Weekend nn Surfen via sterretje eenentwintig Pooling Het is hommeles in energieland. Brabant, waar de goedkoopste stroom van Nederland geleverd wordt, verzet zich hevig tegen de fusieplannen van minister Wijers van Economische Zaken. Omdat de elektriciteitsprijzen zouden stijgen. Achteraf blijkt de opwinding nogal voorbarig. Al blijft Brabant kritiek houden op de Haagse regelzucht. 'Eng denken? We besteden juist een hoop aandacht aan wat buiten de grenzen gebeurt' Brabant verzet zich tegen plannen van minister Wijers voor landelijk energiebedrijf 1995 E2 i PE STEM ZATERDAG 27 DECEMBER 1995 poor geweest die zijn perso- gebrek aan inzet had verwe- g hard terug: „Waarom moet p de voorgrond? Wij zien hem r opduiken als een kwestie in en dan roept hij allerlei din- els waar zijn. Spoor profileert in onze ambassade." toorzender, een querulant ile instanties, overheden en ;isch, dat klopt, maar dat doe van de gevangenen. Voor hen gelijk. Op sommige ambassa- oneel zich met meer hart voor gevangenen kunnen inzetten, ardop, waarom niet? Natuur- k opletten, want ik moet wel officiële instanties. In Rabat een gesprek met de ambassa- daarin zijn een aantal zaken ;en-" I heb ik gesteund vanaf het j begon met zijn plan. Op de derdaad, omdat Joop nog veel n ik en omdat ik, veel meer dan ,oet houden met de gevolgen. „Stel je nu eens voordat ik met Teleng en een groep familieleden Rabat zou zijn gearn- veerd en dat ons bezoek in een demonstratie tegen de Marokkaanse autoriteiten zou zijn pn ontaard. Dat kon ik we toch niet permitteren. Dan hadden we waar schijnlijk niets voor ae Nederlandse gevange nen bereikt en zon l pLjn bestuur ter verantwoording Nu heb ik in enkele gesprek*?" :en kunnen leggen met Maro t belang van de gevangenen. i twintig j aar van inspanning dat u iets bereikt heeft? wordt veel meer gesproken en in het buitenland. Mf ;en verandering ten goede i nie. Mensen in mijn omgev' ;t goed werk is dat ik doe. k vaak alleen opmerkingen inzet voor die lui, die moe tegen de muur zetten!'" t n die bekendheid, ik ben bhj want het betekent dat de ;aan. Erkenning, ja. En da nig leedvermaak over de m ;gin zeiden: 'Ach joh, dat u bellen diezelfde mensen F ik prima werk lever." J In mijn eigen kerk heb ik die W# :ten overwinnen. Overigen ,e| lat ik van het meest behou .g irotestantse kerk, de zogen de meeste giften voo I I weehonderdvijfenzestig miljoen gulden. Die prijs zouden de Bra- bantse stroomafnemers samen jaarlijks moeten betalen als minister Wijers van Economische Zaken zijn plannen voor een landelijk energiebedrijf doorzet. Een huishouden met gemiddeld verbruik zou daardoor per jaar honderd gulden meer moe ten betalen, had J. Rikken van de Brabantse Kamers van Koophandel vlak voor de pre sentatie van de energienota nog voorgere kend. 'Pure misleiding' noemde Nederlands hoog ste energie-ambtenaar, directeur-generaal S. Dessens, die 265 miljoen deze week. „Dat bedrag is nergens op gebaseerd. De Pnem blijft zelfstandig. Het kan de lage tarieven dus op dezelfde wijze blijven voeren." Hij slaat de spijker op zijn kop, lijkt het, trant zelfs Rikken kan het verlies van 265 biljoen bij nader inzien niet hard maken. Het bedrag viel in drie brokken uiteen. De taste 75 miljoen zat in de zogenaamde 'pool ing'. Met die term wordt bedoeld dat de kosten voor de grote energiecentrales van Nederland gebundeld worden. De energie wordt vervolgens voor een gemiddelde prijs verkocht. Brabant en met name K. Wiechers, directeur Van de Brabantse ener giemaatschappij Pnem, is ervan overtuigd dat de zuidelijke energieproducent EPZ zijn stroom veel goedkoper levert dan de andere drie producenten in Nederland. Als de Pnem haar elektriciteit voor de werkelijke kost prijs van de EPZ zou kunnen afnemen zou dat naar schatting per jaar 75 miljoen gulden schelen. Het is een knappe rekensom, maar met de plannen van Wijers heeft het eigenlijk niet veel te maken, geeft Rikken nu toe. De elek triciteit wordt in Nederland namelijk al sinds 1990 'gepooled'. Het samengaan van de energieproducenten levert dus niet plotseling een extra verlies op. Het was een verrekening van oud zeer. Warmte-kracht j'an de resterende 190 miljoen zette Rikken miljoen in het rood voor het inleveren van l voordelen van de warmte-kracht-centra- 'es De energie van deze nieuwe milieuvrien delijke centrales valt nu namelijk groten deels buiten het systeem van de pooling en fost daardoor minder. Omdat, volgens Rik ten, Wijers van zins was deze energie ook mnen de pooling te brengen zou het voor deel, geraamd op 65 miljoen gulden per jaar, verloren gaan. daar het zal zo'n vaart niet lopen. Rikken aseerde zijn berekeningen indertijd op de dnclusies van de stuurgroep, die onder aan roering van minister Wijers de Elektriciteits et van 1989 evalueerde. Daarin was sprake één landelijk produktiebedrijf aar in de energienota, die Wijers een aand geleden presenteerde, spreekt de Door Wietske Dijkstra om de warmte-kracht-centrales te poolen uit de nota verdwenen. En kan er geen sprake zijn van een verlies van 65 miljoen. Tarieven Tenslotte resteert dan nog 135 miljoen. Dat bedrag zou Brabant verliezen door de tarief harmonisatie. Rikken vreesde dat, na de fusie van de produktiebedrijven, ook distributie bedrijven als de Pnem, zouden moeten fuse ren. Met landelijk vast gestelde tarieven als gevolg. Waardoor de goedkope Pnem zijn voordelen niet meer aan de de eigen Bra bantse afnemers zou kunnen doorberekenen. Schade: 135 miljoen. Maar ook die post was gebaseerd op de plan nen van de stuurgroep. De energienota vaart een veel liberaler koers. Daarin wordt alleen gerept van een fusie tussen de produktiebe drijven. De distributiebedrijven worden uit drukkelijk vrijgehouden en aangespoord tot concurrentie. Dus ook deze verliespost kan Rikken, sinds de energienota, niet meer over eind houden. En zo krijgt topambtenaar Dessens toch gelijk. Hij wijst erop dat in de huidige situatie niet zo heel veel verandert. „De vier Nederlandse produktiebedrijven werken nu al voor drie kwart samen als één bedrijf. „Zet dan ook die laatste stap," zegt hij. „Dan haal je al die voordelen binnen." Hij doelt op schaalver grotingsvoordelen als het inkrimpen van vier directies en stafafdelingen tot één en het stroomlijnen van bij voorbeeld onderhouds- afdelingen. Maar de belangrijkste reden voor samenvoe ging is voor hem dat het nieuwe grootschali ge produktiebedrijf het hoofd kan bieden aan de Europese concurrentie. „Op dit moment wordt hard gewerkt aan de liberalisering van de elektriciteitsmarkt. Die zal er dit jaar nog niet zijn maar het gaat behoorlijk hard." Hij is bang dat de Nederlandse energiebe drijven, zonder schaalvergroting, de boot zullen missen. „Overal in het buitenland zie je bedrijven die in omvang en financieel veel sterker zijn. Daarom moeten wij zorgen voor een bedrijf met een formaat dat de concur rentie aankan." Hij vertelt dat grote stroomafnemers als DSM, Budelco en Akzo zich ook zorgen maken over de concurrentiepositie van de Nederlandse produktiebedrijven. „En die echte groten weten wat concurreren op Euro pees niveau betekent," zet hij zijn argumen ten kracht bij. Brabantse bezwaren tegen de fusie doet hij af als 'eng denken'. „In alle buitenlanden pro duceren de energiebedrijven 10.000 mega watt of meer. Dan is het toch niet logisch dat je daar als Nederlands produktiebedrijf van 3.000 megawatt tegen kan concurreren. Ik vind dat erg nationalistisch gedacht. Straks leggen we misschien de een na de ander het loodje." Eng denken Pnem-directeur Wiechers is het helemaal niet met hem eens. „Eng denken? We beste den juist een hoop aandacht aan wat buiten de grenzen gebeurt," betoogt hij. Om die reden wil de Pnem, samen met collega-distri butiebedrijven Mega Limburg en het Zeeuw se Delta, én zuidelijk energieproducent EPZ, gaan fuseren. „Samen zijn we goed voor een omzet van zeven miljard gulden," rekent hij voor. „Dan zijn we dus even groot als de vier energieproduktiebedrijven, die samen ook een omzet van zeven miljard maken." Het rekenen in megawatts vindt hij niet interes sant. „Het gaat om guldens." De Amercentrale bij Geertuidenberg, waar een belangrijk deel van de Brabantse stroom vandaan komt. foto jan verhoeff Zijn voorkeur voor samenwerking met de zuidelijke bedrijven is ingegeven door de bekendheid en vergelijkbare manier van werken. Bovendien vindt hij 'verticale' samenwerking, waaraan zowel distributie als produktiebedrijven meedoen, belangrijk. „In het buitenland heb je alleen maar verti cale ondernemingen. Juist vanuit concurren- tie-oogpunt ben je niet goed bezig om op een horizontale samenwerking tussen de produk tiebedrijven aan te sturen." Hij illustreert zijn argument met de toe komstvoorspelling van de minister over het landelijk produktiebedrijf. „Het marktaan deel van de vier produktiebedrijven is nu nog 80 procent maar volgens de minister loopt het terug naar 50 of 35 procent. Hoe kan het interessant zijn een onderneming te creëren voor een krimpend marktaandeel," vraagt hij zich af. Volgens een woordvoerster van het ministe rie heeft Wijers die percentages nooit genoemd. Wel heeft de minister altijd gesproken van een krimpend marktaan deel. Verticale samenwer king biedt volgens de Pnem-directeur bij voorbeeld voordelen bij de inkoop van brandstoffen. „Als je alleen gas inkoopt voor de kleinverbruikmarkt is dat niet interessant. Als je ook brandstoffen inkoopt voor elektrici teitscentrales, die ig. In die kringen zijn ze e ankbaar dat hen jn gebleven. Dankzij de g :n zij, en daarom doneren „ft. ;eld is niet helemaal de we ■s., ad is niet iets dat God reg® G van| eigen verantwoordelijkh tinistei :r ineens - onder druk van de Europe- süwconsecluent van een groot- iade|j,c,a''8 Produktiebedrijf. Omdat het lande- ze vee'-B Jbedrijf te veel naar een monopolie riekte. I 'Bens Pnem-directeur K. Wiechers zijn J ,et verdwijnen van de term 'landelijk uktiebedrijf ook allerlei beschermende regelen geschrapt. Zo is het voornemen Wat ik vorige week in deze rubriek geschreven heb is sommigen maar matig bevallen. Zo was Rini van Haperen van PTT Telecom was een beetje in zijn wiek geschoten, omdat ik schreef dat ik naar een andere telefoonmaatschappij verkas zodra dat mogelijk is in Nederland. Daarnaast genoot ik, nog steeds in Australië, de twij felachtige eer om van Pim Gaanderse, de hoofdre dacteur van het ANP, een bijzonder boos briefje te mogen ontvangen. Hij schreef, maar gelukkig meende ik een ironisch ondertoontje te bespeuren, van woede bijna ont ploft te zijn om wat ik over zijn ANP geschreven had. Dat zou te veel eer geweest zijn, temeer daar hij helemaal gelijk bleek te hebben. Alleen daarom al had ik die explosie, die ongetwijfeld lang nage galmd zou hebben in medialand, niet op mijn geweten willen hebben. Ik heb een week geleden geschreven dat het ANP er maar een rommeltje van maakt op Compuserve en dat was dus een stommiteit van mij. De omissie is tot stand gekomen omdat ik er •gemakshalve vanuit gegaan was dat het ANP zijn eigen spulletjes op Compuserve parkeert en onder houdt. Net zoals nogal wat binnen- en buitenlandse landse magazines eigen secties hebben in verschil lende forums op Compuserve. Nou zijn dat veelal week- of maandbladen en die hebben natuurlijk veel minder met de actualiteit te maken dan een persbureau, zoals het ANP is. Maar daar ging het allemaal niet om, heb ik inmiddels begrepen, want Compuserve is een afnemer van het ANP. „Net zoals De Stem dat is," aldus Pim Gaan derse. „Het ANP levert gemiddeld ongeveer driehon derd berichten per dag en die zie ik echt niet alle maal in De Stem terug." Waarvan acte. Het ANP doet zijn werk dus goed, maar Compuserve maakt er daarna een rommeltje van. Want zo blijf ik het noemen als er weinig lijn te bespeuren is in de keuzes die gemaakt worden, en als er consequent zeer slordig omgesprongen wordt met de actualiteit. Gaat die Elfstedentocht in Nederland nu inmiddels wel of niet door? Ik schrijf dit donderdagavond in Byron Bay, New South Wales, waar het vandaag der tig graden was, maar waar het nu even lekker tro pisch aan het onweren is. Twintig uur geleden heeft Mark Woodforde in Melbourne, dertienhonderd kilometer zuidelijker, blijkbaar de halve finales van de Australian Open bereikt en dat wil hier nogal wat zeggen. Ik begrijp best dat Woodforde in Nederland niet naar PTT Telecom nog niet. Dat ben ik ook niet van plan, ondanks de te prijzen beroepseer van Rini van Haperen, die er trots op is daar te mogen werken. Dat respecteer ik bijzonder en ik denk dat het een goede zaak is als er in welk bedrijf dan ook zo'n cul tuur leeft. Het is maar goed dat ik zo'n eind weg zit, anders zou ik nu ongetwijfeld van verschillende kanten horen roepen dat er ook bij ons sommigen iets van zouden kunnen leren, en dat is ook zo. Maar ik blijf erbij dat zoveel losmaakt, maar ANPNEWS, Compuserve dus, heeft de afgelopen week toch steeds, zij het v^ak pas een dag later, de uitslagen gepubliceerd. Maar die kwartfinale van gisteren, ik verval in herhalingen, want ook Willem ll-Ajax heeft ANPNEWS nooit gehaald, is nog steeds niet op het net van Compu serve verschenen. Nogmaals, daar kan het ANP niks aan doen, maar het is uitermate slordig van de kant van Compuserve. ANPNEWS werd bij de invoering gepresenteerd als een actueel medium, maar dat is het helaas niet. Hoe het wel moet is te zien als je in WinCim GO: AP intikt. Dat internationale persbureau wordt op Com puserve wel netjes ieder uur van dag of nacht geac tualiseerd. Al staat er natuurlijk geen letter Neder lands of over Nederland op, zolang er tenminste geen leden van het Koninklijk Huis ontploffen van woede. Goed, die kat naar het ANP is rechtgezet, maar die ik weg ben bij PTT Telecom zodra die het monopolie op de vaderlandse lijnen definitief kwijtraakt en te maken krijgt met concurrentie. Want ik wed dat de concurrentie de prijzen eerder laat zakken dan het voormalige staatsbedrijf. Zo is het ook in Australië gegaan waar Telstra (Telecom Australia) na het opengooien van de markt het leeuwendeel van de buitenlandse gesprekken naar nieuwe leveranciers heeft zien vertrekken, zoals Optus. Telstra zorgt voor de apparatuur en de lokale gesprekken en die zijn nagenoeg of helemaal gratis. En als het spul goed werkt, dan is dat echt het enige waar iedere bezitter van een telefoon naar kijkt. Intussen heeft een aantal slimmerikken een aardige manier gevonden om de abonnementskosten te drukken: sterretje eenentwintig. PTT Telecom heeft de afgelopen jaren heel wat geld gestoken in een reclamecampagne om dat *21 te promoten. Met die code kunt u uw telefoonnummer doorschakelen naar een ander nummer, binnen dan wel buiten het basisgebied. Het kostte geloof ik een gulden vijftig of een vijfennegentig per keer, maar omdat het nooit massaal aangeslagen is, zijn die eenmalige kosten per omschakeling nu naar vijftig cent verlaagd. Verschillende websurfers hebben sterretje eenen twintig nu ook ontdekt. Zit je met een provider bui ten het basisgebied? Zoek een tante in het basisge bied van de provider, die zelf weinig belt, en maak met haar goede afspraken over haar tijdelijke onbe reikbaarheid en over de verdeling van de kosten. Telefoon doorschakelen en surfen maar. Dubbel basisgebied betalen plus die twee kwartjes is goed koper dan een enkeltje buiten het basisgebied. Omdat ik geen tante in Brisbane heb, is het dit maal prijzig surfen voor me, vanuit de Motor Lodge in Byron Bay. Brisbane betekent een long distance call en de hotelier alhier gooit natuurlijk ook nog een toeslag van een paar kwartjes op ieder gesprek. Maar niet getreurd, Byron Bay is een boomtown, vol met hippies en nieuwe rij ken. Crocodile Dundee woont er ook, en in zijn res taurant ben ik al koffie wezen drinken. Hij was er helaas niet, maar zo'n stadje zal toch wel een Inter netcafé hebben, dacht ik. Dat klopte zowaar. Er stonden twee Mac's in een hoek en daar kon je tegen betaling van een paar dollar een half uur op surfen. Daar had ik dus geen moer aan, want er zat nog geen programma op om DOS-floppen te lezen, zodat ik er mijn al op de Toshiba vervaardigde epis tels helaas niet mee kon verzenden. John Hayward, de eigenaar van het hotel, zei dat-ie het helemaal niet erg vond dat ik nog een paar 'runs' naar dat nummer in Brisbane moest maken om mijn spulletjes naar Nederland te krijgen. Hij had zeker net de uitdraai van de telefoonrekening van kamer zeven gezien. Wie ook eens naar Byron Bay wil, maar eerst eens wil zien hoe het er allemaal uitziet: ze heb ben een website. Het adres: http://www.om.com.au/ planet byron. Om met Mick Dundee af te sluiten: 'Goodday mate, have a good one...' meestal op verschillende brandstoffen gestookt kunnen worden, kun je spelen met de hoeveelheden die je inkoopt en zo gebruik maken van de schommelingen in de markt." De zuidelijke integratie zou betekenen dat de EPZ losgerukt moet worden uit. de samen werking met de andere drie produktiebedrij ven met wie de zuidelijke energieproducent immers al grotendeels als een bedrijf ope reert. Wiechers vindt het een geweldig vooruit zicht. „Die hechte samenwerking is juist de reden dat het zo slecht gaat," fulmineert hij. Vooral de pooling van produktiekosten, vol gens de Pnem-directeur 'het meest verwerpe lijke instrument', moet het ontgelden. „De EPZ is een goede producent maar dat blijft door de pooling onzichtbaar." Toch is de afstand tussen Den Haag en Bra bant niet op alle fronten even groot. Op het punt van de duurzame energie bij voorbeeld, een van de belangrijkste onderwerpen van de energienota, speelt de Pnem een belangrijke rol. „Het is een van de bedrijven die een belangrijke bijdrage leveren aan duurzame energie," geeft topamb tenaar Dessens de Bra bantse energiemaat schappij een aai over de bol. „Bij voorbeeld door het initiatief van de groene stroom." Aan de andere kant laat Pnem-directeur Wie chers zich lovend uit over de liberalisering van de energiemarkt die minister Wijers in de nota nastreeft. Rikken, van de Brabantse Kamers van Koop handel, is het roerend met hem eens. Tegelij kertijd vindt hij dat de minister dan ook con sequent moet blijven. „Als de minister het over marktwerking heeft moet hij niet tege lijkertijd op fusie van de produktiebedrijven aansturen want dan is er van marktwerking geen sprake meer." Rikken blijft hartstoch telijk voorstander van de zuidelijke samen werking. Door het verdwijnen van de lande lijke 'pooling' en optimaal gebruik EPZ ver wacht hij dat de 265 miljoen toch weer in beeld komen. Niet als verlies, maar als winst van de zuidelijke integratie. De energienota wordt waarschijnlijk in maart of april door de kamer behandeld. Dessens verwacht dat de politiek de nota zal onderschrijven en dat de betrokkenen uitein delijk ook overstag gaan. „De kracht van de argumenten moet de doorslag geven," zegt hij. Koorddanser Ondertussen wacht, op het hoofdkantoor in Eindhoven, EPZ-directeur H. van Meegen de ontwikkelingen af. Hij is geen tegenstander van de fusie tussen de vier energieproduktie bedrijven, maar hecht tegelijkertijd sterk aan de samenwerking met de regionale dis tributiebedrijven. „Die wil ik nooit meer kwijt," zegt hij. „Daar haal ik mijn markt vandaan." Hij hoopt dat beide partijen tot een redelijk aanvaardbare oplossing komen en heeft daar ook alle vertrouwen in. Uiteindelijk moeten de aandeelhouders over het lot van de EPZ beslissen. En die aandeelhouders heten Pnem, Delta en Mega; de drie zuidelijke energiedistributiebedrijven. Hij vergelijkt het lot van zijn bedrijf met dat van een koorddanser. „Maar we zullen niet van het koord vallen," verzekert hij. „We leren aardig balanceren. En we hebben een stok in de hand: dat zijn de aandeelhouders."

de Stem | 1996 | | pagina 43