Waterschade West-Europa 6 miljard VANDAAG LAATSTE LOTEN Nu ruim 4,4 miljoen netto in de Jackpot. Britten lijden aan agressieve 'wegwoede' Ramadan tijd van vasten én gebed China ontkent botsing met Fihpijnse marine Raad van Europa toch in vertwijfeling over Moskou Bonn stuurt Bosniërs weg west je schrijven DE STEM BUITENLAND A5 Rivieroverstromingen kosten wereldwijd 2700 levens ifde bestaat ng evenmin Koop dus snel uw Staatslot mèt Jackpot. Trekking dinsdag 30 januari. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. Impasse gijzeling Irian Jay a Partijen Bosnië eens over troepeninspectie BUITENLAND KORT Tsjetsjenen vallen konvooi aan Jemenitische stam ontvoert toeristen Duidelijkheid over drugshandel geëist Internet-uitgever gearresteerd Levenslang voor rechterhand Toto Rüna Pakistan beschuldigt India 7 JANUARI 1996 de politie wilde, moest handen hebben", zegt an Riet. tiet. uidige politiefunctionaris in de Middeleeuwen er', de commissaris was at'. Van Riet beschrijft niet alleen de orde moes- landhaven, maar dat ze eigenaar waren van een iel. Dat betekende inkom en voor het bordeel toe- Ten tijde van de Franse ïeersing (rond 1800) werd ilitieman 'agent' genoemd eer later kwam de bena- veldwachter', betiteling wordt vaak socieerd met de tv-figuren asnor en Swiebertje. En is een beetje terecht. „De wachter zat inderdaad lmatig bij de burgemeester Hij zorgde zelfs dat het eentehuis schoon was. In ershoek had de veldwach- twee cellen in huis. Zijn w kookte voor de arrestan- weet Van Riet. ;ens de Rotterdamse poli- ian werd de politie-organi- e in de loop der tijd steeds verzichtelijker. „Je kreeg marechaussee, rijksveld- :hters, veldwachters, poli roepen en specialisaties als ïavenpolitie. Dan is het nu :r geregeld." reve schaats >r het aanzien van de politie ft Van Riet weinig kunnen dekken. Het waren hard- ■kende mensen, die soms nsten draaiden van 48 urn en een karig loon. En ook n reden politiemensen zo nu dan een scheve schaats. Ze gen zich volgens Van Riet gal eens te buiten aan over- tig drankgebruik. IRT-affaire heeft nu het izien van de politie schaad, maar Van Riet kwam dens zijn speurwerk voorval- tegen die ook niet mis iren. Zo werd in 1924 in am een zwerver opgesloten een cel. De man kreeg wat ood en werd vervolgens ver- :en. stien dagen later werd hij od in de cel aangetroffen, ank van Riet is al druk bezig et een vervolg op zijn boek. et gaat over de politiege- niedenis vanaf 1940 tot 1957, en de nieuwe Politiewet werd ngenomen. ZATERDAG 27 JANUARI 1996 Van onze correspondent Londen - De veronderstelling dat Britse automobilisten beschaafder en rustiger op de weg zouden zijn dan anderen in Europa, is onderuit gehaald met een ontnuchterend onder zoek. Afgaande op het gezaghebbende 'Lex Report', een jaarlijkste stu die naar de ervaringen en menin gen van Britse automobisten, moet 1995 achteraf misschien worden uitgeroepen tot het jaar van de wegpiraat. Een op de zes Britse automobilis ten verklaarde zich slachtoffer van een geval van 'wegwoede', waarbij het tot een agressieve confrontatie komt tussen bestuurders. De zorgwekkende 'wegwoede' kent vele varianten. Wat begint met een verwijtend lichtsignaal of een opgestoken vinger, kan ontaarden in het rammen van vij andig blik of het lijflijk moleste ren van een andere weggebrui ker. Twee weken geleden kreeg een autobilist in Londen ammo nia in het gezicht gespoten door iemand, die zich benadeeld waande. Bij een ander verkeer- sincident werd traangas in het gezicht van een baby gespoten, die achterin de auto lag. Een directeur van een bedrijf in Cam bridgeshire kreeg onlangs gevan genisstraf, nadat hij een andere weggebruiker had bedreigd met een speelgoedpistool. Het afgelopen jaar werden 1,8 miljoen Britten van de weg gedrukt of tot stoppen gedwon gen door boze medeweggebrui kers. Een kwart miljoen automobilis ten kreeg fysiek te maken met iemand die de verkeersregels anders interpreteerde. Eveneens werden een kwart miljoen auto's opzettelijk beschadigd om een ander een lesje te leren. „Als je weet dat er 25 miljoen auto's op onze wegen klonteren, is 'weg woede' niets bijzonders. Wanneer je te veel ratten in een te kleine doos stopt, vallen ze elkaar ook aan," meende de krant 'The Guardian'. Vergeleken met voorgaande jaren constateert het Lex Report toene mende stress, agressie en geweld op de Britse wegen. De belang rijkste ergernissen die de eilan ders over hun toeren jagen, blij ken: automobilisten die nodeloos in de middelste baan van de snel weg blijven rijden; degenen die links inhalen en bestuurders die racen in de bebouwde kort. De mate van 'wegwoede' blijkt ook geografisch te worden bepaald. In Londen, het zuidoosten van Engeland en in Wales komen fysieke bedreiging en het daad werkelijk aanvallen van een andere weggebruiker vaker voor dan elders in het koninkrijk. Schotten en Noordengelsen schelden vaker of tonen hun rijke repertoire van obscene gebaren. 44 Procent van de inwoners van grote steden zegt het afgelopen jaar slachtoffer te zijn geweest van een vorm van wegwoede. Volgens Dr. Peter March, psycho loog en auteur van het boek 'Bri- ving Passion: The Psychology of the Car' worden veel incidenten veroorzaakt door woede over het niet dimmen van koplampen bij tegenliggers. Dr. March verge lijkt de reactie met die tegen 'sta rende en dreigende ogen'. De Britse Automobilisten Vereni ging RAC heeft er bij de Britse regering op aangedrongen om het vage begrip 'wegwoede' te erken nen als een bestaand fenomeen. De club adviseert om recidivisten te verplichten tot professionele hulpverlening en hun rijbewijs in te nemen tot kan worden aanto nen dat men zijn (of haar) agres sie onder controle heeft. Van onze verslaggever München - De wereldwijde schade als gevolg van rivierovers tromingen is het laatste jaar opgelopen tot bijna 120 miljard gulden. Het zwaarst getroffen werd Azië, maar de totale water schade in West-Europa was met bijna 6 miljard gulden toch uitzonderlijk hoog. De zwaarste economische schade werd geleden in Noord-Korea, aldus Lofter. In dat land bezweek eind augustus een dam als gevolg van overdruk, veroorzaakt door gezwollen rivieren. Mensen waren op tijd geëva cueerd, zodat het aantal slacht offers beperkt kon blijven tot zeventig. Wel ging nagenoeg de complete jaaroogst aan graan verloren, evenals een groot deel van de infrastructuur op het plat teland. De voedselnood in Noord-Korea is nog altijd zo groot, dat de Ver enigde Naties eind december een hulpprogramma in gang heeft gezet om te voorkomen dat 2,1 miljoen zwaar ondervoede kinde ren van honger zullen sterven. In Europa had de economische strop na de voorjaarspiek van '95 het karakter van omzetderving of financiële schade aan gebouwen en privébezit. Langs de Limburgse Maas en de Duitse Nederrijn lag de schade, opvallend genoeg, iets lager dan de record-schade die daar geboekt werd na de kerstvloed van '93. Dat blijkt uit voorlopige tellin gen, opgesteld door de Münche- ner Re, 's werelds grootste scha deverzekeraar tegen natuurfeno- menen. Wereldwijd verdronken de laat ste twaalf maanden minstens 2700 mensen bij rivieroverstro mingen. Het aantal doden ten gevolge van de watersnood van januari/februari '95 in West- Europa bedraagt dertig. Daarbij gaat het vooral om verkeersdeel nemers die van de weg raakten en in de stroom terecht kwamen, of om mensen die tijdens het hozen van water in hun kelder uitgle den, verkeerd terecht kwamen en verdronken. De meeste slachtoffers waren te betreuren in Zuid-China, aldus woordvoerder Lofter van de Münchener Re. In de provincie Hunan voltrok zich begin juni een ramp die ver gelijkbaar was met de water snood van '53 in Zeeland. Liefst 1400 verdronken, 1 miljoen gezinnen raakten dakloos en nog eens 5 miljoen huizen werden zwaar beschadigd nadat de Gele Rivier uit haar voegen barstte. >estaat niet. Er zijn mensen, cocaïne doen. Er zijn lieden ie xtc-tabletten slikken, ver en huismoeders die een shot eid. Maar daarnaast heeft een erslaafde geen behoefte aan ratis heroïne, als wel aan scho ne. En die is in het criminele ille gale circuit nauwelijks voorhan den. Daardoor ontstaan proble men met hygiëne, gezondheid en verloedering. Door het ministerie van Volksge zondheid is inmiddels een proef- experiment in gang gezet, dat tot doel heeft uit te zoeken hoe heroïneverstrekking kan uitpak ken. De doelgroep van dat expe riment bestaat uit zwaar zieke drugverslaafden. Toezicht Belangrijkste vraag voor onder zoeker G. Sturmans, hoogleraar Rijksuniversiteit Maastricht en directeur GGD-Rotterdam, is ot het onder medisch toezicht toe dienen van heroïne eigenlijk we mag. Kün je iemand van zijn ver slaving afhelpen (of verlichting brengen) door deze juist heroïne toe te dienen En wie worden met dit experi ment bereikt? Alleen diegenen die heroïne spuiten of blowen. Voor verslaafden die andere vor men van drugs gebruiken, (cocaï ne, cocktails van coke en heroin crack, xtc) is het geen oplossing, want die drugs kunnen niet het programma worden opgen men. In het buitenland (Zwitserlan Engeland, Duitsland) be;na inmiddels enige ervaring mdt onder toezicht gebruiken of to dienen van harddrugs. De res taten van deze, nogal uiteen pende, projecten zijn niet neg tief. Nederland, dat jaren jJ een pioniersfunctie had op gebied van drugbeleid, lijktd de buitenlandse experimenten worden ingehaald. Het onder medisch toezicht v trekken van drugs, het verp afkicken, legalisering van d zijn niet de wonderen "ie, .e. samenleving van de drugspro matiek afhelpen, ook al W dat voortdurend door P0''. in de publieke opinie Sesd° jet reerd. Dè oplossing bestaat en zo dat al bestreden zou den, ligt ze vooral bij de brug slaafde zelf. Door hem te h® Van onze correspondent Bonn - Duitsland begint op 1 juli met de terugzending van dè eerstrBosnische en andere oorlogsvluchtelingen. „De opbouw van het land kan het beste gebeuren met en door eigen njpij- sen," vinden de deelstaatministers van Binnenlandse Zaken. Onder leiding van hun Bondscol- lega, minister Manfred Kanther (CDU) besloten ze gisteren om de verblijfsduur van alle ruim 320.000 oorlogsvluchtelingen in Duitsland nog één keer, tot 1 juli van dit jaar, te verlengen. Daarna begint de stapsgewijze uitwij zing, al zal er volgens de Beierse minister Beckstein (CSU) geen sprake zijn van gedwongen uit zettingen. Echtparen/vrouwen met kinde ren mogen langer blijven. Zij hoeven pas vanaf midden vol gend jaar op terugkeer te gaan rekenen. Als het tenminste kan. Als er geen gevaar voor lijf en leden of voor wraakneming bestaat. En als er menswaardige leefomstandigheden zijn. Desnoods mogen vluchtelingen eerst zelf ter plaatse gaan kijken. De Duitse regering en de deelsta ten willen met alles rekening houden, als er maar een begin wordt gemaakt met uitwijzing. Te beginnen met alleenstaanden en echtparen zonder kinderen. Alles bij elkaar zijn dat rond de 200.000 personen; bijna tweeder de van het totaal aantal oorlogs vluchtelingen dat in Duitsland verblijft. Een van de criteria die de over heid bij uitwijzing wil hanteren is de datum van aankomst in Duitsland. Anders gezegd: wie het eerst kwam moet er ook het eerst uit. Er bestaat onder de Bosnische vluchtelingen angst, dat ze bij terugkeer alsnog het slachtoffer zullen worden van vooral Servi sche wraakacties. De autoriteiten houden er reke ning mee dat een aantal vluchte lingen onder zal duiken; in de Bondsrepubliek of in buurlan den, waaronder Nederland. Tel kens als er in het verleden repa- trieringsmaatregelen worden afgekondigd, zijn vluchtelingen in de illegaliteit verdwenen. Zo doken medio 1993 talloze, in Ber lijn verblijvende, Kroaten en Ser viërs onder, nadat ze aanzegging hadden gekregen dat ze binnen kort het land uit moesten. De opvang van de honderddui zenden oorlogsvluchtelingen leverde in Duitsland in toene mende mate problemen op. De eerste vluchtelingen werden in 1992 met open armen ontvan gen. Duizenden Duitsers boden toen woonruimte en andere hulp aan. komt de oplossing misschien dichterbij. (ADVERTENTIE) De ramadan is voor moslims niet alleen een tijd van vasten, maar ook van gebed. Daarvan getuigden de meer dan 110.000 moslims die zich op de eerste vrijdag van deze ramadan ver zamelden in Jeruzalem om te bidden in en bij de el-Aqsa mos kee, een van de belangrijkste heiligdommen van de islam, waarvan de koepel op de ach tergrond van de foto nog zicht baar is. De Israëlische autori teiten hadden uit veiligheids overwegingen de vrije toegang tot Jeruzalem aan banden gelegd. Incidenten zijn gisteren uitgebleven. foto reuter Van onze redacteur Wamena - OPM-leider Kelly Kwalik heeft gisteren niet gere ageerd op het dringende verzoek van bisschop Munninghoff om van de dertien gijzelaars ten minste de zwangere Martha Klein vrij te laten. Martha Klein (21) is Nederlandse en verbonden aan de Unesco, de cul turele organisatie van de Verenigde Naties. Zij is de vriendin van Mark van der Wal, een van de andere Nederlandse gegijzelden. Zij is drie maanden zwanger. De OPM-rebellen in het oerwoud van Irian Jaya reageerden gisteren niet meer op herhaalde oproepen via de kort- egolf-radio om de onderhandelingen te heropenen. Pater Theo van den Broek, secretaris van de bisschop, zei dat er nu een impasse is ont staan. Een woordvoerder van het Indonesische leger zei dat alles in gereedheid is voor een ingrijpen door de speciale troepen. Het leger heeft zich tot nu toe in de gijzelingsactie terughoudend opgesteld. Maar de militairen zijn niet gewend te praten met separatistische groepen, laten staan met hen te onderhandelen, daarbij nauwlettend gadegeslagen door de internationale pers. Het moet dan ook niet wor den uitgesloten dat het leger hard toeslaat zodra de crisis is opgelost en de buitenlandse aandacht is verdwenen. Wenen/Belgrado/Zagreb (rtr/afp/dpa/ap) - De voorma lige strijdende partijen in Bosnië hebben gisteren in Wenen een akkoord gesloten over vertrouwenwekkende maatregelen, waaronder wederzijdse inspecties van wapens en troepen. Na drie weken durende bespre kingen kondigde een functiona ris van de Organisatie voor vei ligheid en samenwerking in Europa, die bij het overleg bemiddelde, het akkoord aan. Krachtens het akkoord kunnen de federatie en de Serviërs ter plaatse bij eikaar troepen, wape ninstallaties en wapenfabrieken inspecteren. De partijen zijn verplicht inlichtingen te geven over belangrijke troepenbewe gingen in het kader van maatre gelen om het risico van her nieuwde gevechten in Bosnië te verminderen. De twee delen van Bosnië-Her- zegowina werden het tevens eens over de vrijlating van gevange nen. De vrijlating had op 19 januari rond moeten zijn, maar de door moslims gedomineerde regering in Sarajevo eiste van de Serviërs informatie over vermis ten. De Serviërs beschuldigen Kro atië ervan ten minste 200 solda- ien van Het Bosnisch-Servische leger gevangen te houden. Vol gens Sarajevo houden de Bosni sche Serviërs een onbekend aan tal Bosnische moslims vast. President Ejup Ganic van de moslim-Kroatische federatie binnen Bosnië klaagde gisteren over de aanwezigheid van tien duizenden gewapende Kroati sche Serviërs in Bosnië. Het vre desakkoord van Dayton verbiedt de aanwezigheid van buiten landse troepen, met uitzonde ring van de internationale vre desmacht Ifor die door alle par tijen is uitgenodigd. „Zij zijn een leger in balling schap. Zij zijn de grootse con centratie van buitenlandse troe pen in Bosnië en niemand zegt er wat van," zei Ganic.De Navo en een VN-hulporganisatie zeiden dat er „enige grond" zit in Ganics klacht. De Navo heeft gisteren besloten indien nodig luchtsteun te geven aan de 5.000 man tellende vrede smacht van de Verenigde Naties in Oost-Slavonië, een door Ser viërs bezette regio in Oost-Kro- atië. Kroatië stelt aan de uitlevering van vermeende Bosnisch-Kro- atische oorlogsmisdadigers aan het internationaal tribunaal voor oorlogsmisdaden in voor malig Joegoslavië onder meer als voorwaarde, dat verdachte Bos nische Kroaten voor en tijdens hun proces vrij rond mogen blij ven lopen en hun eventuele straf mogen uitzitten in Kroatië. Grozny - Bij een overval van Tsjetsjeense opstandelingen op een Russisch militair konvooi zijn volgens het persbureau Itar-Tass zeker twintig personen gesneuveld. De rebellen overvielen het konvooi bij Alchan-Kala, een dorp even ten zuidwesten van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. Er onstond een vuurgevecht van een uur, waarbij volgens Itar-Tass twintig rebellen en een aantal Russische militairen omkwamen. De rebellen staken twee voer tuigen in brand- Op een landweg 40 kilometer buiten Grozny werd vrijdag Letsja Sagilov, een vooraanstaande Tsjetsjeense tegenstander van de separatistische leider Doedajev, ontvoerd. Hij werd volgens Itar-Tass 150 meter achter een Russische weg blokkade uit zijn auto gesleurd en meegenomen door tot nu toe onbekenden. Zijn vrouw en kinderen die ook in de auto zaten, bleven ongedeerd. Sana/Parijs - Leden van de Jemenitische stam al-Doman hebben hebben donderdag zestien of achttien Franse toeristen ontvoerd. Dat is vrijdag uit officiële en diplomatieke bronnen in Jemen en Frankrijk vernomen. Een andere bron kon niet uitsluiten, dat ook toeristen uit andere Westerse landen onder de ontvoerden zijn. De ontvoerders eisen de vrijlating van Zubein Doman, een lid van hun stam. Deze is veroordeeld wegens de ontvoering van Bill Spencer, een werknemer van een Amerikaanse oliemaatschappij. Rabat - De belangrijkste vier oppositiepartijen in Marokko willen een parlementair onderzoek naar de drugshandel. Ze hebben daar om gevraagd in een brief aan de voorzitter van de volksvertegen woordiging. Volgens de krant L'Opinion willen de partijen, dat parlement en regering de rol van Marokko in de internationale handel in verdovende middelen aan het licht brengen. De opposi tie is met name bezorgd over de invloed van drugshandelaren bin nen politieke partijen en officiële instellingen. De partijen willen ook weten waarom Marokko nog steeds de grootste hasjproducent is en waarom aan de grens nauwelijks tegen drugssmokkel wordt opgetreden. Verder vragen ze zich af of er een verband bestaat tussen illegale immigratie en verdovende middelen en in hoeverre de hasj wordt geruild tegen ingevoerde harddrugs. Besanf on - De Franse cafébaas Pascal Barbraud die het verboden boek van de lijfarts van de overleden Franse president Mitterrand op Internet heeft gezet, is gearresteerd. Niet wegens de digitale publikatie van Grand Secret, maar omdat hij nog een aantal maanden gevangenisstraf tegoed had wegens achterstallige bet aling van alimentatie. Palermo - Leoluca Bagarella, de rechterhand van de beruchte Siciliaanse mafiabaas Toto Riina, is vrijdag in hoger beroep tot levenslang veroordeeld. De rechtbank in Palermo achtte hem schuldig aan de moord op de agent Boris Giuliano in 1979. Giu- liano had baanbrekend werk verricht bij het opsporen van de kanalen die de mafia gebruikt om zwart geld wit te wassen. Zijn collega en vriend, de agent Bruno Contrada, noemde al in 1981 Bagarella als moordenaar van Giuliano. De „pentiti", spijtoptan ten van de mafia die zijn gaan samenwerken met justitie, maakten de veroordeling mogelijk. Bagarella moet nog terechtstaan wegens talrijke andere moorden en bomaanslagen. Hij zou met name betrokken zijn bij de moorden in 1992 op de anti-mafia- rechters Giovanni Falcone en Paolo Borsellino. Islamabad - Pakistan heeft India er van beschuldigd vrijdag twee raketten te hebben afgevuurd op een moskee in het Pakistaanse deel van Kashmir. Bij de beschieting kwamen negentien mensen om en liepen twintig ernstige verwondingen op, deelde de Paki staanse politie mee. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Islamabad zei, dat Indiase troepen de raketten met groot bereik over de bestandslinie op de grensstad Kahuta hebben afgevuurd. Hij sprak van een bewuste en moedwillige provocatie. Hij benadrukte dat Pakistan tot dusver op zulke provocaties niet heeft gereageerd. Aan de grens tussen het Indiase en het Paki staanse deel van Kashmir doen zich herhaaldelijk vuurgevechten en beschietingen voor. De beschieting van vrijdag is het ernstigste incident in lange tijd. Pakistan en India hebben sinds hun onaf hankelijkheid van Groot-Brittannië in 1947 tweemaal oorlog gevoerd om het het gebied. India heeft geen officieel commentaar gegeven op het incident. Manilla/Peking (afp/rtr) - China heeft ontkend dat het betrok ken was bij een botsing met de Filipijnse marine in de Filipijn- se territoriale wateren. Ook Manilla heeft eerdere beweringen van het Filipijnse leger ingetrokken, dat een kanonneerboot zou zijn slaags geraakt met twee Chinese schepen die Filipijnse wateren waren binnengedrongen. De eerdere meldingen over een Chinees-Filipijnse schietpartij, die maandag al zou hebben plaats gehad, veroorzaakten opschudding, omdat beide lan den al langere tijd op gespannen voet leven. Peking en Manilla betwisten elkaar de Spratly- eilanden, een groep onbewoonde riffen in een olierijk gebied in de Zuidchinese Zee. Enkele uren nadat Peking al alle betrokkenheid bij het incident had ontkend, kwam ook Manilla met een bijgestelde versie. Het gaat om twee niet-geïdentificeer- de schepen en het incident heeft geen enkele politieke betekenis, aldus een verklaring die het Fili pijnse ministerie van Buitenland se Zaken gisteren deed uitgaan. Het is vooralsnog onduidelijk waar de schepen dan wel van daan kwamen en wat zij te zoe ken hadden in de Filipijnse wate ren. Het zeegevecht brak uit, toen een Filipijnse schip twee schepen ontdekte bij het eiland Capones, niet ver van de vroegere Ameri kaanse basis Subic Bay. Toen de Filipijnen een waarschuwings schot losten, vluchtte een van de bodems naar open zee. De andere opende het vuur en trachtte het Filipijnse schip te rammen. De twee schepen bestookten elkaar anderhalf uur met 20-mm- kanonnen, totdat het Filipijnse schip geen brandstof meer had, aldus de zegsman in Manila. Aan boord van het onbekende schip zouden slachtoffers zijn gevallen. Door Bert Schampers Brussel/Straatsburg - Wat nu precies de meerwaarde is van het Russische lidmaatschap van de Raad van Euro pa, is niet duidelijk. Zeker is wel dat de assemblée donderdagavond na de stemming in grote vertwijfeling ach terbleef. „De Raad van Europa zal grondig veranderen," verwacht Hans Gualthérie van Weezei, sinds vier jaar permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de raad. Boris Jeltsin mag dan bijzonder opgeto gen over de opname van zijn land in het Europese forum van democratische lan den, de parlementariërs uit 38 landen vroegen zich na afloop af of ze er goed aan hadden gedaan voor of tegen te stem men. Van de 214 uitgebrachte stemmen waren er 164 voor toelating, 35 tegen en 15 onthoudingen. De op 5 mei 1949 in Londen opgerichte Raad van Europa stelt zich tot doel de vreedzame samenwerking tussen Europe se landen te bevorderen, met name op cultureel, juridisch, economisch en soci aal terrein. „De redenering donderdag was vooral om Rusland niet te isoleren en toch in de Westerse structuren op te nemen," zegt ambassadeur Gualthérie van Weezel. „De Navo is uitgesloten voor Moskou en de Europese Unie ook niet binnen bereik. Dit was het alternatief." Maar een reden tot juichen over de voor Jeltsin gunstig uitgevallen stemmen is er de Nederlandse diplomaat niet. Gualthé rie van Weezel verwacht met Rusland erbij eerder een verwatering van de Raad van Europa. Toch is hij niet helemaal pessimistisch. De assemblée van de raad is volgens de ambassadeur heel actief en vier keer per jaar een vruchtbare ontmoetingsplek van nationale parlementariërs uit de 38 aan gesloten landen. De Raad van Europa is evenwel geen instelling van de Europese Unie en heeft ook geen supra-nationale bevoegdheden. De in Straatsburg gevestigde organisatie houdt zich vooral bezig met het bewaken van de democratie en mensenrechten. Met Rusland erbij, naast de grote vier Groot-Brittanië, Frankrijk, Duitsland en Italië, wint de Raad van Europa aan pre stige. Maar tegelijk moet elke democraat zich afvragen of een land dat het met de mensenrechten en democratie niet zo nauw neemt - en het gebruik van militair geweld niet schuwt - wel thuis hoort in het keurige gezelschap van Europese politici. Ambassadeur Gualthérie van Weezel erkent dat veel afgevaardigden donder dag voor dit dilemma stonden. „Het zal wel om geo-politieke redenen zijn, dat Rusland nu wordt opgenomen. We heb ben destijds ook zoiets gehad met Turkije en je ziet welke kant dat opgaat. Vorig jaar stapten hier alle Turkse afgevaardig den op, toen hun land onder vuur werd genomen in verband met de acties tegen de Koerden. Ze zijn nu weer terug, maar toch, het zegt iets over het huidige kli maat." De afweging was blijkbaar ook voor de Nederlandse afgevaardigden moeilijk. Vijf parlementariërs stemden donderdag tegen het lidmaatschap van Rusland. „Nederland heeft nooit vooraan gelopen om de Russen binnen te halen," zegt Gualthérie van Weezel, die bezweert dat hij ze als permanent vertegenwoordiger geen stemadvies heeft gegeven. „Het gek ke was dat er na afloop respect bestond voor degenen die tegen hebben gestemd." De Nederlandse ambassadeur bij de Raad van Europa verwacht, met 150 miljoen Russen, wel een grote toename van het aantal klachten bij het Europees Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. Elke burger uit de 38 lidstaten kan bij de Raad van Europa klacht indienen als hij meent dat in strijd wordt gehandeld met het Verdrag voor de Rechten van de Mens. „Het probleem is dat momenteel niemand weet, hoe de rechtsgang is gere geld in Rusland," aldus Gualthérie van Weezel.

de Stem | 1996 | | pagina 7