6Extra risico Zeeuwen bij rampen' Dienstplichtigen eerder naar huis 'De hele vloot vriest langzaam ken Protest gehoord Frankrijk stopt met kernproeven Samsung overweegt overname Fokker Elfstedenvereniging gaat niet in op aanbod 'ij str ansplant aties uwe bijnaam •ardelli gaat ver Larlak levrier derde I Bisschop Muskens I praat over I sluiten kerken I|ZIE ZEELAND - C1 hlijlevens vlucht Ivoor 'poolwinter' I Presentatie van llRT-rapport luitgebreid op tv IgAK gaat 4000 Ibanen schrappen Superbowl naar Dallas Cowboys Zeeland wil meer geld van Rijk Kroatië dreigt j^et geweld taer banen weg 'ij De Schelde Bredase zanger breekt door Gids Laatste lichting gisteren opgekomen Fokker zit omhoog met onbekend actiecomité Stern-lezers en -lezeressen kijken week In week uit in de ,.KIeintjes"-rubrieken. Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw kleintje" niet zou worden gelezen. jge: Willy van Leeuwen van de roeiers op de )ische Spelen. De olym- kernploeg, die vorige terugkwam van een trai- camp in Sevilla, houdt ieze dagen alleen bezig roogroeien op de ergome- krachttraining. el het missen van een of weken boottraining vol- bondscoach René Mijn- niet dramatisch is, vindt n maand tot het volgende ngskamp, dat weer in a zal zijn, tè lang om met landtrainingen door ingen. Zuidafrikaanse voetba- 1 moet een nieuwe bij- krijgen. Het grootste lad van Zuid-Afrika, De van Johannesburg, heeft ne een verkiezing uitge ven. De bedenker van de neelste naam wordt ind met ruim vijfhonderd :n. Zuidafrikaanse team t door de fans en de media na, Bafana genoemd, wat Zulu-taal de jonkies bete- De blanke Zuidafrikanen officials van de voetbal- in Zuid-Afrika (SAFA) en op een nieuwe naam het team aangedrongen, uidige naam zou neerbui- klinken. tC Girardelli wil in het alaya-gebergte afdalen op ki's. De Oostenrijker met anburgse nationaliteit wil poging wagen in mei. Hij t de 8021 meter hoge berg ha Pangma als doel geko- vil de piek tot 5700 meter immen en daarna afdalen, djfvoudige winnaar van de ïldbeker heeft dat zondag lilaan bekendgemaakt, irdelli wil onmiddellijk na .aatste WB-race in Lille- mer afreizen ngar Nepal, ïxpeditie bestaat uit acht man. speelsters van volleybalver ing Spivo, die afgelopen rdag in de derde divisie de landelijke volleybal petitie in sporthal den Dul- t in Hulst moesten aantre- tegen Morres 2, zagen er in veld keurig uit. r de wedstrijd hadden ze lelijk de lucht in de kleed- ïer behoorlijk vervuild door veelvuldig spuiten van rlak op de weelderige haar- sen. Onder het motto 'als je r maar goed zit gingen ze de slag', maar het mocht baten. Morres 2, het team coach Joost Gommers, won ider haarlak overigens) rtuigend met 3-0 en pakte i eerste zege van het seizoen, llicht dat de haarlak bij de uwen van Spivo ook de ïren wat te stijf had laakt. ;L) 1: „De burgemeester van het d op het EK schaatsen m etbalwedstrijd Heerenveen- - de interesse die het schaat- n De Volkskrant: „Heel veel hun eigen belang. Over he et in staat verder te kijken e bond zijn zo arogant dat ze Q in Trouw: „Er is geen beleid Ld voetbal zit op een behoor- welijks onderzocht of hijwe n onze correspondent venbergschen Hoek - vrier van de biljartverenigi Smickel uit Hulst eindigd i eervolle derde plaats in mpioenschap tweede KJ re van het gewest Zuid-N id. In café De Vriendschap^ venbergschen Hoek ivrier vijf partijen en sco n algemeen genuddeiae )3 en een hoogste serie v ramboles. Hij eindigd'3 en veel matchpunten ais A oen Willem de Jong uit arord en nummer twee ps uit Bergen op Zoom, oept hen voor laten ga pe isis van een beter moyenn 136e JAARGANG I Hulst - Bisschop Muskens van I Breda heeft gisteren met de Ijeeuws-Vlaamse burgemeesters I „sproken over de toekomst van I je gezichtsbepalende kerkgebou wen in Zeeuws-Vlaanderen. Vol- Lens het Kaski-rapport zouden Ijnder andere in Oost-Zeeuws- I Vlaanderen vijf van de veertien I kerken moeten verdwijnen. lllallorca - Jeroen Blijlevens en I Kaarten den Bakker uit de wie- g van Cees Priem zijn de andse 'poolwinter' ont- I vlucht en op eigen kosten neerge streken op het aanzienlijk war- Inere Mallorca. Deze week ver- 1 rekt ook de volledige ploeg van Ijan Raas naar zonniger oorden I om zich daar voor te bereiden op nieuwe wielerseizoen, dat idag al start met de Ster van isèges. ■ZIE SPORT -B1 |Den Haag - De televisie pakt I donderdag flink uit bij de presen- llatie van het eindrapport van de Iparlementaire enquête opspo- Imgsmethoden. De NOS brengt 's I middags (Nederland 2 van 13.00 Itot 16.00 uur) de presentatie van liet rapport van de Commissie ■Van Traa live in beeld. In dat 1 programma ook een terugblik op Ide openbare verhoren en de eer- Iste politieke reacties op het rap- |port. 's Avonds is op Nederland 3 avondvullend programma te Inen met als titel Misdaad in I Nederland. Met uitzondering van Ihet Journaal en het Sportjour- vervallen daardoor alle landere programma's op die zen- Ider. [Amsterdam - Bij het Gemeen- Jschappelijk Administratie Kan- (GAK) vervallen 4.000 n. Het GAK, verantwoorde- |lijk voor de uitvoering van onder meer de ziekte- en werkloos heidswet, hoopt de afslanking onder gedwongen ontslagen op kunnen vangen. De 14.000 werknemers werden gisteren feïnformeerd over de nieuwe koers die het GAK gaat varen. IIZIE BINNENLAND-A4 isis van een oerei ng behaalde 4,71 en Lip.^ 'H10 ing Denaaiae „Ie e Jong gaat naar de na ;elstrijd. Edwin Geluk v ,e t Heinkenszand werd i xieumciiaio"" gen et acht matchpunten gemeen gemiddeldevar^^^ VANDAAG IN DEZE KRANT De Dallas Cowboys hebben de Amerikaanse Super Bowl gewonnen. Zij versloegen de Pittsburgh Steelers met 27-17. Het was de derde keer in vier jaar tijd dat de ploeg uit Dallas, kampioen van de National Football Conference (NFC), de Super Bowl binnenhaalde. 5DOi" DEEL B Door Frank van Cooten Terneuzen - Hulpverleners in de provincie Zeeland hebben onvoldoende geld om hun werk optimaal uit te kunnen voeren. De vergoeding van het Rijk staat in geen enkele verhouding tot de risico's, vindt J. van der Doef, de voorzitter van de Regiona le Brandweer. „Dit is letterlijk en figuurlijk dodelijk," aldus Van der Doef. Hij zei dat gisteren bij de presen tatie van het Rampenbestrijdings plan Westerschelde in Terneuzen. Volgens hem is een aantal scena rio's van dit plan voor de parate diensten in Zeeland, en zeker voor de geneeskundige hulpverlening, niet te behappen. Het gaat met name om mogelijke (scheepsram pen op de drukbevaren Wester schelde. Voor de kerncentrale in Borssele krijgt Zeeland wel extra geld voor verhoogde risico's. Bij de vergoedingen kijkt het Rijk volgens Van der Doef in hetgeheel niet naar de risico's, maar alleen naar het aantal inwoners van Zee land. „De inwoner van Zeeland is dus slechter af dan die in randste delijke gebieden. Bij de Bijlmer ramp waren er binnen een uur tientallen ambulances aanwezig. Daar hoeven we in Zeeland niet aan te denken. Maar het kan en mag niet zo zijn dat een Zeeuw bij een ramp een grotere kans op Zonnig, maar koud Het wordt net als gisteren een wij zonnige en droge dag. Opnieuw een matige, koude oostenwind. konden - De Kroatische minister Ji Buitenlandse Zaken Mate 'Knie heeft gisteren gedreigd «et militaire actie in Oost-Slavo- «f nis de internationale gemeen- ®ap zich niet houdt aan de "'ereenkomst om het gebied aan voatië terug te geven. In een in Londen eiste hij dat de N de terugkeer van 100.000 ™aten naar het gebied mogelijk 'Zie BUITENLAND - A5 kissingen - Het aantal banen dat •koninklijke Schelde Groep in singen schrapt als gevolg van - orse reorganisatie, is veel if j-an aanvankelijk was aan- i»Q l In november meldde chelde dat er 425 banen ver- jnen bij de onderneming. Dat 'ten er nu 555 te zijn. ECONOMIE - A7 Samsung: aanbevolen door topFokkers Staatssecretaris Gmelich Meijling van Defensie heeft dit 'historische besluit' gisteren bekend gemaakt. Het betekent ook dat gisteren de laatste dienstplichtigen zijn opge komen. Zij hoeven niet de volle negen maanden te dienen, maar krijgen op 31 augustus een 'gene raal pardon'. Voor de luchtmacht geldt al langer geen opkomst plicht meer. In november nog zei de staatsse cretaris dat het niet mogelijk was om de krijgsmacht eerder dan op 1 januari volgend jaar geheel met vrijwilligers te bevolken. Inmid dels blijkt dat de werving van vrijwilligers, de zogeheten BBT'ers (Beroeps Bepaalde Tijd) voorspoedig verloopt. Veel BBT'ers blijken ook bij te teke nen. Dienstplichtigen die geen gebruik willen maken van de mogelijkheid om op 31 augustus af te zwaaien, kunnen him diensttijd uitdienen. De enige groep dienstplichtigen waarvoor het 'generaal pardon' niet geldt, wordt gevormd door de mari niers. Eind augustus zijn er nog ongeveer 150 dienstplichtige mariniers, van wie de meesten in het Caribisch gebied dienen. Gmelich Meijling erkende dat er hier en daar 'fricties' kunnen ont staan in de krijgsmacht door het vervroegd afschaffen van de opkomstplicht. Defensie zal, als bijvoorbeeld bewakingsfuncties in gevaar komen door gebrek aan dienstplichtigen, externe bedrij ven inhuren. De soldatenvakbonden WDM en AVNM reageerden gisteren ver heugd op het nieuws. Zij pleiten er al langer voor de opkomst- De 28-jarige Bredase zanger en procudent Frank Verkooyen is apetrots. Zijn doorbraak lijkt nabij. Zijn single 'Nog een nacht' is al in de nationale top-tien terecht gekomen. IDEELD INHOUD 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Gids RTV-programma's A2 A3/A4 A5 A5 A7 deel B deel C deel D D2 overlijden heeft dan iemand in het randstedelijk gebied." Het Rampenbestrijdingsplan Westerschelde is opgesteld om de gevolgen van een ramp op de vaarroute zoveel mogelijk te beperken. Van der Doef vraagt extra geld om bij calamiteiten, zoals omschreven in het plan, een aanvaardbaar niveau aan hulp verlening te kunnen bieden. Hij wil dat de financiering wordt gebaseerd op de ongevallen-risi co's. Hij heeft hiervoor het minis terie van Binnenlandse Zaken reeds benaderd. Van der Doef rekende daarnaast voor, dat de aanrijtijd voor hulp verlening van buitenaf voor een stedelijk gebied als Vlissingen- Middelburg, met zo'n 85.000 inwoners, minimaal 45 minuten vergt. „En daarmee is het plaatje compleet." ZIE OOK ZEELAND-C1: 'Te veel schepen zonder loods' Van onze Haagse redactie Den Haag - De laatste Nederlandse dienstplichtigen zullen op 31 augustus van dit jaar de kazernes verlaten. De lichtingen die in maart en april zouden opkomen, in totaal 1250 jongens voor landmacht en marine, hoeven niet meer in dienst. Defensie heeft de afschaffing van de opkomstplicht met enkele maanden vervroegd. plicht zo snel mogelijk af te schaffen. Wel noemen zij het onzorgvuldig dat het 'generaal pardon' niet direct ingaat. Bovendien vinden zij dat Defen sie te lang gewacht heeft met het besluit. PvdA-kamerlid Zijlstra noemt het 'heel mooi' dat de laatste lich ting dienstplichtigen nu afzwaait voordat in september het nieuwe studiejaar begint. Zijlstra pleitte in november al voor een 'generaal pardon' per 1 januari van dit jaar. Hij kreeg daarvoor echter geen steun van coalitiegenoten WD en D66. „In november was al duidelijk dat er genoeg ruimte was om dienstplichtigen eerder naar huis te sturen. Toen kreeg ik geen gelijk, nu gelukkig wel." Greenpeace hing gisteren uit protest tegen de zesde Franse kernproef een 7 meter lange 'atoombom' op bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. De milieu-organisatie kan haar acties beëin digen, nu Frankrijk heeft besloten definitief te stoppen met het houden van kernproeven. foto reuter Van onze redactie buitenland Parijs - Frankrijk stopt definitief met het hou den van kernproeven. Dat heeft president Chirac gisteravond via de Franse televisie bekend gemaakt. „De veiligheid van ons land en die van onze kinderen is verzekerd," aldus Chirac. De president beloofde dat Frankrijk nu een 'actieve en vastbesloten' rol zal gaan spelen bij het streven naar ontwapening en een betere Europese defensie. „De komende weken zal ik initiatieven in die rich ting ontwikkelen." Chirac kondigde in juni vorig jaar een reeks van acht kernproeven aan, waarmee een einde kwam aan het moratorium dat toenmalig president Mitterrand in 1992 had afgekondigd. Nadat op de hele wereld een storm van protest was ontstaan over de eerste proef bij het atol Mururoa, op 5 september, opperde de Franse president al dat zes proeven wellicht voldoen de zouden blijken. Tot het laatste moment wilde hij echter slechts garanderen dat de huidige serie voor eind februari zou worden beëindigd. Frankrijk is onder internationale druk bezweken om zijn laatste twee aangekondigde kernproeven niet te doen. Dat stelt de milieuorganisatie Greenpeace in een reactie. Het feit dat Chirac zo kort na Frankrijks zesde kernproef aankondigt zich te willen inzetten voor ontwapening, noemt een Greenpeace-woord- voerster hypocriet. „Volgens ons is dat ingegeven door schuldgevoel. De Verenigde Staten en Duitsland hebben het besluit toegejuicht. „Daarmee heeft president Chirac zich aan zijn woord gehouden," zo liet bondskanselier Kohl in een verklaring weten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zei in een voorlopige reactie 'met instemming' kennis te heb- 1 ben genomen van het Franse besluit de kernproeven te beëindigen. Het departement sprak van 'een bemoedigend teken, nu de onderhandelingen over een alomvattend kernstopverdrag een beslissend sta dium naderen." Door Paul de Schipper Geertruidenberg - Bij schip per Willem van de Rijken drentelen eenden zacht snate rend rond het roer van de Noël. De bronzen schroef zit werkeloos vastgevroren in het ijs. De haven van Geertruiden berg is een landschap van ruwe ijskorsten, krimpende wakken en geketende schepen. In de roef - volgt de schipper met de afstandsbediening de ijssitu- atie via Teletekst. Het is een lan ge litanie van stremmingen en vaarverboden. Van de Rijken: „We zijn niet alleen, de hele vloot vriest langzaam vast." Ijsgang heeft binnenscheepvaart in Nederland vrijwel onmogelijk gemaakt. Ongeveer de- helft van de vloot ligt al vastgevroren tegen de wal. Op de benedenri vieren en op het IJsselmeer wordt in konvooi gevaren, met een ijsbreker voorop. Op de meeste kanalen, ook in Noord- Brabant, geldt een vaarverbod. In West-Brabant heeft de haven van Oosterhout een sleutelpositie gekregen bij de aanvoer van brandstoffen voor Midden- en Oost-Brabant. Geertruidenberg geeft gedupeer de schippers, als één van de eer ste gemeenten in Nederland, een speciale 'ijskorting' van vijftig procent op het havengeld: in plaats van 24 cent per ton nu 12 cent. „Wegens overmacht! Scheelt me toch weer 60 gulden per week," zegt Van de Rijken tevreden. „Kan ik wel gebruiken, want zolang ik hier ingevroren lig, verdien ik niks." Hij heeft er wel voor moeten pra ten. Met twee langszij liggende collega's is hij op het gemeente huis geweest. „Ze zijn hier niet zo schippersvriendeiijk, maar dit kregen we toch voor elkaar." Het motorschip Noël meet vijftig meter. Als het om ijsgang gaat, is de stalen iromp niet zo'n pro bleem. Van de Rijken: „De bron zen schroef is het zwakke punt. Ais die in het ijs gaat draaien, vliegen de stukken eraf. Hij kost twintigduizend gulden, dus ik neem geen risico." Zijn verzekering vergoedt de ris kante ijsvaart niet. „Nou ja, ze willen wel verzekeren, maar dan betaal je op het moment dat je van wal steekt een enorme extra premie. Rederijen kunnen dat misschien betalen, maar een par ticuliere schipper niet." - VERVOLG OP BINNENLAND - A3: 'We zijn hier nog niet weg' 8"710311 000218 lllll DINSDAG 30 JANUARI 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Door Willem Reijn Seoul/Amsterdam - Samsung Aerospace, de luchtvaartdivisie van het Koreaanse elektronica-concern Samsung, is het eerste bedrijf dat officieel bekend heeft gemaakt, dat het interesse heeft om Fokker, of delen daarvan, over te nemen. Een woordvoerder van Fokker bevestigt de belangstelling. „Wij hebben afgelopen weekeinde een fax ontvangen uit Seoul, waarin Samsung zich meldt, maar er zijn nog geen gesprekken gevoerd," aldus zegsman L. Ste- ijn. De bewindvoerders en Raad van Bestuur zullen in contact treden met de Koreanen, maar op welke termijn kan Steijn niet zeggen. Hij onderstreept dat zich uit de hele wereld mogelijke kopers hebben gemeld in Amsterdam. Fokker wil officieel niet ingaan op de namen die de ronde doen. Samsung is in een eerder stadi um al genoemd in Fokker-krin gen. Ook de naam van de Canadese groep Bombardier, bouwer van kleine regionale toestellen, cir culeert hardnekkig, maar dit in overnames van zieltogende bedrijven gespecialiseerde con cern heeft de belangstelling niet willen bevestigen. Verder zou de Indonesische vliegtuigbouwer in wording IPTN in de markt zijn voor wat al heet 'de omgekeerde kolonisa tie'. IPTN heeft een turboprop toestel ontwikkeld, dat een rechtstreekse concurrent van de Fokker 50 moet worden. Boven dien heeft de verantwoordelijke industrie-minister Habibie een regio-jet als de Fokker 70 aange kondigd. Habibie zit regelmatig iri Nederland en'zal, zo willen geruchten, binnenkort met minister Wijers (Economische Zaken) aan tafel gaan zitten om te praten over Fokker. Samsung Aerospace leidt het Korean Commercial Aircraft Development Consortium, dat in de komende eeuw een vooraan staande roi wil spelen bij de bouw van een Aziatische regio- jet. Grote concerns als Daewoo Heavy Industries, Korëan Air en Hyundai Technology Develop ment maken van het consortium deel uit. Hoewel niet bevestigd, is denkbaar dat deze partners bij een positieve uitkomst ook in Fokker zullen deelnemen. ZIE OOK ECONOMIE - A7: Voor Koreanen kan Fokker interessant bedrijf zijn Amsterdam (anp) - Fokker overweegt justitie te laten uitzoeken wie er achter het Aktie Comité West-Neder land zit. Dit onbekende comité heeft gisteren in de Volkskrant en Het ;Parobl dik-zwartomrande adverten ties gezet met de oproep geld in te zamelen om 'Fokker in de lucht te houden'. J. de Weerdt; voorzitter van de ondernemihgsraad Fok ker-Schiphol, vreest dat 'een particulier een slaatje wil slaan uit de crisis bij Fokker en op eigen houtje een zoge naamde ihzamelingsactie is begonnen'. Volgens De Weerdt weigert de girodienst mededelingen over de identi teit van zijn klanten te doen. D.e advertentie vermeldt met kapitale letters 'Fokker moet blijven', een gironummer en een postcodenummer in Utrecht. De Weerdt: „Het' onbekende comité heeft geeri overleg met Fokker gevoerd. De actie wordt per se niet' namens Fokker gevoerd- Wij zijn bang dat er een zwende laar achter zit." Het officiële gironummer is 78, ten name van het comité 'Houdt Fokker in de lucht'. Leeuwarden (anp) - De Vereniging De Friesche Elfsteden krijgt tal van aanbiedingen van bedrijven en particulieren om wak ken in het parcours van de Elfstedentocht té dichten. De ver eniging onder leiding van Henk Kroes wijst de meeste sugges ties af, maar houdt sommige wel achter de hand. Zo heeft een aannemer gezegd op grote schaal 'ijstransplanta- ties' uit te willen voeren. Wak ken van honderd bij tien meter zouden zo kunnen worden gedicht, volgens de aanbieder. „We gaan daarop voorlopig niet in," aldus ijsmeester Venema. „Je kunt ook niet overal bijko men." Venema zei gisteren dat nog zeker vier of vijf dagen matige tot strenge vorst nodig zijn om de wakken te dichten. Ook dient de wind te gaan liggen. Voor het weekeinde is dooi verwacht, maar nog enigszins onduidelijk is of die doorzet. De tocht heeft daarom deze week zeker niet meer plaats, herhaalden de orga nisatoren. „Als het kwik tijde lijk omhoog gaat, is dat geen ramp," zegt Venema. „De basis hebben we nu." Het grootste knelpunt is nog het traject IJlst - Osingahuizen - Woudsend. Voorzitter Kroes van de Elfste denvereniging heeft vandaag een gesprek met directeur De Jong van het FEC-gebouw. De vroe gere Frieslandhal is de start plaats en het middelpunt van de tocht. De Jong sprak een voorkeur uit voor de tocht op maandag 5 februari, maar in principe zijn alle dagen van de week beschik baar. Op vrijdag, is er wel een veemarkt, maar die kan voor een keer wel worden verschoven. (ADVERTENTIE) i gegraveerd, .HH| de nieuwe abonnee om te treginnen twee weken de krarit grabs- Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres:l Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incassof 31. "S kwartaal autom. incasso....... 91,25 bank/gironrQ kwartaal acceptgiroƒ93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam:_ Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop 'zonder postzegel-naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. L. E STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN

de Stem | 1996 | | pagina 1