'Sluit vijf van veertien kerken' Varende infomarkt kiest het ruime sop DE STEM t geld I Werkloosheid Zeeuws-Vlaanderen vorig jaar verder gedaald Franse wegpiraat aangehouden eacties op holocaust Zeven mensen bekeurd wegens alcoholgebruik 4 Meisjes zagen en solderen als de ommentaarI a5 Oost-Zeeuws-Ylaamse parochies kunnen aan de slag met advies aan bisdom Duivensporters kiezen voor wedvluchten op zaterdagen Politie houdt Belg aan na zoektocht bij Kruisdorp Kou zorgt voor afmeldingen bij scholierenwedstrijden 4LAND KORT Reünie van infanteristen ANUARi 1996 a4 Zeeland MAANDAG 29 JANUARI 1996 iten voor voetbalwedstrijd et. De voetbalbond tracht I OS zo veel mogelijk tegen ling aan het eind van del zendrechten te toucheren ïiljoen gulden schrikt nie-1 -astzit wordt onderworpen! je markt, valt weinig in te 1 oetbalbestuurders. „Het is I I in Zeist worden gerede-1 idrukkelijk het principe van dat onvermijdelijk conse-1 beleid. De Tweede Kamer laten weten dat de relatie t dezelfde zal blijven. Een dt dat het kabinet de subsi-1 moet dichtdraaien, let Rijk steunt de voetbal-1 >or het overgrote deel naar| logisch dat de Kamer l_ alden beter kunnen worden dicaptensport. De meeste financiële problemen. ZijI t hoofd boven water te hou-1 r-voetbalverenigingen. iede doen verkerende fami-l KNVB nu ook maar moetl olitie die bij de wedstrijden I reactie, maar wel een diel grens getrokken? De over-1 )or de veiligheid van iedereI aandurft wedstrijden in het| bij wedstrijden in het prof-I 'ij andere massa-evenemen-I n begeleiding van suppor- miljoen gulden gekost. Hetl tend rijke KNVB te dwingen| ipost te leveren. aanval ent Farooq Leghari heeft ageren op een raketaanval, nse deel van Kashmir. Bij de rivaal India verantwoorde- :n. Leghari zei dat Pakistan ar bestaat voor een nieuwe i India en Pakistan al drie dat het verantwoordelijk is enslang iciliaanse stad Caltanissetta :lang veroordeeld wegens de ;n vijf van zijn lijfwachten, lagde, kroongetuige Vincen- l omdat hij met justitie heeft li 1992 voor het huis van zijn aanslag met een autobom, rermoorde Giovanni Falcone in de maffia. In verband met chttien mensen terechtstaan, b Riina. akkoord ïse Autoriteit, Yasser Arafat, omst gesloten met de funda- amas krijgt dankzij dit ver en kan een eigen krant uitge- .s-leden vrijHarnas zou heb- ernemen die het Palestijnse verlegenheid kunnen bren- comité in te stellen dat con- r en Harnas. ij Hoechst-fabriek Hoechst heeft zich de woede in de buurt van een van zijn iing was een ongeluk waarbij ntsnapte. Een gebied van W :r, die moeilijk was te onder lag. Omwonenden kregen de Bewonersorganisaties waren il volgens hen bagatelliseerde Van onze verslaggever ïferneuzen - De werkloosheid in Zeeuws-Vlaanderen is in vergelij king met 1994, vorig jaar met dertien procent gedaald. Ruim 500 mensen verdwenen uit de kaartenbakken van de arbeidsbureaus. In heel Zeeland daalde de werkloos heid in die periode met bijna twee procent. Dat blijkt uit cijfers van het Stafbureau Arbeidsvoorziening Zee land., Opvallend is dat de cijfers van Zeeuws- Vlaanderen van december 1995 wel weer een lichte stijging laten zien ten opzichte van november vorig jaar. Een trend die in heel Zeeland is waar te nemen. Vooral Oostburg springt er in dit geval ongun stig uit. Daar lieten 62 mensen zich regi streren als werkzoekende. Ten opzichte van november betekent dat een stijging van tien procent. In Terneuzen daalde de werkloosheid ten opzichte van december 1994 het hardst. Vierhonderd mensen werden uitgeschre ven, een daling van ruim zestien procent. Maar ook hier de steeg de werkloosheid weer licht (1,15 procent) ten opzichte van november vorig jaar. In de rest van Zeeland zien de cijfers er in vergelijking met december 1994 min der gunstig uit. Goes laat een stijging van 4,43 procent zien, Middelburg een van 2,4 procent en in Zierikzee steeg de werkloosheid met bijna zeven procent. Alleen Vlissingen valt in positieve zin op. Daar werd een daling van ruim een pro cent gerealiseerd. Wanneer de twee decembermaanden naast elkaar gelegd worden, wordt abso luut gezien de grootste daling in Zeeland waargenomen in de metaalsector. Bijna 160 mensen vonden weer een baan. Maar ook hier is een lichte stijging van 3,1 pro cent te zien ten opzichte van november 1995. Het vacature-aanbod is in 1995 verder gestegen in vergelijking met het jaar ervoor. In totaal zijn er 477 extra vacatu res bijgekomen, ook hier springt Zeeuws-Vlaanderen eruit: over 1995 werden ruim 2700 vacatures geplaatst, ruim driehonderd meer dan het jaar daarvoor. lidaat Rusland Russische leider Grigori eel kandidaat gesteld voor de linski, een 43-jarige econoom irtij, werd op een congres van ijf gekozen. tsland is verdeeld gereaf ële herdenking van de nj Friedman, lid van de cent sprak van een 'willekeur jekozen. De minister voor Fa® ie-aangelegenheden, C Van onze verslaggever Hulst - Vijf van de veertien kerkgebouwen in het pas toraat Oost-Zeeuws- Vlaanderen moeten dicht. Dat beveelt het onder zoeksinstituut Kaski aan aan het bisdom en aan het dekanaat Zeeland. Volgens het Kaski is de verhou ding tussen personeel en kerkge bouwen in het pastoraat uit balans. Er zijn meer gebouwen dan mensen om er diensten te houden of op tijd praktische zaken als het aanzetten van de verwarming te regelen. J. Aarts van het dekenaat Zee land benadrukt dat het Kaski- rapport meer is dan een inventa risatie van te sluiten kerkgebou wen. „Dat zou inderdaad geen juiste voorstelling van zaken zijn. Waar het ons om gaat is de toekomst van het pastoraat. Gebouwen zijn daar een onder deel van. Daarnaast hebben we te maken met personeel, finan ciën en de bezettingsgraad. Het. bisdom heeft Kaski gevraagd daar onderzoek naar te doen en conclusies te trekken voor Oost- Zeeuws-Vlaanderen, die passen in het algemeen beleid van het bisdom. Daarmee is een basis gelegd waarop de parochies ver der kunnen. De conclusies krij gen een eigen regionale interpre tatie." Aarts bedoelt met dat laatste dat de aanbevelingen van Kaski zeker niet per defintie worden overgenomen. De parochies bekijken de adviezen en leggen hun aanmerkingen daarop voor aan een stuurgroep. Die stelt op basis daarvan een plan op, dat tenslotte aan de bisschop wordt rgelegd ter goedkeuring. In I die wetenschap is het voor als nog de vraag of de kerkgebou wen van Ossenisse, Bosehkapel- le, Ter Hole, Graauw en Nieuw- Namen aan de eredienst ont- I trokken zullen worden. Maar er is bijna niet aan te ont komen dat sommige kerkgebou wen, welke dan ook, zullen slui ten of een andere invulling krij gen. Het kerkbezoek is de laatste tien jaar bijna gehalveerd, van 121 naar elf procent van de bevol king. Daarnaast zijn er maar I beperkte mogelijkheden om het i voor personeel in de kerken I op te hoesten. [■VERVOLG OP REGIO - C2: I Acht banen in pastoraat ZIE OOK REGIO-C2: 'Wie blaast de laatste kaarsjes uit?' Gedeputeerde Van Zwieten gaat een kartonnen ketting te lijf en opent daarmee de expositie. Van onze correspondent Vlissingen - Gedeputeerde J. van Zwieten (recreatie) kon het zaterdagmiddag in Vliss ingen niet beter verwoorden: „Het is veel te koud, de men sen krijgen koude voeten en dan heeft een lange toespraak weinig zin". Dus hield de gedeputeerde het kort. Hij noemde en passant dat Zee land - naast zon, zee en strand - beduidend méér heeft te bieden, vertelde dat naast lange vakanties bijna half Nederland er een dagje op 'uittrekt en hakte vervolgens met een ferme bijl een kartonnen ketting los om daarmee de eerste Zeeuwse varende infomarkt te openen. De ruim achthonderd genodigden, verzameld in de hal en op de trap pen van de Vlissingse voetganger- sterminal van de PSD, hadden het gros van de woorden van Van Zwieten nauwelijks, verstaan, maar ze begrepen wel dat er aan boord van de Koningin Beatrix kon worden gegaan voor een unie ke rondvaart, verlucht met nuttige reisinformatie. Dat deden ze dan ook. Met gezwinde pas toog een ieder naar de warme koffie en snert om vervolgens een rondgang door de salons en over het bene- dendek langs de zeker vijftig informatiestands op het gebied van dagtochten, vermaakparken, musea, horecagelegenheden en meer van dat soort toeristische attracties te maken. „Een unieke infomarkt," glundert Peter de Winter, de PR-man van Carlier-Tours uit wiens brein het idee is ontsproten. „Normaliter gaan we met mensen naar een beurs en dat is het dan meestal Wel. Dit jaar wilden we het eens totaal anders aanpakken en heb ben we de toeristische attracties naar Zeeland laten komen. De PSD was direkt 'in' voor het idee om met z'n allen de Koningin Beatrix daarvoor af te huren en zo zitten we vandaag met z'n allen een hele middag op de Wester- schelde." Het gros van de genodigden bestond zaterdag uit bestuursle den van personeelsverenigingen, scholen, verenigingen en clubs, die elk jaar wel een jaarlijks uit- Van onze verslaggever Terneuzen - De politie heeft zondag een 25-jarige man uit Wingels (Frankrijk) aangehouden, die er wel een erg roeke loze rijstijl op nahield. De man was al gesignaleerd op de Tractaatweg, richting Terneu zen. Hier geldt een maximum snelheid van tachtig kilometer per uur. Blijkbaar schoot dat niet genoeg op: de snelheidsmeter van de auto bleef staan op 150 kilometer per uur. Toen hij de bebouwde kom van Terneuzen binnen reed, liet hij het gaspedaal wat vieren. Maar dat kon niet voorkomen dat hij met een slordige 120 kilometer per uur door de Scheldestad reed. De politie slaagde erin om de man staande te houden. Na overleg met de officier van justie in Middelburg kreeg hij een transactie van 850 gulden aangeboden. De man heeft eieren voor zijn geld gekozen. Hij heeft het bedrag voldaan, omdat anders zijn auto in beslag zou worden genomen. Van onze duivensportmedewerker Terneuzen - De besturen van de Zeeuwse zaterdag- en zondag vliegers hebben vorige week overeenstemming bereikt voor een gezamelijk vluchtprogramma in 1996. Dat houdt in dat alle wedvluchten op de zaterdag worden gehouden. Beide afdelin gen moeten in 1997 tot een fusie komen. ziet hij in het nu vastgestelde vluchtprogramma heel wat her kenningspunten van de zondag vliegerij terug. Tevreden is Buijsse ook met het in stand houden van de wed vlucht vanuit Orleans, begin mei. Een vlucht die de zaterdagvlie gers niet wilden en waarvoor hard is geknokt om die te behou den. Ook het feit dat er geen midfond- en dagfond-vluchten op een en dezelfde dag worden gehouden ziet Buijsse als een suc cesje) voor de zondagvliegers. En dan zijn er tenslotte toch een aantal opleervluchten (vites- sevluchten tot een maximum afstand van 150 kilometer) die worden gehouden op zondagen in de periode tussen 12 mei en 4 augustus en mogelijk nog met enkele vluchten kunnen worden aangevuld tot negen. Vluchtprogramma 1996 6 april: Soignies 13 april: Cambrai (beide zijn opleervluchten), 20 april: Peronne, 27 april: Roye, 4 mei, Creil: 11 mei, Orleans, 18 mei: Etampes, 25 mei: Chateauroux en Chantilly, 1 juni: Ram- bouillet, 8 juni Argenton en Pont Sint Maxence, vrijdag 14 juni: Sint Vincent, 15 juni: Rambouillet, 22 juni: La Sou- terraine en Creil, 29 juni: Orleans, 6 juli: Limoges en Moeskroen, vrijdag 12 juli: Dax en Barcelona, 13 juli: Ram bouillet en Arras, 20 juli: Tours en Roye, vrijdag 26 juli: Bordeaux, 27 juli: Sint Witz, vrijdag 2 augustus: Souston, 3 augustus: Rambouillet, 10 augustus: Roye en Moeskroen, 17 agustus: Orle ans en Arras, 24 augustus: Chantilly, 31 augustus: Orleans en Roye, 7 september Peronne, 14 september Chateauroux en Cambrai, 21 september: Cambrai, 28 september: Bourges. Begin dit jaar waren bestuursle den van de Zeeuwse zaterdag- en zondagvliegers op bezoek bij de NPO in Veenendaal om hun standpunten nog eens naar voren te brengen. De zaterdagvliegers hielden vast aan het houden van wedvluchten op de zaterdag. Tij dens de jongste afdelingsverga- dering van de zondagvliegers gaf ruim 60 procent van de leden de voorkeur aan het houden van vitessevluchten op zondag. In het enige jaren geleden door de NPO ontworpen plan 'Vliegend naar 2000' is opgenomen dat er in de nieuw te vormen afdelingen één wedvlucht per weekend zal plaatsvinden. De zaterdagvlie gers hebben dus hun zin gekre gen. Toch vindt voorzitter M. Laban van de zaterdagvliegers dat zijn groep, na de reeds bij vorige onderhandelingen aan de zon dagvliegers gedane 'handreikin gen', nog veel heeft moeten toege ven. Met name het nu vastgestel de vluchtprogramma voor de jon ge duiven is volgens hem 'duifon- vriendelijk'. „Maar we hebben er mee ingestemd dus wil ik er ver der niets aan toe voegen." Zijn collega-voorzitter, M. Buijs se van de zondagvliegerstoont zich tevreden met het bereikte akkoord. Zeker gezien in het kader van de landelijke tendens om in de toekomst wedvluchten op zaterdagen te houden. Verder Van onze verslaggever Terneuzen - De politie heeft het afgelopen weekend zeven men sen bekeurd, omdat ze met een slok te veel op achter het stuur waren gaan zitten. FOTO JANNO WOLTERBEEK stapje hebben te regelen. „Dit is echt te gek," zei een vrouw, die al druk bezig was met denken aan en over het jaarlijkse uitstapje van het bedrijf. „Vaak weet je niet eens wat de mogelijkheden zijn en op een vakantiebeurs is zoveel te •zien dat je door het bomen het bos niet meer ziet. Hier is alles eigen lijk maatwerk. Leuke dingen voor een dag. Bovendien gaat de pont nooit verder dan VUssingen/Bres- kens dus deze tocht is ook mooi meegenomen." Misschien een idee voor als die WOV er komt? Rond vaarten over de Westerschelde met de PSD. In de Emmastraat in Klooster- zande werd een 35-jarige man aangehouden. In Groede, waar de controle op de Woordweg werd uitgevoerd, ging een 29-jarige man op de bon. In Axel belandde een auto in een sloot aan de Lan- geweg, omdat de bestuurder, een 56-jarige man uit Hulst, te diep in het glaasje had gekeken. Op de Hoogstraat in Sluis liep een 55- jarige vrouw uit die plaats tegen de lamp. Ook zij werden bekeurd. In Aardenburg hield de politie een 31-jarige inwoner van Mal- degem aan. Hij mocht naar huis, nadat een transactie van 350 gul den betaald was. Een 25-jarige man uit St. Jan steen raakte licht gewond aan zijn hoofd, toen hij zondagoch tend zijn auto tegen een lichtmast 'parkeerde'. Dit gebeurde op de Hulsterseweg, ter hoogte van de splitsing Kijkuit/Derde Verkor ting. Toen de politie een blaastest afnam bleek ook hier dat alcohol de boosdoener was. Een 22-jarige man uit Boekhoute (België) tenslotte, reed bij Zand straat ter hoogte van de Drie- kwartweg zijn auto total-loss tegen een boom. Hij was vermoe delijk achter het stuur in slaap gevallen. Het alcoholpercentage in zijn bloed verklaarde 's mans vermoeidheid. De vermoedelijk gestolen auto werd zaterdag teruggevonden in Kn s'oot bij Kruisdorp. foto camile schelstraete Molte, heeft gesuggereerd iazi-terreur op scholen en /ersiteiten intensiever ield moet worden. Zij katl voorstellen dat dit them3 vaste plaats in het lesr° In tal van steden zijn weekeinde herdenkingsWJ komsten, godsdiensten gespreksrondes gehoude voormalige concentratie® zoals in Ravenbrück en Sac hausen, werden kransen Daarbij waren ook ex-g nen aanwezig. In een aantal steden hee enkele vorm van hern plaatsgevonden, omdat d bereidingstijd te kort Wetzlar verbood de burg tan onze verslaggever tneuzen - De Zeeuws- «amse politie heeft zater- agmiddag in samenwerking de marechaussee een 34- larige Belg aangehouden. 'e rnan wordt er van verdacht een o te hebben gestolen en zou in gie op de politie hebben u j®- De politie kreeg rond middaguur van de collega's uit "daas de melding door dat de i"ver 6e grens met Zeeuws anderen was gevlucht. Eerder was de man in St. Gillis Waas al staande gehouden voor controle. Er zou daarbij, geschoten zijn. De Zeeuws-Vlaamse politie ging op onderzoek uit en vond rond half een de auto van de verdachte in een sloot bij Kruisdorp. De bestuurder had het hazepad geko zen, maar kon later in de middag worden aangehouden. De man is overgebracht naar het bureau Terneuzen. De politie zet samen met de Belgische justitie het onderzoek naar de verdachte voort. Van onze verslaggever Hoek - De traditionele scholie renwedstrijden van de Terneu- zense atletiekvereniging Schel- desport in De Braakman kregen wegens de vorst te maken met een groot aantal afmeldingen. Toch was nog een zevental scho len met in totaal een negentig deelnemers present. De ploegenprijs was voor de Prins Willem van Oranjeschool die vijf punten meer scoorde dan De Komme. De overige scholen volgden op eerbiedwaardige afstand. In de oudste leeftijdscategorieën ging de winst bij de jongens naar Mare Scheele, terwijl Manon Wakker het snelste meisje was. Uitslagen: meisjes 6/7 jaar: 1. Leanne du Puy, 2. Marlous de Meijer (beiden Komme), 3. Jolien Gielleit (Maatjes). B/9 jaar: 1. Iris Riekwel (St.-Anto- nius), 2. Petra Goense 3, Marieke Mullaert (beiden Komme). 10/11 jaar: 1. Manon Wakker (Maatjes), 2. Christel de Koeijer (Komme), 3. Margretha Reedijk (Prins Wilem van Oranje). Jongens, 6/7 jaar: 1. Michael de Ruijsscher (Maatjes), 2. Ruurd van Westen, 3. Rick van Drongelen (beiden Prins Willem van Oranje). 8/9 jaar: 1. Evert-Jan van Opdorp (Prins Willem van Oranje), 2. Mar- tijn van de Berg (Oude Vaart), 3. Martijn van Nierop (Hille). 10/11 jaar: 1. Mare Scheele, 2. Bert Scheele (beiden St.-Antonius), 3. Ferry van Damme (Komme). Eindstand scholen: 1. Prins Wil lem van Oranje 149 punten, 2. De Komme 144, 3. De Maatjes 114, 4. St.-Antonius 102, 5. De Hille 64, 6. Oude Vaart 24, 7. De Meerpaal 15 punten. Ossendrecht - Het 5e bataljon 3e Regiment Infanterie, het regi ment dat de Koningin Wilhelmi- nakazerne in Ossendrecht als thuisbasis heeft houdt daar op 10 mei. De kazerne wordt momenteel bedreigd met sluiting en kan waarschijnlijk alleen nog dit jaar als reünielokatie dienen. Aan melden kan bij A. Hontelez, tele foon 0164-685991. Oostburg - Meisjes vijlen, zagen, boren en solderen. Een fietsband plakken of een lamp repareren kun je gerust aan hen overlaten. Technika 10, dat Zeeuws-Vlaamse meisjes van 10 tot 12 jaar laat kennismaken met techniek, kijkt terug op een succesfor mule die tien jaar geleden van start ging. Door Simonne van Gennip Technika 10 begon toen met hobbyclubs voor meisjes om hen een kans te geven hun interesse en behendigheid in techniek te ontwikkelen. In Zeeuws-Vlaan deren werd de eerste club in Sas van Gent opgericht. In Zeeland zijn inmiddels elf technische clubs, waar de meisjes lessen kunnen volgen in onder meer sleutelen, timmeren, solderen, fototechniek en modelbouw. De cursussen zijn speciaal gericht op meisjes. Nicole Hoofs, coördinatrice van Technika 10 in Oostburg: „De lessen worden bewust gegeven door vrouwen, zodat meisjes zich kunnen indentificeren met een vrouw in de techniek. Bovendien werken we altijd in kleine groepen. Uit ervaring weten we dat meisjes dat prettiger vinden." De projecten van Technika 10 zijn zowel landelijk als provinci aal een succes. In 1986 startte Technika 10 met drie clubs en dertig deelneemsters. Dat is uit gegroeid tot clubs in meer dan 170 plaatsen. Volgens Hoofs hebben de lessen een positieve uitwerking op de meisjes. „Wij laten hen de moge lijkheden zien. Samen zetten we dan een werkplan op dat we in verschillende stappen uitvoeren. Als ze dan ontdekken wat ze allemaal kunnen, stijgt hun zelf vertrouwen." Hierdoor overwegen meisjes serieuzer om later voor een tech nische opleiding of een technisch beroep te kiezen. Het beeld dat meisjes hebben,' dat techniek enkel iets voor jongen en man nen is, verandert. De medewerkers van Technika 10 kunnen tevreden zijn. Meisjes zijn over het algemeen bijge draaid en hebben hun technische achterstand ingehaald. Daarom richt de stichting zich sinds kort ook op jongens. Voor hen komen er onder meer kookclubs om hun zelfstandigheid te vergroten. De taak van Technika 10 is ech ter nog niet volbracht. Het nieu we landelijke project, Technika 10 plus, moet niet alleen de inte resse bij meisjes wekken, maar ook behouden. '10 plus' richt zich dan ook op meisjes tussen de 13 en 16 jaar. Deze groep is echter moeilijk te bereiken omdat het beeld van het bestaande rollenpatroon dan al is gevormd. Daarom worden meisjes benaderd die al eerder cursussen hebben gevolgd. Zij worden ingezet als begeleiding voor de jongere kinderen. Via hen krijgt Technika 10 ook nieu we leden: de meisjes nemen hun vriendinnen mee. Behalve succes heeft de organi satie van Technika 10 ook te kampen met problemen. De technische clubs kunnen reke nen op heel wat veranderingen. Tijdens de conferentie 'Technika 10 en de toekomst' in september vorig jaar werden enkele proble men zichtbaar. De bezuinigin gen op sociale instellingen zor gen voor spanningen, omdat de stichting vrijwel geheel op sub sidiegeld draait. Bovendien heb ben steeds minder vrouwen tijd voor vrijwilligerswerk, omdat zij zelf betaalde banen hebben. Bij Technika 10 wordt een even tuele oplossing voor deze proble men gezocht in de samenwer king met andere instellingen, zoals scholen en techniek-orga- nistaies. Verder wil de stichting meer leeftijdsgroepen aantrek ken en een plaatsje veroveren in het basisonderwijs. Op die manier moet het uiteindelijke eindstation bereikt worden: meer vrouwèn die actief mee doen aan de techniek en de tech nologische ontwikkelingen. Vandaag begint Technika 10 in Oostburg met een nieuwe cursus 'perspex' voor meisjes van 10 tot 12 jaar. In dat curcusblok kun nen meisjes leren zagen, vijlen, buigen en verbindingen maken. Er worden werkstukken gemaakt zoals een waxinelichtje of een fotolijstje. Opgeven bij het SJC in Oostburg. ter een neo-nazidemonstr J uitgerekend zaterdag de worden gehouden.

de Stem | 1996 | | pagina 5