Oranje winnaar in Barcelona VS hadden hun 4zaak Bosman' 20 jaar geleden Hockeyteam tevreden met poule-indeling Bramati verslaat Van der Poel in de sprint Ivantsjoek superieure winnaar 'Hoogovens' Jubilaris Van den Honert krijgt meeste aandacht Marcella Boerma hoopt zilver te verzilveren IPESTEM SPORT B5 Van den Honert topscorer Coach Canada eist onderzoek Wereldkampioen hockey niet meer zeker van OS MAANDAG 29 JANUARI 1996 poor Eddy van der Beek Barcelona - De blijdschap tan het Nederlands man nenhockeyteam over de kwalificatie voor de Olym pische Spelen was het afge lopen weekeinde minder nadrukkelijk waar te temen dan de bewondering Tan Oranje voor een jubila ris. van den Honert speelde iaterdag tegen Wit-Rusland zijn 100e interland en zelfs Floris- Jan Bovelander werd overgevlo gen om de festiviteiten rond zijn jakker in Barcelona op te vro lijken. Balvirtuoos De strafcornerspecialist uit Bloemendaal, die zich na een Amerikaans studiejaar straks weer bij het Nederlands team zal voegen, hield een speech voor lijn vriend in de kleedkamer, waar ook aanvoerder Mare Delissen en bondsvoorzitter Wim Cornelis de balvirtuoos ïan den Honert bejubelden. De Nederlands hockey-elite was kort maar krachtig bijeen om de fcijlpaal te vieren. De gewonnen wedstrijd tegen ffit-Rusland - 4-0, met drie treffers van toernooi-topscorer laco van den Honert - was eer- Ier die zaterdag de beslissende iet in de richting Atlanta est. Maar ach, dat Neder land zich in Barcelona voor Olympia zou plaatsen, wist iedereen van tevoren al zeker. Glanzende hoofdprijzen waren er in de Catalaanse hoofdstad niette verdienen, de meeste aan dacht ging uit naar het horloge en de shirts van Ajax en Barcelo- la die voetbalfreak Taco van den Honert van onder anderen rioris-Jan Bovelander overhan digd kreeg. Symboliek En achter die ceremonie ging een aardige symboliek schuil. Want uitgerekend Van den Honert en Bovelander zijn de mannen, die straks in Olympisch Atlanta voor meerwaarde en dus een medaille kunnen zorgen. Nummer twee van de wereld Nederland kon in Barcelona zijn status als toernooifavoriet aan vankelijk niet waarmaken. De bezieling en motivatie ontbra ken om in de schaduw van het immense Nou-Camp-stadion tot sprankelend hockey te komen. De ploeg van bondscoach Roe- lant Oltmans verloor zelfs ruim van India (1-4) en verspeelde een Barcelona (anp) - Taco van den Honert is de topscorer van het olympisch kwalifi catietoernooi in Barcelona geworden. Hij maakte 12 van de 27 Nederlandse doel punten. Stephan Veen werd vierde op de topscorerslijst met zeven treffers. De tweede plaats werd gedeeld door de Belg Joeri Beunen en de Brit Calum Giles met acht doel punten. De overige Nederlandse doelpunten kwamen op naam van Van Wijk (2), Delissen (3), Van der Wal, Crucq en Brinkman. Floris-Jan Bovelander (rechts) feliciteert de spelers van het Nederlands team als zij zich gekwalificeerd hebben voor Atlanta. punt tegen Groot-Brittannië (2- 2). Het evenement werd gisteren afgesloten met een benauwde 2- 1-zege op Spanje, waardoor de ploeg van Oltmans zich toch nog toernooiwinnaar mocht noemen. Echt vrolijk werden de Oranje mannen er niet van, echt treurig over de wispelturige acties op de Real Club de Polo de Barcelona evenmin. De Nederlandse missie, een plaats bij de eerste vijf en dus Olympische kwalificatie, was geslaagd en daar ging het alle maal om. Tweeslachtigheid „Tijdens dit toernooi was er sprake van een soort tweeslach tigheid in mijn ploeg," probeer de de toch licht geïrriteerde coach Roelant. Oltmans de wis selvallige optredens van zijn team te verklaren. „Enkele erva ren spelers dachten 'ach, we red den het wel', terwijl de jongere gasten zich juist wilden bewij zen." „In Atlanta zal ons spelniveau uiteraard wel hoger moeten zijn. Dat is duidelijk. Op het olym pisch toernooi hockeyen zes ambitieuze toplanden om de medailles. Als we in Atlanta zo zouden spelen als we hier heb ben gedaan, zou ik onmiddellijk ontslag nemen. Wij hebben een matige olympische historie. Daar moet maar eens verande ring in komen. Ons eerste doel in Atlanta is een plaats bij de eer ste vier. En dan speel je daar in feite een nieuw toernooi." Oltmans is van plan om in het voortraject naar de Spelen zo snel mogelijk een olympische selectie van zestien spelers plus twee reserves samen te stellen. Met uiteraard Floris-Jan Bove lander en verdediger Bastiaan Poortenaar, die in Barcelona ontbrak wegens het overlijden van zijn vader. De voorbereiding van de com plete selectie op de Spelen begint op 8 juni. Nederland zal, in tegenstelling tot voorgaande olympische voorbereidingen, geen lange oefentrips maken. Alleen Oltmans zelf bezoekt in een vroeger stadium Atlanta om de hockey-accommodatie te bekijken. Ervaringen Naast een aantal oefenwedstrij den speelt Oranje drie interna tionale toernooien. In april - met Pasen - in Duitsland tegen het gastland, wereldkampioen Paki stan en mogelijk Australië. Later volgen interland-evenementen in het Engelse Milton Keynes en Amstelveen. Voor de internatio nals die Europa Cup spelen, staan eind mei ook nog wed strijdseries op het programma. Roelant Oltmans: „De voorbe reiding op Atlanta wijkt af van de voorbereidingen op de voor gaande twee Olympische Spelen, waar een bronzen plak (Seoul, red.) en een vierde plaats (Barce lona, red.) werden bereikt. We zijn door ervaringen rijker geworden en laten we hopen dat deze aanpak positief zal uitpak ken. Barcelona. Olympisch kwalifica tietoernooi mannen. NEDERLAND - WIT-RUSLAND 4-0 (1-0). 7. Van den Honert 1-0 (sc), 44. Veen 2-0, 60. Van den Honert 3-0 (sc), 64. Van den Honert 4-0. Scheidsrechters: St Rose (Tri), Sasidharan (Mal). Toe schouwers: 1000. Strafcorners: Nederland: 4; Wit- Rusland: 2. NEDERLAND: Jansen (50. Vogels); Van Pelt, Jazet, Crucq en Klein Gebbink; Brinkman, Delis sen en Van der Wal; Veen, Van den Honert en De Nooijer. Vlie gende wissels: Van Wijk, Delmee, Van Heeswijk, Westbroek. GROOT-BRITTANNIË - MALEI SIË 3-2 (3-1). 3. Rob Thompson 1- 0, 10. Nasirudin 1-1 (sc), 17. Giles 2-1 (sc), 29. Nick Thompson 3-1 (sc), 62. Nawawi 3-2 (sc). India - België 4-2 (2-1) 7. Beunen 0-1 (sc), 26. Powar 1-1 (sc), 32. Singh 2-1 (sb), 41. Beunen 2-2 (sc), 59. Powar 3-2 (sc), 68. Powar 4-2 (sc). SPANJE - CANADA 3-3 (1-2). 6. Gacek 0-1, jl. Arnau 1-1 (sc), 15. Chocan 1-2, 41. Iglesias 2-2, 57. Milkovich 2-3 (sb), 62. Escude 3- 3. NEDERLAND - SPANJE 2-1 (2- 0). 9. Van der Wal 1-0, 18. Delis sen 2-0, 55. Arnau 2-1 (sc). Scheidsrechters: Van Beneden (Bel), Ruiz (Arg). Toeschouwers: 1500. Strafcorners: Nederland: 2; Spanje: 6. NEDERLAND: Jansen; Van Pelt, Jazet, Crucq en Klein Gebbink; Brinkman, Delissen en Van der Wal; Veen, Van den Honert en Van Wijk. Vliegende wissels: Del- mee, De Nooijer. GROOT-BRITTANNIË - BELGIË 2-0 (0-0). 43. Giles 1-0 (sc), 58. Giles 2-0 (sc). India - Maleisië 0- 0. Canada - Wit-Rusland 7-1 (3-1) 7. Milkovich 1-0 (sc), 8. Boedni- kov 1-1, 27. Short 2-1 (sc), 30. Brahmst 3-1, 48. Milkovich 4-1 (sc), 52. Pereira 5-1, 60. Milkovich 6-1 (sc), 68. Desouza 7-1. Eindstand: 1. Nederland 7-11 (27- 13), 2. India 7-11 (15-7), 3. Groot- Brittannië 7-10 (17-11), 4. Spanje 7-9 (15-8), 5. Maleisië 7-7 (9-11), 6. Canada 7-6 (17-16), 7. België 7- 2 (12-25), 8. Wit-Rusland 7-0 (4- 26). India, Spanje, Nederland, Groot- Brittannië en Maleisië geplaatst voor Olympische Spelen. Van onze verslaggever Barcelona - „Het had slechter gekund." Roelant Oltmans reageerde gisteren in Barcelona nuchter op de indeling van de olympische hockeypoules in Atlan ta. Nederland treft in groep B Australië, Groot-Brittannië, Korea, Maleisië, en Zuid-Afrika. In poule A spelen olympisch en Europees kampioen Duitsland, wereld kampioen Pakistan, Argentinië, India, Spanje en de Verenigde Staten tegen elkaar. De nummers één en twee van beide groepen spelen kruisfinales. „Tegen Austr alië spelen we de laatste jaren goed, Korea is voor mij de outsider," aldus de bonds coach. „In eerste instantie ontlopen we Duitsland en Pakistan, maar eenmaal bij de laatste vier kom je toch alleen maar de absolute toppers tegen." Oranje-doelman Ronald Jansen vond de indeling 'niet mals'. Hij voegde er echter onmiddellijk aan toe: „Als je olympisch kampioen wilt worden, moet je er op de beslissende momenten staan. Je hoeft niet eens alles te winnen, maar als je eenmaal bij de laatste vier zit, speel je gewoon twee finales. Dan gaat het pas echt allemaal gebeuren." Volgens aanvoerder Mare Delissen, die gisteren van de in Barcelona aanwezige IOC-voorzitter Samaranch de trofee voor de toernooiwinnaar kreeg uitgereikt, maakt het niet zoveel uit in welke poule Nederland is ingedeeld. „Australië en Groot-Brittannië liggen ons wat beter dan bijvoorbeeld Duitsland, India en Pakistan, maar dan heb je het over de poulewedstrijden. Ons eerste doel is bij de eerste vier te komen, daarna tref je lou ter potentiële gouden-medaillekandida ten." Barcelona (rtr) - De coach van het Canadese mannenhockey team, Shiaz Virje, heeft zondag na afloop van het olympische kwalificatietoernooi in Barcelo na een onderzoek geëist naar de manier waarop het gelijkspel van India tegen Maleisië (0-0) tot stand kwam. Hij beschuldig de achtvoudig olympisch kam pioen India ervan het op een akkoordje gegooid te hebben met Maleisië, dat nog één punt nodig had voor een ticket naar Atlanta. De afsluitende mon sterzege van Canada op Wit- Rusland (7-1) deed er niet meer toe. „De Internationale Hockey Federatie moet het verloop van de wedstrijd onderzoeken," zei Virje, in Kenya geboren uit Indiase ouders. „We hebben geleerd dat eerlijkheid hoog in het olympische vaandel dient te staan." De spelers van Maleisië en India weigerden de gehele wedstrijd enig risico te nemen. Ook de Indiase coach Cedric Pereira toonde zich uiterst teleurgesteld over het vertoonde spel van zijn pupillen. „Als er ook maar iets waar is van wat er wordt beweerd, dien ik onmiddellijk mijn ontslag in. Wat onze ploeg liet zien, tart elke beschrijving. Het was een wanvertoning. Mijn spelers waren totaal niet gecon centreerd." Barcelona (anp) - De wereld titel in het hockey geeft niet langer recht op een ticket voor het olympisch toernooi. Dat voorstel wil de internationale hockeyfederatie (FIH) in de zomer voorleggen aan haar congres. Dat maakte FIH- secretaris Els van Breda Vriesman zaterdag in Barcelo na bekend. Voor het olympisch toernooi in Atlanta zijn de gastheer, vijf continentale kampioenen en de wereldkampioen automatisch geplaatst. In het kwalificatietoernooi van Barcelona werd gestreden om de laatste vijf startbewijzen. Dat aantal wil de FIH voor de olym pische spelen van Sydney in 2000 verhogen naar zes, om een sterk hockeyland als Nieuw- Zeeland ook kans te geven op olympische deelneming. In dat geval dient de wereldkampioen afstand te doen van de rechtst reekse plaatsing. De gastheer en continentale kampioenen behouden wel het recht op olym pische deelneming. De Champions Trophy wordt dit jaar van 7 tot 16 december gehouden in Madras in India. Drie van de zes deelnemers staan vast: India, wereldkampioen Pakistan en titelverdediger Duitsland. Het trio wordt aange vuld met de top-drie van Atlan ta. Etienne Glichitch, de Franse president van de FIH, werd door IOC-voorzitter Samaranch in Barcelona geridderd. Hij kreeg de olympische orde van verdien ste. Den Haag (anp) - De uitspraak van het Europese Gerechtshof in de zaak Bosman op 15 december van vorig jaar houdt de gemoederen dagelijks bezig en zal dat zeker nog lange tijd hoen. De grote vraag is wat de gevolgen zijn van de uitspraak, waarin onder andere is bepaald dat voetballers aan het einde van hun contract zonder transfervergoeding kunnen verkassen naar een andere club. Hoe het Europese voetbal wordt, kan (heels) afgeleid worden uit de geschie denis. De Verenigde Staten hadden in I al een 'zaak Bosman'. De naam in kwestie? Andy Messersmith, een door snee werper van de honkbalclub Los Angeles Dodgers. Messerschmidt weigerde destijds zijn contract te verlengen. Na een lange arbitragezaak werd hij een zogenaam de 'free agent', waarna hij vrij was te spelen waar hij wilde. De beroeps- teamsporten in Amerika hebben toen een financiële chaos weten te voorko ken. Clubs gingen niet failliet. Spelers en clubeigenaren werkten een interes sant en werkbaar systeem uit. he Europese voetbalunie UEFA ver- Waarde na de uitspraak van het Euro pese Hof dat profvoetbal ernstige scha de is toegebracht. Voorzitter Johans- s°n en de vakbonden doen er verstan dig aan in de VS hun honkbalcollega's te raadplegen. In de loop der jaren hebben Amerikaanse sportwerkgevers en -nemers menig gevecht gevoerd over arbeidsvoorwaarden. Zij zijn het eens over fundamentele rechten en plichten van clubs en spelers; zij hebben leren leven met spelers wier contract is afge lopen en die 'free agent' zijn. Hoewel ook basketbal en American football 'free agents' kennen, zijn de ontwikkelingen in het honkbal het interessantst. Al in 1879, drie jaar na de oprichting van de National League, besloten de clubeigenaren de zoge naamde reserveclausule in te voeren, met als doel greep op de spelers te hou den. Eerst vijf, later zeven en uiteinde lijk alle spelers bleven ook na afloop van hun contract in alle opzichten afhankelijk van hun werkgevers. De (gehate) clausule 10A in de standaard contracten gaf de eigenaren de moge lijkheid onwillige spelers opnieuw een jaar vast te leggen. Het contract bleef op die manier intact en twaalf maanden later trad vrolijk opnieuw de reserveclausule in wer king. Alleen als een andere club inte resse had, kon de bewuste speler, na betaling van een transfersom, elders aan de slag.- In 1969 had een van de sterren van de St. Louis Cardinals, Curt Flood, er genoeg van. De outfielder leefde in onmin met de clubleiding; hij kreeg de gewenste salarisverhoging niet. Ster ker, de Cardinals lieten Flood en pas sant weten dat hij naar de Philadelphia Phillies was verkocht. Flood weigerde de overgang en schreef een brief naar de hoogste baas van de Major Leagues, commissioner Bowie Kuhn: „Na twaalf jaar spelen voel ik mij geenszins het eigendom van wie dan ook en ik wens niet zo maar naar elders te worden ver handeld. Dat is in strijd met mijn rech ten als inwoner van de Verenigde Sta ten. Staat u mij derhalve toe mijn dien sten aan andere clubs dan Philadelphia aan te bieden." Het antwoord van Kuhn was vanzelf sprekend neen. Gesteund door de spe lersvakbond spande Flood een rechts zaak aan. Uiteindelijk, in 1972, deed het Hooggerechtshof wel en geen uit spraak: de eis van Flood werd welis waar afgewezen, maar tussen de regels door was een afwijzing van de reserve clausule te lezen. Het was dan ook geen wonder dat nau welijks drie jaar later een andere spe ler wel succes boekte. Spelers en eige naren besloten het conflict tussen pitcher Andy Messersmith en de LA Dodgers aan een arbitragecommissie over te laten. Messersmith wilde zijn contract niet verlengen, kreeg gelijk en werd tot 'free agent' verklaard: hij mocht bij elke andere club tekenen. Dat deed de werper: een driejarig con tract ter waarde van een miljoen dollar bij de Atlanta Braves. Gevolg van deze 'zaak Bosman avant la lettre' was dat tal van goede en minder goede spelers zich na afloop van hun contract als 'vrij man' te koop aanbo den. De eigenaren schreeuwden hun onvrede uit, maar op jacht naar spor tieve successen contracteerden zij wel de ene topper na de andere. Om te voorkomen dat de zaak - met name financieel - geheel uit de hand liep, streefden de eigenaren naar een vorm van regulering: zij wilden com pensatie voor vertrokken 'free agents'. Daarmee moest worden voorkomen dat de rijke clubs steeds sterker zouden worden. De spelers wilden aanvankelijk van geen regeling weten. Gevolg: in juni '81 brak een spelersstaking uit. Na bijna twee maanden onderhandelen kwamen bonden en eigenaren tot een opmerke lijk akkoord, dat als voorbeeld voor de Europese voetbalclubs en de spelers zou kunnen dienen. Er kwam een sys teem waarbij clubs die 'free agents' kwijt raakten, recht hadden op com pensatie. Elke club kon ongeveer 25 spelers een beschermde status geven. Alle anderen kwamen in een compen- satiepool en konden elders een con tract krijgen. Bij een overeenkomst kreeg de oude club van de speler een schadevergoe ding van 150.000 dollar. In de Neder landse situatie zouden de bij Feye- noord overbodig geworden spelers Blinker en Witschge in zo'n pool kun nen belanden. Anno 1995 is het begrip 'free agent' in de Amerikaanse sportwereld ingebur gerd geraakt. De regels zijn simpel: elke speler die vijf jaar bij een club heeft gespeeld, mag zichzelf als 'free agent' melden. De termijn van vijf jaar is gekozen om te zorgen dat clubs in ieder geval nog enkele seizoenen plezier kunnen heb ben van - in de lagere afdelingen - opgeleide spelers. De compensatiépool bestaat anno 1995 nog steeds en wie bij tussentijdse con tractverlengingen ontevreden is, mag salaris-arbitrage aanvragen. De uit spraak van de arbitragecommissie is bindend. Dat spelers zich aan de meest biedende kunnen verbinden, heeft niet geleid tot het - ook in Europa gevreesde - heersen van de sterke clubs. Behalve de com- pensatiepool, hebben ook de evenredig verdeelde TV-inkomsten, waarin de spelers meedelen, en het unieke 'draft'- systeem (waarbij de zwakste clubs het eerst talentvolle college-spelers mogen kiezen) bijgedragen tot een uitstekend evenwicht. Sinds 1978 is geen enkele club erin geslaagd de World Series twee keer achtereen te winnen. Tussen 1979 en 1995 wonnen zelfs vijftien verschillen de clubs. Wetzikon (anp) - Afrekening in Wetzikon. Voor de deur van de Bank van Zwitserland versloeg de Italiaan Luca Brama ti zondag Adrie van der Poel in de sprint. Het gebeurde op de laatste meter van de negende veldrit in de cyclus om de Super Prestige Trofee. Drie weken geleden in Sint Michielsgestel was dat voorrecht voor de Nederlandse veteraan. Richard Groenendaal eindigde in de Zwitserse plaats op de derde plaats. Derde is het vaste stekkie van de Nederlandse kampioen in de Super Prestige. In negen wedstrijden gebeurde het voor de vijfde keer. In Wetzikon, de laatste grote wedstrijd voor het wereldkam pioenschap op 4 februari in Montreuil, kwamen Bramati en Van der Poel samen voorop. Groenendaal en Van Santvliet konden lange tijd mee, maar niet meer in de laatste omlo pen. Bramati en Van der Poel maak ten er een spannende sprint van. Het verschil was met het oog niet waar te nemen. Achter de eindstreep juichte alleen de Italiaan. Hij werd ook tot win naar verklaard na bestudering van de finishfoto. Wetzikon (Zwi). Veldrit Super Prestige Trofee, negende wed strijd: 1. Bramati (Ita) 1.03.41, 2. Van der Poel (Ned) z.t., 3. Groe nendaal (Ned) op 0.36, 4. Van Santvliet (Bel) 0.59, 5. Vervecken (Bel) 1.50, 6. Pontoni (Ita) z.t., 7. Lukes (Tsj) 2.26, 8. Büsser (Zwi) z.t., 9. Markwalder (Zwi) 2.30, 10. Simunek (Tsj) 3.20, 22. Boezewin- kel (Ned) 5.40. Stand: 1. Bramati 109 punten, 2. Van der Poel 96, 3. Groenendaal 94, 4. Van Santvliet 86, 5. Janssens 83, 7. De Vos (Ned) 74. Wijk aan Zee (anp) - Vassili Ivantsjoek heeft op superieure wij ze het 58e Hoogovens-schaaktoernooi in Wijk aan Zee gewon nen. Het genie uit Lvov zegevierde zondag in de dertiende en laatste ronde op overtuigende wijze over zijn grootste concurrent, de Bul gaar Vesselin Topalov. Het was de eerste keer dat Ivantsjoek in Wijk aan Zee meespeelde. Ivantsjoek verzamelde negen punten, een punt meer dan de Indiër Anand, die het toernooi afsloot met een zege in 107 zetten op Tiviakov. Derde werd Topalov (7 '/O- De Nederlanders presteerden redelijk tot slecht. Jeroen Piket speelde eindelijk weer eens een redelijk toernooi (achtste met 6'A punten). Ook Van Wely was niet ontevreden over het sterkste toernooi dat hij ooit in zijn loop baan speelde, al kwam hij niet verder dan de twaalfde plaats met vijf punten. Jan Timman zal de droevig stemmende laatste plaats (vier punten) zo snel moge lijk willen vergeten. Ivantsjoek was na zijn gelukkig verlopen partij tegen Topalov heel eerlijk in zijn beoordeling. De experts in de perskamer dach ten aanvankelijk aan een regel matige zege van de grootmeester uit Oekraïne, maar Ivantsjoek toonde aan dat zwart op de 34e zet had kunnen toeslaan. „Topa lov verdiende dan ook te winnen, hij had heel goed gespeeld," vond Ivantsjoek. Maar de Bulgaar was in lichte tijdnood en vond door zenuwen bevangen de gemakkelijke com binatie niet. Dat Ivantsjoek in de laatste ronde ook niet vrij van zenuwen was, bleek even later, toen hij een elegant dame-offer miste. Toch was Ivantsjoek tevre den over zijn spel. Ivantsjoek: „Ik speelde niet goed, maar ook niet slecht. Het was een vrij normaal toernooi. Ik heb in de laatste par tij geluk gehad en verder vond ik mijn partij tegen Van Wely heel gecompliceerd. Daarin was ik heel zenuwachtig." Wijk aan Zee. Hoogovenstoernooi. Grootmeestergroep A, twaalfde ronde: Tiviakov (Rus) - Piket (Ned) 1-0, Gel- fand (WRu) - Sokolov (Bos) 1-0, Hübner (Dui) - Drejev (Rus)'/2-'/2, Timman (Ned) - Adams (Eng)V2-'/2, Van Wely (Ned) - Sjirov (Spa) 1-0, Leko (Hon) - Ivantsjoek (Oek)V2-'/2, Topalov (Bul) - Anand (Ind) 1-0. Dertiende ronde: Anand - Tiviakov 1-0, Ivantsjoek - Topalov 1-0, Sjirov - Leko'/2-'/2, Adams - Van Wely 1-0, Dre jev - Timman'/2-!/2, Sokolov - Hübner 1-0, Piket - GelfancM-'/S. Eindstand: 1. Ivantsjoek 9 punten, 2. Anand 8, 3. Topalov 7V2, 4. Adams, Drejev, Sokolov, Tiviakov 7, 8. Piket, Sjirov 6'/2, 10. Leko 6, 11. Gelfand 5V2, 12. Hübner, Van Wely 5,14. Timman 4. Grootmeestergroep B: Delemarre (Ned) - Nijboer (Ned) 1-0, Kuijf (Ned) - Stri- poenski (Oek) 1-0, Onitsjoek (Oek) - Miles (Eng) 1-0, Van der Wiel (Ned) - Garcia (Col)'/2-'/2, Antunes (Por) - Bologan (Mol) 1-0, Gretarsson (IJsl) - Van de Mortel (Ned) 1-0. Elfde ronde: Van de Mortel - Delemar reBologan - Gretarsson'/2-'/2, Garcia - AntunesV2-'/2, Miles - Van der Wiell/2-'/2, Stripoenski - Onitsjoek'/2- '/2, Nijboer - Kuijf 1-0. Eindstand: 1. Onitsjoek 8, 2. Bologan 7, 3. Antunes, Nijboer, Van der Wiel 6, 6. Delemarre, Gretarsson 51/2, 8. Garcia, Stripoenski 5, 10. Kuijf 4V2, 11. Miles 4, 12. Van de Mortel 3'/2. Lienz (anp) - De Nederlandse Marcella Boerma heeft zondag tijdens de eerste wereldkampioenschappen snowboard in het Oostenrijkse Lienz zilver behaald op de parallel-slalom. De wereldtitel was voor de Italiaanse Marion Posch, het brons kwam in handen van de Amerikaanse Sondra van Ert. Bij de mannen werd de Italiaan Ivo Rudiferia wereldkampioen. Het zilver was voor de Duitser Rainer Krug en het brons voor de Oostenrijker Helmut Pramstaller. Thedo Remmelink eindigde als twaalfde. Evenals zaterdag op de reuzenslalom stelde de Achter hoeker weer teleur. In die disci pline kwam de 32-jarige snow- boarder niet verder dan de 22e plaats. Hij was bijna negen secon den langzamer dan wereldkam pioen Jef Greenwood. De 19-jari- ge Amerikaan versloeg over twee runs in 1.50,18 zijn landgenoot Mike Jacoby (1.50,97). Het brons was voor de Oostenrijker Helmut Pramstaller in 1.51,58. Twee andere Nederlandse deelnemers, Frank Germann en Mark Jan broers, finishten' respectievelijk als 25e en 29e in 2.02,85 en 2.06,11. Marcella Boerma 'had zondag tot de laatste run alle uitzichten op de wereldtitel. Een tuimeling verij delde dat de Bunnikse op de hoog ste trede van het erepodium belandde. „De piste was lastig," vertelde de 'zilveren' snowboard- ster. „De zachte sneeuw verander de in een ijsbaan. Ondanks de val ben ik blij met die tweede plaats. Het had goud- kunnen zijn, maar dat gold ook nog voor tien andere meisjes. Het was een heel moeilijk parcours, maar dat hoort bij een wereldtitel." Marcella Boerma was tot vijf jaar geleden alpine-skister. Ze kreeg toen echter in de gaten dat ze in die discipline niets te zoeken had. Ze stapte op advies van bonds coach en vriend Noël Gaddo over naar het snowboarden. Vorig jaar won ze als eerste in de geschiedenis van de Nederlandse Ski Vereniging (NSV) een wereld bekerrace. Op het nieuwe seizoen bereidde zij zich in de herfst voor op de gletsjer in Kaprun. In de wereldbekercompetitie deed ze het rustig aan. De piek diende in Lienz te liggen. Vorige week won ze in het Italiaanse Innichen nog de wereldbekerwedstrijd. „Dat was goed voor zelfvertrou wen. Ik heb bewust naar het WK toegeleefd. Ik voelde dat ik kans hebber was op de parallel-slalom. Op de reuzenslalom kom ik min der uit de voeten, zoals vrijdag bleek," liet Boerma zondag vanuit Lienz weten. De, zilveren medaille vierde de Bunnikse met een Itaüaans eten tje. Of ze de tweede plaats kan verzilveren in de vorm van meer sponsors, betwijfelde de lachebek. Ze hoopt wel dat zich een paar nieuwe geldschieters melden, want de kosten zijn niet mis. Tus sen de 70.000 en 80.000 gulden op jaarbasis. Ze krijgt weliswaar financiële ondersteuning van de NSV en NOCNSF, maar dat is bij lange na niet voldoende voor een heel seizoen. „Het ziet er beroerd uit," geeft ze toe. „Hoewel de bei de instanties me naar vermogen steunen, lap ik zelf jaarlijks een kleine 30.000 gulden bij. Dat heb ik er echter graag voor over, al zijn sponsors van harte welkom." Remmelink was een van de kans hebbers in Lienz, maar de 32-jari- ge Zelhemmer nam zaterdag tij dens de reuzenslalom te veel risi co's, kwam ten val en was kans loos voor een medaille. Zondag bleef hij evenmin van pech versto ken en haalde zelfs de finale niet. Lienz. WK snowboard MANNEN Reuzenslalom, twee runs: 1. Greenwood (VSt) 1.50,18, 2. Jacoby (VSt) 1/50,97, 3. Pramstaller (Oos) 1.51,58, 22. Remme link (Ned) 1.59,70, 25. Germann (Ned) 2.02,85, 29. Janbroers (Ned) 2.06,11. Parallel-slalom: 1. Rudiferia (Ita), 2. Krug (Oos), 3. Pramstaller (Oos), 12. Remmelink. Vrouwen: 1. Posch (Oos), 2. Boerma (Ned), 3. Van Ert (VSt) Mont Tremblant (Can). Wereldbeker freestyle. Mannen. Aerials: 1. Foucras (Fra) 230,22 pnt, 2. Rijavec (OOs) 219,89, 3. Fontaine (Can) 215,98. Acrobatiek: 1. Kristiansen (Noo) 26,90, 2. Baumgartner (Zwi) 25,65, 3. Edmondson (VSt) 24,90 Vrouwen. Acrobatiek: 1. Batalova (Rus) 26,95, 2. Razoemovskaja (Rus) 23,85, 3. Johansson 23,50.

de Stem | 1996 | | pagina 15