Ruzie Grieken en Turken escaleert A4 I PESTEM Oude mijn herbergt mogelijk grootste and KORT II massagraf moslims Venetië rouwt om uitgebrand theater Gijzelaars op Irian Jay a nog spoorloos Aanklager Goldstone wil geen vrede zonder recht Massagraf slachtoffers holocaust blootgelegd BUITENLAND A5 MMENTAAR Over rotseilandje in Egeïsche Zee BUITENLAND KORT slUARI 1996 WOENSDAG 31 JANUARI 1996 ouderenpartijen in de gevallen door onderlin- heid. Ze leveren zelden itten en op het lanceren e betrappen. Unie 55 heeft het giste- r een koudetoeslag. Hij n plan om minima een den te geven in verband et eens met de visie van elkert is van oordeel dat ■ichte instrument is om helpen. Het is geen aan te kloppen, aldus de leden heeft bewezen dat eel zijn. Op maat gesne- is echter dat de mensen )p de hoogte zijn van de n bijvoorbeeld meer ver en de voormalige finan- lima, bestaat niet meer. n te wijzen op hun voor- ïtigden komen in de pro- oende kennen. Ie Zaken toch met de ig om het probleem van s aan de orde te stellen. ;n tot melkkoe verheven, ilopende tekorten te dek ingen scheef. Bovendien igte van de heffingen tus- igen zijn ervan overtuigd el mensen met een mini- gt- Ifstandig beleid, maar de uus gebruiken. Het loopt uit. Die wanverhouding Van onze redactie buitenland Ankara/Athene - Het geschil tussen Turkije en Griekenland over een onbewoond, met zee- vogelmest overdekt eilandje vlak uit de Turkse kust is gisteren verscherpt. Turkse en Griekse oorlogsbo dems, vele malen groter dan het eilandje waarnaar ze zijn opge- stoomd, voeren gisteren dreigend door het zuidelijk deel van de Egeïsche Zee om de claims van beide Navo-landen op de rots kracht bij te zetten. Kalmte De nieuwe secretaris-generaal Solana van de Navo maande Grie kenland en Turkije gisteren tot kalmte. In Den Haag, waar hij een kennismakingsbezoek bracht, riep hij beide regeringen op zich terughoudend op te stellen en de hoog opgelopen gemoederen tot bedaren te brengen. Turkije noch Griekenland lijkt echter van zins in te binden. Op de ministeries van Buitenlandse Zaken in Ankara en Athene kre gen de wederzijdse ambassadeurs te horen dat de oorlogsschepen uit de omgeving van het eiland (dat volgens de Grieken Imia heet en dat de Turken Kardak noemen), moeten worden teruggetrokken. Beide landen willen geen vierkan te centimeter van het nationale grondgebied opgeven. Op het eveneens door beide landen betwiste eiland Cyprus zou de Turkse troepenmacht versterkt zijn. De Griekse minister van Defensie Arsenis zei dat een Turks fregat en een Turkse helikopter in de vroege morgen uit de buurt van het eiland Imia zijn verjaagd door de Griekse strijdkrachten. De Griekse luchtmacht zou 17 Turkse gevechtsvliegtuigen hebben onderschept. Arsenis waarschuwde dat de gehele Griekse strijdkrachten in een hoge staat van paraatheid zijn gebracht. Griekenland zou in totaal tien marineschepen rond Imia hebben. In Ankara gaf de Turkse premier Tansu Ciller een verklaring uit waarin zij onder streepte dat het eiland Turks is. De Grieken zullen zich van Kar dak, zoals de Turken het eiland ;n tonnen runssum wil van de staat art miljoen gulden nadat ïsproken van valsheid in it bijna zes ton eisen. Hij i es jaar wachtgeld kwijt ouder mocht zijn. eegt rechtszaak liater dr. D.N. Oudshoorn psychiatrisch ziekenhuis hreden' met het optreden ur behandelzaken van het lfmoord nadat hij was raag of ze de kwestie zal old e Team Noord- en Oost- e bende opgerold die op rugs. In Nederland zijn 28 ninele groep opgepakt. Zij 0 kilo heroïne hebben ver- a 1,5 miljoen gulden. 31 en 27 jaar uit Deventer, heroïne uit Turkije naar ilitie onderschepte in Lille onderzoekt nog of ze ook den. m cel Nederlands grootste hasj lij ft in elk geval de komen- raadkamer van de recht- ;rde De Hakkelaar vrij te oor het gerechtshof in Den egeven. De rechtbank ging ronden voor de voorlopige nog volop aanwezig. rijnen uit Waalwijk is in de eden aan de verwondingen n het schaatsen op de vijver -jlgens de politie kwam hij ïoofd op het ijs. Hij is over- j enkele uren later overleed- ndagochtend een 37-jarige ïbracht met ernstige onder- :n. Hij werd maandagocn- de trappen van het NS-sw- een vaste woon- of verbhj - oop gas nks vraagt minister Wjjers ■er de conclusie van Natu .ar onder meer Italië exP° Gasunie - en dus de scha ar kosten. iteravond hoogst verbaasd buitenland krijgt het g Iers," aldus een verbaas® icten geheim zijn, maar lageren. it uit ambt redikant A. Marais üe relaties' met onmidde t gezet. n, rrkvergadering) Edam-Z pten. De gereformeerden de hoogte gesteld. d-Afrika, is niet voor geboorteland teruggek t s maanden werd gesc}\ non-actief was gestel asielzoekers af itz (Justitie) weet niet v« zoekers blijven die spo ;s werd bekend dat in a Eindhoven ongeveer 15 J ji. Schmitz meldde gister gcentrum in Haarlem e e asielzoekers verdwen :ies weet waar deze l0ITver- r om de verdwijningen i i isenhandel of kinderpr de Bosnische Serviërs de lijken van tienduizend moslims hebben gestort, en daarna bedekt met 150 meter aarde, afval en ijzererts. Het complex, aan de rand van het stadje Ljubija op 80 kilometer ten westen van Banja Luka, ligt er volkomen verlaten bij. „Nee, nee, nee," zegt een oude Servische vrouw, die langs het industrieterrein loopt, „ik heb nooit iets gezien. Ik weet niets van een massagraf." Deze mijn ligt aan het einde van de wereld. Hier dachten de Serviërs, zo beweren onderzoekers van de Bosnische moslims, dat niemand achter de gruwelijke waarheid zou komen. In de mijn valt er weinig concreet bewijsmateriaal te vinden van een massaslachting, vanwege een tien centimeter dikke laag sneeuw en de 150 meter aarde daaronder. Grimmig Vlak nadat ik de mijn verlaat, staat er een man in burger op de weg. Hij identificeert zich als Ivi- za Juric, een lid van de Servische veiligheidsdienst en vraagt of ik in de mijn geweest ben. Een bevestigend antwoord levert een grimmig gezicht op. „Dat is ver boden, je mag daar niet nog een keer naartoe gaan.Waarom niet? Geen antwoord. „Het is beter als we een kop koffie gaan drinken," vervolgt hij. Koffie drinken in Ljubija doe je in bet Putnik-café op nauwelijks 300 meter afstand van de mijn. „Al die verhalen over die massa graven zijn onwaar," beweert vei ligheidsagent Juric, die me nauw gezet in de gaten houdt. Ook cafébaas Milane Pekanac zegt dat hij moeilijk kan geloven dat Ljubija Bosnië's grootste massagraf herbergt. „Ik weet het jjiet, ik heb nooit wat gezien." Stamgasten schudden ook met hun hoofden van nee. Maar waar zijn al die verdwenen moslims dan gebleven, dring ik aan. „Die zijn gewoon vertrokken naar het buitenland," roept iemand, „daar hebben ze nu een goed leven." I Iedereen doet voorkomen alsof I ™en niets tegen moslims heeft, "at is er met de moskee in het noemen, terug moeten trekken en hun vlag moeten meenemen, aldus Ciller. De geiten op de rotspunt kregen gisteren gezelschap van negen Griekse commando's om de terri toriale aanspraken te ondersteu nen. Dit gebeurde eerder met het plaatsen van de eigen vlag, die vervolgens door de andere partij werd vervangen door hun dun doek. Het conflict over het eiland begon eind december toen een Turks schip er aan de grond liep. De kapitein van het schip weigerde de diensten van een Griekse sleep boot, omdat die te duur zou zijn. Spanningen Ankara en Athene schikten het probleem in der minne. Maar in beide landen plaatsten rechtse media de rotspunt in het middel punt van de nationalistische belangstelling. Zaterdag stuurde een Turkse krant journalisten naar het eiland om er de Turkse vlag te plaatsen. Zondag hees de Griekse marine de Griekse vlag weer. Griekenland heeft sindsdien 24 oorlogsbodems Door Harald Doornbos Ljubija - Diepe gaten in het landschap, verwaarloosde fabrieksgebouwen en grote verroeste graafmachines markeren de plek waar volgens steeds sterker wordende geruchten het grootste massagraf van Bosnië ligt. In deze oude ijzerertsmijn zouden dorpje gebeurd, vraag ik. „Eh...," zegt Juric, „die is opgeblazen, maar ik was het daar niet mee eens." Later, als we alleen zijn, zal Juric zeggen, dat hij een etni sche Kroaat is, die al vier lange jaren in dit door Serviërs beheer ste gebied woont en uit angst en onzekerheid met de Serviërs samenwerkt. Als ik het café even verlaat, komt een van de stamgasten me achter na. „Ik heb regelmatig bussen hier zien arriveren, waar moslims inzaten. Die bussen vertrokken altijd leeg," beweert hij. Terug in het café zegt eigenaar Pekanac: „Iedereen drinkt hier te veel en praat te veel." De Serviërs in Ljubija houden zo goed als allemaal hun kaken op elkaar. Hier is niets gebeurd, zo zeggen ze, laten we hebben het over vrolijke onderwerpen. Zo liggen er plannen op tafel om de mijn weer te openen, waardoor de werkgelegenheid in het dorpje zal toenemen. Concentratiekampen Aan de spoorlijn vanuit Ljubija naar Sisak liggen de stations Trnopolje en Omarska. Ook deze plaatsen liggen geïsoleerd en wor den genoemd als plekken waar de Serviërs concentratiekampen hadden ingericht. Een functionaris van de Bosni sche regering zegt: „Voor het ver voeren van al die duizenden gevangenen hadden de Serviërs treinen en bussen nodig. Bijna elk concentratiekamp lag in de buurt van een station. Zo deden de nazi's dat ook." Het opnieuw in werking stellen van de mijn van Ljubija zou bete kenen dat mogelijk dat al het bewijsmateriaal van de massa slachting zal worden vernietigd. Toch denkt het handjevol in Lju bija gestationneerde Ifor-militai- ren er niet aan om de mijn extra in de gaten te houden. „Dat staat niet in ons mandaat," zegt een Canadese militair. Tot op de dag van vandaag heeft nog nie mand, of van het Ifor of van het Haagse Oorlogstribunaal, de mijn van Ljubijna bezocht of een onderzoek ingesteld. naar de zee rond de rots gestuurd, Turkije naar schatting twaalf. Tussen de erfvijanden Grieken land en Turkije zijn de spannin gen niet zo hoog opgelopen sinds 1987. Toen brak bijna een oorlog uit tussen beide landen over de rechten van (olie-)exploitatie van de Egeïsche Zee. Kardak of Imia ligt naast het Alleen de buitenmuren van het theater staan nog overeind. Door Aart Heering Rome - Venetië rouwt om het verlies van een van haar juwelen. Sinds gistermor gen rest van het Teatro La Fenice, de meest vermaarde schouwburg van Italië na de Milanese Scala, niets meer dan rokende puinhopen, een geblakerde facade en een indringende geur van ver koolde resten. Het twee eeuwen oude monument is ten offer gevallen aan een uitslaande brand. Omdat het theater op het moment van de brand verlaten was, zijn er geen slachtoffers gevallen, maar de schade wordt, voor zo ver meetbaar, op meer dan 300 miljoen gulden geschat. De Italiaanse regering, die eigena resse was van La Fenice, heeft verklaard dat het theater zo snel mogelijk zal worden her bouwd en heeft gisteren al 20 miljoen gul den beschikbaar gesteld voor de eerste werkzaamheden. Burgemeester Cacciari van Venetië heeft gisteren meteen een rekening geopend voor steun voor de reconstructie. „Een symbool van de stad is vernietigd, maar we zullen het weer opbouwen. Onmiddellijk," aldus Cac ciari. Uit allerlei landen werd Venetië giste ren al hulp en geld toegezegd. Maandagavond omstreeks negen uur wer den de eerste rookspiraaltjes boven de koe pel van het theater waargenomen. Twee uur later stortte het dak in en was een vijftig meter hoge vuurzee ook vanaf het vasteland duidelijk zichtbaar. Het door een harde wind opgezweepte vuur kon pas in de vroe ge ochtend worden bedwongen, toen alleen de buitenmuren nog overeind stonden. La Fenice (De Phoenix), die zijn naam kreeg omdat hij was herrezen op de puinhopen van een vroeger theater, was daarmee zelf in de as gelegd. De oorzaak van de brand is nog onduidelijk. Het theater was al enige maan den gesloten voor restauratie en zou op 10 maart weer openen. Mogelijk is er bij de herstelwerkzaamheden kortsluiting ont staan. Daarnaast houdt de Venetiaanse offi cier van justitie Felice C^asson rekening met opzet. Drie jaar geleden werd een andere beroem de Italiaanse schouwburg, het Petruzzelli- theater in Bari, door brand verwoest. Het vermoeden heeft altijd bestaan dat het daarbij ging om een represaille van de maf fia. In Venetië wordt dat minder waar schijnlijk geacht. Volgens burgemeester Cacciari hebben de bestuurders van het theater nooit maffiose dreigementen ont vangen. De voornaamste reden voor de ondergang van La Fenice is overigens niet zo zeer in de brand zelf gelegen als wel in de onmogelijk heid om hem te blussen. Een wrange ironie wilde namelijk, dat in de stad van de dui zend kanalen de brandweer over onvoldoen de bluswater kon beschikken. De twee kanalen waaraan La Fenice was gelegen, zijn al enkele maanden geleden drooggelegd om te worden gereinigd. Dat gebeurt in het kader van een grootscheepse bagger-opera- tie. Diezelfde laag blubber was maandag avond de oorzaak dat de blusboten van de brandweer slechts moeizaam in de buurt van het theater konden komen. Dat leidde ertoe, dat het bluswater uit veraf gelegen kanalen met pompen moest worden aangevoerd, waarna de druk zo gering was geworden, dat de spuiten maar een miezerig straaltje gaven en de bovenste verdieping van het brandende theater bij lange na niet haalden. Ook de pogingen van honderden burgers om met emmers en blusketens het vuur te bestrijden, haalden niets uit. Door de ondergang van La Fenice wordt zo nog eens gewezen op een permanente bedreiging voor Venetië. De stad is in de afgelopen jaren meermalen getroffen door grote branden, waarvan een, in een waren huis, het leven kostte aan tien mensen. Omdat de meeste panden in Venetië een houten geraamte hebben en de brandweer door de nauwe kanalen maar moeizaam ter plekke kan komen, vormt het vuur een per manente bedreiging voor de stad. Met La Fenice verdwijnt een van de tempels van de internationale opera. Gebouwd op last van een comité van vermogende Vene- tianen werd het in 1792 ingehuldigd met Giovanni Paisiello's Spelen van Agrigento. Jayapura (anp/ap) - Het Indonesische leger heeft in de streek rond Mapundema in Irian Jaya extra posten uitgezet om er achter te komen waar de rebellen van de Beweging Vrij Papoea (OPM) zich met hun 13 gijzelaars (onder wie twee Nederlanders) bevinden. Volgens bisschop Münninghoff Hij verwacht echter niet dat de van Jayapura is het vrijwel zeker dat de rebellenleider Kel ly Kwalik 'de benen heeft geno men. Op dit moment weet nie mand waar zij zich bevinden', aldus de uit Nederland afkom stige geestelijke gisteren. De bisschop bevestigt dat er geruchten gaan dat de rebellen naar het onafhankelijke Papoea Nieuw Guinea willen vluchten. groep in staat zal zijn de bijna 400 kilometer lange tocht te volbrengen. In Indonesië, vooral binnen het leger, wordt de roep om gewapend ingrijpen ter bevrijding van de gijzelaars steeds sterker. De Papoea-rebellen hebben gisteren wel twee tieners vrijge laten die ze afzonderlijk van de anderen hadden ontvoerd. Turkse schiereiland van Bodrum en ten oosten van het Griekse eiland Kalimnos. Volgens Ankara behoort de rotspunt tot het eigen kustgebied. Bosnische premier uit partij gezet Sarajevo - De demissionaire Bosnische premier Haris Silajdzic is uit de regerende moslimpartij gezet. Zijn opvolger als premier wordt Hasan Muratovic. Het Bosnische parlement keurde diens benoeming gisteren goed. De 50-jarige Silajdzic lag al geruime tijd overhoop met zijn Partij voor Democratische Actie (SDA). De verwachting is dat Silajdzic een nieuwe partij zal vormen om mee te kunnen doen aan de algemene verkiezingen in september. Vorige week zondag kondigde Silajdzic zijn aftreden aan. Silajdzic beschuldigt zijn partijbazen ervan te veel macht naar zich toe te willen trekken ten koste van het centrale gezag. Frankrijk geeft Polynesië geld Parijs - De Franse president Chirac heeft Frans Polynesië giste ren tien jaar lang 318 miljoen gulden per jaar toegezegd als com pensatie voor de sluiting van twee nucleaire testgebieden. Chir ac zei maandag dat de zaterdag uitgevoerde kernproef definitief Frankijks laatste is. Volgens Frans Polynesië is de sluiting van de testgebieden - het Mururoa- en Fangataufa-atol - een ernstig economisch probleem. De testcentra op beide atollen zullen in de komende maanden veranderen in 'wetenschappelijke obser vatiecentra', zei de Franse minister van Defensie Millon. China zet zijn programma van ondergrondse kernproeven voort totdat een verdrag van kracht wordt dat zulke proeven verbiedt. Dat heeft het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren gezegd. Londen blijft bij verkiezingen N-Ierland Belfast - Groot-Brittannië weigert zijn plan voor verkiezingen in Noord-Ierland in te trekken, ondanks de dringende oproep hiertoe van de IRA-partij Sinn Fein. De Britse minister voor Noord-Ierland, sir Patrick Mayhew, liet dat gisteren weten nadat hij met Sinn-Feinleider Gerry Adams had gesproken. Vooraf riep Adams de Britse premier Major in krachtige bewoordingen op zijn plan openlijk in te trekken. Londen wil met het initiatief de impasse doorbreken in het vredesproces. Dat is vastgelopen op de eis dat de Noordierse paramilitaire groepen, met name de IRA, de wapens inleveren voordat vredes onderhandelingen kunnen beginnen. Het voorstel van Londen ontmoet steeds fellere weerstand van Noordierse katholieke partijen en de Ierse regering. Shell investeert opnieuw in Nigeria Abuja - Shell investeert opnieuw in Nigeria via een samenwer kingsverband. Een joint venture waarin Shell de leiding heeft, onderhandelt met een Nigeriaanse aluminiumsmelterij-maat- schappij over de aanleg van een gascentrale. Het project moet 300 miljoen dollar kosten. Dit heeft een woordvoerder van Shell gisteren bevestigd. Eind vorig jaar maakte Shell ondanks felle protesten bekend miljarden te gaan investeren in de aanleg van een LNG-gasfabriek. Dat project is omstreden omdat Shell met zijn investeringen de militaire dictatuur in Nigeria in stand zou houden. Advocaat van Amir neemt ontslag Jeruzalem - Een door het hof benoemde advocaat van Yigal Amir, de moordenaar van de Israëlische premier Yitzhak Rabin, heeft gisteren zijn ontslag aangeboden. Advocaat Avraham Pachter is de tweede pleiter uit het team dat de verdediging van Amir leidt, die er de brui aan geeft. Hij was maandag door rech ter Levy benoemd als opvolger van Mordechai Offri, die zondag zijn ontslag indiende. Pachter zei de verdediging van Amir niet te willen voeren, omdat die het proces louter ziet als een podium voor zijn (ultra-orthodoxe) politieke ideeen. „Er bestaat een conflict tussen mijn geweten en de ideologische zaak die hij wenst te presenteren," aldus Pachter. Offri zei zondag dat hij was afgetreden, omdat Amir hem onvoldoende ruimte had gebo den de verdediging te voeren. Wenen (ap) - Bouwvakkers zijn in de buurt van het Oostenrijkse plaatsje Lambach gestuit op een massagraf waarin vermoedelijk slachtoffers van de holocaust zijn gedumpt. Bij Lambach, zo'n 220 kilometer ten westen van Wenen, wordt gewerkt aan een waterkrachtcen trale. Tijdens de graafwerkzaam heden werden twee greppels met skeletten blootgelegd. Het werk is na de lugubere vondst onmiddel lijk stilgelegd. Inmiddels zijn de resten van zes mannen, vermoede lijk tussen de 20 en 25 jaar oud, opgegraven. Het is niet bekend hoeveel skeletten er in totaal in de greppels liggen. Volgens de Oos tenrijkse tv zijn de resten die van Hongaarse joden die tijdens de Tweede Wereldoorlog in het con centratiekamp Gunskirchen, onderdeel van het vernietigings kamp Mauthausen, geïnterneerd waren. In Mauthausen zijn dui zenden joden en anderen door het nazi-regime vermoord. Toen de Amerikanen Gunskirchen in mei 1945 bevrijdden, zaten er 12.000 mensen, de hongerdood nabij en ernstig verzwakt door tyfus. Het ministerie van Binnen landse Zaken heeft experts naar Lambach gestuurd om onderzoek te doen. :es 'P :k Richard Goldstone Door Chris Halkes RICHARD Goldstone, de hoofdaanklager van het Joeg- oslavië-tribunaal, heeft aan gekondigd te vertrekken. Net nu er schot begint te komen in het werk van het tribunaal. Vrede zonder gerechtigheid is slechts een wapenstilstand. Dat is de heilige overtuiging van Richard Goldstone (56), de hoofdaanklager van de interna tionale tribunalen voor oorlogs misdrijven in het voormalig Joegoslavië en Ruanda. De afge lopen anderhalf jaar hamerde de gedreven Zuidafrikaanse rech ter bij elke mogelijke gelegen heid tijdens zijn pendeltochten tussen Den Haag, Nairobi, Kigali en Bosnië erop: een vrede in Joegoslavië mocht niet tot stand komen door oorlogsmis dadigers te laten gaan. „Die vrede is dan van zeer korte duur. Na de begane gruwelda den is het een illusie dat de slachtoffers vergeven en verge ten. Alleen gerechtigheid kan hen in een vrede doen berusten." En om zijn woorden nog eens te onderstrepen liet hij afgelopen november, toen de wereld toe keek wat vredesbesprekingen in het Amerikaanse Dayton zou den opleveren, de officiële aan klachten uitgaan tegen de Bos- nisch-Servische leiders Mladic en Karadzic. Goldstone, die internationale vermaardheid verwierf door het werk van de zogenoemde Gold- stone-commissie die in de laat ste jaren van de apartheid in Zuid-Afrika het tomeloze geweld onderzocht, wil komen de zomer terug naar zijn vader land. Hij gaat daar dan onge twijfeld heen met een gevoel van onbehagen. De amnestie-rege ling die in Zuid-Afrika is getrof fen voor misdrijven, begaan tij dens de apartheid, is lijnrecht in strijd met Goldstone's overtui ging. „Ik kan er niet bij dat iemand met een machinegeweer dertig mensen kan neerschieten, en dan vrijuit gaat door eenvou dig te bekennen," zei hij in 1994 bij zijn aanstelling tot hoofd aanklager van het Joegoslavië- tribunaal. Maar hij gaat in Zuid-Afrika dan ook waken over mensen rechten en democratie als lid van het constitutionele hof. In 1994 werd hij daarin benoemd als lid, bijna tegelijk met zijn aanstelling als hoofdaanklager van het Joegoslavië-Tribunaal, waarvoor hij onbetaald verlof kreeg. De aankondiging van zijn ver trek bij het tribunaal komt op een moment dat de twee oorlog stribunalen eindelijk vooruit gang lijken te boeken. Het Ruanda-tribunaal in Nairobi heeft, ondanks grote problemen bij het onderzoeken van de mas samoord en tegenwerking van de autoriteiten van diverse betrokken landen, de eerste aanklachten geformuleerd. Voor het Joegoslavië-tribunaal breekt, na een lange periode waarin het het moest doen met maar één verdachte in handen en veel vermoedens, nu een drukke tijd aan. Naarmate steeds meer massa graven in Bosnië worden ont dekt en onderzocht, veranderen de vermoedens in zekerheden, gestaafd door bewijzen. Kroatië, dat eerder een van oorlogsmis drijven verdachte militair pro moveerde op de dag dat Gold stone een officiële aanklacht tegen hem indiende, zegde giste ren toe de man, Tihomir Blaskic alsnog te zullen uitleveren. Goldstone, geboren in Johan nesburg als zoon van joodse ouders, zegt geïnspireerd te zijn door het proces van Neurenberg dat de de topnazi's na de Twee de Wereldoorlog berechtte. Maar de huidige tribunalen zijn daarvan geen afspiegeling. „In Neurenberg berechtten de over winnaars de overwonnenen. Het Joegoslavië-tribunaal is echter ingesteld door de VN-veilig- heidsraad en vervolgt oorlogs misdadigers van alle partijen." Goldstone heeft de strategie van het tribunaal ontwikkeld die ertoe moet leiden dat niet alleen de kleine visjes zullen worden berecht. „Dat zijn er zoveel, die kunnen we uit praktisch niet eens allemaal vervolgen." Het tribunaal vervolgt selectief. Het pikt de verdachten eruit die ook bewijsmateriaal kunnen opleve ren dat aanvoerders en leiders voor de gruwelen verantwoor delijk waren. „Andere verdach ten van oorlogsmisdaden moe ten nationale rechtbanken maar berechten." Door zo van bene den naar boven te werken hoopt het tribunaal genoeg bewijs te verzamelen om tenslotte bij de top aan te komen: Karadzic, en misschien wel de presidenten Milosevic van Servië en Tudj- man van Kroatië. Ook al vertrekt hij zelf als hoofdaanklager, Goldstone meent dat berechting van lei ders als Karadzic niet meer denkbeeldig is. „Nu Dayton wordt afgedwongen, brokkelt hun macht af," zei hij gisteren tevreden. „En voormalige lei ders doen er straks niet meer toe."

de Stem | 1996 | | pagina 5