VS vernietigen alle chemische wapens Belasting aangifte kan ook per computer. 1 Cfl Amir wilde Rabin niet echt doden dëstem buitenland a5 SSSTAbS*f» Hillary Clinton gedagvaard in Whitewater-affaire Grote cocaïnesmokkel Duitse spionagedienst Clinton houdt opwekkende State of the Union J^J hot ci o uf 11 3ui i in in rrvn cc IM I II m oc- uci iccn no v -n L Belastingdienst ositief over et Nederland i (CuüCi i ur J[ COMMENTAAR NENLAND KORT de ontucht lere naturalisatie nwet medicijnen LStal op de vingers Arsenaal van 3,6 miljoen bommen,raketten, granaten en binair tuig in het jaar 2004 opgeruimd 2000 Kroaten verdacht van oorlogsmisdaden Seks met 13-jarige echtgenote BUITENLAND KORT Radio-actief jodium vrijgekomen O.J. Simpson opnieuw aan tand gevoeld Rellen in Bahrein zaaien onrust 'Mensenrechten OPM-ers respecteren' Schending van Ramadan bestraffen Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. AG 24 JANUARI 1996 a4 flink. Staatssecretaris Linschoten ragen niet afdoende beantwoord rom hebben ze het debat over de t per 1 februari uitgesteld Een leine veertig miljoen, genstelling tot de vragen stellen or dat bedrijven door zwaardere isicovolle medewerkers buiten de wel zeggen, maar de feiten geven rkgevers, terwijl de wet nog niet er te selecteren. van PvdA en D66, hebben daarom ze in staat zullen zijn de staatsse- komendheid te bewegen is meer Eerste Kamer regelmatig getracht oeren bewindslieden tot inbinden der veel resultaat. Er is immers Kamer en kabinet, naar huis zen een bewindspersoon is daarom e Eerste Kamer is helemaal onzin- teem van verkiezingen komt er an globaal dezelfde samenstelling r bijna geen vuist maken. Hooguit t, om verdere maatschappelijke en omen, besluit tot een enkel gebaar ook weer gaan. De dames en heren ketelmuziek, het kabinet betoont toegeeflijk, en de kamerleden slik- s, een Eerste Kamer heeft immers if te houden. -lo heeft gisteren een 28-jarige man achttien maanden gevangenisstraf De rechtbank acht hem schuldig et drie meisjes tussen 12 en 19 jaar p met een meisje jonger dan twaalf, tuurskamer van'een muziekvereni- Met één van de slachtoffers had de f haar negende tot haar dertiende, en jaar. Tegen de man was dertig rwaardelijk, geëist. er gaat in hoofdlijnen akkoord met ~s Schmitz van Justitie om het voor gen gemakkelijker te maken om via worden. Dit bleek gisteren uit het jziging van de wet op het Nederlan- tierecht', dat neerkomt op een snel- et verkrijgen van het Nederlander- ud-Nederlanders en bepaalde groe- aatste categorie vallen bijvoorbeeld ouder die al tenminste 15 jaar in steunt de prijzenwet geneesmidde- een zwaard van Damocles dat boven angt. Want als die industrie zelf de et niet uitgevoerd. Gisteren ging de e wet moet 700 miljoen gulden ople- de deur' omdat de wet alleen in wer- niets of onvoldoende doet. De ver- dernemingen Nefarma heeft inmid- laag gaan en dat de opbrengst zeker jzen van geneesmiddelen zullen door cent omlaag gaan. WOENSDAG 24 JANUARI 1996 dingen tussen Nederland en Indo- chter en hebben een bredere basis aan een groot scala van gedeelde lijke doeleinden. ter en volken werden door deze erva tas ring slechts wijzer over de ver de houdingen: Wij weten dat er s- gevoeligheden aan beide kanten zijn, waar altijd rekening mee an- gehouden moet worden." een Van die goede verhoudingen bij moeten Nederland en Indonesië mi- gebruik maken om de banden te In versterken tussen de drie centra de van economische groei en machi ne- Noord-Amerika, Europa en Oost- de Azië, aldus Alatas. :eg- Nederland en Indonesië hebben ior- een unieke mogelijkheid een den belangrijke bijdrage te leveren aan het vormen van een economi- uit sche driehoek. Nederland e van Indonesië kunnen de eerste stee p de leggen voor het gebouw van o Europees-Aziatische samenwer- de king, aldus Alatas. ;sen De Indonesische minister breng chts deze week een officieel bezoe jzen aan Nederland. Vandaag wor ldus Alatas ontvangen door koning ïgen Beatrix. tal (WD, Binnenlandse Zaken) heeft zichtig' gehandeld door een te opperen. Dat vindt de D66-tr linister gisteren in de Tweede .ngen vorige week in de Eerste K- hij dit jaar al de uit 1994 daterende evalueren en niet later zoals het ka n niet zou verbazen als de 25 omgevormd tot provinciale po 1'mie t die uitlatingen de onrust bij de P spraken over de vorming van Provi"t^a- rde zich achter een van zijn topa®^^ geuit op een nieuwe reorganisatie r net heeft afgerond. iDunten zijn voornemen om dit jaar de kneip atie te bekijken. Hij stelde dat het js ruit kan schuiven omdat er veel Kr jolitie. la(jy in de Amerikaanse ge schiedenis zal Hillary Rod- jam Clinton vrijdag voor een federale grand jury moeten verschijnen. Ze is gedagvaard om vragen te beantwoorden j0I1d de recente vondst in het ®tte Huis van kopieën van rekeningen waar, in het kader van de zogenaamde Whitewa ter-affaire, al twee jaar naar werd gezocht. pe jury onderzoekt of iemand in jet Witte Huis justitie heeft ge dwarsboomd. Behalve Hillary Clinton zijn drie medewerkers van het Witte Huis en de particu liere advocaten van de Clintons gedagvaard. Zij zullen ondervraagd worden door Kenneth Starr, de onafhan kelijke onderzoeker in de White- water-zaak. De rekeningen hebben betrek king op het werk, dat Hillary Clinton als topadvocate van het advocatenkantoor Rose Law Firm deed voor de voormalige Madison-spaarbank in Arkansas, waar Bill Clinton gouverneur was. De eigenaar van die bank, James McDougal, was vanaf de jaren tachtig tot in het verkie zingsjaar 1992 samen met zijn vrouw compagnon van de Clin tons in het omstreden Whitewa- ter-vakantiehuizenproject. De ontdekte rekeningen suggereren, dat Hillary's juridische werk voor de bank veel omvattender is geweest dan ze eerder onder ede heeft verklaard. Met name de Amerikaanse fiscale recherche is steeds zeer geïnte resseerd geweest in de rekenin gen. De dienst heeft in het verle den overwogen een zaak te begin nen tegen het advocatenkantoor van Hillary Clinton. Dat verdedigde de Madison-bank ook, toen die in moeilijkheden was geraakt en haar verplichtin gen door de overheid werden overgenomen. Een en ander heeft de belastingbetaler 65 miljoen dollar gekost. De bewuste rekeningen bleken in het archief van het advocaten kantoor in Little Rock te. ontbre ken en kwamen pas op 4 januari jongstleden boven water. Carolyn Huber, die in het Witte Huis belast is met de persoonlijke correspondentie van de Clintons, vond ze in een doos met knipsels en prullen die ze afgelopen zomer uit de 'boekenkamer' op de derde verdieping van het Witte Huis had gehaald. Huber vertelde de Whitewater- onderzoekscommissie van de Se naat vorige week ook hoe ze in die doos terecht waren gekomen. Dat had ze zelf gedaan, nadat ze de stukken op een tafel midden in de kamer had zien liggen. Niet beseffend dat ze al twee jaar door verschillende instanties werden opgeëist. Volgens het getuigenis van Huber is de boekenkamer normaal gesproken alleen toe gankelijk voor de Clintons, gas ten die blijven logeren, portiers en persoonlijke medewerkers. Het bureau van aanklager Starr en de Whitewater-commissie van de Senaat proberen er al een tijd lang achter te komen of materiaal (stukken die op Whitewater of de Madison-bank betrekking heb ben incluis) heimelijk is verwij derd uit het kantoor van Vincent Foster, de juridische adviseur van het Witte Huis die in juli 1993 zelfmoord pleegde. Foster was een partner van Hillary Clin ton in Rose Law Firm. Notities van zijn hand zijn aan getroffen op de kopieën van de rekeningen. Vincent Foster ver zamelde relevante stukken voor de campagne van Clinton in 1992 toen 'Whitewater' een affaire werd. Washington (rtr/afp) - De Verenigde Staten hebben gisteren voor het eerst de omvang en de opslagplaatsen van hun chemi sche wapenarsenaal bekend gemaakt. Tevens konigden zij aan, dat al hun chemische wapens tegen het jaar 2004 zullen zijn vernietigd. Volgens een opgave van het mi nisterie van Defensie gaat het om 3,6 miljoen wapens. Daaronder zijn bommen, raketten en artille riegranaten en ook 315.682 zoge noemde binaire wapens. Dat zijn wapens waarin twee componen ten samen tijdens de vlucht een verbinding aangaan die resul teert in een dodelijk gas. De wa pens zijn opgeslagen op acht mi litaire bases in de VS en het ei land Johnston in de Indische oce aan. Minister van Defensie William Peny zei, dat het openbaar ma ken van de gegevens in overeen stemming is met de boodschap van president Clinton in zijn Sta te of the Union van verleden jaar. Hij zei daarin dat de VS een voor hoederol moeten nemen bij het elimineren van chemische wa pens in de wereld. Perry voegde eraan toe dat snelle ratificatie en uitvoering van de multilaterale conventie voor chemische wa pens van cruciaal belang is voor het bereiken van dit doel. De conventie werd twee jaar ge leden in Parijs door 120 landen ondertekend. Zij trad echter vo- ng jaar nog niet in werking, zoals het plan was, omdat toen pas 19 landen haar hadden geratifi ceerd. Vereist is dat minstens 65 landen dat hebben gedaan. In verband met het bekendmaken van de plaats en omvang van het Amerikaanse chemische arsenaal herinnerden Amerikaanse defen sie-functionarissen eraan, dat zo wel president Clinton als diens voorganger Bush hebben ver klaard dat de VS nooit chemische wapens zouden gebruiken. Er was daarom geen reden meer om de omvang van het chemische wapenarsenaal nog langer ge heim te houden. Generaal-ma- joor George Friel, de comman dant van het programma voor chemische en biologische oor logsvoering van het Amerikaanse leger, zei dat de VS bovendien met Rusland een overeenkomst hebben dat beide landen hun ar senalen zullen vernietigen als voorbeeld voor andere naties om hetzelfde te doen. Volgesn hem hebbende VS 31.000 ton aan che mische wapens en Rusland 40.000 ton. Beide landen zouden al inpecties hebben uitgevoerd van eikaars opslagplaatsen. Straatsburg/Den Haag (afp/anp) - Kroatië heeft tegen 1888 van zijn burgers een onderzoek geo pend wegens plunderingen en moorden tijdens en na de verove ring van Krajina op de Serviërs. Dat heeft minister van Buiten landse Zaken Mate Granic giste ren in Straatsburg bekend gemaakt. Daarnaast maakte hij bekend dat binnenkort een wetsontwerp wordt ingediend dat de over dracht van Kroaten aan het Joe- goslavië-Tribunaal in Den Haag mogelijk moet maken. Hamburg (ap) - De Duitse spionagedienst (BND) en de deel staatrecherche (LKA) van Beieren hebben niet alleen pluto nium naar Duitsland laten smokkelen, maar ook een giganti sche cocaïnesmokkel opgezet, schrijft het weekblad Der Stern. Het blad meldt dat de BND-in- fcnaant met de schuilnaam Rafa sinds de zomer van 1994 de op tocht had een paar honderd kilo cocaïne uit Colombia te importe ren. De diensten hadden de drugs in Duitsland in beslag willen ne men en als een groot succes wil len presenteren. Zowel de BND sis de LKA wil geen commentaar geven. Volgens Stern is de fede ralerecherche (BKA) bewust bui ten de spectaculaire operatie ge net als bij de pluto niumsmokkel. De LKA had Rafa, die ook de plutoniumsmokkel heeft gearrangeerd, een beloning van een half miljoen mark be loofd als de actie een succes zou worden. Het plan is uiteindelijk niet doorgegaan omdat Rafa na de plutoniumaffaire met de BND ruzie kreeg over de betaling. Afgezien van het verbod op smokkel, is het cocaïne-plan een schending van het grondwettelij ke verbod op samenwerking tus sen de BND en de politie. Amir in de rechtszaal Van onze correspondente Tel Aviv - Had Yigal Amir, de 27-jarige Israëlische student in de rechten op 4 november vorig jaar premier Yitschak Rabin willen vermoorden, of „alleen maar verlammen," zoals hij gisteren voor de rechtbank van Tel Aviv zei? Stomverbaasd hoorden zijn drie rechters hem vertellen, dat hij met opzet op Rabins ruggegraat had gemikt, opdat hij hem „niet als mens, maar als premier" zou kunnen uitschakelen. „Waarom dan niet een, maar drie scho ten?", vroeg rechter Edmond Levi. „Voor alle zekerheid," was het antwoord van de verdachte De eerste dag van Amirs recht zaak was vol tegenspraak en verwarring. Zijn twee advoca ten, Mordechai Ofri en Jonathan Goldberg, waren aanvankelijk van plan geweest om opnieuw om uitstel van de rechtzaak te vragen. Maar tegen de afspra ken met zijn advocaten in legde Amir een volledige bekentenis af over zijn aanslag op de pre mier, na afloop van een massale vredesdemonstratie in Tel Aviv. Hij had gehandeld, zo vertelde hij zijn rechters, op grond van het joodse „din rodef". Din ro- def bepaalt, dat iemand, die jo den in gevaar brengt, gedood moet worden, voor hij zijn daad kan uitvoeren. In het toebrengen van verlammingen, zoals de op zet van Yigal Amir zou zijn ge weest, voorziet din rodef niet. De snelle bekentenis van Amir schokte zijn advocaten. Een van hen, Mordechai Ofri, liet na af loop van de rechtzitting weten, dat hij zich van de zaak wilde FOTO REUTER terugtrekken „vanwege me ningsverschillen over de verde diging". Advocaat Jonathan Goldberg zou overigens in een geheime brief de rechtbank heb ben verzocht de verdachte psy chiatrisch te laten onderzoeken op de mogelijkheid van ontoere keningsvatbaarheid. Tijdens een politie-verhoor, enkele dagen na de moord, heeft Amir onder an dere gezegd, dat hij zelfs bereid zou zijn geweest „baby's en klei ne kinderen te vermoorden," als over hen het „din rodef" zou worden uitgesproken. Kahramanmaras (rtr) - Een 18-jarige Turkse jongen is gisteren gear resteerd wegens verkrachting van een dertienjarig Brits meisje. De twee zijn echter met toestemming van de ouders van het meisje ge trouwd in een islamitische ceremonie, Een Turks tv-station toonde beelden waarop het meisje verklaarde erg gelukkig te zijn. Het paar ontmoette elkaar afgelopen zomer tijdens een vakantie. Twee weken geleden trouwden ze in een islamitische hu welijksceremonie. Die is wettelijk niet geldig, maar mag wel. Het meisje moet echter minimaal 15 jaar zijn. Van onze correspondent Washington - Een aansporing °w de 21ste eeuw met ver touwen en strijdbaar binnen gaan - zo is de 'State of the Hnion', die president Clinton «gelopen nacht onze tijd uit sprak, op voorhand gekarak teriseerd. Naaste medewer kers van de president legden al dagen de nadruk op dat het niet 'de 531ste persconfe rentie over de begrotingscri- sis zou worden. JJiH Clinton, die van plan is zich P® m het voorjaar officieel her kiesbaar te stellen, heeft de Ame- a.anse 'troonrede' aangegrepen ra het prime-time tv-publiek een reed opgezet portret te presen tenvan Amerika op de drempel Meen'eeuw vol kansen', dachtig het profijtelijke opti- sue van oud-president Ronald eagan heeft hij zijn medewer- ttoti, n weten dat hij een op ende speech wilde. Maar te- sfr 1?oc'lt Het niet alléén een v, vergezicht worden van liilü,j ®et dtbeperkte moge- timw in een eeuw van onbe- fT e mogelijkheden'. De diver se eH®enten van de Amerikaan- ®menleviiTg zouden ook aan- ver moeten worden op hun «woordelijkheid om uitda- Stijpenaan te ®aa" 6n kansen te ^e' stond gisteravond nog niet vast hoe iang de rede zou gaan duren. 'Zo lang als de eerste helft van de Super Bowl', luidde een voorspelling uit het binnenste van het Witte Huis. De Super Bowl is de grote finale van de Amerikaanse football competitie (zondag, de Dallas Cowboys te gen de Pittsburgh Steelers) en be doeld werd: lang. Cruciaal De State of the Union aan het be gin van een verkiezingsjaar geldt als een van de meest cruciale mo menten voor een zittende presi dent die naar een tweede ambts termijn streeft. Terwijl rivalen vechten voor publieke aandacht, biedt de traditionele rede hem een uitgelezen gelegenheid om een massa-publiek zijn belang rijkste campagnethema's voor te houden. Voorgaande presidenten (Nixon, Carter, Reagan, Bush) maakten dan ook kort na de rede hun kandidatuur formeel be kend. Clinton wil daar echter mee wachten tot april, zodat hij een tweede mogelijkheid heeft de na tie toe te spreken en zijn visie op een tweede termijn te geven. Aan het belang dat de president toekent aan zijn optreden, afge lopen nacht, doet dat niet af. Een maand lang heeft hij zijn rede voorbereid. In typisch Clintoni- aanse stijl. Dat wil zeggen dat het Witte Huis werd herschapen in een soort open universiteit. Lan ge uren achtereen bediscussieer den de president en zijn naaste medewerkers met een keur aan politicologen en filosofen de pro blemen van Amerika en de Ame rikaanse democratie, de ontbin dingsverschijnselen in de samen leving en de vraag hoe te regeren in een klimaat van cynisme. Klassieker Volgens medewerkers van de pre sident beschouwt Clinton de Sta te of the Union die Reagan in het verkiezingsjaar 1984 hield, als een klassieker als het erom gaat de geboden kans politiek uit te buiten. Onder het motto 'Ameri ka is terug' presenteerde Reagan toen als zijn grote opdracht het bewaren van traditionele waar den in eigen land en vrede in de wereld. Intussen bereidde de Republi keins? oppositie zich gisteren voor op de gebeurtenis alsof zij het was die vannacht het natio nale podium zou beklimmen. Een plan om vanavond (Amerikaanse tijd) een soort contra State of the Union af te steken strandde op de weigering van de grote netwer ken om daar zendtijd voor in te ruimen. Op een politiek-strategisch be langrijk moment en bovendien midden in een geharnaste begro- tingsstrijd willen de Republikei nen er niettemin voor zorgen dat de schijnwerpers na Clintons op treden massaal en langdurig op hen gericht staan. En ze willen een goed figuur slaan. Daarom werden gisteren op Capitol Hill, het Amerikaanse Binnenhof, de troepen verzameld om door par tijleiders te worden geïnstrueerd over de manier, waarop zij geacht werden commentaar te leveren op Clintons speech. Een snelle- reactie team zou afgelopen nacht voor een instant analyse van de rede zorgen, zodat elke Republi kein prompt na Clintons laatste woord een velletje papier zou hebben met daarop per belang rijk onderwerp de Republikeinse stellingname. Les Bovendien kregen de nieuwko-.. mers in het Huis van Afgevaar digden gisteren een soort gecom bineerde les staatsleer en etiquet te. De radicalen werd op het hart gedrukt er rekening mee te hou den, dat het uitspreken van de State of the Union een plechtig moment is in de Amerikaanse po litieke democratie en dat ze daar in hun gedrag tijdens het aanho ren van de president maar beter rekening mee konden houden. Een medewerker van een van de Republikeinse leiders verklaarde de bedoeling van dit programma onderdeel gisteren zo: „Hun in stinct geeft ze misschien in af keurend te brommen bij allerlei dingen die Clinton zegt, maar ze moeten begrijpen dat dat op tv slecht kan overkomen." De Belastingdienst heeft goed nieuws voot iedereen die binnenkort aangifte over 1995 moet doen met een E- of P-biljet. Want dat kan dit jaar bij wijzevan proef niet alleen schriftelijk,maar ook met de computer. Met onze nieuwe Belastingdienst Aangiftediskette. "Hoe doe ik mee met de proef?" Binnenkort valt de bekende blauwe envelop bij u op de deurmat. Maak 'm snel open. Bij het aangiftebiljet vindt u uitgebreide informatie over de diskette, en een bestel formulier. Daarmee haalt u de gratis diskette snel in huis. Parijs - Bij een van de Franse kernproeven onder het koraaleiland Mururoa in de Stille Oceaan is een kleine hoeveelheid radio-ac tieve substantie ontsnapt. Het gaat om jodium 131. Dat is gisteren door Alain Barthoux, hoofd van de kernproeven bij het Commis sariaat voor Atoomenergie (CEA) bevestigd. Het zou volgens hem om een 'verwaarloosbare' hoeveelheid gaan. Het jodium zou in november zijn ontsnapt op het moment dat het CEA een radioche misch monster nam van het gevitrifieerde basalt. Dat wordt na ie dere kernproef genomen om te zien hoe de atoomlading heeft ge functioneerd. Hét was de Japanse krant Yomiuri Shimbum die als eerste het nieuws bekend maakte. Frankrijk heeft sinds septem ber vorig jaar vijf kernproeven gedaan onder de eilanden Muru roa en Fangataufa in Frans-Polynesië. Volgens diverse bronnen wordt een dezer dagen de zesde proef gehouden. Los Angelos - Drie maanden na zijn vrijspraak in het strafproces wegens dubbele moord is de vroegere footballster O.J. Simpson gisteren opnieuw aan de tand gevoeld. Dat gebeurde in het kan toor van de advocaat van een van de familieleden van de vermoor de Nicole Brown Simpson en Ron Goldman. Ditmaal gaat het om een civiel proces dat de familie tegen hem is begonnen. Vooraf gaand aan de ondervraging was gisteren een verzoek van Simp sons advocaten om de procedure nog tegen te houden door een rechter in Santa Monica afgewezen. De civiele zaak biedt Simp son minder kans dan de strafzaak, waar het erom ging vast te stel len dat zijn schuld „boven een redelijke mate van twijfel" bewe zen kon worden geacht. Ditmaal is een „doorslaggevende hoe veelheid bewijs" voldoende. En anders dan in de strafzaak waar zijn advocaten hem hadden afgeraden de getuigebank te betre den, kan Simpson ditmaal ook niet onder een optreden als getui ge uit. Als hij daarvan afziet, verliest hij automatisch en is hij ver plicht de door de eisende partij gevraagde hoge schadevergoedin gen te betalen. Manama/Koeweit - Verscheidene Arabische landen hebben giste ren hun bezorgdheid geuit over de onlusten van de afgelopen maanden in het Golfstaatje Bahrein. Zij reageren daarmee op de vele brandstichtingen en sabotage-acties in shi'itische delen van het land. De Saudische regering kwam in de nacht van maandag op dinsdag bijeen onder leiding van prins-regent Abdallah ben Abdel Aziz om zich te beraden over de crisis in Bahrein. In een of ficiële verklaring veroordeelde het kabinet de daden van geweld en terrorisme in bepaalde gebieden van Bahrein. Een zoon van de Jordaanse koning Hussein, prins Abdallah Ibn al-Hussein, liet de regering van Bahrein weten dat Jordanië met alle beschikbare middelen aan de zijde van Bahrein staat om zijn veiligheid en sta biliteit te waarborgen, zo meldde het Bahreinse staatspersbureau GNA. De afgelopen vier dagen woedden hevige rellen onder de shi'iten van Bahrein, die naar schatting 60 procent van de bevol king uitmaken. Zij eisen het herstel van het in 1975 ontbonden parlement en protesteren tegen de hoge werkloosheid onder hun bevolkingsgroep. Kranten in Bahrein en Koeweit beschuldigden de afgelopen dagen het shi'itische buurland Iran ervan achter de onlusten te zitten. Bahrein wordt geregeerd door de soennitische familie Khalifa. Volgens onofficiële schattingen is 40 tot 45 pro cent van de Bahreini's soenniet. Jakarta/Den Haag - De Indonesische chef-staf van de krijgs macht heeft gisteren gezegd dat het leger nu elk moment in actie kan komen tegen de gijzelnemers in Irian Jaya. Er zijn geen nieu we bemiddelingspogingen meer ondernomen. Luitenant-generaal Soeyono zei dat het ultimatum was verstreken, dat de bemidde laars hebben gefaald en dat het leger nu moet ingrijpen. Amnesty International heeft gisteren het Indonesische leger opge roepen om de mensenrechten van de ontvoerders in Irian Jaya te respecteren. In een persverklaring zegt de organisatie voor de mensenrechten een humanitaire tragedie te vrezen bij een even tuele ontknoping van de ontvoeringszaak. Amnesty roept de OPM, de beweging voor een vrij Papoea die nog dertien mensen gevangen houdt, op de gijzelaars onmiddellijk vrij te laten. Am nesty lijkt zich vooral zorgen te maken over wat er met de ont voerders zal gebeuren, nadat aan de gijzeling een einde is ge maakt. In de verklaring memoreert Amnesty aan eerdere schen dingen van de mensenrechten door het Indonesische leger in Irian Jaya. Zo heeft een Indonesische overheidscommissie onlangs be vestigd, dat zestien mensen door het leger zijn geëxecuteerd en dat martelingen, verdwijningen en willekeurige arrestaties heb ben plaatsgevonden. Indonesië verdacht de slachtoffers van deze schendingen van banden met de OPM. Cairo - De hoogste religieuze leider in Egypte, sjeik Gad al-Haq Ali Gad al-Haq, heeft opgeroepen tot bestraffing van moslims die zich tijdens de zondag begonnen vastenmaand Ramadan in het openbaar aan voedsel en drank te buiten gaan. Een maand lang vasten moslims tussen zonsopgang en zonsondergang. (ADVEBTENTIE) R/j I WiWwfl GuCufTiEnTriRRfT! "Wat kan ik doen met de Belastingdienst Aangiftediskette?" Met onze diskette kunt u op een eenvoudige, snelle manier met de computer aangifte doen. Als u gebruik maakt van de Belastingdienst Aangiftediskette hoeft u geen papieren E- of P-biljet meer in te vullen. U stuurt gewoon de diskette op, zonder bijlagen. Of u verstuurt 'm per modem. Makkelijker kan het niet. Wilt u meer weten over de aangiftediskette? Op werkdagen kunt u tussen 8.00 en 22.00 uur gratis bellen met de BelastingTelefoon: 06-0543. NIEUW. DE BELASTINGDIENST AANGIFTEDISKETTE.

de Stem | 1996 | | pagina 7