Holly Lohuis, handelaar in lampen of lucht De tr Sopraan E DE STEM REGIO Ex-medewerkers: 4Als hij eerlijk zaken had gedaan, was hij nu multi-miljonair' Oude filmindu Door René Kloeg en Carl Mureau Tegenwoordig doet hij zaken vanuit een woning aan het Eekhoornpad in Etten-Leur. Het bedrijf heeft nog twee werknemers. foto de stem/dick de boer AFGELOPEN donderdag liep Lohuis weer eens rond bij de rechtbank in Breda. Ditmaal om het vonnis op te halen van een kort geding, tegen hem aangespannen door twee jonge ondernemers van het Etten-Leurse bedrijf Freeway Lighting. De zakenman kent menig rechtbank inmiddels van binnen en van buiten. Het zware vonnis in België is echter de eerste echte strafrechtelijke veroordeling die hij in al die jaren opliep. Hij haalt er echter de schouders over op. „Als ik niet in België kom, kan me niks gebeuren," zegt Lohuis. In twee lange sessies doet hij zijn levensverhaal uit de doeken. De zakenman rookt de ene sigaret na de andere, drinkt een cognacje tussendoor, en blijft praten, pra ten, praten. „Dat is zijn grote kracht. Hij heeft een enorm goede babbel en als hij goed gekleed is, geloof je hem nog ook," zegt de ene na de andere ex-werknemer. „Maar hij is een oplichter, meer niet. Hij speelt in op de hebberig heid van mensen, iedereen wil graag een slok geld verdienen." Lohuis wordt op 11 juni 1952 geboren in Rotterdam. Op zijn achttiende begint hij in het ouder lijk huis te Hendrik-Ido-Ambacht zijn eerste handeltje. Hij verhuist alras naar Breda, waar hij zijn eer ste vrouw leert kennen. De zaken gaan spoedig crescendo. „We begonnen met een omzet van 25.000 gulden per maand en dat groeide langzaam uit tot tien mil joen per jaar," zegt Jan Vorsten- bosch, een van Lohuis' ex-werkne- mers. Hij maakte de beginjaren mee en bestiert nu in België een eigen bv. Lohuis' branche is de lampenhan- del, speciaallampen om precies te zijn. Fietslampjes, minuscule lichtbronnen voor medische onderzoeksapparatuur en licht knopjes voor koffiezetapparaten zitten in het 15.000 soorten en maten tellende assortiment. „Wat Philips laat vallen, rapen wij op," leert Vorstenbosch van Lohuis. Het spul is voor een prikkie te koop in het Verre Oosten (Japan, Korea, China) en is met flinke winstmarges af te zetten. Brand gische Lohuis-bv en gaat op eigen benen verder. Contractueel leggen ze vast dat Vorstenbosch de alleenrechten krijgt voor de ver koop van de Lohuis-lampjes in België en Luxemburg. Maar al spoedig blijkt wat dergelijke con tracten voor Lohuis waard zijn. Processen „De inkt van dat contract is nog niet opgedroogd, of hij koopt dat landgoed in Meer," vertelt Vor stenbosch op zijn kantoor in Lum- men (bij Hasselt). In dat landgoed wordt de NV Livingstone opge richt. „Lohuis poogde geheel tegen de afspraken in mijn klanten in België af te pikken. Ik zat op een omzet van 1,7 miljoen gulden en raakte zo zeven ton kwijt." Lohuis zelf houdt er een andere lezing op na: niet hij maar Vor stenbosch zou zich niet aan de afspraken hebben gehouden. „En dat schoot bij ons in het verkeerde keelgat." Wat volgt, is een ellenlange reeks van processen. Vorstenbosch spant voor mijn oude leermeester. We hebben een overeenkomst gemaakt dat hij tien jaar lang 1,5 miljoen frank zou betalen. Drie termijnen heeft hij betaald, toen hield het op..." De strijd met Vorstenbosch, die vreemd genoeg wel weer zaken met Lohuis wil doen, geeft enig inzicht in een tactiek die Lohuis kennelijk vaker toepast. „Hij belooft mensen gouden bergen (lees omzetten) en lapt zelf afspra ken aan zijn laars," aldus Vorsten bosch. Zo is het ogenschijnlijk ook gegaan met Freeway, het bedrijf dat de afgelopen week een kort geding aanspande. Lohuis legt vast dat de twee jonge ondernemers de exclusieve distri butierechten krijgen voor Lohuis- lampen in de Benelux. Freeway betaalt 27.000 gulden per maand aan franchise-kosten en verwacht een beloofde extra omzet te halen van 100.000 gulden per maand. Lohuis laat cijfers van drie maan den in 1995 zien. „Een perfecte deal," denkt het duo, want de mar- niet haalt en de 27.000 per maand niet kan betalen, laat Lohuis meteen beslag leggen op tegoeden bij de kredietverstrek ker, waarna Freeway op de rand van een faillissement komt. Landgoed We gaan terug naar 1987, naar het kapitale Lohuis-landgoed in Meer. Ondanks zijn strijd met Vorsten bosch bouwt hij zijn bedrijf verder uit, in de veel te grote en luxueuze vestiging in Meer, met Zweeds graniet op de oprijlaan. Over de hele wereld is hij actief, in Zuid- Korea' heeft Lohuis een eigen fabriek staan, die hij echter in de tumultueuze periode na de dood van generaal Park kwijtraakt. In de hoogtijdagen telt de Livings tone NV (Lohuis: 'de naam is ont leend aan Livingstone, de man die licht ging brengen in donker Afri ka') zo'n 55 man personeel. In 1989 valt in Berlijn de Muur en lonkt het Oostblok. Zoals Lohuis het zelf vertelt: „Ik moest daar snel bij zijn om de concurrentie voor te zijn." 150 miljoen frank was opgelopen tot 300 miljoen." Mackay zelf wenst geen woord meer vuil te maken aan deze periode in zijn leven. „Ik heb alles verteld aan de gerechtelijke politie in Turnhout." „Ik was zo veel op pad, dat ik geen grip meer had op wat er gebeur de," zegt Lohuis. Onzin, zeggen verschillende betrokkenen uit die tijd. Lohuis was dan wel veel op reis. „Maar hij hield elke dag con tact. Buiten hem om is nooit enig krediet opgenomen. Ik herhaal: nooit. Van elke factuur die naar Belgo Factors ging, had hij weet. Absoluut," zegt ex-bestuurslid Reijnders. Lohuis: „Er zijn nog altijd mensen die benauwd zijn dat ze zelf ver antwoordelijk worden gehouden voor wat daar gebeurd is. Wat is er dan eenvoudiger om met zijn allen mijn kant op te wijzen?" Aanhouding Een ding staat vast: de rechtbank in Turnhout houdt Lohuis verant woordelijk, geeft hem veertien MAANDAG 29 JANUARI 1996 Anton Lohuis: 'De tijd dat ik met koffie en dikke sigaren door de bank werd ontvangen, is voorbij.' foto cor viveen jaar celstraf en gelast zijn onmid dellijke aanhouding. De rechtbank veroordeelt hem ook nog eens tot het betalen van bijna honderd mil joen Belgische franks aan Belgo Factors. Lohuis haalt de schouders op over het vonnis uit oktober, dat bij ver stek wordt uitgesproken. Hij doet het faillissement af als een geslaagde wraakactie van ontsla gen ex-werknemers, van wie er enkelen inmiddels zijn concurren ten zijn. „Zij maken goede sier met door mij ontwikkelde produkten en klanten," zegt hij. „Zij wassen daarbij hun eigen handen in de fontein des onschulds en beschul- fligen mij van alle zonden Israels om daarmee hun eigen daden te bedekken." Na het Livingstone-faillissement gaat de lampenhandelaar in Nederland vrolijk verder. Hij ver koopt goederen uit de boedel van Livingstone aan Far East Trading Europe BV in Breda. Bij dat bedrijf duikt Lohuis, inmiddels bekeerd van zijn Oostblok-missie, weer op als directeur. Ook deze onderneming eindigt in een faillis sement, net als in de zaak-Livings- tone mede aangevraagd door een ontslagen werknemer. Curator mr. H. Rouw zit nu nog met vorderingen van in totaal bij na een miljoen gulden. Opnieuw zit het met de boekhouding niet snor. Rouw heeft bij justitie aan gifte gedaan, omdat een belangrijk deel van de boekhouding zelfs ont breekt en via een civiele procedure probeert hij die alsnog te achter halen. Terwijl het faillissement al in de lucht hangt, verkoopt hij een partij lampen aan International Lamp Service (ILS). Jawel, een bv van Anton Lohuis, ook wel Lohuis Benelux genaamd. Deze lampen worden later weer verhandeld aan de jongens van Freeway, die nu hebben ervaren dat door verschillende partijen beslag op de voorraad wordt gelegd. Onder die beslagleggers zit ook de Belastingdienst in Roosendaal. Die wil een vordering van 59 mille binnen te halen, blijkt uit de stuk ken. In een kort geding van juni 1994 meldde advocate mr. M. Franke dat Far East Trading Europe een schuld van 5,5 miljoen bij de fiscus zou hebben. Die schuld past in het beeld dat ex- werknemers schetsen: „Blauwe enveloppen verdwenen bij Lohuis ongeopend in het ronde archief..." Lohuis zelf: „Wij staan bij de fis cus prima bekend. De Belasting dienst stuurde ambtshalve aansla gen, die nog gebaseerd waren op de omzetten die wij in het verleden haalden. Die enveloppen gingen niet in de prullenbak, maar we bewaarden ze in een aparte doos. Uiteindelijk bleef een schuld van 150.000 gulden over. Die hebben we netjes betaald." Lohuis toont zich nu nog steeds de onschuld zelve. Hij is de eerlijke zakenman, die uit idealisme goed doet voor deze wereld. Ondanks de faillissementen die hij achter de rug heeft, rijdt hij nog steeds rond in een grote Mercedes. En nog altijd is hij als zakenman in touw. „Hoe hij het doet, is een raadsel, want hij krijgt geen krediet meer los," zeggen ex-werknemers. Dat Lohuis slecht bekend staat, geeft geen enkele bank toe. Opmerkelijk is echter een brief van Rabo Etten-Leur (30 oktober 1995), die opduikt in het kort geding van afgelopen week. Daar in krijgen de heren van Freeway te verstaan dat ze geen krediet krij gen omdat ze banden hebben met Lohuis. „In 1994 heeft onze bank te kennen gegeven, dat wij geen bancaire relatie wensen aan te gaan met de heer Lohuis." Zelf bekent de zakenman: „De tijd dat ik met koffie en dikke sigaren door de bank werd ontvangen, is voorbij." Hij heeft zich nu vooral t op 'franchising'. Hij probeert over de hele wereld een netwerk op te bouwen. „Ik heb er nu 26," zegt hij. Aan de ene kant zitten de fabriekjes in het Verre Oosten en elders in de wereld zitten hun afnemers, die de lampen weerver der verkopen. In ruil voor afge sproken maandelijkse bijdragen levert Lohuis dan know how, ser vice en catalogi. Op de lampjes- markt wordt dit beschouwd als zijn 'laatste stuiptrekkingen'. Niet catastrofaal Lohuis' bedrijf is inmiddels geves tigd in een vrijstaand woonhuis aan het Eekhoornpad in Etten- Leur, zelf zegt hij nog te wonen in Hongkong. Van een bedrijf dat dikke winsten maakte, lijkt nu weinig meer over. Zijn bv's hebben vele miljoenen guldens doen ver dwijnen. Zelf schat hij dat hij in die 25 jaar 250 miljoen gulden heeft omgezet. „Door een paar miskleunen komen we uiteindelijk vijf miljoen tekort," zegt Lohuis. „Als je kijkt waar ik allemaal mee bezig was, is dat nog niet zo catastrofaal." Hij doelt dan alleen op de schuld die hij met Livingstone achterliet, over de andere faillissementen doet hij het zwijgen toe. Waar al die miljoenen gebleven zijn? De geruchten over Zwitserse bankre keningen zijn hardnekkig. Lohuis: „Ik zweer op het licht in de ogen van mijn kinderen: ik heb niks." Voor zover valt na te gaan, zit geen enkele Nederlandse opsporings dienst hem op de hielen. Noch de Fiod, noch de politie. Maar zijn bewegingsruimte is nu beperkt. Nederland levert geen eigen onderdanen uit, maar de zuider buren hebben een internationaal opsporingsbevel uitgevaardigd. De Belgische politie is gretig o® hem te grijpen. „Mocht u hem over de grens kunnen lokken, wij hou den ons aanbevolen..." Door Albert Eikenaar De naam klinkt eerder out nostalgisch dan eigentijds misch: Weespertrekvaar Maar daar aan het water klemd tussen de rafelige ui van Amsterdam en het gem; Duivendrecht - ontwikkel toch een hoogwaardig na audiovisueel centrum. 'Amsterdams Hollywood' noe gemeentelijk grondbedrijf hoofdstad die lokatie intussen a gieus. En haakt met die omschri op het verleden van het plekje. jaren dertig liggen daar de wor de Nederlandse filmindustrie, z< het fameuze Cinetone met zijn proof studio's. Vrijwel alle grote Nederlandse producties kregen er gestalte, v fare tot een documentaire over l Fokker, en ook het Polygoon-bi journaal. Later vestigde zie Geesink er met zijn zogenoemde wood. Hij was de maker en bi van Loeki de Leeuw en andere nanimaties. De glorierijke activiteiten raakt ter allengs in de versukkeling, wood stortte in. De naam Cineto alleen nog maar in de geschiede ken sinds het bedrijf eind '8£ ui een zakelijk coma verviel. Orderboek Een groep investeerders met gel( 9erspitzengefühl voor de emc waarde van het gebouw redde waar niet de onderneming Ci Riaar blies wel de originele func Q4t j0mPlex nieuw leven in. Ams studio's heet de firma nu. Ze aatste jaren een gevuld orderbt het monteren van grote speelf: het opnemen van talloze televi: hiercials. De loop kwam er weer En dat deed anderen uit de 1 esiuiten een plek in de omge' boeken. Met succes. Een hele rits ewijst dat: Mini Movies, C sight, Lowland Pictures, Cii eo op Maat, Mediamax, Belb msterdamse voorpost van he' net productiebedrijf van de omroepen. Zonder sturing we het S°ed en wel in fnoi zaten ineens een stuk o: i; veranciers op het gebied vai t en geluid bij elkaar. De een Het kapitale landgoed in Meer, waar de NV Livingstone opbloeide en ten onderging. Lohuis haalt in die beginjaren al eens de krant: als de verdachte A. L. die in 1976 zijn bedrijf aan de Regenbeemd in Breda in vlammen ziet opgaan. De politie vermoedt brandstichting. Direct-betrokke- nen geven nu toe dat er opzet in het spel is geweest, maar indertijd is niemand veroordeeld. Lohuis krijgt van de rechtbank in Breda wel een straf opgelegd, maar wordt later door het Hof in Den Bosch vrijgesproken. De lampenhandelaar verhuist na de brand naar Rijsbergen, waar hij een oude boerderij aan de Oekelse- heidestraat laat opknappen. De woning annex bedrijf ligt in het buitenste buitengebied, aan wat anno 1996 nog steeds een zandpad is, en waar het bestemmingsplan dit soort activiteiten eigenlijk niet toelaat. In 1986 besluit Lohuis om stiekem twee romneyloodsen in zijn tuin te zetten. „De zaak sprong uit zijn vel," zegt hij. Lohuis moet ze snel weer afbre ken. Het blijft niet lang stil rond zijn persoontje. In april 1981 duikt hij weer in de krantekolommen op als een 'wilde weldoener'. Hij koopt voor 183.000 gulden de boerderij van Bart van Dongen op Stuive- zand in Zundert, die wegens te hoog opgelopen schulden zijn bedrijf van de hand moet doen. En maakt wereldkundig de vervallen veehouderij aan de boer terug te willen schenken. Lohuis richt daarvoor de Stichting tot Behoud van de Waarde van Mens op, waarvoor iedereen wordt uitgenodigd geld te storten. Het initiatief strandt, de stichting haalt haar doel niet en Van Don gen vindt een woning aan het Jas mijnhof in Zundert. „Het was geen goeie boer. Hij gaf het voer voor zijn koeien aan zijn rijpaarden," zegt Lohuis. „Ik heb met de gemeente kunnen regelen dat hij die woning kreeg." „Zegt Lohuis dat? Onzin. Mijn Door Rinus van der Heijden O ja, ze heeft er vaak ovei rieën over ontworpen. Wa sterfelijk, ook een stem. I vandaag afscheid van de g men die ze zo prachtig ka stem net als met een bloem uit elkaar valt. Eerst is hij en wijd. De tragiek in het z< derenzangersleven is, dat geestelijk bent gerijpt, je st best zijn." Voor Elly Ameling is het momen: gekomen dat niet het einde var een hoogtepunt, maar van eer hoogvlakte in zicht komt. Na eer drieënveertigjarige zangcarrière honderden plaatopnamen en de grootste roem die een Nederland se liederenzangeres kon oogsten treedt zij terug. Veertig weken per jaar trad Elly Ameling op, jaar in jaar uit. Zette elke drie dagen haar stem min stens éénmaal in. Reisde de gehe le wereld over. Trad viermaal op in Carnegie Hall in New York, telkens voor een dikke driedui zend toeschouwers. Die haar de eerste keer, in 1982, bij binnen komst een zes minuten durende ovatie brachten. Koningin Julia na benoemde haar tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ze kreeg eredoctoraten aan de uni versiteit van Brits Columbia in Vancoucer, het Cleveland Insti tute of Music, Westminster Choir College in Princeton en de She nandoah University in Washing ton. En in 1988 in eigen land de Prijs voor Buitengewone Bijdra ge aan de Uitvoerende Kunsten, Nuchterheid Een diva neemt afscheid, zou je zo zeggen, maar van die typering wil Elly Ameling niets weten. Met Hollandse nuchterheid omschrijft zij haar zangcapaci teiten gewoon als werk. Dat ze gelijkmatig deed, dat wel. Maar niet meer. „Ik heb nooit uitzon vrouw heeft daar alles voor gedaan," zegt Van Dongen nu. „Hij is er alleen in gesprongen om er zelf beter van te worden, zowel financieel als qua publiciteit. Een paar dagen later had hij het al doorverkocht. Hij wil alleen geld, meer niet." Hoewel de zaak in Zundert anders afloopt dan Lohuis heeft voor speld, blijft hij pronken met zijn stichting. „Die stichting staat nu ingeschreven in Hongkong," zegt hij. „Het geld gebruiken we vooral voor oogoperaties voor Poolse kin dertjes. Want het oog is ons mooi ste zintuig." Ex-werknemers trek ken de wenkbrauw op, zij plaatsen vraagtekens bij het werkelijke doel van deze stichting. De zakenman houdt er in Rijsber gen een luxueuze levensstijl op na, maar laat het dorp meegenieten. Als de carnavalsvereniging of har monie aanklopt voor sponsoring, toont hij zich altijd een gulle gever. En het knalfeest in zijn tuin kan men zich nog best herinneren. Lohuis Lampen slaat vanuit Rijs bergen zijn vleugels uit. Voor de afzet van de lampjes uit het Verre Oosten worden filialen in het bui tenland opgericht. Jan Vorsten bosch heeft de kneepjes van het vak geleerd en begint in Antwer pen met Lohuis Lampen in België. Als de pupil zijn leermeester later evenaart, ontspint zich een bikkel hard gevecht, maar daarover str aks meer. Tornado De ontembare lust om grootse pro jecten op te zetten, breekt Lohuis op tijdens het Tomado-avontuur in Etten-Leur. In de enorme hal van de failliete fabriek, die hij voor tonnen per jaar huurt, wil hij een Vrijetijdstad opzetten. Een soort permanente beurs, waar mensen een hele dag kunnen ver pozen. „Het was een bevlieging," zegt F. Reijnders, oud-burgemeester van Zevenbergen, die in deze tijd met Lohuis in contact komt. Vrijetijd stad is heel eventjes open, de onderneming eindigt met een fail lissement. Lohuis: „Dat avontuur heeft me anderhalf miljoen gekost." De strop met Tornado heeft gevol gen voor Lohuis' onderneming. „Hij had geld nodig en is toen op hol geslagen," meent Vorsten bosch, die dan van Lohuis' tegen slag profiteert. Hij koopt de 66 procent aandelen die Lohuis en diens vader nog hebben in de Bel- Lohuis pakt de zaken groots aan. Oud-burgemeester Reijnders, die inmiddels als bestuurslid de per soneelszaken bij Livingstone regelt, maakt zich zorgen over de escapades van Lohuis in het Oost blok. Ze krijgen fikse ruzie als Lohuis zijn zakenrelaties in het Russische Saransk wil overweldi gen. Hij wil met 120 man op bezoek gaan bij mega-fabriek Lis- ma. Reijnders: „Zelfs de bisschop van Breda moest mee en ook de opper- rabijn, want er woonden daar veel joden. Ik heb hem gezegd: ga nu eerst eens met een man of zes. Ten slotte is hij met 45 man gegaan en die vijf dagen hebben het bedrijf meer dan een ton gekost. Ga maar na: hij huurde Hotel Continental in Wenen voor een congres op de terugreis en wat kost het charteren van een vliegtuig? Dat was alle maal hoogmoed, hij wilde abso luut niet luisteren." Lohuis zelf meent dat hij in die periode verblind wordt door het avontuur. Zoals Livingstone licht bracht in donker Afrika, zo wil Lohuis nu licht brengen in het Oostblok. En dan nog liefst ener giezuinig licht, want hij broedt plannen uit voor grootschalige produktie van spaarlampen. Hij rekent ons nu nog uitgebreid voor wat de voordelen zouden zijn. „Tsjernobyl was actueel. In Rus land stonden nog 55 van zulke kerncentrales. Daarvan zouden er vijf dicht kunnen!" Schulden Maar terwijl Lohuis zelf geregeld in Oost-Europa verblijft, hollen de zaken in Meer achteruit. De schul den stapelen zich op. Livingstone heeft Belgo Factors in Turnhout, een dochter van de Generale Bank, als kredietvers trekker. In pakweg twee jaar tijd wordt deze factoringmaatschap- pij, zo blijkt uit het vonnis van de Turnhoutse rechtbank van 3 okto ber 1995, voor miljoenen guldens geflest met valse facturen. In de factorconstructie schiet een bank aan een bedrijf bedragen voor van verstuurde, maar nog niet betaal de rekeningen. Bij Livingstone maakte men rekeningen van niet bestaande leveringen. Van de boekhouding bij Livingsto ne is een rommeltje gemaakt. Lohuis ontkent zelf schuld te heb ben. „Ik had te veel vertrouwen in directeur Th. Mackay. Bovendien heeft Belgo Factors zitten slapen, omdat het afgesproken krediet van „Als je nou zes ber niet zaterdago Telekids kijken! Sybrand Nie: DE BELGISCHE recherche vraagt het vriendelijk doch gemeend. „Als u meneer Lohuis over de grens zou kunnen lokken, houden wij ons aanbe volen..." Ex-werknemers en zakelijke contacten zeggen: „Die man hoort achter de tralies." Anton Hendrik Lohuis (43) laat in zijn 25-jarige loopbaan als wereldwijde lampenhandelaar een spoor van ter ziele gegane bedrijven achter, met als dieptepunt het faillissement van de NV Livingstone in Meer (B). En achter elk debacle staat een rijtje gedupeerden. In België kreeg hij onlangs wegens malversaties in de Livingstone-periode veertien jaar celstraf en een boete van honderd miljoen frank aan zijn broek. Het verhaal van een intelligente zakenman, van wie velen het bloed wel kunnen drinken. In zijn brochures besteedt Lohuis geregeld aandacht aan zijn Stichting voor Behoud van de Waarde van de Mens. Daarbij laat hij zich portretteren met een van zijn dochtertjes. een rechtszaak aan en Lohuis laat beslag leggen op diverse rekenin gen en tegoeden van zijn oud pupil. „Dat was puur bedoeld om mij kapot te krijgen. Hij had er geen enkele reden voor," zegt Vor stenbosch. Die gaat in verzet, overleeft de financiële wurggreep van Lohuis, haalt zelf nog wel eens bakzeil, maar bezorgt Lohuis een reeks vervelende vonnissen. Op een gegeven moment heeft Vorstenbosch zestien miljoen Bel gische frank van Lohuis tegoed, allemaal door de rechter opgelegd. „Toen had ik hem kapot kunnen hebben," zegt Vorstenbosch. „Maar ik had toch te veel respect ges zijn groot in deze branche van speciaallampen. De cijfers van '94 zijn volgens Lohuis bij de accoun tant. „Die omzet van een ton is deels gebakken lucht omdat naïevelin gen van 1994 zijn meegeteld," zo vertellen de jonge ondernemers. Bovendien levert Lohuis met zijn International Lamp Service ofwel Lohuis Benelux rechtstreeks aan klanten in Nederland. „List, bluf en mooie praatjes, zulks met de bedrieglijke opzet zich ten koste van deze twee jonge ondernemers te verrijken," bestempelt advocaat mr. A. Wijers de overeenkomst. Als Freeway de beloofde omzet

de Stem | 1996 | | pagina 8