iuzen b.v. 'Jezelf onzichtbaar maken' iionn Cricketcaptain Lubbers neemt afscheid ISU-voorzitter Ginquanta ijvert voor vernieuwingen Ard Schenk onder indruk van Nagano P"W1 Peter Engel, in schaduw van het succes van Nederlandse tafeltennissers Franse sporters betrapt op cannabisprodukten elefoon 0115-620851 pBSTEM SPORT B4 Uitsluitsel voor Heister en Keen in februari 65497. Ickeplein 10, 017247ljj<: feat 17, 0334659000 fcg 214, 0206758800. fi 83, 020-6766634 I 055-5786957. É264422300 10592-313471 llplem 2, 0164-247698 1,076-5207091. pi, 015-2159697. 25, 073-6891125. laat 2, 070-3637909 J 5, 0570-641925 17c, 040-2466649 J18, 0591-641235. 053-4342097. j2, 050-3187319. ie Gracht 102, 023-5422445 It 27, 0513-625240. fea, 045-5741226. Itelstr. 101, 035-6280267 I 60, 058-2131664 1071-5134542. Istraat 24b, 043-3260110 [115, 024-3606816. 0104045726. Iwerf 11-17, 010-2330111 f 49, 013-5441308. at 54, 030-2302144. 1077-1541343. Instraat 8, 0118430062 llein 9, 070-3877964. l8a, 0384232295. pde staf voor professionele et de ESCOM Credit Card, Smet pincode lieringsprogramma jti]k afgestemde) trainings- s garantie op PC's en zware lische helpdesk Iels in Europa .ation, speciale divisie voor [tellingen 2640, Fax 030-2618640 ■et, speciale divisie voor I (overheids)instellingen. 971, Fax 0252-672216 1 produkten is ook verkrijgbaar bij ictro (informatielijn 0165-598501), 020-4074747), Scheer&Foppen f131), Horn (informatielijn 0475- nid (informatielijn 0412-462911). Da grootst* da goedkoopste! pagode ler-1 kap, een boerderij; uit. Wij hebben poor elk huis DONDERDAG 25 JANUARI1996 Deventer (anp) - Het wordt jrennen, het Nederlands cric- jcetelftal zonder de vertrouw de en markante verschijning van Steven Lubbers. De 42- jarige Oranje-captain neemt tijdens de World Cup afscheid 0p het internationale plat form. gijna een kwart eeuw maakte de in 1972 debuterende Lubbers deel uit van de nationale ploeg. Een record, dat hem met zijn record- produktie van rond de 16.000 jnns tot Nederlands beste cricke ter aller tijden maakt. „Andere zaken in mijn leven gaan een belangrijkere rol spelen. Ik heb een gezin van vier kinderen en mijn beroep van gymnastiekle raar eist mij op. Ik ben toe aan een minder enerverend bestaan. Wel blijf ik competitie spelen bij mijn club Hermes DVS." Met de 47-jarige Nolan Clarke als de oudste van alle toernooideel- nemers debuteert Nederland in de strijd om de wereldtitel van 11 februari tot 17 maart in Pakistan, India en Sri Lanka. Het team van Steven Lubbers speelt vier van de vijf wedstrijden in Pakistan. Alleen de openingspartij op 17 februari tegen Nieuw-Zeeland wordt in India gespeeld. De ande re tegenstanders zijn Engeland, de Verenigde Emiraten, Zuid- Afrika en de regerende wereld kampioen Pakistan. Ziet Lubbers kansen voor zijn ploeg? „Wij moeten voorop stellen dat wij op een enkele uitzonde ring na amateurs zijn. In principe verliezen we vijf keer van de pro fessionals. Toch is het niet uitge sloten dat we ook winnen. In één- daagse wedstrijden weet je het nooit. De vorm van de dag kan van meer invloed zijn dan de bestaande krachtsverschillen." De captain herinnert aan de opzienbarende resultaten van de Nederlandse cricketers in de afgelopen jaren. „Twee keer ver sloegen we Engeland en vervol gens de Westindiërs. En wonnen we anderhalf jaar geleden ook niet met negen wickets van Zuid- Afrika, dat met vrijwel dezelfde ploeg deze winter Engeland onder de voet heeft gelopen?" Aan de voorbereidingen voor het WK heeft het niet geschort. Vijf maanden lang werd onder leiding van bondscoach David Trist drie keer per week getraind. De ploeg speelde in Kenya een aantal oefenduels. Australische cricke ters werden dezer dagen opge schikt door berichten uit het Ver re Oosten waarin zij met de dood worden bedreigd. Lubbers meent dat aan deze signalen niet achte loos kan worden voorbij gegaan. „Het Australische team is ver schrikkelijk sterk en fanatici zou den eventueel kans zien om de World Cup te misbruiken voor hun eigen idealen. Vergeet niet dat de sport op het subcontinent geheel anders wordt beleefd. Of je wordt geëerd of met de dood bedreigd. Onze cricketers hoeven geen vrees te koesteren. Wij zijn niet goed genoeg." Manchester (anp) - What's in a name? Sinds de komst van bondscoach Peter Engel en assistent Paul Noël heerst er vrede binnen de tafeltennisbond. Nog niet zo lang geleden zaten de NTTB-bestuurders gere geld bij de rechter om bin nenbrandjes te blussen. De reddende Engel heeft een nieuw vlammetje doen aanwakkeren: het olym pisch vuur. Succes, dat was er voor de NTTB jarenlang op zijn hoogst voor de rechtbank. Of dank zij een indi viduele bevlieging van Bettine Vriesekoop en Mirjam Hooman. Tot het najaar van 1994. Toen kwam Peter Engel en kreeg de NTTB de geest. Het netwerk sloot zich met een goede assistent, Paul Noël, een eerlijke topsportcoör dinator, Cornells Sluiter, en een fanatieke manager, Ton van Hap pen. Succes, dat was er plotklaps in Manchester. Daar claimden Mir jam Hooman, Gerdie Keen en Danny Heister onlangs tijdens het olympisch kwalificatietoer nooi een ticket naar Atlanta. Hooman vergezelt Vriesekoop naar de Spelen; de andere twee moeten nog voldoen aan een aan vullende NOC-eis, een plaats in de kwartfinales van een groot internationaal toernooi. Het kleine groepje rond de 42- jarige Duitser Peter Engel effen de de weg. De sporters verruilden de rechtbank voor de speelzaal. Ze keerden terug op de voor pond. „Vroeger, als speler, stond ik in het middelpunt van de belangstelling. Als ik dat nog zou ambiëren, had ik zelf moeten blijven tafeltennissen. De spelers staat bij mij centraal. Als je als begeleider het middelpunt wil zijn, creëer je afhankelijkheid. Dat wil ik niet, daar wordt een speler niet beter van," zo luidt de visie van Engel. „Mijn beroeps opvatting is dan ook dat je jezelf onzichtbaar moet maken." Jarenlang was er geruzie met privé-coaches. Trainers als Jan Vlieg en Frits Kantebeen maak ten naam door verbale vechtpar tijen. Het waren niet de sportieve krachtmetingen aan de tafel, maar de botsingen op de tribunes die de meeste aandacht trokken. Engel betrok de privé-coaches bij zijn werk. En het werkte. Mirjam Zoetermeer (anp) - De bestuurs commissie van de sportkoepel NOCNSF neemt volgende maand een beslissing over een olympi sche startbewijs voor de tafelten nissers Danny Heister en Gerdie Keen. De twee haalden begin januari bij het kwalificatietoer nooi in Manchester de IOC- limiet, maar voldeden niet aan de aanvullende NOC-eis. De NOCNSF wil naast de eis van de internationale tafeltennisfe- deratie (ITTF) dat de sporters de kwartfinales van een groot inter nationaal toernooi bereiken. Hei ster won het toernooi in Man chester en Keen bereikte de halve hflales. De Nationale Tafelten nisbond (NTTB) heeft de NOCNSF verzocht het kwalifca- oetoernooi als internationaal evenement aan te rekenen. «Oe NOCNSF heeft hierover nog Seen beslissing genomen," zei ®Psport-coördinator Ton van ■toppen. „De bestuurscommissie Wil dat wij een aantal aanvullen de Mirjam Hooman: „Dank zij Peter Engel is er veel verbeterd. Hooman was in Manchester vol lof: „Dank zij hem is er veel ver anderd. Voor het eerst betrekt een bondscoach mijn privé-coach Frits Kantebeen in de voorberei ding. Het is geen taboe meer. Het werkt gewoon het lekkerst als de man met wie je het hele jaar optrekt, ook op die belangrijke momenten in de buurt mag zijn. Vroeger lachte iedereen me daar om uit. Nu heeft bijna iedereen een privébegeleider." Kantebeen geniet van de nieuwe status. „Het contact met Engel is vanaf onze eerste ontmoeting perfect. Ik kan me die eerste trai ning nog goed herinneren. Ik schrok me rot, toen hij me om advies vroeg. Tot op dat moment was ik door andere bondscoaches slechts genegeerd." Jarenlang was de bondscoach een politieagent, die vergeefs pro beerde de vrede te bewaren. Engel begeeft zich onopvallend in de groep. En dat laatste is ook al winst. De tafeltennistop vormt nu een groep. De bondscoach: „Ik ben geen aanvoerder, houd er niet van officieel te doen. De privé-coaches en ik hebben het zelfde doel voor ogen. Die sporter moet naar de grote toernooien. We zijn allemaal grote mensen, weten allemaal dat alles moet kloppen." Peter Engel had ook een droom. Een olympische droom. Hij wilde dolgraag eens naar de Spelen. Met zijn aanpak prees hij zichzelf bijna uit de markt. Vriesekoop (Wieg), Hooman (Kantebeen) en Heister (Van der Helm) laten zich begeleiden door hun privé-trai- ners en hebben Engel niet nodig in Atlanta. „Ik hoop dat Gerdie het redt, want dan kan ik ook naar Atlanta," verzuchtte de bondscoach in Manchester. Zijn gebeden werden verhoord. Engel is onzelfzuchtig en dat wordt gewaardeerd. Zijn con tract met de NTTB loopt tot en met Atlanta. Topsportcoördina tor Sluiter wil die overeenkomst snel verlengen tot de Spelen van Sydney in 2000. „Hij doet zijn werk echt heel goed. En dat zeg ik niet alleen omdat er in Man chester goed gepresteerd is." Sluiter vindt dat Engel een goed klimaat heeft geschapen voor alle spelers, waardoor ze kunnen presteren. „Hij houdt zichzelf voornamelijk met de vrouwen bezig. Maar hij heeft ook bijge dragen aan het succes van de mannen. Daarnaast werkt hij goed aan het jeugdbeleid. Engel zorgt ervoor dat er straks een nieuwe generatie klaarstaat als deze succesvolle lichting is gestopt. En zo hoort het ook." Engel heeft wel oren naar con tractverlenging. „Het liefst ga ik vragen over het toernooi en andere prestaties van Heister en Keen beantwoorden." (hrjam Hooman, die aan de Wrernationale en de NOC-eis eeft voldaan, is officieel aange wezen om deel te nemen aan de 'ympische Spelen in Atlanta, e NTTB probeert voor Trinko een een wildcard voor de Spe- etl te krijgen. Door ziekte heeft zich in Manchester niet kun- "«1 kwalificeren. „De NOCNSF he, toegezegd dat Trinko een e' voor Atlanta krijgt, als hij 11 "e internationale federatie n wildcard ontvangt," aldus an Happen. Door Dick Kiers (ANP) Heerenveen - Ottavio Cinquanta is sinds anderhalf jaar voorzitter van de internationale schaatsunie. De Itali aan droeg hoogstpersoonlijk zorg voor een periode waarin de ISU zich pre senteerde als een organisatie die blijk geeft met de moderne ontwikkelingen te zijn begaan. Twee belangrijke nieuwtjes werden ingevoerd: financië le waardering naar prestaties en de komst van het eerste WK afstanden, in maart in Hamar. Cinquanta werd opvolger van de Noorse bejaarde Olaf Poulsen, die de schaatsunie twaalf jaar op conservatieve wijze regeer de. „Ik ben zeer tevreden met de progres sie," aldus Cinquanta. „Er is al veel goed werk verzet." Meer veranderingen heeft hij in petto, waarbij de voorzitter benadrukt op per soonlijke titel te spreken. „Ik ben de leider van de wereldschaatsbond, ik heb mijn eigen ideeën, maar het hoofdbestuur, de technische commissies en de nationale federaties beslissen mee." De schaatssport is gebaat bij een zo breed mogelijke belangstelling, luidt het motto van Cinquanta. De ISU biedt kansarme landen, waarvan de schaatsbonden met goed gefundeerde toekomstplannen komen, financiële steun. Het gaat van de Letse Ilonda Luse, die elk toernooi achter aan eindigt, tot de opwaardering van het schaatsen in Zweden en Finland, toppers uit lang vervlogen tijden. „Wij geven zuur stof," zo drukt Cinquanta het ontwikke lingswerk uit. Die wordt met graagte opgezogen. De gelden komen voor een belangrijk deel voort uit televisierechten, waarbij de ISU wel vaart bij het kunstrijden, internatio naal hoger gewaardeerd dan het hardrij den. „Ik heb een zwak voor het hardrij den," aldus Cinquanta, die zelf aan ijshoc key, shorttrack en 500 meter sprint deed. „Ik was als sporter fanatiek, maar interna tionaal niet al te succesvol. Ik ben het nog steeds als bestuurder, met veel ambities." Graag zou Cinquanta de vierde Italiaan in het Internationaal Olympisch Comité wor den. „Dat wil iedere sportbestuurder," zegt hij. Dat zijn naam op een door het IOC gewaardeerde lijst van officials bij de eer ste tien prijkt, doet hem goed. „Daar ben ik heel trots op." Persoonlijke idealen wenst hij niet voorop te stellen. Cinquanta wil geen tweede Pri mo Nebiolo worden. Zijn landgenoot is dictatoriaal voorzitter van de internatio nale atletiekfederatie. „Op zijn naam lever ik geen commentaar," zegt Cinquanta. „Maar een schaatsbond is veel moeilijker te besturen dan de atletiek. De ISU heeft veel verschillende takken, zoals je wel snel kunt leren hardlopen, maar in het schaat sen eerst de techniek onder de knie moet krijgen en dan pas verder kunt gaan den ken." Dat het hardrijden op de schaats in de wereld niet tot de verbeelding spreekt, noemt Cinquanta jammer, maar wel begrijpelijk en vooral voor verbetering vatbaar. Aan afschaffen van een Europees allround kampioenschap denkt hij niet. „Dat blijft voorlopig nog wel bestaan," zegt Nederlander Jan Charisius, voorzitter van de technische commissie van de ISU. Cinquanta droeg hem op het EK te blijven promoten. Ook al werden in Heerenveen de Nederlanders Ritsma, Postma, Hers man en Veldkamp één tot en met vier van Europa. De komst van het WK afstanden zal het allround-gebeuren niet doen verbleken, meent Cinquanta. „Spreek mensen op straat aan, waar dan ook: in Stockholm, Helsinki, Oslo of Heerenveen. En vraag hen wie de beste schaatser ooit was. Dan hoor je namen als Verkerk, Andersen, Cla- eson, Schenk, Van der Duim, Ritsma. Allrounders dus." Maar Koss dan, de Noor dankte zijn populariteit toch vooral aan de drie olympische gouden medailles, in 1994 in Hamar? „De allround-toernooien zijn de identiteit van het schaatsen, de parels van de ISU," zo houdt de Italiaan vol. Wel is Cinquanta voorstander van een mogelijke verandering van het olympisch programma. Is het niet in Nagano 1998, dan mogelijk vier jaar later in Salt Lake City. Cinquanta wil de 500 meter in halve finales en finale laten beslissen. De top- vier van de uitslagenlijst krijgt geen prij zen, maar een startbewijs voor de werke lijke ontknoping. „Nu kan het gebeuren dat een rijder uit het vierde van twaalf Door Wilko Voordouw Parijs - Tien Franse handballers - onder wie 52-voudig international Mare Wiltberger - hebben zich schuldig gemaakt aan dopinggebruik. In de urine van de spelers zijn echter geen resten gevonden van stimulerende middelen, maar van cannabis: hasj of weed. Aangezien cannabispro dukten op de lijst met verboden middelen staan, zullen ze tot enkele maanden schorsing worden veroordeeld. En zal Wiltberger mogelijk zijn plaats in het Franse handbalteam kwijtraken. De Franse sportwereld is al enkele weken gewikkeld in een bizar soort discussie. Sinds het begin van de winter zijn vijftien spor ters positief bevonden op het roken van een stickie. Ze zijn alle maal - of worden - tot enkele maanden schorsing veroordeeld door de betreffende sportbonden. Daar waar in de rest van de Franse samenleving het gebruik van soft drugs niet of nauwelijks meer wordt gezien als een laakbaar feit, daar krijgen de sporters strenge straffen. „Vanwege het principe. Topsporters hebben nu eenmaal een voorbeeldfunctie naar de jeugd toe," aldus de weinig rekkelijke voorzitter van de Franse voetbalbond, Noël le Graët. Tot de controle was besloten door het Franse ministerie van Sportzaken. Na de competitiewedstrijden van 11 en 18 november moesten 28 handballers uit de Franse eerste en tweede divisie hun plasje inleveren. Tien waren er positief. Is er nu in Frankrijk spra ke van een variatie op het 'politiek correct', het 'sportief correct'? Het lijkt er wel op, gezien ook de reacties van voorzitter Jean Poc- zobut van de Franse atletiekbond. „Dit voorjaar hebben wij bij verschillende atleten sporen van hash in de urine gevonden. Maar aangezien de cannabisprodukten geen enkele invloed hebben op de sportieve prestaties, hebben wij het toen bij een waarschuwing gelaten." Maar die periode lijkt ten einde. Sporters in Frankrijk, zo lijkt het nu, hebben geen privé-leven meer en kunnen dus niet, zoals voet balinternational Fabien Barthez onlangs deed, in een disco een trekje van een stickie nemen. Bovendien hebben de sporters in Frankrijk het tij tegen, omdat het land bezig is met een ware kruistocht tegen het Nederlandse drugbeleid, waar onderscheid is gemaakt tussen soft en hard drugs. In Frankrijk wordt normaal gesproken het gebruik van soft drugs getolereerd. Er staat welis waar straf op het gebruik, maar de politie geeft prioriteit aan de strijd tegen het gebruik en de verkoop van heroïne of cocaïne. Volgens een recent gehouden onderzoek is een miljoen van de ongeveer 58 miljoen Fransen een regelmatige gebruiker van ean- nabis-produkten. Volgens het Franse ministerie van Sportzaken moet er hard wor den opgetreden tegen het gebruik van hasj of weed. Sportarts Alain Gamier heeft een nota voor het ministerie geschreven, waarin hij schrijft dat de werkzame stof in cannabis de agressie stimuleert. Dat staat haaks op de mening van professor Claude Olievenstein, een van de grootste deskundigen op druggebied: „Het vertraagt juist. Cannabis zorgt er voor dat men zich minder goed concentreert, en verdooft absoluut niet tegen de pijn." Doordat er zo'n groot taboe op de kwestie rust, wilde geen enkele Franse atleet met naam en toenaam reageren. Maar uit anonieme reacties bleek dat de Franse sportbestuurderen de plank mis slaan. „Ik had tijdens de Olympische Spelen in Barcelona het gevoel dat ik in Amsterdam was. Atleten uit alle landen, uit alle sportdisciplines rookten stickies. Het zorgt natuurlijk niet voor betere prestaties. Maar een joint neemt de plaats in van alcohol. We gaan er prima mee uit ons dak en het laat minder sporen na in de spieren en in het organisme." FOTO ANP door tot de volgende Spelen. Dan kun je ook een nieuwe spelersge neratie afleveren. Dat lijkt me prachtig." Hij heeft de plannen al klaar liggen. De tijd ontbreekt alleen nog. Bij de opleiding van talenten zou hij het liefst gebruik maken van trainers als Kante been en Vlieg. „Dat zijn de men sen die ervaring in de topsport hebben." Het duo kan slechts .langzaam aan het idee, samen werken met de bond, wennen, na al die jaren van wederzijdse tegenwerking. Het is een lang zaam proces, weet Engel. Maar what's in a name? Hij heeft toe vallig ook nog eens engelenge duld. paren de snelste tijd rijdt en olympisch kampioen wordt. Dat is geen goede apo theose. Met directe confrontaties kweek je spanning en wordt het voor de kijker, in het stadion en voor de televisie, interes santer." De vernieuwing is een privé-wens van Cinquanta, die zowel binnen de ISU als binnen het IOC nog menige discussie tege moet gaat. „Maar als internationale sport federaties moet je niet huiverig zijn voor nieuwe ontwikkelingen," is Cinquanta's overtuiging. Vernieuwingen in de schaatssport zijn onontbeerlijk voor een gezonde toekomst, vindt de Italiaan. Nooit echter mag de ISU in zijn visie zich kwetsbaar opstellen ten opzichte van de commercie. „Ik krijg spontaan hoofdpijn als ik eraan denk dat televisiemakers wel eens belangrijker zou den kunnen worden dan sporters of bestuurders. De ISU is een autonome sportbond en ik zorg ervoor dat dat zo blijft." Dat het tweede WK afstanden in 1997 niet op een toplocatie, maar in Warschau wordt gehouden, verbaast menige schaat ser. Volgens Cinquanta moet die beslissing in het licht worden gezien van verbreding van de schaatshorizon. „We kunnen niet elk groot toernooi aan Heerenveen, Hamar of Calgaiy toewijzen," zegt de ISU-prae- ses. „Dan zou het hardrijden pas echt een sport voor een select groepje geïnteres seerden worden. En juist dat willen we voorkomen." Nieuwegein (anp) - De Olympische Winterspelen van 1998 in Nagano zullen worden beheerst door de massa. Ard Schenk, chef de mission van de Nederlandse ploeg, raakte tijdens een werkbezoek aan Japan onder de indruk van de accommodaties, maar ervoer ook dat de gezellige dorpssfeer van Lillehammer 1994 geen vervolg krijgt. Schenk bezocht drie locaties. Hij begon in Tokyo, met een bezoekje aan de Nederlandse ambassade. „Kort en zakelijk, maar dat kwam misschien ook, omdat ik toen door de lange reis en de tijdsverschillen omrolde van de slaap." Daarna legde hij nuttige contacten bij het consulaat in Osaka. „Heel plezie rig," was die ervaring. „De Neder landse belangen worden met veel inzet bestierd." Met de Shinkansen Line, de hoge snelheidstrein, in Japan geen poli tiek twistpunt, ging het vervol gens in minder dan drie uur naar het hoofddoel, Nagano. Schenk zag de ijshal, waarin begin 1998 de erfenis van Dan Jansen en Johann-Olav Koss wordt ver deeld. „Indrukwekkend," vond Schenk de opvolger van het Vikingschip in Hamar. „Maar niet te vergelijken. In Noorwegen zat iedereen zoals in Thialf vlakbij het ijs, in Nagano verrijst een hele grote hal. Die is inmiddels al zo goed als klaar, zoals de meeste accommodaties, want er wordt niets aan het toeval overgelaten. Geheel naar het Japanse model, met heel veel mensen en heel veel inzet." Er zal slechts tijdelijk worden geschaatst in de hal. Leegstand, zoals in het Vikingschip, is niet het doel. „De vloer kan er zo uit en de machines gaan in de verkoop. Dan wordt het een grote sporthal met diverse mogelijkheden. En dat zit in een sportminded land als Japan wel goed, er komt steeds meer vrije-tijdsbesteding, de men sen zuüen de weg wel weten te vinden." De M-Wave wordt begin volgend jaar ingewijd met de wereldkam pioenschappen allround. „Dan kunnen de schaatsers kennis maken met het ijs. We doen er goed aan misschien de komende zomer al een aantal coaches naar Japan te sturen om goed rond te kijken. Zodat ze bij de Spelen zelf niet voor onaangename verrassin gen komen te staan." Op zondag 8 februari 1998 begint het olympisch schaatsprogramma met de 5000 meter mannen. De Nederlandse ploegen doen er goed aan, weet Schenk, om ruim van tevoren naar het Verre Oosten af te reizen. Trainingskampen in Japan of Zuid-Korea moeten ter acclimatisatie dienen. „Willen we de Spelen serieus aanpakken, dan is er geen andere mogelijkheid," zegt Schenk. Na de Winterspelen in Lillehammer, waar de Neder- Ard Schenk: „In Nagano zal iedereen opgaan in de massa. FOTO DE STEM/DICK DE BOER landse ploeg geen enkele gouden medaille behaalde, mogen finan ciële redenen niet de gedachten op revanche blokkeren. Na de bezoeken aan Albertville 1992 en Lillehammer 1994 is Nagano 1998 geen vlek op de wereldkaart. „Tussen Tokyo en Nagano heb ik nauwelijks natuur gezien, het hele land is volge bouwd, stationnetje na stationne tje," aldus Schenk. „De infrast ructuur zal voor de organisatie dan ook het grootste probleem worden." In de regio Nagano wonen 350.000 mensen, de wegen bieden nauwe lijks alternatieven voor een verder verkeersaanbod. Schenk: „En het vliegveld lijkt ook geen oplossing te bieden. Er zijn twee gates waar aan vliegtuigen kunnen parkeren. De meeste toestroom moet via Tokyo of Osaka lopen, daarna met de trein verder." Naar rust zal het voor de sporters zoeken worden. „Iedereen zal opgaan in de massa. Daarmee moeten we tezijnertijd goed reke ning houden. Het is geen dorp als Hamar." Twee keer vond het NOC een pas sende ontmoetingsplaats, het Hol land House. In Frankrijk in een garage, in Noorwegen in de kanti ne van de plaatselijke voetbalver eniging Hamarkameratene. „In Nagano is om de driehonderd meter een autozaak. Maar een lege showroom zal moeilijk te vinden zijn, in Japan draait alles om pro duceren en verkopen."

de Stem | 1996 | | pagina 13