19-990,- DE STEM Becker begint aan tweede jeugd Romme schudt Ritsma van zich af Onder vaseline gloeit Elfstedenkoorts Revalidatie Jordi Cruijff vertraagd OemeuweFord t fiesta 1.1 Classic. (Duitse tennisreus (28) grijpt in Australië na vijf jaar weer Grand Slam-titel Wilander en Novaeek betrapt op coke-gebruik KNVB heeft geen spijt Shirahata tien dagen in hogedruk-cabine tigchelaar Breda - Etten-Leur - Oosterhout Robert la Roche monturen Recordaantal toeschouwers op Flinders Park Afscheid Edberg Het dubbeltitel Rayonhoofden nog niet bijeen B News of the World: XNUARI 1996 ien op operatietafel' foto NCRV gaat om de diagnose en ongeboren baby's. Een charisma, zo blijkt van- ïokument. :n aantal patiënten van ie Bodman bracht haar kt met blauwe plekken tweede kind loopt kans n de baarmoeder. Iedere zeven uur durende reis le foetus een behandeling Die kan ofwel de beval- wel de baby een hartaan- in en haar man waren ontdekten dat de enige veeling een levenskans te mentele procedure was, camera en een laserstraal 57 uur) foto archief de stem BI opdracht heeft gegeven de moord op twee studenten lerto Rico. Met haar onder brengt ze zichzelf in gevaar. 1, 00.15-01.45) n muss man sein Duitse Ifilm uit 1951 (zwart-wit). e: Akos von Ratony. Hoof- en: Sonja Ziemann, Willy ch en Hardy Kruger. rter-directeur Enrico Zwic- it met de handen in het haar. dag voor de première van nieuwe operette is de diva - e de Lila - woedend op een je uit het koor, Maria Schip hort voor de première wei- Rose haar rol. Maria ver- <t haar, hetgeen de diva zo lend maakt, dat het verbluf- ubliek plotseling de ster op ;oneel dubbel ziet. ltsland 1,00.45-02.20) doet meer voor u Sport I Door Marcel Luyckx Baselga di Pine - Na een derde en 1 twee tweede plaatsen behaalde Gianni Romme gisteren in Baselga di Pine zijn eerste overwinning in een wereldbekerwedstrijd. De 22- jarige Madenaar hoeft nu ook niet langer Rintje Ritsma naast zich in het klassement van de vijf kilometer te dul- Op het veel bekritiseerde ijs van :lga di Pine scherpte Romme i zijn persoonlijk record met een halve seconde aan tot 6.47,42. De oude toptijd reed hij in maart vorig jaar in Calgary. „Een leuke opsteker. Een ideale race was het niet. Daarvoor lie pen de rondetijden nog teveel op." Gianni Romme verraste iedereen, niet in de laatste plaats zichzelf met een rondje van 30,7. „Ik schrok er zelf van. Het is geen 1500 m, zei ik tegen mezelf." Romme had het voordeel dat hij geen Europees kampioenschap in de benen had en zich ook niet hoefde te sparen voor de mon diale titelstrijd allround komend weekeinde in Inzeil. In Baselga reed hij zijn eerste wedstrijd sinds 10 december, toen hij der de werd in Oslo op de 5 km. Het Nederlands kampioenschap allround begin januari miste hij door ziekte. „Toen heb ik meteen de knop omgezet, de allroundtoernooien uit mijn hoofd gezet." Medaillekandidaat Het eerste-jaarskernploeglid begint nu zelf ook in te zien dat hij op het eerste WK-afstanden medaillekandidaat is op de vijf en de tien kilometer. De vraag is of hij dan ook met de spanning om kan gaan. Die ebde gisteren voor de race weg, toen Henk Gemser hem op zijn gemak stel de. Romme: „Hij praatte op me in. Zei dat er hier niets van mij verwacht werd. Dat hielp." Gemser geniet zichtbaar van de omgang met Nederlands beste stayer van dit moment. „Tot zo'n bonk zenuwen moet je toch maar een entree zien te vinden. Ik heb begrepen dat Gianni vorig sei zoen helemaal blokkeerde. Ook de afgelopen week was hij erg gespannen. Het was te merken dat hij sinds Oslo geen wedstrijd meer geschaatst had. Van de Door Cas Overzier Melbourne - Boris Becker is in 1996 aan zijn tweede jeugd begonnen. De 28-jarige Duitse tennisreus voelt zich als in zijn jonge jaren. Geduld slaat om in vuur. Na enkele stevige worstelpartijen in het begin van het eer ste Grand Slam-toernooi van het seizoen, is 'Boom Boom' Boris niet meer te stoppen. Ook niet door loop- wonder Michael Chang, die in de finale van de Open I Australische titelstrijd in vier sets wordt weggeblazen: 6-2,6-4,2-6,6-2. Boris Becker tijdens de finale op Flinders Park. foto anp NOS: 8.55 Waterstanden. AVRO: 9.02 jrek. 9.55 Vrijzinnig vizier. VARA- belang. 11.02 Punch. HV: 13.08Het I van de twijfel. 14.02 Boven ne (A: 15.02 Ophef en vertier. NpS: io UIT. HV: Kwartier humanisme.un- 12 Jeugdcriminaliteit. NPS: 19-M J iktualiteiten in het Turks. 19.45 Nieu«e jaliteiten in het Marokkaans en U0 Nieuws en aktualiteiten in het c iO/HV/NPS: 21.00-1.00 De avonden. vel en God TIE) Uitgerekend op Flinders Park, waar hij vijf geleden I zijn laatste Grand Slam- overwinning boekte, greep Becker zijn zes de titel. De beloning van karde arbeid, het juiste bege leidingsteam en vrouw Barbara die vurig ver langt dat haar man terugkeert naar de wereld- top. „Er zijn van die momenten dat je je privé-leven voorrang moet geven," verklaar de Becker toen hij de bokaal en de 680.000 gulden in ontvangst ham. Hij dacht terug aan zijn huwelijk en de geboorte van zijn zoon Gabriël in '94. „Daarna heb ik mijn leven compleet veran derd om als tennisser weer te kunnen meetellen." De smeekbede van huwelijks partner Barbara Feltus maakte (Boris wakker. „Haal nog één I keer een Grand Slam-titel. Dat ik nog niet meegemaakt", I vroeg ze hem. Waarop manlief I Van onze verslaggever Melbourne - Een recordaantal I van 388.600 toeschouwers meld- I de zich de afgelopen twee weken I san de kassa's van Flinders Park I 'oor een kaartje voor de Austra- |.ian Open. Dat zijn er 70.000 1 meer dan in 1995. - De winst kwam vooral uit de eer- I ste week, ook al omdat de accom- modatie op Flinders Park een fik- uitbreiding heeft ondergaan, I waardoor er op de 'buitenbanen' meer mensen kunnen. Acht hieu- J we kunststofbanen en drie nieu- I we showcourts werden dit jaar I uit de grond gestampt. Van onze verslaggever Melbourne - Met een derde rand-Slam-titel het dubbel- sPel heeft Stefan Edberg afscheid Sfflomen van de Australian Open. "Rn de zijde van de Tsjech Petr Korda versloeg de Zweed in de miidstrijd het Amerikaans/Cana- Jese koppel Alex O'Brien/Sebas- oanLareau met 7-5,7-5,4-6, 6-1. Edberg en Korda verdienden 130.000 gulden. Edberg is aan zijn laatste jaar in het Profcircuit. De voormalig num- een van de wereld veroverde z® Grand-Slam-titels in het enkelspelwaaronder twee keer Australian Open, tweemaal mbledon en twee keer de US Pen. Op het gravel van Roland arros kwam hij in 1989 tot de ®ale, maar kon in Parijs nooit winnen. I Het vrouwendubbel in Melbourne erd een prooi voor Arantxa San- ™ez-Vicario en Chanda Rubin, e ffl de finale sterker bleken dan ffldsey Davenport en Mary Joe 'ernandez: 7-5, 2-6, 6-4. Mark "Podforde/Larissa Neiland zege- etden in het gemengddubbel- repliceerde: „Ik zal het probe ren, al zal het niet meeval len." Ouder worden en op niveau blijven. Dat valt waar achtig niet mee. Volgens de inmiddels weer topfitte Becker kleven er zowel voor- als nade len aan wan neer de jaren gaan tellen. „In wedstrijden heb je dan steeds het gevoel dat je gemakkelijker verslagen kunt worden. Aan de andere kant ben je op de baan een stuk rustiger, meer ontspannen." Dat laatste onderstreepte Becker op Flinders Park, waar de weersomstandige- den de afgelopen twee weken even grillig zijn geweest als de toernooistart van de kampioen. In zijn eerste twee partijen over kwam Becker bijna waarvoor hij vooraf zo vreesde. Twee keer moest hij vijf sets aan de bak en verbeterde zich daarmee in ver gelijking met zijn vorige twee optredens in Melbourne waar hij na de eerste ronde moest afha ken. Daarna vond de 1.90 meter lange Leimense multimiljonair zijn rit me. Eerst stuurde hij Magnus Larsson en Siemerink-bedwin- ger Brett Steven het bos in. In de kwartfinales liet hij de Rus Kafelnikov kansloos en stoomde hij in de halve eveneens in drie vlotte sets voorbij Woodforde. Concentratie Tijdens de apotheose bereikte hij de hoogste graad van ontspan nenheid, die hij mixte met enor me wilskracht en opperste con centratie. Vooral in de vierde set, toen Becker de opslag van de watervlugge Chang twee keer brak, was het zaak bij de les te blijven. „Pas toen ik hoorde game, set en match Becker was ik zeker van mijn zaak. Want bij een zo gedre ven speler als Chang ben je nooit zeker van de uitslag voordat de laatste bal is geslagen", bena drukte Becker, wiens winst in de finale vooral lag aan het net. Hij liet weliswaar een hoog per centage unforced errors (niet afgedwongen fouten) noteren (47 tegen Chang 21), aan het net scoorde de Duitser 72 tegen Chang 21 procent. Beiden sloe gen elf aces, voor Becker een totaal waarvan hij -zeker niet wakker zal liggen. Maar uit liefst 84 procent van zijn eerste opslag puurde hij punten. Na iets meer dan twee uur en dertig minuten stak hij beide armen in de lucht. Een vreugde dans bleef achterwege. Becker kon het op dat moment amper vatten. „Morgen als ik de kranten opens la en als ik lees: Becker wint eer ste Grand Slam-toernooi van het seizoen, dan ga ik misschien schreeuwen. De hele dag," aldus de nummer vier van de wereld, die voor zichzelf en zijn fans nog een en ander in petto heeft. Voor wie Boris Becker al had afge schreven, heeft hij zelf een ant woord: „Ik ben pas in de herfst van mijn carriere. Dus wacht maar af.." ZIE VERDER SPORT - B3 Henk Huizebosch, een van de vele twijfelaars in het peloton der natuurijsschaatsers. foto anp Westerland (anp) - Erik Hui zebosch, natuurmens uit Gramsbergen, is bereid alles opzij te zetten voor de Elfste dentocht. „Behalve mijn vriendin," zegt de winnaar van de Amstelmeer-mara- thon zondag. Zijn geliefde was op de 50 kilo meter bij de vrouwen net zo oppermachtig als hij op de 100 bij de mannen. De klassieker in Westerland was een voorspel, want onder de vaseline en de schaatspakken gloeit de koorts; de Elfstedenkoorts. Aan de boorden van het met mooi ijs dichtgegroeide Amstel- meer, in de kop van zonnig Noord-Holland, is de Elfste dentocht hèt item. Wanneer is de klassieke schaatstocht langs de Friese steden? Komende vrijdag, zegt legende Jeen van den Berg. Dinsdag of woensdag daarna, verwacht Evert van Benthem, de laatste winnaar tien jaar geleden. Alleen de weerman en de baas zelf uiten twijfels. De Fries Piet Paulusma, die alles weet over hoge- en lagedrukgebieden, vorst en die een ijsgroeipro- gramma in de computer heeft ingevoerd, voorziet een aanval van dooi tegen het weekeinde. Nog altijd zijn er veel wakken en het is de vraag of de vorst straks weer regeert over de dooi. Henk Kroes, de voorzitter van de Vereniging De Friesche Elf steden, bond zondag de' ijzers nog eens onder voor een speur tochtje. Hij merkte al meteen dat een wak bij zijn huis in Bozum nog altijd open ligt. Er waren ook succesjes: ijsmeester Veldstra uit Bartlehiem meldde dat hij op eigen houtje ijsschot- sen in een wak had gelegd en dat die schotsen keurig waren vastgegroeid aan het vaste ijs. Maar de twijfels overheersen bij de specialisten. Kroes weet wat het is om 16.000 mensen het ijs op 'te sturen. In Westerland staat de auto van Erik Huizebosch met bepakte koffers klaar voor de reis naar Oostenrijk, waar woensdag een wedstrijd over 200 kilometer op natuurijs is. Op de Weissensee, 'een traditie bijna. Geboren omdat Nederland te veel kwak- kelwinters heeft. Maar waarom een halve dag in de auto en een halve dag terug, met stramme benen als gevolg, als het in Nederland vriest dat het kraakt, vraagt het peloton zich af. Als het ijs voor het opscheppen ligt en het gesprek van de dag automatisch over de Tocht der Tochten gaat? Coryfeeën als Piet Kleine, Yep Kramer, Lammert Huitema en Arnold Stam zijn zaterdag al naar het zuiden vertrokken, na de wedstrijd op kunstijs in Geleen. De schaatsers die nog even de Amstelmeer-marathon meepikken twijfelen. Hoewel deze week (nog) nauwelijks grote wedstrijden staan gepland in Nederland, is de voorbereiding op eigen ijs mis schien wel ideaal. Huizebosch won zondag de sprint eenvoudig. „Ik hoorde niets en zag niets. Het was kat in het bakkie." De kopgroep bestond uit twaalf man, van wie Bert Verduin de meeste strijdlust toonde. Huizebosch: „Straks vergaderen we over de Weissensee. Van mij hoeft het niet." Zijn vriendin Jenita Smit wil ook wel thuisblijven. „Ik word gek van die twijfels." Hoe bereid je je voor op een Elfstedentocht? Huizebosch, wat dat betreft nog onbevlekt, weet het eigenlijk niet. De avond voor Amstelmeer is hij nog behoorlijk wezen stappen en meer dan een uur of zes in de week traint hij niet. „Al dat geschaats, ik weet het niet. .Voor hetzelfde geld loop je een griepje op." De 70-jarige Jeen van den Berg, levende legende uit de. Elfste dentocht, schaatst op zijn gemakkie mee en eindigt in het grote peloton. Hij heeft genoten van de tocht op het Amstel meer. Zonder problemen, zoals hij zegt, kon hij de kont van zijn voorganger volgen. „Och, de ene dag is de andere niet," zegt hij over zijn gesteldheid. „Ik heb genoten van de omge ving en kon af en toe naar de meisjes wuiven." Als het aan de winnaar van 1954 ligt, is de Elfstedentocht vrijdag: „Als ze dan niet dur ven, kunnen ze het vergeten. Blijft het zo vriezen, dan is de ijsdikte over vier dagen met 16 centimeter gegroeid. Ze moeten gewoon de wakken afzetten en desnoods stukken laten klunen. Het beste zou zijn als het weer zo is als vandaag. Dat was in 1963 ook zo goed." Omstandig- Leeuwarden (anp) - Ijsmeester Piet Venema ziét geen aanleiding de rayonhoofden van de Vereniging De Friesche Elf Steden bij een te roepen. Het ijs van de route langs de elf steden vertoont nog vele zwakke plekken. Venema schaatste zaterdag een deel in tegengestelde richting van de Elfsteden-route. Hij begon in Leeuwarden en eindigde in Dokkum. „Onderwég lagen vele windwakken. Vooral bij Bird- aard en Barthlehiem. Het is absoluut noodzakelijk dat er win- darme dagen komen. Anders kan het kabbelende water nooit bevriezen." Zondag bezocht Venema Sneek. Hij en het rayonhoofd aldaar zagen daar tot hun teleurstelling eenden zwemmen in grote wak ken. Ook een alternatieve route bij Sneek had geen geschikt ijs voor grote aantallen rijders. Het bijeenroepen van de rayonhoofden zou alleen maar valse hoop wekken, vond Venema zondagavond. Een elfstedentocht kan niet eerder dan na het volgende weekeinde plaats hebben, als eerst de wind is gaan liggen en er nog een stuk of vijf nachten met strenge vorst overheen zijn gegaan. heden waarin de ogen tranen van de. ijskoude wind, die de gevoelstemperatuur op 17 gra den onder 0 brengt. „Van de 16.000 starters stappen er dan bij Stavoren wel 4000 op de trein. Bij Bolsward nog wel 4000, zodat 50 procent Leeuw arden haalt. Dat is mooi." In de groep schaatst ook een andere legende mee: Evert van Benthem, de beste in 1985 en '86. Hij moet wel lachen met al die collega's die naar Oosten rijk zijn afgereisd voor de wed strijd op de Weissensee en het Open NK, een paar dagen later op de Plansee. „Als hier natuurijs ligt, blijf ik hier." Van Benthem kan wel inschat ten hoe ze zich zullen voelen, daar in Oostenrijk. „Ze horen al die geruchten over een Elfste dentocht en dan worden ze hartstikke gek." Zelf ziet hij zich niet als kans hebber op een derde zege. Eigenlijk was hij zijn loopbaan aan het afbouwen en hij is pas volop gaan trainen omdat deze winter nou eenmaal scheutig is met natuurijs. En bij natuurijs krijgen de fanaten onweerst aanbare kriebels. Nee, hij ziet zichzelf echt niet voorin eindi gen, hoewel een tocht over 200 kilometer weer heel andere koek is dan eentje over 100. Dat zegt ook Jan Eise Krom kamp, tweevoudig deelnemer en deze week hevig geschrok ken toen hij zijn been open haalde door een val in de schaats van een meisje. „De meeste toprijders van nu ken nen de tocht alleen van televi sie. Moet je eens kijken hoe de koorts toeneemt als die echt wordt afgekondigd. Nee, voor de Elfstedentocht moet je een superdag hebben en alles moet meezitten. Alleen die start al. Je staat opgesloten in een kooi, moet eerst een stuk rennen en dan anderhalf uur door het donker." En Hulzebösch, eerder winnaar van de klassieker op het Velu- wemeer en leider in het zoge naamde Unox-klassement, gaat hij- nou naar de Weissensee of niet? „Voorlopig ga ik eerst maar eens naar de WC." MAANDAG 29 JANUARI 1996 DEEL week heb ik hem bij kont en kop gepakt en hem op een stoel vast geplakt. Ik heb hem gezegd dat het er hier niet om ging Rintje te verslaan. Dat hij los in de kop moest zijn." Ontspannen reed Romme alle concurrenten in de A-groep van het wereldbekercircuit op meer dan 4 seconden. Alleen de Japanner Noake was in de och tenduren onder de 6.50 gebleven. Hij deed dat in de B-groep. Voor het wereldbekerklassement vormt Noake geen enkele bedreiging. ZIE OOK SPORT B2 Melbourne (rtr) - De Internationale Tennis Federatie (ITF) heeft bij de Australian Open in Melbourne geweigerd in te gaan op berichten in de Britse media dat twee tennissers bij een dopingcontrole betrapt zouden zijn op het gebruik van cocaïne. Volgens News of the World zou het gaan om de Zweed Mats Wilander en Tsjech Karei Novacek. Zij zouden vorig jaar bij de open Franse titelstrijd tegen de lamp zijn gelopen. Volgens de Engelse krant heb ben Wilander en Novacek ont kend drugs te hebben gebruikt. Het tweetal heeft internatio naal befaamde advocaten in de arm genomen om hun reputatie te zuiveren. „Uit naam van onze cliënten ontkennen we de beschuldiging ten stelligste", aldus een verklaring van de juristen'. „Een proef met een leugendetector wees uit dat zij de waarheid hebben verteld." Wilander, goed voor zeven Grand-Slamtitels, keerde vorig jaar voor het eerst sinds 1990 terug in de top-vijftig. Hij meldde zich met Novacek, de advocaten en enkele getuige- deskundigen de afgelopen week bij de ITF in Londen, zoals de regels voorschrijven. „De federatie schrapte het ver hoor dat voor de dag erna was vastgesteld", ging de verkla ring van de advocaten verder. „We beginnen nu met de voor bereidingen om de ITF volgen de week in Londen voor de Hoge Raad te dagen." „Wij doen geen mededelingen over individuele onderzoeken en de resultaten daarvan," ver klaarde ITF-yoorzitter Brian Tobin op de slotdag van de Australian Open. „De ITF wei gert elk commentaar zolang niet duidelijk is wat er precies speelt. Het is niet fatsoenlijk iets over iemand te zeggen, zonder dat diegene zich heeft kunnen verdedigen," aldus Tobin. De voorzitter gaf wel toe dat er bij de ITF een beroepszaak aanhangig is gemaakt. Die wordt behandeld door een onafhankelijke com missie. Volgens News of the World .zouden slechts enkele tennisof- 'ficials van de zaak op de hoog te zijn. Het is de officials ten strengste verboden ook maar iets te zeggen, zolang het juri dische gevecht voortduurt. Wilander en Novacek zouden de betrouwbaarheid van de controles aanvechten. Beiden speelden niet in de Australian Open. i Barcelona (anp) - Het genezingsproces van Jordi Cruijff is weer vertraagd. De 21-jarige zoon van Johan Cruijff heeft de loap- en baltraining op medisch advies voorlopig gestaakt. Bij de jonge Cruijff werd een haarscheurtje in het bot van het dijbeen geconstateerd. Jordi liep in september een meniscusblessure op. Hij onder ging op 3 oktober een kijkopera tie, waarbij een deel van de meniscus werd verwijderd. Op 2 november hervatte hij de trai ning, maar hield klachten. Op 13 december werd hij voor de twee de keer geopereerd. Bij die laat ste ingreep werd het scheurtje in het bot van het dijbeen vastge steld, maar gezien de minuscule aard werd gekozen voor rust als genezing. Half januari begon Jordi voor zichtig met de looptraining. In de laatste week werd de baltrai ning daaraan toegevoegd. Tij dens die sessies kreeg de aanval ler andermaal pijn. Bij een scan werd vastgesteld dat het haar scheurtje nog niet genezen was, de meniscus bezorgde de speler geen last meer. Door de tegenvaller dient Jordi zijn loop- en krachttraining minimaal twee weken te onder breken. De clubarts adviseerde hem zich in die tijd te beperken tot het krachthonk. Over de positie van Johan 'Cruijff wordt in Barcelona druk gespeculeerd. Het laatste gerucht wil dat de trainer aan het einde van het sei zoen na acht dienstjaren opstapt. Hij heeft als opvolger zijn vriend Jorge Valdano aan bevolen. Die werd afgelopen zondag na de thuisnederlaag tegen Rayo Vallecano (1-2) bij Real Madrid ontslagen. Cruijff sr. zou wel als adviseur aan de club verbonden blijven. Tiel (anp) - Spijt van zijn beslissing om het hele programma in het betaalde voetbal in het weekeinde te schrappen, heeft Wil van Rhee niet. Maar de manager van de KNVB (competitie- en veiligheidszaken) gaf zondagmiddag rond uit dat de winterse weersomstandigheden hem waren mee gevallen. De KNVB trok het programma vrijdag in uit angst voor bevriezingsverschijnselen bij spelers en publiek. „Ik denk dat er zondag in een flink deel van Nederland gevoetbald had kunnen wor den," bekende Van Rhee. „Maar dat is achteraf praten. We hebben vrijdag nu eenmaal die keuze gemaakt. Klaar over. Daarover moeten we nu niet meer zeiuren." Van Rhee bracht een deel van de zonnige zondag wandelend in de bossen van Rhenen door. „Het was best uit te houden, zeker op de plaatsen waar geen wind stond. Maar op open terrein was het toch ijzig koud. Ach, ik zei het vrijdag al. Op het weer in Nederland valt geen peil te trekken." De data voor de inhaalwed strijden staan volgens Van Rhee nog niet vast. In het begin van de komende week verwacht hij na overleg met de clubs het programma opnieuw vast te stellen. „In februari is er nog voldoende ruimte," ver zekerde Van Rhee. Baselga di Pine - Keiji Shirahata, Japans belangrijkste troef voor de WK allround schaatsen, heeft zich op experimentele wijze op dit sei zoen voorbereid. Shirahata, vorig jaar in Baselga di Pine tweede achter Rintje Ritsma, verbleef onder meer tien dagen in een hoge druk-cabine. De 22-jarige Japanner was met landgenoot Toshihiko Itokawa mid delpunt van een proef van de Senshu-universiteit in Tokyo. Het pro ject werd gefinancierd door groot-industrieel Yoshiaki Tsutsumi, één van de rijkste mensen ter wereld. Akira Kuroiwa, oud-wereld kampioen sprint, staat op de loonlijst' van diens aannemersbedrijf Kokudo. In werkelijkheid besteedt Kuroiwa al zijn tijd aan het bege leiden van het fabrieksteam met Shirahata, die komend weekeinde in Inzeil de grootste bedreiging voor Ritsma zal vormen. Shirahata sliep in september tien dagen in een cabine van twee bij twee meter, waarin kunstmatig een grote hoogte werd nagebootst. „Het was moeilijk ademen," zei Shirahata zaterdag bij de wereldbe kerwedstrijden in Baselga di Pine. „Maar ik voelde wel dat het baat had." De schaatser moest alleen uit de cabine om te trainen en te eten. Shirahata werd begin januari allround-kampioen van Japan. i

de Stem | 1996 | | pagina 11