ontenisse zoekt bouwlocaties DE STEM 'Elk dorp moet zijn kerk, café en school hebben' Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Zeeland in problemen PLAATSELIJK nieuws DAG KLAPPER emeente volop bezig met zoeken naar nieuwe mogelijkheden in Vogelwaarde )E STEM ^Samenwerking op vlak rampenbestrijding is van wezenlijk belang' College houdt activiteiten in voormalige disco in Cloosterstraat in de gaten V DE STEM ZEELAND C2 Kaski-rapport: vijf van de veertien kerken in Oost-Zeeuws-Vlaanderen moeten verdwijnen editie zeeland ^Kstenbacheii(P,V'edChef)' Woningbrand Kloosterzande IJzendijke Turnclubs springen er uit. Met de Actie Clubkas DINSDAG 30 JANUARI 1996 "oes (anp) - Zeeuwse vrouwen die meewerken jan het bevolkingsonderzoek naar baarmoe- 'erhalskanker dreigen de kosten daarvan zelf moeten gaan betalen. De stichting Preven- zeeland, die het onderzoek uitvoert, krijgt een subsidie meer van de Ziekenfondsraad, dat ze weigert op te gaan in een samenwer- -gsverband voor zuidwest-Nederland. Tot 1 januari 1996 werden vrouwen tussen de 35 en 55 jaar iedere drie jaar uitgenodigd een uitstrijkje te laten maken bij hun huisarts. Die opzet heeft de Ziekenfondsraad gewijzigd. Nu krijgen iedere vijf jaar alle vrouwen van 30 tot en met 60 jaar een oproep. Om de organisatie daarvan goed te laten verlopen, heeft de raad gekozen voor regionale samenwerkingsverbanden. Voor de uit voerende huisartsen betekent het dat zij de kosten niet langer bij de ziekenfondsen kunnen declare ren, zoals de Zeeuwse huisartsen gewend waren, maar bij het samenwerkingsverband. Volgens de stichting Preventie Zeeland, waarin GGD en huis artsenvereniging samenwerken, dient die schaal vergroting noch het belang van de vrouwen, noch het belang van de huisartsen. „Tot nu toe liep het in Zeeland prima," aldus J. Vrij, hoofd van de afde ling gezondheidsvoorlichting van de GGD. „Wij staan dichter bij de bevolking, die kan bij ons ook gemakkelijker voor informatie terecht." De stich ting Preventie Zeeland heeft de Ziekenfondsraad inmiddels van haar standpunt op de hoogte gebracht in de hoop dat de eis tot schaalvergroting wordt geschrapt. an onze verslaggever oosterzande - De meente Hontenisse is olop bezig met het zoeken aar nieuwe bouwlocaties Vogelwaarde. Nu het loitatieplan Vogelwaar- ïïïl vol is, onderzoekt een uwkundig adviesbureau omenteel nieuwe moge- jkheden in deze'Hontenis- rkern. at liet burgemeester T. Steen- mp van Hontenisse gister- ond weten tijdens de vergade- -g van de commissie middelen, teenkamp reageerde op opmer- van het raadslid evrouw J. Hageman-van Dam- (lijst L. Mangnus) die van 'verse kanten gehoord had dat veel belangstelling is voor veis in Vogelwaarde. „Dat eten we maar al te goed," zei teenkamp. Schaarste [Er is in Vogelwaarde heel wat paarste, er zijn alleen nog bar wat snippers grond ver krijgbaar. Maar we zijn er volop hee bezig. Meer wil ik er nu nog Betover zeggen." Wethouder B. huwels (ruimtelijke ordening ju grondzaken) voegde er aan ledat het adviesbureau in ieder |eval drie locaties in Vogelwaar- Ie onderzoekt. Ipknappen de vergadering van de com- lissie grondgebiedzaken, eerder ie avond, liet Pauwels weten de lefijzerfabriek aan de Rapen- 'g in Vogelwaarde 'alle uit- sidingsmogelijkheden' te wil- in geven. [igenaar M. Kerckhaert wil zijn staande bedrijfshal opknap- in en er een gedeelte aanbou- ten. jaarvoor heeft hij een nieuwe lieuvergunning aangevraagd ij de gemeente. Het college van en W heeft daar niets op tegen, loral ook omdat Kerckhaert in alle milieunormen voldoet, Idus Pauwels. 'e eigenaar heeft een bureau ;eschakeld - overigens niet i minste bureau- dat alles ft doorgelicht om omwonen- zo min mogelijk overlast te lorgen." roblemen auwels erkende dat de plaats n de fabriek, midden in een wnwijk, niet de meest gunsti- is. Maar verplaatsen zou op °te problemen stuiten, sadslid mevrouw M. Ie Roy oeg zich overigens af waarom '°P de plek, waar de fabriek uitbreiden, geen bestem- ingsplan van toepassing is. b elk bosje of sloot is een 'stemming. Waarom hier dan Pauwels moest het ant- Mrd schuldig blijven. (tckhaerts aanvraag voor een Sieuvergunning ligt momen- f' ter inzage bij het gemeente- dactie neuzen: Zandstraat 32,4532 CG ^115-645769, fax 0115-645742. steuren: Peter Oggel (editiechef), ■ervan den Assem, Frank van Cooten, 'nvan der Helm, Harold de Puysseleijr, gene Verstraeten. >es:. ^straat 1,4461 JK •0113-273700, fax 0113-273701. «Meur: Cees Maas (provincie- Blaggever). list 'enstraat 14,4561 AS ■0114-372770, fax 0114-372771. «redactie Zeeland: 11 Koomen ■reat/m vrij. 0115-645751 •zondag 0115 - 645753 [rertentie-exploitatie «em en ZVK jneuzen; Straat 32,4532 CG U115-645740, fax 0115-645741 Jegenwoordigers: POueije, privé 0115-563976, "roekhoven, privé 0115-452732, |it lrnmere, privé 0115-562354 'S* 14,4561 AS :01'4-372770. ,eg.Vvvoord[gers; l!?wden Brande' Privé 0114-314570, rewraeten privé 0114-316755. ^.Harrie Muurmans, reningstijden: 8.30-17.00 uur Door Gerlach Hochstenbach Hulst/Kloosterzande - Hij is organist, dirigent en secreta ris tegelijk. J. Mangnus leidt het kerkkoor van Boschkapel- le (Vogelwaarde) al veertig jaar. En natuurlijk, ook hij wist dat er iets in de lucht hing. Maar uiteindelijk valt het rapport, waarin staat dat vijf van de veertien kerken in Oost-Zeeuws-Vlaanderen zouden moeten verdwijnen, hem zwaar op de maag. En dat terwijl de H.H. Petrus en Paulus-parochie toch zo'n 'bloei ende' parochie is, stelt Mangnus. „Het kerkgebouw is in goede staat van onderhoud. Mensen betalen heel trouw hun parochie- bijdrage. De belangstelling voor de diensten is goed. En de parochie heeft momenteel vier missionarissen over de hele wereld rondlopen; in Bolivia, Etiopië en Haïti. Vandaar dat ook Mangnus, als vertegenwoordiger van het koor, zijn stem krachtig wil laten horen. „We zullen bij het kerkbe stuur en bij de bevoegde perso nen erop aandringen de kerk niet te sluiten omdat dat toevallig in het Kaski-advies staat." Onderzoeksinstituut Kaski pre senteerde afgelopen zaterdag zijn rapport waarin staat dat vijf van de veertien kerkgebouwen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen dicht moeten. Het kerkbezoek loopt in Zeeuws-Vlaanderen sterker terug dan gemiddeld elders in het land en parochies kampen met financiële problemen en hebben geen geld om de vaak slecht onderhouden kerkgebou wen op te knappen. Bovendien vergrijst het platteland en de dorpen hebben te maken met een licht krimpende bevolking. Het Kaski noemt in in zijn rapport Ossenisse, Boschkapelle, Terho le, Graauw en Nieuw-Namen als plaatsen die het in de toekomst mogelijk zonder kerkgebouw moeten stellen. Geen reactie De kerkbesturen in Oost- Zeeuws-Vlaanderen zijn terug houdend in hun reactie op het Kaski-rapport. Zij erkennen weliswaar dat er iets moet gebeuren, maar overhaaste De H. Wilibrorduskerk in Ossenisse zou volgens het Kaski-rapport dichtgaan. beslissingen nemen, nee dat toch liever niet. A. Ruyloft is sinds 1975 pastoor van de Heilige Maria Hemelvaart in Graauw. Een jaar later kreeg hij ook parochie Heilige Jozef in Nieuw-Namen onder zijn hoede. Ruyloft - tevens voorzitter van het kerkbestuur- wil eigenlijk niet vooruitlopen op de bespre kingen die de komende tijd plaatsvinden. Toch ontkent ook hij niet dat 'bepaalde ontwikke lingen onvermijdelijk' zijn. „Ik besef dat het zo niet langer kan. Het sluiten van een aantal kerk gebouwen betekent financiële verlichting voor parochies. Maar welke gevolgen dat teweeg brengt, weet ik niet." Hij wijst op het dalende kerkbe zoek. „Toen ik hier twintig jaar geleden kwam, waren er twee eucharistievieringen, op zater dagavond en zondagmorgen. In Graauw kwamen er 450 mensen af op de mis op zondag. Nu zijn het er hooguit 100,110. Dat geldt ook voor Nieuw-Namen." Probleem in Graauw is volgens Ruyloft ook de toren die 35 centi meter uit het lood staat. Opknap pen kost handenvol geld. „Het gaat om een bedrag dat een parochie van nog geen duizend parochianen absoluut niet op kan brengen." Gezellig druk Café Du Commerce ligt pal naast de kerk van Nieuw-Namen. Eigenaar Rinus Steketee zit rus tig aan tafel de krant te lezen, zijn kroeg gaat door de week pas 's avonds open. Anders is dat op zondag. Dan is het er na de heili ge mis gezellig druk. „Toch elke keer weer 25 tot 30 kerkgangers die hier komen napraten, een biertje drinken en een kaartje leggen," aldus Steke tee die zelf niet katholiek is, maar het wel heel erg jammer vindt als de kerk dichtgaat. „Het is een belangrijk onderdeel van de gemeenschap. Vooral voor oudere mensen, die elke week naar de kerk gaan. Waar moeten die naartoe als er hier geen dien sten meer zijn?" Bang om zijn zondagse klandizie te verliezen is Steketee niet. „Ze zullen blijven komen, mis of geen mis." J. Brooijmans, vice-voorzitter van het kerkbestuur in Terhole, vindt dat het Kaski wel erg 'rechtlijnig' te werk is gegaan. „Ze gaan ervan uit dat elke kerk zoveel onderhoudskosten heeft. Maar wij hebben momenteel weinig onderhoud, dus voorlopig redden wij het nog wel." De H. Gerardus Majella in Ter hole wordt elke zaterdagavond bezocht door zo'n veertig tot zeventig kerkgangers. „Voor veel parochianen zijn de berichten als donderslag bij heldere hemel gekomen," aldus Brooijmans. „We hopen in ieder geval twee keer in de maand een dienst te kunnen laten plaatsvinden. Het is veel te vroeg om zo rigoureus in te grijpen. Het Kaski gaat ervan uit dat bij sluiting de inkomsten hetzelfde blijven. Maar dat geloof ik niet. Nu abrupt sluiten, betekent dat parochies minder inkomsten krijgen en dat minder mensen hun parochiebij dragen zullen betalen. Het levert dus niets op. Sterker nog, dat betekent dat er FOTO CAMILE SCHELSTRAETE over een paar jaar nog meer ker ken dicht moeten." Jeugd F. de Waal is oprichter van het zangkoor Ossenisse dat elke zon dag de mis in de H. Willibrordus- kerk opluistert. En net als de kerk, mag ook het koor niet op een warme belangstelling reke nen. „Ons koor bestaat uit zes vrouwen en één man: ikzelf. Vroeger was er nog flink wat jeugd. Maar als nu iemand uit het koor verdwijnt, dan komt er niemand meer voor in de plaats." Toch hoopt hij nog vele jaren te kunnen blijven zingen. „Ik zou het heel erg vinden als het kerkje verdwijnt." „Het is een realiteit waar je niet om heen kan," aldus een Graauwse over de kerkenproble- matiek. „Het is een prachtige kerk, vooral van binnen, maar hij is in slechte staat. Wie moet dat betalen om hem op te knappen?" Toch vindt ze het jammer als de kerk verdwijnt. „Elk dorp moet zijn kerk, zijn café en zijn school hebben, niet?" zegt ze. Van onze verslaggever Terneuzen - Het gisteren in Terneuzen gepresenteerde rampen bestrijdingsplan Westerschelde en het specifiek dossier voor de rampenbestrijding op de Beneden Zeeschelde is het startpunt van de wil van Zeeland, West- en Oost-Vlaanderen samen te werken aan een veilige vaarweg. Zo karakteriseerde Commis saris van de Koningin W. van Gelder beide plannen. „Operationele hulpverlenings diensten aan beide zijden van de grens dienen samen te bespreken hoe ze samen op kunnen treden. Dat geldt ook voor de samenwer king tussen overheden en bedrijfs leven en zeker ook voor de samen werking tussen de overheidsdien sten en de bergingsbedrijven. Zo'n gezamenlijk optreden komt ten goede van de veiligheid en de eco nomische belangen." Het veiligheidsaspect van de Schelde heeft volgens Van Gelder een grote economische relevantie. „Een veilige vaarweg is een duide lijk promotioneel pluspunt voor alle havens en een garantie tegen onvoorziene stremmingen." Van Gelder onderstreepte in dat verband de noodzaak van on-line verbindingen tussen de verschil lende havens en de hulpverle ningsdiensten om bij rampen direct informatie te hebben over de eventuele gevaarlijke stoffen, die een schip vervoert. „Gebrek aan informatie verhoogt de risi co's voor hulpverleners en omwo nenden en vertraagt het oplossen van de problemen." Van Gelder hoopt dat deze verbindingen dit jaar worden gerealiseerd. Volgens Van Gelder worden de risico's groter als er meer en gro tere schepen met gevaarlijke stof fen gaan varen. „Maar met geza menlijke maatregelen om de risi co's maatschappelijk aanvaard baar te houden, blijft de Wester schelde en de Beneden Zeeschelde een van de veiligste vaarwegen ter wereld. Maar daarvoor is hoe dan ook de volledige medewerking nodig van loodsen, bedrijfsleven, overheid en niet in de laatste plaats de kapiteins van de schepen waar het om gaat." Ook C. Paulus, Gouverneur van de provincie Antwerpen, vindt samenwerking op het vlak van rampenbestrijding van wezenlijk belang. „De rampenplannen voor de Beneden Zeeschelde en de Westerschelde gaan terecht uit van de vaststelling dat een onge val op deze rivier niet alleen ern stige gevolgen kan hebben voor het betrokken schip en zijn bemanning maar tevens voor de hele vaarweg en voor de bevolking en de bedrijven op de oevers. Wanneer zich op de Schelde iets ernstigs voordoet, heeft dit inder daad gevolgen voor meerdere gemeenten en provincies in onze beide landen." Paulus hoopt, net als alle andere sprekers gisteren, dat de plannen in de kast blijven liggen. „Maar het geeft ons een heel wat geruster gevoel te weten dat we voorbereid zijn op mogelijk onheil." Om dat te benadrukken had de Gouverneur een Antwerpse variant op de Nederlandse slogan: Je bent een rund, als je met vuur werk stunt. „Hij luidt: Je bent een geit als je niet goed bent voorbe reid." De Lions club Oost-Zeeuws-Vlaanderen ver maakte zich afgelopen zaterdagavond in het Zuidlandtheater in Terneuzen. De netto opbrengst van de bijeenkomst, een bedrag van rond de tienduizend gulden, komt ten goede aan Artsen zonder Grenzen. Ruim vierhonderd 'Lions' waren op de avond afgekomen. Behalve een buffet kregen ze een voorstelling van een volksdansgroep uit de Oekraïne voorgeschoteld. President van de Lions, G. Verstraeten, overhandigde het bedrag symbolisch aan de heer en mevrouw Hammer van Artsen zonder Grenzen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE St. Maartensdijk - Twee spelende kinderen hebben gisterochtend een brandje veroorzaakt in een woning aap de Bloemenlaan in St. Maartensdijk. De kinderen, van acht en elf jaar, waren rond half zes met lucifers aan het spelen waardoor een matras vlam vatte. De vrouw des huizes wist erger te voorkomen, waarna de inmiddels gewaarschuwde brandweer het vuur verder bluste. KVO - Morgen is er voor de KVO-leden van de afdeling Kloosterzande een bonte avond vol amusement, die verzorgd wordt door de toneelgroep van Huize Antonius. Deze bijeen komst is om 19.30 uur in Hotel van Leuven. RUILBEURS - Vanavond wordt van zeven tot acht uur een ruilbeurs voor schaatsen gehouden in de rooms-katho- lieke school Het Molenbol- werk. THEATER MIDDELBURG Krisztina de Chatel (dans) - en Conny Janssen - Stadschouwburg Molenwater 99 - 20.00 uur 20) DIVERSEN MIDDELBURG Lezing vier taalgebieden - over de franse schrijver Marcel Proust door prof.dr. M. van Buuren (Stich ting Literaire Activiteiten Zeeland) - Aula Zeeuwse Bibliotheek 7 - 20.00 uur 7,50) CLINGE Biljarten en volksdansen - Ma!- pertuus (KBO) -13.30 uur Zang - Malpertuus (KBO) - 15.30 uur Kaarting - café De Gouden Kroon - 14.00 uur KLOOSTERZANDE Vleeskaarting - Café De Reizende Man-19.30 uur Avond Agrarisch Jongeren Kon- takt - met gast Joop de Koeyer - hotel Van Leuven - 20.00 uur NIEUW NAMEN Vleeskaarting - Café St. Cecilia - 20.00 uur ST. JANSTEEN Bieden en jokeren - Café Zondags Vermaak-14.00 uur WALSOORDEN Schieting voor bejaarden - Café rue du Nord-13.30 uur SAS VAN GENT Koersbal - St.-Albert -13.30 uur Tentoonstelling - strips van Michel den Hamer - openbare bibli otheek-09.30-12.00 uur Crea Club - voor vijftigplussers - De Speye- 13.30-15.30 uur WESTDORPE Koersbal - Concordia -13.30 uur AXEL Koersbal - De Halle -14.00 uur Jokeren - Gregoriuscentrum - 14.00 uur HEIKANT Repetitie zangkoor - 't Heike - 13.00 uur Volksdansen - 't Heike -13.00 uur Presentatie - Ouderen hoeven niet alles te slikken - 't Heike -14.15 uur GRAAUW Jokeren - gemeenschapshuis - 13.30 uur TERNEUZEN Expositie - aquarellen en karakter poppen van papydou van mevrouw Van Nieuwenhuyzen - centrale hal Ter Schorre 09.00-21.00 uur (t/m 31 jan) Biljarten - buurthuis De Hoeve - 14.00 uur Dansen - SWOT - De Veste flat B - 19.00 uur HULST Dansen - KBO - De Lieve - 20.00 uur FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Filmpje HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Filmpje 20.00 uur Goldeneye 20.00 uur Dangerous minds 20.00 uur Dolores Claiborne 20.00 uur Seven 20.00 uur Babe, een buitengewone big MIDDELBURG Cinema -19.30 uur Filmcollege I VLISSINGEN Alhambra 1 - 20.00 uur Dangerous Minds Alhambra 2 - 20.00 uur Filmpje Alhambra 3 - 20.00 uur Goldeneye Alhambra 4 - 20.00 uur The bridges of Madison County BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Kids 20.00 uur Murder in the first 20.00 uur Goldeneye GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Kids 17.00 en 22.30 uur Citizen X 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Money train 14.30,17.00 en 20.00 uur The War 17.00, 20.00 en 22.30 uur Murder in the first 17.00, 20.00 en 22.30 uur White man's burden 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Fair game 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Showgirls 14.30 uur The little rascals (Ned) 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Goldeneye 14.30 en 20.00 uur A walk in the douds 14.30 uur Indian in the cupboard 20.00 en 22.30 uur The American president 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Nine months 20.00 en 22.30 uur To die For 22.30 uur Jade 14.30 en 17.00 uur Pocahontas (Ned) 14.30 uur Braveheart KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Goldeneye 20.00 uur Money Train 20.00 uur Seven 20.00 uur Fair Game Van onze verslaggever Kloosterzande - Hoewel het nog niet bekend is wat er met het pand van de voormalige discotheek aan de Cloosterstraat 15 in Kloosterzande gaat gebeuren, zal het college van B en W van Hontenisse de ontwikkelingen nauwlettend in de gaten hou den. Dat beloofde burgemeester T. Steenkamp aan mevrouw J. Hageman-van Damme (lijst L. Mangnus) die gisteravond haar zorgen uitte over eventuele over last mocht er zich weer een disco in het bewuste pand vestigen. Hageman sprak erover in de ver gadering van de commissie alge meen maatschappelijke en bestuurlijke aangelegenheden. Het pand staat al een tijdje leeg, maar van een concrete invulling is op dit moment nog geen sprake. De bestemming van de voormali ge discotheek kwam aan de orde in de behandeling van het B en W-voorstel om de algemene plaatselijke verordening (apv) te wijzigen. In de verordening wordt een nieuwe paragraaf 'drugover last' opgenomen. Daarmee beschikt de gemeente over duide lijke instrumenten om de drug handel uit te bannen. De nieuwe bepalingen zijn tot stand geko men in nauw overleg met de regiopolitie en de gemeenten Hulst en Terneuzen. De wijziging van de apv om even tuele drugoverlast in de toekomst te voorkomen, vloeit voort uit de de gemeentelijke nota drugbeleid die de gemeenteraad in maart 1995 vaststelde. Steenkamp voeg de er gisteravond aan toe dat het gevaar altijd blijft bestaan dat drugoverlast van Terneuzen en Huist naar de gemeente Hontenis se overwaait. „We dienen daarom alert te blijven." Overigens benadrukte Steenkamp dat er binnen de grenzen van zijn gemeente momenteel geen illegale drugverkooppunten zijn. „En dat moeten we zo zien te houden." Nieuw in de apv is ook dat hore- ca-inrichtingen voortaan moeten beschikken over een door de bur gemeester te verlenen exploitatie vergunning. Daarmee wil Honte nisse de overlast voor de omge ving, zoals vroeger in de Clooster straat, voorkomen dan wel beper ken. Vandaar dat het college de ontwikkelingen in de Clooster straat 'nauwlettend' in de gaten houdt. (ADVERTENTIE) ^■5- kunnen sportverenigingen twee keer per jaar de kas van de club eens lek ker spekken. Sportverenigingen die zijn aangeslo ten bij NOC*NSF kunnen er aan deelnemen. Zij hebben er onlangs informatie over gekregen van NOC*NSF. Controleer dus de postbus! Dagblad De Stem steunt de actie, onder andere via een spel met prachtige prijzen. FHeeft uw sportclub zich al voor de Actie Clubkas aange meld bij NOC*NSF? Dat kan nog tot uiterlijk 15 februari 1996. Bel voor meer informatie op werk dagen tussen 9-12 uur telefoonnummer: 076-5312312 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 13