APK-keuringen deugen niet Kamer besluit later over Schelde tunnel Vorst verstevigt z'n greep Grensarbeider krijgt steun van Vermeend aMUËfo Om het halfuur lekker warme sokken aan Turkse vete vooral politiek Aanslag met handgranaat op garage in Oosterhout Kleuter dood, moeder opgepakt 'In Bosnië wellicht 300 massagraven' Rotterdam wil deel HSL ondergronds Meeste werkenden voor 36-urige week A.N.G.S.T. eist bom Arnhem op Het realisme van Asselbergs Grote Gids Vroeg achter de computer miljoen auto's ten onrechte goedgekeurd Bovag wil strengere controle 'Kabinetsplan wao haalt Kamer niet' 'Rusland lid Raad van Europa' Omzet detailhandel staat onder druk Kans op steun voor Fokker wordt groter WD'ers blauwbekken op de 'Noordpool' DE STEM 136e JAARGANG Terneuzen - In een huis in de Nieuwediepstraat in Terneuzen is een meisje van tweeëneenhalf jaar oud dood in haar bed aange troffen. Het kind is vermoedelijk een niet-natuurlijke dood gestor ven. De 34-jarige moeder, ver moedelijk een harddruggebruik- ster, is door de politie aangehou den. ZIE ZEELAND - B1 Londen - Volgens admiraal Leighton Smith, commandant van de Navo-troepen in Bosnië, zijn er in Bosnië wellicht 300 massagraven. Zo'n groot aantal kunnen zijn manschappen onmo gelijk bewaken, zei hij gisteren tijdens een bezoek aan Londen. Rotterdam - De hogesnelheids lijn van de noordkant van Rotter dam naar het centrum moet door een tunnel, vindt het Rotterdam se gemeentebestuur. Dat levert voordelen op voor reizigers, omwonenden en het milieu. Het kabinet moet bovendien snel beslissen över het tracé, vindt wethouder Kombrink. Hilversum - Twee derde van de werkende bevolking is voor een 36-urige werkweek, blijkt uit een onderzoek van het Nipo. Een ver korting naar 32 uur gaat de mees ten echter te ver. Volgens het onderzoek blijkt verder dat de helft bereid is zelf korter te gaan werken en een evenredig deel van het loon in te leveren. Arnhem - Een onbekende groe pering heeft in een anonieme brief aan een krant de verant woordelijkheid voor de bomaan slag op de Paribas-bank in Am- hem, begin deze maand, opgeëist. De politie bekijkt nu de echtheid van de brief van de groep, die zichA.N.G.S.T. noemt. ZIE BINNENLAND-A3 VANDAAG IN DEZE KRANT Jan Asselbergs chore ografeerde, maakte decors en kostuums, trad op als jazzpianist en lied jeszanger, maakte twee elpees en een eigen tv- show, maar hij schildert vooral. DEEL-D Volgens de Amerikaanse software-fabrikant Corel moetje kinderen al vroeg vertrouwd maken met een computer. Want dat apparaat is hun toe komst. 'De computer is onontkoombaar in hun leven.' INHOUD 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Zeeland deel B Sport deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Surplus deel E IC. m r™ ■uttL"c lJUf B HET WEER Minder koud Gisteren min 6 graden, voor het gevoel min 22. Vandaag neemt de wind af tot matig en wordt het veel minder koud. Er is veel bewolking met af en toe wat lichte sneeuw. Rotterdam - Voorzitter F. Buur- meijer van het Tica, het coördine rend orgaan in de sociale zeker heid, verwacht dat het kabinets plan voor herziening van de' wao in de Tweede Kamer de eind streep niet zal halen. Hij houdt er Zélfs rekening mee dat het kabi net het wetsvoorstel niet eens naar de Kamer zal sturen. ZIE BINNENLAND- A4 Straatsburg - Rusland is een stap dichter bij het lidmaatschap van de Raad van Europa gekomen. De parlementaire vergadering van de raad stemde gisteren na een spannend debat in met de toetre ding van Rusland. De ministers van Buitenlandse Zaken van de 38 lidstaten moeten nu hun goed keuring geven. ■ZIE BUITENLAND - A5 - Van iedere gulden die de Nederlandse consument besteedt, somt een steeds kleiner deel bij dé detailhandel terecht. Een schrale troost voor de kruidenier ls dat het in de buurlanden niet anders is. ■ZIE ECONOMIE - A7 Van onze verslaggever Den Haag - Ongeveer een half miljoen auto's komen elk jaar ten onrechte door de periodie ke autokeuring. Ongeveer 400.000 auto's worden goed gekeurd ondanks kleine gebreken. Maar van de rest, 100.000 auto's, staat vast dat ze ernstige gebre ken vertonen. Ze staan op slechte banden, zijn op vitale plaatsen doorgeroest of stoten veel te veel koolmonoxide uit. Volgende week praat minister Jorritsma (Verkeer) met de Twee de Kamer over de verplichte periodieke autokeuring (APK). De Bovag wil, dat de keuringsin stanties beter gecontroleerd wor den. Bovag-voorzitter J. Hoekzema meldde gisteren dat hgt om in totaal 250.000 auto's zou gaan. Maar volgens R. Boon, woord voerder van de Bovag, zegt dat dit getal een vergissing is. Het gaat volgens hem om het dubbele aantal, 500.000 auto's. Van de 10.000 bedrijven, die in Nederland auto's keuren, zit momenteel 3,6 procent onder 'verscherpte controle', omdat ze regelmatig foute auto's goedge keurd hebben. Het is de Bovag een doom in het oog, dat de APK nog altijd onderwerp van discus sie is, terwijl de keuring op zich in haar ogen de kwaliteit van het wagenpark verhoogt. Elk jaar worden in totaal vijf miljoen auto's aan de keurings stations aangeboden. Om te voor komen dat tien procent ten onrechte wordt goedgekeurd, moet de controle op de bedrijven geïntensiveerd worden. Volgens Boon kan dat op ver schillende manieren. Nu worden goedgekeurde auto's steekproefs gewijs gecontroleerd. De Bovag vindt verder dat de APK strenger moet worden wat betreft het milieu. Nu wordt alleen uitlaatgas gemeten op koolmonoxide. Amsterdam (anp) - Het in moei lijkheden verkerende Fokker lijkt financiële steun te krijgen. Vandaag geeft de vliegtuigbou wer waarschijnlijk een perscon ferentie. Een van de onderwerpen zal het boedelkrediet zijn. Ook secretaris Melchers van de collectieve ondernemingsraad heeft gisteren 'positieve signalen over ons grootste probleem' gehoord. Een woordvoerder van het minis terie van Economische Zaken wil niet meer kwijt dan dat 'we in gesprek zijn met de bewindvoer ders'. Naar verluidt is de huis bankier van Fokker, ABN Amro, benaderd voor een regeling. Een woordvoerder van de bank wei gert echter elk commentaar. Fokker vroeg eerder deze week voor de kern van het bedrijf uit stel van betaling aan. Sinds die tijd voeren bewindvoerders, overheid en financiële instellin gen lange onderhandelingen over een boedelkrediet. Hoe hoog het bedrag zal worden, is onduidelijk. Eerdere berichten spraken over een krediet van maximaal 300 miljoen gulden. De vakbonden houden rekening met een veel lager bedrag. Fokker verliest momenteel onge veer 4 miljoen per dag. Over een periode van vier weken zou de vliegtuigbouwer dus 120 miljoen nodig hebben, zodat het bedrijf voorlopig door kan draaien. Naast een boedelkrediet wordt ook gedacht aan een financiële regeling voor de Fokker-onder delen, die buiten de surséance zijn gebleven. Daarbij gaat het om ondersteuning voor de vesti- Blauw is toch gingen in Woensdrecht, Hooge- de kleur van veen en Leiden. de VVD? m VERVOLG OP ECONOMIE - A7 Door Cees Maas Vanmorgen is. voor het eerst in mijn leven mijn snor bevroren. De korte wan deling tussen parkeerplaats en werk plek door een hel van snijdende kou eri harde wind, was genoeg om mijn wal russnor te doen verstijven. IJskristalletjes tinkelden onder mijn neus, ik was een moderne Reinier Paping, de kerel die in 1963 met een kop vol ijsaanslag de Elfstedentocht won. Het stond wel stoer vond ik, zo'n ijssnor. Maar toen ik er eens zachtjes door wreef, brak er een punt af. Verdorie nog aan toe. Jaren van achterstallig onderhoud hadden dje snor gemaakt tot wat-ie is: een prachtig ruig ding, zeer waarschijnlijk zelfs een der mooiste ter wereld, en vanmorgen stond ik met een papierschaar te pielen om beide snorpunten weer gelijk te krijgen. Het is dus koud. Je ziet het overal. Wie niet naar buiten moet, gaat niet en mensjes die dan toch de straat op gaan, lopen kromge bogen in lagen kleding met appelrode wan gen boodschappen te doen. En in elke win kel hoor je die kreet: 'wat is het toch koud, hé?' Nederland heeft het koud en maakt van die kou het gesprek van de dag. Het is een kouwelijk praatje. In de krant staan enge verhaaltjes over gevoelstemperaturen en dat je vel kan bevriezen zonder dat je er erg in hebt. De slager van de open verswinkel hiernaast kon het eerste uur dat zijn winkel open ging niet werken, vertelt hij. Zijn winkel is koud, het vlees is koud en overal is het koud. „Het kostte me een uur voor ik er doorheen was en wat met mijn handen kon doen," moppert deze kleumende vleesspecialist. Het bittert van de kou. De watervogels zijn weggekropen plukjes dons op het ijs van de vest. De bomen kraken en alle straten zijn nog ijswit van het zoutstrooisel, wat het beeld van een ijsStad nog versterkt. De kou giert op zijn ijswagen door de stra ten en de mevrouw van de hoedenwinkel waar je anders nooit iemand ziet, heeft van daag al zes van die dure Kozakkenmutsen verkocht. De kou is omzet voor mevrouwen. Maar ook voor de winkelman in de Mars kramer. Hij is door zijn digitale thermome ters heen. Met een voelertje buiten je raam kun je binnen zien hoe koud het buiten is. Twintig piek kost dat ding en het is uitver kocht. „Het is heel koud en de mensen willen weten hqe koud. Mensen willen registreren," zegt de winkelman wijs. „Maar ik heb twee paar sokken op de ver warming gelegd en dan doe ik om het half uur lekker warme sokken aan," vrolijkt het meisje in de ook al koude viswinkel. Deze kou krijgt vrolijke vismeisjes niet klein. De Gasunie heeft een topdag in de afzet van gas, zegt de radio, en de energiebedrijven sluiten met deze kou voorlopig geen wanbe talers me.er af. De kou maakt mensen van bedrijven. Buiten schuifelen blauw van bek wollen mutsen en oorwarmers voorbij. Mensen pra ten in deze steenkou niet meer met elkaar. De kat draaide zich vanmorgen abrupt om 'toen ik haar naar buiten wilde laten en vluchtte fluks de kamerwarmte weer in. Het bakje kattewater in de serre is hard bevro ren. Het is zo koud in Nederland. Van onze redactie binnenland Terneuzen - De extreme kou zorgt voor grote problemen, maar heeft ook zo z'n voordelen. Zo waren de files gisteroch tend maar half zo lang als gewoonlijk, omdat veel mensen met vorstverlet zijn. En opnieuw wordt gesproken over een Elfstedentocht. Weerkundig gezien zijn de omstandigheden daarvoor in lange tijd niet zo goed geweest. Het KNMI in De Bilt en Meteo-Consult in Wageningen zien nog geen einde komen aan de vorstperiode. Er is echter weinig reden tot optimisme. Door de harde wind ligt de route van begin tot eind onder het zand. Het elfstedenbestuiir en de Gisteren gingen de Bredase postboden weer de brievenbussen langs, nadat de ijzel hen de dag ervoor thuis had gehouden. Maar echt prettig was het niet. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Den Haag - De blauwbekkende VVD-Kamer- leden en hun medewerkers waaien bijkans uit hun kleren. De verwarming draait op volle toeren. Maar het is verspilde energie. De WD'ers Henk Korthals, Jos van Rey en Monique de Vries wanen zich op de Noordpool. De WD-fractie is medio januari terugge keerd naar de vleugel van het oude Kamerge bouw, waar de liberalen vroeger ook al gehuisvest waren. Op het eerste oog is er niets aan de hand. Maar er is een 'kleinigheidje' over het hoofd gezien: de ramen blijken tochtgaten. „Dit zijn belachelijke arbeidsomstandighe den," moppert een verkleumde Monique de Vries. Uit ergernis heeft zij een bordje op haar deur gehangen met de veelzeggende tekst: 'Wel kom op de Noordpool'. rayonhoofden die het ijs in de gaten houden zijn gisteren echter al wel bij elkaar geweest. De Wegenwacht had gisteren handenvol werk. Het aantal pechgevallen lag ongeveer 50 procent hoger dan normaal. De Wegenwacht zette dertig extra mensen in. De wachttijden liepen soms toch nog op tot twee uur, terwijl normaal gesproken binnen een half uur hulp ter plaatse is. De ANWB adviseert automobilisten daarom warme kle ren mee te nemen. De meest voorkomende pechgevallen waren bevroren brandstoffilters en remmen, te wei nig anti-vries in koelsystemen en startproble men als gevolg van slechte accu's. De ijzige kou heeft grote gevolgen voor marktkooplieden. Verkopers van groente, fruit en bloemen kunnen niet uitpakken. De financiële strop deze winter wordt geschat op enkele tientallen miljoenen guldens. Bovendien worden de markten nauwelijks bezocht. De warme supermarkt is populair der. Schepen mogen alleen nog in konvooi verge zeld van ijsbrekers het IJsselmeer op. Ook de veerdiensten naar de Waddeneilanden onder vinden veel hinder van ijsgang. De Gasunie draait intussen de ene topdag na de andere. De afgelopen nacht gaven de meters een waarde aan van boven de 500 mil joen kubieke meters. Voor de Olympische roeiploeg, net terug van een trainingskamp in het Spaanse Sevilla, is de overgang wel heel erg groot. En van roeien ter voorbereiding op de komende spelen in Atlanta is voorlopig even geen sprake meer. ZIE OOK ZEELAND - B1 8 "71 031 r'000218' VRIJDAG 26 JANUARI 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Van onze verslaggever Middelburg - Misschien in de laatste helft van mei, maar in elk geval voor het zomerreces van de Tweede Kamer. Dan valt daar pas het besluit of Zeeland een toltunnel onder de Westerschel- de krijgt of niet. Dit betekent alweer uitstel van het megapro ject, want het Zeeuwse provinciebestuur rekende erop dat het besluit in februari zou vallen. Maar dat is veel te rooskleurig gedacht, meldt een woordvoerder van de Vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. „Wij moeten die hele zaak nog onder zoeken en bespreken, dat duurt wel enkele maanden, en pas daarna gaat het naar de Tweede Kamer." Woordvoerder Halewijn van de aannemerscombinatie KMW, die de tunnel gaat bouwen als het fiat afkomt, rekent met hetzelfde tijdschema. Halewijn: „Mijn inschatting is dat het ha behandeling in de kamercommissie in de periode van half tot eind mei in de Twee de Kamer kan worden goedge keurd. In elk geval voor het zomerreces, daar gaan wij van uit." Het uitstel heeft geen finan ciële gevolgen voor de provincie, omdat bijvoorbeeld de aanne merscontracten moeten worden verlengd. Maar het is wel het zoveelste struikelblok in de pro cedure. Nadat de planologische proble men met de gemeente Borsele waren overwonnen en (het Zeeuwse energiebedrijf Delta weigerde de tunnel privaat te financieren en te exploiteren omdat er een financieringstekort van maar liefst 660 miljoen gul- 'den gaapte, wordt de procedure gekenmerkt door steeds weer relafief kleine uitstellen, wat nu al twee jaar duurt. ZIE OOK ANALYSE ZEELAND - B1 Bergen op Zoom - De schietpartij in de Bergse Zuivelstraat is, wat de politie betreft, opgelost. Volgens de politie is gebleken dat leden van de 'linkse' Turkse groepering Dev Sol ruzie kregen met 'rechtse' Grij ze Wolven. Bij de knokpartij raakten vier mannen gewond. Twee man nen zitten nog vast. De politie heeft een tamelijk compleet beeld van wat zich in de nacht van 14 januari afspeelde. Een groepje van vijf mannen, sympathiserend met Dev Sol, lokte een vechtpartij uit met een viertal leden van de Grijze Wolven. Een van de laatsten trekt daarbij een pistool. Een 20-jarige man wordt door zijn hand gescho ten. ZIE OOK BINNENLAND-A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Vermeend (Financiën) komt grens arbeiders tegemoet die in Nederland wonen en in België wer ken en daar ook premie betalen voor het ziekenfonds. Vermeend werkt het nadeel weg dat die grensarbeiders hebben omdat ze in België meer premie betalen voor het ziekenfonds. De maatregel van Vermeend heeft terugwerkende kracht tot 1 janu ari 1991. Tot 1988 bestond het recht voor grensarbeiders om de in België teveel betaalde premie te verre kenen in de belastingaangifte, maar door een gerechtelijke uit spraak van het Hof in Den Bosch verviel dat. Door de ingreep van Vermeend is de vroegere situatie hersteld. De Tweede Kamer wacht nog op een notitie van de regering over de problematiek van de grensarbeiders. In die notitie moeten alle aspecten van het woon-werkverkeer in de grensgebieden worden bespro ken. WD-Kamerlid Van Rey heeft enkele malen op zo'n notitie aan gedrongen. „Maar ik ben ook al blij dat de staatssecretaris die we nu hebben beetje bij beetje de zaken aanpakt. Maar op de noti tie blijven we wachten." Oosterhout - Twee mensen zijn naar pas gisteren jdoor de politie bekend is gemaakt woensdagavond lichtgewond geraakt door een aanslag met een handgranaat op een garage in de Dr. Poelsstraat. Een Turkse man huurt het pand sinds kort. De politie weet niet of het om een aanslag met een racistische achtergrond gaat. Volgens de poli tie hadden er gemakkelijk doden kunnen vallen. De twee mensen die door glassplinters werden geraakt, konden na behandeling in het Pas teurziekenhuis weer naar huis. Het pand en enkele auto's raakten zwaar beschadigd. Het gerechtelijk laboratorium stelt een onderzoek in. Op het moment van de explosie waren zeven mensen in het pand aanwezig. Een stond slechts drie meter van de granaat vandaan, toen die ontplofte. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft, U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incassoƒ31,15 Q kwartaal autom. incasso..:.../91,25 bank/gironrkwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:s_ Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- JS gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 48Ö0 VB Breda. -n E STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN

de Stem | 1996 | | pagina 1