Dokterswij sheid uit het Oosten Maandverband was lang taboe Het lei Gepensio Doorsnee Nederlander loopt vrijwel geen risico door monogaam gedrag Wat zijn eerste-lijnspsychologen? Kerk waakte angstvallig over kuisheid op het platteland Tentoonstellinl Scholen worstelen vaak met verdriet en rouw leerlingen DE STEM LIJF LEVEN PRODUKT INFORMATIE pE STEM Aids-remmer Cholesteroi-yoghurt Wereld Lepra Dag Weegschaal WOENSDAG 24 JANUARI 1996 Door Hans Rube In Tibet voelt een arts de pols van een patiënt: warm/koud?, zwaar/licht?, uitpuilend/glad? Hij vraagt naar de onmiddellijke oorzaak van de ziekte, het voe dingspatroon en naar het gebruik van medicijnen. Een goede Tibetaanse arts echter gaat in de praktijk bij zijn diag nose grotendeels af op de pols. In de ogen van de Tibetanen zijn de jjpogst aangeschreven artsen zij van wie wordt gezegd dat ze hun diagnose uitsluitend baseren op het voelen van de pols, zonder de patiënt een enkele vraag te stel len. vfaaar rook is, is vuur. Slechts zij die weten waar de rook vandaan komt, kunnen ook het vuur vinden." De Belgische indoloog Jan van Alphen - hij studeerde onder meer in Bombay - en de Brit Anthony Aris verdiepen zich al jaren in oriëntaalse geneeswij zen. Beide mannen hebben in de loop der jaren een schat aan informatie opgediept. Van Alphen stelde onlangs nog een tentoonstelling samen in het Etnografisch museum in Antwer pen, waar hij als conservator werkt. Aris is gespecialiseerd in oosterse kunst en het erfgoed van Tibet. Samen hebben Van Alphen en Aris een prachtig boek samenge steld over de traditionele medi sche systemen van Azië. Rijk geïllustreerd met beelden van fotograaf Mark de Fraeye. Ze konden een beroep doen op zeventien auteurs, die het Oosten bereisden, soms samen met de fotograaf. Talloze musea stelden materiaal voor dit werk beschik baar. Het zou volstaan te zeggen dat het een prachtig kijkboek is. Maar door de schat aan informa tie - zoals de beschrijving van Tibetaanse geneeskunst - uit de Aziatische praktijk, is het boek veel meer dan dat. Het laat zowel de geïnteresseerde leek, als de meer ingevoerde lezer achter in verwondering. Zoals de Chinese arts, die voor hij begint eerst het hele lichaam van zijn patiënt nauwkeurig bekijkt: de vorm, de houding, de kleur etc. Dan de patiënt laat spreken, luis tert naar de stem en de adem ruikt en 'proeft'. Elke geur staat immers voor een andere kwaal. Dan wordt de patiënt aan een soort derdegraads verhoor onder worpen: slaapt hij wel goed, zweet hij, heeft hij pijn? Tot slot wordt soms het hele lichaam betast, wordt dat als onfatsoen- logen (uw huisarts heeft daar een lijstje van) zijn per regio verenigd in een Roep (Regionaal Overleg van Eerste-lijns Psy chologen), en staan onder toe zicht van het bovengenoemde NIP. Dat is om verschillende redenen van belang. Want een officiële eerste-lijnspsycholoog heeft zich te houden aan de beroepscode, zoals die is opge steld door het NIP. Hij kan dus niet zomaar een eind aanmodde ren, hij dient aan bepaalde kwa liteitseisen te voldoen. Zo mag hij bijvoorbeeld geen lange wachttijden hebben. En bij gro ve fouten of nalatigheden kan hij daarop door datzelfde NIP worden aangesproken. Op de tweede plaats is het lid maatschap van een Roep belangrijk omdat tegenwoordig meer en meer verzekeringen de kosten van een bij het Roep aan gesloten eerste-lijnspsycholoog (geheel of gedeeltelijk) in hun verzekeringspakket hebben opgenomen. Dat de andere hulpverlenende instanties niet allemaal even enthousiast zijn over de komst van de eerste-lijnspsychologen zal duidelijk zijn. Nog duidelij ker is echter dat de eerste-lijns psychologen door hun snelle inzetbaarheid hun nut de afge lopen jaren hebben bewezen. Opmars Door Hans Bos Amsterdam - De doorsnee Nederlander loopt door zijn doorgaans monogame gedrag vrijwel geen kans om aids op te lopen. Buitenlandse hetero's vor men de grootste risicogroep. Heteroseksuele Nederlanders lopen in eigen land nauwelijks kans op besmetting met hiv. Tus sen 1991 en 1994 werden bij 6200 geteste bezoekers van de Amster damse polikliniek voor seksueel overdraagbare aandoeningen (SOA) slechts 23 besmette hete roseksuelen gevonden. Twintig van hen zijn buitenlanders, afkomstig uit gebieden waar aids onder heteroseksuelen veel voor komt. De Amsterdamse GGD en het Amsterdams Medisch Centrum hebben vorige week geld gekre gen voor een onderzoek naar de vraag hoe en waar de heterosek sueel geïnfecteerde patiënten hun besmetting hebben opgelopen. Het onderzoek gaat in maart van start; de eerste resultaten zijn eind dit jaar te verwachten. „De aids-epidemie lijkt in Neder land bij heteroseksuelen stuk te lopen op ons behoudende seksu ele gedrag. Het aantal hiv-geïn- fecteerden blijft te verwaarlozen, terwijl bij homoseksuelen en druggebruikers sprake is van sta bilisering. Algemene aids-cam- pagnes hebben weinig zin meer; we moeten ons vooral richten op de groepen met de grootste risi co's: prostituées, hun bezoekers en migranten." Volgens prof. dr. R. Coutinho, GGD-kopstuk en hoogleraar epi demiologie/besmettelijke infec tieziekten te Amsterdam is er geen reden tot paniek (meer) als we naar de ontwikkeling van de aids-epidemie in Noordwest- Europa kijken. „De virusziekte blijkt zich, voornamelijk in nauw omschreven risico-groepen, slechts zeer langzaam te ontwik- Door Mick Salet Arnold van den Hooff hoogleraar in de weefsel aan de Universiteit Amsterdam. Nu woont gepensioneerde geleerde een vleugel van kasteel S genburg in Doetinchem. I schreef hij een boek over vakgebied en zijn visie op leven. 'De schok der biolo Eén misverstand zou Arnold den Hooff het liefst metéén u wereld willen helpen. Het bi biologisch staat niet alleen i voor groen en gezond. Maar voor kanker en dood. „De na is niet zo goedaardig als geneigd zijn voetstoots aa nemen." Arnold van den Hooff, 72 ja< een prof met pensioen die boek over de moderne bio schreef. De schok der biol Een bundel beschouwingen biologische en medische or werpen. Over kanker, homeopathie. Over cellen. Over kanker. „Weinig woorden hebben ongunstig beladen klank al woord kanker. We ervaren ker als een ziekte die laagh het lichaam aantast en, als het proces op zijn beloop i vernietigt. We vragen ons af is het wezen van kanker? A maar een duivels element iij bestaan? Strijdig met elke ning, elke harmonie, elke zi: heid? In zekere zin kan ke model staan voor de m waarop de kwaliteit van het selijk leven onderwonen is de onvoorspelbaarheid, inhi aan biologische processen." Over homeopathie. „Ik kan moeilijk begrip oplj gen voor artsen die zich nat kelijk afficheren als aanhi van de homeopathie of een re irrationele richting. Hoi men zij voor zichzelf hun vi de opvattingen met de rati natuurwetenschappelijke van de hedendaagse geneesk die hun is bijgebracht? Ik welhaast concluderen dat I hun aan academische kenni anatomie, celbiologie, fysio biochemie en ziekteleer res nogal gebrekkig is." Over cellen. „Steeds evidenter wordt dei wel en wee van de cellen 1 lend is voor alle levensverst selen, in gezondheid en z Het zijn in laatste instantie tiestoornissen van cellen, v in hun onderlinge wisselwe gen, die het karakter en he loop van elke ziekte bepaler Door Lauran Toorians Weinig figuren zijn zo oi zo wijd verbreid als dal het labyrint. Labyrinten den al in de vroege broi ingekrast in steen, spe< een rol in de klassieke m; logie, werden in middele se kathedralen in de t vloer gelegd, al eeuwenla tuinen geplant, en nog s is geen kennis compleet der een spiegelpaleis. Eet toonstelling over dit meen is te zien in NaarcU In 1656 vond de Tsjechischi ker Jan Amos Komensk I 1670) onderdak in de Repi der Nederlanden. Hij ve zich in Naarden, waar nog een museum aan hem is g> Zijn vaderland moest hij ten omdat daar als bisscho de Moravische Broeders plaats voor hem was. Enkele jaren eerder was Midden-Europa door bli godsdienstoorlogen ver 1618-1648, de Dertigjarigt Jog. Daarna was de godsdie kaart van Europa opnieuw kend en moesten velen di geloof trouw wilden blijve: en haard voorgoed veriater Onder de Latijnse vorm va naam publiceerde Jan Con een groot aantal theologisi filosofische werken die steeds van belang zijn. Zo nij bijvoorbeeld als een b INFORMATIE Wie nadere informatie wil omi artikelen in deze bijlage, kan tijdens kantooruren bellen nar 076-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. Het adres daarvoor is: De Stem, redactie Lijf Leven, postbus 3229,4800 MB Breda. Eindredactie: René van der Vel Het is voor iemand die (om wat voor reden dan ook) in psychi sche problemen is geraakt niet zo eenvoudig om een keuze te maken uit de vele verschillende mogelijkheden van hulpverle ning. Vroeger was dat allemaal veel eenvoudiger: je sprak met je huisarts of de pastoor over je problemen en als dat niet hielp, stuurde hij je door. Als het een primair maatschappelijk pro bleem betrof (huisvesting, geld nood) dan kwam je terecht bij de maatschappelijk werkende. Als je echt flink in de geestelijke problemen zat, dan wilde hij je nog wel eens doorsturen naar de psychiater. Daartussenin zat eigenlijk niets en bovendien trad er veel overlapping op tus sen de verschillende vormen van hulpverlening. De laatste jaren is daarin echter verandering gekomen door de komst van de psycholoog. De (meestal klinisch) psycholoog heeft zich de laatste decennia van het 'hulpje' van de psychia ter opgewerkt tot een zelfstan dig opererende hulpverlener. Vroeger werkten klinisch psy chologen voornamelijk in zie kenhuizen, vandaar de naam 'klinisch'. Geleidelijk aan echter bleek er in de zogenoemde 'eer ste lijn' (dat wil zeggen: in de direct aanspeelbare hulpverle ning, dus buiten ziekenhuizen en allerlei andere instanties om) een steeds grotere behoefte te bestaan aan psychologisch getrainde hulpverleners. Dat kwam vooral doordat de andere hulpverlenende instanties (psy chiaters, ziekenhuizen en de Riagg's) het veel te druk hadden, zodat er lange wachttijden ont stonden. En dus kon het gebeu ren dat steeds meer (aanvanke lijk klinisch) psy chologen zich zelfstandig gin gen vestigen. Ze maakten hun vestiging dan kenbaar aan de huisartsen die voortaan hun patiënten recht streeks naar de betreffende psycholoog konden doorsturen. Omdat na verloop van tijd totaal niet meer duidelijk was welke psycholoog, onder welke titel, waar werkte, heeft het Neder lands Instituut van Psychologen (het NIP) op zeker moment besloten orde op zaken te stel len. Ze deed dat door het oprich ten van een nieuwe beroeps groep in de hulpverlening, ondergebracht in de sectie 'eer- ste-lijnspsychologie'. Eerste-lijnspsychologen zijn afgestudeerde psychologen die na hun studie een speciale ver volgopleiding hebben gedaan, en die werkzaam zijn in de eer- ste-lijnsgezondheidszorg. Ze werken daar direct samen met een groepje van huisartsen en plegen met hen overleg over de uit te voeren behandeling. Eer ste-lijnspsychologen zijn in principe 'genera listisch' voor wat betreft hun werkwijze. Dat betekent in feite dat ze van alle (theoretische en praktische) markten thuis horen te zijn. Daardoor zijn ze inzetbaar bij een grote variëteit aan psychische klachten. Dus mensen die last hebben van een depressie, van angsten, fobieën, dwanggedachten of dwanghan delingen kunnen allemaal bij de eerste-lijnspsycholoog terecht. Maar ook relationele proble men, problemen in de werksitu atie en klachten van psychoso matische aard (hyperventilatie, hoofdpijn, rugpijn en dergelijke) worden door de eerste-lijnspsy choloog behandeld. De 'officiële' eerste-lijnspsycho- van aids valt mee Utrecht (anp) - Een koele mede deling van de directeur via de intercom dat een van de leerlin gen van de school door een ver keersongeluk om het leven is gekomen. Een leraar die weinig begrip heeft voor de slechte resultaten van Martijn, wiens broer een paar maanden geleden is overleden: 'Is hij daar nog niet overheen?' Diverse voorbeelden over wat een school of leraar fout kan doen passeerden de revue op een druk bezocht congres in Utrecht over verdriet en rouw van leerlingen die met het overlijden van iemand uit hun nabije omgeving worden geconfronteerd. De dood speelt in het leven van kinderen een belangrijker rol dan menigeen denkt, betoogde drs. R. Fiddelaers-Jaspers van het Katholiek Pedagogisch Centrum (KPC), dat het congres had geor ganiseerd. Uit onderzoek van het KPC blijkt dat drie kwart van de kinderen die naar het voortgezet onderwijs gaan, te maken heeft gehad met het overlijden van een dierbare. Fiddelaers is auteur van een boek voor schooldirecteuren en leer krachten over omgaan met ver driet en rouw. De dood is volgens haar een onderwerp waar het onderwijs vaak mee worstelt. Vrijwel alle leerkrachten en schoolleiders zijn van mening dat de school een rol heeft in rouwverwerking van leerlinge Maar welke rol? Volgens Fiddelaers slagen i meeste scholen er wel in foutent voorkomen. Op basisscholen i het vaak de eigen onderwijzerdi een centrale rol speelt in li omgaan met verdriet van ei kind. Maar vooral in het voortge zet onderwijs is de kans dat t wat fout gaat groot omdat er vel vakdocenten, de mentor, de era rector en de rector bij betrokkt zijn. „De vraag is dan snel: wi doet wat?" Fiddelaers is voorstander van d invoering van een draaiboek vol scholen. In het voortgezet onder wijs kent 38 procent van de scho len dat, in het basisonderwijs i het een tamelijk onbekend feno meen. Daar heeft slechts zes pro cent van de scholen een dergelij plan. Volgens Fiddelaers dwingt ei dergelijk plan scholen ook na I denken over de vraag hoever! taak van de school gaat. „Ieder een is het er over eens dat opvat van de klas bij de dood van eti leerling een taak van de schools Anders wordt het bij rouwvei werking in de klas, rouwbezoi en met de klas naar de uitvaar gaan. Daarover zijn de mening" verdeeld, alhoewel de meerder heid vindt dat dit ook een taa van de school is." ongunstig. Eind jaren tachtig zag de aids- toekomst er heel wat somberder uit. De negatieve verwachtingen over de snelle opmars van de epi demie zijn niet uitgekomen, met name omdat meer dan tachtig procent van de hetero's zich beperkt tot een vaste partner. Ook in de VS valt het aantal hete roseksuele hiv-besmettingen mee, met uitzondering van de zwarte getto's in de grote steden. Daar is naar schatting vijf tot tien procent van de bewoners besmet. Coutinho: „Een dergelijke ont wikkeling kan zich in Nederland ook voordoen, bijvoorbeeld in de Bijlmer. Het enige verschil met de VS is dat we hier dit soort gebieden niet hebben opgegeven, maar de tendenzen zijn wel dege lijk aanwezig. In risicogroepen kan een nieuwe epidemie snel oplaaien. Aids is en blijft een dodelijke ziekte." Door Emmanuel Naaijkens Vroeger werd er op het platteland over 'vrou welijke hygiëne' slechts fluisterend gesproken. Vandaag de dag worden veel kijkers bijkans gek van de golf van reclame spotjes over maandver band en inlegkruisjes op tv. Is dit de tol van een samenleving zonder sek suele taboes? Als de Bredase liedjes zanger Pierre Kartner, alias Vader Abraham, er zelfs een carnavalshit in ziet, dan moet het wel om een onderwerp gaan dat brede lagen van de bevolking bezighoudt. De irritatie bij de Nederlandse tv-kijkers over de reclame voor maandverband en inleg kruisjes is dan ook onge kend groot, zo blijkt uit tal van onderzoeken. De openheid waarmee de producenten hun waar aan de man bren gen, staat in schril con trast met de wijze waar op vroeger op het platte land met deze materie werd omgegaan. Cees Prinsen (53) uit Hilvarenbeek, kan daar over meepraten. Hij geeft onder de titel De meidenkist jaarlijks tientallen lezingen over de ontwikkeling en de positie van de meisjes en vrouwen in de Bra bantse samenleving in ruwweg de eerste helft van deze eeuw. Hij vertelt dan over zaken als opvoe ding, huwelijk, werk, maar ook over 'de vrouwelijke hygiëne'. Vroeger werd hierover in het gezin en door opvoeders slechts fluisterend gesproken en als Prinsen het onderwerp in zijn lezing aanroert zijn er altijd toe hoorders die ongemakkelijk op hun stoel beginnen te draaien. „Kennelijk is er bij de oudere generatie nog steeds een schaam- Cees Prinsen toont attributen die als voorbehoedmiddel of als maandverband werden gebruikt. tegevoel, ze willen er niet open lijk mee geconfronteerd worden", zegt Prinsen. Anderzijds zijn er ook vrouwen die na afloop hun ervaringen vertellen en met voor lichtingsboekjes uit de oude doos komen. Zo heeft hij ook een belangrijk deel van zijn informa tie vergaard want in historische boeken is over dit aspect weinig terug te vinden. Delicaat Prinsen beseft overigens goed dat het hier een delicate kwestie betreft en hij zal er dan ook geen goedkope grappen over maken, al haakt hij natuurlijk wel aan bij de actualiteit. „Vroeger bestond er nog geen industrie die zich bezighield met de produktie van maandverband. De vrouwen stik ten repen stof aan elkaar tot een soort van lang washandje, met linten eraan. Dat werden ban- doeken genoemd, gevuld met onder meer katoen, maar een vrouw heeft mij ook wel eens ver teld dat er kranten in gestopt werden, want dat was goedko per," aldus Prinsen, in het dage lijks leven onderwijzer. Het uitwassen van de doeken was een zware last voor de moeders en hun dochters, want in een tijd dat de was nog met de hand gekookt werd, was het verwijde ren van het bloed bepaald geen sinecure. Dat wassen, maar ook het drogen van de doeken gebeurde uit het zicht van het gezin. Prinsen vertelt zijn gehoor foto ralph van oe lisdonk ook altijd hoe het bij hem thuis ging, een gezin met vijf meisjes. „De zolder was met een iaken afgescheiden en daarachter hin gen dan al die doeken te drogen. Wij mochten er als mannen niks van merken". Die geheimzinnigheid werd er al van jongsaf aan ingeprent. In het boekje Praktijk van de voorlich ting wordt meisjes dringend voorgehouden 'niets van de maandelijkse ongesteldheid aan anderen te laten merken'. Het boekje werd in 1952 geschreven door mon seigneur Ani, M. Jansen, want de kerk waakte in die dagen nog angstval lig over de zeden en gewoonten, en met name de deugd van de kuis heid, in het katholieke Brabant. Bekend is ook dat als vroeger na het slachten van het vee balkenbrij, zult en dergelijke gemaakt werden, vrou wen 'die niet goed waren' uit de buurt moesten blijven, bang als men was dat de etenswaren zouden bederven. Pas in de jaren zestig verschenen de eerste advertenties waarin maandverband werd aangeprezen. „In tijd schriften stonden tek sten als 'Heb jij ook een systeem', dat sloeg op het Kotex-systeem, een soort gordeltje. Je kon dat trouwens ook als jarretel gebruiken en je ziet in die tijd tegelijk de rokken korter worden", vertelt Prinsen lachend. Anti-conceptie Curieus zijn ook de voorbeelden van anti conceptie die Prinsen aanhaalt. Als hij tijdens een lezing uit zijn col lectie zogeheten irrigators tevoorschijn haalt, begint zijn publiek vaak met een blik van herkenning te grinniken. Irriga tors waren kannen met een slang er aan, bedoeld voor het reinigen van de vagina. Maar de meeste vrouwen gebruikten de irrigator met een spoeling van zeepwater en azijn om te voorkomen dat ze zwanger zouden raken. „Volgens de kerkelijke leer mocht je geen voorbehoedmiddelen gebruiken. Maar het paste wel in de moraal als je er mee smokkelde, zolang niemand er maar van wist." Het nieuwe geneesmiddel delavirdine, dat wordt voorgeschrev» aan mensen die zijn besmet met hiv, het virus dat aids veroo;' zaakt, kan de kans verkleinen dat deze mensen de ongeneeslijk' immuunziekte krijgen. Bovendien lijkt bij aids-patiënten een remming van het ziekte, proces op te treden. De producent, het Zweeds-Amerikaan' geneesmiddelenconcern Pharmacia Upjohn, heeft beker' gemaakt dat dat uit onderzoek is gebleken. De onderneming heelt zijn eigen onderzoeksresultaten gedeeld met wetenschappelijk onderzoekers en aids-activisten. De resultaten daarvan worde» tijdens een aids-conferentie later deze maand in Washingto» gepresenteerd. Mona brengt op 12 februari Mona Fysiq op de markt en weten- schappelijke onderzoeken hebben aangetoond dat een dagelijkse consumptie van tweehonderd gram het cholesterolgehalte in het bloed tot maar liefst tot zes a zeven procent kan terugdringen. De nieuwe yoghurt bevat zelf absoluut geen vet en levert dus ook geen cholesterol. Maar door de aanwezigheid van de melkzuur bacterie wordt wel al aanwezig cholesterol afgebroken. Dit effect wordt nog versterkt door de voedingsvezel inuline. Deze stof sti muleert de groei van bepaalde bacteriën in de dikke darm, die op hun beurt weer de inuline omzetten in vetzuren die cholesterol afbreken. Daarnaast dient de voedingsvezel ook om de vetloze yoghurt haar romige smaak te bezorgen. Sinds het besluit van de Wereld Gezondheidsorganisatie om voor het jaar 2000 lepra uit te roeien als gezondheidsprobleem is het aantal leprapatiënten spectaculair gedaald. Om niet te vergeten dat de strijd tegen lepra nog niet is gestreden, is het komende zon dag Wereld Lepra Dag. Vorig jaar stonden 1,3 miljoen patiënten geregistreerd. Tien jaar geleden werd nog gesproken over 10 miljoen patiënten. Leprazen ding vreest dat de keerzijde van dat succes is dat de medische aandacht na het jaar 2000 verdwijnt. Het omslag van het boek toont een Indiase specialist L oorsmeer verwijdert bij een patiënt. De prent dateert uit 1°" eigendom van The British Library. lijk ervaren, dan volgt de verfijn de polsdiagnose. Het is echter slechts een van de vele technieken die China rijk is. Zoals er zoveel geneeswijzen in Azië bestaan, die wij niet kunnen doorgronden, blijkt uit dit goed gedocumenteerde werk, dat niet alleen de dagelijkse praktijk beschrijft, maar de ontstaansge schiedenis en de (religieuze'a£ tergronden belicht. Het Westen kan - en moet - heel veel van het Oosten over de geheimen van lichaam. Oosterse geneeskunde, een 9^ lustreerde gids van de geneeswijzen. Uitgeverij caat. Prijs 95 gulden. Omdat ruim tachtig procent van de hetero's zich beperkt tot een vaste partner zijn de negatieve verwachtingen over de opmars van aids niet uitgekomen. foto archief de stem kelen. Waakzaamheid is echter groepen te nestelen." geboden, om een nieuw type virus De geruststellende uitkomsten geen kans te geven zich in deze van het SOA-onderzoek worden bevestigd door een onderzoek dat tussen 1988 en 1993 in Amster dam plaatsvond onder bijna 12.000 zwangere vrouwen. Slechts bij in totaal 32 deelne mers (nog geen 0,1 procent) wer den antistoffen tegen het hiv- virus gevonden. Van de negentien vrouwen die door heteroseksueel contact waren besmet kwamen er twaalf uit het buitenland, had er één een buitenlandse, één een biseksuele en één een intraveneus druggebruikende partner. Nederland telde eind september vorig jaar 3734 aids-patiënten. De helft overlijdt binnen tien jaar na de infectie. Ruim 2100 patiën ten zijn afkomstig uit Amsterdam (1759), Rotterdam (216) en Den Haag (226). Aids komt veel minder voor in Drenthe (tien patiënten), Zeeland (21) en Flevoland (31). De provin cies Utrecht (199), Gelderland ^-C2), Noord-Erabant (154) en Limburg (100) scoren relatief Inventum heeft een bijzondere perso nenweegschaal op de markt gebracht. Het apparaat is vol ledig doorzichtig en de batterijen hoe ven nooit verwis seld te worden. De Inventum/Bodyfit is volledig vervaar digd van gehard glas en heeft een adviesprijs van 199,95. De nieuwe weegschaal van Inventum.

de Stem | 1996 | | pagina 24