De mens sterft aan ouderdom' Het leven is een labyrint Gepensioneerde medicus schrijft boek 'De schok der biologie' De Killen ïlen vaak met lw leerlingen informatie DE STEM LIJF LEVEN E3 Tentoonstelling in Comenius Museum in Naarden wetenschap KORT Nieuwe tulpenrassen Dolfijnen Weinig water op Jupiter Algjes overleven crash 24 JANUARI 1996 Ie, dat wordt voorgeschreven |r, het virus dat aids veroor leze mensen de ongeneeslijke len remming van het ziekte Vit, het Zweeds-Amerikaam 1 Upjohn, heeft bekend bleken. De onderneming heeft tieeld met wetenschappelijke b resultaten daarvan worden Ideze maand in Washington WOENSDAG 24 JANUARI 1996 Iweegschaal van Inventum. iFysiq op de markt en weten- aangetoond dat een dagelijkse ii het cholesterolgehalte in het l procent kan terugdringen. De jut geen vet en levert dus ook Inwezigheid van de melkzuur- Tilesterol afgebroken. Dit effect figsvezel inuline. Deze stof sti- leriën in de dikke darm, die op len in vetzuren die cholesterol Idingsvezel ook om de vetloze prgen. Jezondheidsorganisatie om voor lis gezondheidsprobleem is het r gedaald. Om niet te vergeten I gestreden, is het komende zon- liënten geregistreerd. Tien jaar 10 miljoen patiënten. Leprazen- Jdat succes is dat de medische (nt. Ide school een rol heeft in 6 ■rouwverwerking van leerlingen f Maar welke rol? I Volgens Fiddelaers slagen d meeste scholen er wel in fouten t I voorkomen. Op basisscholen I het vaak de eigen onderwijzer di leen centrale rol speelt in he I omgaan met verdriet van I kind. Maar vooral in het voortge Izet onderwijs is de kans dat I wat fout gaat groot omdat er vel I vakdocenten, de mentor, de con I rector en de rector bij betrokke I zijn. „De vraag is dan snel: wi doet wat?" Fiddelaers is voorstander van d invoering van een draaiboek voo scholen. In het voortgezet onder wijs kent 38 procent van de scho len dat, in het basisonderwijs i het een tamelijk onbekend feno meen. Daar heeft slechts zes pro cent van de scholen een dergelij plan. Volgens Fiddelaers dwingt ee dergelijk plan scholen ook na t denken over de vraag hoever d taak van de school gaat. „Ieder een is het er over eens dat opvan van de klas bij de dood van leerling een taak van de school i! Anders wordt het bij rouwver werking in de klas, rouwbezoe en met de klas naar de uitvaar gaan. Daarover zijn de meninge verdeeld, alhoewel de meerder heid vindt dat dit ook een taa van de school is." een Indiase specialist die int. De prent dateert uit 184 ry. schiedenis en de (religieuze) ach tergronden belicht. Het Westen kan - en moet heel veel van het Oosten over de geheimen va lichaam. Oosterse geneeskunde. lustreerde gids van de Len,nis- geneeswijzen. Uitgeverij caat. Prijs 95 gulden. Door Mick Salet Arnold van den Hooff was hoogleraar in de weefselleer aan de Universiteit van Amsterdam. Nu woont de gepensioneerde geleerde in een vleugel van kasteel Slan genburg in Doetinchem. Daar schreef hij een boek over zijn vakgebied en zijn visie op het leven. 'De schok der biologie.' Eén misverstand zou Arnold van den Hooff het liefst metéén uit de wereld willen helpen. Het begrip biologisch staat niet alleen maar voor groen en gezond. Maar ook voor kanker en dood. „De natuur is niet zo goedaardig als we geneigd zijn voetstoots aan te nemen." Arnold van den Hooff, 72 jaar, is een prof met pensioen die een boek over de moderne biologie schreef. De schok der biologie. Een bundel beschouwingen over biologische en medische onder werpen. Over kanker. Over homeopathie. Over cellen. Over kanker. „Weinig woorden hebben zo'n ongunstig beladen klank als het woord kanker. We ervaren kan ker als een ziekte die laaghartig het lichaam aantast en, als men het proces op zijn beloop laat, vernietigt. We vragen ons af: wat is het wezen van kanker? Alleen maar een duivels element in ons bestaan? Strijdig met elke orde ning, elke harmonie, elke zinvol heid? In zekere zin kan kanker model staan voor de manier waarop de kwaliteit van het men selijk leven onderworpen is aan de onvoorspelbaarheid, inherent aan biologische processen." Over homeopathie. „Ik kan moeilijk begrip opbren gen voor artsen die zich nadruk kelijk afficheren ais aanhanger van de homeopathie of een ande re irrationele richting. Hoe rij men zij voor zichzelf hun vreem de opvattingen met de rationele natuurwetenschappelijke basis van de hedendaagse geneeskunde die hun is bijgebracht? Ik moet welhaast concluderen dat wat i hun aan academische kennis van anatomie, celbiologie, fysiologie, biochemie en ziekteleer resteert, nogal gebrekkig is." Over cellen. „Steeds evidenter wordt dat het wel en wee van de cellen bepa lend is voor alle levensverschijn selen, in gezondheid en ziekte. Het zijn in laatste instantie func tiestoornissen van cellen, vooral in hun onderlinge wisselwerkin gen, die het karakter en het ver loop van elke ziekte bepalen." Arnold van den Hooff: 'Veel plantaardige bestanddelen van ons dagelijks voedsel blijken in potentie kankerbevorderend.' De medicus Arnold van den Hooff schotelt geen simpele kost voor. Hij schrijft soms pure stu- diestof. Over het functioneren van cellen. Over de wetten en toe- valselementen van de natuurkun de. Maar de gepensioneerde geleerde gelooft dat iedereen die kennis nodig heeft om een béétje te begrijpen van de moderne bio logie. In uw boek schrijft u dat het voor u een verrassing was om te lezen wat de grootste risico's zijn om een kwaadaardige kankeraan doening op te lopen. „Ja, dat heeft mij verwonderd. Je zou denken dat het vooral met milieuvervuiling of industriële narigheid te maken heeft. Maar dat is niet zo. De risico's liggen in een hoek waar je ze niet zo gauw zoekt. De meeste kankergevallen komen voort uit onze normale leefstijl. Tabak, alcohol en bestanddelen in ons normale eten en drinken spelen de belangrijk ste rol. Luchtverontreiniging schijnt van ondergeschikte bete kenis." Voor u weer een extra reden om te zeggen dat de natuur 'die zo goedaardig is? „Ja, mensen associëren de begrippen 'biologisch' en 'natuurlijk' al gauw met 'goed voor de gezondheid'. Maar dat is een misverstand. Veel plantaar dige bestanddelen van ons dage lijks voedsel blijken in potentie kankerbevorderend. U schrijft nogal negatief over de homeopathie. Waarom? „Omdat de homeopathie op een natuurwetenschappelijke absur diteit berust. Want wat is het curieuze idee? Dat een ziekma kende stof, die in sterke verdun ning toe wordt gediend, een gene zende werking zou hebben. Daar bij kan de verdunning zelfs zó extreem zijn, dat er in een flesje met een homeopathisch middel misschien niet één molecuul van de werkzame stof zit. Maar dat is ook niet nodig, heb ik in mijn stu dietijd een homeopaat al horen beweren, want het zou niet om het materiële, maar om de essen tie en de potentie van een stof gaan. Dat is een absurd idee dat je ook in het volksgeloof tegenkomt. Zo haalde mijn grootmoeder altijd de achtergebleven suiker uit de kopjes, omdat de zoetkracht er af zou zijn." U stelt homeopaten en Klazien uit Zalk op een lijn? „Ja, daar zeg ik volmondig ja op." Zouden die homeopatische artsen nou echt zo dom zijn? „Ik begrijp ook niet hoe ze zo'n absurd idee kritiekloos kunnen aanvaarden. Het ergert u nogal, hè? „Er zit wel een klein beetje erger nis in, ja. Ik erger me als ik in zo'n placebotheek kom, zo'n dro gist met van die obscure kruiden- mengels, en daar een meisje ach ter de toonbank met een stalen gezicht hoor vertellen waar die middeltjes allemaal wel niet goed voor zijn... En dan de gigantische bedragen die mensen voor die middeltjes moeten betalen..." En u wordt boos als ze vrouwen FOTO THEO KOK kalk aanraden als middel tegen osteoporose. „Tegen een redelijk advies om kalkrijke voeding te gebruiken, is op zichzelf niets in te brengen. Maar ik maak wel bezwaar als ze het 'de beste remedie' noemen om osteoporose in de menopauze tegen te gaan. Osteoporose wordt wel botont- kalking genoemd. Maar dat is onjuist. Het gaat om het poreuzer worden van het skelet. Bij osteo porose is er sprake van verhoogde botafbraak door toegenomen activiteit van de afbrekende cel len. Het bot is in massa afgenomen, maar het bot dat resteert is vrij wel normaal van samenstelling. Anders gezegd: er is minder bot, maar dat bot is als regel niet ont- kalkt. Het is daarom ook niet juist om van botontkalking te spreken. En het heeft ook weinig zin bij osteoporose extra kalk toe te dienen. Evenwichtige voeding ,j£ yoldoende om in de kalkbe- lioefte te voorzien. Er is maar één middel om het proces van de osteoporose in de menopauze effectief tegen te gaan, en dat is het toedienen van hormonen." U schrijft dat de mens sterft aan ouderdom en dat het eindpunt gemiddeld rond de negentig blijft liggen. „Er is niet altijd ziekte in het spel. Als je onderzoekt waaraan oude mensen gestorven zijn, vind je niet altijd iets. Sterven is onontkoombaar inherent aan het verouderen. Als je in een curve aangeeft hoe groot de statistische kans is dat een mens een bepaald aantal jaren na de geboorte nog in leven is, krijg je een typisch gevormde kromme. Gedurende de eerste tientallen jaren is er een geleidelijke, betrekkelijk geringe daling. Later wordt de daling steeds steiler, en gemiddeld rond het negentigste jaar wordt het nulpunt bereikt. In de loop der eeuwen is de globale vorm van deze curve niet veranderd. Wel is de gemiddelde levensverwach ting als gevolg van gunstiger leef omstandigheden toegenomen. Daardoor is de daling in de eerste tientallen jaren duidelijk gerin ger geworden. Dat komt vooral door de afname van sterfte door infectieziekten. Wat niet veran derd is, dat is het bereikte eind punt. Dit is rond de negentig jaar blijven liggen. Aangenomen mag worden dat bij een toekomstige succesvolle behandeling van de huidige fatale aandoeningen - kanker, ziekten van hart en vaten - dit eindpunt bij de negentig zal blijven liggen. De te verwachten gemiddelde winst aan levensver wachting bedraagt slechts enkele jaren. De curve zal dan tot vlak voor het eindpunt nagenoeg hori zontaal gaan lopen en pas tegen het eind zeer steil dalen. De con clusie die kan worden getrokken is dat er in laatste instantie spra ke is van een niet te stuiten ver ouderingsproces. Dat de mens uiteindelijk aan een terminale ziekte sterft, komt dan door de kwestbaarheid die uit de verou dering voortvloeit." Wot doet u persoonlijk om de daling van de curve zo lang mogelijk uit te stellen? „Ik rook niet, ik fiets elke dag een uur, maar ik had, toen ik het nog kon, wel wat beter op mijn lijn moeten letten." Maar het eindpunt blijft in de buurt van de negentig jaar lig gen? „De tijd van de mens is eindig. Daar is geen twijfel over moge lijk. We hebben een soort klok ingebouwd die aangeeft wanneer de toegemeten tijd is opgebruikt. Op een gegeven moment loopt de klok gewoon af." Arnold van den Hooff, 'De schok der biologie', SUN, Nijmegen, 29,50. Door Lauran Toorians Weinig figuren zijn zo oud en zo wijd verbreid als dat van het labyrint. Labyrinten wer den al in de vroege bronstijd ingekrast in steen, speelden een rol in de klassieke mytho logie, werden in middeleeuw se kathedralen in de tegel vloer gelegd, al eeuwenlang in tuinen geplant, en nog steeds is geen kermis compleet zon der een spiegelpaleis. Een ten toonstelling over dit feno meen is te zien in Naarden. In 1656 vond de Tsjechische den ker Jan Amos Komensk (1592- 1670) onderdak in de Republiek der Nederlanden. Hij vestigde zich in Naarden, waar nog steeds een museum aan hem is gewijd. Zijn vaderland moest hij verla ten omdat daar als bisschop van de Moravische Broeders geen plaats voor hem was. Enkele jaren eerder was heel Midden-Europa door bloedige godsdienstoorlogen verwoest: 1618-1648, de Dertigjarige Oor log. Daarna was de godsdienstige kaart van Europa opnieuw gete kend en moesten velen die hun geloof trouw wilden blijven huis en haard voorgoed verlaten. Onder de Latijnse vorm van zijn naam publiceerde Jan Comenius een groot aantal theologische en nlosofische werken die nog steeds van belang zijn. Zo geldt "ij bijvoorbeeld als een belang- INFORMATIE Wie nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan tijdens kantooruren bellen naar: 076-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. Het adres daarvoor is: De Stem, redactie Lijf Leven, Postbus 3229,4800 MB Breda. Eindredactie: René van der Velden. rijk vernieuwer op onderwijsge bied en als grondlegger van het aanschouwelijk onderwijs. Eén van zijn boeken draagt als titel Het labyrint der wereld en het paradijs des harten. Het is zowel een persoonlijk boek waarin Comenius zijn eigen moeilijkheden met de chaotische wereld beschrijft, als een onder zoek om in die chaos toch nog enige orde te ontdekken. Het beeld dat hij daarvoor gebruikte is dat van een doolhof. Het twee de deel van het boek beschrijft hoe deze speurtocht uiteindelijk eindigt bij God, de schenker van troost en inspiratie. Dit idee, om de wereld om ons heen voor te stellen als een dool hof, was niet origineel. Verschil lende denkers in de zestiende en zeventiende eeuw maakten er gebruik van, zoals zij ook het menselijk geheugen wel als een labyrint voorstelden. Typisch voor een doolhof is dat in een beperkte, afgescheiden ruimte een weg is uitgezet van maximale lengte, de paden zijn meestal smal en de hele ruimte wordt doorlopen. Het verschil tussen doolhof en labyrint is ddarbij nogal willekeurig. In het Nederlands zijn beide woorden synoniem, maar het verschil zou kunnen zijn dat je in een doolhof kunt verdwalen, terwijl in een labyrint maar één route mogelijk is. Vooral het (ver)dwalen vormt de grote aantrekkingskracht van doolhoven in parken, tuinen en op de kermis. Op een paar vier kante meters ronddwalen in de veilige wetenschap dat je nooit echt verloren kunt raken, dat is altijd leuk. Doolhoven met hoge heggen hebben daarbij altijd nog de extra aantrekkelijkheid gehad dat het goede schuilplaatsen zijn en je altijd een goed excuus hebt om er lange tijd in te blijven. Ide aal voor zowel geheime liefdes als voor het smeden van com plotten. Vaak werden ook exotische ste den en grote gebouwen uit de oudheid - maar ook nu nog - omschreven als doolhoven: wie er vreemd was verdwaalde erin. De bekendste voorbeelden zijn wel het Paleis in Knossos op Kre ta, waar ook in de mythologie het labyrint zo belangrijk was, en het zogenaamde Egyptische labyrint uit de oase van Fajoem. In de psychologie van Jung wordt ook het onderbewustzijn wel beschreven als een complex van gangen en tunnels. Zowel in dromen als in de moderne kunst wordt de doolhof dan ook vaak met angst en onzekerheid geas socieerd. Een mooi voorbeeld is het schilderij Bange reis van De Chirico. Labyrinten die maar één route kennen, lijken vanouds een ritu ele functie te hebben gehad, al is vaak onduidelijk welke precies. In Gotische kathedralen stond in het midden van een labyrint vaak de naam Jeruzalem. Aange nomen wordt dan ook dat het doorlopen van zo'n labyrint kon gebeuren ter vervanging van een echte pelgrimage, eventueel met verdienste van een vergelijkbare aflaat. Een proefje dat ik ooit in Amiens deed, leerde dat het geconcen treerd en afgepast doorlopen van het labyrint dat daar in het schip van de kerk weer is hersteld een klein half uur in beslag nam. Voldoende tijd voor een devote meditatie. Frivoler zijn de hinkelbanen die vaak ook de vorm van een spira- lend labyrint hebben. Vakjes dragen dan namen als 'hemel' en 'hel' en zowel die namen als het hinkelen zelf duiden op een oude rituele oorsprong. Hinkelen, mank lopen en op ingewikkelde manieren springen lijken trou wens vast verbonden met derge lijke labyrinten. Ook de Chinezen kennen zo'n magische dans met rare stapjes en een ingewikkeld patroon: de Fragment uit een schilderij dat de Griekse mythe van Theseus en de draad van Ariadne uitbeeldt. zogenaamde 'Stappen van (kei zer) Yu'. En dichter bij huis mogen we in dit verband misschien denken aan de springprocessie in Ech- tema'ch. Over al deze aspecten van het labyrint in heden en verleden gaat de expositie in het Comeni us 'useum in Naarden. I 'Het labyrint, een bron van ver warring', tot en met 18 februari in het Comenius Museum in Naarden-Vesting. Open: dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur, maandag gesloten. </l 9 Ze zeggen dat de aapmens op een goede dag de kruin der bomen heeft verlaten om rechtop in de savanne te gaan wandelen. Dat leek ze destijds spannender dan de hele dag aan een tak hangen. Ik had het evenwel niet erg gevonden als mijn apegrootouders gewoon in dat bos waren blijven wonen, want op zo'n kale vlakte ben ik me nooit echt thuis gaan voelen. De overtreffende trap van kale vlakte is de verzameling polders tussen Hank en Werkendam. Onder'een flets zonnetje en een schurende winterwind ligt de gevriesdroogde klei er te verrekken van de kou. De platheid wordt alleen door broken door rijen ondenkbaar ijle elektriciteitsmasten. Een landschap onder hoogspanning. Het is de bedoeling dat de enorme polder Jannezand een spaarbekken wordt voor Rotterdams drinkwater. Hoewel het een gek verhaal is om een stuk land, dat met hopen menselijk leed overwonnen is op de zee, weer onder water te zetten, hebben ze mijn zegen. Als Gods water dan toch over Gods akker moet lopen, kun je het maar het beste hier doen. Dit landschap kan er alleen maar gevarieerder van worden. Hoewel er ook wel iets voor te zeggen is om, vanwege de naam, de naburige polder Boerenverdriet vol te laten lopen. Aanvankelijk lijkt het avontuur hier in geen velden of wegen te bekennen. Maar als de weg na enige kilome ters letterlijk veld wordt (ineens een hek en weg is de weg) begin ik toch enige beklemming rond het hart te voelen. Het is ineens niet meer de paden op en de lanen in, maar strompelen over bevroren graspollen en je vertwijfeld afvragen of dit wel de bedoeling kan zijn. Kilometers lang word ik begeleid door een strook ver dwaalde Biesbosch: een knotwilgenplantage waar blijkbaar nog flink geknot wordt. Het is hier dat ik mijn avontuur beleef. Omdat ook mijn bloed kruipt waar het niet gaan kan, laat ik me verleiden het steeds dichter wordende knotwilgenbosje in te stappen. Tot de wandelpadsuggestie ophoudt en ik verdwaald blijk in een prehistorisch oerwoud, want je kunt van een knotwilg zeggen wat je wilt, maar niet dat het een moderne boom is. Devies 1: nooit dezelfde weg terug, want dat is onver geeflijk laf, dodelijk saai en zonde van de tijd. De enige overgebleven mogelijkheid om op de officiële route terug te komen is de hachelijke oversteek van een drie meter brede sloot, realiseer ik me. Het flinterdun ne ijslaagje op de sloot kraakt vervaarlijk als ik, met gevaar voor eigen leven, op twee vuistdikke wilgetak- ken balancerend, naar de overkant schuifel. Waren mijn voorouders maar aan die tak blijven hangen. Als ik aan de overkant even gelukzalig bij lig te komen van dit Schwarzenegger-scenario denk ik tevreden: hier ben je nu avonturier voor geworden. Een wandeling door een kaal polderlandschap lijkt me een geschikte therapie voor mensen die hun hoofd vol besognes eens lekker leeg willen schudden. Net zo leeg als de polder Jannezand. Een wandeling langs de boorden van de Biesbosch is van een universele schoonheid, onder meer door de rietpluimen die, tegen de achtergrond van uitgestrekte waterpartijen, opvlammen in het zonlicht. Stappend over de dijk ligt rechts de Biesbosch op zijn gemak natuurpark te wezen. Links liggen uitgestrekte lande rijen, startbanen voor de honderden fouragerende gan zen, die met veel lawaai opstijgen als de wandelaar te dicht in de buurt komt. Als dan rechts een squadron eenden ook nog eens paniekerig het luchtruim kiest is de lucht vol gakkend en snaterend gevogelte. Paté met vleugels. Mijn lievelingskost. Hier met dat geweer. Verder is de dijk bezaaid met schapen en lege zoetwa termosselschelpen. Alsof ze gisteren een mosselavond je hebben gehad. Het landschap links wordt doorbro ken door waterlopen, die hier killen heten. En de KLM is er ook. In een zo'n kil van blauw water liggen twee witte zwanen prachtig reclame te maken. Voor de natuur wat mij betreft. Wandelroute De Killen is een uitgave in de serie middel lange wandeltochten van de VW, het Stadsgewest Breda en net Streekgewest Westelijk Noord-Brabant. Lengte: 22 kilometer (ongeveer vijf uur, halve route lopen is ook mogelijk). Kosten: 2,50. Een onderzoekster van het Wageningse instituut voor Plantenver- edelings- en Reproduktieonderzoek heeft een techniek ontwik keld om snel en effectief nieuwe eigenschappen in te planten bij tulpen. De methode, die al bestond voor andere planten, kan de ontwikkeling van nieuwe tulpenrassen met ruim tien jaar ver snellen, verwacht het instituut. De onderzoekster promoveerde aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen op haar bioteehnolo- gische werk. Met de techniek worden balletjes erfelijk materiaal (dna) met grote snelheid op stukjes stengelweefsel van bestaande tulpen afgeschoten. Het lukte de onderzoekster op die manier om het nieuwe genetisch materiaal opgenomen te krijgen in de plan- tecellen. Vervolgens liet ze uit dat weefsel nieuwe tulpen groeien. Het op deze manier maken van nieuwe tulpenrassen gaat veel sneller dan via de traditionele veredeling. Een verfstof die TBT heet is mogelijk verantwoordelijk voor de dood van talloze dolfijnen in Europese en Noordamerikaanse wateren. De verf bevat een chemische stof die voorkomt dat mos selen en andere schaaldieren zich aan de scheepshuid vasthech ten. De stof is echter zo giftig dat de meeste landen het gebruik ervan voor kleine schepen inmiddels hebben verboden, al wordt ze op grotere boten nog altijd toegepast. Tot nu toe werd gedacht dat vooral schaaldieren ten prooi vielen aan TBT. Japanse onder zoekers hebben echter ook hoeveelheden van de stof aangetroffen in dolfijnen die op geheimzinnige wijze waren omgekomen. De dampkring van Jupiter bevat minder water dan tot dusver werd aangenomen, en er woeden hevige stormen. Dit hebben wetenschappers afgeleid uit de eerste beelden van een ruimteson de, die de aarde via Jupiterverkenner Galileo hebben bereikt. De sonde dook in december in de dampkring van Jupiter en ver brandde daar na een missie van 57 minuten. De informatie, die de sonde in dat korte tijdsbestek vergaarde, nopen de wetenschap tot bijstelling van een aantal theorieën. Nasa-geleerden van het onderzoekscentrum in Mountain View in de Verenigde Staten spraken van 'verrassende ontdekkingen'. In tegenstelling tot wat veel wetenschappers vooraf vermoedden, bleek er geen sprake van een uit drie lagen bestaande wolkenlaag. Ook was het heli- umgehalte slechts ongeveer de helft van wat verwacht werd. Nederlandse algjes die vorig jaar in dienst van de wetenschap door de ruimte reisden, hebben het neerstorten van hun ruimte capsule overleefd. Dit omdat de algjes in een zo zware winter slaap waren gebracht, dat de crash geheel ongemerkt aan hen voorbijging. De satelliet, met diverse andere Europese proefop stellingen aan boord, raakte total loss. De Russische onderzoeks- satelliet Foton 10 keerde na zijn vlucht aanvankelijk zonder pro blemen terug op aarde. De Russen bonden de onderzoekscapsule nadien onder een helikopter om hem naar het ruimtevaartcen trum te vliegen. In zwaar weer begon de satelliet zo te slingeren dat de piloot de kabel moest doorhakken, waardoor de satelliet - met alle proefopstellingen - alsnog van grote hoogte te pletter sloeg. Daarmee leken al de proeven voor de wetenschap verloren, ware het niet dat de algjes van prof. dr. van der Ende van de Uni versiteit van Amsterdam de vrije val in goede gezondheid over leefden. De professor had zijn eencellige diertjes voor de start al in een winterslaap gebracht, om te voorkomen dat ze van streek zouden raken door de schokken en versnellingen van de lance ring. De proefdieren bleken in hun slaap zo schokbestendig dat zelfs de ruwe landing hen niet deerde. Of de beestjes wakker zijn geworden van het ongeluk is niet bekend. V

de Stem | 1996 | | pagina 25