L Elmo en FAS gaan toch door rse Zonwering m ooiste garagedeur vindt u nu bij Novofermdealer! Veel bejaarden krijgen te veel aow Man veroorzaakt zes aanrijdingen op rij isttepLMV» OPRUIMING l stoffeerderij Excellent Kleintje opgeven Telefoon: 076-5312313 Telefax: 076-5312340 dverteren opent deuren, makelaar.** novoferm Lijf Seven Tekort theater Chassé Breda nu al 8 ton hoger Opnieuw op de vlucht uit Ruanda Burgemeester Woensdrecht prijst management Fokker 06-078 9 tje TOT UW DIENST eiligheid en duurzaamheid... jkei Novoferm hèt merk... ORDSTRAAT 62 - AXEL TEL. 0115-563565 /AN 22 JANUARI 20,- 10,- 2672 BM Keuze Prijs 2672 BM 023 IC 002 te Uitgeest /IILJOEN-BON pas volgend j aar vandaag in deze krant Leer wijkagenten Leider drugbende Octopus' gepakt Aantal studenten opnieuw gedaald _L_i Herman van Veen begint in Maagd Gids Rest van Fokker in surséance Rubin verrast in Melbourne Feyenoord-duo eist ontbinden contract I Ger Lugtenburg (73) overleden Ziektewet niet voor Jöaart afgeschaft vernietigen hun geruische wapens Geschiedenis van make-up te boek Politie rolt bende inbrekers op met korting tot 60% Deze week alleen bij Albert Heijn. J*L WINST FJljfjfïM MUARI 1996 X 53 Stofferingen feerwerk. Gespecialiseerd in het stofferen w bankstel en eetkamerstoelen. voor caravan- en bootkussens, rijblijvend huisbezoek en prijsopgave- >211 693, Haagdijk 168 in Breda. 1.00 tot 16.00 uur, 's maandags gesloten door in deze iel dan deling ertenties. pdracht faxen. 312313. .312340. ieter: Telecommunin n voor de rubriek belangrijkste kenmerken van Novoferm garagedeuren, •lijk, want Novoferm behoort op dit gebied tot één der :enten in Europa. Wij bieden u dan ook een zeer grote lusieve kantel- en sektionaldeuren met of zonder ng. Duurzame topkwaliteit voor een verrassend vrien- is voor u zeer beslist de moeite waard om éérst even bij De overige Bingoprijzen: Getal 22t/m36 25 10 06 03 35 18 13 31 10.000,- ƒ1.000,- 500,- 100,- ƒ50,- ƒ40,- ƒ30,- 25.- 09 42 14 28 08 05 37 ƒ9-- ƒ8,- /7,- 6-" 5," Straatprijs: ƒ3.000,- 1, I I tionale Postcode Loterij inclusief kpot. zegging eenmaal per maand net itaande rekening af te schrijven, verder invullen in blokletters. van het reglement, op aanvraag 20,- (twee lotnummers) 10,- (één lotnummer) dhr. mevr. Banknummer: ESTEM 710311 000218 I I I I I 136e JAARGANG femelen - Commissaris Gouds- I j-aard van de politie in Zeeuws- Vlaanderen kan op z'n vroegst jjsover een jaar meer wijkagen ten de streek insturen. Van de 25 listra agenten die Zeeland erbij I krijgt, komen er 17 naar Zeeuws- lïlaan'deren. Een aantal van hen wordt ingezet bij de drugbestrij- Iding- 11zie zeeland - c1 Amsterdam - De politie heeft de leider van het drugsyndicaat 'Oc- |iopus' gearresteerd. Justitie en Fiscale Inlichtingen- en Opspo- 'ngsdienst Fiod zijn jaren naar eman, bijgenaamd 'De Hakkel- I sar', op zoek geweest. Voor fi- I nanciële transacties maakte de telde gebruik van de Femisbank 'e-Nassau. ||7[E BINNENLAND -A3 jDen Haag - Het aantal eerste- studenten aan de universi- teiten is opnieuw gedaald. Op 1 itcember 1995 studeerden er 28.000 eerstejaars studenten. Een jaareerder waren dat er nog ruim 32.000, een daling met 10 pro cent. ZIE BINNENLAND - A4 het weer gjm/» V MINVMAX tl UsToJl Fokker ziet ze weer vliegen Herman van Veen gaat weer optreden in eigen land. In schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom staat de Neder landse première gepland van zijn show, waarmee hij internationaal furore heeft gemaakt. DEEL-D Door Willem Reijn en Paul Veriinden Amsterdam/Woensdrecht - Fokker heeft uitstel van betaling aangevraagd voor de vliegtuigbouwdivisie Fokker Aircraft. De zelfstandige werkmaatschappijen Fokker Aircraft Services (FAS) en Fokker Elmo in Woensdrecht, Fokker Special Pro ducts in Hoogeveen en Fokker Space in Leiden blijven buiten de surséance en kunnen gewoon doorwerken. Bij Elmo is wel een afslanking noodzakelijk. Zeer koud Door de vrij krachtige oostenwind en extreem droge lucht voelt het zeer koud aan. Vandaag eerst veel bewolking en nog steeds een kleine kans op ijzel. Melbourne - Chanda Rubin heeft I verrassend de halve finale van de I Australian Open bereikt. De 19- I jarige Amerikaanse won in drie sets van de als derde geplaatste I Spaanse Arantxa Sanchez Vica- I no. In de halve eindstrijd treft I Rubin de topfavoriet, Monica I Seles. ii zie sport - b1 1 Rotterdam - De door Feyenoord- I trainer Arie Haan uit de selectie ,j verbannen Regi Blinker en Rob I Witschge eisen met onmiddellijke I ingang ontbinding van hun con- I tact. De twee spelers hebben via I kun advocaat bij de arbitrage- I commissie van de KNVB om een I spoedprocedure gevraagd. iizie sport - bi 'j Hilversum - Op 73-jarige leeftijd I is televisie-pionier Ger Lugten- I Jttg overleden. Lugtenburg was I Je man achter een groot aantal I "-programma's. Hij zette bij I 'oorbeeld Willem Duys voor de camera. Ook haalde hij KRO-om- I joepster Mies Bouwman naar de I Lugtenburg werkte 40 jaar I Hij de Avro. i'ziegids-deeld en Haag - Omdat de Eerste Ka- I ™r meer tijd voor de voorberei- I nodig heeft, wordt het wets- werp dat de afschaffing van e ziektewet regelt, niet vóór 1 taan behandeld. De regering t, t nu de wet per 1 maart aan bande af te kunnen schaffen. i 'zie binnenland - a4 am j* Tegen het jaar 2004 de Verenigde Staten al hun "'ie wapens hebben ver- Gisteren maakte Was- I Itpnf?11 °°k voor bet eerst be~ a hoeveel opslagplaatsen voor ten u WaPens de VS bezit" %enT SMt °m 3,6 milioen 'eie buitenland - a5 Dat is de uit komst van twee dagen overleg van commissa rissen en be stuur van Fok ker. Het besluit is genomen na dat Daimler- Benz maandag de financiële steun aan Fokker stopzette. Fokker heeft een afkoelingspe riode van vier weken gekregen. Daardoor mogen leveranciers hun spullen niet van de terreinen afhalen. Volgens topman B. van Schaik heeft nog niet één klant een order geannuleerd. Bij de bedrijven die onder de sur séance vallen (Fokker Aircraft, Fokker Administration, en Fok ker Aviation) werken 5600 men sen. De banen van de 2300 werkne mers van de ondernemingen die buiten de surséance blijven zijn voorlopig gered, zij het dat af slankingen onvermijdelijk zullen zijn bij Fokker Elmo. Ondanks overleg met de Neder landse regering en Dasa is geen overeenstemming bereikt over een overbruggingskrediet van 120 miljoen gulden, dat de staat en Dasa elk voor de helft moesten opbrengen. Met dat geld had Fokker buiten surséance kunnen blijven. „Uitstel van betaling voor de vliegtuigbouwdivisie is onver mijdelijk geworden omdat thans geen adequate financiering be schikbaar is," moest een teleur gestelde Fokker-topman B. van Schaik gisteravond uiteindelijk melden. Nu onderhandelen de staat, Fok ker en Dasa over een boedelkre diet, waardoor Fokker in elk ge val een flink deel van het order pakket van 75 vliegtuigen kan af- werken, dat een totale verkoop waarde van drie miljard gulden vertegenwoordigt. Momenteel zijn er 45 vliegtuigen in aanbouw, waarin totaal al 600 tot 800 miljoen gulden aan mate riaal en werk is geïnvesteerd. De bewindvoerders en Fokker zullen OP. ECONOMIE-A6: -Fokker krijgt nu even rust -En nog is Fokker niet verloren -Noordierse toeleveranciers vrezen het ergste -'Mag er nog iemand kritiek hebben?' OP ECONOMIE - A7: -De- Parade der Deskundigen: zin en onzin -Daimler-devies: 'Vooruit naar het verleden' er zeker op aansturen dat die vliegtuigen worden afge bouwd. De raad van bestuur van Fokker gaat ondertussen naarstig op zoek naar nieu we partners om de activiteiten van Fokker Aircraft voor te zet ten. Daarover spreekt Van Schaik met verschillende part ners. Wie dat zijn wil hij niet zeggen. De naam van het Canadese Bom bardier valt echter veelvuldig. Fokker zal er volgens Van Schaik alles aan doen om alle delen van Fokker bijeen te houden en ver snippering van het concern te voorkomen. VERVOLG OP ECONOMIE - A6 Uitzendbureaus in de rij voor F okker-personeel Amsterdam (anp) - Uitzend bureaus staan in de rij om zich te ontfermen over de met ontslag bedreigde werk nemers van Fokker. Het grootste uitzendbureau Randstad heeft op korte ter mijn 500 tot 1000 vacatures beschikbaar voor werkloos Fokker-personeel in de wijde omgeving van 'Amsterdam. Het gaat om banen voor technici en automatiserings personeel. Randstad heeft een kant-en- klaar scenario om de 'Fokke- rianen' op te vangen. Het personeel wordt ingedeeld in een speciale Fokker-pool, eventueel onderverdeeld in verschillende beroepen. Randstad wil niet alleen met de arbeidsbureaus samen werken om Fokker-perso neel weer aan de slag te krij gen, maar ook met concurre rende uitzendbureaus. (ADVERTENTIE) Make-up is meer dan een kleurtje op de wangen. Cosmetica geeft een indi catie van afkomst, speelt een rol bij godsdienstige rituelen, dient ter versie ring en als teken van sek- suele volwassenheid. DEEL-E INHOUD 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Economie A6/A7 Beurs A8 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Lijf Leven deel E WOENSDAG 24 JANUARI 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Door Mathieu Kothuis Breda - Het jaarlijkse exploitatietekort van het Chassé Theater in Breda, vastgesteld op 6,8 miljoen gulden, wordt ten minste 800.000 gulden hoger. Vooral de energiekosten in het nieuwe theater rijzen de pan uit. Ook de inkomsten uit de horeca en de grote zaal blijven ver achter bij de ramingen. Deze dramatische boodschap bracht wethouder N. van Os (D66, Financiën) gisteravond Van onze verslaggever Woensdrecht - Burgemeester H. Klitsie van Woensdrecht is er de man niet naar om zijn emoties uitbundig te uiten. Maar zijn hart feest, nadat gisteravond bekend werd dat de beide Fokker vestigingen in Woensdrecht (FAS en Elmo) op eigen vleugels verder mogen te gaan. Zo'n 17.000 Ruandese vluchtelingen zijn gestrand voor de Tan- zaniaanse grens. De autoriteiten hebben die gesloten voor de vluchtelingen, die via Burundi proberen Tanzania binnen te ko men. Het zijn Hutu's, die bang zijn voor aanvallen van het door Tutsi's beheerste leger van Burundi. foto reuters naar de raad van Breda. Het college heeft huisaccountant KPMG meteen opgedragen een nieuwe prognose van de exploita- tiecijfers te geven tot en met au gustus van dit jaar. De Pnem en de gemeentelijke milieudienst moeten een bezuinigingsplan op stellen om het' energiegebruik in het theater terug te dringen. De raadscommissie Middelen reageerde gisteravond bijna lam geslagen op dit zoveelste slechte nieuws over dit spraakmakende theater. Het exploitatietekort is al een aantal malen naar boven bijgesteld. De PvdA sprak van een bodemloze put waarop het theater zo langzamerhand begint te lijken. Volgens een brief van het college is het extra tekort gebaseerd op cijfers van de eerste drie maan den van het lopende theatersei zoen. Die periode is te kort om een verantwoorde conclusie te trekken, maar de cijfers zijn wel verontrustend genoeg, vinden B en W. Op enkele belangrijke hoofdpos ten van de theaterbegroting (al gemene kosten, huisvesting, energie- en schoonmaakkosten) zijn de lasten veel hoger dan ge raamd. De inkomsten van de gro te zaal en de horeca blijven ach ter bij de raming. De opbrengst van recettes en huur van de grote zaal valt wel mee, alleen is de marge hier te klein. In één moeite door krijgt de di rectie van het Chassé Theater in de brief nog een flinke veeg uit de pan. De cijfers over de bedrijfsre sultaten werden bijna twee maanden te laat aan het college voorgelegd. Klitsie kan voor het eerst sinds dagen met een gerust hart gaan slapen. Net als al die anderen die begaan zijn met het lot van FAS en Elmo. De lucht boven de Fok ker-vestigingen in Woensdrecht lijkt behoorlijk opgeklaard. „Ik vind het een compliment voor de mensen van Fokker hier. Die hebben hun uiterste best gedaan om via business-plannen aan te tonen dat hun bedrijven wel de gelijk levensvatbaar zijn," aldus Klitsie. Als burgervader is hij ook blij voor de 1400 medewerkers en hun gezinnen van de beide Fok ker-bedrijven. „Vorige week stonden ze hier met 300 man op de stoep om ons om steun te vra gen voor hun bedrijven. Mensen die zeer gemotiveerd zijn voor hun baan en hun werkgever." Van nabij maakte Klitsie dit weekend het crisisberaad rond de Fokker-dochters op Woensdrecht mee. VERVOLG OP ECONOMIE - A6 Van onze verslaggeefster Dordrecht/Zevenbergen - Een 38-jarige verwarde man uit Delft heeft gistermiddag op de A16 (Rotterdam-Breda) en de A17 (Moerdijkbrug-Roosendaal) zes aanrijdingen veroorzaakt. Daarbij raakte een wegwerker gewond. Amstelveen - Onderzoek van de Sociale Verze keringsbank (SVB) wijst uit dat een op de tien aow'ers een te hoge uitkering krijgt. De SVB heeft het onderzoek uitgevoerd onder 35.000 aow'ers. Ruim 3500. van hen bleken ten on rechte de uitkering voor alleenstaanden te krijgen, terwijl ze in werkelijkheid samenwonen. De uitkering voor alleenstaande aow'ers bedraagt 70 procent van het minimumloon. Samenwonenden en gehuwden krijgen ieder voor zich slechts 50 pro cent. In de ontdekte gevallen is de aow-uitkering omlaag gebracht. Waar mogelijk is het teveel be taalde bedrag teruggevorderd. In 200 gevallen doet de SVB aangifte bij het Open baar Ministerie wegens fraude. Bij deze personen bestaat het vermoeden dat er sprake is van bewust misbruik. De SVB heeft voor bijna 50 miljoen gulden te veel betaalde aow achterhaald. Volgens SVB-directeur Schaafsma was het misbruik in het merendeel van de gevallen geen opzet, maar bleken de ouderen niet goed geïnformeerd over wetswijziging in het verle den. Hij geeft toe dat de voorlichting van zijn orga nisatie oók niet optimaal is geweest. De SVB zal blijven controleren op het misbruik van de aow, kondigt Schaafsma aan. Daarbij zal de bank ook kijken naar de 65-plussers die in haar be stand niet als samenwonend te boek staan. In totaal ontvangen zo'n 900.000 aow'ers een uitkering van 70 procent. Een woordvoerder van staatssecretaris Linschoten (Sociale Zaken) zegt niet tevreden te zijn met het resultaat. De bewindsman heeft eerder gezegd dat de fraudebestrijding bij de aow 115 miljoen gulden moet opbrengen. Het SVB-onderzoek beperkt zich tot de groep al leenstaande bejaarden, die op hetzelfde adres staan geregistreerd. Het is duidelijk dat dit niet de hele groep betreft die heeft kunnen frauderen, aldus de woordvoerder. Hij wijst op de mogelijkheid dat al leenstaanden wel degelijk samenwonen, maar op verschillende adressen ingeschreven staan. Ook is het mogelijk dat een aow-gerechtigde ten onrechte een toeslag krijgt voor een jongere partner met vol doende eigen inkomsten. (ADVERTENTIE) Die stond met een collega op de vluchtstrook bij de Moerdijkbrug toen hij werd geraakt. Hij is met een gebroken arm en been opge nomen in een ziekenhuis in Dord recht. De collega raakte niet ge wond. Voor zover bekend heeft de Delftenaar bij de Van Brie- nenoordbrug twee aanrijdingen veroorzaakt, in de omgeving van Zwijndrecht één, net voor de Moerdijkbrug één en op de A17 twee. Met uitzondering van het ongeval met de wegwerker ont stond alleen materiële schade. De politie heeft de man uiteinde lijk aangehouden op de A17 ter hoogte van de afslag Zevenber gen. Een motoragent trof de ver dachte daar stilstaand aan. Vol gens getuigen had de man daar opnieuw twee aanrijdingen ver oorzaakt. Hij is naar het politiebureau in Dordrecht overgebracht. De poli tie heeft zijn auto en rijbewijs in beslag genomen. De Delftenaar is volgens de politie geestelijk in de war. 4 Van onze verslaggever Roosendaal - Met de aanhouding van drie mannen uit Putte, St. Willebrord en Sprundel heeft de Roosendaalse politie een groot aantal inbraken in woningen in West-Brabant, Tholen en in con tainers in het Antwerpse havengebied opgelost. De inbraken zijn eind vorig jaar en begin dit jaar gepleegd in Moerstraten, Wouw, Roosendaal, Steenbergen, St.-Maartensdijk en St.-Philipsland. Twee mannen hebben bekend in oktober vorig jaar ook tien con tainers te hebben opengebroken in het havengebied van Antwer pen. De drie zijn reeds eerder met de politie in aanraking geweest. Ze zitten nog vast. (ADVERTENTIES) HAND IN HAND OVER DE KOP! Deze week krijgt u, als u twee produkten van Bolletje koopt, een rol cadeaupapier gratis. Handig om iets feestelijks mee te maken, voor iemand die u verrassen wilt. Met Bolletje-koekjes bijvoorbeeld! Bolletje Beschuit, meergranen-, sesam-of Twentsche beschuit Nü 1.59 Blauw of volkoren i in Nü 1.1^ Bolletje Koekjes, Kanelly's of Smurfen-opzet biskwie Nü 2.19 Caffé Piccolo of i "7Q - Grande Nü X./ Bij twee Bolletje-artikelen een rol cadeaupapier-gratis*. Ucancss n 1772' 17601 >5 Disnay Bel Gratis of ga naar het reisburo KINDEREN GRATIS TOT 4 APRIL IN I P A R I S Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 27 januari a.s. 'Zolang de voorraad strekt Zie onze adv. verder in deze krant MET EIGEN SERVICE EN REPARATIE AFDEUNG GS schelden schuld studiecentrum Aardenburg kwijt Van onze verslaggever Aardenburg - Als het Slotemaker de Bruine Instituut in Doorn het armlastige Zeeland Studiecen trum in Aardenburg overneemt, hoeft de laatste een achtergestel de lening' van drie ton niet meer aan de provincie Zeeland terug te betalen, hebben GS besloten. De provincie verstrekte deze le ning vorig jaar, toen de financiële problemen het centrum boven het hoofd stegen. De totaal geraamde schuld be draagt ruim tien miljoen gulden. Hiervan nemen de Zeeuws- Vlaamse gemeenten 4,9 miljoen voor hun rekening. Het echec van het Studiecentrum kost Sluis-Aardenburg 3,1 mil joen. De andere Zeeuws-Vlaamse ge meenten zitten voor 1,8 miljoen in het schip. BEJAARDEN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Rolier-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. .itnar Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incassoƒ31,15 kwartaal autom. incasso91,25 bank/gironrkwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:v Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- S gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1