'Militaire lactie om O-Slavonië' Moslim-vrouwen bezetten kantoor Rode Kruis Doden bij Frans noodweer Geweld Ethiopische joden was explosie van onvrede 'Mariabeeld in Italië weende echte tranen' A4 I DE STEM BUITENLAND A5 DMMEIMTAApI kaanse autoriteiten tasten nog LAND KORT Dreigement minister Kroatië: Geen erkenning Europese Unie Ivan Klein- IJoegoslavië &ert en Ernie zijn gestolen BUITENLAND KORT ANUARI 1996 DINSDAG 30 JANUARI 1996 Johannesburg - De Zuidafri- Raadselachtig bloedbad in Zuid-Afrika nl< I volledig in het duister over de motieven achter een bloedbad in Johannesburg, dat gister morgen aan zeker acht men- sen het leven kostte. e spanning er lang in ge.: Je zesde, tevens zwaarste ij niet bereid te verklaren woede en irritatie van de een regeringswoordvoer- oare technische gegevens or de anti-atoomlobby end i geprotesteerd tegen het i Chirac heeft laten weten ten beëindigen. Hij neemt de laatste twee geplande ieft gewacht met het bren-'l voor de traditionele Fran-!| en oneigenlijke dunk over:'1 nis van Frankrijk. De lan-' iven moesten tandenknar-i >os. Want de druk die op naaste partners was er een ebben het Frankrijk niet al zich koest omdat Frankrijk ingstelling te hebben voor iing tot de verdedigingsal- omdat ze niet weten wel-1 Chirac in Europees ver-i ent zegt hij volbloed Euro- it voert hij, zonder overleg Een onbekend aantal schutters I mende met machinegeweren het I ruur op een menigte van min- I jtens 2000 werkzoekenden. I De Zuidafrikaanse politie heeft inmiddels een beloning van 250.000 rand uitgeloofd voor tips ïkrijk en buren ijn villen an opzichte 3 van i over rpelturige geloven wordt daarbij niet I i die hun eigen re- zetten. 'L :ichte van de restvan.J zijn belofte om voorji verbod op kernproe- Chirac geldt als! xlverda in akt het hoger beroep tegen ifficier van justitie mr. N. )e slechte gezondheidstoe- Ie aanleiding tot de beslis- :r R. de Vries werden ver- ■an gestolen informatie. De rij. Het OM ging daartegen gaat wel gewoon door, al- ruimingscommando (EOC) Iruim vijfhonderd granaten en put gehaald. De dienst mgeveer 10.30 uur op het intdekt bij graafwerk. Een Jranaten uit de tweede we- ;e, Duitse en Engelse make- ijgt baan terug e-Fiolet die door haar werk- ief werd gezet, krijgt haar" ren bepaald. De vrouw was nd van oudejaarsnacht 1994* lagen uit het brandwonden- het verband, door de direc- utomatische deuren Eldebe. eorganisatie was haar baan ïrg even beven oog de ondergrond in Zuid- itelbaar kleine trilling, ver- de Stille Zuidzee. Maar ze HGN (Heimans Groeve Ne- i het KNMI langs de Geul bij ation zitten verankerd in de aar oud gesteente dat daar ■branse kernbom veroorzaak- r 5,2 of 5,3 op de Schaal van toestel ir France met ongeveer 250 ag met ruim een uur vertra- beginnen aan de vlucht naar lie. luchthaven Schiphol besloot ;ks half 5 bij het ANP in Am- ig was binnengekomen. De NGST, de groepering die een 'aribas-bank in Arnhem op- rotest tegen de kernproeven iaan. worden e stadsregio Rotterdam moet 7000 hectare worden uitge- «imeenten in de regio de lee - k te verbeteren. Het concep 1 aan alle betrokken gemeen jogde recreatie-offensief be lden. De regioraad wil de t> - ^010 hebben gerealiseerd. stadsregio en enkele pnv die naar de daders leiden. Gistermorgen zou een dochter onderneming van multinational Anglo American een begin maken met het aannemen van 200 nieuwe werknemers, maar de dag ervoor al verzamelden zich de gegadigden voor de poorten van de verffabriek aan de oostrand van Johannesburg. Tegen drie uur in de ochtend opende een nog onbekend aantal mannen het vuur op de menigte. Sommigen van de op de vlucht geslagen werklozen werden door de belagers achtervolgd. Na luttele minuten vertrokken ze, acht doden en ruim 20 zwaar gewonden achterlatend. Minister van Politie Mufamadi kondigde bescherming af voor hen die getuige waren geweest van de slachting en zodoende mogelij kerwijs over informatie beschik ten. Op de vraag naar mogelijke verklaringen moest de minister het antwoord schuldig blijven. Aan speculaties is geen gebrek. Gezegd is dat een verklaring in de omvangrijke werkloosheid gezocht kan worden. Zuid-Afri ka telt vijf miljoen werklozen en de nieuwe regering is er nog niet in geslaagd meer arbeidsplaatsen te creëren dan er werkzoekenden bijkomen. Mogelijk was er spra ke van een actie van afgunstige werklozen. Anderen wezen er gisteren op dat de aanval gelijkenis vertoont met die van groepen mannen op treinreizigers op het traject Soweto-Johannesburg aan de vooravond van Zuid-Afrika's eerste democratische verkiezin gen in april 1994. Uit onderzoek is later komen vast te staan dat deze slachtingen het werk zijn geweest van een geheimzinnige 'derde macht', die zich ten doel stelde de overgang naar demo cratie te destabiliseren en het aan de macht komen van het ANC te voorkomen. De 'derde macht' bestaat volgens deze onderzoeken uit (vroegre) werk nemers van de veiligheidsdienst, voormalige doodseskaders en leden van de Inkatha-beweging van Chief Buthelezi. Afgelopen kerst kwamen dertien mensen bij een aanval in Pieter- maritzburg om het leven. Inmid dels is komen vast te staan dat daarbij zeker tien (voormalige) politiemensen betrokken zijn geweest. De politie heeft voor deze week arrestaties aangekon digd. iwonderwijs vaag et agrarisch onderwijs, lan :hting voor de land- en T Dat stelden de vier grootste CDA, PvdA en D66, gister kennisbeleid van mini CDA, forse kritiek op watje voor het landbouwonderW itsma noemde het belei i dat de plannen hem niet e idden inhoudelijk mindef hen zelf ook behoefte te hebben it doodgeschoten lewerker van het ë^wjSe gisteravond in koelen een roofoverval ging- r. de moord nog niet met j 's avonds geopend-Een^Jt i in de buurt van het'f t;jd ATmn imnr sluiting J lagreb/Londen (rtr/ap) - De Kroatische minister van Buiten landse Zaken Mate Granic heeft gisteren gedreigd met militai re actie in Oost-Slavonië als de internationale gemeenschap Jich niet houdt aan de overeenkomst om het gebied aan Kroatië terug te geven. ineen rede in Londen noemde hij iet van vitaal belang dat de Ver enigde Naties, die het gebied tus- (en Servië en Kroatië als protec toraat gaan beheren, ervoor zor- |en dat de situatie in het gebied nch stabiliseert en de weg vrij- «ïaken voor de terugkeer van iüO.OOO vluchtelingen. „Men kan jemakkelijk staande houden dat (en besluiteloos en onstandvastig voorlopig bestuur, of een passie- te en ineffectieve houding van de internationale strijdmacht, zou leerkomen op het vooruitzicht ran een nieuw conflict", aldus firanic. i)e Verenigde Naties zenden een tredesmacht van 5.000 militairen laar Oost-Slavonië. Die moet toezicht houden op de overdracht ran het gebied, nu nog in handen tan de Serviërs, aan de regering in Zagreb. Deze overdracht Baakt deel uit van de overeen komst waarover Kroatië en Ser- ïië het vorig jaar november in het Amerikaanse Dayton eens wer den. „Ik wil erop wijzen dat in vele opzichten de herintegratie van Oost-Slavonië in Kroatië het If- I trussel (anp) - De ministers van ■Buitenlandse Zaken van de Euro- Ipese Unie hebben gisteren de for- llele erkenning van Klein-Joego- Islavië (Servië en Montenegro) ■uitgesteld. |te willen eerst meer duidelijk- 1 id over de houding van Belgra- 1 tegenover de erkenning van IMacedonië. |I°'?ens Minister Van Mierlo ■(Buitenlandse Zaken) was er ver- Ischil van mening. Frankrijk J erop aan zo snel mogelijk Pt erkenning van Klein-Joego- Islavië over te gaan, terwijl Duits land en ook Nederland 'grote Pizelingen' hadden. De Europe- It Unie stelt nu als harde voor- Paarde dat Belgrado de Macedo- ■nische republiek volledig accep- llert, liGebeurt dat niet, dan is er een iProbleem," zegt Van Mierlo: de IjMmalisering van de Europese ■strekkingen met Belgrado is Per belangrijk voor het vredes proces in ex-Joegoslavië. Klein- T*goslavië zei gisteren bereid te Rn Macedonië te willen erken- Jen, maar liet twijfel bestaan of Pt echt gebeurt en wanneer. ■«dere vooraarden van de EU Per medewerking aan het oor- IÜStribunaal in Den Haag, fkenmng van Kroatië en terming van de rechten van Kosovo-Albanezen zullen ster aan de orde komen als de I nie met Klein-Joegoslavië gaat ■roten over economische en han- Wsakkoorden. belangrijkste onderdeel is van het vredesakkoord, en essentieel voor de normalisering van de situatie in het gebied," aldus Granic. De Kroatische autoriteiten staan intussen niet toe dat mensenrech- tenwaarnemers van de Organisa tie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE) een mis sie opzetten in de Krajina, het gebied dat tot augustus vorig jaar nog in handen was van de opstandige Kroatische Serviërs. Kroatië is alom veroordeeld wegens grove schendingen van de mensenrechten tijdens en na de verovering van de Krajina. „De Kroaten hebben duidelijk gemaakt dat ze niet bereid zijn mensenrechtenteams in deze voormalige Servische gebieden te accepteren en zeggen dat ze alleen waarnemers in Oost- Slavonië zullen toelaten," zei OVSE-woordvoerster Melissa Fleming. De Zwitserse minister van Bui tenlandse Zaken Flavio Cotti had gisteren als voorzitter van de OVSE een ontmoeting met de Kroatische president Franjo Tudjman om te praten over het geschil. Het Kroatische ministe rie van Buitenlandse Zaken zei dat het overleg niet tot een oplos sing had geleid. Volgens velen is een missie van de OVSE dringend nodig ter vervan ging van die van de Verenigde Naties die op 15 januari afliep. De VN legde moorden, plunde ringen en brandschattingen van het Kroatische vast. Volgens hulpverleners in de Krajina wor den de 9000 achtergebleven Ser viërs nog steeds geterroriseerd. Moslim-vrouwen protesteren bij het Rode-Kruisgebouw in Tuzla tegen het feit dat nog altijd duizenden moslims spoorloos zijn. Even later zouden ze het kantoor bezetten. fOTO epa Van onze redactie buitenland Tuzla - Enkele honderden moslim-vrou wen hebben gisteren het kantoor van het Internationale Rode Kruis (ICRC) in de Bosnische industriestad Tuzla bezet. Ze verwijten de hulporganisatie dat zij te weinig doet om 8000 mannen terug te vinden die na de val van Srebrenica in juli verdwenen. De bezetters, veelal vrouwen van verdwenen moslims, richtten grote schade aan in het kantoor. Een aanvankelijk vredelievende demonstratie voor het Rode-Kruisgebouw liep uit de hand, nadat ongeveer ongeveer honderd betogers door een kordon van vijf tien politieagenten braken. Ze sloegen deuren en ruiten stuk en drongen het gebouw binnen. Een groep medewerkers van het Internationa le Rode Kruis sloot zichzelf in de radiokamer op, teneinde de apparatuur te beschermen. In juli vorig jaar vluchtten duizenden uit de door Nederlandse militairen verdedigde mos lim-enclave Srebrenica, nadat de Bosnische Serviërs de enclave hadden overrompeld. Zij zochten hun toevlucht in Tuzla. De vrouwen stellen ontevreden te zijn met de inspanningen van het Rode Kruis tot dusver. „Het is nu 200 dagen geleden dat Srebrenica viel en ze hebben 200 mannen teruggevonden, een per dag. We zullen dertig jaar moeten wachten tot van iedereen bekend is wat er met hen gebeurd is," aldus een van de vrou wen. Volgens het Rode Kruis verdwenen bij de val van Srebrenica 8000 mannen. Een woord voerder benadrukte gisteren dat hij geen snel le oplossing voor het probleem kan garande ren. „We weten dat het niet genoeg is. Het is onbevredigend, zowel voor jullie als voor ons," zei hij tegen de actievoersters. De Bosnische Serviërs hebben gisteren 13 moslims vrijgelaten. Zowel de Bosnische Ser viërs als de moslims houden nog steeds gevan genen vast die eigenlijk op grond van het akkoord van Dayton al sinds 19 januari op vrije voeten behoren te zijn. In het weekeinde lieten de voormalige strijdende partijen 542 krijgsgevangenen gaan. Het Rode Kruis deelde mee dat de dertien moslims zijn overgebracht naar Sanski Most, een stad in handen van de door moslims gedo mineerde regering. De Serviërs zouden nog dertig geregistreerde krijgsgevangenen ach terhouden, de moslims nog zeker zes Servi sche krijgsgevangenen. Alle partijen in het conflict, inclusief Kroatië en de Bosnische Kroaten, hebben volgens het Internationale Rode Kruis 63 mensen gevan gen gezet op verdenking van oorlogsmisda den. In Bosnië werden ook burgers 'geruild'. Enkele honderden, voornamelijk bejaarde moslims verlieten Banja Luka in Servisch noordelijk Bosnië. In omgekeerde richting vertrokken ongeveer 150 Serviërs uit Sanski Most. Het Rode Kruis is zeer bezorgd over deze volksverhuizingen, die niet passen in een vreedzame regeling van het conflict. Door Wilko Voordouw Parijs - Bij hevige overstromingen in de omgeving van de Zuidfranse stad Béziers zijn zondag en maan dag vier doden gevallen. Drie men sen worden nog altijd vermist. Vele honderden huizen in het oude cen trum van Béziers, maar ook in de vakantie-oorden Valras, Agde en Sérig- nan zijn overstroomd. Het niveau van de rivieren Orb en de Hérault steeg gisteren tot record-hoogte. Het noodweer in de Zuidfranse streek was zo hevig dat de hulpverlening moei te had om op de situatie in te spelen. De Franse premier Alain Juppé bracht gisteren een bezoek aan het getroffen gebied. Hij beloofde dat er speciale noodhulp zal worden gestuurd. De noodsituatie in de streek rond Béziers begon zondagavond laat. Toen barstte in en rond het plaatsje Puisser- guier een noodweer los dat ongetwijfeld de recordboeken zal halen. In het dorp, dat vijftien kilometer ten westen van Béziers ligt, viel in korte tijd veertig centimeter hagel. Tientallen auto's dre ven als bootjes op het smeltwater en werden in de lagere gedeelten van de stad bedolven onder een dikke laag modder en puin. Vier mensen, onder wie twee kinderen van 10 en 12 jaar, verdronken toen hun auto's door de modderstroom werden meegevoerd. „Het was alsof er een vloedgolf, compleet met een zware storm over ons heentrok. Het had veel weg van de Apocalyps," aldus burge meester Frangine Cenega van Puisser- guier. Tientallen wegen in het gebied zijn afgesloten, de meeste dorpen rond Puis- serguier zijn nog altijd onbereikbaar. Gisteren alleen al redde de brandweer met behulp van helikopters meer dan honderd bewoners uit hun benarde situ atie. Auto's dreven als bootjes door de straten. rde even voor sluiting^ j iet geldwisselkantoor 1 ,e ie, die de jonge bankbej® id van zijn kantoortje I Erfurt (afp) De originele I Poppen van Bert en Ernie, I wee personages uit de tele visieserie voor kinderen esamstraat, zijn in de nacht cv zondaë °P maandag in Wurt gestolen. Dat heeft de nuitse politie meegedeeld. I J sta' de poppen uit I »,n tentoonstellingsruimte aar ze werden geëxposeerd. vowfginele Miss Pi8gy-het oiuptueuse varken uit de oppot Show, lag in dezelf- I m V1^rïne als Bert en Ernie, I nSv werd niet gestolen. De 2fia nLScbat de schade op ®0.000 mark. Door Willy Werkman Tel Aviv - Een ontroerende scene, gistermiddag op het Israëlische tv- scherm. Yafiet Sanbato, een 23-jarige Ethio pische immigrante, is gewond in haar gezicht. Moeilijk sprekend biedt ze de naast haar zittende Israëlische politieman haar verontschuldi gingen aan voor de felle demon stratie, waaraan zij en een kleine 10.000 van haar lotgenoten afge lopen zondag voor het kantoor van premier Peres in Jeruzalem hadden deelgenomen. Yafiet en de strak voor zich uitkijkende politieman waren twee van de ruim zestig gewonden, die daar bij vielen. „Het spijt me dat we jullie zoveel werk hebben bezorgd. Maar we kunnen niet meer zwijgen," zegt Yafiet verle gen. De demonstratie was een fel pro test tegen de recente onthulling, dat het Israëlische Rode Kruis, het 'Magen David Adom', het bloed van Ethiopische donoren automatisch vernietigt uit vrees voor aids. Een maatregel die vol gens de gezondheidsautoriteiten nodig is, omdat in Israël een der de van de hiv- geïnfecteerden uit Ethiopiërs bestaat. Maar voor de immigranten zelf was de onthul ling de druppel, die de emmer van de beledigingen had doen overlopen. „Het bloedprotest was symbo lisch," zegt Micha Feldman, die als expert van het Ethiopische jodendom verbonden is aan het ministerie van Binnenlandse Zaken. Stenen gooiend naar Israels politiemannen schreeuw den afgelopen zondag de Ethio pische immigranten in feite veel meer de pijn uit, die hen in de afgelopen jaren bij hun integra tie-proces in Israël is aangedaan: een zee van onbegrip van de kant van de autoriteiten, sociale dis criminatie en religieuze dwang van vooral de Ashkenazische rabbijnen. In twee grote golven kwamen de intussen 50.000 man tellende Ethiopische joden naar Israël. Met de 'Operatie Mozes' in jaren 1984-1985 en met de 'Operatie Salomon', een twee dagen duren de luchtbrug, in 1991. Ze vormen een heel bijzondere immigratie- groep, omdat de Israëlische rab bijnen jarenlang hun jood-zijn niet wilden erkennen en een symbolische herbekering eisten. De vrouwen werden gedwongen zich in een ritueel bad te laten onderdompelen. Voor de mannen betekende dat het afnemen van een druppel bloed uit hun geslachtsorgaan. Plotseling verplaatst vanuit hun primitieve dorpen in Ethiopië naar de westers georiënteerde maatschappij van Israël onder gingen de Ethiopische immi granten niet alleen een diep gaande cultuurshock, maar ook een zee van pijnlijke ervaringen. Ze moesten hun Ethiopische namen voor joodse namen inrui len. Hun eigen religieuze leiders kregen geen rabbinale erken ning. „Toen we in Israël kwamen," vertelt Eli, die intussen sergeant is in het Israëlische leger, „werd ons verteld dat we ons jaarlijkse Sigd-feest, waarbij we bidden voor Jeruzalem, niet meer moch ten vieren." Pas dit jaar is het Sigd-feest als cultuurevenement officieel erkend. Eli, net als bijna alle andere Ethiopische kinderen, werd bij aankomst in Israël in een onder rabbinaal toezicht staand inter naat geplaatst, waar hij niet alleen gescheiden van zijn ouders opgroeide, maar ook van de rest van de Israëlische jeugd. Het resultaat was extra identi teitsproblemen onder de jonge ren. Het gebruik van drugs en alcohol onder de Ethiopische teenagers neemt gevaarlijk toe. Het aantal zelfmoorden onder Ethiopische soldaten in het leger is relatief hoog. Kenners in Israël hebben al jaren gewaarschuwd voor de gevaren van de opgekropte frustraties onder de Ethiopische immigran ten. Ze spreken over een 'explo sieve situatie'. Die explosie kwam afgelopen zondag. Met stenen en stokken. Met traangas en rubberkogels uit politie- geweren, en meer dan zestig gewonden. Expert Micha Feld man: „In de Amharische taal van de Ethiopiërs wordt gezegd dat een grote maag bijna de hele wereld kan bevatten. Maar ook in de maag van de Ethiopiër is geen plaats voor gewonde trots." Door Aart Heering Rome - Het Wonder van Civitavecchia is 'echt'. Een bis schoppelijke commissie is tot de conclusie gekomen, dat de. heilige maagd zich een jaar geleden inderdaad in de Itali aanse havenstad heeft gemanifesteerd. De rode tranen die daarbij opwelden uit de'ogen van een gipsen Madonnabeeldje in de tuin van vrome eleetriciën Fabio Gregori, zijn inderdaad van bovennatuurlijke her komst, aldus de commissie van onderzoek. Het gisteren door het Italiaanse tv-journaal gebrachte bericht is nog niet officieel, maar wordt door ker kelijke instanties niet tegenge sproken. De wonderbaarlijke tranenplenging van Civita vecchia is van meet af aan oms treden geweest. Nadat Gregori's dochtertje Jessica op 2 februari 1995 de Madonna tranen bloeds zag wenen in de achtertuin, werd dit door de parochiepries ter, Don Pablo Martin, snel wereldkundig gemaakt. Al ras vormden zich rond Gre gori's nederige woning sponta ne files van belangstellenden die ook een glimp van het won der wensten op te vangen. Bevindelijke getuigen verklaar den dat ook zij tranen hadden zien biggelen, ook al bleef het idool hardnekkig weigeren om ook voor onafhankelijke des kundigen te wenen. Niettemin werd het wonder gretig toege juicht door de plaatselijke mid denstand en de communistische burgemeester van Civita vecchia, die zelf weliswaar geen geloof hechtte aan het wonder, maar des te meer aan de com merciële exploitatie ervan. De rechtbank van de stad was sceptischer en gelastte een ana lyse van de bloedsporen op het gelaat van het beeldje. Het bloed bleek mannelijke chro mosomen bevatten, maar dat vermocht de rotsvaste overtui ging van de ware gelovigen geenszins aan het wankelen te bengen.Desondanks werd Gre gori ervan verdacht, samen met zijn broers de zaak in scène te hebben gezet, en hij werd aan geklaagd wegens boerenbedrog. Voorlopig echter is het gerech telijk onderzoek op een dood punt aangeland, omdat de gebroeders Gregori geweigerd hebben om zich aan een DNA- test te onderwerpen en het Con stitutionele Hof zich nog niet over de kwestie heeft uitgespro ken. Ondertussen werd het madonnabeeldje afgelopen juni in triomf bijgezet in padre Pablo's Augustinuskerk. Tege lijk kreeg een door bisschop Grillo ingestelde commissie opdracht om het heiligheidsge halte van het fenomeen te toet sen, met genoemd resultaat. Grieken en Turken ruziën om rots Athene - Een geschil over een onbewoond rotseilandje in de Egeï- sche Zee heeft de spanningen tussen Griekenland en Turkije hoog doen oplopen. De Griekse premier Simitis waarschuwde Ankara gisteren dat het niet zal aarzelen zijn grondgebied met alle mid delen te verdedigen. Simitis reageerde daarmee op een actie van Turkse journalisten, die vrijdag op het eiland Imia voor de kust van Turkije de Griekse vlag streken en vervingen door de Turkse. De Griekse marine heeft inmiddels de Griekse vlag weer gehesen. Een Grieks marineschip en een schip van de Turkse kustwacht patrouilleren in de wateren rond het eiland. Athene heeft de Turkse ambassadeur op het matje geroepen en de Navo- en EU- lidstaten en Rusland op de hoogte van het gebeuren gebracht. De Turkse regering zal een protestnota aan de Griekse ambassadeur overhandigen. Tsjetsjenen laten vijf Russen vrij Moskou - Na dagenlange onderhandelingen hebben Tsjetsjeense strijders gisteren vijf Russische agenten vrijgelaten, aldus het Russische persbureau Interfax. De politiemannen maken deel uit van een groep van zeventien agenten die eerder deze maand in Pjervomajskoje in de buurrepubliek Dagestan waren gegijzeld. De vijf, die licht gewond zijn, zijn in Tsjetsjenië zonder verdere voorwaarden overgedragen aan een Dagestaanse delegatie. De Tsjetsjeense strijders hadden hen en andere gijzelaars elf dagen eerder meegenomen uit Pjervomajskoje, toen zij aan hun Russi sche belegeraars ontsnapten. Opera in Venetië afgebrand Venetië - De opera van Venetië is gisteravond afgebrand. 'La Fenice' gold als een van de belangrijkste operagebouwen in Italië. De politie kon nog geen mededelingen doen over de oorzaak van de brand die het neoclassisistische bouwwerk verwoestte. De ope ra was gesloten wegens restauratiewerkzaamheden. VS lichten Wenen in over wapendepots Wenen - De Amerikaanse ambassadrice in Wenen heeft de Oos tenrijkse minister van Binnenlandse Zaken gisteren documenten overhandigd over de lokatie van wapenopslagplaatsen die de Amerikanen begin jaren vijftig in Oostenrijk hebben aangelegd. De wapens in de 79 depots waren bedoeld voor het Oostenrijkse verzet indien de Sovjetunie zou trachten een pro-Moskou bewind in Wenen te installeren. In de opslagplaatsen, waarvan er enkele bij toeval al eerder werden ontdekt, liggen geweren, pistolen) explosieven en munitie opgeslagen. De demissionaire regering van kanselier Vranitzky werd door de onthullingen over de depots in verlegenheid gebracht. Amir demonstreert moord op Rabin Tel Aviv - Yigal Amir, de moordenaar van de Israëlische premier Yitzhak Rabin, heeft gisteren voor de rechtbank in Tel Aviv de moord nagespeeld. Een glimlachende Amir demonstreerde hoe hij op 4 november het moordwapen gehanteerd had. Vervolgens liet een politieman zien hoe hij Amir tegen de grond had gewerkt. De arts die Rabin geopereerd heeft, Yoram Kluger, zei dat de eerste kogel die een long van de premier perforeerde, de fatale kogel is geweest. Net als zondag nam Amir actief deel aan het proces en ondervroeg persoonlijk de getuigen. President Litouwen wil premier kwijt Vilnius - De bankcrisis in Litouwen is uitgemond in een open confrontatie tussen de president en de premier. President Bra- zauskas heeft gisteren per decreet premier Slezevicius ontslagen, maar deze weigert op te stappen. Als reden voor zijn besluit noemde Brazauskas de ontoereikende actie van de premier in de crisissituatie. De president heeft er de afgelopen dagen steeds bij Slezevicius op aangedrongen af te treden, maar zonder succes. De spanning tussen de president en de premier liep op na het faillis sement in december van twee van de grootste banken van het land. Slezevicius had daar geld uitstaan, dat hij net voor het bankroet opnam. Bovendien bleek dat hij een rente van 30 pro cent opstreek. Amerikaanse F-14 stort neer op woonwijk Nashville - Een Amerikaanse F-14 is gisteren neergestort op een woonwijk in de stad Nashville. Het vliegtuig enkele huizen, waar van er twee in brand vlogen. De piloot zou zijn omgekomen. Er zijn vijf burgerslachtoffers gemeld. Jeltsin in peiling op zesde plaats Moskou - De Russische president Jeltsin zou de tweede ronde van de in juni te houden presidentsverkiezingen niet halen indien deze nu zouden worden gehouden. Dit blijkt uit een opiniepeiling. Jeltsin zou bij de eerste ronde van de verkiezingen op de zesde plaats eindigen met 6 procent van de stemmen. De leider van de communistische partij, Zjoeganov, ligt volgens de peiling op kop met 15 procent van de stemmen. Hij wordt gevolgd door de leider van de hervormingsgezinde oppositie, Javlinski. Duitsland verlaagt DDR-heffïng Bonn - De solidariteitsheffing die Duitsers aan extra inkomsten belasting betalen om de kosten voor de hereniging met de ex- DDR te dekken, gaat vanaf 1 juli omlaag van 7,5 naar 5,5 procent. Minister van Financiën Theo Waigel maakte dit gisteren bekend. Dit is een zege voor de liberale regeringspartij FDP, die zich de afgelopen tijd het hardst maakte voor verlaging van de toeslag. In drie grote deelstaten worden eind maart verkiezingen gehouden. De FDP vecht voor haar voortbestaan. Een belastingverlaging moet de kiezers gunstig stemmen.

de Stem | 1996 | | pagina 5