Subsidie voor KNVB ter discussie VT WONEN FEBRUARI 6 Op die dag stierf een stukje Amerika' Brug op weg naar Rotterdam Vader en zoon Petaio de cel in voor afpersing Er is meer tussei hemel eri aarde -ill C A verkocht bh's die kanlier kunnen veroorzaken 4Soepoorlog9 verdeelt dorpen in Groningen Diepvriesmaaltijden >ft.. %H A &ÖÜ1 DESTEM BINNENLAND Kamer wil geldkraan dichtdraaien als voetbalbond meer dan 100 miljoen aan tv-rechten opstrijkt Moeder overleden meisje voorgeleid in Middelburg Broeder De Wit uit Oudenbósch maakte tekening over Challenger-ramp •*ry~ - Extra: Woonwinkelgids 1996 met de 375 beste woonwinkels van Nederland Speurhond ruikt drugs in kunstbeen <41*46* Hi Cn At I %HïJh§M FStfiNCt* 'ïza&tt ft,.7h.S$S?4 %mK wm 5?&Na,iö Hs. N&ltt CW#»MA M< &ut.t**t <S**#Ö«Y samivw ->r. Z*t>* W«fc ZATERDAG 27 JANUARI 1996 'JANUARI 1996 A2 -Brittannië en Ierland: envelden en vooral langs Noordzeekust enkele wbuien. Maxima net iets het vriespunt; zondag in ld en het westen van :land middagtemperatuur 4 graden. en Luxemburg: In het .een veel bewolking en wegend droog. Maxima -2 graden. d- en Midden-Frankrijk: :dag wolkenvelden en selijk wat sneeuw, ijzel of i. Zondag in de zuidweste departementen enige tijd mogelijk voorafgegaan sneeuw of ijzel. Elders g. Zondag maxima van +1 d in het noordoosten tot 5 Vendee. -Frankrijk: Wolkenvelden, af en toe zon en vooral zon- van tijd tot tijd regen. In de neeën en Franse Alpen :n ca 1500 ook sneeuw, ima rond 9 graden, aan de dellandse Zee-kust en aan oet van de Pyreneeën enke aden hoger. ugal: Sterk wisselvallig en wegend bewolkt weer. Van tot tijd buien, misschien eer. Middagtemperatuur de kust rond 14 graden, nje: Half tot zwaar bewolkt mkele buien, mogelijk ook eer. Maxima van 11 graden ;s de Golf van Biskaje tot 16 ;s de Costa Blanca en de ta del Sol; in het binnenland kouder. arische Eilanden: Zaterdag kenvelden en enkele buien, onweer is mogelijk. Zon- meer zon en overwegend og. Maxima rond 21 graden, lorca en Ibiza: Zaterdag toden met zon en vrijwel ral droog. Zondag meer rolking en een toenemende is op een bui. Ook onweer is mogelijk. Middagtempera. ir rond 15 graden, iekenland en Kreta: Zater- veel bewolking en een ele bui, mogelijk met weer. Zondag enkele opkla- gen en overwegend droog, ndag maxima van 10 graden Thessaloniki tot 16 in het dwesten. litsland: Aanhoudend koud :er met een schrale oosten- nd. In het algemeen veel wolking en overwegend oog. Overdag lichte of matige rst. In het zuiden tempera- rond of net iets boven het espunt. vitserland: Wolkenvelden en oral zondag later op de eeuw, beneden 1300 meter ergaand in regen. In Wallis Graubunden overwegend foog. Middagtemperatuur e dalen meest tussen 0 en +5 aden. ostenrijk: Overwegend veel ;wolking en vooral in Stier- arken en Karinthië af en toe leeuw, beneden 1000 meter ;gen, mogelijk ook ijzel. In het oordoosten maxima enkele aden onder nul, in de dalen in irol iets boven het vriespunt. lagram: ed-droef- er-trein- -el-dolen- ist-steur- •ut -tuner - ier-rebel- ^ge-zager- lk-klant- iar-graan- ler-veger- folder intern gondel ulster urgent roebel zwager ankiet angora ■groeve FIGUURZAAG onveranderd snijdend koud Vrieskoud Nederland stookt zich naar record door de oostenwind. Binnen snort de centrale verwarming. De Nederlandse Gasunie wrijft zichin de handen. pe kachels werden opgestookt naar een Nederlands record. In het etmaal van donderdagoch tend zes uur tot en met vrijdag ochtend zes uur leverde de Gas unie in totaal 530 miljoen kubie ke meter aardgas. Het oude re- oord van 14 januari 1987 werd daarmee met een miljoen kubieke meter verbeterd. De wind zorgt ervoor dat de warmte rond de woonhuizen verdwijnt. Normaal blijft altijd nog een geringe hoe veelheid warmte rond woningen hangen maar die is nu verdwe nen. Het was gisteren echt winterweer omdat delen van het land ook door sneeuw werden bedekt. Dat gaf problemen in het verkeer, het minst nog in het westen van het land. De wegen waren op veel plaatsen glad; gistermorgen telde vooral Limburg veel files en tegen de avond had het verkeer in het oos ten van het land veel last. De ANWB heeft alle verloven voor medewerkers ingetrokken, om altijd over voldoende man kracht te kunnen beschikken. Ook het stads- en streekvervoer liep door sneeuwval vertragingen op en er vonden tientallen aanrij dingen plaats. De wegenwacht had handenvol werk om auto's met pech weer draaiend te krij gen. In Hardenberg kwamen twee mensen om het leven toen ze door een slippende vrachtwagen wer den geschept. Ook cv-monteurs maken over uren. Ze krijgen te maken met uitgewaaide waakvlammen die niet meer aan willen. Ook achte- stallig onderhoud leidt tot veel problemen, het aantal meldingen over kapotte installaties is over stelpend. Radiatoren onder een tochtig raam bevriezen gnel en datzelfde geldt voor leidingen die tegen het dakbeschot liggen. Op veel wateren zijn inmiddels vaarverboden van kracht. Dat gebeurt bij een ijsdikte tussen acht en twaalf centimeter. Door varen zou de veiligheid van schippers in gevaar brengen en bovendien lopen beschoeiingen en sluizen schade op. Over het IJsselmeer varen tussen Amster dam en Lemmer binnenschippers in konvooi, begeleid door vijf ijs- brekers. Veel veerdiensten zijn in de pro blemen gekomen. De sneldienst Terschelling-Harlingen is uit de vaart, de avonddienst Terschel- ling/Vlieland-Harlingen is opge schort en ook de verbindingen met andere Waddeneilanden merken de gevolgen van de kou de. Ook kleine veren, zoals de pont bij Schoonhoven, de verbin ding Ermelo-Zeewolde en nog enkele verbindingen kunnen de ijsgang niet meer aan. De benzineverkopers in de NO- VOK is inmiddels aangeraden een cent wintertoeslag te rekenen bij de verkoop aan de pomp. De toeslag geldt ook voor huisbrand olie. De toeslag vindt de NOVOK no dig om de hogere kosten door moeilijker aanvoer naar de sta tions en bij het overpompen te compenseren. Tankwagens zijn bij sneeuw en ijzel langer onderweg, luidt de verklaring van de NOVOK. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt dat het kabinet de subsidiekraan naar de KNVB en het betaalde voet bal grotendeels moet dichtdraaien, als de bond straks meer dan 100 miljoen gulden voor de uitzendrechten van voetbalwed strijden op tv opstrijkt. De WD vindt dat de overheid het geld beter kan besteden aan de amateursport en de gehandicap tensport. D66 vindt dat 'op zijn minst' het amateurvoetbal moet meedelen in de buit van de tv- rechten. De verkoop van de uitzendrech ten van de voetbalwedstrijden, waarvoor een aantal kandidaten in de race is, levert de KNVB in ieder geval meer dan honderd miljoen gulden op. De overheid is nu jaarlijks tientallen miljoenen guldens kwijt aan het betaalde voetbal. Zo steekt het Rijk onder meer geld in de veiligheid in en om de stadions, het pasjessysteem, van dalismebestrijding en suppor tersverenigingen. Het WD-ka- merlid Rijpstra vindt dat Terps tra in overleg met de sportbonden moet gaan bekijken welke over- Van onze verslaggever Temeuzen - De moeder van het tweejarige meisje dat woensdag avond dood werd aangetroffen in een woning aan de Nieuwediep- straat in Terneuzen, is gisteren voorgeleid aan de rechter-com- missaris in Middelburg. Die be kijkt of de aanhouding Van de 34- jarige vrouw rechtmatig is uitge voerd. Het staat nog niet vast of de vrouw schuldig is aan de dood van het kind. Laboratoriumtes ten moeten uitwijzen waaraan het meisje is overleden. De resul taten van het onderzoek zullen over een week of twee bekend I zijn. Woensdag werd al sectie 'verricht op het stoffelijk over schot, maar aan de hand daarvan kon de exacte doodsoorzaak niet worden vastgesteld. heidsinvesteringen voortaan voor rekening van de voetbalbond zelf moeten komen. „Ik heb er geen probleem mee dat de KNVB een groot contract af sluit, maar tegenover die lusten mogen ook wel wat lasten staan," aldus Rijpstra. In een brief aan Terpstra oppert hij de vandalis mebestrijding, supportersvereni gingen, stewards en het pasjes systeem in de toekomst geheel voor de rekening van de bond en de voetbalclubs te laten komen. De WD vindt wel dat de over heid moet blijven opdraaien voor de kosten van de politie die bij de wedstrijden wordt ingezet. D66 en het CDA, die ook het mes willen zetten in de overheidsuit gaven voor het betaalde voetbal, voelen er wel voor de politiekos ten te laten betalen door de KNVB en de voetbalclubs. In de Tweede Kamer is al vaker ge vraagd om de politiekosten bij wedstrijden door te berekenen naar de voetbalclubs. Het kabi net heeft eerder laten weten daar niets voor te voelen. Dat was voordat de discussie over de ver koop van de uitzendrechten los barstte. Een meerderheid in de Tweede Kamer voelt er inmiddels veel voor dat werk niet meer uit over heidsgelden te financieren als de bond straks de vette buit van de tv-rechten binnenhaalt, bleek gisteren in antwoord op kamer vragen. De beveiliging van de stadions en begeleiding van supporters heb ben vorig seizoen 14,5 miljoen gulden gekost. Alle sportbonden in Nederland, met uitzondering van de KNVB hebben inmiddels de sportkoepel NOCNSF gevraagd bij de zend gemachtigden hun belangen te verdedigen. De verenigingen zijn bang dat hun sporten in gedrang komen door het miljoenencontract van de KNVB. Vanuit Deest is gisterochtend de basculebrug die het sluitstuk vormt van de nieuwe Erasmusbrug in Rotterdam op transport gegaan naar de havenstad. Het 1600 ton wegende stalen gevaarte is bij constructiebedrijf Ravestein op een ponton in elkaar gezet. Drie sleep boten waren nodig om het ponton met daarop de 33 meter brede en 85 meter lange brug te trekken. Afgelopen nacht om drie uur is be gonnen met het op zijn plaats hijsen en monteren van de brug. Rond middernacht moet die operatie zijn voltooid. Het installeren van de elektrische en hydraulische installaties en het aanbrengen van 1100 ton ballast, die nodig is als contragewicht, zal nog enige maanden ■vergen. Op 5augustus moet de Erasmusbrug open gaan voor het verkeer. - fotoanp Utrecht (anp) - De rechtbank in Utrecht heeft gisteren twee le den van de Amstelveense familie Petaio, de 49-jarige direc teur/eigenaar van eenmans-slijperij 'Louis' en zijn 23-jarige zoon, veroordeeld tot celstraffen van respectievelijk 3,5 en 2 jaar wegens afpersing. Vader Petaio heeft zich volgens de rechtbank schuldig gemaakt ran afpersing, poging daartoe, bedreiging, verboden wapenbezit en steunfraude. Klanten van 'Louis' ontvingen exorbitant ho ge rekeningen voor het slijpen »an gereedschap en werden ver volgens met doodsbedreigingen tot betalen gemaand. Zoon Petaio was zijn vader in Jer van de zeven ten laste geleg- oe afpersingszaken behulpzaam. De rechters omschrijven de prak- bjken van het duo als 'zeer agres- s'ef. Beiden hebben 'op brutale wijze inbreuk gemaakt op de per soonlijke levenssfeer van de slachtoffers' en 'zoveel angst in geboezemd dat sommige bena deelden slechts anoniem durfden te getuigen'. De rechtbank woog mee dat de twee al indrukwekkende straf bladen hebben en dat zij neven inkomsten hebben verzwegen voor de sociale dienst. De vader, tijdens de uitspraak weggedoken in een jack met de opdruk 'Jezus leeft ook voor U', moet 30.707,50 gulden terugbetalen aan de staat of nog eens 136 dagen zitten. (ADVERTENTIE) Wt BID you GOOOÖye BUT WE WILL NEVER FOR set you FLORIDA- n.33 A.M 3AWÏAR.Y SB, mt) De tekening van broeder Leonides de Wit. 01 'derpojow do '6 's)|U!l oi"B 8' q 'S)(U!| 6ub6u[ z 'siu!l auJBP lUu overal te koop ï»i* Woonwïnkelgïds Door Paul de Schipper Oudenbosch - Het oog accep teerde wat het verstand wei gerde te bevatten. Live op de tv spatte een ruimteschip met zeven mensen uiteen in een bol van witgeel vuur. De vuur- staart werd een langgerekte gaswolk. Losgeslagen hulpra ketten raasden zigzaggend, doelloos langs de hemel. „An incident," sprak de man in de controlekamer met toonloze stem, „een ongeluk." Nog diezelfde avond zette broe der Leonides de Wit uit Ouden bosch zich aan het tekenen: „Ik was perplex, ik was kapot, ik heb tranen gehuild, ik wilde die tra gedie uitbeelden: de angst, de ontroering." Tien jaar geleden op 28 januari 1986 om 17.38 uur onze tijd ver ongelukte het ruimteveer Chal lenger, 73 seconden na de lance ring. Het was zo'n moment dat de wereld even ophield met ademen. Wie het zag, vergeet het nooit: dat mooie, tegelijk rauwe beeld van die gaswolken tegen een staalblauwe hemel. Op die dag stierf een stukje Amerika. Op die dag stierf ook de moeder van Scott en Caroline McAuliffe, die altijd blijmoedige lerares van de High School in het stadje Con cord in de staat New Hampshire. Christa McAuliffe was een van de twee vrouwelijke astronauten aan boord. Ze zou lessen natuur kunde verzorgen vanuit de ruim te. „We reiken naar de sterren," zei ze voor ze aan boord ging van het ruimteveer. In een speciale gedenkhoek in de Concord High School hangt nu een reproduktie van de tekening van Leonides de Wit, de Ouden- bossche broeder van Saint Louis. Vier februari 1986 staat erop. Zes dagen na de ramp had De Wit zijn verwerking artistiek vorm gegeven: „Pas toen ik de datum eronder zette, had ik mijn emo ties een beetje onder controle." Via de Amerikaanse luchtmacht stond hij zijn werk ter herinne ring af aan de 1200 leerlingen van de scholengemeenschap waar de verongelukte McAuliffe les gaf. Nog steeds onderhoudt hij dat contact: „Omdat de dood van Christa McAuliffe me ontzettend heeft aangegrepen. Ze wilde in de toekomst stappen, nieuwe werel den openen. Helaas duurde het maar 73 seconden." Al sinds de lancering van de Spoetnik is De Wit geïnteres seerd in ruimtevaart. Daarvoor, tijdens zijn werk met scholieren in Nederlands-Indië, organiseer de hij modelbouwclubs. In de ja ren '60 haalde De Wit de Neder landse televisie met een door hem ontworpen luchtvaartspel. Nog elke dag fascineert de ruimte hem. In zijn kamer staan tiental len ingelijste tekeningen, onder meer geïnspireerd op de verken ningen van de ruimtetelescoop Hubble, die lichtsignalen opving Zou er in die nieuwe spelling alsnog iets gedaan kunnen worden aan onze spreekwoordelijke kou? Ik heb name lijk een Indische schoonmoeder en als ik het over klap: pertanden heb, denkt zij aan klapperbomen en dat scheelt toch al gauw een graad of veertig. Eigenlijk is het helemaal niet koud, maar sinds we drie nationale en vier satelliet-zenders voor dit kleine landje hebben, probeert de een de ander af te troeven met nog bardere voorbeelden van wat er kan gebeuren als het een paar graden vriest. Ook de thermometer is in de greep van de reality tv ge komen. Zonderlingen met een barometer die tot voor kort alleen nog maar op bedenkelijke kalenders krom me spreuken mochten bedenken, worden nu aangezien voor heuse autoriteiten. Op slag zijn we al die verregende middagen aan zee ver geten op dagen dat ons een onbewolkte hemel voorspeld was. Niemand durft vandaag te geloven dat het morgen heel aangenaam weer wordt. Er hangen meer mensen aan de lippen van Erwin Krol en John Bernard dan dat er morgen nog naar de kerk gaan. Als die weermannen zeggen dat het koud is, is dat van rechtstreekse invloed op de gelooftemperatuur, dan denkt iedereen ook dat het hier Siberië is. Tegelijkertijd is al die kou heel behaaglijk. Het is een prettig excuus om alleen met jezelf bezig te zijn. Hebt u recentelijk nog iets hartverwarmends gezien? MERIJN Amsterdam (anp) - Het kledingconcern C A heeft begin deze maand in Nederland tien bh's verkocht die mogelijk kankerver wekkende stoffen bevatten. Het gaat om een zijden bh en een slip voor de prijs van 18 gulden, zonder merknaam. Dit heeft een woordvoerder van C A gisteren bekendgemaakt. In de bh's zouden kleurstoffen met kankerverwekkende aminen voorkomen. Vanaf 1994 eiste het kledingconcern wereldwijd van alle leveranciers dat zij deze stof fen niet meer zouden verwerken. C A heeft nu het vermoeden dat één afnemer een oude partij bh's heeft gemengd met een goede partij. De bh's waren bedoeld voor de uitverkoop. Op 16 januari werd C A in Ne derland getipt door Duitse colle ga's dat er mogelijk iets mis was met de bh's. Die zijn toen meteen uit de verkoop gehaald. Vanaf 1 januari werden ze verkocht. Het gaat zowel om soft- als beugel- bh's in de kleuren wit, zwart en roze. De witte bh's leveren geen enkel gevaar op. Regelmatig laat C A partijen testen in een laboratorium. Daar werden de aminen nooit ontdekt. Bij een onderzoek van een Duitse consumentenorganisatie bleken onlangs enkele bh's echter niet in orde te zijn. Duitsland komt vol gens de woordvoerder van C A binnenkort als eerste land met wetgeving, die gebruik van de omstreden aminen verbiedt. Schiphol (anp) - Drughond Tessa die op Schiphol tussen passagiers speurt naar verdovende midde len, vond gisteren een halve kilo marihuana in het kunstbeen van een Duitser. Bij een controle rook de hond de drugs, die waren verstopt in de prothese van het linkeronder been. De 33-jarige man kwam met een vlucht uit Ghana op Schiphol aan. De marechaussee hield hem aan. Dat overkwam ook een vrouw uit Venezuela. Die pro beerde in haar bontjas twee kilo cocaïne Nederland binnen te smokkelen. Ze liep tegen de lamp omdat het opviel dat haar jas op merkelijk zwaar was. van 12 miljoen jaar oud, licht dat kort na de oerknal moet zijn ont staan, ergens in een sterrennevel. De Wit tekent de ruimte als een collage van de natuur: melkweg stelsels, sterrenbeeld boven een huisje aan een gracht met wilgen: „Want de kosmos is natuur, zoals ook de bomen natuur zijn. McAu liffe wilde die natuur bij ons brengen. Dat was haar ideaal. Daar stierf ze voor." Bedum (anp) - Soepoorlog in Groningen. Op 16 februari staat in Adorp het eerste wereldkampioenschap bonensoep koken op het programma. Een dag later vindt nog geen tien kilometer verderop in Bedum voor de tweede keer het we reldkampioenschap snert koken plaats. de erwtensoep wordt opge diend, is volgens Kramer puur toeval. „Op 16 februari was een geschikte accommodatie vrij." Van der Velde is niet van plan het erbij te laten zitten. „Ik be kijk of ik het nog kan verhinde ren. In ieder geval moet het predikaat wereldkampioen schap weg. De wereldkam pioenschappen snert koken, zuurkool maken en bonensoep koken zijn door ons wettelijk gedeponeerd." Kramer vindt dat hij slecht is behandeld door Van der Velde. „Als ik een bedankbriefje van hem zou hebben gekregen was ik op de hoogte geweest van de plannen. Dan had ik geen we reldkampioenschap bonensoep koken gehouden." Van der Velde wil de onenig heid met Kramer na de evene menten uitpraten. „Onder het genot van een kop snert of bo nensoep." De organisator van het snert koken, Henk van der Velde uit Bedum, is kwaad op zijn Gro ninger collega Fokko Kramer, brein achter het bonensoep kampioenschap. Kramer was vorig jaar voorzit ter van de jury van het wereld kampioenschap snert koken. Dit jaar wordt het georgani seerd onder auspiciën van de Stichting Oud-Hollandse Ge rechten Groningen en die heeft Kramer uit de jury gezet. „Hij is blijkbaar in zijn kruis getast dat hij niet bij de organi satie is betrokken en wil mij daarom dwarsbomen," aldus Van der Velde. „Geen sprake van," zegt Kramer. „Ik had mijn soepkampioenschap al rond toen nog niet bekend was dat er weer snert zou worden gekookt. Ik wil Van der Velde helemaal niet in de wielen rij den." Dat de bonensoep een dag voor Breda - Uit de kop van een artikel in De Stem van gisteren valt op te maken dat diepvriesmaaltijden veel of te veel bacteriën bevatten. Dat is niet juist; diepvriesmaaltijden bevatten juist veel minder bacteriën dan de zogenaamde koelverse maaltijden. Daarop werd gedoeld. Overigens stelde de Consumentenbond (die een aantal kant-en-klaar- maaltijden onderzocht) wel vast dat geen van beide categorieën de ge wone, verse maaltijd volwaardig kan vervangen. (ADVERTENTIE) Zondagavond 22.20 uur Nederland 1 j wrffc. Programma over mensen en hun inspiratie Presentatie EkS' Dieuwertje .Blok ^ÊÊm ffet kan ook anderjt WÊk

de Stem | 1996 | | pagina 3