Volgens lijnen van geleidelijkheid da mispakten wel 'n beetjen HÉ JA, DAT KEN I Gezichten verzamelen Pee wisselt niet Uitgestreken Goede uitslag Majesteit Niet voor een gat te vangen Kus-zone 'iu tij Uv DU 'fe-' X'w DE STEM ZEELAND Ik k-k1 ff f r. Ik- ff 5 tjf,f \Y1AF if' RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN Snelheidscontroles op Tholen ZATERDAG 27 JANUARI 1996 C4 Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Jan Jonkman, Frank Deij, Cees Maas, Wim Kooijman Ronald Verstraten en Ad Roos. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden op- en/of aanmerkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. HONDERD gezichten zie je wanneer je door de stad loopt. En het gekke van al die gezich ten is dat ze je in eerste instantie vreemd voorkomen, je hebt het gezicht immers nog nooit gezien. Maar na een seconde of zo is het een heel vertrouwd beeld, het past ineens in jouw wereld alsof het nooit is wegge weest. Dat gaat heel snel met gezich ten. Eerst denk je: hé, bestaat dat gezicht ook Met die neus, dat haar en zo'n mond, die com binatie Nog nooit gezien, dat is vreselijk nieuw. En voordat je van je verwondering bent beko men, beeldt het gezicht zelf uit: jahoor, dit gezicht met die neus, dat haar en deze mond bestaat en het is helemaal niet nieuw, het was er altijd. En wanneer je om je heen kijkt in zo'n drukke winkelstraat, worden tientallen vreemde gezichten heel vertrouwd. Zo verzamel je gezichten. Maar je moet wel kijken. (CM) LANGS ZOUTE wegen ben ik naar de stad gegaan. De brug was neer, de wachters waren nergens te zien. Ik reed door en stopte op het grote plein. Een ijzige wind greep me bij mijn nekvel toen ik uitstapte. Uit hoge gebouwen keken men sen op mij neer. Pee was er al. Pee was er altijd. Blauw van de kou stond hij stijf op de stoep. Ik liep op hem toe, maar een vrouw was me voor. Ze trok haar portemonnee en gaf hem een gulden. Pee nam het munt stuk aan, zonder een spoor van emotie. Hij wist nooit goed hoe hij zijn dankbaarheid moest tonen. De vrouw kreeg mij in het oog. Duur hè!, zei ze terwijl ze haar portemonnee terugstopte. Autoportieren begonnen te slaan, claxons maakten een oorverdovend lawaai, de ramen van de gebouwen werden open gegooid. DUUR, HÈ. DUUR, HE. DUUR, HÈ!!, klonk het onheilspellend. De ramen gin gen dicht en toen was het weer stil. Wat reken je tegenwoordig vroeg ik hem. 'Drie gulden per uur. Maar er wordt goed voor me gezorgd. Om de paar uur komen ze even naar me kijken. En als ik te vol zit, halen ze me leeg.' En 's avonds? 's Nachts 'Dan is het rustig. Er zit wei eens een junk aan me te ramme len, maar ik geef geen krimp. Soms, op een koopavond, zijn de mensen extra gul. Ik sta dan een beetje in de schaduw, weet je. En dan kunnen ze niet pre cies zien wat het kost, of hoe lang ze mogen blijven.' Hij begon zachtjes te grinniken en er kwam een vreemde trek om zijn mond. 'Vorige week had ik er nog zo een, begon hij. Stopte me twee rijksdaalders toe. Ik zeg: je mag maar een uurtje blijven. Vent kwaad, wil De Blokken bellen, maar ziet er vanaf.' En wat heb je toen gedaan Geld terug gegeven 'Nee, ben je gek. Hier, kijk op mijn buik. Daar staat het toch: Pee wisselt niet Ha, ha, ha.' Zo kende ik hem helemaal niet. Ik heb hem gegroet en ben stil letjes weggegaan. Het plein af, de brug weer over. Nog ver bui ten de stad hoorde ik zijn cyni sche lach. 'Pee wisselt niet! Ha, ha, ha. Pee wisselt niet.!' Thuis zette ik de auto meteen in de Binnen rook het naar vers gezette koffie. 'Hoe was het met Pee wilde mijn vrouw weten. Ik weet het niet, ik heb hem niet gezien, zei ik tegen haar. (R.V.) ECHT GEBEURD op de afdeling burgerzaken in een van de gemeentehuizen in Zeeuws- Vlaanderen. Ambtenaar: „Goe demorgen mevrouw, kan ik u helpen." Vrouw: „Ja mijnheer, ik kom voor een uitstrijksel" Ambtenaar: „Ja dat kan mevrouw, wat is uw geboorteda tum. Alstublief, de kosten zijn vijf gulden". Tevreden verlaat de vrouw het gemeentehuis met in haar tas een uittreksel uit het bevol kingsregister. Schijnbaar onbe wogen kijkt de ambtenaar de dame na, glimlacht en vraagt met een uitgestreken gezicht: „Wie kan ik helpen?" (FD) '3 jibr -vA .039? r^drneï IN BELGIË zijn de drankcon troles de laatste tijd flink opge schroefd. Een Hulstenaar reed vorige week zaterdagavond in de door de politie opgezette fuik ter hoogte van Stekene. „Meneer, ebde gij alcoholische dranken gebruikt," vroeg de agent bars. „Ik heb veel alcohole gezien, maar niet gedronken," ant woordde de Hulstenaar. „Want ik ben naar de voetbalwedstrijd Sint-Niklaas - Lokeren geweest. „En...wie heeft er gewonnen," informeerde de agent. „Lokeren met 2-3," antwoordde de Hulste naar. „Ha, dat zijn mijn man nen," sprak de agent. „Meneer rijde gij maar verder en blaas maar eens op nen anderen keer." (RS) IN Zeeuws-Vlaanderen, en wellicht ook nog wel over de grenzen van deze regio heen, draagt de gemeente Axel het predikaat 'cultuur-minnend' te zijn. Die liefde geldt dan met name de beeldende kunst, waarvan vooral in het winkel centrum van dit plaatsje ver scheidene voorbeelden te vin den zijn. Zelfs de glascontai ners hebben er een eigen gezicht. Volgens rechte lijnen van geleidelijkheid, Mondri aan indachtig.foto wim kooyman ZE HADDEN het er maar druk mee, die mannen van de recht bank in Middelburg. Het fiere overheidsgebouw was aan de binnenkant naakt. Waar elk zich zelf respecterend gebouw een kloek statieportret van Hare Majesteit met prins Claus aan de muur hangt, moest het Middel burgse bolwerk van rechterlijke wijsheid dat ontberen. Waarom weet niemand, maar het was er nu eenmaal niet. Op de tweede etage, in de muur bij de trap, boven het hoofd van de bodes werden professioneel vier gaten geboord. In die gaten kwa men dan weer een soort pluggen en daar zat-dan weer een mooie, grote, glazen plaat gemonteerd. Zesduizend gulden kostte die plaat, zo zeiden ze. En het was ook nog eens het portret van Hare Majesteit. Zónder Claus. Kijken. Nog eens kijken en nog eens goed kijken. Niets te zien. Geen Majes teit. Of toch wel. Onder een hoek van pakweg dertig graden, dus met een scheef oog, valt er een artistieke weergave van Majesteit te zien. Da's dus goed fout, zou je den ken. Of misschien is het wel kunst die we in onze onwijsheid weer eens niet begrijpen. Of misschien moeten we Majesteit wel met een scheef oog aankijken. Of mischien is het wel de bedoeling dat zij ons wel en wij haar niet zien. Of misschien is er gewoon niet goed nagedacht. Een glazen plaat voor een witte muur. Een Majesteit die je niet ziet, maar er wèl is. (AR) ONDER de kop 'Goed nieuws voor wie binnenkort vanuit Brugge een lange, eenzame reis onderneemt', laat de stad Brugge ons weten dat zij een noviteit heeft. Vlakbij het spoorwegstation krijgt Brugge als eerste Belgische stad een zogenaamde 'kiss and ride-zone', waar verliefde paartjes naar hartelust kunnen zoenen om zodoende ongestoord afscheid te kunnen nemen. Het is wel de bedoeling kort te parkeren, een innige kus uit te wisselen en de weg te vervolgen. Het bericht vermeldt overigens niet of er ook een maximale kus- pardon, parkeertijd gaat gelden. (JJ) OOK de brandweerkorpsen van Kloosterzan- de en Vogelwaarde ondervinden hinder van de barre, winterse omstandigheden. Gisteren waren ze actief in de Kwikstraat in Klooster- zande, waar een landbouwschuur in lichter laaie stond. De brandweermannen wilden op een gegeven moment de schuur met het bekende rood-witte lint afzetten. Maar de daarvoor benodigde paal tjes kregen ze met geen mogelijkheid de kei hard bevroren grond in. Enfin, spuitgasten zijn niet voor een gat te vangen. Creatief als ze ook gisteren waren, gebruikten ze een carnavalspop die ze aan de achterzijde van de afgebrande schuur aantroffen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE rice mitt de Scdatxfréete Over ouw schoonouders moej nooit nie klaogen, oort'r alt gezeed. Die ijje zelf uitgezocht. Voldoen die nie dan ijj't verkeerd aongeleed. Daor val niks tegen in te bringen vaneigen, maor da's wel 't geval bleette rest van de familie en voor aongetrouwd gel 't bovenal. Mijn zwaogers da gao nog wel, maor waortie ulder verstand gezeten èt toen ze nog jonk waoren en zulder eerste stappen op vraiersvoeten èn gezet, is mij 'n raodsel! Waortie mee naor uis gekommen zijn indertijd.... de mijn zijnt nie, om d'n donder nie, maor meer wil'k'r nie over kwijt! Gustao deenk dasse slank is en da's dan vaneigen oe g't bekijk. Agge zeg: alles meette dikte van n'n olifant is slank, dan esse gelijk. Maor de meeste mensen verstaon daor toch wel wa d'anders onder, on durfd'r iets over te zeggen, ist fout. G'è gelijk n'n oop gedonder. Nou eet z'ost niks, zeg ze, maor jao, van de wind kom't nie vaneigen. Dure vent zout'r allicht meer over keune zeggen, maor dien duts moet zwijgen. Most'k overlest in Ulst in da winkelcentrum zijn; t'was mijnen eesten keer, gunter aont staosjon vroeger. Bleijenberg zat taor, maor die zit'r nou nie meer. Ge keu taor koffie krijgen en wie zat taor deenkte, mee nog e vrommens of drie? Tante Gustao! En bozze geven dasse deej en daorom zag ze mij deenkeluk nie, "Mor ik eur wel en ook da gebaksken op eur bord van zeker 'n alf pond. Die zak'k's elpen docht'k, voor de leut zomaor; 's lachen op zijnen tijd is toch gezond „Ttoee sekonden in de mond, twee uur int lijf en twee jaor op ouw eupen, Gustao wa gij?" Da zeej'k zo da's't ammel goed oordegen en twint liep'k'r op mijn gemaksken verbij. 'oen keek'k's om ofz'r om moste lachen! Da was eel wijd van daor! De allemachtug sjagrijnug keken mij die vier wijven daor maar...! Mfc I li'sf-K\.A~T i V hi/ - .t Daor gaonk nog meer van oren docht'k, die zijn nie voor 'n grapken is mijn gedacht. Da klopten. De bui brak al los nog uren voor ank 't eigeluk aoi verwacht. Mee zijn vieren waore ze bij mijnen ingel gewist om ulder te beklaogen. Ze waoren g'affronteerd! Oe'k zoiets kost toen? En ze bleef maor lope zaogen. Eur familie te schande maoken en dan net Gustao, toch al zo'n gevoeluge vrouw! Ik maor zeggen dass' ommers toch over da slank zijn en da nie eten alt zo'n kot ouw.. maor t'ielp nie. Ik was n'n badden, n'n onterik, ne vent van niet! Jao 'n grapken maoken mee ouw familie, 't wil wel 's mispakken, lik agge ziet. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- KEN Aardenburg - Maria Hemel vaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbevlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H, Petrus Apos tel. zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDE- EEN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelop neming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 11.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie. zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 9.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zond. Hu. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Triniteitskerk). zond. 9.30 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 11.00 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. llu. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pas torie te bereiken. OOST-ZEEUWS- VLAANDEEEN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. E. V. Acker, Hulst, tel. 0114-313167. WEST-ZEEUWS- VLAANDEEEN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. F Buijsse, tel. 0117- 301407 (bgg. Ziekenhuis Oost burg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. C. Dochy, tel. 0115-491346. Van onze correspondent Tholen - De politie in Zeeland houdt deze en de komende twee weken bijna dagelijks snelheidscontroles. Daarbij wordt speciaal gelet op wegen waar klachten over te snel rijden binnen zijn gekomen. Bij wegwerkzaamheden zullen extra controles worden gehouden. Aanleiding daarvoor is het recent verongelukken van een wegwerker, aldus de politie. De controles vinden zowel binnen als buiten de bebouwde kom plaats. Donderdag 1 februari wordt het verkeer op de Oesterdam in de gaten gehouden en zondag 11 februari staat de apparatuur op de provincia le weg N288, vrijdag 16 februari is de Ten Ankerweg in de bebouwde kom van de kern Tholen aan de beurt. De overige controles zijn met name in de omgeving van Goes en Zierikzee. HIJ WORDT er ook nogal eens te pas en te onpas bijgehaald, A.A.L.G.M.K., te H., maar, één geluk: hij heeft het graag. Op de avond VAN BIJ ONS op 12 januari jongstleden in Den Dullaert te Hulst ook weer. We kennen allemaal zijn drugsbeleid. Wat was er kort te voor gebeurd? Raadslid K., voor de WD, kwam de raadszaal binnen: „Burgemeester, ik verkoop WIET 8 huit lingeriemerk)." D'n burger om te oosten van vaneigen. Ahja, maokt dat mee! Zo zijn er nog van die dingen. Voor mannen als Free, Piet Scheerders van Ambras, Piet Polletiek of straks de Buutreedners zaken om op af te springen als Pietje Pin op zijn zeug natuurlijk. Voor VAN BIJ ONS jongstleden maakte op de wijze van het traditionele 'De Bierbroederkes' Piet Scheerders, het GROTE DOUWE EGBERTSLIED 1. En 't was in Zeeuws Vlaand'ren, dat landjen in .'t zuiden van Ne-der- land, de mensen in Ulst aaijen gjèren een pintjen in ul-der hand. Refrein: en hij dronk daar alsmaar, Van Nelle, Douwe Egberts, en Koffie Hag, en 't leek wel alsof tij de wassende maan voor de zon aanzag. 2. Uit Limburg kwam tij om de Hulster gemeente te lei-ei-den op Klooster geleerd om altijd Ambras te vermij-ij-den. Refrein: en hij dronk daar alsmaar, Van Nelle, Douwe Egberts, en Koffie Hag, en 't leek wel alsof tij PABO WALSOORDEN als LUCTOR zag. 3. Nou zijnder in Ulst veel kafeekes zonder zijn bie-ie-ren ze dealen daar koffie uit, die is verschrikkelijk die-ie-re Refrein: en hij dronk daar alsmaar, Van Nelle, Douwe Egberts, en Koffie Hag, en 't leek wel alsof tij een veld mee papaver als hennep zag. 4. Een kafee zonder bier is voor Kessen een huis zonder ra-a-men van dat edele vocht noemt hij moeiteloos honderden na-a-men Refrein: en hij dronk daar alsmaar, Van Nelle, Douwe Egberts, en Koffie Hag en 't leek wel alsof tij in 't Laantjen op Klooster een sporthal zag. 5. 't Sukses van die sjopkes kende spoedig geen gre-en-zen uit Belgen en Frankrijk kwamen mee horden fore-en-sen Refrein: en hij dronk daar alsmaar, Van Nelle, Douwe Egberts, en Koffie Hag en 't leek wel alsof hij de Kaai van de Paal voor de Vest aanzag. 6. 't Was slimmer gewist dien handel op school te beginnen of en andre plek dan een koffie kroeg te verzinnen. Refrein: en hij dronk daar alsmaar, Van Nelle, Douwe Egberts, en Koffie Hag en 't leek wel alsof hij Bleijko Beton voor een kerk aanzag. 7. Van Dijk verkoopt vis, in 'n sekssjop zijn boeksken te krijgen en Kaijser het Raadslid verkoop WIET voor tengere lijven Refrein: en hij dronk daar alsmaar, Van Nelle, Douwe Egberts, en Koffie Hag en 't leek wel alsof tij Morres mee zijn Meubels voor Pot aanzag. 8. Natuurljk is Kessen niet tegen de Koffie Baronnen als extra verdienste is tij zelf een sjopken begonnen Refrein: en hij dronk daar alsmaar, Van Nelle, Douwe Egberts en Koffie Hag en 't leek wel alsof tij de kaai van Walsoorden ais zwembad zag. Antoine heet die sjop, daar keuje alleen koffie krijgen het is in de Honte, ge zult'r nie werrem van krijgen Refrein: en hij dronk daar alsmaar, Van Nelle, Douwe Egberts, en Koffie Hag en 't leek wel alsof tij de Graanbeurs in Ulst voor de Perk aanzag. 10. In 't kafee drinkte bier, bloemist verkoop inkel blommen want anders dan zulde bij Kessen op de koffie kommen Refrein: en hij dronk daar alsmaar Van Nelle, Douwe Egberts, en Koffie Hag en 't leek wel alsof tij de Keldermanspoort voor een bar aanzag en 't leek wel alsof tij een lot van de kerk voor parkeerbon zag en 't leek wel alsof tij de polder op Graauw als een racebaan zag en 't leek wel alsof tij Clouseau op de mart voor Ambras aanzag en 't lijkt wel alsof tij in Dagblad de Stem zelf een aandeel èt. Pegam

de Stem | 1996 | | pagina 27