nheid Meer wildschade vanwege kou SIEIP 6 Wie blaast de laatste kaarsjes uit?9 99 Axelaar bedenkt plan voor effectiever woon-werkverkeer BEVEILIGING Wagenbouwers Bochtverkes houden open dag CARNAVALS ARTIKELEN I DAG klapper POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws Ria Schipperen Sara en geld rollen Vergoeding van Jachtfonds is volgens ZMO nauwelijks binnen te halen Acht banen in pastoraat DE STEM I fcrtent'e"exPloi'atie I v "645740'fax0115-64574' DE STEM ZEELAND A6 jlieren FEESTARTIKELEN Kosteres Maatje Koens houdt zorg voor kerk in Clinge stug vol Binnenstadverb od Snelheidscontrole Brand Inbraak Diefstal Koewacht Clinge Hulst het veiligste adres X 52 MAANDAG 29 JANUARI 1996, jubileum, erloving, examen, 0,65 incl. BTW, rplicht. ling, 6.- incl. BTW. aanvraag, etourneerd. eef uw tekst af bij één van ijke opgaven epteerd, indien ook indien uw ;gd is. ht voor teksten en te weigeren, bereiken over de de uitgever zich naam van de d te maken. jari 1996. sen, Oosterhout. Breda. iciteerd remer in Halsteren, ;en, Monique van Gils in oosendaal, Johan Goedemorgen uit Raamsdonksveer. Van harte gefeliciteerd it zaterdag. Dan gaan we er tegenaan. -I Hoera het is echt waar }eze dame wordt vandaag 50 JAAR H.G. Annemiek, Frank en Frankie Tipur is een oorspronkelijk NASA ontwikkeld traag- t bijzondere drukverlagen- schappen heeft. vloed van lichaamsgewicht -tte vormt de matras zich naar uw lichaam en A/orden uw lichaamsdelen dersteund. •Tempur worden matras- -fdkussens, lenden- en ns gemaakt. ntspannen slaap- rig is belangrijk w gezondheid! gezien? overy channel ond 2000" 4 "Gezond Wel" •Tempur. dan 3.500 praktijken le adviseur. r DFOTempur 01 I I I deze bon kostelees n aan: OMFORT B.V. )ordnummer 2304 JB EDE ons natuurlijk ook 0318 -625577 Van onze verslaggever j^xel - Het reizigersaantal loopt terug en niemand doet er iets aan, vindt C. Ollebek uit Axel. Hij is ruim dertig jaar werkzaam bij busmaat schappij ZWN en ziet de ontwikke lingen met lede ogen aan. Daarom komt hij nu met een eigen plan. Onder het motto 'Er moet iets gebeuren of het openbaar vervoer gaat kapot' werkte Ollebek een vervoersplan uit: ffWEB-vervoer, oftewel Woon-Werk Effectief Bereikbaar. Een kopie van zijn plan is vrijdag naar minister Jorritsma verstuurd. Uitgangspunt van het plan is om mensen voor woon-werkverkeer uit de auto in het openbaar vervoer te krijgen. Op zich geen nieuwe gedachte, maar Ollebek realiseert zich dat daar meer voor nodig is dan een reeks auto-onvriendelijke maatregelen. „Veel mensen zijn dagelijks bereid uren in de file te staan. Waarom? Omdat er geen fatsoenlijk alternatief is." Dat alter natief heeft Ollebek op een rijtje gezet. WWEB behelst een vergaande samen werking van het totale openbare vervoer: stads- en streekbussen, taxi's en trein. Werkgevers kunnen voor hun werkne mers een WWEB-abonnement kopen. Ze betalen de helft van de werkelijke kosten. De resterende vijftig procent komt voor rekening van de minister. „Ik denk dat dat de minister al gauw een miljard gulden gaat kosten," realiseert Ollebek zich. „Maar aan de andere kant is het zo dat er miljarden uitgespaard worden, omdat er minder geïnvesteerd hoeft te worden in wegen, tunnels en bruggen." Om het plan enige kans van slagen te geven dient het openbaar vervoer volgens Ollebek beter op elkaar te zijn afgestemd. Wie van de êne op de andere bus over stapt, moet niet geconfronteerd worden met lange wachttijden. Met het abonne ment moet reizen met verschillende ver voersmaatschappijen mogelijk zijn. „Wanneer je nu een abonnement koopt geldt dat meestal voor één bedrijf. Wan neer je overstapt op een bus van een andere maatschappij heb je een pro bleem," aldus Ollebek. Hij stelt verder voor om een combikaart in te stellen voor de partners van de werknemers. Kortom, gratis, snel, betrouwbaar en gemakkelijk woon-werkverkeer voor iedere werkne mer. Het plan heeft volgens Ollebek niet alleen voordelen voor de werknemers. Ook .de werkgevers zijn in zijn optiek beter af. Die betalen slechts vijftig pro cent van de daadwerkelijke kosten, in plaats van het volle pond. Daarnaast kan minister Melkert van Sociale zaken honderden miljoenen aan uitkeringen uitsparen, doordat het plan voorziet in een slordige 17.000 nieuwe banen. De optimistische Ollebek denkt verder dat minister Jorritsma van Ver keer de mobiliteitsproblematiek (vooral rond de grote steden) als sneeuw voor de zon ziet verdwijnen. Minister Weijers van Economische zaken kan tevreden zijn omdat het goederenvervoer door vermin dering van files (en dus wachttijden) minder op kosten wordt gejaagd en dus een betere internationale concurrentie positie kan afdwingen. Minister De Boer van Milieubeheer mag zich volgens Olle bek eveneens in de handen wrijven, omdat het milieu minder belast wordt. Het lijkt allemaal te mooi om waar te zijn. Maar Ollebek lijkt overtuigd van zijn plan. „Het is misschien heel simpel bedacht, maar zoals ik er tegenaan kijk moet het wel werken. En laten we eerlijk zijn, er moet iets gebeuren, anders gaat de zaak kapot." Van onze verslaggever Goes - De schade in de landbouw, toegebracht door wild neemt volgens de landbouworganisatie ZMO toe. Vooral boeren op Tholen en Walcheren zien in toenemende maten hun gewassen ten prooi vallen aan wild. Maar ook in Zeeuws-Vlaanderen is het probleem nog niet opgelost. Volgens ZMO maken vooral de smienten (een eendesoort) zich schuldig aan de vernielingen. Daarnaast staan ook de ganzen bij de boeren niet hoog aange schreven. De barre kou maakt de (heren alleen maar hongeriger. En de wintertarwe ziet er vooral in deze tijd van het jaar aantrek kelijk uit. Volgens ZMO-woordvoerder Bas I Feijtel zal de gemelde schade dit jaar oplopen tot rond de miljoen gulden. In 1991 liep het bedrag ook al zo hoog op. Ook toen was er sprake van een periode van strenge kou. „Ik wil benadrukken dat het hier om de schade gaat die gemeld wordt. In werkelijkheid ligt die hoger. De drempel die het Jacht fonds hanteert om voor vergoe ding in aanmerking te komen ligt zo hoog, dat veel boeren er maar van afzien om een schadeclaim in te dienen," aldus Feijtel. Het traject dat een boer moet bewandelen om zijn inkomsten derving gecompenseerd te zien, is drieledig. Allereerst wordt con tact opgenomen met de jager, die de wildstand op de landbouw gronden beheerst. Vervolgens is er de wildschadecommissie. Stelt die de jager in het gelijk, dan kan de boer nog aankloppen bij het Jachtfonds. Maar volgens Feijtel voert dat fonds een 'ontmoedi gingsbeleid'. „Behalve het eigen risico betaalt een boer een bedrag van 250 gul den aan het fonds. Dat geld wordt alleen terugbetaald als de boer zijn gelijk haalt. Maar dat valt niet mee. Het Jachtfonds bedient zich nog te vaak van twee argumenten. Het eerste is dat de boer zelf veel meer tegen de wild- schade had kunnen doen, bij voorbeeld door afdekken of afrasteren. Daarnaast wordt gezegd dat er minder risicovolle gewassen geteeld moeten gaan worden. Ja, op zo'n manier werkt zo'n Jachtfonds natuurlijk niet meer. Wij zullen vanuit Zeeland deze problematiek opnieuw aan kaarten bij de minister." VERVOLG VAN VOORPAGINA ZEELAND Het Kaski-rapport stelt dat de vacature voor een priester/pasto raal werker die binnen het pasto raat nog openligt, moet worden ingevuld. Daarmee komen er acht full-time arbeidsplaatsen. (ADVERTENTIE) Het pastoraat moet volgens het instituut investeren in kwaliteit en niet in kwantiteit. Om dat te bereiken is zo'n bezetting mini maal noodzakelijk. Daarnaast stelt het instituut de inrichting van twee pastoraal- liturgische centra voor. Die zou den gevestigd moeten worden in Hulst en Kloosterzande. Daar naast blijven dan nog zeven gebouwen over (indien de genoemde vijf gesloten worden), die, voor zover mogelijk, gebruikt kunnen worden als liturgische steunpunten. De wagenbouwers van carnavalsvereniging de Bochtverkes in Heikant hielden afgelopen zaterdag open huis. Wie interesse had kon een kijkje achter de schermbn komen nemen in de loods. Ondanks de barre temperaturen wisten zo'n honderd mensen de weg naar de Bochtverkes te vinden. Zij konden er met eigen ogen zien hoe een carnavalswagen gemaakt wordt en hoe de poppen met frietvet en polyester vorm krijgen. De wagen was al af geweest, ware het niet dat de Bochtverkes dit jaar al drie keer geconfronteerd zijn met inbraak in de loods. „Er zijn al diverse spullen weggehaald," zegt Alex van Dorsselaar namens de bouwclub. „We missen een slijptol en ander gereed schap en er is een hoeveelheid polyester gestolen. Daarnaast is geprobeerd om de zaak te saboteren. Er zijn plankjes met spijkers achter de banden van de wagen gelegd. We vermoeden dat het ex- leden zijn geweest, die niet bepaald in goede harmonie zijn wegge gaan. Desondanks rekent Van Dorsselaar erop dat de wagen op tijd af is voor carnaval. „We doen ons best. Er wordt met man en macht aan gewerkt. Maar als er nu nog eens wordt ingebroken, dan denk ik dat het heel moeilijk wordt.De open dag werd afgesloten met een 'wagenbouwersbal'. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Grote sortering Molenstraat 38 Roosendaal tel. 0165-537808 editie ZEELANDER Mactie 'erneuzen: hiidlandstraat 32,4532 CG I 'el. 0115-645769, fax 0115-645742. I Redacteuren: Peter Oggel (editiechef), I veter van den Assem, Frank van Cooten, I ïei,lran der Helm, Harold de Puysseleijr, togene Verstraeten. I wes: I Kiokstraat 1,4461 JK 'el-0113-273700, fax 0113-273701. I ""Meur: Cees Maas (provincie- verslaggever). Hulst: Steenstraat 14,4561 AS j01 '1-372770, fax 0114-372771. Sportredactie Zeeland: I '°nKoomen 'e|- mat/m vrij. 0115 - 645751 I ra|. zondag 0115 - 645753 I "e Stem en ZVK I geuzen: I S,a"dstraat 32, 4532 CG - I ii .9enwoordigers: privé 0115-563976, Ha!! „foekhove". Privé 0115-452732, I Hulst-lmrnerS' Pr'vé 0115-562354 I Steenstraat 14,4561 AS I 'el-0114-372770. I rj?e9e"w°ordigers: 1 Marïaifw den Brande' Privé 0114-314570, Ver£"\er?raeten Privé 0114-316755. Openingstijden: ""■t/mvr. 8.30 -17.00 uur De Kerk is in beweging. De tijd van het Heilige Roomsche Leven is voorgoed voor bij. Je ziet ze niet meer: de streng-ogende suisses achter in de kerk, de lange rijen wachtenden voor de biechtstoel, de priester die, vergezeld van een bei-rinkelende mis dienaar, zich spoedt naar een stervende. Het aantal priesters slonk schrikbarend de laatste decennia, de mannengemeenschap van de kerk werd versterkt met vrouwen, pastorale werkers namen een deel van het werk over en vrijwilligers staken de han den uit de mouwen om de taken, die vroe ger door de koster werden vervuld, over te nemen. Maatje Koens, tot voor kort koste res en nog steeds huishoudster in de pasto rie in Clinge, vindt het een trieste zaak. De teloorgang van de kerkgebouwen gaat haar aan het hart. Door Jeanette Vergouwen „Ik wil nog graag elk weekend naar de kerk. Er is zoveel veranderd de afgelopen twintig jaar. Toen ik naar Clin ge kwam, was er nog elke dag een mis en in het weekend minstens drie. Nu is er nog één op de zaterdagavond en één gezamenlijke doopviering in de maand. Weet je, mijn moeder zei mij toen de eerste veranderingen in de kerk zich aftekenden: Ik ga graag naar de kerk, maar als er vrouwen staan te kwetteren, blijf ik liever thuis." Na het tweede Vaticaans concilie is er veel op gang gekomen. De volkszang kwam en de pracht en praal verdween. De tijdgeest, waarin materialisme en indivi dualisme hoogtij vieren, en een aantal andere zaken hebben er voor gezorgd dat de zekerheden en het mys terie verdwenen. „En nu straks nog enkele kerken dicht, waar gaat dat naar toe," verzucht de 75 jaar oude Maatje, die nog elke week de kerk in Clinge een goede beurt geeft, de sacris tie onderhoudt en de mensen ontvangt op de pastorie. „De meesten kennen niet eens mijn achternaam. Ze noemen mij 'Maatje van de pastorie' en dat vind ik pri ma. Ik heb hier altijd mensen over de vloer, er is veel aanloop en ik maak met iedereen een praatje." Maatje ziet met lede ogen aan dat de kerk krimpt. Jon ge priesters zijn een zeldzaamheid en de werkdruk voor de pastores wordt steeds groter. De liturgische taken 'Maatje van de pastorie': „De was moet toch gedaan worden en de kazuifels moeten er goed uit zien. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE worden verdeeld tussen de priesters en de pastorale werk(st)ers. Vijftig procent van de tijd van de pastores gaat naar de liturgie, voor de diaconie (de zorg van de kerk naar de samenleving) is er volgens hen te weinig tijd. „Het sluiten van kerken is niet tegen te houden, de kos ten stijgen enorm. Gisteren nog was er een extra dienst, maar ik moest de verwarming al flink stoken vanaf half vijf, opdat de temperatuur rond zeven uur behaaglijk zou zijn. Ach, weet je, de nostalgie komt af en toe boven. Waar is de tijd dat ik met koster, tuinman, de mannen van het kerkhof en collectanten zat te koffie- kletsen. De klok moest ik ook altijd in de gaten houden, want om twaalf uur luidde ik de klok voor het Angelus. Maar ook het klokketouw is verdwenen, een knopje omdraaien volstaat tegenwoordig. Echt, dat de zaak zó in elkaar zakt gaat me aan het hart. De mensen hebben nergens meer tijd voor, recreatie gaat voor en de kerk gang staat op een laag pitje." Maatje Koens weet wat werken is. Ze zou al lang met pensioen hebben kunnen gaan, maar ze kan het niet laten om haar taken van huishoudster en vrijwilligster te vervullen. „De was moet toch gedaan worden en de kazuifels moeten er goed uit zien. De schalen voor de collectes en de offerblok bij de kaarsen voor Maria, hoef ik niet meer leeg te maken, dat doet het kerkbestuur. Trouwens het bedrag klopt nooit met het aantal kaar sen dat verbruikt is. De mensen blijven pinnig, de gul den in de kerk blijkt een enorm bedrag te zijn en die zelfde munt heeft nauwelijks waarde als je naar de win kel gaat." Zij is niet van plan de laatste kaarsjes uit te blazen. Zolang de gezondheid goed is, blijft zij Maatje van de pastorie en omdat ze als meisje van den overkant op haar vijftigste echt wortel geschoten heeft in Zeeuws- Vlaanderen, wenst ze hier ook te blijven. „Ik heb mijn hele leven hard gewerkt, eerst bij een boe rengezin in Heinkenszand, later bij de gedeputeerde Mes en in december 1974 ben ik bij pastoor Jo van der Heyden in Clinge komen werken. De maand op proef had ik niet nodig, na twee weken wist ik dat ik hier wil de blijven. Het contact met de mensen is hier warm en open. Ik ken alle namen, een kaartenbak hebben we niet nodig, mijn geheugen werkt als een computer en een antwoordapparaat hebben we hier niet. Ik sta iedereen persoonlijk te woord." Dat zij een van de laatste echte kosters van een kleine re parochie is, verwondert haar. „De stroomversnelling is niet tegen te houden. Banenverlies levert de sluiting van kerken niet op. De vrijwilligers moeten het toch van de fooien hebben en niet van een salaris. Maar het is goed dat er nu spijkers met koppen geslagen worden. Sudderen is niet goed en de zaken verdoezelen voor parochianen is fout, dat is de mensen voor de gek hou den. Nee, het is goed dat er nu een rapport ligt en dat de stuurgroep en de parochiebesturen straks de bisschop adviseren om enkele kerken te sluiten. Volgens het rap port zijn het er vijf, maar ik ben bang dat het er meer worden. Ik wacht het gewoon rustig af, maar het doet zeer. Mensen, mensen, waar zijn we in godsnaam mee bezig." DIVERSEN SAS VAN GENT Tentoonstelling - strips van Michel den Hamer - openbare bibli otheek-13.30-20.00 uur Bingo - St.-Albert -14.00 uur TERNEUZEN Expositie - aquarellen en karakter poppen van papydou van mevrouw Van Nieuwenhuyzen - centrale hal Ter Schorre - 09.00-21.00 uur (t/m 31 jan) AXEL Kaarting - De Halle -14.00 uur Sport overdag instuif - 't Spor- tuus - 13.30-15.00 uur - vanaf 16 jaar 3,-) CLINGE Kaarting - café De Landbouw - 20.00 uur Koersbal - Malpertuus -13.30 uur ST.-JANSTEEN Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur Bingo - De Warande - KBO -13.30 uur MEERDONK Schieting - Astoria -15.00 uur FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Filmpje HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Filmpje 20.00 uur Goldeneye 20.00 uur Dangerous minds 20.00 uur Dolores Claiborne 20.00 uur Seven 20.00 uur Jade MIDDELBURG Cinema - 20.00 uur Brief encounter VLISSINGEN Alhambra 1 - 20.00 uur Dangerous Minds Alhambra 2 - 20.00 uur Filmpje Alhambra 3 - 20.00 uur Goldeneye Alhambra 4 - 20.00 uur The bridges of Madison County BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Kids 20.00 uur Murder in the first 20.00 uur Showgirls 20.00 uur Goldeneye GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Kids 17.00 en 22.30 uur Citizen X 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Money train 14.30,17.00 en 20.00 uur The War 17.00, 20.00 en 22.30 uur Murder in the first 17.00, 20.00 en 22.30 uur White man's burden 14.30, 17.00,20.00 en 22.30 uur Fair game 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Showgirls 14.30 uur The little rascals (Ned) 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Goldeneye 14.30 en 20.00 uur A walk in the clouds 14.30 uur Indian in the cupboard 20.00 en 22.30 uur The American president 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Nine months 20.00 en 22.30 uur To die For 22.30 uur Jade 14.30 en 17.00 uur Pocahontas (Ned) 14.30 uur Braveheart KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Goldeneye 20.00 uur Money Train 20.00 uur Seven 20.00 uur Fair Game Terneuzen - De politie hield in de nacht van zaterdag op zon dag in de binnenstad een 21- jarige Hagenaar aan die een binnenstadverbod voor Ter- neuzen bleek te hebben. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. Twee uur later trof de politie de man opnieuw aan. Er werd voor een tweede keer pro- ces-verbaal opgemaakt. De man is op de bus richting De Haag gestapt. Terneuzen - De politie hield vrijdagmiddag een snelheids controle op de Willem de Zwij gerlaan in Terneuzen. Hier geldt een maximum-snelheid van vijftig kilometer per uur. Negentwintig bestuurders reden harder. De hoogst geme ten snelheid bedroeg ruim tachtig kilometer per uur. Axel - De brandweer moest er vrijdagmiddag aan te pas komen om een schoorsteen brand bij een woning aan de Graaf Jansdijk in Axel te blus sen. De oorzaak van de brand is vermoedelijk overhitting. Er was alleen materiële schade. Hulst - Een bewoner van een huis aan de Julianastraat in Hulst zag vrijdagavond bij thuiskomst iemand van weg rennen van zijn woning. Nader onderzoek wees uit dat er ver schillende spullen uit het pand zijn gestolen. Hoek - Tijdens de Braakman cross, afgelopen zaterdag, zijn uit de kantine van de Braak man twee sporttassen gestolen. De tassen vertegenwoordigen samen een waarde van ruim tweeduizend gulden. Terneuzen - Een 50-jarige Ter- neuzenaar deed aangifte van diefstal van een rijbewijs en een paspoort. De documenten lagen in zijn aan de Beethoven- straat geparkeerde auto. BELASTINGFORMULIEREN - Het Gecoördineerd Ouderen werk in Axel stelt ouderen van Koewacht in de gelegenheid hun aangiftebiljet van 1995 door de belastingdienst te laten invullen. Wie van deze service gebruik wil maken moet dit voor 5 februari melden bij de Katholieke Bond voor Ouderen in Koewacht. BEDEVAARTREIS - Niet alleen in Hulst is opgave van zieken en gehandicapten uit Zeeuws-Vlaanderen voor een gratis bedevaartsreis naar Lourdes mogelijk, ook in Clinge is al vele jaren een opgave- adres. Voor de Lourdesbede- vaart, die dit jaar wordt gehou den van 18 tot en met 25 mei, kan men zich opgeven bij W. van Broeck, Molenstraat 15a, telefoon 0114-314676. Opgave voor 9 februari. SPREEKBEURT - Magda van de Meer houdt dinsdag 30 janu ari een spreekbeurt met als the ma 'Als het in je leven anders loopt'. Dat doet ze tijdens de vrouwenkoffieochtend in Het Kruispunt aan de Tabakstraat 26. De Evangelische Gemeente Hulst houdt de bijeenkomst, die om 09.30 uur begint. De toe gang is vrij en er is een crèche aanwezig. (ADVERTENTIE) INBRAAK Eikend Uneto Beveiligings- ^5^ Installateur ean begrip in service en de elektronica van morgen... Oranjestraat 5 - Telefoon 0115-562710

de Stem | 1996 | | pagina 7