Afschaffing ziektewet vertraagd VS v Aarzeling om te studeren is groter dan ooit Fors minder eerstejaars studenten universiteit Van Gend Loos herontdekt paard en wagen Grote cc Duitse s Clinton Eerste Kamer wil meer voorbereidingstijd 1 maart nieuwe streefdatum Ketelmuziek Onderzoek naar dood pater Alatas zeer positief over verhouding met Nederland DE STEM BINNENLAND Hoge Raad brengt boete voor hardrijder terug 12-jarige openbaar terecht voor verkrachten ldeuter DE STEM COMMENTAAl I BINNENLAND KORT Trompetleraar pleegde ontucht Akkoord over soepelere naturalisatie Senaat steunt prijzenwet medicijnen D66 tikt Dijkstal op de vingers pE STEM Arsenaal v£ WOENSDAG 24 JANUARI 1996 /\4 Den Haag (anp) - Het aantal eerstejaars studenten aan uni versiteiten is dit studiejaar met 10 procent gedaald. Die teruggang is groter dan ooit. In het hoger beroepsonderwijs zijn iets meer nieuwe studen ten gaan studeren. Op 1 december studeerden 28.800 nieuwe eerstejaars aan een uni versiteit, blijkt uit tellingen van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Een jaar eerder waren dat er nog 32.000. De daling versterkt de trend dat zich bij universiteiten steeds minder studenten aanmelden. Het aantal eerstejaars dat nu studeert is dit jaar 7000 lager dan in 1991. Toen was er een top van 36.000 nieuwe studenten. Volgens cijfers van het ministerie van Onderwijs uit december studeren dit jaar in het hbo 64.000 nieuwe studenten. Dat is 300 meer dan het jaar ervoor. In voorgaande jaren was de toename een stuk groter. Naar verwachting zal het aantal studenten in het hoger onderwijs blijven dalen. Vorige week bleek dat zich op 1 januari 11 procent minder studenten hebben aange meld. Het gaat hierbij om de zogenoemde vooraanmeldingen van studenten die na de zomer met hun studie beginnen. De sterkste daling bij de univer siteiten vond dit studiejaar plaats in de sectoren gedrag en maat schappij (min 15 procent), taal en cultuur (min 13) en techniek (min 12). In de sector recht liep het aantal eerstejaars slechts met 1 procent terug. Het CBS wijt de forse teruggang aan het afnemend aantal hbo'ers dat overstapt naar een universi teit. Dat viel een kwart lager uit. Bovendien loopt het aanbod van scholieren terug. Het aantal eer stejaars met een vwo-diploma is dit jaar met 8 procent gedaald. De ene universiteit kreeg een veel forsere klap te verwerken dan de andere. De Katholieke Universi teit Nijmegen zag het aantal eer stejaars verminderen met 19,4 procent. Bij de Universiteit Twente ging het om 18,2 procent en bij de Katholieke Universiteit Brabant om 17,7 procent. Twee universiteiten gingen er op vooruit: de Rijksuniversiteit Limburg noteerde bijna 7 pro cent meer eerstejaars dan in 1994, de Eramus Universiteit Rotterdam 1,4. Dat laatste is ver rassend. De meeste studenten in Rotterdam studeren economie, een sector waarvoor zich in augustus vorig jaar landelijk 10 procent minder studenten aan meldden. In tegenstelling tot de universi teiten kregen de hogescholen er meer studenten bij dan in 1994. Die stijging is echter aanmerke lijk geringer dan in voorgaande jaren. De sterkste dalingen deden zich voor bij de lerarenopleidin gen voor het basis- en voortgezet onderwijs. Bij gezondheid en eco nomie was sprake van een toena me, in de sector techniek bleef het aantal eerstejaars gelijk. Den Haag (anp) - Het is niet mogelijk de ziektewet per 1 februari af te schaffen. Dat komt doordat de Eerste Kamer, die zich nog over het wetsvoorstel moet uitspre ken, meer voorbereidingstijd wil hebben. De senaatscommissie Sociale Zaken heeft dat gisteren in meer derheid besloten. Staatssecreta ris Linschoten van Sociale Zaken liet gisteren weten dat hij nu uit gaat van invoering per 1 maart. Volgens PvdA-senator W. van de Zandschulp zijn er na de eerste schriftelijke vragenronde teveel onduidelijkheden overgebleven om nog deze maand tot plenaire behandeling over te gaan. In plaats daarvan komt er nog deze week een tweede schriftelijke ronde. Als Linschoten deze vra gen tijdig weet te beantwoorden, neemt de Senaat het wetsvoorstel op 6 februari in behandeling. Een en ander houdt in dat het wetsvoorstel dat de afschaffing van de ziektewet regelt, niet per 1 februari kan ingaan, zoals het kabinet graag wilde. Een maand uitstel levert ruim 38 miljoen minder op aan bezuinigingen. Het wetsvoorstel zou in totaal 900 miljoen moeten opleveren in deze kabinetsperiode. Het voorstel houdt in dat werk gevers maximaal een jaar lang 70 procent van het loon van een zie ke werknemer moeten doorbeta len. Alleen voor bijzondere geval len (uitzendkrachten, zwangeren, tijdelijke contractanten) blijft er een collectief gefinancierde vangnetvoorziening overeind. Aanvankelijk was het de bedoe ling de verplichte loondoorbet aling bij ziekte per afgelopen 1 januari te doen ingaan. Omdat de Senaat eind vorig jaar niet meer aan behandeling toekwam, ver schoof de ingangsdatum naar 1 februari. Dat wordt dus nu 1 maart. Het is overigens nog onze ker of het wetsvoorstel een meer derheid zal halen in de Senaat. Naast de PvdA heeft de hele oppositie forse bezwaren. Ook D66 plaatst kritische kantteke ningen bij het wetsontwerp. De senatoren zijn bang dat bedrijven hun aanstellingskeuringen zullen verscherpen om werknemers met een zwakke gezondheid buiten de deur te houden. Ook vrezen zij dat werkgevers meer gebruik zul len maken van tijdelijke contrac ten om de loondoorbetaling te ontlopen. Linschoten erkent dat er risico's kleven aan het wetsvoorstel, Den Haag (anp) - De Hoge Raad heeft gisteren opnieuw uitgesproken dat er bij het beboeten van snelheidsover tredingen nadrukkelijk reke ning moet worden gehouden met afwijkingen in de radar- snelheidscontrolemeter. De Hoge Raad verlaagde de boete voor een man uit Sommelsdijk van 200 naar 150 gulden. De man had volgens de meter 27 kilometer te hard gereden. Hij werd door de kantonrechter ver oordeeld tot een boete van 200 gulden omdat hij de maximaal toegestane snelheid van 50 kilo meter per uur met '26 tot 30 kilo- meter' had overtreden. Maar de Hoge Raad wees er giste ren op dat; volgens de op dat moment geldende Beschikking Verkeersmeetmiddelen Politie, er bij snelheden onder de 100 kilo meter een marge van drie kilome ter moet worden aangehouden. Boven de 100 kilometer moet er rekening worden gehouden met een marge van 3 procent. Omdat de man volgens de metin gen 27 kilometer te hard had gereden, komt de zeker te bewij zen overtreding op 24 kilometer uit. Snelheidsovertredingen van 21 tot en met 25 kilometer wor den bestraft met een boete van 150 gulden. Met dit arrest heeft de Hoge Raad beslist in het laatste van vier proefprocessen. In december vorig jaar oordeelde het hoogste rechtscollege van ons land al in drie zaken dat er rekening moest worden gehouden met afwijkin gen in de meting van de snelhe den. maar hij tilt daar veel minder zwaar aan dan de Eerste Kamer en een groot aantal maatschap pelijke organisaties doen, zo liet hij de Senaat vorige week schrif telijk weten. Eind vorig jaar sprak Linschoten met de verzekeraars af dat als de ziektewet per 1 januari zou wor den afgeschaft, bedrijven zich nog met terugwerkende kracht tot 1 maart 1996 konden aanmel den voor een particuliere verze kering tegen het risico van loon doorbetaling. Door de vertraagde behandeling in de Senaat is deze afspraak zonder betekenis geworden. Vol gens een woordvoerster van het Verbond van Verzekeraars wordt er momenteel met Linschoten overlegd over een nieuwe termijn van terugwerkende kracht. Zwolle (anp) - De rechtbank in Zwolle heeft gisteren een 12-jari- ge jongen in het openbaar berecht wegens het verkrachten van een 5-jarig kleutertje. Het is volstrekt ongebruikelijk om strafzaken met minderjarige ver dachten - en zéker kinderen onder de zestien jaar - in aanwe zigheid van journalisten te behandelen. Volgens persrechter mr. B. Meis sen in Zwolle liet de voorzitster van de rechtbank, de kinderrech ter mr. B. de Jong echter voor deze ene keer het algemeen belang zwaarder wegen dan dat van de verdachte jongen. „De zaak kwam al eerder in de publi citeit en zorgde voor veel onrust," aldus Meissen. Tegen de 12-jarige werd twee jaar jeugd-tbs geëist. De recht bank doet op 6 februari uit spraak. Superbezorger Van Gend Loos is de moeilijk toegankelijke Haagse binnenstand beu. Het bedrijf bedient zich daarom met ingang van gisteren van een paard en wagen. Het gaat om een proef van een jaar. Van Gend Loos zag zich de laatste jaren genoodzaakt buiten het centrum te parkeren. Na 11.00 uur mogen voertuigen op meer dan twee wielen het voetgangersgedeelte niet meer in. De te bezorgen spullen moesten daarom met steekkarretjes worden afgeleverd. Dat kostte enorm veel tijd. Van Gend Loos denkt nu het Ei van Columbus te hebben gevon den in een twee-wielige wagen, voortgetrokken door de Engelse Shire genaamd Jack. Het is voor het eerst sinds 1958 dat Van Gend Loos weer een paard gebruikt. In dat jaar ging viervoeter Frits met pensioen. foto anp Door John van Oppen Utrecht - De aarzeling van schoolverlaters om aan een universitaire studie te begin nen, is groter dan ooit. Het aantal voorinschrijvingen voor het jaar 1996/1997 is dramatisch gedaald. Dat heeft alles te maken met de angst van vwo-examenkan- didaten en hun ouders, om opgezadeld te worden met torenhoge studieschulden. Vanaf de komende maand september gaat immers de prestatiebeurs van start. Dat zegt de LSVb (Landelijke Studenten Vakbond), in een reactie op het nieuws dat het aantal studenten in Nederland een scherpe daling vertoont. Het aantal van 28.000 eerste jaars dat nu de colleges volgt, ligt tien procent lager dan het studiejaar ervoor. De teruggang is groter dan ooit in na-oorlogs Nederland en valt nog niet eens voor de helft te verklaren uit demografische fac toren, zoals het slinkende aantal middelbare schoolverlaters. De laatste tijd ging het om dalingen van hooguit een a tweeduizend per jaar, dit studiejaar is het peil opeens gezakt met drieduizend. De terugval lijkt het komende studiejaar nog grotere vormen aan te nemen. Vorige week lag het totale aantal vooraanmel dingen voor universiteiten, tien procent lager dan in januari 1995, toen er notabene sprake was van 'een historisch diepte punt'. Alleen de kleinste aller universi teiten, de Landbouwuniversiteit Wageningen, scoort nog een plus van 4,2 procent met 548 voor aanmeldingen. Alle andere instellingen noteren een min, waarbij de Katholieke Universi teit Nijmegen (KUN) met 1692 vooraanmeldingen zelfs 15,4 procent lager scoort dan tijdens de vooraanmeldingen in januari '95. Volgens het Centraal Bureau Het aantal van 28.000 eerstejaars dat nu colleges volgt, ligt tien procent lager dan het studiejaar ervoor. foto dijkstra voor de Statistiek (CBS), dat de tellingen van de huidige eerste jaars controleerde, versterkt zich de trend dat elke alma mater steeds minder schoolver laters krijgt. Het huidige aantal eerstejaars, ligt nu al 8000 lager dan vijf jaar terug. Toen was er een top van 36.000 studenten. Volgens cijfers die het ministerie van Onderwijs vorige maand presenteerde, telt het hoger beroepsonderwijs (hbo) momen teel 64.000 eerstejaars. Dat is driehonderd méér dan het jaar ervoor. De vooraanmeldingen voor het studiejaar '96/'97 later echter ook hier een forse verla ging zien van 12 procent, ten opzichte van de vooraanmeldin gen die januari '95 genoteerd konden worden. Dat betekent dat ook het hbo ver onder de prognoses dreigt te zakken. Min der studenten zal uiteindelijk leiden tot overtollig personeel en ontslagen bij docenten en onder steunende diensten. De Informatie Beheer Groep in Groningen, die zich ook al buigt over deze cijfers, noemt het nog te vroeg voor dergelijke conclu sies. Net zoals de hbo-raad en de VSNU, de Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Universiteiten, wil de IBG 'voor barige onrust' voorkomen. Het telbureau wijst erop dat de scha de van het zorgwekkende aantal voorinschrijvingen, vorig jaar toch nog voor een gedeelte werd ingehaald. De LSvB vreest ech ter dat de instellingen deze keer 'valse hoop' koesteren. De LSVb ziet de dreigende leegloop bij universiteiten en hogescholen als symptomatisch voor een mentaliteitsomslag bij de 'klan tenkring' van het wetenschappe lijk onderwijs. Drie jaar geleden ontvingen uit wonende studenten nog een basisbeurs van 560 gulden per maand, zonder enig voorbehoud. Sinds 1 januari 1996 bedraagt de basisbeurs voor uitwonende stu denten nog maar 425 gulden per maand (thuiswonend 125 gul den), terwijl de gemiddelde kamerhuur is gestegen naar 350 gulden. Dat betekent dat studenten ver plicht zijn om geld te lenen, of bij te verdienen. Dat laatste wordt steeds moeilijker omdat eerstejaars met ingang van 1 september ook een bepaald aan tal studiepunten moeten zien te halen (prestatiebeurs). Halen ze die limiet niet, dan wordt de basisbeurs omgezet in een stu dieschuld. Per verprutst jaar krijgt de student op die manier 5400 gulden studieschuld aan de broek, vermeerderd met een marktrente van zes tot acht pro cent per jaar. Bovendien mag hij of zij nog maar vier of vijf jaar doen over zijn studie (tempobeurs). Wie meer tijd nodig heeft of uitein delijk het diploma toch niet haalt, ziet de basisbeurs over de extra benodigde studiejaren eveneens omgezet in een lening tegen marktrente. De LSVb kan niet uitsluiten dat de angst voor de prestatiebeurs zo groot is, dat veel potentiële studenten de universiteit en het hbo links laten liggen. „Het valt niet uit te sluiten dat ze op een andere manier een ingang naar de arbeidsmarkt zullen zoeken. Om zich vervolgens via 'op maat' gesneden avondcursussen alsnog verder omhoog te werken", aldus de woordvoerder gisteren. De LSVb vreest voor 'uitholling van ons kenniskapitaal' en vindt Nederland rijp voor een funda menteel ander stelsel van studie financiering, naar het voorbeeld van Australië. Daar geldt een academici-belas ting. Voor elk jaar dat iemand in Australië gestudeerd heeft op hogeschool of universiteit, betaalt hij drie jaar lang een heffing op zijn inkomen. Wie bij voorbeeld vijf jaar gestudeerd heeft, draagt na afloop van die periode vijftien jaar lang een bepaald percentage van zijn inkomen af. Dat geld verdwijnt in een fonds. Daarmee wordt de studiebeurs voor de volgende generatie bekostigd. Volgens de LSVb kost de omme zwaai naar een nieuw stelsel, de schatkist al gauw een slordige miljard, zeker in de aanloopja ren waarin het nieuwe fonds leeg is. „Toch moeten we de overstap ooit maken, willen we voorko men dat straks een halve genera tie studenten verloren gaat." DE EERSTE Kamer is weer flink. Staatssecretaris Linschoten heeft de aan hem gestelde vragen niet afdoende beantwoord vinden de senatoren en daarom hebben ze het debat overd" afschaffing van de ziektewet per 1 februari uitgesteld, Een directe schadepost van een kleine veertig miljoen. De staatssecretaris is er, in tegenstelling tot de vragen stellen de kamerleden, niet bang voor dat bedrijven door zwaardere keuringen zullen proberen risicovolle medewerkers buiten de deur te houden. Hij kan dat wel zeggen, maar de feiten geven hem ongelijk. Nu blijken werkgevers, terwijl de wet nog eens van kracht is, al scherper te selecteren. De senatoren, met name die van PvdA en D66, hebben daarom recht van spreken, maar of ze in staat zullen zijn de star cretaris tot enige tegemoetkomendheid te bewegen is meer dan twijfelachtig. Ook in het verleden heeft de Eerste Kamer regelmatig getracht door de politieke druk op te voeren bewindslieden tot inbinden te brengen. Doorgaans zonder veel resultaat. Er is immers geen conflict tussen Tweede Kamer en kabinet, naar huis zen- den van de regering of van een bewindspersoon is da zinloos. En ontbinding van de Eerste Kamer is helemaal onzin- nig. Door het getrapte systeem van verkiezingen komt er .immers een nieuwe senaat van globaal dezelfde samenstelling en kleur. Politiek kan de Eerste Kamer bijna geen vuist maken. Hooguit zoveel lawaai dat het kabinet, om verdere maatschappelijke en politieke discussie te voorkomen, besluit tot een enkel gebaar van goede wil. Zo zal het nu waarschijnlijk ook weer gaan. De dames en I senatoren maken een hoop ketelmuziek, het kabinet betoont zich aan het eind enigszins toegeeflijk, en de kamerleden slik ken. Hoe bitter de pil ook is, een Eerste Kamer heeft immers nauwelijks een poot om stijf te houden. Weert (anp) - De politie van Weert is gisteren begonnen met een onderzoek naar de dood van een 74-jarige pater. De man overleed maandagochtend in het ziekenhuis van Weert nadat medebewoners hem kort daarvoor gewond in het klooster De Heilige Geest hadden gevonden. In het complex bleek ook een inbraak gepleegd, er zijn in ieder geval sporen van braak geconstateerd. De pater lag gewond in een gang van het klooster. Enkele uren later overleed hij in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Het is overigens nog niet duidelijk of er iets uit het klooster is gestolen. Almelo - De rechtbank in Almelo heeft gisteren een 28-jarige man uit Enschede veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. De rechtbank acht hem schuldig aan het plegen van ontucht met drie meisjes tussen 12 en 19 jaar en het hebben van gemeenschap met een meisje jonger dan twaalf. De ontucht gebeurde in de bestuurskamer van'een muziekvereni ging waar W. trompetles gaf. Met één van de slachtoffers had de man een seksuele relatie vanaf haar negende tot haar dertiende. Het meisje is inmiddels vijftien jaar. Tegen de man was dertig maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, geëist. Den Haag - De Tweede Kamer gaat in hoofdlijnen akkoord met het voorstel van staatssecretaris Schmitz van Justitie om het voor bepaalde groepen vreemdelingen gemakkelijker te maken om via naturalisatie Nederlander te worden. Dit bleek gisteren uit het debat over het voorstel tot wijziging van de wet op het Nederlan derschap. Het zogenoemde 'optierecht', dat neerkomt op een snel lere procedure die leidt tot het verkrijgen van het Nederlander schap, geldt onder anderen oud-Nederlanders en bepaalde groe pen buitenlanders. Onder de laatste categorie vallen bijvoorbeeld buitenlanders van 65 jaar en ouder die al tenminste 15 jaar in Nederland wonen. Den Haag - De Eerste Kamer steunt de prijzenwet geneesmidde len. De Kamer ziet de wet als een zwaard van Damocles dat boven de farmaceutische industrie hangt. Want als die industrie zelf de prijzen verlaagt, wordt de wet niet uitgevoerd. Gisteren ging de Kamer akkoord met de wet. De wet moet 700 miljoen gulden ople veren. Het is een 'stok achter de deur' omdat de wet alleen inwer king treedt als de markt zelf niets of onvoldoende doet. De ver eniging van farmceutische ondernemingen Nefarma heeft inmid dels gezegd dat de prijzen omlaag gaan en dat de opbrengst zeker 700 miljoen gulden is. De prijzen van geneesmiddelen zullen door de wet met gemiddeld 20 procent omlaag gaan. Den Haag (anp) - De verhoudingen tussen Nederland en Indo nesië zijn op dit moment hechter en hebben een bredere basis dan ooit tevoren. Zij beslaan een groot scala van gedeelde belangen en gemeenschappelijke doeleinden. Dat zei de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Alatas gisteravond in een rede bij de Stichting Vrienden van Nieuws poort. Hij wees erop dat Nederland van af het eind van de jaren 60 een belangrijke rol gespeeld heeft bij het stimuleren van de economi sche vooruitgang in Indonesië. In 1992 deed zich een schok in de verhoudingen voor toen Indone sië 'zich gedwongen voelde de hulp vanuit Nederland op te zeg gen wegens de politieke voor waarden die daaraan verbonden waren'. Indonesië zegde de hulp op uit ergernis over de kritiek van Nederlandse bewindslieden op de mensenrechtensituatie. Dat betekende echter niet de doodsteek voor de banden tussen beide landen, maar nam slechts de bron van een bij tussenpozen opkomende frictie weg, aldus Alatas. „Onze beide regeringen en volken werden door deze erva ring slechts wijzer over de ver houdingen: Wij weten dat ei gevoeligheden aan beide kantel zijn, waar altijd rekening gehouden moet worden." Van die goede verhoudi moeten Nederland en Indonesië gebruik maken om de banden te versterken tussen de drie centra van economische groei en macht Noord-Amerika, Europa en Oost Azië, aldus Alatas. Nederland en Indonesië hebbel een unieke mogelijkheid eei belangrijke bijdrage te leveren aan het vormen van een econoM sche driehoek. Nederland Indonesië kunnen de eerste steel leggen voor het gebouw van Europees-Aziatische samen» king, aldus Alatas. De Indonesische minister breng deze week een officieel bezoe aan Nederland. Vandaag »or Alatas ontvangen door Beatrix. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Dijkstal (WD, Binnenlandse Zaken) h® 'ondoordacht', en 'onvoorzichtig' gehandeld door een niet reorganisatie van de politie te opperen. Dat vindt de D66-1 tie in de Tweede Kamer. De regeringsfractie riep de minister gisteren in de Tweede Ka®e^; het matje voor diens uitlatingen vorige week in de Eerste Ka Dijkstal verklaarde toen dat hij dit jaar al de uit 1994 daterende^ ganisatie van de politie wil evalueren en niet later zoals aanvankelijk had afgesproken. j De minister zei dat het hem niet zou verbazen als de 25 teg> korpsen uiteindelijk worden omgevormd tot provinciale politie. gens D66 heeft Dijkstal met die uitlatingen de onrust bij de P onnodig aangewakkerd. j Dijkstal zelf zwakte zijn uitspraken over de vorming van Pr0VjJJ politie gisteren af. Hij schaarde zich achter een van zijn topam ren die openlijk kritiek heeft geuit op een nieuwe reorganisatie de politie de vorige nog maar net heeft afgerond. n|en Wel houdt Dijkstal vast aan zijn voornemen om dit jaar de kneë>| in de huidige politie-organisatie te bekijken. Hij stelde dat hetK die evaluatie niet langer vooruit kan schuiven omdat er veel W op het functioneren van de politie. 5 correspondent Als eer; Hillar v i vrijdag jury s ged; beantv vonds kopie in he W twee ja, Van onze Washington - lady i11 Amerikaa schiedenis zal ham Clinton vi federale grand verschijnen. Ze om vragen te rond de recente Witte Huis van rekeningen waar, van de zogenaamde ter-affaire, al A werd gezocht. De jury onderzoekt of ie het Witte Huis justitie i dwarsboomd. Behalve Clinton zijn drie mede Washington (rtr/afp) voor het eerst de omva sche wapenarsenaal be dat al hun chemische vernietigd. Volgens een opgave nisterie van Defensie 3,6 miljoen wapens. zijn bommen, raketten riegranaten en ook 315.61 noemde binaire wapens, wapens waarin twee ten samen tijdens de verbinding aangaan B teert in een dodelijk gas. pens zijn opgeslagen op litaire bases in de VS e. land Johnston in de Indis aan. Minister van Defensie Perry zei, dat het openb ken van de gegevens in i stemming is met de bo van president Clinton in te of the Union van verlet Hij zei daarin dat de VS e hoederol moeten nemen elimineren van chemist pens in de wereld. Perrj eraan toe dat snelle ratif: uitvoering van de muit conventie voor chemise pens van cruciaal belang het bereiken van dit doel De conventie werd twee leden in Parijs door 12( ondertekend. Zij trad ec rig jaar nog niet in werkii het plan was, omdat toei landen haar hadden ceerd. Vereist is dat min landen dat hebben gedaa In verband met het beken van de plaats en omvang Amerikaanse chemische herinnerden Amerikaans sie-functionarissen eraan wel president Clinton a voorganger Bush hebb van egaa Da er cor vh di er Hamburg (ap) - De D staatrecherche (LKA) nium naar Duitsland sche cocaïnesmokkel t Het blad meldt dat de formant met de schuilna sinds de zomer van 199 dracht had een paar hom cocaïne uit Colombia te ren. De diensten hadden in Duitsland in beslag w men en als een groot su< len presenteren. Zowel als de LKA wil geen com geven. Volgens Stern is rale recherche (BKA)bev len de spectaculaire ope houden, net als bij - Van onze correspondent Washington - Een at ora de 21ste eeuw trouwen en strijdbaar te gaan - zo is de 'Stat Union', die president «gelopen nacht onze sprak, op voorhand teriseerd. Naaste kers van de pr er al dagen de nadruk let niet 'de 531ste rentie over de 1 sis' zou worden. g mt 1 president "ruk pei begrot pla offic heeft aan; ■pul portret te iopde 1 kanser profijtelij presided zijn ®ill Clinton, die van Pas in het voorjaar kiesbaar te stellen,] rikaanse 'troonrede het prime-time tv eed opgezet por eren van Amerika an een 'eeuw vol indachtig het ■hisme van oud-p "eagan heeft hij ei|s laten weten ekkende speech Selijk mocht het m stralend vergezicht lifu, j met onbeperk JKheden in een eeuw v. Perkte mogelijkheden segmenten van de L 4arokeïVingZOUden verantwooiue. &®gen aan te gijpen, et stond gisteravond dat hij i speech wilde t niet al wor r Am fc> "vuucnv - moeten worde oordelijkheid gaan or en k

de Stem | 1996 | | pagina 6