Kolonels in Niger plegen staatsgreep Slui1 Seropositieven moeten leger YS uit Ethiopische joden Israël in opstand Verkiezingen lijken in Italië onvermijdelijk Moordenaar van Rabin verdedigt zichzelf Veel werknemers van Dasa hebben de moed verloren Verdeelde reacties o herdenking holocau Oost-Zeeuws Politie houdt 1 ,la zoektocht 11 DE STEM BUITENLAND Record voor musical Cats DE STEM COMMENTAAR De KNVB en het geld Werkloo BUITENLAND KORT MAANDAG 29 JANUARI 1996 Door Bert Ummelen Washington - Een wettelijke maatregel, die het ontslag eist van leden van de krijgsmacht die zijn besmet met het aids veroorzakende hiv-virus, heeft de Amerikaanse rege- ring-Clinton in verlegenheid gebracht. De maatregel is onderdeel van de wet die de financiering van de Amerikaanse defensie-inspan ning in het nieuwe fiscale jaar regelt. President Clinton zal de wet tekenen. Tegelijk kondigde het bureau voor aids-beleid van het Witte Huis aan, alles in het werk te zullen stellen om de maatregel geschrapt te krijgen. Clinton trof de begrotingswet in een eerdere versie met een veto. Maar nadat de Republikeinse meerderheid in het Congres op een aantal punten water bij de wijn had gedaan, beloofde de president vorige week te tekenen. Die aankondiging veroorzaakte een storm van protest van aids- activisten. Daarop verklaarde Patricia Fleming, Clintons mede werkster voor aids-beleid, afge lopen weekend dat de regering zich tot het uiterste zal inspan nen om de gewraakte maatregel uit de wet te krijgen. Aids-groe- pen hebben al processen tegen de 'discriminerende' maatregel aan gekondigd. Volgens Defensie is van ruim dui zend leden van de krijgsmacht bekend dat zij zijn besmet met het hiv-virus. Een half jaar na ondertekening van de wet zouden zij op straat komen te staan. Onder de huidige wet blijven sero-positieven, net als lijders aan andere chronische ziekten, in het leger zo lang ze hun werk kunnen doen. Volgens het Witte Huis zouden de gedupeerden ook na hun ontslag aanspraak blijven maken op een volledig pakket aan medische zorg. Maar afhankelijke gezinsle den zouden, anders dan in het geval van krijgsmachtpersoneel dat wegens een andere ziekte uit de dienst is ontslagen, niet meer verzekerd zijn tegen ziektekos ten. De maatregel zou ook bete kenen dat het ontslagen krijgs machtpersoneel pensioenrechten verliest. Gimmideld ligt er 10 jaar tussen de ontdekking van hiv-besmet- ting en de ontwikkeling van aids. Volgens de Republikeinse beden kers is de maatregel niettemin nodig en billijk omdat de betrok kenen minder inzetbaar zouden zijn. „Ik accepteer niet dat een groep politiek wordt beschermd, terwijl we gezonde mannen en vrouwen uitzenden die geen drugs hebben gebruikt, besmette prostituees hebben bezocht of zich hebben ingelaten met onvei lige homoseksuele seks," aldus Robert Dornan, Republikeins presidentskandidaat. Critici denken dat het werkelijke doel achter de maatregel is, de strijdkrachten te 'zuiveren' van homoseksuelen. Van onze redactie buitenland Niamey - Kolonel Ibrahim Barré Maïnassara heeft het afgelo pen weekeinde het democratische experiment in het Westafri- kaanse Niger 'onderbroken'. Het leger greep zaterdag de macht om 'het land van de chaos te redden en het een nieuwe start te gunnen', zo maakte het bekend. Een militaire Raad van Nationale Redding onder voor zitterschap van Maïnassara regeert het land. De grondwet is buiten werking geteld. De belangrijkste bondgenoot en grootste afnemer van uranium van Niger, Frankrijk, heeft de coup scherp veroordeeld en de samenwerking met Niamey opge zegd. Andere Franstalige landen in de regio betitelden de staats greep als een zware tegenslag voor de democratie in Afrika. In Niger zelf werd minder veront waardigd gereageerd. Veel bur gers juichten de militairen toe. De democratisch gekozen presi dent Mahamane Ousmane en pre mier Hama Amadou staan onder Van onze correspondent Londen - Sir Andrew Lloyd Webber, Engelands succes volle musicalcomponist, scoort vanavond een wereld record in Londen wanneer zijn 'Cats' voor de 6138e keer op de planken gaat. Daarmee wordt het lyrische katten- avontuur de langst uitgevoer de musical aller tijden. 'Cats' is wel het pensioenfonds van de miljardair Andrew Lloyd Webber genoemd. Toen de musical op 11 mei 1981 in première ging in het New London Theatre in Covent Garden waren de reacties zeer gemengd. Maar in de weekeinden is de show in Covent Garden nu, bijna 15 jaar later, nog steeds uitver kocht. Volgens de laatste sta tistieken heeft 'Cats' alleen al in Londen 240 miljoen gulden opgebracht. huisarrest. President en premier zijn sinds de verkiezingen begin vdfig jaar tot elkaar veroordeeld; de leider van de oppositie tegen Ousmane, Amadou, werd toen premier. De machtsstrijd tussen president en premier heeft vol gens het leger tot wanbeheer geleid. De presidentiële garde verzette zich zaterdag fel tegen de coup plegers. Minstens vijf soldaten kwamen om het leven bij schiet partijen rond het paleis van de afgezette Ousmane. De rust keer de daarna snel terug. De militai ren bezwoeren dat zij noodzake lijke economische hervormingen willen doervoeren en niet van plan zijn het democratische pro ces voorgoed af te breken. „Er is alleen een nieuwe start nodig," aldus een woordwoerder van de Raad van Nationale Redding, kolonel Issaka Labo. De politieke en sociale toestand in Niger is rampzalig. Net als de coupple gers zijn veel burgers van mening dat het niet zo langer kon door gaan. Naast de vete tussen president en premier wordt het land, sinds het democratiseringsproces rond 1990 op gang kwam, verscheurd door twisten over de rol van de islam in de staat en het openbare leven. Ook in bescherming van de wereldlijke staat tegen funda mentalistische genootschappen bleek de regering Ousmane zon der daadkracht. Niger ligt in de Sahel en is bij herhaling geplaagd door fatale droogteperioden. Het is een van de armste landen ter wereld. De uitvoer van uraniumerts, begon nen in 1971, is niet de kip met de gouden eieren gebleken die plan ners zich een kwart eeuw geleden voorstelden. De eerste vrije verkiezingen van 1993 brachten Mahamane Ous mane aan het bewind. De devalu atie van de munt bracht vervol gens troebelen teweeg, met als gevolg dat Amadou de parle mentsverkiezingen won. Gianfranco Fini, de leider van het uiterst rechtse Nationaal Ver bond, heeft het afgelopen week einde praktisch een veto uitge sproken tegen deze grote coalitie. Dinsdag en woensdag probeert president Scalfaro in een derde en laatste gespreksronde nog eens om de voornaamste partijleiders op één lijn te krijgen. Als dat andermaal mislukt, en de kans daarop is groot, blijft het staats hoofd niets anders over dan het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Formeel kunnen de partijen het niet eens worden over een reeks constitutionele hervormingen, die vooraf zouden moeten gaan aan de verkiezingen. De bedoeling daarbij is om te komen tot een nieuw kiesstelsel dat de winnaar een stabiele meerderheid moet garanderen. De centrum-linkse partijen geven daarbij de voor keur aan een semi-presidentieel stelsel naar Frans model, met een rechtstreeks in twee ronden geko zen president die de macht deelt met de premier. Ook Silvio Berlusconi, de leider van Forza Italia, was daar vorige week mee akkoord gegaan, maar zijn bondgenoot Fini wil er hoege naamd niets van weten. Indachtig de fascistische traditie waaruit zijn partij is voortgekomen, wil Fini een nog krachtiger presiden tieel bewind. Berlusconi heeft in de afgelopen dagen tevergeefs geprobeerd om Fini over halen tot een compromis. Dat heeft bijna Door Aart Heering Rome - Italië gaat naar vervroegde verkiezingen toe. De poging om de regeringscrisis op te lossen door de vorming van een overgangskabinet met brede parlementaire basis, lijkt tot mis lukken gedoemd. tot een breuk geleid met Berlusco ni, terwijl Fini's eigen grondwet specialist, oud-minister van Cul tuur Fisichella, uit protest uit de partij is gestapt. De voornaamste reden van Fini's halsstarrigheid is electoraal van aard. Zijn partij staat in de peilingen fiks op winst en Fini wil zo spoedig mogelijk oogsten. Daarbij zou hij tevens de leiding van het centrum-rechtse blok overnemen van Berlusconi, die krediet heeft verloren door zijn vermenging van zakelijke en politieke belangen. Van onze redactie buitenland Jeruzalem - Duizenden Ethio pische joden hebben gisteren het kantoor van de Israëlische premier Peres in Jeruzalem belegerd. De betogers protes teerden tegen het beleid van Israëlische bloedbanken, die het bloed van de joden uit Ethiopië weggooien uit vrees voor besmetting met aids. Bij de demonstratie raakten tientallen betogers en tientallen agenten en soldaten gewond. Zeker dertig demonstranten zijn aangehouden. De betogers gooi den met stenen, rookbommen en boomtakken. De politie zette traangas, rubberen kogels en waterkanonnen in om de demon stranten terug te dringen. De Ethiopiërs waren door een hek gebroken dat hen afschermde van het kantoor van Peres, waar het wekelijkse kabinetsberaad plaatshad. Leiders van de 60.000 a 80.000 Ethiopische joden in Israël heb ben de autoriteiten van racisme beschuldigd, nadat was uitge lekt dat bloedbanken steevast al het bloed van de Ethiopiërs weg gooien. Naar zij zelf zeggen heb ben de bloedbanken dat beleid nooit publiek gemaakt om de Ethiopische joden niet voor het hoofd te stoten. De betogers droegen spandoeken bij zich met teksten als 'Apart heid in Israël' en 'Stop het racis me'. Na enkele uren van geweld stemde Peres ermee in een dele gatie van de betogers te ontvan gen. Zijn kantoor maakte Later bekend dat een commissie wordt ingesteld om de klachten van de Ethiopische joden te onderzoe ken. Minister van Volksgezond- Tel Aviv (rtr/afp) - De moordenaar van de Israëlische premier Yitzhak Rabin heeft gisteren voor de rechtbank in Tel Aviv min of meer zijn eigen verdediging over genomen. De moordenaar Yigal Amir, een derdejaars student rechten, zag zich daartoe kennelijk gedwongen nadat een van zijn advocaten was afgehaakt en een tweede door de rechter de mond was gesnoerd. De rechter stemde gisteren in met het ver trek van de advocaat Mordechai Ofri. Deze trad terug omdat hij de verdediging niet mocht leiden en omdat hij meent dat er te weinig geld beschikbaar is voor getuigenver hoor en psychiatrisch onderzoek. De andere advocaat, Jonathan Goldberg, kreeg een sneer van opperrechter Levi toen hij betoogde dat hij nog steeds niet beschikt over het vereiste materiaal voor de verdedi ging van Amir. Levi: „Als u nog eenmaal vraagt om uitstel, zal ik overwegen alle onkosten op u te verhalen. De nalatigheid waarmee u deze zaak aanpakt, is onvoorstel baar." In het vervolg begon naast Goldberg ook Amir vragen te stellen aan de getuigen. De politieagent Ofer Gamliel schetste een beeld van een koelbloedige moordenaar, die na Door Frans Wijnands Bonn - De sfeer bij het Duit se Dasa, de lucht- en ruimte vaartdochter van het Daim- ler-Benzconcern, is om te snijden. De werknemers zijn pessimistisch over hun toe komst; velen hebben de moed verloren. Woensdag staan de zeven ondernemingsraden van de Dasa-vestigingen bij hun hoog ste baas, dr. Manfred Bischoff, in München op de stoep. Ze wil len dan duidelijkheid over de toekomststrategie van het luchtvaartbedrijf en de daar mee verbonden werkgelegen heid. Volgens de OR-voorzitster Ingrid Lüllmann zit de schrik er bij de werknemers van de Daimler-dochter Dasa goed in. „Ze vrezen dat ze hetzelfde lot zullen ondergaan als hun Fok ker-collega's," zegt ze. Hangende de afwikkeling met Fokker, wordt op verkorte werktijd gerekend voor de ruim 1200 werknemers bij Airbus waar onderdelen voor de Fok ker-toestellen worden gemaakt. Gevreesd wordt dat op korte termijn honderden arbeids plaatsen zullen verdwijnen, óók bij de vestigingen in oostelijk Duitsland die tot nu toe een voorkeursbehandeling hebben gekregen in het kader van de 'Dolores'-bezuinigingsoperatie van Dasa. De hoge rendementseisen die de Daimler-concernleiding aan de lucht- en ruimtevaartdochter Dasa stelt zijn, gezien de inter nationale concurrentie, met name Boeing, nauwelijks haal baar. In de Duitse pers wordt open lijk gespeculeerd dat Daimler de luchtvaarttak binnen de kortste keren opgeeft en uit het Europese samenwerkingsver band op gebied van vliegtuig bouw stapt. In het vandaag verschijnende weekblad Der Spiegel wordt Daimler-chef Jürgen Schrempp een 'klungel' genoemd. Zo zou hij althans zijn genoemd in de jongste vergadering van de raad van commissarissen, waarin over het lot van Fokker werd beslist. Schrempp zou op die vergadering de vertrouwens kwestie hebben gesteld, wel vermoedend dat de commissa rissen hem niet in het eerste jaar van zijn functioneren zou den laten vallen. Intussen wordt discrete druk uitgeoe fend op Schrempp's voorgan ger, Edzard Reuter, om het con cern via de achterdeur defini tief te verlaten. Reuter - momenteel nog commissaris bij Daimler - wordt verantwoorde lijk gehouden voor de crisis waarin het concern is geraakt. Het weekblad citeert ook minis ter Hans Wijers over de affaire- Fokker. De Nederlandse minis ter verwijt Manfred Bischoff dat die enkele malen aan onder handelingen heeft deelgenomen zonder duidelijk te maken dat er van onderhandelen eigenlijk geen sprake kon zijn, omdat Daimler niet wilde afwijken van het eerdere bod. „We zijn geen paardenhandelaren die via handje-klap tot een soort com promisbod komen," verklaarde Bischoff. „Dan had-ie dat meteen moeten zeggen," vindt Wijers. Daimler-president Schrempp praat intussen al weer opge wekt over de kans dat het con cern over 1995 alsnog een divi dend uitkeert. Ondanks de zes miljard mark verlies. De beurs in Frankfurt blijft voorzichtig positief reageren op het loslaten van Fokker. IN HET GEVECHT om de uitzendrechten voor voetbalwedstr den op tv heeft de KNVB hoog ingezet. De voetbalbond tracH de commerciële omroepen en de NOS zo veel mogelijk tege- elkaar uit te spelen, met de bedoeling aan het eind van J strijd een gigantisch bedrag aan uitzendrechten te touchere- Van bedragen boven de honderd miljoen gulden schrikt ni-| mand meer. In een tijd waarin alles wat los- en vastzit wordt onderworpen aan de keiharde wetten van de vrije markt, valt weinig in té brengen tegen de houding van de voetbalbestuurders. „Het maar wat de gek ervoor geeft," zal in Zeist worden gered neerd. Maar wanneer een organisatie zo nadrukkelijk het principevJ baas in eigen huis etaleert, heeft dat onvermijdelijk conse quenties voor andere delen van het beleid. De Tweede Kamp bijvoorbeeld heeft de voetbalbond laten weten dat de rr tussen de KNVB en de politiek niet dezelfde zal blijven, meerderheid van het parlement vindt dat het kabinet de subs, diekraan naar het betaalde voetbal moet dichtdraaien. Een alleszins redelijk standpunt. Het Rijk steunt de voetba-: bond op tal van fronten, geld dat voor het overgrote deel nas het betaalde voetbal gaat. Het is logisch dat de Kamer fe mening is toegedaan dat subsidiegelden beter kunnen wordti besteed aan amateur- en gehandicaptensport. De meeste amateurverenigingen verkeren in financiële problemen, Zijl moeten hele toeren uithalen om het hoofd boven watertehoij den. Dat geldt ook voor amateur-voetbalverenigingen. ju profiteren nauwelijks van hun in goede doen verkerendefarri- lielid Een aantal partijen vindt dat de KNVB nu ook maar opdraaien voor de kosten van de politie die bij de wedstrijd!! wordt ingezet. Een begrijpelijke reactie, maar wel een die gevaren inhoudt. Waar wordt de grens getrokken? De over-j heid is en blijft verantwoordelijk voor de veiligheid van it burger. Ook van degene die het aandurft wedstrijden ii betaalde voetbal te bezoeken. Iets anders is dat de risicofactor bij wedstrijden in het pul] voetbal aanzienlijk hoger ligt dan bij andere massa-evenen»; ten. De beveiliging van stadions en begeleiding van suppoij ters hebben vorig seizoen bijna 15 miljoen gulden gekost.Hi is niet onbehoorlijk de straks stinkend rijke KNVB te dwinge een forse bijdrage aan deze kostenpost te leveren. Van onze verslaggever Terneuzen - De werkloos! Zeeuws-Vlaanderen is in king met 1994, vorig jaar met procent gedaald. Ruim 500 verdwenen uit de kaarten van de arbeidsbureaus. In heel Zeeland daalde de we heid in die periode met bijr procent. Dat blijkt uit cijfers Israëlische politiemannen zoeken dekking tijdens een veldslag met Ethiopische joden. Ze voeren een gewonde collega met zich mee. FOTO EPA heid Ephraim Sneh verdedigt het bloedbanken-beleid nog steeds: „Het gaat om een bevol kingsgroep met een verhoogd risico, en het is mijn plicht mijn medeburgers te beschermen." De betogers eisten het aftreden van de bewindsman. De meeste Ethiopische joden, Falasha's geheten, kwamen in twee grote golven (1984/85 en 1991) naar Israël. Vanaf het begin waren er problemen bij de integratie. Zo wilden de Israëli sche religieuze autoriteiten in eerste instantie de Ethiopische rabbijnen niet erkennen. zijn arrestatie rustig om koekjes vroeg. Daarop vroeg Amir: „Was het uw indruk dat ik geagiteerd of bezorgd was?" Waarop de agent zijn antwoord gaf aan de rechters: „Mijn indruk was dat hij zou koud was als ijs." Het steekspel in de rechtbank richt zich op de vraag of Amir ook werkelijk de bedoeling had Rabin te vermoorden. Vorige week ver klaarde de student dat hij de premier alleen had willen verlammen. Als de verdediging dat aannemelijk maakt, kan de veroordeling beperkt blijven tot 20 jaar cel. De aanklagers proberen juist aan te tonen dat Amir een koelbloedige moordenaar is. Pakistan dreigt India na aanval Islamabad - De Pakistaanse president Farooq Leghari gisteren beloofd dat zijn land zal reageren op een raketaanval, I vrijdag op een moskee in het Pakistaanse deel van Kashmir. Bijdt I aanval, waarvoor Pakistan zijn aartsrivaal India verantwoord!-1 lijk houdt, zijn twintig doden gevallen. Leghari zei dat 1 zal reageren, maar dat er geen gevaar bestaat voor een nieuwe I oorlog met India. Sinds 1947 hebben India en Pakistan aldr; oorlogen uitgevochten. India ontkent dat het verantwoordelijk 31 voor de raketaanval. Drie maffiosi krijgen levenslang Caltanissetta - Een rechtbank in de Siciliaanse stad Caltanisselta heeft zaterdag drie maffiosi tot levenslang veroordeeld wegensde I moord op rechter Paolo Borsellino en vijf van zijn lijfwachten, vier jaar geleden. De vierde aangeklaagde, kroongetuige Vince- zo Scarantino, kreeg achttien jaar cel omdat hij met justitie heef: I samengewerkt. Borsellino werd in juli 1992 voor het huis vanzi; 1 moeder in Palermo gedood bij een aanslag met een autota: Samen met de twee maanden eerder vermoorde Giovanni Falcos I was hij de belangrijkste bestrijder van de maffia. In verband rt| de moord op Borsellino moeten nog achttien mensen terechtsta Onder hen is de 'baas der bazen' Toto Riina. Arafat en Harnas sluiten akkoord Gaza - De voorzitter van de Palestijnse Autoriteit, Yasser Arab:, heeft gisteren in Gaza een overeenkomst gesloten met de funda mentalistische Hamas-beweging. Harnas krijgt dankzij dit v zoeningsakkoord een eigen kantoor en kan een eigen krant uitgi-1 ven. Arafat laat voorts vijftien Hamas-leden vrij. Harnas zou heil ben toegezegd geen acties te ondernemen die het Palestijns bestuur in de autonome gebieden in verlegenheid kunnen bra l gen. Verder is overeengekomen een comité in te stellen dat ffl>| tacten onderhoudt tussen het bestuur en Harnas. Chemicaliën ontsnapt bij Hoechst-fabriek Frankfort - De Duitse chemiegigant Hoechst heeft zich de woe op de hals gehaald van de bewoners in de buurt van een van zijl fabrieken vlakbij Frankfort. Aanleiding was een ongeluk waart! zaterdag duizend kilo chemicaliën ontsnapte. Een gebied van lij hectare werd bedekt met wit poeder, die moeilijk was te ondel scheiden van de sneeuw die er al lag. Omwonenden kregen ft waarschuwing om binnen te blijven. Bewonersorganisaties v woedend, omdat Hoechst het voorval volgens hen bagatellisef en de bewoners te laat waarschuwde. Javlinski presidentskandidaat Rusland Moskou - De hervormingsgezinde Russische leider Grij Javlinski heeft zich zaterdag officieel kandidaat gesteld voor presidentsverkiezingen in juni. Javlinski, een 43-jarige econc" en leider van de liberale Jabloko-partij, werd op een congres»' zijn partij met 256 stemmen tegen vijf gekozen. Van onze verslaggever Hulst - Vijf van de veertien kerkgebouwen in het pas toraat Oost-Zeeuws- Vlaanderen moeten dicht. Dat beveelt het onder zoeksinstituut Kaski aan aan het bisdom en aan het dekanaat Zeeland. Volgens het Kaski is de verhou ding tussen personeel en kerkge bouwen in het pastoraat uit balans. Er zijn meer gebouwen dan mensen om er diensten te houden of op tijd praktische zaken als het aanzetten van de verwarming te regelen. J. Aarts van het dekenaat Zee land benadrukt dat het Kaski- rapport meer is dan een inventa risatie van te sluiten kerkgebou wen. „Dat zou inderdaad geen juiste voorstelling van zaken zijn. Waar het ons om gaat is de toekomst van het pastoraat. Gebouwen zijn daar een onder deel van. Daarnaast hebben we te maken met personeel, finan ciën en de bezettingsgraad. Het. bisdom heeft Kaski gevraagd daar onderzoek naar te doen en conclusies te trekken voor Oost- Zeeuws-Vlaanderen, die passen in het algemeen beleid van het bisdom. Daarmee is een basis gelegd waarop de parochies ver der kunnen. De conclusies krij gen een eigen regionale interpre tatie." Aarts bedoelt met dat laatste dat de aanbevelingen van Kaski zeker niet per defintie worden overgenomen. De parochies bekijken de adviezen en leggen hun aanmerkingen daarop voor aan een stuurgroep. Die stelt op basis daarvan een plan op, dat tenslotte aan de bisschop wordt voorgelegd ter goedkeuring. In die wetenschap is het voor als nog de vraag of de kerkgebou wen van Ossenisse, Boschkapel- le, Ter Hole, Graauw en Nieuw- Namen aan de eredienst ont trokken zullen worden. Maar er is bijna niet aan te ont komen dat sommige kerkgebou wen, welke dan ook, zullen slui ten of een andere invulling krij gen. Het kerkbezoek is de laatste hen jaar bijna gehalveerd, van 21 naar elf procent van de bevol king. Daarnaast zijn er maar beperkte mogelijkheden om het geld voor personeel in de kérken °p te hoesten. B YEu V0LG OP REGIO - C2: ^iCr- i.'Danen 'n pastoraat ■ZIE OOK REGIO-C2: blaast de laatste kaarsjes Van onze correspondent Bonn - In joodse kringen in Duitsland is verdeeld gereaf op de versnipperde, eerste officiële herdenking van de 1 caust, afgelopen zaterdag. Michel Friedman, lid van de eet le raad van de joden in Duitsland, sprak van een 'willeken1 aanpak. Hij uitte kritiek op het feit dat de herdenking in het Duitse parle ment al een week eerder was gehouden, in verband met een al langer geplande Afrika-reis van bondspresident Herzog. De afkondiging van de jaarlijkse herdenking van de miljoenen nazi-slachtoffers gebeurde pas enkele weken geleden. Het herinneren en gedenken mag nooit ophouden. Dat de bood schap van alle sprekers op de tal loze bijeenkomsten die de afgelo pen dagen in Duitsland zijn gehouden. Op die ene dag komt het niet zozeer aan; vanuit die redenering hebben andere joodse leiders in Duitsland geen kritiek op de gang van zaken uitgeoe fend. Uit een opiniepeiling blijkt dat driekwart van de Duitsers niet weet waarom de 27e januari (de dag van de bevriding van Ausch witz in '45) als gedenkdag is uit gekozen. De minister voor lie-aangelegenheden, Nolte, heeft gesuggereerd» nazi-terreur op scholen versiteiten intensiever deld moet worden. Zij voorstellen dat dit thi vaste plaats in het leSI° krijgt. In tal van steden zijn weekeinde herdenkings»1 komsten, godsdiensten gespreksrondes gehoudei voormalige concentratie^» zoals in Ravenbrück en Sa»' hausen, werden kransen g» Daarbij waren ook ex-f* nen aanwezig. In een aantal steden heen enkele vorm van herd' plaatsgevonden, omdat bereidingstijd te kort Wetzlar verbood de burg»; ter een neo-nazidemonstr' uitgerekend zaterdag de-1' worden gehouden. pp?6 vermoedelijk gestolen auto een sloot bij Kruis dorp. If1 onze verslaggever fcuzen De Zeeuws- da a- j j P°lltie heeft zater- mim, dag in samenwerking iat-- marechaussee een 34- larige Belg aangehouden. iutf^?,?i!V?3Ld* er van ver<dacht een ielcfiö "ebben gestolen en zou in •eschlt °PT.de P°litie hebben ietmiriH1' P0htie kreeg rond t middaguur van de collega's uit a„^aas de melding door dat de 'a'anH 8r firens met Zeeuws- anderen was gevlucht. Eerder

de Stem | 1996 | | pagina 4