VERBOUWINGS OPRUIMING -30% -40% -50% Veel blikschade en overlast door gladheid Politie DE STEM Tachtig asielzoekers naar Hedenesse in Cadzand Provincie betaalt mee aan Zeeuws museum over de Atlantikwall -SI Start enquête in Zeeuws-Ylaanderen valt samen met woninginbraakproject 'Terneuzen moet legende van Vliegende Hollander meer gebruiken als lokaas' sSSSS- Rosa Service 's Escort erderij Excellent jerderij W. Braat ïerderij W. Braat Kleintje opgeven Telefoon: 076-5312313 Telefax: 076-5312340 AAN van bekende merken oNem, oxbow, Tenson, f Body clove, Samas. met codesleutel j»®ht aanhoudingen (•ij inval drugpand Terneuzen Gewonde bij aanrijding M- Kleintje [\ET ANT. jEL ALARMSYSTEMEN, (KUNDIGE INBOUW de PRIVATE DANCER [SPONTANE STRIPTEASEUSES bost Wernhout/Wuustwezni h tel. 06-53323759 en ur op 076-5971208. A58 R'daal Breda Asa Club Ro - Sanne Escort Leuke meisjes aanweziq Open 11 uur tot 24 uur 0165-344146 Kunt u mot oen gerust hart via Do Stom doen meteen ..Kleintje" onder de rubriek ..Vakantie". Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke ..Kleintjes"-rubriek. Zeeland DONDERDAG 25 JANUARI 1996 DEEL Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben beslo ten 8000 gulden mee te betalen aan de voorbereidingen van een nieuw Zeeuws museum over de Atlantikwall, een Duitse linie van verdedigingswerken uit de Tweede Wereldoorlog. Al lang leeft op Walcheren, waar nog veel bunkers staan, het plan in een bunker een museum te maken. Het idee werd gelanceerd door de toenmalige burgemeester van Valkenisse. De gemeenteraad van die gemeente besloot in juli 1992 een museumstichting op te richten. Het was echter meteen ook een omstreden plan. Er gingen gelui den dat zo de oorlog en de bezet ting werden verheerlijkt. Sommi gen vonden het ook ongepast een dergelijk museum te hebben in een streek die jaarlijks door tien duizenden Duitse toeristen word bezocht. Het inmiddels opgerichte muse umbestuur heeft daar een mouw aan gepast door nu te streven naar een Atlantikwall-vrijheidsmuse- um. De oorspronkelijke opzet is verbreed. In de nieuwe opzet wordt tevens aandacht besteed aan de thema's van verzoening, solidariteit en verdraagzaamheid. Er is een plan gemaakt met een nieuwe doelstelling. Die luidt zo: 'Volwassenen erf kinderen kennis laten nemen van de toestand op Walcheren gedurende de Tweede Wereldoorlog, aan de hand van onder meer de tekens in het land schap, ter vermeerdering van de kennis van het verleden, ten behoeve van een beter begrip van het heden en tot inrichting van een toekomst van verdraagzaam heid, solidariteit en hoop.' Het is de bedoeling één bunker in te richten in de oorspronkelijke staat. Daarnaast moeten met een maquette, foto's en films de geschiedenis worden verteld. Maar de aandacht van de bezoe kers zal ook worden gevestigd op het werk van de mensenrechten beweging Amnesty International en Artsen zonder Grenzen. Er worden ook filmbeelden vertoond van actuele oorlogen, bijvoorbeeld die in voormalig Joegoslavië. Het eerste wat er nu moet gebeu ren is het maken van een onderne mingsplan voor het museum.. Dat kost zestien mille, Gedeputeerde Staten dragen daar acht mille aan bij. In totaal kost het museum 2,6 miljoen gulderï. Er wordt dan gerekend op een half miljoen gul den van de provincie, een half mil joen gulden van de Europese Commissie en nog eens een half miljoen gulden van de gemeente Valkenisse en het Rijk. De rest hoopt men bij elkaar te kunnen brengen uit Engelse en Duitse fondsen en cultuurfondsen van het bedrijfsleven. Nieuw 'city-plan' voor de Scheldestad: Door Harold de Puysseleijr Terneuzen - Sluit even de ogen en zie het museumschip aan de boulevard van Terneuzen. Er staat een kunstwerk dat onder invloed van de getijden verandert. Kinderen vermaken zich in de waterspeeltuin en in het paviljoen met de verrekijkers kun je de schepen die over de Schelde varen, bekijken alsof ze binnen handbereik zijn. Vlaggemasten, kanonnen, fiets en wandelpaden en een binnen- dijkse panoramaweg voor auto mobilisten maken het plaatje van de toekomstige Scheldeboulevard compleet. De boulevard die nu nog slechts dijk is, is vriendelijk en in scheep vaartstijl verlicht en voorzien van bankjes en kraampjes met allerlei lekkernijen. Het gonst hier van de scheepvaartactiviteiten. Er wordt volop gewerkt aan de bouw van oude viskotters. Of al deze wilde ideeën ooit wer kelijkheid worden is nog maar de vraag. In elk geval staan ze in een nieuw 'city-marketing' plan voor de Scheldestad dat in opdracht van de plaatselijke winkeliersver eniging City Terneuzen en de Rabobank Axel/Terneuzen is opgesteld. Het reclameplan is gis teravond gepresenteerd. De aantrekkingskracht van de Scheldeboulevard moet volgens de makers ervan onder meer een flinke impuls krijgen om ervoor te zorgen dat er tussen de honderd duizend en vijfhonderdduizend bezoekers komen. De stad Terneuzen moet de legen de van de Vliegende Hollander gebruiken als inspiratiebron om meer bezoekers te lokken. Zij zal alle zeilen moeten bijzetten om de kwaliteit van de stad te verbete ren. De ontwikkeling van Terneu zen als toeristische en recreatieve trekpleister heeft absoluut impul sen nodig. Centraal daarin staan drie begrippen: een stad die schoon, gastvrij en actief is. De Markt biedt een warme en gezellige aanblik. Er zijn bomen, terrasjes, bankjes een fontein en flaneermogelijkheden voor zij die nadrukkelijk gezien wensen te worden. Verder zijn er spelmoge- lijkheden voor de kinderen, een muziekkiosk, een geheel nieuw type warenmarkt (haringkar) en een openluchtmuseum in de vorm van een deel van een VOC-schip herinnert aan de legende van de Vliegende Hollander. Bij slecht weer is een deel van de Markt snel te overkappen zodat gezelligheid ook bij slecht weer troef blijft. Auto's zijn op de Markt nieuwe stijl maar even welkom op een minimale parkeerruimte die ze via een 'kronkel' in de weg bereiken. Toch is een oplossing bedacht om de ergernis bij het parkeren zoveel mogelijk te beperken. Daartoe introduceert Terneuzen een 'Air Miles-systeem' voor parkeren. Ook wordt er op een ludieke en vriendelijke manier reclame gemaakt voor de parkeergarage onder de Oostkolk: foutparkeer- ders krijgen geen bekeuring maar een tien-rittenkaart voor de ondergrondse. parkeervoorzie ning. Deze en nog veel meer plannen staan in De Vliegende Hollander, reclameplan voor Terneuzen. Maar zoals gezegd: tussen droom en uitvoering ligt wellicht een mensenleven. (ADVERTENTIE) T Oude Kerkstraat 15 Sluis-0117-461655 SPOUTS <S CASUAL WEAR THAI PRIVÉ ieeraertstraat 20 Baarle Hertog-Nassau —open ma. t/m vr. van Ook voor escort QO-24 00 uur tel. 013-5077741 Door Peter van den Assem Terneuzen - Wie gistermor gen nietsvermoedend de deur uitstapte, maakte een reële kans in de spagaat te gaan. Op straat waren mensen te zien die er genoegen in leken te scheppen figuren met een hoog acrobatisch gehalte uit te beelden. De werkelijkheid was anders. Nederland was in de nacht van dinsdag op woensdag veranderd in een spekgladde spiegel van ijzel, waar 'op de been blijven' als enig devies gold. Ook Zeeland lag onder een laag ijzel, wat zich onder meer mani festeerde in tientallen meldin gen van blikschade. Verzekeraar ZLM kreeg volgens woordvoer der H. Meeuwsen gisteren twee keer zo veel meldingen binnen dan normaal. „Ja, dat zijn er heel wat geweest. Maar het is te overzien, er is geen reden tot paniek. Gelukkig zijn de mel dingen die bij ons binnen zijn gekomen beperkt gebleven tot blikschade. Maar er zit een aan tal forse claims bij." Paar gewonden Helemaal zonder ongelukken bleef het niet. In Westdorpe haalde een automobilist een bromfietser in. Beiden raakten in de slip. De auto belandde op zijn kop op de spoorlijn, de bromfietser kwam op de rijbaan ten val. Een automobilist die daar achter reed, kon de man niet meer ontwijken. De brom fietser is met enkelletsel naar het ziekenhuis gebracht. Op de Zuiddijk in Hengstdijk ging een vrouw met haar fiets onderuit. Het leverde haar een hersen schudding en enkele fracturen op. Toch had de politie het relatief rustig. De meldingen beperkten zich over het algemeen tot slip partijen. „Gelukkig viel het alle maal wel mee. Ernstige persoon lijke ongelukken zijn niet gemeld. Op de doorgaande wegen is natuurlijk al vroeg gestrooid," aldus een woord voerder van de regionale meld kamer in Middelburg. De meeste gemeenten hebben snel ingespeeld op de nakende gladheid. In Terneuzen zijn dinsdagavond om elf uur al vier strooi-auto's uitgereden, om in ieder geval de doorgaande wegen begaanbaar te houden. „Ze zijn de hele nacht en van morgen (gistermorgen, red.) bezig geweest," meldt gemeente- voorlichter O. Vosveld. „Ze heb ben de hele route gehad en dan bedoel ik inderdaad de door gaande wegen. In de wijken, op de trottoirs zullen mensen toch ook zelf wat zout moeten strooi en." Niet alleen de 'gewone' voetgan- elektronische sleutel ch in na 20 seconden otage :ngste europese keuringseisen kificaat bij inbouw door ons bedrijf 'erzekeringsmaatschappijen advertentie bij uw In Car Quality Cente^ fe ongeluk gebeurde rond 16.00 *op de rijksweg N61. Een 28- ®ge automobilist uit Hulst, die rating Hoek reed, zag te laat a voor hem rijdende auto uit -rpine remde. De Hulstenaar "M boven op de auto. e 15-jarige bestuurster bleef 'gedeerd, Haar medepassagier g nekklachten op. Beide auto's ien fikse schade. Van onze verslaggever leuzen - De Districts Onder- wings Groep van de Zeeuws- ij/,®6 Politie deed gisteren een j, m een woning aan de Van Vnstraat het centrum van geuzen die bekend stond als jade van het Zeeuws- te» korPs hield daar acht tort? aan: een 33-jarige man lie' ',wee 17-jarigen en een (J.n§e jongen uit Terneuzen, tit ufe'aars van respectieve- n. 20 en 23 jaar oud. a?P' aan verdovende mid- !5» J3 heperkt tot ongeveer te „Üï1 so''drugs. Die is door P htie in beslag genomen en "vernietigd. Glijplezier op schoolplein De Eikelaar in Koewacht. gers hadden last van de spek gladde stoepjes. Voor de postbo des was het bijna onverant woord om hun werk te doen. „En daardoor loopt de bestelling uren vertraging op, omdat de mensen pas 's middags op pad kunnen gaan," zei een woord voerder van het hoofdpostkan toor in Terneuzen. En zo kon het gebeuren dat de laatste brieven gisteren pas in de namiddag in de bus vielen. De krantenbezorgers moesten gistermorgen letterlijk met val len en opstaan hun wijken doen. De bezorging van De Stem liep in Zeeuws-Vlaanderen gemid deld een uur vertraging op. In de buitengebieden vaak nog meer, omdat op de binnenwegen niet of nauwelijks gestrooid was. De 'Nieuwe Helden' konden er niets aan doen. Afgezien van het feit dat ze door de gladheid twee keer zo lang over hun wijk deden, moesten ze langer wach ten tot de kranten uit Breda waren gearriveerd; ook de aan voer had duidelijk last van het gladde wegdek. Valpartijen waren gisteren aan de orde van de dag. Voor zover de informatie gisteren strekte, bleven ernstige ongelukken uit. Bij De Honte in Terneuzen en het Antoniusziekenhuis in Oost burg meldde zich een tiental mensen dat door de gladheid was verrast en uitgegleden. Genoeg zout De provincie Zeeland liet giste ren bij monde van J. Riemens weten voldoende zout in voor raad te hebben om een nieuwe ijzelaanval op de 158 kilometer aan Zeeuws-Vlaamse provincie wegen het hoofd te kunnen bie den. „Ik heb al weer bijbesteld, omdat het niet uitgesloten is dat het het komend weekend weer glad wordt. In de nacht van 'dinsdag op woensdag hebben we ruim honderd ton zout uitgere den. Dat is geen probleem. We hebben drie- tot vierhonderd ton in voorraad." Het was tobben met de fiets. FOTOCORVIVEEN FOTO WIM KOOYMAN ta onze verslaggever Sluiskil - Bij een aanrijding DP de rijksweg N61 is een 19- "rige inwoonster uit Philip pe licht gewond geraakt. Ze s Met nekklachten naar zie- uenhuis De Honte in Terneu- gebracht. andere met het bestemmings plan te maken hebben," aldus Kruize. Kruize maakte gistermorgen duidelijk dat hij Hedenesse geen slechte plaats vindt voor de opvang van asielzoekers. „Natuurlijk zijn er mensen die daar anders over denken maar dat geldt voor iedere locatie. Het college is bereid daar een hoe veelheid asielzoekers tijdelijk te huisvesten. Het oorspronkelijke plan ging uit van een regulier asielzoekerscentrum met mini maal driehonderd asielzoekers. Maar er is nu geen sprake meer van een asielzoekerscentrum. Het gaat om een tijdelijke opvang van tachtig asielzoekers voor een periode van een jaar." Kruize vindt het een goede zaak dat het COA de gemeente heeft ingelicht over de plannen voor de vestiging van de tijdelijke opvang in Hedenesse. Toen in Schoondijke een opvang werd gevestigd, wist de gemeente ner gens van. „Het fatsoen van het COA is gelukkig toegenomen," aldus Kruize. Kruize deelde ook mee dat de gemeente eventuele onvrede van omwonenden over de opvang van de tachtig asielzoekers goed in de gaten zal houden. „We zul len de omgeving uitnodigen om dat soort toestanden te voorko- Maria terug nog echt privé 07652208RR Escort. Dames va 18 jaar Striptease cred. acc Nw. meisje welkom 076-5421370 plaatsen: resultaten boeken. I wordt. Tel. 076-5716 786. idra 076-5811733 ld weten te waarderen. Kan onze verslaggever Oostburg - De politie in Zeeuws-Vlaanderen wil „eten hoe de bevolking „ver haar denkt. Met ingang van 1 februari -rijgt iedereen die aangifte oet een enquêteformulier met gerichte vragen over het functioneren van de politie. Pielaat, chef van de basiseen heid Oostburg, deelde deze nieu we koers gisteren mee tijdens de rergadering van de raadscom- Algemene Bestuurlijke Zaken. J)e politie is altijd al bezig geweest met een bevolkingsmo- litor. We vragen dan aan wille keurige mensen hun mening te geven over de politie. Maar we willen nu meer kijken naar het slachtoffer. Vandaar dat we op andere toer gaan. Iedereen die aangifte doet van een delict krijgt een vragenformulier mee. De start van dit onderzoek begint tegelijkertijd met het woninginbraakprojeet. Dit pro ject wordt opgestart naar aanlei ding van het groot aantal woninginbraken van de laatste tijd in Zeeuws-Vlaanderen. De politie probeert op deze manier nensen meer te laten doen aan Schilderwerk Van onze verslaggever Oostburg - Er komen in totaal tachtig asielzoekers naar het voormalige vormingscentrum Hedenesse aan de Vierhon derdpolderdijk in Cadzand. Het gaat om een periode van maximaal een jaar. Het Cen traal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) en ondernemer J. Schoonaard uit Breskens, de nieuwe eigenaar van Hede nesse, zijn dat overeengeko men. Sw dienst Diversen Kinderopvang thuis bij erv. vrouw.-K.4-7 jr. op woensd. midd. 076-5811748. raken als preventie. Het terugdringen van woningin braken is een van de prioriteiten <an het Beleidsplan 1996 van de politie Zeeland, district Zeeuws- ïlaanderen. Dit plan werd giste ren besproken door de leden van le raadscommissie Algemene Bestuurlijke Zaken. Met name J. Provoost (WD), H. Lippens (CDA) en W. Verplanke (PvdA) vroegen zich af of de doelstellin gen in het beleidsplan worden gehaald zoals bijvoorbeeld het terugdringen van het aantal woninginbraken. „Beleidsplan- een uit het verleden bleken wel lens 'papieren tijgers' te zijn. Maar wat in dit plan staat, moet likken. Dat is onze inzet," aldus Pielaat. ,Zo is het terugdringen van het aantal woninginbraken priori teit nummer een. Ik moet er wel bij zeggen dat het moeilijk is inbraken in woningen op recre atieterreinen aan te pakken. Daar is vooral in West-Zeeuws- ïlaanderen nogal eens sprake (an. Het is voor ons belangrijk con tact te hebben met de beheerder van een dergelijk terrein maar het probleem is dat deze mensen 'aak moeilijk te bereiken zijn. Een beheerder kan ook veel aan preventie doen, het is zijn ver antwoordelijkheid. Wellicht dat hij moet denken aan het inscha kelen van een beveiligings- dienst." Burgemeester J. Kruize deelde dat gistermorgen mee tijdens de vergadering van de raadscom missie Algemene Bestuurlijke Zaken. Het is nog niet bekend wanneer de asielzoekers naar Cadzand komen. „De doelstelling was 1 februari maar dat is niet haal baar," aldus Kruize. „Het gebouw moet eerst aan een aan tal voorwaarden voldoen. Er is nog een lange lijst van tekortko mingen. Het gaat bijvoorbeeld om zaken als de brandveiligheid. Zodra de werkzaamheden zijn uitgevoerd, nemen we een kijkje om te zien of het gebouw aan de voorwaarden voldoet. Als dat inderdaad zo is dan lichten we het COA in." Het COA sluit de definitieve In het voormalige vormingscentrum Hedenesse in Cadzand worden tachtig asielzoekers onderge bracht. FOTO WIM KOOYMAN overeenkomst met de eigenaar zodra het gebouw aan de gestel de voorwaarden voldoet. Een woordvoerder van het COA in Den Haag vertelde dat het nog een paar weken kan duren voor dat de overeenkomst wordt gete kend. Het centrum Hedenesse werd jaren gebruikt als vakantiever blijf voor padvinders en andere jeugdorganisaties. De eigenaar was een Britse organisatie. Maar gezien de slechte resultaten en de opgelopen grote schuld werd Hedenesse onlangs failliet ver klaard. De nieuwe eigenaar is Schoon aard uit Breskens. Het is nog onbekend wat hij op termijn met Hedenesse wil doen. „Als college zijn we zeer geïnte resseerd wat de nieuwe eigenaar van plan is met Hedenesse. Het gaat dan met name om de lange termijn. We willen dat graag snel weten omdat we onder Behangen witten en schilderen Heel Brabant 0162-421668. ifferingen gespecialiseerd in het stofferen fcl en eetkamerstoelen. pan- en bootkussens, huisbezoek en prijsopgave: J Haagdijk 168 in Breda. 5)6.00 uur, 's maandags gesloten. Bocht 35, Breda, 076-5141517. Bocht 35, Breda, 076-5141517. Telecommunic. voor de rubriek TOT UW DIENST

de Stem | 1996 | | pagina 15