DE STEM 'Eerst kanaaltunnel, dan WOV' A AX De pestvogel is terug van weggeweest lansen bv. O ~o m c\ - HOERA en SSIONELE ZONNETUNNEL )ER BED Delta Anders: 'Tweede Groene Hart in gevaar door toltunnel' 'Samenwerking maatschappelijke organisaties nodig' Terneuzense burgemeester Barbé op nieuwjaarsreceptie Maritieme Vereniging: Koopovereenkomst Unitron de groots Pleidooi voor 36-urige werkweek bij Cerestar Sas en ACZC Sluiskil Minister wijst huiverige Zeeuwse Staten op nut aanbestedingen vervoer pS5S^«<£, 4 februari ECHT WAAR T iel, in de AAT 20 te AXEL Rl Leather- and Jeansnight in Terneuzen Axelaar bekent 35 inbraken HEAO Breda Accountancy Co-op Accountancy Bedrijfseconomie Bedrijfskundige Informatica Commerciële Economie International Business School Management, Economie en Recht 16 X 81 oositie opgebouwd, erkoopkantoren apan en Singapore. 00 machines van de gehele wereld slektronische.tele- obielindustrie. catie, installatie en langrijk onderdeel de onderneming 1eco een (m/v) fting Electrotechniek :n, zoals nstallatie- :den in woord en geschrift -veld - opgericht in 1956 - lensgerichte aanpak Van y breeze extra lang ftR halen Zeeland Van onze verslaggever Goes - De toltunnel onder de ffesterschelde is een gevaar voor de rust en de natuur in het Tweede Groene Hart van Nederland: Zeeland. Tevens zal door de veranderende verkeersstroom Antwerpen wor den geïsoleerd en is Zeeland alleen nog maar een doorgangs weg tussen de Rotterdamse haven en het Europese achterland als Frankrijk en Engeland. Dat schrijft de politieke partij Delta Anders in een brief aan minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat). De brief is bedoeld om de argumenten van de partij, die tegen de tunnel is, in de dis cussie in de Tweede Kamer te betrekken nu het Rijk de regie voor de tunnel heeft overgeno men. 'Het project is een maatje te groot voor Zeeland geworden,' meldt de partij fijntjes. Delta Anders is bang dat als de tunnel als een internationale ver binding wordt gezien, er een zeer reëel risico bestaat dat de hoofd verbinding tussen Rotterdam en de industriegebieden in Frank rijk en de Frans-Engelse kanaal tunnel via Zeeland zal lopen, en niet meer zoals nu het geval is via Breda en Antwerpen. In dat geval zal het Tweede Groene Hart van Nederland verloren gaan, schrijft de partij. 'Het Tweede Groene Hart is de Zeeuwse Delta', zo gaat de milieupartij verder, 'die als een blauw-groene oase is gelegen tus sen de stedenring van Rotterdam, via Bergen op Zoom naar Ant werpen, Gent en Brugge.' Rotterdamse bedreigingen zijn niet uit de lucht gegrepen, meent Delta Anders. De concurrentie met de Vlaamse havens is stevig en Rotterdam heeft er alle belang bij via het Westerscheldebekken zowel Antwerpen als Zeebrugge de wind uit de zeilen te nemen. In de brief aan de minister wordt gewezen op het nog jonge samen werkingsverband dat de Rotter damse haven met Vlissingen heeft gesloten. Delta Anders somt de andere argumenten van de partij op die al bekend zijn: de tunnel wordt onbetaalbaar en zal Zeeuws- Vlaanderen eerder isoleren dan openleggen. Beter is het geld te steken in volwaardige veerver- bindingen. De laatste jaren zijn de veren in Zeeland verwaar loosd in afwachting van de WOV, maar desondanks toont een pro vinciaal onderzoek aan dat de gebruikers de veren een rapport cijfer van 7,5 geven. De Zeeuwen zijn niet ontevreden over hun veerverbindingen, dus geef ze nog betere veren en laat die tun nel vallen, zo luidt de slotcon- cluisie in de brief. Van onze verslaggever Terneuzen - Burgemeester R. Barbé van de gemeente Ter- neuzen vindt dat een tunnel onder het kanaal Gent-Ter- neuzen bij Sluiskil er moet liggen voor de aanleg van de WOV is voltooid. Wordt de tunnel later aangelegd, dan dreigen er in de Kanaalzone verkeersproblemen te ontstaan door de afwikkeling van het ver keer door de WOV-tunnel. Barbé hield zijn pleidooi om 'vooral de tunnel niet te vergeten' gisteren tijdens de nieuwjaarsbijeen komst van de Maritieme Vereni ging Terneuzen. Hij wees er, ten overvloede, op dat het wegver keer nu al dagelijks veel opont houd (en dus extra kosten) heeft doordat de brug bij Sluiskil per etmaal vele uren open staat. „Ondertunneling is een harde noodzaak, zeker als straks het Verkeer van de op afzienbare ter mijn aan te leggen WOV daar nog eens bijkomt," aldus Barbé. Axelse Vlakte De burgemeester van Terneuzen, vertegenwoordigd in het haven schap Terneuzen, hekelde giste ren in één adem de opstelling van minister Jorritsma, die voorals nog weigert om voor de eeuwwis seling geld te stoppen in de ont wikkeling van het industriege bied de Axelse Vlakte. „Uit studies van de Nationale Havenraad en zeer recent uit een eigen onderzoek van het haven schap is gebleken dat dit gebied een zeer hoge toegevoergde waar de bezit, zelfs de hoogste van Nederland. Het is daarom dan ook zeer merkwaardig dat de begrotingsgelden voor havenont- wikkingen (120 miljoen gulden) tot en met 1999 aan de havenin frastructuur van Rotterdam en Amsterdam gaan". Rijkssteun voor de Axelse Vlakte is nodig om een gezonde exploitatie van het industriegebied te kunnen opzet ten en concurrerend te blijven. Barbé is echter niet pessimistisch gestemd over de groeikansen voor de Axlese Vlakte. Het .havenschap Terneuzen, beheer der van het gebied, heeft een groot eigen vermogen en krijgt binnenkort een uitkoopsom van het Rijk van minstens 37,5 mil joen gulden. Als er gegadigden zich aandienen voor bedrijfsves tiging op de Axelse Vlakte kah het havenschap in ieder geval aan de slag. Naast de Axelse Vlakte heeft het Terneuzense havenge bied sinds kort nog een. troef in handen. Dow Chemical wil, in samenwerking met het haven schap, het al jaren braakliggende industriegebied De Mosselban- ken benutten. „Bedrijven die we op de Axelse Vlakte niet, kunnen faciliteren, hebben alsdan een reële mogelijkheid zich op de Mosselbanken te vestigen." Terminal Hoopgevend zijn volgens Barbé ook de plannen om in de Braak manhaven een containerterminal te bouwen. Gent voelt er volgens Barbé vooralsnog weinig voor dm die terminal samen met Terneu zen aan te leggen. Een gemist kans, vindt Barbé. „Kennelijk zijn we er nog steeds onvoldoen de in geslaagd om duidelijk te maken dat het kanaal Gent-Ter- neuzen onze gemeenschappelijke welvaartsader is. Investeringen aan Belgische zijde leveren ons voordeel op, en andersom ook. Er valt dus nog veel te doen aan 'see- lenmassage' aan weerszijden van de grens." UIN-SPECIALI in wij leveren gratis thuis af- OP OP_ Oostburg - Zeer binnenkort zal gemeente Oostburg de koop overeenkomst sluiten met het computerbedrijf Unitron uit Ter- leuzen. Het computerbedrijf zal ach in IJzendijke vestigen en tójgt van Oostburg 10.000 gul den per arbeidsplaats. In totaal is Van onze verslaggever Terneuzen - De afdeling Zeeuws-Vlaanderen van het COC (vereniging tot integra tie van homoseksuelen) houdt zondag 4 februari een Leather- and Jeansnight' in Kalashnikov in Terneuzen. Het is de bedoeling dat alle bezoekers in leer- of spijker- goed gekleed gaan. In de loop van de avond treedt er een Mannelijke stripper op. Er is ook een dark-room ingericht: een ruimte waar de bezoe kers anoniem seks kunnen hebben. Of, zoals medewer ker Erwin van het COC het Oftdrukt: „Waar je niet kunt Men met wie je het doet." Het gaat om een primeur voor Zeeuws-Vlaanderen. In discotheken in de grote ste den, zoals It in Amsterdam van wijlen Manfred Langer, is een dark-room een bekend .omeen. Erwin verwacht Met dat er veel gebruik fjemaakt zal worden van de donkere ruimte die met zwart landbouwplastic Woedt aangekleed. „De meeste bezoekers kennen 'kaar. De een zal het voor de ander laten om er naar toe te De avond begint om uur. Vrouwen zijn ook een subsidie toegezegd van 1 mil joen gulden. De contacten date ren alweer van vorig jaar. Wet houder A. Rosendaal kon toen trots melden dat hij een bedrijf naar Oostburg had gehaald. Er hing weliswaar een fors prijs kaartje aan, maar de raad ging toch akkoord omdat het in dezelf de lijn lag als het binnenhalen van de melkrobotfabrikant Pro lion in Cadzand. Het PvdA- raadslid Leen Wille werd gister middag tijdens de commissie financiën toch een tikkeltje nieuwsgierig wanneer de zaak nu definitief beslecht zou worden. „Ik vraag het natuurlijk niet voor niks, want zou de overeenkomst pas aan het eind van dit jaar ver wacht worden, dan zou ik toch achterdochtig geworden zijn." Wethouder Rosendaal kon al toe zeggen dat de zaak dus binnen kort zijn beslag krijgt. „Een exac te datum weet ik niet, maar wel dat het heel binnenkort is." Hij vertelde dat de zaak ongeveer twee maanden vertraging had opgelopen. Dat lag volgens hem helemaal aan Unitron die wat wijzigingen wilde in de bouw van de fabriekshal. De bombycilla garrulus. Van onze verslaggever Terneuzen - Van een echte invasie is geen sprake, daar zijn de aantallen te klein voor. Maar hij is er wel: de bomby cilla garrulus, oftewel de pestvogel. Terug van wegge weest. Bij de Willebrordus- school in Terneuzen hadden vijf exemplaren een onderko men gezocht. Dankzij de kou. G. Speek van de Nederlandse Ringcentrale-Vogeltrekstation spreekt van een 'klassiek geval van een invasievogel'. 0„Normaal gesproken komt de vogel zowel in de zomer als in de winter niet in ons land voor. Zijn broedgebied ligt in Noord-Oost- Scandinavië en Noord-West- Rusland. Zo nu en dan komt de vogel tijdens strenge winters naar ons land. Waarom? Daar is moeilijk een antwoord op te geven. Daarvoor zou je de situ atie in zijn eigen broedgebied moeten bekijken. Een mogelijke oorzaak zou gebrek aan voedsel kunnen zijn."Dat voedsel bestaat voornamelijk uit bessen, vooral wilde lijsterbes of Gelderse roos. Volgens Henk Sierdsema van Sovon Vogelonderzoek Neder land is het daarom niet vreemd dat de pestvogel ook aan de rand van de bebouwing kan worden waargenomen. „Daar vind je veel bessenstruiken. Maar of er echt FOTO'S CAMIIE SCHEISTRAETE heel veel pestvogels-te zien zijn, weet ik niet. Ik verwacht sowieso geen grote invasie. Daar zijn de aantallen nu te gering voor. Ook vanuit het buitenland bereiken ons geen signalen die daar op wijzen." De laatste keer dat van een echte invasie gesproken kon worden, was in de winter van 1990-1991. De grootste groep werd dertig jaar geleden waargenomen. Toen zochten zo'n elfduizend pestvo gels een onderkomen in ons land. Hoe het diertje, dat nauwelijks groter is dan een mus, aan zijn typische naam komt, wil Henk Sierdsema wel verklaren. „De vogel komt met name tijdens strenge winters in ons land voor. Vroeger stierven veel meer men sen als gevolg van de barre tem peraturen, in een tijd dat dë vogel in ons land was. Er is een link gelegd tussen een verhoogd sterf tecijfer en de aanwezigheid van de pestvogel. "De Nederlandse Ringcentrale-Vogeltrekstation verwerkt jaarlijks duizenden meldingen van geringde vogels. Op die manier wordt de migratie en de leefgewoonten van de die ren in kaart gebracht. Volgens G. Speek is de kans klein dat mensen een geringde pestvo gel zullen vinden, maar de moge lijkheid is niet uitgesloten. Wie een pestvogel met ring aantreft, kan contact opnemen met de Ringcentrale, 026-4791234. ZATERDAG 27 JANUARI 1996 DEEL 1 Van onze verslaggever Sas van Gent - Districtsbestuurder Bram Oudenaarden van de Industriebond FNV heeft een lans gebroken voor de invoering van een 36-urige werkweek bij zetmeelfabrikant Cerestar in Sas van Gent en cokesfabriek ACZC in Sluiskil. Oudenaarden hield zijn plei dooi gisteren tijdens een jubi- larissenavond van de FNV in de Speye in Sas van Gent. Volgens de districtsbestuurder wordt het de hoogste tijd dat er in het kader van het terug dringen van de werkloosheid, opnieuw gekeken gaat worden naar de herverdeling van werk. „Daar hoor je dit kabinet niet of nauwelijks over. Tegelijker tijd zien de burgers de bedrijfswinsten stijgen, de economische groei toenemen, de inflatie dalen en lezen ze dagelijks in de krant dat op de beurs het goud voor het opra pen ligt. Toch zien de mensen hun koopkracht niet stijgen en blijft de werkloosheid op een hoog niveau. En dat valt voor de gemiddelde burger niet te rijmen," aldus Oudenaarden. Hij verwacht constructieve gesprekken met de werkgevers in de kanaalzone over de 36- urige werkweek. „Die zullen daar niet zonder meer 'ja' op zeggen, maar ook in dit stukje Nederland zal het tot de mogelijkheden moeten gaan behoren." Van onze verslaggever Middelburg - Minister Jorritsma (Verkeer) wijst in een brief aan de Zeeuwse Staten op het nut van aanbestedingen in het openbaar vervoer in Zeeland. De Staten zelf zijn, zoals gemeld, nogal huiverig voor dit onderdeel van de verzakelijking van het openbaar vervoer. Het Rijk wil, komend jaar een totaal ander stelsel voor open baar veroer beginnen, waar de aanbestedingen van bus- en taxi- lijnen aan particulieren en belangrijk onderdeel van zijn. Een deel van de Zeeuwse Staten heeft twee weken geleden in een commissievergadering laten weten bang te zijn voor te veel versnippering in het openbaar vervoer. De kans bestaat dat bij voorbeeld in Zeeuws-Vlaanderen bijvoorbeeld tien aparte firma's lijnen gaan exploiteren die dan niet goed op elkaar kunnen wor den aangesloten. Minister Jorritsma wijst in haar brief op een succesvöl experi ment dat in 1994 in Zeeland is gehouden, in Noord-Beveland. Daar werden buslijnen in een openbare aanbesteding gegooid en het resultaat was, schrijft de minister, dat het aanbod van Van onze verslaggever Terneuzen - Aan een deel van de inbraakgolf die afgelopen maan den Zeeuws-Vlaanderen teister de, is mogelijk een halt toegeroe pen. Met de aanhouding van een 29- jarige man uit Axel heeft de poli tie klaarheid gekregen in een reeks inbraken. De man bekende niet minder dan 35 inbraken. Ze zijn gepleegd in Hulst, Axel, Terneuzen, Biervliet en Sas van Gent. De verdachte is ingesloten. openbaar vervoer zich in het test gebied belangrijk uitbreidde. Er kwam maar liefst tien procent aan dienstregelingskilomters bij. In Limburg waar eenzelfde proef werd gehouden, breidde het aan bod zich met dertig procent uit. Minister Jorritsma schrijft ook dat de prijs voor de gebruiker omlaag kan. Aanbesteding levert immers een belangrijke aanzet tot concurrentie, de minister baseert die conclusie ook op het feit dat in Zeeland en Limburg vijf offertes binnenkwamen voor een bepaalde lijndienst. (ADVERTENTIES) De pers over Seth s nieuwe programma llüzersterk vervolg-Fel lvenijn en verontwaardiging... I I 1 (Telegraaf)l iGoed op dreef met een reeksl Islimme grappen. c/Hinde|s„lad)l IFijne vonken, gisse secondesI len mooie woorden.H Dagbiaden)V Itlog sneller. Meer dan terug. ■Ga31 dat zie^.-0olum.. AVR0 radio)| inlays steunzolen rthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor net opmeten en net passen. teteringsedijk 60 breda 076-5148168/5223475 fax 5200729 HOGESCHOOL WEST BRABANT Pestvogels hebben een onderkomen gezocht bij de Willibrordus- school in Temeuzen. zondag Van onze verslaggever IJzendijke - Er moet in Zeeuws-Vlaan deren een discussie komen over samenwerking tussen diverse maat schappelijke organisaties om met name de sociaal zwakkeren te helpen. Bij die samenwerking moeten ook de gemeentelijke sociale diensten worden betrokken. Bestuursvoorzitter A. Neeteson-Leeuw- angh van de Stichting Algemeen Maat schappelijk Werk Zeeuws-Vlaanderen deed deze oproep gistermiddag tijdens het mini-symposium in IJzendijke ter gelegen heid van het vijfjarig bestaan van de stich ting. Ongeveer twee jaar geleden werd in Ter neuzen een bijeenkomst gehouden over de sociale armoede in Zeeuws-Vlaanderen. De maatschappelijke organisaties kwa men toen tot de conclusie dat er nauwer moest worden samengewerkt. „Maar het is vervolgens weer heel stil geworden. Vandaar dat het tijd is voor een brede discussie. Door middel van doelge richte hulp op maatschappelijke wijze kunnen de zwakkeren in onze maatschap pij worden geholpen." R. de Boer, hoofd Gemeentelijke Sociale Dienst in Oostburg, zei dat de verhouding tussen de sociale dienst en het Algemeen Maatschappelijk Werk iets weg heeft van een haat-liefde verhouding. „Maar we hebben elkaar toch nodig. Het mag best af en toe rommelen als de verhouding maar goed is. Als gevolg van de nieuwe bijstandswet is de rol van de sociale dienst veranderd. De eisen met betrekking tot het aanvragen van een uit kering zijn onder andere strenger gewor den. Vroeger vulden de ambtenaren van de sociale dienst de aanvraag-formulieren voor de cliënt in. Maar dat kan niet meer. Wellicht dat het Algemeen Maatschappe lijk Werk de helpende hand kan bieden ais iemand moeite heeft met het invullen van het formulier." Wethouder P. Weemaes van Hulst zei dat ook de werkwijze van het Algemeen Maatschappelijk Werk zelf van af 1997 zal veranderen. Dan voeren de gemeenten immers een budgetsubsidie in, aan de hand van onder andere formatie plaatsen. Weemaes verwacht dat deze budgetsubsidie positief kan uitpakken, maar hij ziet wel een aantal bedreigingen. „Ik proef dat er een landelijke discussie op gang komt over het invoeren van een eigen bijdrage voor de aanvrager. Er moet een rem komen op het aantal hulpaanvragen of de aanvrager moet gewoonweg beta len." Weemaes ziet ook inhoudelijke bedreigingen. „Als gevolg van de toene mende sociale armoede is het mogelijk dat meer mensen een beroep gaan doen op het maatschappelijk werk. Ik kan niet zeggen dat daar meer subsidie tegenover staat. Ik vertrouw er daarom op dat het maatschap pelijk werk inventief te werk gaat. Maar de grens wordt bereikt als er een wacht lijst ontstaat. Gelukkig is dat in Zeeuws- Vlaanderen nog niet het geval." open dag van 13.00 tot 16.30 uur Locatie: Lovensdijkstraat 63 Breda Tel.: 076-52 50 600152 50 550 Hogeschool West-Brabant maakt werk van je studie!

de Stem | 1996 | | pagina 21