Kamer:'Autokeuring moet beter' Ruzie Turk< CDA kiest Hans Hillen als woordvoerder in IRT-debat Solana 'toevallig' in Den Haag Oude mij] mogelijk massagral Ziekenfonds: 'Waclitperiode stabiele hart-patiënten onaanvaardbaar' Riet snijden Bonden willen werkdruk oudere part-timers ziekenhuizen verlagen Koudetoeslag DE STEM BINNENLAND DE STEM CDA wil oprichting onafhankelijke organisatie van keurmeesters Jeugdjournaal krijgt eerste Duidelijke Taal trofee DE STEM COMMENTAAR Over rotseilan WOENSDAG 31 JANUARI 1996 A4 Den Haag - De wachtperiode voor 'stabiele' hartpatiënten is onaan vaardbaar lang. Ziekenhuizen hou den namelijk geen rekening met de voorrang van acute gevallen die voortdurend het operatieschema ver storen. Dit stelde ziekenfonds Azivo gisteren voor de rechtbank in Den Haag. In die regio dreigt de wachtlijstsituatie volgens het fonds fors uit de hand te lopen. De vier Haagse ziekenhuizen hebben 73 hartpatiënten die langer dan vier maan den op een operatie wachten. Eén van hen daagde Azivo gisteren in kort geding voor de rechter om zo een operatie bin nen een week af te dwingen. De man eist dat Azivo hem binnen een week in Londen een bypass-operatie laat ondergaan. Daar kan hij direct terecht. De 63-jarige man staat sinds 12 mei 1995 op de wachtlijst voor het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam, waar de operatie echter al vier keer is uitge steld. In plaats van de beloofde twaalf weken wacht de man al negen maanden. Het Haagse ziekenfonds denkt dat het voor een operatie in Londen achteraf geen toestemming krijgt van de Zieken fondsraad en wil de kosten (24.000 gul den) om principiële redenen ook niet zelf betalen. In een eerdere situatie vond de raad bij beoordeling achteraf dat Azivo onjuist had gehandeld. Het fonds moest de kosten toen uit eigen middelen beta len Een vertegenwoordiger van de Zieken fondsraad zei bij behandeling van het kort geding dat het ziekenhuis de patiënt zelf niet heeft gekenmerkt als spoedpa- tiënt, en evenmin de raad om advies heeft gevraagd. Vorig jaar juni stelde minister Borst nog extra geld beschikbaar om 650 meer open-hartoperaties te kunnen uitvoeren. Op dat moment stonden er landelijk 700 patiënten op een wachtlijst. In december was dat aantal verminderd tot 450. In 1995 en 1996 kunnen met het extra geld in totaal ongeveer 14.650 operaties wor den uitgevoerd. Wel verbond Borst er de voorwaarde aan dat er een landelijke medische registratie komt en een lande lijke coördinatie van wachtlijsten. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer wil een betere aanpak van keuring van auto's, zodat er minder auto's onterecht goed- of afgekeurd worden. Opposi tiepartij CDA wil zelfs dat er een aparte organisatie van keurmeesters komt. Die boodschap krijgt minister Jorritsma (Verkeer en Waters taat) vandaag tijdens overleg met de Kamer over de kwaliteit van de apk-keuring. Uit recente berichten blijkt dat aan die kwa liteit een en ander schort. Zo liet het Vara-programma Kassa auto's met banden die nèt nog goed waren keuren: in elf van de zestien bezochte garages werden de auto's toch afgekeurd. Omge keerd bleek vorige week uit cij fers van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) dat jaarlijks een half miljoen auto's ten onrechte door de apk-keuring komt. Ruim 100.000 van die auto's is zelfs een gevaar op de weg. CDA-Kamerlid Leers wil drasti sche maatregelen. „De kwaliteit van de keuring is discutabel. Bovendien is de onafhankelijk heid van de keuring dubieus: de keurmeesters zijn in dienst van de garage. Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt", zegt Leers, die wil dat de apk-keur- meesters in dienst komen van een aparte organisatie. „Vanuit die aparte keuringsinstantie moeten de keurmeesters op afroep naar de garage komen", aldus Leers. Regeringspartijen PvdA, WD en D66 gaan minder ver. Zij beplei ten aanpassingen van het huidige systeem. Zo moeten de speciaal daarvoor opgeleide keurmeesters zelf de keuring uitvoeren. Nu laten ze die taak vaak over aan ongediplomeerde monteurs. Ook de steekproefsgewijze con trole door de RDW moet beter. Die zou drie procent van de goed gekeurde auto's moeten controle ren, maar in de praktijk komt de RDW niet verder dan anderhalf procent. Volgens Van Gijzel (PvdA) moeten ook afgekeurde onderdelen van auto's worden gecontroleerd. Maar eerder heeft Jorritsma al laten weten dat kwaadwillende garages die onderdelen makkelijk zouden kunnen verwisselen. WD- Kamerlid Kamp wil dat de RDW tekortschietende garages eerder bestraft. „Nu wordt jaarlijks in 180 tot 200 gevallen de bevoegd heid om apk-keuringen te ver richten al dan niet tijdelijk inge trokken. Dat moet vaker gebeu ren. Het heeft een afschrikkende werking." Het ijs is in het Friese Joure zo dik, dat het zelfs de rietsnijmachine houdt. Het riet wordt gebruikt voor dakbedekking. Van onze verslaggever Zoetermeer - De uitspraak van de Commissie 'Gelijke behan deling' dat ziekenhuizen oude re part-timers van 55 jaar en ouder discrimineren door hen geen gebruik te laten maken van de seniorenregeling, wordt in de nieuwe cao-onderhande lingen meegenomen. In 1994 werd door de cao-partij en (Nederlandse Zorgfederatie en vakbonden) afgesproken dat full-timers na hun 55e maximaal 32 uur hoeven te werken met behoud van een volledig salaris. „Wij hebben toen heel bewust voor deze regeling gekozen tegen de achtergrond dat de werklast van deze categorie werknemers verminderd moet worden", zegt Abvakabo-onderhandelaar L. Wirtz. Tegen deze cao-afspraak is de ondernemingsraad van het Fle- voziekenhuis in Almere in verzet gekomen. De OR wendde zich daarbij tot de Commissie gelijke behandeling. De raad vond dat vermindering van werklast ook moest gelden voor part-timers. In veel gevallen gaat het in de ziekenhuissector om gedeeltelijk werkende vrouwen, waarvan er toch een aantal duizenden 55 jaar en ouder zijn. Aan de uitspraak van de com missie zijn geen sancties verbon den. Wel schept het de mogelijk heid voor individuele werkne mers om met deze uitspraak in de hand een rechtszaak aan te spannen. Wirtz heeft nog geen aanwijzingen dat dit al ergens in het land speelt. Wirtz zegt zich eens duchtig op het achterhoofd gekrabd te heb ben toen de uitspraak van de commissie bekend werd. Zonder zich op de 'hardheid' van dit punt vast te leggen zei hij dat de uitspraak van de commis sie zeker uitvoerig binnen de nieuwe cao-onderhandelingen besproken gaat worden. Amsterdam (anp) - Het NOS Jeugdjournaal krijgt de eerste Duide lijke Taal trofee. De prijsuitreiking vond gisteren plaats tijdens een bijeenkomst in Amsterdam, waarop de Stichting Ideële Reclame (Sire) het start schot gaf voor de campagne Durf duidelijke taal te vragen. Met die slogan wil de stichting het publiek bewust maken van het belang van duidelijke taal. De Duidelijke Taal trofee is jaarlijks bestemd voor een persoon of organisatie die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor duidelijk en begrijpelijk taalgebruik. Het Jeugdjournaal viel in de prijzen wegens de structurele bijdrage aan het gebruik van duidelijke taal. „Ze bewijzen dagelijks dat je alle moeilijke onderwerpen ook op een gemakkelijke en duidelijke manier kunt uitleggen", aldus het juryrapport. Moeilijk taalgebruik is wijd verbreid, constateert Sire. „Niet alleen ambtenaren, notarissen en artsen maken zich eraan schuldig. Ook in de dagelijkse omgang, op het werk, op school en in de media is moeilijk, wollig taalgebruik aan de orde van de dag." Met de campagne wil Sire mensen aanmoedigen daar bezwaar tegen te maken. Door Jan Greyn Den Haag - CDA-kamerlid Frans-Jozef van der Heijden windt er geen doekjes om: vooral met enige spijt, maar toch ook met wat opluchting laat hij zijn collega Hillen het woord voeren over het enquêterapport van de com missie-Van Traa. Van der Heijden had zich tot kort verheugd op deze pittige klus, maar ziet in dat hij vanwege zijn 'verleden' als woordvoerder in politieza ken zijn fractie in de proble men kan brengen. De CD A-fractie besloot gisteren om CDA-Kamerlid Hans Hillen - normaal woordvoerder inzake defensie en financiën - aan te wijzen als dè fractie-zegsman als eerdaags het rapport van de commissie-Van Traa over de opsporingsmethodes van politie en justitie aan de orde komt. Van der Heijden weet dat geruchten rondzingen dat hij 'aan de kant' is gezet. Vooral Van der Heijdens optreden bij het debat over de 'gouden hand druk' van Van Randwijck, de omstreden procureur-generaal van Amsterdam, zou aanleiding zijn voor deze verwijziging naar de strafbank. Het CDA-Kamerlid bestrijdt het luchtig, maar resoluut: „Ik weet welke risico's iemand loopt die in een eerder, lastig stadium woordvoerder is geweest. Afgelopen weekeinde stond het voor mij vast, dat ik niet woordvoerder zou zijn. Maar het is natuurlijk waar dat ik me de afgelopen tijd wel erg verdiept heb in de kwestie. Zo van: wat gebeurde er ook al weer. Maar ik zal mijn collega Hans Hillen gewoon assiste ren." Hillen is voormalig journalist van het NOS-Journaal en ook oud-zegsman van voormalig minister Ruding (CDA). De CDA-fractie heeft groot ver trouwen in zijn publicitair inzicht bij het zware IRT- kamerdebat, waarin het CDA zelf ook wel eens onder schot zou komen te liggen. Bovendien wil het CDA vanuit de oppositie geen kans voorbij laten gaan om eventueel de positie van minis ter Sorgdrager (Justitie) te ondermijnen. Van der Heijden aarzelde lang om zelf het woordvoerderschap te eisen omdat hij weet dat hij ferme standpunten innam toen de opheffing van het Interregio naal rechercheteam Noord-Hol land/Utrecht voor het eerst - begin '94 - in de Kamer kwam. Maar hij verdedigde ook minis ter Hirsch Ballin tot het aller laatst, terwijl het rapport-Van Traa ook over die bewindsman wel eens harde noten zou kun nen kraken. Van der Heijden heeft ook de rol van voormalig fractieleider Brinkman verdedigd, toen die als voorzitter van de BVD-com- missie ontkende dat er tegen strijdigheden waren tussen openlijke uitlatingen van Hirsch Ballin en het geheime deel van het onderzoeksrapport van Wierenga. Ook daar zal de commissie-Van Traa vermoedelijk een anders luidend standpunt over inne men. „Je moet dat dan niet doen, omdat je weet dat je met je eigen standpunten om de oren zal worden geslagen. We heb ben er geen ruzie over hoeven maken, omdat ik het voor-de- hand-liggend vind dat iemand anders dat doet, ook al beschouw ik mezelf - en ik denk meer mensen - als erg deskun dig op dat terrein. Hans Hillen zal het vast voortreffelijk doen. Het is een hele klus, en in die zin ben ik opgelucht dat ik het niet hoef te doen. Maar ook spijt, ja," aldus Van der Heijden. Ook de andere grote fracties hebben intussen besloten wie hun woordvoerder zal zijn voor de parlementaire bespreking van het rapport dat donderdag verschijnt. Voor de WD voert B. Korthals het woord, voor D66 B. Dittrich en voor de PvdA vermoedelijk E. Kalsbeek. Korthals en Kalsbeek waren tij dens de vorige kabinetsperiode ook vaker woordvoerder justi tie. Van onze Haagse redactie Den Haag - 'Puur toeval' was het dat de nieuwe secretaris generaal van de Navo, de Spanjaard Solana, Nederland als eerste aandeed in een reeks kennismakingsbezoeken aan Europese hoofdsteden. Toch was minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken er trots op: „Weliswaar is hij eerst in Brussel geweest, maar dat komt omdat daar het hoofdkwartier van de Navo is." Solana heeft gisteren een dag in Den Haag doorgebracht met besprekingen met Van Mierlo, premier Kok en minister Voorhoe ve van Defensie. Voormalig Joeg oslavië en het huidige optreden van de Navo daar vormde het belangrijkste gespreksonderwerp. Ook het conflict tussen Grieken land en Turkijke kwam aan de orde: Solana heeft de twee kemp hanen tot kalmte gemaand. Maar het meest pikante onderwerp, de gang van zaken rond de benoe ming van Solana, hebben zij laten rusten. „Wij kijken altijd vooruit, niet achterom," zei de Spanjaard. Maar ook de nieuwe topman van de Navo weet dat Van Mierlo gisteren liever Ruud Lubbers als nieuwe secretaris-generaal op bezoek had gehad. De lobby van de Nederlandse regering liep eind vorig jaar echter stuk op een veto van de Verenigde Staten. Ook de Deen Ellemann-Jensen werd het niet: Solana was de spreekwoor delijke derde hond die met het been heen ging. „Er was geen gevoeligheid in de gesprekken met uw minister," verzekerde Solana tussen de besprekingen door. „Ik heb goede relaties met vele Nederlandse politici, onder wie ook Ruud Lub bers." De secretaris-generaal zei nog steeds te verwachten dat de Ifor- vredesmacht in Bosnië zijn mili taire missie binnen een jaar kan volbrengen. De civiele taken zul len wat langer duren, zegt hij. Volgens hem is de Ifor-aanwezig- heid van historische betekenis vanwege de deelname van zestien niet-Navo-landen. De 'veilig heidsarchitectuur' van het toe komstige Europa zal erdoor wor den bepaald, aldus Solana. Ook WD-leider Bolkestein gaat ervan uit dat in ieder geval de Nederlandse aanwezigheid in Bosnië niet langer dan een jaar zal DE VERTEGENWOORDIGERS van de ouderenpartijen in de j Tweede Kamer zijn tot nu toe meer opgevallen door onderlin ge ruzies dan door politieke bekwaamheid. Ze leveren zelden een constructieve bijdrage aan de debatten en op het lanceren van bruikbare ideeën zijn ze niet vaak te betrappen. Het Kamerlid Leerkes van de Ouderen Unie 55 heeft het giste- ren geprobeerd met zijn voorstel voor een koudetoeslag. hü kreeg kamerbrede aandacht, maar zijn plan om minima een eenmalige toeslag van 100 tot 150 gulden te geven in verband I met de kou, haalde het niet. Een meerderheid in het parlement is het eens met de visie van minister Melkert van Sociale Zaken. Melkert is van oordeel dat de bijzondere bijstand het meest gerichte instrument is c minima met financiële problemen te helpen. Het is ge.„ schande om bij de gemeente om hulp aan te kloppen, aldusdï J sociaal-democratische bewindsman. Melkert heeft in theorie gelijk. Het verleden heeft bewezen dat eenmalige toeslagen niet erg functioneel zijn. Op maatgesne' den hulp is te prefereren. Voorwaarde is echter dat de mensen die voor hulp in aanmerking komen op de hoogte zijn van de mogelijkheden. De gemeenten hebben bijvoorbeeld meer ver antoordelijkheid toebedeeld gekregen en de voormalige finan ciële drempel voor de hulp aan minima, bestaat niet meer I Melkert heeft toegezegd de gemeenten te wijzen op hun voor lichtende taak. Te veel bijstandgerechtigden komen in de pro-1 blemen omdat ze hun rechten onvoldoende kennen. Wanneer het ministerie van Sociale Zaken toch met del gemeenten praat, is het wel zo handig om het probleem van de gemeentelijke heffingen eveneens aan de orde te steller. Voor veel gemeenten zijn de heffingen tot melkkoe verheven een probaat middel om de alsmaar oplopende tekorten te dei- ken. Dit beleid trekt de inkomensverhoudingen scheef. Bovendien I zitten er enorme verschillen in de hoogte van de heffingentus sen de diverse gemeenten. Deskundigen zijn ervan overtuigd dat de stijging van die belastingen veel mensen met een mini mum-inkomen in de problemen brengt. De gemeenten voeren in deze een zelfstandig beleid, maar de I landelijke politiek mag dit niet als excuus gebruiken. Het loopt in sommige gevallen de spuigaten uit. Die wanverhouding! mag niet blijven bestaan. Minister Van Mierlo (links) haalde de nieuwe secretaris-generaal van de Navo, Solana, af op luchtmachtbasis Valkenburg. foto anp duren. En mochten de Amerika nen eerder weggaan dan moet Nederland volgen, zei hij gister avond tijdens een spreekbeurt in Rijswijk. Volgens Bolkestein heeft Neder land teveel de neiging om vooraan te gaan staan wanneer er een bij drage moet worden geleverd aan internationale operaties. „Neder land is geen Europese grootmacht. Wij moeten onze rol niet over schatten," aldus de VVD-leider. Volgens Bolkestein kan Neder land niet meedoen aan vier vre desoperaties tegelijk, hetgeen wel het uitgangspunt is van Defensie. Verder moet er een duidelijk Nederlands belang zijn als ons land mee wil doen aan operaties waarbij veel geweld gebruikt moet worden. BINNENLAND KORT Wethouders Brunssum eisen tonnen Brunssum - Wethouder G. Janssen uit Brunssum wil van een schadevergoeding van ruim een kwart miljoen gulden nadat hij door het Hof in Den Bosch is vrijgesproken van valsheid in geschrifte. Wethouder M. de Bruijn gaat bijna zes ton eisen. Hij raakte zijn maximale uitkering van zes jaar wachtgeld kwijt omdat hij langer dan een jaar geen wethouder mocht zijn. Familie Oudshoorn overweegt rechtszaak Dordrecht - De nabestaanden van psychiater dr. D.N. Oudshoom menen dat de raad van toezicht van het psychiatrisch ziekenhuis De Grote Rivieren 'grenzen heeft overschreden' met het optreden tegen de psychiater. Oudshoorn, directeur behandelzaken van het ziekenhuis, pleegde vorige week zelfmoord nadat hij was geschorst. De familie beraadt zich nog over de vraag of ze de kwestie zal voorleggen aan de rechter. Turkse drugsbende opgerold Zwolle - Het Interregionaal Recherche Team Noord- en Oost- Nederland heeft een Turks-Koerdische bende opgerold die op grote schaal heeft gehandeld in hard drugs. In Nederland zijn 2! en in Frankrijk zeven leden van de criminele groep opgepakt. Zij zouden tussen 1993 en eind 1995 circa 20 kilo heroïne hebben ver handeld met een straatwaarde van circa 1,5 miljoen gulden. Hoofdverdachten zijn twee broers van 31 en 27 jaar uit Deventer. Zij lieten volgens de politie cocaïne en heroïne uit Turkije naar Duitsland en Frankrijk brengen. De politie onderschepte in Lille en Nanterre vijf kilo heroïne. Het IRT onderzoekt nog of ze ook drugs vanuit Turkije Nederland invoerden. Hakkelaar blijft voorlopig in cel Amsterdam - De vermeende leider van Nederlands grootste hasj- bende J.V. bijgenaamd De Hakkelaar blijft in elk geval de komen de dertig dagen vastzitten. Dit heeft de raadkamer van de recht bank in Amsterdam gisteren besloten. Advocaat mr. M. Moszkowicz probeerde De Hakkelaar vri] te krijgen omdat een recente uitspraak door het gerechtshof in Den Haag daartoe aanleiding zou hebben gegeven. De rechtbank ginj daarin echter niet mee en achtte de gronden voor de voorlopigs hechtenis, zoals het onderzoeksbelang, nog volop aanwezig. Kou eist twee doden Waalwijk - De 72-jarige Jos van Herwijnen uit Waalwijk is iai nacht van maandag op dinsdag overleden aan de verwonding® I die hij opliep bij een val op het ijs. Van Herwijnen was maandagavond aan het schaatsen op de vijver bij het Nieuwe Lido in Waalwijk. Volgens de politie kwam hi] I daarbij ten val en klapte hij met zijn hoofd op het ijs. Hij is over 1 gebracht naar het ziekenhuis, waar hij enkele uren later overlees In een ziekenhuis in Bussum is maandagochtend een 37-jarige man overleden, die daar was binnengebracht met ernstige onder koelings- en bevriezingsverschijnselen. Hij werd maandagoch tend rond 07.00 uur aangetroffen op de trappen van het NS-sta- tion Naarden-Bussum. De man had geen vaste woon- of verblijf- f plaats. GL bezorgd om te goedkoop gas Den Haag - De fractie van GroenLinks vraagt minister Wij® j (Economische Zaken) opheldering over de conclusie van Nat* en Milieu dat de Gasunie aardgas naar onder meer Italië expor teert beneden de kostprijs. Dat zou de Gasunie - en dus de schat-1 kist - anderhalf miljard gulden per jaar kosten. Kamerlid Vos van GroenLinks zei gisteravond hoogst verl zijn over dit soort contracten. „Het buitenland krijgt het 8 blijkbaar goedkoper dan Nederlanders," aldus een verbaas Vos. Ze beseft dat de aardgascontracten geheim zijn, maar toch een uitleg. De Gasunie wilde gisteravond niet reageren. Predikant wegens ontucht uit ambt Purmerend - De gereformeerde predikant A. Marais (58) wegens 'seksueel misbruik in pastorale relaties' met onmidd* ke ingang uit het ambt van predikant gezet. Daartoe heeft de classis (regionale kerkvergadering) Edam-Za* dam na een uitvoerig onderzoek besloten. De gereformeerden f2, Purmerend zijn gisteren per brief op de hoogte gesteld. Ds. Marais, die afkomstig is uit Zuid-Afrika, is niet voor co» mentaar bereikbaar. Hij is naar zijn geboorteland teruggek®® Vorig jaar september, toen hij voor zes maanden werd gescn® zei hij niet te begrijpen waarom hij op non-actief was gesteld. Schmitz wacht onderzoek asielzoekers af Den Haag - Staatssecretaris Schmitz (Justitie) weet niet i honderden jonge alleenstaande asielzoekers blijven die spoor' uit asielcentra's verdwijnen. Onlangs werd bekend dat in ar»; half jaar tijd uit een asielcentrum in Eindhoven ongeveer 150] ge asielzoekers spoorloos verdwenen. Schmitz meldde g's'ereL| de Tweede Kamer dat in een opvangcentrum in Haarlem en terwijk respectievelijk 90 en 30 jonge asielzoekers verdwenen Hoewel de staatssecretaris niet precies weet waar deze j°nëe gebleven zijn waarschuwde ze ervoor om de verdwijningen band te brengen met zaken als mensenhandel of kinderpret tie. Van onze redactie buitenland Ankara/Athene - Het geschi tussen Turkije en Griekenlanc over een onbewoond, met zee- vogelmest overdekt eilandje vlak uit de Turkse kust gisteren verscherpt. Turkse en Griekse oorlogsbo dems, vele malen groter dan het eilandje waarnaar ze zijn opge- stoomd, voeren gisteren dreigenc door het zuidelijk deel van de Egeïsche Zee om de claims van beide Navo-landen op de rots kracht bij te zetten. Kalmte De nieuwe secretaris-generaal Solana van de Navo maande Grie kenland en Turkije gisteren tot kalmte. In Den Haag, waar hij een kennismakingsbezoek bracht, riep hij beide regeringen op zich terughoudend op te stellen en de hoog opgelopen gemoederen tot bedaren te brengen. Turkije noch Griekenland lijkt echter van zins in te binden. Op de ministeries van Buitenlandse Zaken in Ankara en Athene kre gen de wederzijdse ambassadeurs Door Harald Doornbos Ljubija - Diepe gaten in fabrieksgebouwen en grote vei de plek waar volgens steeds s grootste massagraf van Bosnië In deze oude ijzerertsmijn zouden de Bosnische Serviërs de lijken van tienduizend moslims hebben gestort, en daarna bedekt met 150 meter aarde, afval en ijzererts. Het complex, aan de rand van het stadje Ljubija op 80 kilometer ten westen van Banja Luka, ligt er volkomen verlaten bij. „Nee, nee, nee," zegt een oude Servische vrouw, die langs het industrieterrein loopt, „ik heb nooit iets gezien. Ik weet niets van een massagraf." Deze mijn ligt aan het einde van de wereld. Hier dachten de Serviërs, zo beweren onderzoekers van de Bosnische moslims, dat niemand achter de gruwelijke waarheid zou komen. In de mijn valt er weinig concreet bewijsmateriaal te vinden van een massaslachting, vanwege een tien centimeter dikke laag sneeuw en de 150 meter aarde daaronder. Grimmig Vlak nadat ik de mijn verlaat, staat er een man in burger op de weg. Hij identificeert zich als Ivi- za June, een lid van de Servische veiligheidsdienst en vraagt of ik in de mijn geweest ben. Een bevestigend antwoord levert een grimmig gezicht op. „Dat is ver boden, je mag daar niet nog een keer naartoe gaan.Waarom niet? Geen antwoord. „Het is beter als we een kop koffie gaan drinken," vervolgt hij. Koffie drinken in Ljubija doe je in Qnn -^-nik-café op nauwelijks ai ?leter nfstand van de mijn. „Al die verhalen over die massa- paven zijn onwaar," beweert vei ligheidsagent Juric, die me nauw gezet in de gaten houdt. Ook cafébaas Milane Pekanac zegt dat hij moeilijk kan geloven aat Ljubija Bosnië's grootste massagraf herbergt. „Ik weet het met, ik heb nooit wat gezien." stamgasten schudden ook met un hoofden van nee. Maar waar zijn al die verdwenen moslims aan gebleven, dring ik aan. „Die z-yn gewoon vertrokken naar het omtenland," roept iemand, „daar nebben ze nu een goed leven." edereen doet voorkomen alsof en niets tegen moslims heeft, at is er met de moskee in het Richard Goldstone foto anp

de Stem | 1996 | | pagina 4