Vrees voor vijfde super in Oostburg 'Verbuikers moeten profiteren van taakverbreding Delta' Verbreden rotonde in Sluiskil blijkt nodig Bouw sportcomplex Oostburg op schema POLITIE RAPPORT SPORT IN HET KORT Belangstelling groeit voor ^Verfilmde Boek' Pabo Hogeschool Zeeland loopt forse achterstand in et verschil. pESTEM ZEELAND C3 I van onze verslaggever I oostburg - Delta Nutsbedrijven mag Ijich alleen risico-dragende avon- Lirtjes veroorloven als zowel de IjOein- als grootverbruiker daarvan I De studie waarop Delta zich baseert ISC1 risico-dragend kapitaal in ande- I ondernemingen te stoppen of I samenwerkingsverbanden aan te 'Overbewinkeling dreigt' Brandjes in telefooncellen Lezing over postmodernisme Auto glijdt in Thoolse haven I je Z®S wordt verzorgd door prof. S. J. Doornman, op uitnodiging van Vakgroep Aula Zeeland. Doornman is filosoof en natuurweten- I fer' 'aats':e jaren verzorgde hij reeds verschillende lezingen I tod on(^er meer over Schopenhauer en Nietsche. De term post- I term11'51138 'cwam iaren zestig in gebruik. Eigenlijk is het een I Zhf ^nSe'se literatuurgeschiedenis, waarmee de laatste stadium I Voo ii mo^ernisme werd aangeduid. Modernisme is een verzamelnaam I Steed 6 n'euwe kunststromingen uit het begin van de eeuw. Diefstal Controle Inbraakpogingen Vernielingen Diefstal Geen carnavalsgrap Bedrijfstennis Terneuzen Bedrijfstennis Hulst Bedrijfstennis Cadzand Schoonmaaksters niet geliefd op Paleis van Justitie 1996 Jukten ar in leuren eens i>om en li jvende 562238 F: (0115)563033 Ize krant dan niet te [teiten ten spijt heeft Ikans op overleven, lid dat een krant zon- fider reklame-inkom- j vergaren van nieuws |om het dubbele voor j stilstaat, zou je dus bij de tijd houdt. DONDERDAG 25 JANUARI 1996 21 profiteren. gaan, is echter tot nu toe onvoldoen de onderbouwd. Dat standpunt viel gisteren op te maken uit een discussie in de commissie Alge mene Bestuurlijke Zaken in Oostburg. „Als Delta bepaalde taken goedkoper kan uitvoeren dan is de taakverbreding aan te bevelen", zei F. Baarends van de fractie Dorpsbelangen en Toerisme. Baarends, maar ook andere fracties heb ben op dit moment te weinig houvast om daar vertrouwen in te hebben. „De voordelen moeten nog worden aan getoond," aldus fractie-voorzitter J. Pro voost van de WD. CDA'er H. Lippens deelt deze mening. „Taakverbreding is een goede zaak maar het Uitgangspunt moet zijn dat Delta produkten (gas, water en elektra) moet leveren tegen een minimale prijs." Hij bedoelt daarmee dat Delta de tarieven zo laag mogelijk moet houden. De raad van commissarissen van Delta, waarin vertegenwoordigers van de Zeeuwse gemeenten zitten, en de aan deelhouders, praten eind februari over de het voornemen van Delta zich niet langer alleen met de kernactiviteiten bezig te houden. De directie van Delta vindt verbreding van het huidige takenpakket, levering van gas, water en elektra en signalen voor kabeltelevisie, noodzakelijk om de bestaanszekerheid van het bedrijf veilig te stellen. Burgemeester J. Kruize hield de commis sie voor dat er nog geen enkele beslissing is gevallen. „De studie is niet meer dan een onderzoek. De discussie moet nog plaatsvinden. Het is in ieder geval zaak dat we de ogen niet moeten sluiten voor nieuwe marktontwikkelingen want anders gaan deze ontwikkelingen aan Zeeland voorbij." ■Van onze verslaggever I Oostburg - Ondernemers in de gemeente Oostburg vrezen voor Ioverbewinkeling als er een vijfde supermarkt wordt gevestigd. ■Volgens woordvoerder E. Simpelaar, die namens vijf onderne- Imers spreekt, kan deze ontwikkeling de doodsteek betekenen Ivoor winkels, met name in de kleine dorpen. I Simpelaar maakte zijn bezwaar I gistermorgen kenbaar tijdens de I vergadering van de raadscommis sie Planologie. Hij voegde daar Ivoor alle duidelijkheid aan toe dat Ijjn bedrijf Cok/Midland, een Igroothandel in levensmiddelen, de eventuele komst van een vijfde I supermarkt tot aan de Kroon zal Isanvechten. „Ik vat dat maar niet op als een dreigement maar als leen mededeling," reageerde bur- Igemeester J. Kruize. I De supermarktvestiging is onder deel van de derde herziening van ontwerp-bestemmingsplan I Kom Oostburg. In dit plan worden 1 planologische regels gegeven met betrekking tot de vestiging van Idetailhandelbedrijven in het I sporthalgebouw aan de Veerhoek- |laan en in de huidige A&P-vesti- aan de Schoolstraat. Het I sporthalgebouw krijgt in het plan I de bestemmingen detailhandel in bruin- en witgoed en supermarkt- vestigingen. De huidige A&P-ves- ig aan de Schoolstraat krijgt lender andere ook de bestemming Isnpermarktvestigingen. Iln de ogen van Simpelaar biedt het plan dus mogelijkheden voor de Hermansgroep naast de A&P- supermarkt aan de Schoolstraat een tweede vestiging te openen aan de Veerhoeklaan. En dat is volgens hem te veel van het goede. „De vijfde supermarkt en de geplande uitbreiding van Albert Heijn is te veel voor Oostburg. We doen niet zielig maar met name de laatste winkels in kleine dorpen komen onder druk te staan. Een winkel in Groede moest als gevolg van deze ontwikkeling de deur al sluiten en daarnaast staan win kels in Nieuwvliet en Cadzand onder zware druk." Simpelaar legt de link met Axel waar de Super gisteren de deuren noodgedwongen moest sluiten. „Dat kan in Oostburg dus ook gebeuren." De leden van de commissie gingen nog niet zo ver. De inspraak- en overlegprocedures moeten nog worden opgestart en het college komt nog met de Structuurvisie Detailhandel. „Daarnaast is de herziening geen dictaat," maakte een ambtenaar gistermorgen dui delijk. rs. S. van Eijndhoven, voorzitter I van de landelijke visitatiecommis- Isie voor pabo's, zei dat gisteren I tijdens een bijeenkomst in de I Hogeschool Zeeland in Vlissingen. I hie positieve kwalificatie geldt 1 overigens ook voor andere pabo's Inden lande, die destijds als 'zorg- "ibo' werden aangemerkt, a een visitatie in 1991 consta- erde de commissie dat de pabo - an de Hogeschool Zeeland een I flinke achterstand had opgelopen. I Op grond daarvan werd besloten Isa in 1995 de opleiding nog eens "en keer aan een nader onderzoek e onderwerpen. Uit dat onder- nek is gebleken dat de achters- taden inmiddels zijn wegge- tt. Van Eijndhoven sprak in I lit verband van 'een grote 0115-694118 I Zo spande de pabo zich nu in om ■studenten praktische ervaring te I'aten opdoen met kinderen met I® taalachterstand en waar in I Mand geen praktijksituaties IVan onze verslaggever IJemeuzen/Sluiskil - De PTT I beeft in Terneuzen en Sluiskil l»we schadepostjes opgelopen. 1,6 telefooncel op het Minister I «lyplein in Sluiskil liep schade I p door een brandje. In Terneu- li9? Werd in de cel aan de Dreb- II j vuurtje gestookt. Onbe- jen staken in Terneuzen ook tand in de fietstassen van een die bij de bibliotheek stond. Van architects |2eeu< ■Van onze correspondent IVlissingen - De 'onvoldoende' die de Vlissingse leraren-oplei- Iding voor het basisonderwijs (pabo) enkele jaren geleden van lie landelijke visitatiecommissie kreeg, is omgezet in een vol- I doende. voorhanden zijn, wordt gezocht in de Randstad. Een andere duidelij ke verbetering is de interne orga nisatie, waardoor veranderingen en vernieuwingen niet langer blij ven steken in goede voornemens. Ondanks de grote inhaalslag maande Van Eijdhoven dat een en ander geen reden was om achter over te gaan leunen. „De vaart moet erin blijven en lang overleg moet worden ingewisseld voor snelle besluitvorming." Verder constateerde Van Eijndhoven dat meer moet worden samengewerkt met andere opleidingen in het land. Van onze verslaggever Tholen - Gladde kinderkoppen op de Haven in Tholen werden gisterochtend om acht uur een 34-jarige automobiliste uit die plaats te machtig. Op een hellend gedeelte van de weg begon haar auto te glijden. De wagen schoof tegen een betonnen plankier- en maakte vervolgens een pirouette. Ondanks verwoede poging om de auto omhoog te laten rijden, gleed de auto langzaam maar zeker in de richting van de water kant. De automobiliste koos toen maar eieren voor haar geld. Ze stapte uit en zag haar vierwieler via het talud in de haven terecht komen. Later op de ochtend is de wagen uit het water getakeld. •^iddelburg - De betekenis van het postmodernisme en haar I a»? achtergrond, vooral in relatie tot de muziek en de ur, vormen de onderwerpen van een lezing in de Een half jaar na de ingebruikname, moet de rotonde aan de Baljuwlaan in Sluiskil verbreed worden. Al vrij snel bleek dat een dieplader (een lange vrachtauto), die meerdere malen per week het punt passeert, te groot is voor de rotonde. De onder kant van de vrachtauto raakte de klinkers van de binnenste rand van het verkeerspleintje, de zogenaamde 'rammelstrook'. Daar door ontstond schade aan de banden van de strook. Provinciale Waterstaat besloot daarop de rotonde te verbreden. Wanneer alles volgens planning verloopt, kunnen de werkzaamheden nog deze week worden afgerond. foto wim kooyman De bouw van het nieuwe sportcomplex aan de Baljuwveltersweg in Oostburg ligt goed op schema. Burgemeester J. Kruize deelde dat gistermorgen mee tijdens de vergadering van de raadscommis sie openbare werken. „Een geluk was dat de vorstperiode samen viel met het kerstreces. De bouw heeft daarom vrijwel geen vertra- lWse Bibliotheek in Middelburg. I Setud V^r wor£B met de term postmodernisme de kunst van de laat- I gJi iaar getypeerd. Die wordt gekenmerkt door een mengsel van ■DeW stiilen> terwijl de vorm belangrijker lijkt dan de inhoud, nu e5n8 van Doornman vindt plaats op dinsdag 6 februari, vanaf 20.00 del gangskaarten kosten 7,50. Ze zijn verkrijgbaar bij Boekhan- I. anoy in Middelburg en bij de Zeeuwse Bibliotheek. Kloosterzande - Een bewoner aan de Pastoor Smulderstraat is zijn portemonnee kwijtge raakt. Hij deed bij de politie aangifte dat het om diefstal in zijn woning maar kon niet aan geven hoe dat gebeurd moet zijn. Er waren geen sporen van inbraak. Breskens - De politie heeft gisteren op de Oude Rijksweg bij Breskens op snelheid gecon troleerd. Tussen 13.50 en 15.10 uur werden 198 voertuigen geregistreerd, 34 auto's reden te hard. De hoogst gemeten snelheid was 79 kilometer per uur. Ter plekke geldt een maxi mum snelheid van 50 kilometer per uur. Terneuzen - Onbekenden heb ben geprobeerd in te breken in een woning aan de Corelli- straat. Aan de achterkant van de woning was een raamkozijn vernield. Volgens de bewoners is er niemand binnen geweest. Een bewoner van de Diepen- brockstraat schakelde ook de politie in toen hij merkte dat iemand geprobeerd had zijn woning binnen te dringen. Bij de poging, die kennelijk voor tijdig werd gestaakt, werden het slot van een deur en een kozijn van een raam bescha digd. Hulst - Door een aantal vernie lingen liep de gemeente Huslt een flinke schadepost op. Aan de Overdamstraat werden de deksels van twee papierbakken vernield. In de Steenstraat moesten twee papierbakken het ontgelden en in de Lyceum straat bleek een PVC-paal kapot te zijn gereden. Van de daders ontbreekt elk spoor. Sas van Gent - Een bewoner van de Beneluxstraat deed bij de politie aangifte van diefstal van een aanhangwagen. De een-asser stond geparkeerd aan de Beneluxweg. Heikant - De actieve leden van de carnavalsvereniging De Bochtvèrkens deden een verve lende ontdekking. In de schuur aan de Magdalenastraat, waar in zij al menig uurtje hadden gewerkt aan de carnavalswa gen 1996, werd ingebroken. Er verdween gereedschap en wat geld. Bovendien liet het onge wenst bezoek een vat van 200 liter polyester leeglopen. Niet echt een carnavalsgrap. De diefstal is extra wrang omdat de club komende zaterdag open dag houdt in zijn 'bouwplaats'. UITSLAGEN VROUWEN Poule 1: Baronie-Van Doeselaar 4-0, Van Driel-De Kort 2-2; poule 2: Leeuw-Tolhoek 0-4, Timmerman-Vervaet 0-4; poule 3: Bakker-Fourty Love 2-2, For- za-Van de Starre 2-2; poule 4: Schaart-Vinke 4-0, CIS-Jearito- ha 4-0; poule 5: JoJo-De Waal 4- 0, Schepnet-Van Kuylenburg 2- 2. MANNEN Poule 1: Kommers-Elliott-De Jonge/Perdok 2-4; poule 2: Nou- wen/Cobben-Hamelink/Hough 1-5; poule 3: Kriekaard/Ver- meulen-Van Dijk/Bierings 2-4; poule 5: Doolaard/Veregge- Michielsen/Bommelijn 4-2; pou le 6: Roth/Juffermans-Agter- huis/Van Kerkhoven 4-2; poule 7Meyer/Tarant-Proost/Zegers 4-2, Oostvogels/Wijland-Lou- weret/Van Slegtenhorst 5-1; poule 8: De Jonge/Rekkers-Van Aalst/Ducheine 4-2, BC'95- Simpelaar/Van de Peyl 2-4. BEDRIJFSCOMPETITIE Poule 1: Smit-Botega 2-6; poule 2: Van Kouteren-Elopak 1-7; poule 3: Van Driel-Gevos 4-4; poule 4: HCG 2-8 In de Olie 8-0. Poule A: Fermont Terneuzen-De Boy 2-6, Lybeert Verstraeten- Electron 6-2. Poule B: Reinaert-CIS 6-2, Hans Anders-Petrus Paulus 8-0, ING Bank Hulst-Kredietbank 4-4., Luctor-Messagie Goudgeel 6-2, De Letter-De Sloebers 0-8. Poule C: De Koeyer-Fassaert 4- 4, Stuntmarkt 2-V&K 1-7, Aquavia-Stuntmarkt 1 6-2. Poule D: Trablo-Rabo Hulst/Nieuw Namen 1 6-2, Medico Fit-Bellamy 6-2. Stand: poule A: Lybeert Ver- straeten 6-38, Dagmarkt 6-33, Zaman Sport 6-32, Electron 7- 32, KCS 7-31, Reynaert College 6-26, De Boy 6-24, Delforge 7- 20, Fermont Terneuzen 7-16, De Ruysscher en Barco 6-14; poule B: Reinaert 6-34, Hans Anders 6-33, ING Bank Hulst 7-31, Kredietbank 6-27, De Letter 6- 25, Messagie Goudgeel 6-24, Petrus Paulus 7-24, CIS 7-22, Luctor 6-21, Cretex 6-20, De Sloebers 7-19; poule C: V K 7- 44, De Schrijver 6-34, De Koey- er 6-31,, Stuntmarkt 2 6-27, Het Bonte Hert 6-25, Nijboer Optiek 5-23, Stuntmarkt 1 6-23, Aqua- via 6-21, Fassaert 7-16, Van Damme 5-11, HAS 1 6-9. VROUWEN UITSLAGEN Connie van Eenennaam/Marjan Glimm^rveen-Hanny Heijdens/Marleen Heijens 19-2, Fransien Smith/Mab Pleijte- Diane Gijsel/Kristien Uyttenho- ve 16-2, Ineke Brakman/Ann van Hootegem-Christine Meert/Dominique d'Hooghe 8-9, Rianne van Wanrooy/Addy Carels-Dïna van Becelaere/Lau- ra Standaert 11-9, Netty de Winter/Sonja Cornelis-Ineke van Noord/Josephine ten Braak 4-11, Rieneke Dhont/Greta Ingels-Koos Vermeulen/Mar leen Cuelenaere 15-5, Paulien Verplanke/Ursula Corijn-Nel Aalbregtse/Jetty Henry 6-10, Annie Mabelis/Marietje de Maillie/Greta van de Slikke- Miriam van Waes/Hedy Bouman 5-13, Thea Gelauf/Willie Zalm- Lena Kools/Matty Dees 5-17. Van onze verslaggever Oostburg - Klein begonnen, vijf jaar geleden alweer, groeit de belangstelling voor de cursus 'Het Verfilmde Boek' van de stichting Podium West. „De mensen komen soms van ver. Uit Axel, Spui en Terneuzen," vertelt secretaris Nanda Oomen. ging opgelopen." Het nieuwe sportcomplex bestaat uit een sport hal en zwembad. De bouwers waren gisteren onder andere bezig met de betegeling van het zwembad (foto boven). De officiële ope ning van het nieuwe complex is gepland op 29 juni. foto's wim kooyman De cursus bestaat telkens uit vier 'lesavonden' waarop eerst een literair werk wordt besproken. Daarna wordt bekeken hoe het boek werd verfilmd. Het literaire deel wordt steevast verzorgd door mevrouw P. van de Walle, die als neerlandicus ook litera tuurlessen verzorgt aan de Zeeuwse Volksuniversiteit ZVU). „Het wisselt, afhankelijk van het soort boek, c.q. film, maar gemid deld hebben we per avond zo'n dertig deelnemers, met uitschie ters naar zestig, vijfenzestig," aldus Oomen. „Niet iedereen kiest voor de gehele cursus. Som migen doen twee of drie avonden. Het aantal dat de hele reeks volgt, is de laatste twee jaar wel toegenomen." Boek en film zijn dit jaar interna tionaal. Op de eerste avond, maandag 12 februari, komt 'Belle van Zuylen' aan bod. Het boek is van Wil van Kralingen, de film van Digna Sinke. Rudi van Dant- zigs autobiografische roman 'De Verloren Soldaat' staat centraal op maandag 26 februari. Drie weken later, op maandag 18 maart is er de bespreking van 'Hoogste Tijd van Harry Mulisch, gevolgd door de film van Frans Weisz. De laatste in de rij is 'Alle mensen zijn sterfelijk' van Simo- ne de Beauvoir, verfilmd door Ate de Jong. De cursus wordt gehouden in het Ledeltheater in Oostburg. Het cursusgeld bedraagt 17,50 per avond en 60, voor alle vier. ZVU-leden krijgen respectieve lijk een rijksdaalder of een tientje korting. Belangstellenden kun nen zich aanmelden bij het secre tariaat van Podium West in Sluis (tel. 0117-461363) of bij boek handel Basting in Oostburg. Gent - Het Paleis van Justitie in Gent staat in een kwade reuk bij de schoonmaaksters. Deze nijvere werkneemsters, waarover het overige perso neel geen klagen heeft, vlie gen bij bosjes de deur uit. In de loop van vijf jaar zijn er al dertien, zonder aanwijsbare redenen, op straat gezet. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie in Brussel bevestigde dat het aantal ontslagen onder schoonmaaksters in Gent opvallend hoog is. Een van de schoonmaaksters verklaarde (op voorwaarde dat ze ano niem bleef) tegen Het Laatste Nieuws dat ze al op de eerste werkdag te horen kreeg dat ze 'niks' was. „We mogen geen contact hebben met ander, administratief personeel, zeker niet met bezoekers, advocaten, laat staan met magistraten of rechters. Zelfs als we een bekende tegenko men, mogen we niets zeggen. Tijdens een bezoek van de Belgische minister van Justi tie vorig jaar, mochten de werksters een uurtje eerder stoppen. Ze moesten daarbij wel in de kelder blijven want de minister mocht hen niet

de Stem | 1996 | | pagina 19