUAL WEAR Door Ronald Verstraten SLUIS blaast een lied van kunst en cultuur. Op drukke dagen - en dat zijn er nogal wat in het koopstadje - is dat misschien wat minder goed te horen. Maar het is er altijd en onmis kenbaar. Een zachte fluittoon vanaf het Belfort, die bezoeker en inwoner naar concert en expositie lokt. Als er muziek wordt gespeeld in de raad zaal, krijg je daar warme koffie bij. Maar in de kelder, waar de laatste jaren tal van exposities te zien waren, is het soms vochtig en koud. Jaap Boekhout ziet daar geen been in. „Als je maar dikwijls genoeg komt, wordt je vanzelf warm van het tentoongestelde werk," zegt hij. Boekhout is voorzitter van de stichting Raadskelder, die begin 1993 in het leven werd geroepen na de expositie van de Duitse impressionist Paul Baun. Een gro te glas-tentoonstelling volgde. „En sinds dien heeft het een hoge vlucht genomen. We krijgen aanvragen voor tentoonstel lingen uit heel Nederland, België, tot in Parijs toe." Wat hem betreft gaat het er de komende jaren om tentoonstellingen te houden die een groot publiek trekken. „We richten ons op uitbouw van het geheel. Wij weten hoe we de kunstenaars moeten benade ren en zij weten hoe ze ons kunnen vin den," vult uitvoerend organisatrice en beheerster Oona Glazer aan. „Onze con dities zijn trouwens heel aantrekkelijk voor de kunstenaars. Ze betalen relatief weinig." In de raadskelder is dat een per centage van de verkoop. In St.-Anna ter Muiden (tentoonstellingsruimte in het voormalig gemeentehuis) een bescheiden huurprijs. Een 'clubje' van deskundigen binnen de stichting, onder wie de voormalige Zeeuwse cultuurpaus Henk Koch, houdt zich bezig met de selectie. Het tentoon stellingsprogramma voor 1996 is nage noeg rond. Een uitwisseling met de kunstkring uit het Belgische Diksmuide, een hernieuwde kennismaking met jonge ontwerpers uit Westfalen, werk van wij len fotograaf Wim Riemens, schilderijen van Vaarzon-Morel. Steeds wordt een link met de streek gezocht. Reden om ook de striptekenaar Heek Leemans uit te nodigen, wiens verhalen zich nogal eens rondom Sluis afspelen. „Het nieuwe gemeentebestuur hecht veel waarde aan de cultuur. Dat heeft natuur lijk te maken met promotie. Maar het geeft ook een meerwaarde, een extra dimensie aan Sluis-Aardenburg. En het past in het totaalbeeld van onze gemeen te," zegt burgemeester C. van Liere. De cijfers geven hem gelijk. Jaarlijks steekt de gemeente drie ton in haar musea. En vorige week verdubbelde de raad het budget van de stichting Raadskelder, van vijfentwintighonderd naar vijfduizend gulden. De koffieconcerten. Daar moeten meer mensen naartoe, vindt Van Liere. Ondanks een toch lang niet onaardig gemiddelde van zestig a zeventig toe hoorders bij elk concert is hij niet hele maal tevreden. Dus moet de herkenbaar heid vergroot worden en de kwaliteit ten minste gehandhaafd blijven. Maar het moet ook gratis blijven. „Liever harder achter sponsors lopen, dan entree hef fen," zegt Boekhout. „Als je iemand op de koffie krijgt, vraag je toch ook geen entree Acht keer per jaar, niet in de zomer en ook niet in de toch al overvolle decem bermaand, steeds op de laatste zondag. In februari beginnen ze weer, maar het eer ste concert blijft nog even een verrassing. Daarna komen in ieder geval het Helikon Kwartet, koor Good Company, pianiste Caroline Swinkels en violist Frans Rut. En in samenwerking met het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen is er in september - op de derde zondag - een 'fringe-con cert' door jeugdig talent. De stichting speelt met de gedachte om ook de kunstmarkten in St.-Anna weer in het leven te roepen, zij het minder fre quent. Een ander idee is dat van het 'cul tureel arrangement', een combinatie van concert- ep tentoonstellingsbezoek met een lunch in Sluis. Het totale cultuuraan bod richt zich op de eigen inwoners, maar vooral ook .op de 'zuiderburen', met wie Van Liere een groeiende band ontwaart. Al was het maar omdat Sluis door de cul tuurschepen van Antwerpen de 'culturele hoofdstad van de Euregio' werd genoemd. Hoe ze daar in Hulst of Axel over denken, laat zich raden. Maar die fluittoon wordt beslist al wat luider. I

de Stem | 1996 | | pagina 17