Ambtenaar 'flexibel' met pensioen OPRUIMING Gladheid geen norm voor verzekeraars Laatste week! 50% extra kassakorting op reeds afgeprijsde artikelea a2 Bobby B. vrijgesproken van overval op AH-filiaal Oosterbeek Poollandschap bij IJsselmeer Gladmakerijzel is onderkoelde regen Aangenaam Romantiek HAAST U! Vijf procent studenten haalt temponorm niet 20 en 12 jaar celstraf voor moord op broers Kerkhof DËSTEM BINNENLAND A3 Op 62e pensioen met 70 procent laatstverdiende loon Huidige vut verdwijnt per 1 april '97 Gevangenis zit omhoog met lijk ONZE VORSTELIJKE AANBIEDINGEN P.J.van Aalst Oosterse tapijten Hof tilt zwaar aan leed nabestaanden 'Getuige tegen Hakkelaar was top-smokkelaar' AG 25 JANUARI 1996 gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr er: an .06- en: ns- .48. Groot-Brittannië en Ierland- Wolkenvelden en vooral langs de Noordzeekust kans op enkele sneeuwbuien. In Ierland eerst wat regen. Geleidelijk meer opklaringen en afnemende wind. Maxima uiteenlopend van rond het vriespunt in het zuidoosten en oosten tot +6 jn het uiterste zuidwesten van Ier land. België en Luxemburg: Wolken velden, ook hier en daar zon Vrijwel overal droog. Overdag meest lichte vorst en eerst een stevige oostenwind. Noord- en Midden-Frankrijk- Donderdag in het oosten eerst nog kans op wat ijzel of sneeuw. Verder wolkenvelden, ook af en toe zon vrijwel overal droog. Vrijdag langs de Bretonse kust toenemende neerslagkans. Don derdag maxima van iets onder het vriespunt in het noordoos ten tot 6 graden in Bretagne. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en donderdag langs de Middel landse Zeekust langdurig regen, mogelijk onweer en veel wind! In de Pyreneeen en Alpes du Sud boven ca 1500 ook sneeuw. Maxima rond 9 graden, vlak aan zee wat hoger. Portugal: Aanhoudend wissel vallig en van tijd tot tijd buiige regen, misschien onweer. Met- name donderdag ook wat zon. Middagtemperatuur aan de kust rond 14 graden. Spanje: Half tot zwaar bewolkt. Naast wat zon ook enkele buien, mogelijk onweer. Maxima van 9 graden langs de Golf van Biska je tot 16 langs de Costa Blanca; in het binnenland wat kouder. Italië: Wisselvallig: van tijd tot tijd buien, ook met onweer. Boven de ca 1000 meter sneeuw. In de Dolomieten donderdag plaatselijk veel sneeuw. Mid dagtemperatuur van 5 graden in het noorden tot 16 op Sicilië. Griekenland en Kreta: Donder dag in het oosten nog zonnige perioden en droog. In het wes ten veel bewolking en enkele buien. Vrijdag ook in het oosten buien. Geleidelijk minder koud; maxima van 10 graden bij Thes saloniki tot 16 in het zuidwes ten. Duitsland: Koud weer met don derdag een schrale oostenwind en overdag lichte of matige vorst. Vooral in het noorden perioden met zon en droog weer. Naar het zuiden toe meer bewolking en kans op wat ijzel, vrijdag ook in het midden van Duitsland. Maxima in het mid den en zuiden oplopend naar enkele graden boven nul. Zwitserland: Wolkenvelden en vooral in het zuiden van tijd tot tijd sneeuw, beneden 1300 meter overgaand in regen. In het noorden op veel plaatsen mist. Temperatuur in de dalen meest tussen 0 en +5 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden en vooral in Karinthië en Stier marken perioden met sneeuw, beneden 1300 meter regen. In het noordoosten maxima iets onder het vriespunt, in de dalen in Tirol enkele graden boven nul. VISITEKAARTJE Dré Zigris Haelen an naam en woonplaats van deze man een andere volgorde de naam van zijn beroep. Wat doet hij voor de kost? an gisteren evident; 2. reiger, palet, olie; 3. beslag, Pas" nt, oleander, lord; 5. ink, til, raar, aarde; 6. trein; 7. ermee, oer, reidans; 8. rek, mis, moe- dïotie, neer, aera; 10. cello, ons, grafiek; 11- I, porie; 12. bagage, slaap, dors; 13. are, kar, i; 14. comediante, ruine; 15. hes, ree, rein, ica, Bach; 2. Deen, narede, ta, roe; 3. mist, ims; 4. iglo, tremolo, aker; 5. realiteit, om, eloos, io, serie; 7. appartement, spar; 8. laan, e; 9. els, daar, eega, anti; 10. veter, leder, eratie, rapport; 12. dollar, draf, odeur; 13. e p. iie; 14. nier, dinar, eirond; 15. tendens, sake, ©jfs DONDERDAG 25 JANUARI 1996 whem (anp) - De rechtbank in Hjühem heeft woensdag de 28-jarige Bobby B- uit Bussum vrijgesproken tan een aandeel in de overval met dodelijke afloop op een Albert Heijn- jiliaal te Oosterbeek op 14 mei 1990. Opt van zijn vermeende aandeel in de overval op een AH-filiaal in Baarn werd tij vrijgesproken. B. werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. De officier van justi tie weet nog niet of hij in hoger beroep gaat. Bij de overval in Oosterbeek kwa men twee personeelsleden om het leven door geweerschoten uit een riotgun. Een derde medewerker van het berijf raakte invalide. Tegen B. was voor de overval in Oosterbeek zeven jaar gevangenis straf geëist. De rechtbank acht de diverse getuige- verklaringen die gedurende de tien da gen durende zitting zijn afgelegd twij felachtig. Belastende verklaringen van de 29-jarige Appie A. werden door de rechtbank oncontroleerbaar genoemd. A. lijdt volgens de rechters aan groot heidswaanzin. Kroongetuige Ronald K. werd zelfs als een 'fantast' bestempeld. Ook de belas tende verklaring van een 26-jarige man uit Almere kon in de ogen van de recht bank geen genade vinden. Bovendien zijn de rechters van mening dat tegen B. onvoldoende technisch bewijs is gele verd. B. en zijn raadsman mr. A. Moszkowicz toonden zich na afloop van de rechtszit ting zeer gelukkig. Bobby kuste de ad vocaat zelfs. Hij zat een jaar in voorar rest en heeft steeds volgehouden on schuldig te zijn. De raadsman noemde de uitspraak moedig en rechtvaardig. Gaat de officier niet in hoger beroep, dan dient Moszkowicz een schadeclaim in. Met de vrijspraak van B. komt voorlopig een einde aan het langdurige onderzoek en de processen tegen de daders van de geruchtmakende overval. Tegen Bobby B. werd eind 1993 al vrijspraak geëist wegens gebrek aan bewijs. De recht bank hield de zaak toen aan. Na belas tende verklaringen van A. in juni vorig jaar werd de zaak heropend. Hoofdda der A. kreeg levenslang in deze zaak. Het hof sprak eerder een derde verdach te, de 31-jarige Piet B., in hoger beroep vrij voor de overval in Oosterbeek. Het veroordeelde hem wel tot een celstraf van vier en een half jaar voor de overval op het AH-filiaal te Baarn in het najaar van 1989. Verklaringen van A. hierover werden destijds wèl geloofwaardig geacht. in vrijheid gesteld. De ollicier van justi- ae zu-jarige Appie a. weraen aoor ae luonaen zien na auuop van ue lecmszu- d. wciu eiuu usj ai vhjojji acm gccioi. wtiucn ucaujuo »a gauuiwaaiui tie weet nog niet of hij in hoger beroep rechtbank oncontroleerbaar genoemd, ting zeer gelukkig. Bobby kuste de ad- wegens gebrek aan bewijs. De recht- geacht. Den Haag (anp) - Ambtenaren en onderwijsgevenden kunnen vanaf 1 april 1997 op hun 62e met pensioen. Als ze dan 40 jaar premie hebben betaald, krijgen ze een uitkering van 70 procent vanhun laatstverdiende salaris. De huidige vut (61 jaar, 75 pro cent van het laatstverdiende salaris) verdwijnt. Dat zijn minister Dijkstal (Bin- ndse Zaken) en de ambtena- inden gisteren na maanden touwtrekken overeengekomen. Met name de overgangsregeling ambtenaren die de vut in zich hebben, hield partijen lange tijd uiteen. Afgesproken is nu dat ambtena ren die op 1 april volgend jaar 50 maar nog geen 55 jaar zijn, op hun 51e met pensioen kunnen tegen 70 int van hun laatst verdiende salans. Ambtenaren van 55 jaar in ouder kunnen op hun 61e tegen ocentweg. Minister Dijkstal noemde de rege ling van uitermate grote beteke nis. Voorzitter Vrins van de FNV- ambtenaren repte van een belang rijke omslag naar een flexibel pensioensysteem. Het nieuwe sys- geeft zekerheid en uitzicht :n stabiele premie, terwijl de vut erg duur dreigde te worden. De overgangsregeling is volgens kern 'geen slechte'. De leden van de bonden moeten hun oordeel nog vellen. Dijkstal beoordeelde dat als „geen hopeloze zaak". Basispensioen Het nieuwe, flexibele pensioen systeem bestaat uit een basispen- i met daar bovenop een aan vullend pensioen waarvoor amb tenaren jaarlijks 1,75 procent moeten sparen. Werknemers kun- vanaf 55 met pensioen, maar de gespaarde uitkering is dan j. Met wat extra sparen of een dubbel pensioeninkomen komt een pensioenleeftijd van iets on der de 60 echter wel in beeld, is de verwachting. Wie tot z'n 65e doorwerkt, ver werft in het nieuwe systeem een beter pensioen dan degene die stopt op 62 jaar, want de opbouw gaat door. Op deze leeftijd bereikt werknemer - bij 40-dienstja- ren - het gebruikelijke pensioen 70 procent van het laatst ver diende loon. Dijkstal is sinds mei vorig jaar be zig om de vut (die op termijn on betaalbaar dreigde te worden) te vervangen door een flexibel pen- i. Na een aantal mislukte po gingen slaagde hij er gisteren in de bonden over de streep te trek- Hoogeveen (anp) - De gevan genis De Grittenborgh in Hoogeveen zit al anderhalve week met een lijk van een van de gevangenen. De 25-jarige man werd op 13 januari dood in zijn cel aangetroffen nadat hij zich aan zijn stropdas had opgehangen. He gevangenisdirectie heeft veel moeite moeten doen om met familie van de overledene in Guyana in contact te ko men. Uiteindelijk werd een oud-oom bereikt die liet we ien dat hij de benodigde 10.000 dollar voor transport van het lijk naar Guyana zou overmaken. Het geld is echter nog steeds niet binnen. Directeur H. Kranendonk van De Grittenborgh zei gis teren dat als het geld niet bin nenkomt, de man nog deze oag wordt begraven. De kos ten daarvan komen voor re kening van de gevangenis. (ADVERTENTIE) Uw hofleverancier van oosterse tapijten heeft nu aanbiedingen. Tijdelijk voordelig geprijsde tapijten uit een befaamde collectie. moderne tapijten PAKISTAN /KARACHI NEPAL-Dolpa en Tharu •NDIA en KASHMIR kelims berber tapijten overige tapijten 20% 60% 50% 30% 20% 20% 10% 20% 10% 60% ken met een ruime overgangsre geling. Voor ambtenaren die nu jonger dan 50 zijn en die er onder het nieuwe regime niet in slagen om een volledig pensioen op te bou wen, is er een garantieregeling die -in een aantal gevallen met be hulp van bij voorbeeld het spaar loon- ook kan leiden tot een pen sioen van 70 procent op 62-jarige leeftijd. Achterban De ruime overgangsregeling is voor de bonden van cruciaal be lang om hun achterban over de streep te trekken. Het nieuwe sys teem heeft voor-, maar ook nade len. De voordelen zijn dat het fi- nanciëel houdbaar is dat de opge bouwde rechten altijd eigendom van de ambtenaar blijven (anders dan bij de vut) en er een beter pensioen (plus een eenmalige pre mie) inzit voor wie na z'n 62e doorwerkt. De nadelen die de ambtenaren slikken, zijn behalve een hogere leeftijd (62 tegen de huidige vut- leeftijd van 61) en een lagere uit kering (70 i.p.v. 75 procent), een stijging van de premieverdeling. Nu is die 65 procent voor de werkgever en 35 procent voor de werknemer, en dat wordt 50/50. Dat is een verhoging met 50 pro cent en betekent in concrete het inleveren van koopkracht, zij het gespreid in de tijd. De premie gaat 2,1 procent van het inkomen bedragen, tegen 1,6 nu. Dijstal - die fors in de beurs moet tasten voor de overgangsregeling - acht de ombouw echter onver mijdelijk. In het bedrijfsleven te kenen zich soortgelijke bewegin gen af, die tegemoetkomen aan de wensen van individuele werkne mers en goedkoper zijn dan de vut. De overheid blijft op die ma nier ook concurrerend op de arbeidsmarkt. Prikkel Ook de prikkel om door te werken is van belang, omdat zo kennis bij de overheid niet in een vroeg sta dium verloren gaat. De huidige vut nodigt als het ware uit. Wie niet 'vutteert' is een dief van eigen portemonnee. In het bestaande omslagstelsel betaalt de werken de voor de vutter. In het nieuwe systeem blijven de gespaarde rechten eigendom van de ambte naar, bij voorbeeld als hij van baan verandert of als hij ontslag krijgt. Ook het moment van de ombouw is interessant. Het zit een paar jaar voor de vergrij- zingsgolf. Wachten met de 'switch' zou betekenen dat de kosten veel hoger zullen uitvallen. Er is nog een 'belang' van de over heid om de komende jaren niet te maken te krijgen met onrust over de vut en de pensioenen. Er liggen nog andere 'dossiers' die moeten worden geregeld, als bij voor beeld de ziektekosten, de pen sioenhoogte bij uitholing van de aow, en de salarissen die achter blijven bij het bedrijfsleven. 'Werkbare verhoudingen met de bonden' zijn dan een prettige bij komstigheid. De gelden die worden bespaard met het afschaffen van de vut, op lopend tot meer dan een miljard gulden, komen beschikbaar voor de arbeidsvoorwaarden. Voor een beperkt deel al voor het cao-over leg 1997-1998. Wind en vorst hebben een poollandschap gecreëerd langs de IJsselmeerdijk tussen Hoorn en Enkhuizen, ter hoogte van het plaatsje Wijdenes. foto anp Van onze verslaggever Breda - In principe maakt het voor verzekeraars niet uit of een ongeval is veroorzaakt door gladheid of niet. Bij de afhandeling van autoschade wordt gekeken naar de schuldvraag en dat gebeurt op de gebruikelijke wijze. Automobilisten of andere weggebruikers moeten er dus niet op rekenen dat wanneer ze juridisch schuldig zijn aan een ongeluk, zij een beroep kunnen doen op een glad wegdek. Dat leert een telefonische rond gang langs een aantal bekende verzekeringsmaatschappijen. Zij spreken eensgezind dezelfde en ook klare taal: de gladheid van gistermorgen had iedereen kunnen zien aankomen, want tijdens radio- en tv-uitzendin- gen is die ruimschoots tevoren aangekondigd. Wie dan toch de weg op gaat, neemt vrijwillig een risico. Loopt dat uit op een aanrijding dan zal die gladheid, normaal gesproken, geen verschoning bieden van aansprakelijkheid. En gelden dus ook dezelfde eventuele consequenties voor een no-claimkorting als bij een droog wegdek. Vooral bij slippartijen, weten de maatschappijen, is vaak toch te hard gereden of zijn de be stuurders onvoldoende attent geweest. Niet alle gevallen worden op voorhand opzij geschoven. Er zijn uitzonderingen mogelijk, maar die blijken niet vaak voor te komen. Wanneer het bijvoor beeld onvoorspeld en geheel on verwacht gaat ijzelen, dan zijn de maatschappijen bereid om dat in ogenschouw te nemen. Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat dan meteen alles koek en ei is. Bij zulke zaken worden 'zorgvuldig de totale omstan digheden bezien.' Andere grote en kleine onge makken bij glibberig weer val len ook al niet snel onder een verzekering. Wie bijvoorbeeld tengevolge van gladde wegen en files niet op tijd op Schiphol kan arriveren, zijn vliegtuig mist en kosten moet maken, kan niets met een reisverzekering. Twee in dit soort verzekering gespecialiseerde maatschappij en laten er geen twijfel over be staan. Het euvel is in geen geval verzekerd. De maatschappijen wijzen er bovendien op, dat er in veel ge vallen sprake is van vakantie- vluchten en deelnemers daar aan moeten twee uur tevoren op de luchthaven aanwezig zijn. Geredeneerd wordt, dat wan neer passagiers zich aan die tijd houden, er weinig mis kan gaan. Als de reis desondanks toch niet door kan gaan, dan komt wel een eventueel afgeslo ten annuleringsverzekering om de hoek kijken. En wie bij gladheid denkt wat te kunnen verhalen op de weg- beheerder, zal nagenoeg altijd bedrogen uitkomen. Zowel rijk, provincie als gemeente zullen vrijwel zeker alles uit de kast halen (en dat achteraf ook kun nen aantonen) om zo snel en zo veel mogelijk op de doorgaande wegen te strooien. Bestaat er desalniettemin toch de indruk, dat deze instanties in gebreke zijn gebleven, dan be staat er uiteraard de mogelijk heid om naar de rechter te stap pen. De klager moet dan wel stevig in zijn schoenen staan om te zorgen dat hij niet uitglijdt. Door Cees van Gurp MENIGEEN DIE in de nacht van dins dag op woensdag de hond nog even moest uitlaten werd behoorlijk nat van de regen. In zeer korte tijd was het spie gelglad. Naast een ijzige wind kregen Noord-Brabant, Zeeland, Limburg en een deel van Zuid-Holland er een pro bleem bij: ijzel. Onder de gegeven omstandigheden kon ij zel haast niet uitblijven. Boven een groot deel van Europa bevindt zich een krachtig hogedrukgebied. In de omgeving van Por tugal liggen twee uitgestrekte lagedrukge bieden, die langzaam noordwaarts koersen. In Spanje vallen enorme hoeveelheden re gen. Valencia kreeg in 24 uur ongeveer 150 mm neerslag te verwerken. Het waterte kort is meteen van de baan. In de Spaanse wintersportgebieden is volop sneeuw ge vallen. Aanvankelijk werd de kans niet groot ge acht dat de zachtere lucht ook het zuiden van ons land zou bereiken. Dat gebeurde dus wel. Dagenlang is al sprake van een scherpe inversie. Op goed 300 tot 400 meter is de temperatuur hoger dan op de grond of in de thermometerhut, die op een hoogte van 1,50 meter staat. In ons land valt de meeste neerslag uit wol ken die behalve uit waterdruppels ook uit ijskristallen bestaan. In zo'n wolk - waar van de temperatuur lager is dan -10 gra den Celsius- bevriest een klein aantal wolkendruppels tot kleine ijskristallen. Steeds meer waterdamp slaat daar op neer. De kristallen worden groter en zwaarder en zakken door de wolk naar beneden. In tussen groeien ze met andere ijskristallen uit tot nog grotere kristallen. Op dat mo ment vallen ze uit de wolk. Als onder die wolk een warmere luchtlaag ligt, smelten de ijskristallen en bereiken ze ons in de vorm van (koude) regen. Dat pro ces speelde zich boven onze hoofden af. Bo vendien was er sprake van zogenaamde on derkoelde regen. Dat is regen waarvan de druppels een temperatuur hebben lager dan 0 graden Celsius. Zodra zij in aanra king komen met het aardoppervlak of voorwerpen zoals takken van bomen, da ken of het wegdek, bevriezen ze als de tem peratuur 0 graden is of lager. IJzel is een glad, homogeen en in het alge meen doorzichtig ijsafzetsel dat gevormd wordt door het bevriezen van onderkoelde regendruppels ofmotregendruppels op voorwerpen waarvan de oppervlakte-tem peratuur lager is dan of hoogstens iets ho ger dan 0 graden. IJzel wordt vaak verward met ijs dat ont staat door het bevriezen van water op de grond. Het resultaat is vrijwel hetzelfde, maar de ontstaans-oorzaak is principieel verschillend. Voor sneeuw of hagel spelen geheel andere factoren een rol, waarvan de temperatuur er bijvoorbveeld een is. •ja|ed uea puëJ '01 'l®z®t d p 'rajs 'ueui uea AAnpeqas 'Z bij koninklijke beschikking ihofleverancier ann01659 Catharinastraat 10-14,4811 XH Breda, Nederland. Telefoon 076-521 88 48 Zoetermeer (anp) - Vijf procent van de studenten in het hoger onderwijs heeft in het studiejaar 1994-1995 te weinig studie punten gehaald. Ongeveer 15.500 studenten zien daardoor hun beurs over dat jaar om gezet in een lening. In totaal gaat het om 78 miljoen gulden. Studenten moesten vorig jaar 10 van de 42 studiepunten halen. Bij de universitei ten was deze temponorm van 25 procent voor 9000 studenten te hoog. Dat is 7 procent van het totaal aantal universitaire studenten. In het hbo voldeden 6440 studenten niet aan de norm, 3,4 procent van het to taal. De opbrengst van 78 miljoen gulden is zes miljoen gulden lager dan minister Ritzen had verwacht. Hij vangt dit op binnen zijn begro ting. Niet uitgesloten is dat uiteindelijk nog minder dan 78 miljoen hoeft te worden terugbetaald. Studenten kunnen nog in beroep gaan. De norm is met ingang van dit studiejaar, 1995-1996, overigens ver hoogd van 10 naar 21 studiepunten. (ADVERTENTIE) Ï/M 31 JANUARI KUNT U UW MUZIEKWAARDEBONNEN VERZILVEREN IN DE PLATENZAAK DE MOOISTE KADO'S EN DE GROOTSTE STERREN VIND JE IN DE PLATENZAAK Er zijn van die dagen dat alles op de een of andere ma nier verband met elkaar houdt. Neem nou gisteren. Bui ten is alles glad en op televisie zie je dan de Amerikaan-, se president Clinton die ook very glad is met zijn wife. Onderweg op straat waande ik me 'Zoab the glad-iator' die zich met zijn drietand staande moest zien te houden op die ijzel en met auto's en rijwielen die hem van alle kanten aanvielen. En natuurlijk weer glad vergeten om zout, oude sokken en afgedankte pannesponsjes klaar te zetten. Als alles steeds steeds zo gladjes gaat, denk je er immers niet meer aan om je te wapenen tegen een ochtend waarop ijzel het openbaar leven stroef doet verlopen. Welk modern mens heeft trouwens nog oude sokken of pannesponsjes? En kun je je daarmee nog in het modieu ze straatbeeld begeven? Veel mensen gaan bij ijzel liever letterlijk op hun bek dan dat ze uit de toon vallen bij de heersende trend. Nee dan vroeger, toen gingen we op de prikslee naar het werk en hadden we tenminste nog kolenas om op ons verplicht te ontijzelen stoepje te strooien. Koud hadden we het nooit, want we hadden nog geen centra le verwarming. Wie op zijn cv moet vermelden dat hij bij de cv is opge groeid, staat niet sterk in zijn schoenen. Te veel warmte maakt je week en kansloos voor als je echt de strijd met de elementen aan moet binden. Om over ongure elementen maar te zwijgen. MERIJN Den Bosch - Bij de veroordelingen van twee Waalwijkers van 26 en 30 jaar, betrokken bij de moord op Hendrik en Johan Kerkhof op 23 januari 1988 in hun woning in Nistelrode heeft het gerechtshof in Den Bosch het leed dat de nabestaanden werd aangedaan zwaar laten wegen. Het hof veroordeelde de 26-jari- ge Waalwijker, die in de nacht van 23 januari 1988 met een ge weer Hendrik en Johan Kerkhof door het hoofd schoot, conform de eis van de procureur-generaal tot 20 jaar gevangenisstraf. De straf is vijf jaar meer dan de rechtbank in eerste instantie had opgelegd. 'Moord', oordeelde het hof in haar arrest eraan toevoegend dat het ging om 'een koelbloedige uitgevoerde executie met het meest extreem gewelddadige ge drag'. Het onherstelbare leed dat de nabestaanden daarmee werd aangedaan, zegt het hof, werd versterkt door een lange periode van onzekerheid over de identi teit van de daders. Dat bemoei lijkt, zo is in het algemeen vast gesteld, de verwerking van het verlies bij de nabestaanden. Het hof wijst erop dat de wet voor zulke ernstige misdrijven niet voor niets maxima kent. Voor moord zelfs levenslang. Die maximale straf kon het hof niet opleggen omdat het rekening moest houden met het psychia trisch rapport over de Waalwij ker waaruit bleek dat hij destijds verminderd toerekeningsvatbaar moet zijn geweest. Ook bij de 30-jarige Waalwijker wijst het Bossche hof nadrukke lijk op het wettelijke strafmaxi mum. In tegenstelling tot de rechtbank eerder oordeelde, kan deze Waalwijker volgens het hof het medeplegen van de dubbele moord niet worden aangerekend. Hij was na het openen van de kluis met de daaruit geroofde tienduizenden guldens naar de vluchtauto teruggegaan. Hij was niet aanwezig bij de executie van de broers Kerkhof. Volgens het Bossche hof valt de 30-jarige Waalwijker alleen maar diefstal met geweld, de dood tot gevolg hebbend, te ver wijten. Op dit misdrijf staat een maximum straf van 15 jaar. Om dat hij volgens de gedragsdes kundigen enigszins verminderd toerekeningsvatbaar werd ge acht, veroordeelde het hof hem tot twaalf jaar gevangenisstraf, drie jaar minder dan de recht bank hem oplegde. De tipgever, een 26-jarige man uit Uden, werd na een eis van vijf jaar cel straf, door het hof vrijgesproken. Het hof acht niet bewezen dat hij de diefstal met geweld heeft uit gelokt. De Udenaar werd eerder ook al door de rechtbank vrijge sproken. De Udenaar is de zoon van de voormalige uitbater van het cafe in Nistelrode waar Johan en Hendrik Kerkhof regelmatig ver toefden evenals op de bewuste avond enkele uren voor hun dood. Deze hernieuwde vrijspraak kwam gisteren bij de nabestaan den van de broers Kerkhof hard aan. Als hij er niet was geweest, had de diefstal met de trieste af loop niet plaatsgehad, zo werd verbitterd geredeneerd na het uitspreken van het arrest bij het Bossche hof. Amsterdam (anp) - De getuige die verklaringen heeft afge legd tegen drugbaron J.V. was zelf verdacht van betrokken heid bij de smokkel van dui zenden kilo's hasj. Dat stelt mr. M. Moszkowicz, een van de raadslieden van V. „Wat justitie de getuige kwijtscheldt is niet niks," zegt de raadsman. Hij zal de getuigenis aanvechten. J.V., alias de Hakkelaar, werd zondag na jarenlang onderzoek opgepakt. Hoofdofficier van justitie J. Vrakking verklaarde dinsdag al dat de getuige heeft gewerkt bij de bende van V. en in Frankrijk heeft vastgezeten voor handel in soft drugs. Justitie zal hem een aantal oude zaken kwijtschelden in ruil voor zijn getuigenissen te gen V. Volgens de raadsman blijkt uit een uitleveringsverzoek van Ne derland aan Frankrijk dat de ge tuige betrokken was bij de smok kel van 250.000 duizend kilo hasj. De raadslieden van V. gaan de getuigenis aanvechten. (ADVERTENTIE) Aktie geldig t/m 31 januari 1996 AMSTERDAM DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSRJJT HEERLEN SLIEDRECHT Niet geldig bij IKEA Delft IKEA informatielijn 0184 495 555

de Stem | 1996 | | pagina 3