|de stem Trouwen moet weer chic en romantisch elft» Komend weekeinde Love Marriage Beurs in Turfschip in Breda mdoHck MNBEVOIEAI Boter Proef het internationaal Füm- Duizend paar o gen nodig voor Filmfestival Rotterdam X 60 JETAALGEMAK... MET DEVOBIS JTENKAART OP ZAK CROCOMPUTER UbUtH ANT? INT. I Victor Löw schittert als Soekarno in het gelijknamige toneelstuk van Jan Blokker, van avond in Breda. Theater van de Lach komt naar Breda en Oosterhout met de voorstelling Jubileum Hotel van Ray Cooney. ËZzinderella, de nieuwe musical van Jos Brink en Frank Sanders, is te zien in Breda. The Sound of Music komt naar De Nobelaer in Etten-Leur. Vanavond speelt het wereldberoemde pianoduo Yaara Tal en Andreas Groethuysen in de aula van de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg. Smoking Sparen Trouwcadeau Tweeverdiener 1996 klantenkaart geeft u de mogelijkheid om :1 alle Vobis winkels in Nederland IN TERMIJNEN TE BETALEN. art is GRATIS aan te vragen bij elke Vobis Al uw aankopen met de Vobis klanten- /ssen 150,- en 3000,- zijn gedurende ;n na aankoop GRATIS verzekerd tegen rrlies, diefstal en/of beschadiging. I Alle prijzen I rijn incl. BTW en zi|n ind.17,5% BTW. Zolang de voorraad strekt, tgen geldig t/m 10 februari 1996. i, prijs- en modelwi jzfgmgeri voorbehouden. ANTOOR: 0347 36 79 00. VOBIS BBS: 0347 37 54 62 ITERNET: http://www.Vobis.ni tiSINESS: Tel: 0347 36 79 01 Fax: 0347 37 35 66 VRAAG NAAR Pt BROCHURE kN 23-25 IGENT 151743 ders die serieus? OoorMarije de Vries la - Vooral veel romanti- |sche trouwjurken waren deze k te zien op Jenny's hruidsmodeshow in het Turf- I schip in Breda. Want roman- I tisch is in. Wat bijna automa tisch betekent dat er veel geld voor neergelegd moet worden. tijd dat men in spijker broek op een maandagmorgen de fiets naar het stadhuis ging, is al lang voorbij. Nog aooit was trouwen zo'n hap pening en gaven mensen er zoveel geld aan uit. Komend weekeinde kunnen trouwlus tigen weer terecht op de Love Marriage Beurs in Breda. Bianca Jansen (22) uit Riel ging zonder koopplannen bij Jenny's Bruidsmode weer naar huis. Zaterdag gaat ze het nog eens proberen op de Love Marriage Beurs. Misschien vindt ze daar haar droomjurk voor de grote dag op vrijdag 16 augustus. Bianca heeft namelijk speciale wensen. „Een strak lijfje en een broekske. Daaroverheen een lange sleep. Die is voor in de kerk. 's Avonds moet 'ie af. Hoe kan ik anders feest vieren?" Oh ja, ze weet wel dat ze hem kan laten maken, „maar ik heb geen zin om er drie duizend gulden voor neer te klap pen." De meeste aanstaande bruidjes lijken zich daar niet druk om te maken. Gemiddeld spenderen zij 2300 aan een jurk en dat bedrag wordt elk jaar meer. De bruid houdt vooral van de witte lange wijde trouwjurk. De allernieuw ste trend is de ivoorkleurige prin- sessenlook (aaneengesloten jurk met een smal lijfje). Minder dan tien procent kiest bij Jenny's Bruidsmode voor een andersoor tige jurk, zegt eigenares Ria van Gooi: „Kort, rood of enigszins apart wordt bijna niet verkocht." Bianca's vriend Rob Schellekens (28) vraagt zich tijdens de door enkele honderden mensen bezochte bruidsmodeshow vooral af of hij niet de enige man is. Het zijn inderdaad overwegend vrou wen met zussen, vriendinnen en moeders, die op de show afko men. De 'voorstelling' is dan ook vooral op hen gericht. Er is slechts één mannelijk model. Toch besteedt de bruidegom tegenwoordig minstens zoveel aandacht aan zijn trouwkleding als de vrouw. Net als de partner koopt 65 procent van de mannen een speciaal trouwpak. Nog niet zo lang geleden huurde nog tach tig procent van de mannen een smoking of een simpel pak. Nu willen ze niet langer achter blij ven bij de vrouw. Driedelige pak ken, een lang jasje en veel en kleurige gilets en accessoires zijn trend," zegt een medewerker van Man Exclusive. Chic en romantisch. Dat is weer in. Dat blijkt niet alleen uit de keuze van de kleding. 65 procent kiest weer voor de klassieke ring. De trouwkaarten zijn in natuur- tinten of van eigen ontwerp. En veel bruidsparen kiezen tegen woordig voor trouwfoto's in zwart-wit. Eén op de acht bruid sparen kiest voor een bruiloft in het buitenland, waarbij de Carri- bean favoriet zijn. Jenny's Bruidsmodeshow: een romantische trouwjurk en ook aandacht voor de bruidegom. FOTO WILLEM PATERIK Trouwen mag dus geld kosten. Gemiddeld geeft een bruidspaar 25.000 uit aan de bruiloft. Toch wagen steeds minder men sen 'de grote stap'. Waren er in 1991 nog 95.000 bruidsparen, in 1995 beloofden nog maar 80.000 paren elkaar eeuwige trouw. Hoe komt het dat steeds minder mensen voor trouwen kiezen? Maarten Dop, die de Love Mar riage Beurs organiseert: „Met de wet op de schijnhuwelijken is het moeilijker geworden om een schijnhuwelijk af te sluiten. Dat is waarschijnlijk de oorzaak." R. Klaarenbeek van Magazine Bruid Bruidegom vindt dat onzin: „De trend om minder te trouwen bestaat al veel langer dan die wet. Mensen trouwen tegenwoordig alleen als er een reden voor is. Bij het kopen van een huis of als ze aan kinderen gaan denken. En er komen steeds minder en later kinderen," luidt zijn verklaring. Zonder noemenswaardige reden wordt dus niet meer getrouwd. Zijn we zo berekenend? Volgens Klaarenbeek wel: „Geld speelt een belangrijke rol. Vroe ger betaalde de vader van de bruid de bruiloft. Dat gebeurt niet meer. En als je 22 bent, heb je gewoon niet zoveel geld. Dan ga je eerder samenwonen en heb je alle tijd om te sparen. Vandaar die dure bruiloften, later." „Vroeger woonden de mensen ook langer thuis. In Nederland wonen de mensen al vrij snel op zichzelf," zegt Klaarenbeek: „In België is dat anders. De jongeren in België trouwen nog vaak uit hun ouderlijk huis. Zij kunnen dan ook meer sparen en boven dien betalen de ouders een groot deel van de kosten mee. Daar ligt de gemiddelde trouwleeftijd dan ook veel lager." Nog een verschil met België is het trouwcadeau. Het Nederlandse bruidspaar mag dan wel een klein kapitaaltje uitgeven voor de bruiloft, de gasten op het feest 'Mensen willen luxe, een hele dag.' doen daar niet aan mee. Zij zijn de zuinigste gevers van Europa. In Nederland is de gemiddelde waarde van een bruidscadeau 'slechts' 27,50. In België ligt dat bedrag vier keer zo hoog. Door het uitgestelde trouwen heeft het bruidspaar een prak tisch probleem. De gemiddelde leeftijd van de Nederlandse brui degom is 30,1 jaar en die van de bruid 28,7 jaar. En 82 procent van de mensen wonen, voordat ze gaan trouwen, samen en hebben dus de meeste huis-tuin-en-keu- kenspullen al. Het paar heeft dan ook vooral luxueuze wensen als een magnetron, een servies en een bestekcassette. De zogenaamde huwelijkslijst is dan ook erg pop ulair. Vijftig procent van de bruidsparen werkt met een der gelijke lijst. De gasten kunnen die lijst inzien en intekenen bij de speciaalzaak. Zo kopen verschil lende genodigden een compleet servies bij elkaar. Al met al blijft het beeld over van de rijke tweeverdiener, die romantisch kan trouwen. Maar ten Dop, die de Love Marriage Beurs voor het vierde achtereen volgende jaar organiseert, beaamt dat: „Mensen willen luxe, een hele dag. Bruidskinderen, luxe vervoer, luxe kleding. Daar is geld voor nodig." Het is dan ook juist die groep, waar de Love Marriage Beurs zich op richt. En dat blijkt geen verkeerde markt. Dit jaar brengt Dop de beurs voor de eerste keer op vijf verschillende plaatsen in het land. Hij weet gemiddeld vijf- eneenhalf duizend bezoekers per beurs te lokken met de slogan: 'liefde is...samen naar de Love Marriage Beurs'. Love Marriage Beurs. Zaterdag 27 en zondag 28 januari in het Turfschip in Breda. Openingstij den: 1 0.00-18.00 uur. Entree 15. Ze kunnen thuis nooit meer zeggen dat ik te vet kook. Sinds we waarlijk gesmuld hebben van vis in het specialiteitenrestaurant De Pepermolen in Breda, kan dat niet meer. Ik heb er thuis het handje van om flink wat méér boter of een andere vorm van vet in de bakpan te gooien dan mijn vrouw gewoonlijk doet, die' om die reden op zo'n moment ook maar beter niet in de keuken kan komen kijken. Ze vindt het dan allemaal een véél te vet gedoe. Nog vóór iemand ook maar een hap door de keel heeft. Vet, ik weet het vanzelfsprekend ook wel, is niet goed. Maar wel lekker. En wat is trouwens te veel vet? Dat vraag ik me af sinds ik De Pepermolen van binnen heb mogen zien. Er is daar een open keuken en de verrichtingen van de kok zijn goed te volgen. Een groepje van vijf man bestelt gebakken tong 52,50), Dus verschijnen er vijf koekepannen op het fornuis, voor elke vis een pan want het zijn forse knapen. festival Rotterdam, dat gis- ■eravond feestelijk is begon- nen, mag je wel duizend paar °g® hebben om het allemaal te kunnen behappen. Dui- z®d filmvoorstellingen zijn in totaal en die bieden - op wtzonderingen na natuurlijk - weer een onvoorspelbaar cfflematografisch avontuur van de eerste orde. Tot en met 4 februari. Daarbij wordt in uitgaanscen- rum Nighttown ook nog eens tyloding Cinema gepresen- 1 een kermisachtig evement, I,3?.™1, de nieuwe digitale, 1 m °"v'suele media - compleet mteractieve film-computer- I Pmmtjes en cd-roms - worden I b!n,fboden- kun4; er bijvoor- «d springen op een soort f.,a®P°lme, waardoor de video- 'l jolden steeds heftiger wor- Hoe harder je springt des te Jf Seweld en porno. Video- Paniek bepaalt de film van de toekomst, ook in de bioscoop. Vandaar. In Venster/Lantaren wordt van wege het 25-jarig jubileum van het festival ook nog eens het complete eerste festivalpro gramma uit 1972 vertoond. In de bioscopen op en om de Kruiska de, waar zich het hoofdprogram ma afspeelt, wordt het smullen van tientallen internationale, artistieke produkties, waarvan het merendeel gelukkig later naar de regionale filmhuizen komt. Zoals Flirtde nieuwste film van de onafhankelijke Amerikaanse cineast Hal Hartley (Trust, Simple Men). Een speels drieluik over verschillende liefdesparen in drie verschillende culturen: Amerika, Duitsland en Japan. De film komt volgende week meteen naar Chassé Cinema in Breda. Snel verwacht wordt daar ook een van de andere toppers van het festival, de Italiaanse semi- documentaire speelfilm Pasoli- ni, een Italiaanse Misdaad van Marco Tullio Giordana. Een gedurfde aanklacht tegen de Ita liaanse politiek, cultuur en homofobie, die door de cineast verantwoordelijk worden gesteld voor het feit dat de waar heid over de moord op de homo seksuele filmer Pasolini, een van de grootste cultuurdragers van het land, nooit tot op de bodem werd uitgezocht. Ook zijn er Europese premières in Rotterdam van bioscoopfilms, zoals Casino, de nieuwe, grim mige maffiafilm van Martin Scorsese met Robert de Niro als een tanige, slecht gehumeurde maffioso, Sam 'Ace' Rothstein. Hij wordt rijk, beroemd en machtig en eindigt, na een dra matische romance, eenzaam aan de top. (27 januari om 22.15 uur in Luxor, 29 januari om 21.45 uur in Calypso, 1 februari om 9.45 uur in Thalia). Sabrina, een remake door Syd ney Pollack van de beroemde filmkomedie met Audrey Hep burn, gaat eveneens in voorpre mière om daarna in de bioscoop te rouleren. De nieuwe Nederlandse speel film Advocaat van de hanen van Gerrit P. van Eist naar de gelijk namige roman van A.F.Th, van der Heyden beleeft in 'Rotter dam' zijn Nederlandse première (zondag 28 januari om 20.00 uur in Luxor). Pierre Bokma vertolkt de rol van de alcoholistische advocaat Ernst Quispel, naast o.a. Margo Dames, Jaap Spij kers, Peter Oosthoek en Beppie Melissen, (ook 29 januari 10.00 uur Luxor, 3 februari 12.00 uur Luxor). De fascinerende, maar gruwelij ke speelfilm Kids van Larry Clark over misdadige, drugver slaafde en rondhoererende, piepjonge Amerikaanse tieners, was in Cannes al een van de spraakmakers. Veel kan er ook worden ver wacht van de nieuwe speelfilm van Zhang Yimou, Shanghai Triad, waarschijnlijk de laatste gezamenlijke produktie van de Chinese cineast en zijn steractri ce en ex-levensgezellin Gong Li. Zij speelt in de visueel prachtige film een populaire nachtclub zangeres en prostituée in het Shanghai van de jaren dertig. Een maffia-achtige filmvertel ling van de regisseur van o.a. Ju Dou en Raise the red lantern. Een speciaal programma is gewijd aan speelfilms uit Viet nam en de omringende Mekong- landen, terwijl het in Venetië met de Gouden Leeuw bekroon de Cyclo van de Vietnamees Tran Anh Hung (L'Odeur de la Papaye Verte) eveneens op het filmfestival zijn Nederlandse première beleeft. Cyclo is een beklemmend en aangrijpend familiedrama over een doodarm gezin in Ho Chi Min-stad dat ten prooi valt aan het toenemende geweld. Imponerend is het Balkanepos Ulysses Gaze van de Griek Theo Angelopoulos. Een hallucinerende en aangrij pende road movie met Harvey Keitel, die door de geteisterde Balkan zwerft. Keitel speelt een Griekse film maker die na een ballingschap van 35 jaar in Amerika terug keert naar de Balkan en daar een speurtocht begint naar verdwe nen historische filmbeelden. In Sarajevo vindt hij uiteindelijk in de archieven van een verwoeste bioscoop wat hij zoekt. Onder weg ontmoet hij mensen die hem aan zijn jeugd herinneren en door oorlogen verscheurde fami lies. Een van de Franse toppers in Rotterdam belooft de psycholo gische thriller La Cérémonie van Claude Chabrol te worden, met Sandrine Bonnaire en Isabelle Huppert als twee gezworen vriendinnen, een dienstmeisje en een meisje van het postkantoor, die in een bekrompen Frans dorp een compleet bourgeois-gezin neerknallen. De kok vertrekt meteen vanuit het bekende standpunt dat vis drie keer moet zwemmen, eerst in het water, dan in de boter en ver volgens in de wijn. Van die drie elementen heeft hij alleen de boter in de hand. Maar wat heeft hij daar inderdaad in zijn hand en deponeert hij in de eerste pan? Een heel pakje roomboter. Even later smelten er vijf pakjes in de pannen. Je weet niet wat je ziet. Dan gaan de vissen in de pannen. Ze staan helemaal onder en zwemmen dus letterlijk in de boter, die nu bruist met grote, witte bellen. Wat je op die manier niet ziet, zijn de vissen. Gaat er echt zoveel roomboter bij? Jazeker, zegt de kok. En hij legt uit dat alle boter zich slechts aan de buitenkant van de vis bevindt. Die kan niet in die vis komen. Als je minder boter gebruikt, is de vis zoals die op je bord komt, aan de buitenkant net zo vet. Maar met een heel pakje in de pan, wordt hij wel lekkerder, vindt hij. Iets om over na te denken. Ik bestel een gebakken forel met een flinke mep Hollandse garna len 39,50). Eens kijken hoe het dan met de boter gaat. En jawel. Het is wat minder dan een pakje. Zo'n forel is tenslotte kleiner. Maar toch gaat er zeker tien keer zoveel bij als ik zelf gewend ben te doseren. En dan gebruiken we thuis niet eens roomboter. Mijn boterwerende metgezellin begint er niet aan en gooit het op een forel met gerookte zalm in aluminiumfolie uit de oven (ook 39,50). Er zitten champignons bij, sjalotjes, witte wijn en prei. Met wat vooraf en een goed glas wijn 5,50) erbij ben je niet echt goedkoop uit, maar heb je wel oprecht genoten van een spe cialiteit, die hier overigens net zo goed uit vlees kan bestaan. Als we vertrekken, is het vuur in de open haard die zich in het afgescheiden bar-gedeelte bevindt, aan het uitgaan. Maar binnen in mij wakkert een vuur, een passie, om thuis binnenkort eens iets héél lekkers klaar te maken. Wat kost een pakje roomboter ook alweer? H.S. De Pepermolen, Korte Boschstraat 8, Breda. Maandag gesloten. Dinsdag tot en met vrijdag lunch vanaf 12.00 uur en diner van af 17.00 uur. Zaterdag en zondag geen lunch.

de Stem | 1996 | | pagina 23