Kabinet herstelt koopkracht Fokker kan vijf weken doordraaien rland bv era erbloemisl sterren!!! Brrrr. dïïMIIb Aantal asielzoekers sterk gedaald 4We vliegen gewoon even op en neer naar Zuid-Afrika Gid Week er O Voor al uw oogzorg BOSCH OPTIEK Ricki Lake leerde veel Frank Black: volwassen tiener Hectische week voor Fokkeriaan 'Eerst tunnel, daarna pas WOV' Geen voetbal Dichten pensioengat fiscaal aftrekbaar Uitstel ziektewet oorzaak lager loon Lagere premies voor werknemers Historicus McNeill krijgt Erasmusprijs Finale tussen Becker en Chang KLM stunt Het prijzen Britten vervallen vaak in 'wegwoede' Op zoek naar werk DE STEM heeft vandaag ruim 150 vacatures. Maak er werk van De voordelige Huiseigenaren- verzekering van Centraal Beheer Lohuis wereldwijd gezocht 15-jarig meisje uit Baarland gedood bij ongeval in Nisse I L-_i 'an de Algemene wet bestuur heeft op 7 november 1995 eej a-Brabantlaan 265 te EmdhoveH -er voor het uitbreiden van de van een bodem- en grondwater, mmerd te Terneuzen, kadastraaÉ leeltelijk). De vergunning wordl )rie Ambachten van voornoemde1 im een vergunning ingevolge de van afvalwater, afkomstig van de ion Axel, op de afvalwaterleiding j rneuzen als het dagelijks bestuur e gevraagde vergunning te verlel in het milieu/de doelmatige weri zijnde stukken liggen met ingang a de volgende plaatsen: (sectie Milieu), Herengracht 7 te, afdeling Algemene zaken, KortJ van 13.30 tot 16.30 uur en elks :nen die de stukken wensen in tl :ht daarvan vooraf mededeling ts e Wet milieubeheer), oelichting op de stukken wordeij hriftelijk bij het college van burge- ig om een vergunning ingevolge de rschap De Drie Ambachten t einiging oppervlaktewateren, soonlijke gegevens niet bekend tel de vergunning ingevolge de Wetl ingevolge de Wet verontreiniging] elegenheid gegeven om mondeling hten te wisselen met het bestuurs degenen die bedenkingen hebbel ghebbenden, die aantonen dat zij] leiding van de beschikking beroea e Raad van State. lagelijks bestuur van het waterschjl rie Ambachten, taris, dijkgraaf, Dekker. W.A. Gosselaaj toor van de Gak Groep 0 uur voor bezoekers Jag 29 januari de gehele ewoon doorgang vinden. Noordstraat 72 Terneuzen (0115) 612250 KORTE NIEUWSTRAAT 3 4560 AA HULST TELEFOON: (0114) 312327 TELEFAX: (0114) 319494 136e JAARGANG vandaag in deze Deion Sanders is een topper in zowel het American football als in het honkbal. Goed voor een jaarinkomen van 22,5 mil joen dollar. Morgen zijn alle ogen op hem gericht in de finale van de Super Bowl. ideelb „Ik ben beter geworden in het aangaan van con frontaties. Die heb ik af en toe ook met mijn man. Ik heb veel geleerd over mezelf, over hoe je bepaalde dingen niet moet doen." Ricki Lake over zichzelf en show. 311 000225 I I I I I ZATERDAG 27 JftfslUARI 1996 LOS EXEMPLAAR. MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 INHOUD Ooit was hij het brein van The Pixies, nu heeft hij al weer zijn derde solo-cd afgeleverd: Frank Black. Haast achteloos schudt hij fraaie pop-liedjes uit zijn mouw: „Ik doe wat ik doe op een tienerachtige manier." pagina os Paul Konings uit Woensdrecht is sinds 1979 'lid van de Fokker familie'. Eerst als controleur vliegtuig materiaal, sinds 1 januari volledig vrijgesteld als spil van de ondernemings raad. Zijn terugblik op een hectische week. IDEELE 6 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV-programma's Ragazzi Weekendbijlage A2 A3/A4 A5 A6/A8 A7 deel B deel C deel D D3/D4 D5 deel E Kleintjeskrant het weer Winters Het blijft voorlopig gewoon doorwinteren. Veel bewolking, een gure oostenwind en vooral vandaag plaatselijk wat sneeuw. Iets minder koud. Terneuzen - Er moet een tunnel onder het kanaal Gent-Temeu- zen bij Sluiskil liggen voordat de aanleg van de WOV is voltooid. Dat vindt burgemeester Barbé van Terneuzen. Volgens hem ont staan er in de Kanaalzone ver keersproblemen als de tunnel later wordt aangelegd. ZIE ZEELAND - C1 Zeist - In verband met de slechte weersomstandigheden heeft de KNVB het complete programma betaald voetbal en amateurvoet bal voor komend weekeinde afge- t. Tot afgelasting is overge- in om medische redenen. De KNVB acht door de snijdende i voetbal niet verantwoord voor publiek en spelers. 96 zijn wij STER-Bloemisl'l gereikt door de Stichting iu Holland staat voor een lance op de criteria: vice koop ikel/Assortiment aliteit rijn wij u graag van diens - Werknemers kunnen i binnenkort ook bij hun pensioen fonds terecht om een pensioengat te dichten. De extra premies die ze daarvoor moeten betalen, zijn fiscaal aftrekbaar, heeft het kabinet besloten. Nu mag dat als de werkgever de helft van die premies voor zijn reke- ning neemt en het 'gat' via een particuliere verzekeraar wordt gedicht. hnsterdam - De Amerikaanse historicus William McNeill krijgt be Erasmusprijs. Hij is volgens de jury de onbetwiste pionier op het j terrein van de wereldgeschiede nis. Aan de prijs is een bedrag van 300.000 gulden verbonden. R ZIE OOK BINNENLAND - A4 Melbourne - De finale van het mannenenkelspel op de open Australische tenniskampioen schappen gaat tussen Michael Chang en Boris Becker. De Ame rikaan maakte korte metten met nummer één van de wereld ranglijst, Andre Agassi. De onge plaatste Becker bereikte de eind strijd door een afgetekende zege °P de Australiër Woodforde. >ZIE SPORT - B3 Schiphol - Februari en maart zijn slechte reismaanden', en de hLM heeft daarom duizenden J°g onbezette stoelen in de aan bieding, Voor nog geen 200 gul len vliegen reizigers naar Parijs, 1 'al van Amerikaanse bestem- ®'ngen kosten nog geen 800 gul- '2IE ECONOMIE-A6 handen - Britten gedragen zich 'inter het stuur absoluut niet rastiger dan andere Europeanen, 'ijkt uit een studie. Een op de Britse automobilisten viel ,°rig jaar ten prooi aanwegwoe- eagressief gedrag ten opzichte "'n anderen. .«ZIE BUITENLAND-A5 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet komt met voorstellen om het koop krachtverlies te herstellen, dat vooral is ontstaan door het uitstel van de nieuwe ziektewet. Veel mensen zagen op het eerste loonstrookje van dit jaar tot hun grote schrik een lager eindbedrag .dan ze verwachtten. Het gaat al gauw om enkele tientjes. Dat is het gevolg van een verla ging van de overhevelingstoeslag en een verhoging van het werkne mersdeel in de ww-premie. Het vervallen van de ziektewet-pre mie had daar een compensatie voor moeten bieden. Werkgevers kregen nu per 1 januari een voordeel, werkne mers een nadeel. Via aanpassing van sociale premies (waarschijn lijk de ww-premie) hoopt het kabinet de koopkracht te herstel len. Dat heeft minister-president Kok gisteren na afloop van de minis terraad meegedeeld. Kok zei niet te kunnen aangeven wanneer werknemers de reparatie op hun loonstrookje zullen zien. Vóór 1 maart zal dat niet lukken. Door het uitstellen van de nieuwe ziektewet - de Eerste Kamer heeft meer tijd nodig - moeten werknemers nog langer premie betalen, terwijl in de nieuwe ziektewet juist werkgevers voor de premie opdraaien. „De uitgestelde ziektewet scheelt al gauw enkele tientjes per maand. Het was een onvoorziene factor in het premie- en belas tingbeeld. Die onevenwichtig heid moet daarom worden her steld. Hopelijk gaat de Eerste Kamer in februari met de nieuwe ziektewet akkoord," aldus Kok. Hoe de reparatie er precies uit ziet en wanneer de effecten in het loonzakje merkbaar zijn, zal pas maandag duidelijk worden als minister Melkert een brief naar de Tweede Kamer stuurt. Melkert heeft nog overleg met minister Zalm (Financiën). Kok verwacht overigens niet dat de reparatie - de verschuiving van premies - negatieve gevolgen heeft voor de schatkist. Grote delen van Nederland kregen gisteren te maken met sneeuwbuien. Door de harde wind bleef de sneeuw niet op één plaats liggen. Dat leverde mooie plaatjes op, zoals hier bij Marken, waar de stuifsneeuw vanaf het bevroren IJsselmeer tegen de dijk op joeg. Op het IJsselmeer houden vijf ijsbrekers een vaargeul open voor binnenschippers, die in konvooi van Amsterdam naar Lemmer varen. Op veel andere wateren zijn inmiddels vaar- verboden van kracht, foto anp ZIE OOK BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIES) Zie elders in deze krant! Door Romain van Damme Roosendaal - Ruim een derde van de bedden in de opvang en onderzoekscentra (OC's) voor asielzoekers in Neder land staat leeg. Dat komt door een aanzienlijke daling van het aantal asielzoe kers. Vorig jaar bleef de telling door een strenger toelatingsbe leid steken bij krap 30.000 vluch telingen. Een jaar eerder bedroeg het aantal asielzoekers nog 52.000. „Probleem is echter dat de asiel zoekerscentra wel vól zitten, eigenlijk té vol," zegt drs. Stoové, directeur Uitvoering Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). Hij was gisteren met onder ande re staatssecretaris Schmitz, (ver antwoordelijk voor het asielzoe kersbeleid) aanwezig in het OC in Roosendaal, dat in het bijzijn van vele genodigden officieel werd geopend. In Roosendaal verblij ven momenteel 440 asielzoekers. Er is plaats voor 600 mensen. Stoové pleitte er in Roosendaal voor om nog eens goed te kijken naar de diverse opvangcentra. „Wellicht kunnen de asielzoekers daar wat langer blijven. Die cen tra moeten dan wel aangepast worden, comfortabeler gemaakt worden om de mensen een goed verblijf te kunnen aanbieden." De vluchtelingen die naar Neder land komen, worden eerst opge vangen in de drie aanmeldcentra die Nederland momenteel rijk is. In Rijsbergen, Zevenaar en sinds kort op Schiphol wordt bekeken of de vluchtelingen in aanmer king komen voor een asielaan vraag. Als dat het geval is, worden ze doorgestuurd naar een OC zoals die in Roosendaal. In principe blijven de asielzoekers daar drie maanden. Als ze mogen blijven, gaan ze naar een asielzoekerscen trum. „Daar zit dus de pijn," zegt Stoové. „De afhandeling in die asielzoekerscentra duurt te lang. Koud hè Door Nico Schapendonk Raamsdonksveer - „Ach, het is gewoon een geintje. Stel je d'r nou maar niet al te veel van voor. We vliegen gewoon even op en neer naar Zuid- Afrika." Gert van Andel uit Raamsdonks veer vertrekt op 1 februari met een éénmotorig vliegtuigje en drie reisgenoten vanaf het vlieg veld Seppe voor een reis naar Kaapstad en terug. En hij wil daar niet al te veel ophef over maken. 'Ragge meej diejen bak', dat is zo'n beetje het motto dat de 50- jarige Verenaar aan deze reis ver bindt. Het is niet voor het eerst dat hij zo'n grote afstand aflegt met een klein vliegtuig. Anderhalf jaar geleden is hij al eens met een aantal collega- vliegfanaten op en neer gevlogen naar Bali. „Eigenlijk is die reis naar Kaap stad gewoon ontstaan uit een Gert Van Andel bij de éenmotorige Cessna: 'Ik ben geen Charles Lindberg of Anthony Fokker'. foto de stem/dick de boer geintje. Ik was een tijdje geleden op een bruiloft waar ik Jaap van der Does tegen het lijf liep. We stonden wat te praten en toen zei hij opeens: 'Ik zou best wel eens naar Kaapstad willen'. 'Dat is dan bij deze geregeld', flapte ik er toen uit. En nu gaan we dus," aldus Van Andel, die in het dage lijkse leven een metaalfabriek in Dussen leidt. Behalve Van der Does gaan er nog twee andere piloten met Van Andel mee, Hans Eenhoorn en Hans van der Meulen. Ze vliegen met de Cessna 210 Turbo van Van Andel en hebben 23 stops gehad als ze weer aankomen op Seppe. Ze hebben dan een 'Ronde van Afrika' gevlogen die ongeveer 25.000 kilometer lang is en heb ben dan exotische plaatsen aan gedaan als Ouagadougou in Bur kina Fasso, Douala in Kameroen, Lubumbashi in Zaïre en Lilong we in Tanzania. De vlucht met de PH-VDC (het kenteken van de Cessna) terug naar Nederland duurt tien dagen, even lang als de heenvlucht naar Kaapstad. De dagen daartussen worden gebruikt voor zaken en Van onze verslaggever Breda/Turnhout - Justitie in Bel gië heeft een internationaal opsporingbevel uitgevaardigd tegen de Nederlandse zakenman Anton Lohuis, die in België een onvoorwaardelijke celstraf van 14 jaar op zijn naam heeft staan. Dat is gisteren bevestigd bij het parket in Turnhout. Lampenhan delaar Lohuis, wiens bedrijf momenteel gevestigd is in Etten- Leur, kondigt aan dat hij alsnog in verzet gaat tegen het zware vonnis dat de rechtbank in Turn hout hem op 3 oktober bij verstek oplegde. De veroordeling vloeide voort uit het faillissement van Lohuis' onderneming Livingstone NV, die geruime tijd in een kapitaal pand te Meer gevestigd was. Lohuis werd schuldig bevonden aan (onder meer) valsheid in geschrifte, waardoor een doch terbedrijf van de Generale Bank met een miljoenenclaim bleef zit ten. VERVOLG OP BINNENLAND - A4 Van onze verslaggevers Den Haag/Amsterdam Minister Wijers van Economische Zaken heeft Fokker vijf weken lucht gegeven. Nu is dat gemiddeld elf tot twaalf maanden. Het ziet er naar uit dat het zelfs kan oplopen tot achttien maanden. Door nu mogelijk te maken dat de mensen wat langer in een OC blijven, kan de druk van die ketel gehaald worden." Bovendien wordt er door COA driftig verder gezocht naar nieu we opvangcentra, onder andere in Breda. Schmitz roemde de medewerking van de gemeenten. „In Nederland hebben we een behoorlijk draag vlak. Bovendien, blijkt me iedere keer, staan de Nederlanders voor de opvang als die opvang een gezicht krijgt." Schmitz noemde onder andere het voorbeeld van een Iraanse moeder met twee jonge dochters die in Limburg bedreigd worden met uitzetting. „Toen dat in de krant stond, kwamen de reacties. Ik ben werkelijk bedolven. Niet gemakkelijk trouwens, want je moet beleid voeren dat voor iedereen geldt." VERVOLG OP BINNENLAND - A4 Met de vervroegde betaling van twee gekochte toestellen en de extra bestelling van twee Fok kers 50 zorgt het kabinet voor 110 miljoen gulden aan liquidi teiten. De Nationale Investe ringsbank legt tegen het pnder- pand van veertig niet afgebouw de vliegtuigen een boedelkrediet van 255 miljoen op tafel, zodat Fokker 365 miljoen in kas heeft. Volgens topman B. van Schaik kan Fokker daarmee vijf weken draaien. In die tijd moet er voldoende dui delijkheid komen over de toe komst van de vliegtuigbouwer: een doorstart, faillissement of verkoop in delen. Zoals bekend is voor het grootste deel van Fokker surséance van betaling aangevraagd, met uit zondering van de dochters Elmo en FAS in Woensdrecht en Fok ker Special Products in Hooge- veen. Wijers waarschuwde gisteren voor te veel optimisme. Hij sprak van een overvolle markt met ruï neuze prijzen, die geen enkele garantie op een goede afloop biedt. Van Schaik remde een licht opti mistisch getoonzette persconfe rentie van bestuur en bewind voerders wat af: „Ik ben noch pessimistisch, noch optimistisch. Er is een goede mogelijkheid dat deze onderneming doorgaat. Hoe groot de kans is, is niet relevant: Er is hoop." De bewindvoerders Deterink, Leuftink en Schimmelpenninck zeiden gisteravond allereerst in te zetten op de redding van het gehele Fokker-concern. „Wij hebben" Vertrouwen in de kansen van het slagen van de red dingspoging," zei mr. A. Deterink uit Eindhoven, die eerder DAF een geslaagde doorstart liet maken. Zijn collega mr. R. Schimmelpen ninck: „Ik sluit niet uit dat er een oplossing komt. Ik ben niet ont moedigd door hetgeen wij hebben aangetroffen." Zo blijken alle leveranciers tot nu toe keurig te zijn betaald. VERVOLG OP ECONOMIE - A6 Nisse - Een 15-jarig meisje uit Baarland is gisteravond om het leven gekomen bij een ongeval in Nisse. Ze fietste samen met een 14-jarig plaatsgenootje over de Drieweg van Heinkenszand naar Nisse, toen een auto hen van achter schepte. Het andere meisje raakte zwaar gewond. Zij is naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Het ongeval gebeurde op een weg waar 80 kilometer per uur mag wor den gereden en waar geen verlichting en fietspad zijn. De automobilist zei het tweetal niet te hebben opgemerkt. om wat rond te kijken. Van Andel kan niet nalaten te benadrukken dat het helemaal niet zo'n gigan tische klus is om naar Afrika te vliegen. „Ik ben geen Charles Lindberg of Anthony Fokker. Je hoeft voor zo'n reis geen super held te zijn, ook al gebeurt het niet zo vaak dat er mensen op deze manier zo'n eind vliegen. Maar er zitten bijna geen voorbe reidingen aan en we overnachten gewoon in hotels. Het moet wel een geintje blijven, al denk ik wel dat de PH-VDC in revisie moet als we weer terugzijn," aldus Van Andel. Het drukst maakt de vliegende Verenaar zich nog om het tijdstip van terugkeer, op 1 maart. De afspraak is dat hij dan klokslag 15.16 uur weer op Sèppe landt. „Dat wordt nog spannend, maar toen we terugkwamen van Bali is het ook gelukt. Dus waarom nu niet? Waarom we dat tijdstip uit gekozen hebben? Gewoon voor de lol, meer niet." Dit woord is vandaag in bet nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de Idaad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woordfen) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. J/V T*. 7y; v 'ie Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso31,15 Q kwartaal autom. incassoƒ91,25 bank/gironrkwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN J

de Stem | 1996 | | pagina 1