I Huizen wijk Katspolder in trek Ijskorst nog niet overal betrouwbaar Onderzoek aanleg rondwegen bij Breskens, Sluis en Aardenburg i 08TC0DE POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS 'Voor het eerst geen auto in brand in Hoek' Nog dit voorjaar renovatie van woningen in Terneuzense Van Kinsbergenlaan Ouders leren op cursus kinderverjaardag vieren Beroep van kapper tegen parkeerverbod afgewezen TTTT de stem ZEELAND C3 NATIONALE! EL Diversen^ Vleeskaarting Hennepkwekerij in woning opgerold Zakkenrollers Ladder Diefstal Vernieling Snelheid 'Hamsteraar' 3 gang.Menu p Cliniclowns üldje te bestellen. A i Wijkagent Johan van Lare: 130 handgranaten in drinkput x 54 nerin dezelfde ouden. P'Ost- 9603 9617 9641 9663 663 AP 100,. BK 50,. kI f EC loo,. TN 500, NA 25 HT 1000, PD 50. HP 25- AR 25,. ME 50,- RD 25,- S t TK 500,. I It: GE 25j. AE 25,- BD 100,- PX 500,- TD 25,- Postcode Loterij inclusief eenmaal per maand het ekening af te schrijven, rullen in blokletters. reglërfi'ent, op aanvraag 20,- ftvtee lotrtnJntriers) 10,- fè'én lotnummer) O dhr. r murffrrier: DINSDAG 30 JANUARI 1996 yan onze verslaggever Middelburg - Uiterlijk 1 mei dit jaar verschijnen de startnotities voor de milieu-effect-rapportages (MER) met ^trekking tot de aanleg van rond wegen bij Breskens, Sluis en Aarden burg. Binnenkort vragen GS van Zeeland hiervoor de nodige kredie ten. De mogelijke aanleg van de drie rondwe gen passen in het project Duurzaam Vei lig West-Zeeuws-Vlaanderen. Ongeveer in dezelfde tijd start Rijkswa terstaat met een MER voor het traject Schoondijke-Hoek van de rijksweg die de oost-west-verbinding in Zeeuws- Vlaanderen vormt. De onderzoeken van Rijkswaterstaat en de provincie voor wat betreft de rondweg Breskens, zijn niet te combineren, zoals de gemeente Oostburg had verzocht. Dit omdat het traject Bres- kens-Schoondijke buiten het onderzoek van Rijkswaterstaat valt. De rondweg van Breskens moet het dorp ontlasten van het vrachtverkeer, dat van en naar industrieterrein Deltahoek moet. Hij kan eventueel vanaf het kruispunt Roofack naar de weg Breskens-Hoofd- plaat lopen. De rondweg bij Sluis moet het verkeer dat nu nog door de Hoogstraat en over het Walplein davert, omleiden. Deze opgave wordt in het provinciehuis als moeilijk beschouwd omdat er nogal wat waardevolle gronden in het bewuste gebied liggen. „We hebben er dan ook louter verkeerstechnisch naar gekeken," zo werd gisteren gezegd. „We willen de zaak zo zorgvuldig mogelijk behandelen en hebben daarom voor de MER's geko zen." De MER-rapportages moeten uit wijzen of de aanleg van de rondwegen nodig en verantwoord is. Zo ja, dan staat er een termijn van vijf jaar voor, waar binnen ze in het kader van het project Duurzaam Veilig gerealiseerd kunnen zijn. „Er zijn gelden voor gereserveerd," zo klonk het gisteren in het provincie huis in Middelburg. T3T.9&0Ï 1 1 LOTERIJ elke dinsdagavond Café de Réizende f Klöosterzande, aanv.lg-jj; og an 1 ieClingêin Café de Landbouw op di. 30jan. én do. 1 leb. Aanv.toltólls 20.00 uun fin ing, op- T' pVËEN St. Cteras belahg- jk, vraag alleen positie i'ngen. Bid 9 dgn. I Jëësgegroht bij een bre dënde kaars, ook als u er geen zin in heeft. Vraag 2 dingen die vast onmogelijk] lijken om verhoord te wor den en iets wat u heel erg fef harte gaat. Laat de dag de kaars geheel bp- branden en publiceer dij. bericht. U krijgt wat] 'UytoëtgrA.C. Iedere dinsdag, I Bieden JokereaaaW 20.0ÖU. Café St. Cecile, Nieuw Name/i Van onze verslaggever Temeuzen - Er bestaat behoorlijke belangstelling voor de woningen in de wijk Katspolder in Temeu zen die de Woningbouw vereniging Temeuzen te koop aanbiedt. Dat zegt directeur E. van Exter van de woningcorporatie nu de inventarisatie van de koopbe- boefte onder de huurders bijna is afgerond. Het betreft een complex van 171 woningen in complexen tussen de ïan Kinsbergenlaan en de De Ruytersingel. De bijna vijfen- iwintig jaar oude huurhuizen aan de Van Kinsbergenlaan onder gaan verder dit voorjaar een grondige renovatie. Ze krijgen kunststof kozijnen en een uige- breid isolatiepakket, waaronder muurisolatie en de plaatsing van dubbel glas en een H(oog)R(ende- mentj-verwarmingsketel. De woningverbetering begint in de loop van de maand maart en moet eind dit jaar gereed zijn, aldus Van Exter. Woningbouwvereniging Temeu zen biedt de huizen in principe te koop aan in de staat waarin de woningen nu verkeren. Voor de renovatie dus. Maar kopers van woningen kunnen er ook voor kiezen tegen kostprijs mee te doen met de renovatie. Over ver koopprijzen geeft Van Exter geen lindicatie. Dat is een zaak tussen woningcorporatie en de indi- Ividuele aspirant-kopers, zo legt |de directeur uit. De Woningbouwvereniging ver koopt dit jaar maximaal tachtig huizen. Het actieve afstotingsbe- lieid komt voort uit de gigantische leegstand bij de corporatie. Liefst zes procent (iets meer dan 220 ivan de 3700 wonigen) van het totale woningbestand staat leeg. [Dat betekent anderhalf miljoen aan gederfde huurinkomsten op jaarbasis. Naast de wijk Katspol der peilt de woningbouwvereni ging momenteel ook de koopbe- Ihoefte in het complex tegenover de Albert Heijn-supermarkt in bet winkelcentrum Zuidpolder. JVan onze verslaggever Bergen op Zoom - De Bergse politie heeft gisterochtend een kleine, doch professionele hennepkwekerij opgerold in leen woning aan de Grote Haag. |De politie ontdekte de kwekerij |na een tip, aldus woordvoerder A. IKagchelland. Een dertigjarige pergenaar kweekte op zijn zolder p hennepplanten die op het moment van de inval bijna oogs- jtrijp waren. „We waren dus net op tijd." [Volgens Kagchelland waren de [planten niet voor eigen gebruik, paar was het de bedoeling ze te iwkopen. Aan wie wilde de kwe- Iter de politie niet vertellen, pe man is overgebracht naar het jpolitiebureau en daar kreeg hij Ja een verhoor een proces-ver- Van onze verslaggever Sluis/Hulst - 'Gevaarlijk ijs'. Terwijl in Hulst een gemeenteambtenaar het gisteren druk had met het verwijderen van bordjes met deze waarschuwing bij de Binnenvesten, was zijn collega in Sluis in de weer om soortgelijke bordjes bij het kanaal Sluis-Brugge te plaatsen. Het geeft aan dat het ijs niet overal betrouwbaar is. Al voelt het al geruime tijd méér dan koud aan, ijsvorming vindt in Zeeuws-Vlaanderen op sommige plaat sen maar mondjesmaat plaats. Dat merkt ook ijsclub 't Zwin, sinds jaar en dag organisator van de toertochten Sluis-Brugge en de Zwinstedentocht. „Wij hebben tot aan de grens het ijs gemeten en het is hooguit nog maar vijf centimeter dik. Onvoldoende om een mensenmassa te dragen, dus hebben wij de tochten nog niet opengesteld," zegt bestuurslid Giel van Westen. „Om verantwoord te kunnen schaatsen op het kanaal is een minimale dikte van elf centimeter nodig en dat zit er voorlopig nog niet in," zegt Van Westen en wijst op de weersvoorspelling dat eind deze week de dooi weer inzet. Tien jaar De draaiboeken voor de bekendste schaatstocht van Zeeland liggen al gerui me tijd klaar. Samen met zijn mede bestuursleden Jopie Smoorenburg en Ton- ny Batselaere staat Van Westen te popelen om te beginnen. Het is immers precies tien jaar geleden dat deze tochten nog gereden konden worden. Maar vooralsnog moeten schaatsliefhebbers, die van heinde en ver re bellen om te vragen of het kanaal al 'goed' is, teleurgesteld worden. „Dan moet het een aantal nachten toch minstens een graad of acht vriezen. Zo gauw wij mogen beginnen, geven wij dat door aan de KNSB en dan kan elke liefhebber via Teletekst zien of er - officieel - geschaatst kan wor den," zegt Van Westen, die afgelopen dagen is platgebeld. Ook bij de gemeente Sluis komen tal van telefoontjes binnen. „Wij leggen voor de vaart (Sluis-Brugge) Elfstedennormen aan omdat er altijd enorme aantallen mensen op afkomen. Daarmee wijllen we geen énkel risico lopen," zegt hoofd gemeente werken Naeije. Volgens hem kan er wel geschaatst worden op de Stierskreek en de kreken bij Sint-Kruis, omdat het hierbij om aanzienlijk minder schaatsers dan in Sluis gaat. Hoewel De Binnenvesten door de gemeen te Hulst goed genoeg bevonden zijn om te schaatsen, zitten er toch - door de aanwe zigheid van eenden - open plekken in het ijs. „Daar omheen leggen wij takkenbos sen om de mensen te waarschuwen," zegt de heer Rooms. In Oostburg trok gistermorgen een ploeg van gemeentewerken er met de ijsboor op uit. Resultaat: op het Grote Gat en 't Vest je in Oostburg en de Meulenkreek in Schoondijke kan geschaatst worden. Van De Veste in IJzendijke is alleen het eerste deel goedgekeurd, de rest is afgesloten. Dik genoeg Wat de gemeente Hontenisse betreft kan er Sluis - Het gilde der zakken rollers heeft zondag weer toe geslagen. Dit keer werden twee Belgische vrouwen in Sluis slachtoffer van de vingervlugge gauwdieven. Beide damens misten, nadat zij hadden gewinkeld op de Kaai, hun por temonnee. Hierin geld en per soonlijke papieren. Waterlandkerkje - Een auto mobilist uit Aardenburg werd op de weg Waterlandkerkje- IJzendijke geconfronteerd met een niet alledaags obstakel. In de scherpe bocht bij Turkeije lag een drie meter lange, dub bele, ladder op het wegdek. De ladder kon niet meer ontweken worden en de Aardenburger reed erover heen. Aan de onderkant van de auto ont stond schade. De eigenaar van de ladder is tot nu toe onbe kend gebleven. Temeuzen - Niets verdwenen maar toch een flinke schade post. Dat overkwam een Ter neuzense tennisclub. In het hekwerk rond de tennisvelden was een gat geknipt en ook waren de kabels in een elektri- citeitskast doorgeknipt. Men was uiteindelijk het clubge bouw niet binnengedrongen. Een bewoner van de Beetho- venstraat deed aangifte van de diefstal van zijn rijbewijs en paspoort. Deze belangrijke documenten lagen in zijn auto die vlakbij zijn huis stond geparkeerd. Waarschijnlijk was de auto niet afgesloten. Axel - Een bewoner van de Kanaalkade in Axel kreeg zon dag een steen door de ruit van zijn woonkamer. Van de dader ontbreekt ieder spoor. Dit laat ste was ook het geval in West- dorpe. Daar veroorzaakte een nog onbekende automobilist een behoorlijke schade aan de garagedeur van een woning aan de Vissersverkorting. Groede - Tussen tien en twaalf uur gistermorgen werden 413 auto's op rijksweg 58 op snel heid gecontroleerd. 32 bestuur ders reden harder dan de toe gestane 80 kilometer per uur. Hoogste snelheid: 133 kilome ter. Hulst - Een 26-jarige Vlissin- ger werd zondagmiddag op winkeldiefstal betrapt in een winkel aan de Gentsestraat. Zonder te betalen wilde hij er vandoor met een hamsterkooi. Hij kwam niet verder dan de winkeldeur. Terneuzen ZVU - De Zeeuwse Volksuni versiteit begint op dinsdag 13 februari in het Zeldenrustcolle- ge met een cursus Tuinaanleg en -onderhoud. De cursus bestaat uit vijf bijeenkomsten, telkens van 19.30 tot 21.30 uur. Ook is er één praktijkdag op zaterdag. Westdorpe RUILBEURS - In Westdorpe wordt vanavond een schaats- ruilbeurs gehouden. De beurs vindt plaats bij de brandweer kazerne aan de Molenstraat en begint om 19.00 uur. Op veel plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen wordt door middel van borden gewaarschuwd voor gevaarlijk ijs, in dit geval in IJzendijke, maar of het helpt. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE volop geschaatst worden op de schaatsvij- ver bij het voetbalveld. „Dik genoeg," klonk het gisteren ten gemeentehuize. Van het open water De Vogel was niets bekend. „Dat is geen water van ons, dus dat con troleren we niet." Een telefoontje naar de exploitant van het gelijknamige recreatie centrum leerde dat de toestand van het ijs daar slecht is. Geen bemoeienis De gemeente Terneuzen heeft officieel geen bemoeienis met de ijskwaliteit bin nen de eigen grenzen. „Wij meten niet en doen ook geen uitspraken, alleen geven wij het advies: Mensen wees voorzichtig, begin te schaatsen op ondiepe wateren," zegt woordvoerder O. Vosveld. De gemeente Axel waarschuwt haar inwo ners. Bij de Kleine Kreek staan de borden met 'Gevaarlijk ijs'. Ze staan er overigens al vanaf de vorige vorstperiode. „Afgelo pen zaterdag lag het op diverse plekken nog open, dus zeggen wij tegen de mensen: kijk uit en vlieg er niet meteen op," zei een gemeenteopzichter. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Uitnodigingen maken in de vorm van een kaboutermuts, treintaarten bakken, vliegeren langs de Westerschelde en ouderwets koekhappen. Dat leren ouders op een cursus 'kinderverjaardagen vieren' van de modevak school Jacolien in Terneuzen. Volgens J. Schuren, initiatief neemster van de cursus, is er veel vraag naar onderwijs in verjaardagsfeestjes. „Kinderen willen niet meer elke keer naar de film of het zwembad. Ze willen thuis blijven en leuke, nieuwe dingen doen. Wij geven ouders ideeën om het eens anders te doen." „Hier maken de ouders zelf slingers, ze verzinnen spelletjes en leren speurtochten uit te zetten. We proberen alles zo origineel mogelijk te doen. Zo maken we aparte traktaties voor op school." „We richten ons met de activi teiten ook op de verschillende seizoenen. Van een gewoon slaapfeestje bijvoorbeeld, kun je in de zomer iets heel bijzon ders maken. Met een tent in de tuin kan het een echt indianen- feest worden." Op de cursus kunnen ouders ook ieren hoe ze een thema verjaardag in elkaar draaien. „Bijvoorbeeld een 'sprookjes verjaardag'. Voor meisjes maken we er dan vaak een elf jes-feestje van. Dan leren we de ouders een elfjes-taart te maken en een uitnodiging met elfjes-vleugels in elkaar te zet ten. Als je daar de kinderen bij betrekt, leven ze er ook veel meer naar toe. Ze zijn veel bewuster met hun feestje bezig." Vanaf donderdag 8 februari begint een nieuwe cursus 'kin- derverjaardag vieren' in Ter neuzen. De gemeente Terneuzen heeft voor de oostzijde van de Lange- straat tegenover de nummers 66 tot en met 72, een parkeerverbod ingesteld met het oog op de (res.) Zonnebtoemsrie Breda 076-5229767 U krijgt he< beeldje in UW beztt doer 49,50 té maken op 8376, ïe Amers1110"1 O.V.V. 'Cliniclotfi® beeldje' of eerst 06J! *40 ei bét Vf DeCliniclöijfl%, berspèCialiseenvart s?°.r ro'd de Puysseleijr Bluiskil - De afgelopen tien jaar stak opgeschoten jeugd jn Hoek tijdens de jaarwisse- ™g steevast een autowrak in ae brand. Dat was aanleiding voor wijkagent Johan van Lare om afgelopen oud en Meuw dienst te doen in het ™rp. Oudejaarsdag zocht hij «e jongeren op, maakte afspraken en zie. Dit jaar ging er voor het eerst sinds jaren in Hoek geen auto in vlammen op. ..Dat is toch resultaat," zegt van Lare. I !S er maar mee aangeven J.,door de terugkeer van de I Lltleman in de dorpen kleine Ignjpen als deze minder vaak voorkomen. Het aantal verniel- inkjes en baldadigheden daalt, simpelweg door de zichtbare aanwezigheid van de wijkagent op straat. Johan van Lare is de wijkagent voor Hoek, Biervliet, Zaamslag en Sluiskil. Hij ziet zichzelf als doorgeefluik van de bevolking naar de politie en omgekeerd. „Je moet tussen de mensen staan. Tijd nemen voor het opnemen van aangiften. Of zomaar ergens een praatje maken. Mensen waarderen dat enorm. Een conifeertje 's avonds in een tuin uit de grond gerukt is, kan mensen soms ver schrikkelijk dwarszitten. Alleen doen ze geen aangifte als dat in Terneuzen moet. Wel als ik er toevallig langs fiets." Aan de andere kant neemt Van Lare ook zelf het initiatief om bij mensen aan te gaan die slacht offer zijn geworden van crimi naliteit. Positief „Ik begin en eindig mijn dien sten altijd in Terneuzen. Daar neem ik mijn post door en kijk in de computer wat er allemaal gebeurd is. Ais er ergens een inbraak is geweest in Biervliet of een zware aanrijding in Hoek moet ik dat natuurlijk wel weten. Met die informatie tus sen de oren ga ik op pad. Als ik zie dat iemand uit Hoek bij voorbeeld in Terneuzen aangif te heeft gedaan van inbraak, fiets ik daar 's avonds eens langs. Je krijgt daar hele posi tieve reacties op: Hé, heb ik toch niet alleen voor de verze kering aangifte gedaan." Van Lare reserveert een dag in de week voor spreekuren en is daarnaast afwisselend te vin den in een van de vier dorpen. „Daar doe ik niet anders dan lopen en fietsen. In elk dorp heb ik een onderkomen waar ik spreekuur hou of tussendoor mensen kan ontvangen. Ook heb ik overal een fiets staan." Al vanaf het begin dat hij zijn gezicht in de dorpen liet zien, kwamen de mensen naar hem toe. Met allerlei zaken. Varië rend van een auto die op het trottoir geparkeerd stond tot langdurige conflicten tussen mensen in een bepaalde wijk. Eerste winst „Hé, da's ook iets bijzonders," zeiden ze in het begin. „Een politie-agent in de straat. Zeker in die beginperiode was de eer ste winst dat ik zelf een rasech te Zeeuws-Vlaming ben. Je kent de mensen daardoor goed en weet de weg. Daarmee is de drempel met de bevolking, die hier toch ingetogen en terug houdend is, snel geslecht. Ik weet nog goed de eerste keer dat ik bij een school stond. Al die moeders stonden daar met elkaar te praten. Toen ik eraan kwam, was het ineens muisstil. Hé, wat is dat hier. Een politie man aan de school Nu zijn ze het gewend en praten door. Elke dag sta ik aan een school. Want het is goed dat de kinde ren mij kennen en ik hen." Momenteel zijn er erg veel inbraken in de streek. „Dan doe ik eens een paar avonddiensten. En ik houd een praatje op een voorlichtingsbijeenkomst voor ouderen. Dan vertel ik erover wat er is gebeurd en hoe mensen inbraken kunnen voorkomen. Dan zit de grote zaal van het Meulengat vol." Het ideaalplaatje (los van de huidige sterkteproblemen of geldgebrek) is volgens Van Lare dat elk dorp zijn eigen agent weer krijgt. „Als je vijf dagen in de week in hetzelfde dorp zit, weet je bij wijze van spreken onder welk dekbed de mensen slapen. Voor mijn gebied zou het echter al een hele ontlasting zijn als er twee collega's bij kwamen. Dan is het werk beter te verdelen." Dit is de derde aflevering in de. serie De Wijkagent. De vorige afleveringen verschenen op 24 en 26 januari. Wijkagent Johan van Lare: „Als je vijf dagen in de week in hetzelfde dorp zit, weet je bij wijze van spreken onder welk dekbed de mensen slapen." FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Den Haag/Terneuzen - Kapper P. van den Hout zal er mee moe ten leren leven: aan de overkant van zijn kapperszaak, aan de Langestraat in Hoek, mag niet langer geparkeerd worden. De Raad van State in Den Haag heeft de bezwaren van Van den Hout tegen het parkeerverbod afgewezen. bereikbaarheid van het bedrijf sterrein van bloemhandel Eeuwi ge Lente. Met name de vrachtwa gens, die regelmatig het bedrijf sterrein op moeten draaien, zou den door de geparkeerde auto's in de straat te weinig draairuimte hebben, waardoor onveilige situ aties ontstonden. Volgens kapper Van den Hoek zou een parkeerverbod voor de Langestraat 72 dat probleem al oplossen. De andere parkeer ruimte zou weer gewoon ter beschikking van omwonenden en vooral voor zijn cliënten moeten komen. Maar hij vond daarvoor weinig gehoor bij de Raad van State. Die kwam in haar uit spraak tot de conclusie dat het parkeerverbod voor slechts één woning niets op zou lossen. Daarbij in aanmerking genomen dat er in de omgeving nog vol doende parkeerplaatsen te vin den zijn, zag de Raad van State geen reden de bezwaren te hono reren, en wees het beroep af. Vrouwenpolder - Bij graafwerk zaamheden aan de Vroonweg in Vrouwenpolder zijn in een beton nen drinkput 130 handgranaten gevonden. Ze zijn vermoedelijk kort na de Tweede Wereldoorlog al in de put gestort. Gisteren zijn de explosieven door de Explosie ven Opruimings Dienst opge ruimd en veilig gesteld. De gra naten zullen door de EOD wor den vernietigd.

de Stem | 1996 | | pagina 15