:legenheid NIEUW DE STEM Fietsroutes 'schot in de roos' CDA verkeerd ingelicht Steuncomité 6Behoud Philips Terneuzen' heft zichzelf op Een heel gemeen koud plekje Peuter dood in bed aangetroffen in Terneuzense woning Vlissinger maakt amok bij kantoor van Delta nie en Oom Rob Dennis Toeristisch Bureau verkocht er vorig jaar tweeëntwintigduizend Snelheidsduivels betrapt op Zeeuws-Vlaamse wegen Analyse articulieren Van Harte met uw Huwelijk leverjaardag Chanel Morgen Ma Goede ONDERKLEDlNG| Borg - EN RPYJAMA'S lino RONDERGOED on - Stummer VAC ANTI E AAN Werknemer Dow gewond Algerije wil economische band met bedrijven Bodèm vervuiling in IJzendijke waarschijnlijk van tramstation B Ruiten aan diggelen en computers stuk Love Marriage Beurs '96 ZOMA geeft zes voorstellingen Baldadig Celstraf voor 'vaste klant' 996 f'V ns, bedankje, jubileum, huwelijk, verloving, ng, prestatie, examen, braham enz. «r kolom 0,65 incl. BTW, ote regel verplicht, o of afbeelding, 40 mm 26.- incl. BTW. tarieven op aanvraag, den niet geretourneerd. 312.313 of geef uw tekst r plaatsing af bij één van en. Schriftelijke opgaven itend geaccepteerd, indien bekend zijn, ook indien uw ling bijgevoegd is. ons het recht voor teksten if van redenen te weigeren, er klachten bereiken over de ;st behoudt de uitgever zich oor om de naam van de „gever bekend te maken. FANTASTISCHE dag leren Danielle, Danny en Ronnie eitje deren Goeiemorqen Hartelijk gefeliciteerd metj van papa, mama, Kylie, o en oma Driessenenje j vriendin oma Ella. Hiep Hiep Hoera wordt 1 jaar. Mama, opa en oma, Amoj Jenny, Nicky, Ciska, William en Cindy. Je bent nu 50 jaar, ma: het zeker niet te zien e voor ons ben je nog altijd nr.10. Hartelijk gefeliciti Hans, Brigitte en Gert- Alexander en Joyce Oma Sv fP <vO' 0^ l Mui Kunt u met een gerust hart via De Stem doen met een Kleintje" onder de rubriek ..VakantieImmers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke ..Kleintjes"-rubriek. Zeeland Van onze verslaggever Terneuzen - Het steuncomité 'Behoud Philips Terneuzen' bestaat niet meer. Het comité heeft zichzelf deze week, in overleg met vakbon den en werknemers van Philips, opgeheven omdat de afkalving van werkgelegenheid bij Philips tot een minimum beperkt is gebleven. Er ligt voor het steuncomité geen taak meer. In de zomer van vorig jaar verbleekte de toekomst voor het Philipspersoneel toen de directie een reorganisatie aankondig de waarbij de helft van de 680 werkne mers betrokken zou zijn. Er bestond vrees voor sluiting van de fabriek. Het steuncomité werd in het leven geroepen om de bevolking en politiek te mobilise ren. Inzet: behoud van een volwaardige Philipsfabriek en behoud van werkgele genheid voor alle werknemers. Het steuncomité vindt de actie geslaagd. „De directe dreiging rojid het voortbe staan van de Philipsfabriek is uit de lucht. Dit is gelukt vooral dankzij de vastbera denheid van het personeel om te knok ken voor het behoud van hun fabriek en hun werk," laat het comité in een pers verklaring weten. Het comité betreurt het evenwel dat er toch een kleine honderd arbeidsplaatsen bij Philips verloren gaan. Het steunco mité vindt dat Philips een maximale inspanning moet leveren om die groep een baan te bezorgen. Het reorganisatiebureau Business Cre- Van onze verslaggever Terneuzen - De nieuwe, bewegwijzerde fietsroutes waarmee de consument wordt aangespoord om het Zeeuws-Vlaamse land te bezoeken, blijken een schot in de roos. Vorig jaar wer den er maar liefst tweeën twintigduizend van de ver schillende routes verkocht. „We wisten wel dat er grote vraag was naar bewegwijzerde routes, maar hier zijn we heel blij mee. Het is ontzettend goed gelo pen," aldus een medewerkster van het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen. In totaal ging het om tweeën twintig, deels grensoverschrij dende routes, waarvan acht in Zeeuws-Vlaanderen zelf en de rest in Oost- en West-Vlaande- ren. De routes in de eigen streek vormden het merendeel van het totaal aantal dat door het Bureau is verkocht. Het zwaartepunt lag in de maanden juli en augustus. Duits De verwachting is dat er ook dit - jaar weer veel vraag naar de fietsroutes zal zijn. Ten behoeve van de toeristen uit Duitsland worden zes van de acht routebe schrijvingen in het Duits ver taald. De Zwinroute en de Panorama route waren vorig jaar al in het Duits verkrijgbaar. Om de fiets routes ook in België verder te promoten, neemt het bureau de komende week deel aan het Vakantie- en Caravanning Salon in Antwerpen met het thema 'Fietsen in Zeeuws-Vlaanderen.' De beurs wordt gehouden in het Bouwcentrum aan de Jan van Rijswijcklaan in Antwerpen en duurt van 27 januari tot 4 febru ari. De Zeeuws-Vlaamse stand, ingericht samen met de gemeente Hontenisse, Sluis Promotie, Hulst Reynaertstad en de VW's Sluis en Hulst, is ondergebracht in het Nederland Paviljoen. De beurs is op vrijdag en dinsdag open van 13.00 tot 22.00 uur, op zaterdag en zondag van 10.00 tot 19.00 uur en op overige dagen van 11.00 tot 19.00 uur. Terneuzen - Een werknemer van Dow Benelux in Terneuzen heeft gistermorgen overwegend twee de-graadsbrandwonden opgelo pen.. De man was in de Styreen 3 fabriek bezig met het afkoppelen van een warmtewisselaar. Deze wisselaar bevatte nog een kleine hoeveelheid kraakgas die door nog onbekende oorzaak vlam vatte, aldus een woordvoerder van het chemieconcern. Het incident deed zich voor even na 11.00 uur tijdens onderhouds werkzaamheden. Werknemers en bedrijfsbrand weer wisten het vuur snel te doven. De gewonde werknemer is intern behandeld. Van onze verslaggever Middelburg - Algerije zoekt eco nomische banden met het regio nale bedrijfsleven in Nederland, ook in Zeeland. Dat vertelde de Algerijnse ambassadeur Lebdioui gisteren Wen hij op kennismakingsbezoek kwam bij de Zeeuwse Commissa ris van de Koningin Van Gelder. Dp dit moment importeert Alge rije vooral (pootjaardappelen, melkpoeder en eendagskuikens, landbouwmachines, kleine sche pen en hydraulische machines. Ue export bestaat voornamelijk uit.aardolie en aardolieproduc ten, fosfaat en zuidvruchten, Bitter koud was het gisteren. De koudste dag van de winter, wis ten de meteorologen al snel te vertellen. En een heel gemeen koud plekje om deze koudste dag door te brengen, zijn de tochtige Zeeuwse veerpleinen, zoals deze in Perkpolder, waar een kleu mende PSD'er staat te verlangen naar warme erwtensoep met een dampend stuk worst. - foto wim kooyman IJzendijke - Aan de Gaaipersstraat'in IJzendijke is bodemver vuiling geconstateerd. De verontreiniging is volgens een woord voerder van de gemeente Oostburg waarschijnlijk afkomstig van een voormalig tramstation of -remise. De gemeentelijk woordvoerder wilde gisteren nog niets over de aard van de vervuiling vertellen. „We willen immers geen paniek zaaien. Dat is met de verantwoordelijk wethouder afgesproken." De bewoners zijn middels een brief op de hoogte gebracht van de geconstateerde bodemverontreiniging. Ze worden maandag door middel van een infor matiebijeenkomst op de hoogte gebracht. „Tijdens deze bijeenkomst wordt alles uit de doeken gedaan. Dan vertellen we hoe groot de aard van de vervuiling is en hoe de gemeente de vervuiling gaat saneren. Want dat de vervuiling wordt opgeruimd, is uiteraard logisch." Van onze verslaggever Terneuzen - Bij snelheidscontroles op de Zeeuws-Vlaamse wegen zijn de afgelopen dagen 178 automobilisten 'gepakt' voor te hard rijden. Bij een controle op de Dam straat in Schoondijke, woens dag tussen 10.00 en 12.00 uur, lapten 44 automobilisten de maximum toegestane snelheid van 50 kilometer aan de laars. Er werden 417 voertuigen gere gistreerd. De hoogste gemeten snelheid bedroeg 72 kilometer per uur. 's Middags, ook in Schoondijke maar dan op rijksweg 58, reden 11 automo bilisten harder dan 80 kilome ter per uur. De rest van de 380 automobilisten die tussen 15.00 en 16.00 uur het meetpunt van de politie passeerden hield zich keurig aan de snelheid. Op Hulsterseweg bij Terhole reden tussen 10.50 en 12.20 uur 25 van de 494 gecontroleerde auto's te hard. Er mocht ter plekke 50 kilomter per uur worden gereden. De snelste automobilist reed daar 82 kilo meter per uur. Op de provinciale weg bij Vogelwaarde controleerde de politie woensdag tussen 13.30 en 16.05 uur 918 voertuigen; 39 auto's reden te hard. De hoogst gemeten snelheid, -er mocht 80 gereden worden- was 115 kilomter per uur. Gisteren waren er controles in IJzendijke en Terneuzen. Op de rijksweg 61 bij IJzendijke regi streerde de politie tussen 7.25 en 8.45 uur 560 voertuigen, 29 van hen reden te hard van wie een 121 kilometer per uur (toe gestane snelheid 80 km). Op de, provinciale weg bij Terneuzen (80 kilometer) trapten 30 van de 259 automobilisten te hard op het gaspedaal. De politie hield daar de snelheid in de gaten tussen 9.30 en 11.45 uur. Middelburg - De WD-gede- puteerde J. Hennekeij (ver keer en waterstaat) heeft vorig jaar het CDA in de Zeeuwse Staten verkeerd ingelicht over de toltunnel WOV. Dat blijkt uit pas opgedoken vertrouwelijke projectverslagen. Hennekeij zelf ontkent ten stel ligste. „Ik ben me er niet van bewust dat we de Staten of de CDA-fractie onvolledig hebben ingelicht," zei Hennekeij giste ren in een reactie. Waar het allemaal om draait, is op het eerste gezicht een detail. De aannemerscombinatie KWOV die met de kombinatie KMW in de race was om de oeververbinding te bouwen, vond in de tijd dat men nog dacht aan een brugtunnel, dat de zandplaat Middelplaat waar de tunnel in een brug zou de overgaan, te instabiel was. In de geheime verslagen van projectbijeenkomsten van de bouwers met de provincie, gedateerd mei en juli 1993, staat letterlijk dat 'de Middelplaat te instabiel is voor de bouw van een damvak, het ankerblok voor de brug en de bouwput voor de zinktunnel'. In een ander ver slag merkt Wildermann van de KMOV zelfs op dat 'de Middel plaat bij stormvloed zou ver dwijnen'. Dat, met het veel belangrijkere argument dat de toekomst voor geboorde tunnels was en brug- tunnels uit de tijd waren, deed KMOV ertoe overgaan alleen offertes voor een geboorde tun nel in te dienen. KMW deed dat ook. De Zeeuwse Staten waren in destijds verrast toen de aanne mers met alleen aanbiedingen voor een geboorde tunnel kwa men. Waar is onze goedkopere brugtunnel gebleven, waarom zijn daar geen aanbiedingen voor gedaan, zo luidde de alge mene vraag. En de kritische CDA-fractie stelde vervolgens Statenvragen. Dat was in janu ari 1993. Op die vragen, en vooral op het waarom de brugtunnel uit de aanbiedingen was verdwenen, antwoordden GS in februari van dat jaar met vage en forme le stellingen. Mochten er andere redenen opduiken voor het waarom, dan zou het CDA er nog van van horen, beloofden GS. Dat gebeurde nooit, ook niet toen GS de projectverslagen met de informatie over de insta biliteit later dat jaar onder ogen kwamen en het argument van KWOV lazen. Een ambtenaar had de verslagen verzameld om GS beslagen ten ijs te laten Door Cees Maas komen bij verdere politieke vra gen over de verdwenen brug tunnel. De zaak bleef sudderen tot twee jaar later het CD A-Statenlid Everaert, een verklaard tegen stander van het tracé, in de spe ciale Statenzitting van februari over de WOV en de PSD, bij interruptie aan Hennekeij vroeg of de instabiliteit van de Mid delplaat een argument was geweest. „Nee, voorzitter," antwoordde Hennekeij volgens de goedge keurde notulen. Everaert, die waarschijnlijk meer wist, zei zich na afloop van de zitting 'zwaar besodemieterd' te voe len. Waar gaat het nu eigenlijk om? Dat de Middelplaat instabiel is, de opvatting van één bouwer, later tegengesproken overigens door Rijkswaterstaat, is tech nisch niet zo'n probleem tegen woordig. Men is in staat zelfs een geheel kunstmatig en zeer stabiel werkeiland te bouwen, midden in de felle stroom van de Westerschelde. Alleen dat kost miljoenen guldens meer. Er lag dus een plan voor een brugtunnel en een tracé in een tijd dat de politiek moest kiezen uit tracés bij Terneuzen en Perkpolder. Onder veel verzet van de tegenstanders koos de politiek uiteindelijk voor het laatste. Maar CDA'ers als Everaert vin den tot de dag van vandaag dat men niet zuiver heeft kunnen kiezen, omdat de meerkosten van het tracé Terneuzen niet bekend waren. Anders was de keus misschien in het voordeel van Perkpolder gevallen, menen die tegenstan ders die vaak, zoals Everaert, voorstander van het tracé Perk polder zijn. Hennekeij erkende gisteren geweten te hebben van het feit dat KWOV van de instabiliteit een punt maakte. Hennekeij: „Die vraag is inderdaad op tafel gelegd, maar of het een argu ment was, ik betwijfel het. En wij geloofden vanaf het begin af aan niet in het verhaal van de instabiliteit, dat speelt ook mee. Rijkswaterstaat, de beste brug genbouwer van de wereld, trok een andere, een tegengestelde conclusie, en daar vertrouwden wij op. We hadden te maken met een inschatting van slechts één bouwer en in die wereld komenmeningsverschillen zo vaak voor. En om die theorie van dat niet zuiver hebben kun nen kiezen onderuit te halen: Rijkswaterstaat heeft boven dien berekend dat een echt sta biel eiland maken als dat nodig zou zijn, geen extreme bedragen zou kosten." Maar waarom wisten de Staten en met name het CDA niet dat de KWOV die opmerkingen had gemaakt, terwijl GS dat al ruim twee jaar wisten? Hennekeij: „Dat heb ik later mondeling gewoon meegedeeld en men nam het voor kennisgeving aan. Ook het CDA. Ik heb niemand verkeerd ingelicht." VRIJDAG 26 JANUARI 1996 DEEL ation Europe (BCE) stroopt op dit moment de kanaalzone af, op zoek naar vervangende werkgelegenheid voor de hoofdzakelijk ongeschoolde werknemers van wie Philips in juni afscheid wil nemen. In maart wordt de balans opgemaakt van de activiteiten van BCE. Voor mensen die nog niet geplaatst zijn, rest de gang naar het arbeidsbureau. Door Harold de Puysseleijr Terneuzen - De politie heeft afgelopen woensdagavond in een woning in de Nieuwediepstraat in de binnenstad van Terneuzen het ontzielde lichaam van een tweeëneenhalf jaar oud meisje gevonden. Het kind is vermoedelijk al enkele dagen eerder een niet-natuurlijke dood gestorven. De moeder, een 34-jarige Ter- neuzense bij wie het meisje sinds kort woonde, is door de politie aangehouden. „Ze is al die tijd constant bij het kind gebleven en dat is op zijn zachtst gezegd een bedenkelij ke zaak," aldus politiewoord voerder W. Eggermont gister avond. Naar verluidt, stond de moeder van het kind in de binnenstad van Terneuzen bekend als harddruggebruikster. De gescheiden vrouw woonde na enige tijd buiten de provincie te hebben gewoond, sinds kort samen met het meisje weer in Terneuzen. De politie was na een tip woensdag rond 21.00 uur samen met een arts naar het huis gegaan. Iemand die bij de vrouw op bezoek was geweest, had het kind in bed zien liggen en vermoedde dat er iets niet in orde was. Gisteren is sectie verricht op het stoffelijk overschot. De doodsoorzaak kon aan de hand daarvan nog niet worden vast gesteld. Er zijn in elk geval geen uitwendige sporen van geweld aangetroffen op het lichaam van het meisje, zo wil de Eggermont gisteravond wel kwijt. Hij kon echter niet aangeven of er sprake was van-verwaarlo zing, vergiftiging, of verstik king van het kind. De definitie ve doodsoorzaak moet volgens hem vast komen te staan na laboratoriumonderzoeken. De uitslag van die testen is pas over een a twee weken bekend. Het gerucht dat de moeder samen met het meisje zou heb ben geprobeerd zelfmoord te plegen door alle gaskranen in de woning open te draaien, kon de politiewoordvierder niet bevestigen of ontkennen, omdat die lezing hem totaal onbekend was. De naam van het meisje is door de politie bewust niet vrijgege ven omdat de moeder op ver denking van betrokkenheid bij de dood van het kind vast zit op het politiebureau in Terneuzen. De woning waar het drama zich afspeelde, is gisteren door medewerkers van de dienst Openbare Werken van de gemeente Terneuzen dicht getimmerd. Volgens Egger mont een gebruikelijke proce dure, aangezien naast de vrouw en het kind niemand het huis bewoonde. Het dicht timmeren is om te voorkomen dat iemand in de woning naar binnen gaat die daar niets te zoeken heeft. Van onze verslaggever Vlissingen - Een 29-jarige Vlissinger is door de politie Walche ren aangehouden omdat hij amok maakte over een betalingsre geling op het kantoor van het nutsbedrijf in zijn woonplaats. De man sloeg met een hamer enkele ruiten van het gebouw van Delta Nutsbedrijven aan de Bedrijfsweg aan diggelen. Bovendien drong hij binnen in een kantoor waar hij enkele com puters op de grond smeet. Ook bedreigde hij het daar aanwezige personeel. Enkele medewerkers van Delta wisten de man uiteindelijk te overmeesteren. De Vlissinger had zichzelf bij het vernielen van de ruiten verwond en moest na zijn aanhouding door de politie in het ziekenhuis aan zijn verwondingen worden behandeld. Daarna is hij ingeslo ten op het politiebureau. Aanleiding voor het nadrukkelij ke bezoek van de Vlissinger aan het kantoor van Delta was dat zijn woning woensdag van gas, water en elektra was afgesloten in verband met een betalingsach terstand. Hij werd agressief toen medewerkers van Delta niet akkoord gingen met een door hem geopperd betalingsvoorstel. Een woordvoerder van Delta zegt dat nutsbedrijven bij vorst zeer coulant voor wanbetalers zijn. Gas en elektriciteit worden niet afsluiten als de temperatuur gedurende een etmaal lang onder nul is gebleven. „Deze boodschap is donderdag morgen ook naar de districten gegaan. Woensdag was de tempe ratuur nog niet zo lang onder het vriespunt gedaald. Bovendien (advertentie) Liefde is... samen naar de 98 AatxU love^$marriaqe Zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur Toegangsprijs ƒ15,- p.p. (incl. modeshows) was het voor betrokkene niet de eerste keer dat hij een betalings achterstand had." Van onze verslaggever Oostburg - Van de nieuwe voorstelling van de Zeeuws- Vlaamse Operette Musica lamateurs (ZOMA) worden zes uitvoeringen gegeven. Dit voorjaar speelt de ZOMA de operette 'Der Fidele Bauer' eerst drie keer in het Ledeltheater in Oostburg, op 15,16 en 23 maart. Daarna trekt het gezelschap de grens over om voorstellingen te geven in De Herbakker in Eeklo op 29 maart en in het Cultureel Centrum Scharpoord in Knokke op 31 maart. De laatste voorstelling is weer op eigen bodem, namelijk op 5 april in het Zuidlandtheater in Ter- Van onze verslaggever Hoek - Een 19-jarige balda dige inwoner van Hoek moet zijn portemonnee trekken. Hij ging met zijn personen auto dusdanig te keer op een grasveldje aan het Molen plein dat hij het veldje totaal omploegde. Hij kreeg een proces-verbaal van de politie en moet de ontstane schade betalen. Van onze correspondent Middelburg - Een vaste klant van justitie, de 32-jarige J. B. uit Vlis singen, is gisteren geheel volgens de eis van de officier veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 maanden. B., zwaar verslaafd, maar nu vol gens eigen zeggen weer clean, had in de eerste week van mei 1995 in Walcheren diverse tele fooncellen opengebroken om daar geld uit te halen. Daarnaast kregen begin oktober een bakker en enkele supermark ten in Vlissingen bezoek van B. waarbij hij vertrok met medene ming van wat winkelwaar.

de Stem | 1996 | | pagina 9