s Harddrugbeleid lokaal regelen' UK Gedeelte Wildeweg in Oostburg blijft open voor verkeer IILAUT0' Cito-toets onder kleuters 'verzakelijkt' onderwijs tes"™ ICCASION Ontpoldering Herdijkte Zwarte Polder nog niet zeker POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws Fractie GroenLinks in Terneuzen wil einde aan 'Haagse arrogantie' DESTEM ZEELAND C3 \oneelsadvertenties. urs groen 1992 17.750.- blauw 1990 19.500.- d.grijs 1987 7.500.- rood 1990 11.500.- rood 1990 10.750.- sel 50.000 km 1995 42.500.- rood 1989 12.500.- gts grijs 1991 13.750- grijs 1990 13.500.- blauw 1987 6.500.- wit 1989 9.750.- wit 1989 10.250- rood 1992 19.750.- ALE AANBIEDING 17,500.- Thuiszorg houdt praatgroepen voor kankerpatiënten C- van Waes volgt j- Wisse op als Rahobank-directeur Snelheidscontroles Diefstal Vernielingen Explosief Drugs Botsing Westdorpe Sas van Gent Terneuzen Streektaxi ^jnmtZ'enn9er Lezingen over moderne klassieken 1996 WOENSDAG 24 JANUARI 1996 Iderhoud Ibaan) Janisatie nu lonteur Br.o.nr. 10122 van de Lande bv EPZ Canon Cugla bv Hertek Verburg Engineering Verburg Engineering Verburg Engineering Verburg Engineering Verburg Engineering Verburg Engineering Tecbnicum Uitz.buro Tech. Buro W. Brabant Roozen van Hoof Woningbouwer. Waalwijk Ver. VTN Bedrijven Rüttchen Bouwbedr. "De Delta" Biermans Ijzerhandel Zuid Ned. Installatiebedriilï Zumtobel 'I Troost Metaal Groep Troost Metaal Groep Troost Metaal Groep Troost Metaal Groep Troost Metaal Groep VDR Lastechniek VDR Lastechniek VDR Lastechniek VDR Lastechniek VDR Lastechniek VDR Lastechniek VDR Lastechniek VDR Lastechniek Kin Oosterhout Bleijko Beton lange termijn) Jasto Uitz. Buro bars (lange Jasto Uitz. Buro ijd) Technicum Technicum Intersteam Uitz. Bureau Intersteam Uitz. Bureau intersteam Uitz. Bureau Intersteam Uitz. Bureau re tijd) Intersteam Uitz. Bureau e tijd) Intersteam Uitz. Bureau Manpower Manpower Manpower r (langere tijd) Manpower gere tijd) Manpower ere tijd) Cematec Industrie Serv. ogistiek Tènce /montage Tènce Maxim Maxim Maxim rebank 17-1-'96: Abusievelijk zijn jaffplanning Uitz. Organisatie bij de neld, het betreft hier vaste banen, luw naam, adres en woonplaats naar: ertentie. 91.4 E rood, 5-deurs 8 - Oostburg - 0117-454171 ban onze verslaggever Oostburg - GS willigen een verzoek van mevrouw I. Bon- I te.Coene om een deel van de I ffildeweg in Oostburg, nabij je Oude Passageuledijk, aan het openbaar verkeer te ont rekken, niet in. De provincie J j'onformeert zich daarmee aan het standpunt van het water schap Het Vrije van Sluis, dat de weg in onderhoud heeft. Het waterschapsbestuur vreest enerzijds bezwaren van omwo nenden en anderzijds wil het niet vooruitlopen op de defini tieve besluitvorming van het ruilverkavelingsplan Aarden burg, waarvan de weg deel uit maakt. GS begrijpen dat het bedrijfs economisch aantrekkelijker is als de weg - nu ten noorden van de dijk gelegen - naar de zuid zijde zou verdwijnen. Toch weegt dat argument vol gens het provinciebestuur niet op tegen de bezwaren om het tracé te verleggen. De procedure om te komen tot vaststelling van de landinrichting in het ruilver kavelingsplan Aardenburg is thans afgerond. De statencom missie ruimtelijke ordening krijgt binnenkort een voorstel tot vaststelling voorgelegd. Tegen de inrichtingsplannen zijn elf bezwaren binnengekomen, zo melden GS. Deze bezwaren rich ten zich tegen de aanleg van bos sen bij De Plate (39 hectare) en ten zuidoosten van de kern van Aardenburg (35 hectare). Ook is bezwaar aangetekend tegen het voornemen bomen te planten langs de Maagdenberg weg, de verhoging van het waterpeil van de Sint Kruis- kreek, het maken van een reser- vaatsgebied in de Sophiapolder en een deel van de begrenzing hiervan. Als eenmaal een besluit over de landinrichting is genomen, vindt binnen het betrokken gebied een stemming plaats of de voorgeno men ruilverkaveling kan plaats vinden. Van onze verslaggever Terneuzen - De Terneuzen- se raadsfractie van Groen Links pleit in een open brief aan de regering en de Tweede Kamer voor een beter harddrugbeleid. Komt dat er niet, dan zou- den gemeenten en regio's de vrijheid moeten krijgen een jen regulering op poten 'zetten. Er moet maar j' eens een einde komen aan 'Haagse arrogantie', zo meent de fractie. De landelijke drugnota is volgens GroenLinks in hoofdlijn niet meer dan een intensivering van de oorlog tegen drugs en het 'opjaagbeleid'. De huidige expe rimenten met de vrije verstrek king aan verslaafden is volgens de Terneuzense fractie volstrekt onvoldoende. Ze vindt dat de tijd rijp is voor een 'drugvrede', omdat het huidige beleid oneven redig grote kosten en schade voor de maatschappij veroorzaakt. Basis voor die vrede vormt vol gens GroenLinks een betere regulering, waardoor de misdaad die thans de markt stuurt buiten spel komt te staan. Voor wat betreft de softdrugs stelt GroenLinks voor om behal ve het gedogen van coffeeshops en het voorradig houden van wiet en hasj, ook de teelt van de pro- dukten via een richtlijn te rege len. Daarbij zou kunnen gelden dat bonafide telers alleen aan erkende coffeeshops mogen leve ren. „Langs deze weg geraakt de hele keten van de binnenlandse softdrugsmarkt uit handen van de misdaad," zo schrijft Groen Links. De fractie stelt verder dat een gedoogbeleid in de grensstreek alleen dan uitvoerbaar is, wan neer de gehele regio daar aan meewerkt. „Nu kan een gemeente zonder meer de nuloptie kiezen. In een grensstreek heeft dit snel tot gevolg dat maar een gemeente een gedoogbeleid ontwikkelt en ten uitvoer brengt," aldus Groen links, die daar aan toevoegt dat de coffeeshops wel verspreid over de regio moeten komen. Van onze verslaggever Terneuzen - Praten lucht op. Onder dat motto willen de Stich ting Thuiszorg Zeeuws-Vlaande ren en Algemeen Maatschappe lijk Werk in maart van start gaan set een serie van zes bijeenkom stenvoor kankerpatiënten en hun familie. Adrie Goetheer, districtsver- pleegkundige op het gebied van kanker, en Hans Bent, maat schappelijk werker, gaan de bij eenkomsten begeleiden. De deel nemers kunnen zelf de gespreks onderwerpen bepalen. Dit kan variëren van ervaringen set de behandeling van kanker, "t reacties uit de omgeving, angstgevoelens en alternatieve geneeswijzen. jaar de bijeenkomsten gehou den gaan worden, is nog niet ee.send. Afhankelijk van waar de meeste deelnemers vandaan Somen, wordt het Terneuzen, •duist of Oostburg. Wie meer mformatie wil, kan van maandag ot en met vrijdag tijdens kan- ,oontren contact opnemen met Goetheer (0115-674500) of dans Bent (0115-674580). Jsn onze verslaggever «neuzen - Onderdirecteur C. k0!i aes> tot voor kort hoofd dDjven, volgt J. Wisse op als "decteur van de Rabobank Ter men-Axel. i lsse> die veertien jaar directeur i,.Jfweest van Terneuzen-Axel „I ^oes als nieuwe stand erts gekregen. Hij wordt daar directeur. JL ^-directeur krijgt een afscheid met een recep- op donderdag 15 februari in gracht aan de Heren" ^iaties en bekenden kunnen dan 2J«n kennismaken opvolger. vul I !aart»ig Het deel van de Herdijkte Zwarte Polder bij Cadzand dat mogelijk onder water wordt gezet. Van onze verslaggever Cadzand - Het is nog helemaal niet zeker of een deel van de Herdijkte Zwarte Polder bij Cadzand op termijn onder water wordt gezet. Woorvoerder Th. Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) reageert hiermee op het felle protest van zeventien families die in en om deze polder wonen en werken. De families hebben een protestbrief geschreven naar het Bestuurlijk Overleg Westerschelde naar aanleiding van de dis cussienota Alternatieven Herstel Wester schelde. Deze nota werd onlangs gepresen teerd door adviesbureau Heidemij in opdracht van de provincie en Rijkswaters taat. Dit plan is opgesteld om het verlies van natuurwaarden als gevolg van de uit dieping van de Westerschelde te compen seren. Dat moet dus gebeuren via ontpol dering van een aantal gebieden langs de Westerschelde. In Zeeuws-Vlaanderen worden naast de Herdijkte Zwarte Polder ook de Hellegatpolder bij Terneuzen en de Hedwigepolder bij Hulst als mogelijkhe den genoemd. Een deel van de Herdijkte Zwarte Polder (het gaat om 65 hectare) is in de nota een van de gebieden die voor ontpoldering in aanmerking komt. En hiertegen komen de zeventien families nu in het geweer. Volgens woordvoerder T. Spierenburg worden de families voor een voldongen feit gesteld. „We zijn er toevallig achter gekomen. We wisten nergens wat vanaf. Kijk, ikzelf heb net mijn huis verbouwd en dat zou ik op moeten geven voor een paar vogels die een ei leggen. Maar ook camping De Hoogte zou moeten worden verplaatst en een hoop landbouwers moeten hun land prijsgeven. Daar zijn we het uiteraard niet mee eens en we vinden het belangrijk nu al onze stem te laten horen." Spierenburg vindt het ook niet te verko pen dijken door te steken die nog maar een paar jaar geleden op Deltahoogte zijn gebracht. „Daar was toch een hoop geld mee gemoeid en dat wordt nu zo maar in de zee gegooid. Daarnaast is er volgens ons sprake van koehandel tussen de ZMF en de overheid. Tegen de ZMF is gezegd: als jul lie akkoord gaan met de uitdieping mogen jullie zeggen hoeveel natuurgebied er voor in de plaats mag komen. Dat vinden we op FOTO WIM KOOYMAN zijn minst gezegd toch frappant." Kramer wijst de term koehandel van de hand. „Er is ons alleen toegezegd dat het verdiepen van de Westerschelde wordt gecompenseerd. Dat is voor ons als belan genvereniging voor natuur en landschap heel belangrijk. Er is daarom geen sprake van koehandel. Vooral ook omdat het nog lang niet is uitgemaakt hoe en waar er wordt gecompenseerd. Er worden in de nota alleen mogelijkheden aangegeven." Kramer vindt het protest van de families op zich logisch maar ook voorbarig. „De nota gaat immers nog ruimschoots de inspraak in. Het traject wordt waarschijn lijk half februari ingezet. Naast de inspraak worden ook voorlichtingsbijeen komsten belegd. Aan de hand van deze inspraak worden pas de locaties bepaald." Van onze correspondente Axel - Basisscholen vrezen dat een Cito-toets onder kleu ters een te grote druk op het kind zal leggen. Staatssecre taris Netelenbos van Onder wijs laat momenteel onder zoeken of een toets uitsluitsel kan geven omtrent de intelli gentie, kennis en de sociale en emotionele ontwikkeling van een kind. Op welke manier de test bij de vier- en vijfjarigen moet worden afgenomen is nog niet duidelijk. De vraag is of sociale en emotio nele aspecten in een toets tot uiting komen. Volgens directeur De Witte van baaisschool De Eikelaar in Koewacht is die ont wikkeling alleen door observatie te volgen. „Een toets van tien minuten, lan ger kan een kleuter zich nog niet concentreren, kan geen uitsluit sel geven omtrent de persoonlijk heid. Daar zal een langdurige observatie voor nodig zijn, anders blijft het toch een momentopname. Als er direct bij het intake-gesprek een toets wordt afgenomen, verwacht ik geen realistische uitslag. Bij zo'n eerste kennismaking is een kind gespannen; vreemde mensen, een nieuwe school. Het idee al gelijk een 'examen' af te moeten leggen kan het kind doen dichtklappen. De toets zou het beste spelenderwijs afgenomen kunnen worden als het kind een maal op de school zit. Dan zijn de onderwijzer, de andere kinderen en de school inmiddels ver trouwd. De toets zou later in het jaar nog eens herhaald moeten worden. Kinderen ontwikkelen zich in korte tijd zo snel." De Cito-toets zou de gewichten regeling vervangen. Hierbij wordt gekeken naar de sociaal- economische achtergrond van de ouders. De staatssecretaris wil nu een systeem dat is gebaseerd op een meting van de achterstand van individuele leerlingen. Hier door krijgt een school informatie over een kind alvorens het met de school begint. Er kan dan gerich ter aandacht gegeven worden om de eventuele achterstand van een leerling weg te werken. Het ministerie gebruikt die gegevens om te kijken of en in welke mate de scholen extra geld nodig heb ben. De Witte is in het algemeen wel een groot voorstander van het afnemen van toetsen. „Je kunt dan de resultaten van de school naast het landelijk gemiddelde leggen. Zo zie je precies waar je staat. Grensdorpen hebben altijd meer te maken met taalproble men dan elders. Door een toets komen die gegevens zwart op wit te staan, waardoor we met finan ciële steun van de regering dat probleem kunnen aanpakken." De mening van de drie kleuter jufs van basisschool Prinses Marijke uit Axel is unaniem. Vol gens hen draagt de uitslag van een Cito-toets niets bij aan de gegevens die momenteel van ieder kind voorradig zijn. Twee keer per jaar worden er, door de school zelf samengsteld, testen afgenomen. Dat, in combinatie met de observatie tijdens de schooluren, geeft een vrij com pleet beeld. „Wij zien al snel waar de proble men zitten bij een kind. Of de problemen in de taal zitten, of juist in de sociale vaardigheden. Daar kunnen we dan aan werken. Op het invoeren van een Cito- toets zitten we dan ook echt niet te wachten," legt De Regt uit, directeur van de Prinses Marijke- school in Axel. Hij ziet de toets als een 'verzake lijking' van het onderwijs. Hij is eveneens van mening dat de groe pen te groot zijn om de kinderen individuele aandacht te kunnen geven. „Wat hebben we aan de uitslag van zo'n toets als we de tijd en de mankracht niet hebben om het probleem op te lossen?" Ouders zien eveneens niet veel heil in een Cito-toets voor hun kleuters. Ze hechten veel meer waarde aan het oordeel van de onderwijzer dan aan de uitslag van een toets. „Het onderwijs wordt steeds meer prestatiege richt, je krijgt er onrust onder de kinderen door. Ik vind het een beetje eng, laat ze nog lekker een paar jaar spelen," lichtte een van de ouders haar mening toe. (ADVERTENTIE) met zijn Groede - De politie hield maandagmiddag, van half twee tot drie uur, een snelheidscon trole aan de Voorstraat. Hier geldt een maximum snelheid van vijftig kilometer per uur. Tachtig voertuigen passeerden de politiepost. Zes bestuurders reden te hard. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 76 kilo meter per uur. Zaamslag - De radar stond maandagmorgen aan de rijks weg bij Zaamslag opgesteld. Tussen tien uur en kwart over elf passeerden 353 voertuigen het punt waar de de snelheids meter maximaal tachtig aan mag geven. De politie regis treerde vijftien auto's die har der reden. Eede - De politie hield gister morgen van tien uur tot half twaalf een snelheidscontrole aan de rijksweg bij Eede. Hier geldt een maximum snelheid van vijftig kilometer per uur. 36 bestuurders reden te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 81 kilometer per uur. Hulst - Uit een juwelierswinkel in Hulst verdween een horloge met een waarde van driedui zend gulden. Terneuzen - Een nog onbeken de vrouw is er gisteren in geslaagd een schoolgebouw aan de Tamarindestraat binnen te lopen, naar boven te gaan en het gebouw vervolgens te ver laten met een videorecorder onder haar arm. Oostburg - Uit het kantoor van een bedrijf aan de Handelsweg werd een bedrag van ruim vijf honderd gulden gestolen. Sluiskil - De PTT deed aangif te van vernielingen aan een telooncel aan de Spoortstraat. De schade bedraagt enkele honderden guldens. Temeuzen - Een inwoner van Terneuzen meldde zich bij de politie omdat de portieren van zijn auto waren geforceerd. Er ontstond nog meer schade doordat een tijdschrift, dat op een van de stoelen lag, in brand is gestoken. De totale schade bedraagt tweeduizend gulden. Cadzand Bad - Bij het haventje van Cadzand Bad is een dertig centimeter lange granaat gevonden. De Explosieven Opruimingsdienst heeft zich over het projectiel ontfermd. Terneuzen - De politie hield maandag in de Dijkstraat een 27-jarige man uit Gent aan. Toen de man de politie zag aankomen, liep hij snel naar zijn auto en gooide een zakje weg. Er zat een kleine hoeveel heid softdrugs in. De man heeft een binnenstadverbod gekre gen. Terneuzen - Op de Guido Gezellestraat vond maandag een kop-staartbotsing plaats, waarbij vier auto's waren betrokken. Een van de bestuurders moest plotseling remmen, waarna de drie auto's daarachter er bovenop reden. De bestuurders kwamen met de schrik vrij, de auto's zijn flink beschadigd. CONCERT - Vier jaar geleden werd in Brouwershaven de basis gelegd voor Zeeuws Meis je. „Baggervette Kleirock van pure Zeeuwse kwaliteit. Een band met zeezout in d'aderen," zoals de bandleden het zelf omschrijven. No wave is zo'n beetje de beste omschrijving van hun muziekstijl. Niet in een hokje te stoppen. Vette kleirock, vuile riffs, ronkende gitaren, frisse funk, gore stam pers en lekkere grooves. Vorig jaar maakten zij een demo wel ke goed werd ontvangen. De band bestaat uit gitarist Olaf Binnendijk, bassist Leo Fokker en drummer Louis van Gent. Margret van de Hoeven, het Zeeuws Meisje zelf, verzorgt de zangpartijen. Zaterdag 27 januari spelen zij in De Gravin. Het optreden begint om 22.00 uur en de toegang is zoals altijd gratis. OUD PAPIER - Zaterdag 27 januari halen bestuur en leden van voetbalvereniging RLA en harmonie Eikels worden Boomen vanaf 09.00 uur geza menlijk het oud papier op. u. OUD PAPIER - Zaterdag 27 januari wordt het oud papier in de wijken ten westen van de spoorlijn weer opgehaald door de leden van harmonie De Ver- eenigde Vrienden. Zij beginnen hiermee om 09.00 uur. SNUFFELMARKT - Zondag 28 januari kan er weer volop gesnuffeld worden in evene mentencentrum De Vlaande ren. Iedereen die op zoek is naar snuisterijen, tweedehands spulletjes en wat dies meer zij kan daar terecht. De snuffel- markt is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. VOGELS KIJKEN - Zondag 28 januari kan men om 10.00 uur vogels kijken met natuurbe schermingsvereniging De Steltkluut. Wim Wisse voert de belangstellenden mee vanaf de parkeerplaats van het Schel penhoekje naar het eerste grote slik- en strandgebiedje aan de Westerschelde, direct oostelijk van Terneuzen. De verwach ting is dat er veel strandlopers en eendachtigen te zien zullen zijn zoals scholeksters, zilver- pleviers, steenlopers, bonte strandlopers en slobeenden, pijlstaarten, kuifeenden en middelste zaagbekken. Voor deze winterexcursie wordt warme kleding aangeraden en een verrekijker is gewenst. Mevrouw Bolijn als woord voerster van het Samenwer kingsverband Collectief ver voer Zeeuws-Vlaanderen zegt dat mensen met een handicap een aantal zones gratis krijgen en dat daarna ongeveer het normale openbaar vervoersta- rief gaat gelden. Niets is echter minder waar: de mensen met een handicap in West-Zeeuws- Vlaanderen en Terneuzen leveren per persoon 1.300,- op jaarbasis in en krijgen daarvoor 185 zones. Een eenvoudige rekensom levert dan op dat een zone 1300 185 6,85 kost. Nou mijn auto rijdt aanzienlijk goedko per, namelijk 4,5 x 0,75 3,25 per zone. Het is dan toch logisch dat ik liever met mijn auto wil blijven rijden dan dat ik verplicht met dat dure gemeentebusje mee wil. Voor wat betreft de tariefstel ling van de ZWN en NS met betrekking tot hun alternatieve oplossing, de streektaxi, meen ik dat een apart tarief voor mensen met en zonder handi cap natuurlijk niet meer van deze tijd is. In een tijd waar verdergaande integratie het ""konen en te bewerken. ;ut°"*bchdatlenie> I Z etmetuw sta"dpunt eens is. sleutelwoord is voor alle bevol kingsgroepen is een aparte tariefstelling, bij gebruik van dezelfde vervoersmiddelen, gewoonweg discriminatie; een gesubsidieerde vorm van apartheid! Het lijkt ons goed dat gemeen ten en de concurrerende ver voersbedrijven opnieuw rond de tafel gaan zittem en de con tracten openbreken; want dat het beter en ook goedkoper kan staat voor mij ondertussen wel vast. Oostburg Ben Seherbeijn Middelburg - De Stichting Literaire Activiteiten Zeeland (SLAZ) richt de schijnwerper in de komende maanden op vier moderne klassieke schrijvers. In de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg vinden vier lezingen plaats, over achtereenvolgens Marcel Proust, Thomas Mann, Multatuli en Vladimir Nabokov. Ze worden besproken door respectievelijk de hoog leraren letterkunde M. van Buuren, M. Würzner, H. van den Bergh en de schrijfster Doeschka Meijsing. In de lezingencyclus zijn vier taalgebie den (Frans, Duits, Engels en Nederlands) te herkennen. Het belang van deze schrijvers reikt echter verder dan het eigen taalgebied. De eerste lezing, over Proust, is op dinsdag 30 januari. De volgende zijn op 27 februari, 12 maart en 2 april. Toegangskaarten kosten 7,50, passepar tout twintig gulden. Ze kunnen worden besteld bij boekhandel Fanoy in Middelburg of bij de Zeeuwse Bibliotheek.

de Stem | 1996 | | pagina 19