Weer twee massagraven in Bosnië rondwater e zomer Evoluon Helft Tsjetsjeense strijders ontsnapte uit Pjervomajskoje Liibeck huilt Mohi Makodila verloor zijn gezin in Lübeck Britten blijven uur op Europa achterlopen imuleert ït om Leipen iderlanders itenland Analyse Leger stelt ontvoerders Irian Jaya ultimatum Israëlisch leger schiet drie Hamas-leden dood BUITENLAND A6 Gevangenenruil komt weer op gang I Troepen trekken zich terug uit Ifor-zone Spanje schrikt van ontuchtzaak BUITENLAND KORT President Brazilië ruziet met echtgenote giller moet Turkse regering gaan vormen Amnesty bezorgd over lot Panchen Lama 20 JANUARI 1996 'bestem ZATERDAG 20 JANUARI 1996 neenten de lust vergaat ben. Vanaf 1997 krijgen Itigden hebben namelijk die succes hebben met laardoor dan geld gaan |an de nieuwe bijstands- I prikkelt werklozen aan I meer inkomsten mislopen ze besparen, aldus het Jtelijke rapport. interdepartementale kgroep moet het probleem i die botsende wetten gaan Issen, bevestigt Sociale len. Binnenlandse Zaken [cent echter dat de nieuwe deling van het gemeente- Us 'het hebben van veel bij- fcdsklanten beloont'. Ook B-Kamerlid Hoekema noemt I risico dat gemeenten laks rden in het helpen van Iklozen 'vrij overtrokken'. Igens Hoekema worden de Ico's van de nieuwe verdeel- ptel allerwegen erkend en is wet daarom al enigszins jigepast. „Ik geloof er ook It zo in dat deze wet werk- Isheid beloont. Elke gemeen- lis blij met meer werkgele- pheid, omdat dat hoe dan meer armslag geeft," aldus t D66-Kamerlid. Inders komen in het buiten- Irootste deel wordt opgepakt veelheden drugs in hun bezit itten aanzienlijk wat Nederlan- fcrs achter slot en grendel. Zo Itten in Marokko 74 Nederlan ders vast, 69 van hen wegens Irugsdelicten. Tunesïe kent een lederlandse gevangene. Zijn [eroordeling heeft niets met Jrugs te maken, dit in tegenstel- Ing tot de ene Nederlander die in llgerije vastzit. Ee zitten er meestal onder barre Imstandigheden, omdat de voor- lieningen voor gedetineerden in landen als Marokko en Turkije iraak mensonterend zijn. De ilefinitie 'hoe zuidelijker, hoe llechter de gevangenis' wil men bp het ministerie niet zonder [neer onderschrijven. „Dat is afhankelijk hoe het overheidsap paraat is georganiseerd. In een armetierig land kunnen zich Inderdaad vaak hemeltergende toestanden voor doen. Welke lan den dat zijn vertel ik niet want Jwe moeten zaken met ze doen." [Voor zover mogelijk en afhanke lijk van de wensen van de Neder- Jlanders die in het buitenland Igevangen zitten wordt via de lambassades of consulaten 'con- Isulaire bijstand' verleend. Toch I hebben veel gevangenen die na I jaren zitten weer vrijgekomen zijn, veel kritiek op de steun van I uit de ambassade in het vreemde I land. „Zoiets is van verschillende fac toren afhankelijk. We hebben met keiharde persoonlijkheden te maken, maar ook met mensen die totaal van de kook zijn. We pro beren de mensen in de gevange- ij nissen regelmatig te bezoeken, maar iemand die duizend kilome- I ter van de ambassade of consul- taat achter de tralies zit, ziet ons natuurlijk minder. Ondanks de inspanningen van onze mensen is er inderdaad veel onbegrip "ij gedetineerde Nederlanders. Ver geet niet dat onze diplomaten ginds meer taken hebben en me beschikken over die sociale hulp diensten die we in onze Neder landse gevangenissen kennen. VERVOLG VAN VOORPAGINA De Russische president Jeltsin zei gisteren dat bij de massale aan vallen op Pjervomajskoje 153 rebellen zijn omgekomen en der tig strijders gevangen zijn geno men. Volgens Jeltsin zijn vieren twintig gijzelaars bij de Russi sche aanval op het Dagestaanse dorpje gedood. „Op een totaal van honderdtwintig gijzelaars is Een Russische officier schopt tegen het lijk van een Tsjets jeense rebel in de straten van Pjervomajskoje. Troepen kam den het kapotgeschoten dorp gisteren uit, op zoek naar over levenden. foto epa een dodental van vierentwintig een minimaal verlies," zei hij op de persconferentie. Ook verloren zevenentwintig Russische solda ten het leven. Bijna de helft van de naar schat ting driehonderd Tsjetsjeense rebellen, die in het Dagestaanse dorp vier dagen lang werden bestookt, is erin geslaagd te ont komen, met medeneming van zevenendertig gijzelaars. Russi sche functionarissen gaven giste ren toe dat met name in de nacht van woensdag op donderdag een aantal Tsjetsjenen door de Russi sche linies is geglipt. Waarschijn lijk zijn de ontsnapte rebellen inmiddels terug in Tsjetsjenië. Ook de leider van het Tsjetsjeen se commando, Salman Radoejev, slaagde er in te ontkomen. Hij zou zijn ontsnapt kort voordat Pjervomajskoje in handen van Russische troepen viel. Volgens het Azerbeidzjaanse persbureau Toeran is de rebellen leider donderdagavond op een plaatselijk tv-station in Tsjetsje nië verschenen. Radoejev zou met de Russen willen onderhandelen over de vrijlating van zevenen dertig Russische soldaten die hij nog in handen heeft, zo meldde Toeran op gezag van het Tsjets jeense 'ministerie van Informatie' van de onafhankelijkheidsstrij ders. I Van onze redactie buitenland I Boston - In Bosnië-Herzegowina zijn nog eens twee massagra- I ren ontdekt, elk groot genoeg voor honderden lijken. I Dit heeft de Amerikaanse krant I Christian Science Monitor giste- Iren gemeld. Menselijke botten overal en de lucht was van rottend vlees op de "in Glogova, op een paar I kilometer ten noordwesten van Srebrenica, aldus de krant. De r van de Monitor I schreef" dat hij en drie andere I wsterse verslaggevers over ruige I bergpaden zijn getrokken om I gewapende controleposten van l ie Bosnische Serviërs te omzei- llen. I Een met kogels doorzeefde 1 opslagplaats werd gevonden vlak I iij een graf, waar volgens een I overlevende honderden moslims I begraven zijn die daar op 13 juli I door Bosnische Serviërs waren 1 afgeslacht. I Glogova is een gehucht waar I moslims woonden en dat de Bos- lathe Serviërs in mei 1992 I 'etnisch schoonmaakten' nadat it 'veilige gebied' van de Ver- Ie Naties hadden veroverd. [Sindsdien hebben Amerikaanse l vliegtuigen en satellieten hopen 11® behandelde grond gefoto- JBferd. I Onderzoekers in Bosnië hadden i «Misdag gezegd dat ze zes mas- I agraven hadden gevonden, allé- kaal binnen vijftien kilometer Sanski Most in het noorden I van Bosnië. Ze bevatten vermoe- I slijk de lijken van ongeveer 240 I slachtoffers van etnische zuive- door de Bosnische Serviërs I in 1992. I Sevilla (dpa) - De Spaanse stad I Sevilla is opgeschrikt door een I omvangrijke affaire van ontucht I Bet minderjarige jongens. In het I schandaal zijn een kinderrechter, I talrijke sterren uit de showbusi- I ws en kopstukken uit politiek I ffl journalistiek verwikkeld. I Het gaat om jongens tussen de iWrtien en zeventien jaar uit I Spanje, maar ook uit Noord- I Afrika en Uganda. Voor hun I wisten kregen zij 65 tot 195 Ipden, verslaafden ontvingen I tv- |®i tie prostitutie zijn ontelbare I wende Spaanse persoonlijkhe- 1® betrokken, verklaarde de rwiddels 18-jarige Eduardo op I® Spaanse radio. Hij noemde echter geen namen. I Btitie kwam de ontuchtaffaire |nim een jaar geleden op het 'or na een aanklacht van een ®r van een minderjarige jon- »i meldt de krant El Pais. De voormalige oorlogspartijen in Bosnië zijn gisteren begonnen met de ruil van de laatste negen honderd geregistreerde krijgsge vangenen. Op de valreep lijken moslims, Serviërs en Kroaten daarmee uitvoering te geven aan het vredesakkoord van Dayton, waarin een uitwisseling van alle gevangenen vóór middernacht was vastgelegd. De uitwisseling kon beginnen toen de Bosnische regering een eerste groep Serviërs liet gaan. De gevangenenruil was tot giste ren herhaaldelijk mislukt. In tegenstelling tot de afspraken in het akkoord van Dayton stelde de Bosnische moslim-regering een voorwaarde voor de vrijlating van zijn gevangenen. De moslims wilden onder bescherming van de internatio nale Ifor-vredesmacht informatie kunnen vergaren over het lot van 24.000 vermisten. Sarajevo uitte gisteren de verwachting dat op de eis binnenkort een acceptabele reactie volgt. Waarnemers ver moeden dat de Amerikaanse onderhandelaar Richard Hol brooke tijdens zijn bezoek aan Sarajevo donderdag de regering tot bijdraaien bewoog, rp r, >S9W9gï99rn lerugtocht Behalve de gevangenenruil bepaalt het Dayton-akoord ook de terugtrekking vóór midder nacht van alle troepen langs de duizend kilometer frontlijn in Bosnië. Navo-waarnemers meld den gisteravond dat alle drie par tijen bezig waren met de terug tocht tot minstens twee kilometer van de linie. De Ifor-vredesmacht begint zaterdag met de inspectie van de zone. Het Joegoslavië-tri bunaal accepteert dat de Ifor- vredesmacht in Bosnië de arres tatie van oorlogsmisdadigers op het tweede plan stelt, en zich concentreert op het scheiden van de strijdende partijen en het her stel van stabiliteit. Richard Gold- stone, de openbare aanklager van het tribunaal, verklaarde dat gisteren na afloop van overleg in Brussel met Navo-voorman Sola- na en de Amerikaanse generaal Joulwan, als hoogste militair bin nen het bondgenootschap opera tioneel verantwoordelijk voor de vredesmissie. „Ifor is geen politiemacht. We kunnen niet verwachten dat medewerking van Ifor ten koste gaat van haar taken en midde len," zei Goldstone. Met deze uitlatingen lijkt de druk op de Navo, die de ruggegraat vormt voor de vredesmacht, om zich meer in te spannen bij de jacht op oorlogsmisdadigers, afgenomen. Van het asielzoekerstehuis in Lübeck rest nog slechts een gebla kerd karkas. foto's reuters Brandweerlieden zijn op zoek naar sporen die duidelijk kunnen maken hoe de brand ontstaan is: door brandstichting of een ande re oorzaak. Door Frans Wijnands Lübeck - Het gierende huilen gaat door merg en been. De menigte in het histori sche raadhuis van Lübeck verstart. Men sen kijken elkaar verschrikt aan. Mohi Makodila huilt. Hoeveel tranen heeft een mens om te kunnen rouwen om het ver lies van vrouw en vijf kinderen? Zes jaar geleden vluchtte hij uit Zaïre. Als heel voorzichtig democraat werd het leven voor hem in het dictatoriale Zaïre een hel. In Duitsland zouden althans zijn kinderen zon der angst kunnen opgroeien. De avond voor de diep-tragische brand in het asielzoekerstehuis in Lübeck was Mohi naar Aken gereisd. Om er samen met familieleden te rouwen om zijn overleden broer. Die zat in het vliegtuig, dat onlangs dood en verderf zaaide op een markt in Kinshassa, toen het daar vlak na de start neerstortte. Op terugweg naar Lübeck kreeg Mohi de onmenselijke onheilstijding: bij de tien brandslachtoffers waren ook zijn vrouw Frangoise en hun vijf kinderen Christine (16), Mia (14), Christelle (6), en zijn zoontjes van vijf en drie jaar, Jean-Daniel en Legrand. Wat uiteindelijk voor hen de poort naar de vrijheid en geluk had moeten worden, werd een vurige dodencel. Op de zolderverdieping, drie hoog in hun krappe onderkomen, was het onmogelijk aan de gretige vlammen te ontko men. Burgemeester Michael Bouteiller heeft deze vrijdagochtend zijn burgers gevraagd naar het raadhuis te komen. Om er, samen met de nabestaanden, te praten over de tragedie; om elkaar te helpen en te steunen. Maar Mohi Mokadila is niet te helpen en al helemaal niet te troosten. Hij zit op de eerste rij in de aula, maar is er niet bij. Hij kan niet tegen de goed bedoelde woorden, het applaus dat aanzwelt als er om een permanent verblijfsrecht voor asielzoekers wordt geroepen. Hij wil weg. Ondersteund door vrienden, landgenoten, verlaat hij huilend de overvolle aula. De mensen wijken verschrikt uiteen. Ze zien een totaal gebroken man voorbij gaan. Het diep-zwarte gezicht kletsnat van de tranen. In de hal van het raadhuis zakken Duitse en buitenlandse schoolgenootjes huilend op de plavuizen vloer. Elkaar vast grijpend in diepe vertwijfeling. Binnen wordt gepraat over hoe het nu verder moet. In Lübeck. Met die angstig geworden asielzoekers. Of de gemeente in ieder geval de kosten van het overbrengen van de lijken naar Zaïre wil betalen? De burgemeester praat over een girorekening voor financiële steun. Een vertegenwoordiger van een Ham- burgse woningstichting biedt vijf huizen aan voor de nu ook dakloos geworden overleven den. Uiterst praktische, maar banaal klinkende zinnen. „Maar ik kan dit verdriet niet alleen dragen. Ik moet steun hebben van uw allen," zegt burgemeester Bouteiller, opnieuw uiterst geëmotioneerd. „Praat niet over een handvol marken, maar geef ze eindelijk het recht op verblijf en op gewoon wonen," roept een vrouw. Een Zaï rees, die namens de nabestaanden het woord doet, vraagt om gewone woningen, geen get to's. „Isoleren van minderheden veroorzaakt dit soort rampen. Tien mensen moesten ster ven omdat ze in zo'n tehuis moesten wonen." Hij laat in het midden of ze slachtoffer zijn geworden van een brandaanslag of van een kortsluiting... De Lübecker officier van justitie Tabarelli zegt dat er niet langer van brandaanslag wordt gesproken, maar neutraal van brand. Drie verdachten die waren aangehouden, zijn vrij gelaten. Gebrek aan bewijs en op grond van overtuigende alibi's. Voor veel inwoners van Lübeck lijkt dat een goed bericht. Na de recente en nog niet vergeten aanslagen op de plaatselijke synagoge bidt en smeekt de bur gerij, dat het dit keer toch geen aanslag mag zijn geweest. r 5 gevestigd. lucht koelt het systeem het water tot ongeveer 8 graden en siaa vervolgens op in een zandlaag v een diepte van 50 tot 85 m Dank zij de isolerende werking van de lagen daaronder en boven gaat er gedurende lang nauwelijks koude verloren. Zomerdag Wanneer op een warme zomerdag koeling nodig is, spreekt de latie het koude water aai- t wordt opnieuw opgepompt. het de koude heeft overged S gaat het vervolgens weer ie is. Bij de vroegere mstau* maakte het Evoluon o0*1/, vet- van grondwater, maar aa dween vervolgens in het no had een negatieve invloed °P grondwaterstand. die6 Pal®stiinse verkiezingen De macht van Arafat blijft ongebroken 'kri, staat nu al vast: Arafat wordt 'president' van een riem welgezinde bestuurs rad. De grote vraag is dan ook of er daadwerkelijk iets §aat veranderen aan de hui- 86 machtsverhoudingen. e Palestijnse verkiezingen eigen uit te lopen op een kari- uur van het democratisch J?,ces- °it keiharde oordeel eifle de Israëlische krant The «wf recent over de wije 'nationale' stembus- »ang van de Palestijnen. u is de rechts-geaarde The salem Post allesbehalve een Ja van Palestijnen en het all» esPrPces> maar het heeft er van l in van dat de strekking iet commentaar juist is. s ar schatting 1,2 miljoen Pale- stmh malten de gang naar de Pakn-US hebben de keuze uit 88 kandidaten voor de taarl j diende autonomie- ten m r die kandidaten zit- feitikaof W6inig gesproken En Ho i van Yasser Arafat, aar heeft Arafat voor een belangrijk deel zelf voor gezorgd. Zo heeft Abu Ammar zelf beschikt wie een plaatsje kreeg op de kieslijst van zijn 'eigen' Fatah-factie - in feite de enige georganiseerde 'partij' die aan de verkiezingen meedoet. Lokale beslissingen over de lijst- samenstelling die Arafat niet kon verteren, draaide hij zonder blikken of blozen terug. Kandidaten werden afgevoerd, of zoals in het Tulkarm-district, door Arafat geparachuteerd. Een voorbeeld: Hakam Balawi, een vertrouweling van Arafat die door het lokale kader in Tul- karm was afgeserveerd, werd door Arafat gewoon weer op de lijst geplaatst. Ach, kun je zeg gen, laat Arafat Fatah naar zijn hand zetten - dan zijn er nog honderden andere, onafhanke lijke kandidaten die straks in de bestuursraad voor daadwerke lijke oppositie kunnen zorgen. Maar bij nadere beschouwing valt ook dat vies tegen. Kritikasters van Arafats vredes politiek hebben gehaast de Pale stijnse Volkspartij gesticht, met eenentwintig kandidaten die in elf van de zestien verkiezings districten meedoen. Een andere oppositionele factie met enige betekenis is de 'Beweging voor de opbouw van democratie' van Haidar Abdel Shafi - de bejaarde, alom respecteerde arts uit Gaza die" furore maakte in de allereerste dagen van het maar later van vreemdde. In Gaza-stad dingen vijf mensen op de lijst-Abdel-Shafi naar een zetel; twaalf andere aanhangers dingen in andere districten mee als onafhankelijke kandidaten. Maar daar heb je het wat de georganiseerde oppositie betreft wel mee gehad. Serieus te nemen tegenkrachten ontbreken, omdat ze besloten de verkiezingen te boycotten (Hamas), of - opnieuw - omdat Arafat daar de hand in heeft gehad. Hij hield de hele Door Fons Elbersen vredesproces, Arafat ver voorbereiding van de verkiezin gen zo kort, en wijzigde de regels zo vaak, dat van partijvorming èn van een adequate campagne geen sprake kon zijn. Per saldo bestaat de bulk van de kandidaten uit 'onafhankelij- ken', eenlingen zonder partij, zonder eenduidig programma en dus zonder dui delijk oppositio neel profiel. Veel onafhankelijke kandidaten ver tegenwoordigen geen politieke lijn, maar - typisch Arabisch - een clan of familie. Het zijn dezelfde stam- en clanleiders die al sinds jaar en dag de gang naar het kantoor van Arafat maken om 'zaken' met hem te doen in de aloude 'voor-wat-hoort-wat'- traditie. Haider Abdel-Shafi verwacht dat dit in wezen feodale systeem niet zal veranderen. Ook al zijn ze straks in de bestuursraad ver tegenwoordigd, 'families blijven Arafats belangstelling zoeken en zullen zich aan hem verplichten', zegt een van de weinige échte onafhankelijke Palestijnen. En een van Arafats eigen familiele den bevestigt: „Alles draait hier om stammen en families, om feo dalisme en cliëntelisme." Al met al kun je derhalve de con clusie trekken dat de Palestijnen vandaag een niet al te opstandi ge bestuursraad zullen kiezen - volgens sommige schattingen zal zeker driekwart van het 'parle ment' bestaan uit loyale volgers van de lijn-Arafat. Voor de auto ritair regerende Abu Ammar zal daarom alles bij het oude blij ven. Toch niet, zeggen optimisten. In de autonomieraad zullen ook verlichte geesten als de advocaat Jonathan Kuttab of de bekende Hanan Ashrawi hun intrek nemen. Die weten wat democra tie inhoudt, en kunnen Arafat serieuze kopzorgen bezorgen. „Ik denk dat na 20 januari veel zal veranderen," aldus Kuttab, kandidaat in het district Jeruza lem. „Arafat heeft zich al moe ten aanpassen, en dat zal hij str aks alleen maar meer moeten doen." Anderen, zoals de invloedrijke Palestijnse weten schapper Sari Nusseibeh, beschouwen de verkiezingen in ieder geval als een stap vooruit. Democratie bouw je op, vindt hij, en dat kost gewoon wat tijd. Maar lang niet iedereen heeft een dergelijke zonnige kijk op de ontluikende Palestijnse demo cratie. Riad Malki, lid van het linkse Volkfront voor de Bevrij ding van Palestina, vreest dat in de autonomieraad de middelma tigheid zal heersen en dat Arafat geen tegenspel hoeft te vrezen. Volgens Malki, die best een gooi naar een zetel had willen doen maar daarvan moest afzien omdat het Volksfront de verkie zingen boycot, trekken enkele werkelijk onafhankelijke gees ten aanvankelijk fris van de lever ten strijde, maar uiteinde lijk zullen ze opbranden. „Ze ontberen de steun van een partij, waardoor ze op den duur niet tegen de druk (van Arafat, red.) opgewassen zijn. Ach, ver zucht hij: „Arabieren worden nu eenmaal geregeerd door tiran nen en accepteren hun lot." Sao Paulo - De Braziliaanse president Fernando Henrique Cardo so gaat na een uitbrander van zijn eigen vrouw het Congres aan sporen om zijn veto ongedaan te maken, dat hij recent uitsprak over een nieuwe wet voor gratis sterilisatie. Diens echtgenote - de antropologe Ruth Cardoso - is overtuigd voorstandster van fami lieplanning. Brazilië's eerste dame spreekt er schande van dat haar man met een simpele pennestreek het belang van de Braziliaanse vrouw heeft getorpedeerd. „Er wordt geregeerd zonder dat aan haar gedacht wordt," zo beet zij manlief in de pers toe. Tot de ergernis van Ruth Cardoso moest zij het presidentiële verbod uit de Staatscourant vernemen. De omstreden wet voorziet erin dat zowel mannen als vrouwen boven de 25 jaar met twee of meer kinderen in het ziekenhuis kosteloos hun eileiders of zaadballen kunnen laten afbinden. Achteraf betreurt president Cardoso zijn beslissing. Hij gaat de 519 Congresleden verzoeken of zij het zullen accepteren als hij zijn veto intrekt. Ankara - De Turkse president Demirel heeft de demissionaire premier Tansu filler belast met de vorming van een nieuwe rege ring. Eerder op de dag gaf de leider van de islamitische Wel vaartspartij, Necmettln Erbakan, zijn formatie-opdracht terug. Erbakan kreeg op 9 januari de opdracht een regering te vormen, nadat de Welvaartspartij als winnaar van de parlementsverkie zingen uit de bus kwam. De twee rechtse partijen, fillers Partij van het Rechte Pad (DYP) en de Moederlandpartij van Mesut Yilmaz, weigerden echter met hem samen te werken. Daarop ging de formatie naar de tweede grootste partij, de DYP. Waarnemers verwachten dat filler en de Moederlandpartij nu gaan proberen een conservatieve coalitie te vormen. Peking - Amnesty International is ernstig bezorgd over het lot van het zesjarige jongetje Gedhun Choekyi Nyima, dat vorig jaar door de Dalai Lama tot elfde Panchen Lama werd aangewezen. De jongen en zijn familie zijn kort na de benoeming in mei 1995 spoorloos verdwenen. De internationale organisatie voor de mensenrechten vreest dat de Chinese autoriteiten het gezin op een onbekende plaats onder huisarrest hebben gesteld. Amnesty roept de Chinese autoriteiten op alle beperkingen in de bewegingsvrijheid van de Panchen Lama en die van zijn ouders op te heffen, zodat zij naar hun dorp kunnen terugkeren. Volgens Amnesty zijn een Tibetaanse abt en meer dan vijftig andere mon niken en leken uit de regio in de Himalaya na de benoeming van de Panchen Lama in hechtenis genomen. De Chinese autoriteiten, die in november zelf met een Panchen Lama naar voren kwamen, hebben voortdurend beweerd dat de jongen in Tibet veilig is. De Panchen Lama is na de Dalai Lama, die in 1959 voor de com munisten naar India vluchtte, de hoogste leider van het Tibetaan se boeddhisme. Door Bob van Huët Londen - Britse klokken blijven een afwijkende tijd aangeven in de Europese Unie. Een kansrijk geacht wetsvoorstel van het Conservatieve Lagerhuislid John Butterfill kwam gisteren ten slotte zeven stemmen te kort om een succesvolle stap te zetten naar de invoering van Centraal Europese Tijd. mie als de nationale gezondheid (minder ongelukken op de weg, minder depressieve zielen) wer den uiteindelijk door weinig col lega's opgepikt. Het wetsvoorstel werd vooral de grond in geboord door Schotse afgevaardigden. Het terugzetten van de klok kon naar hun mening dramatische gevolgen hebben in de Hooglan den waar het 's winters dan pas vanaf tien uur licht zou worden. Het Britse kabinet onthield zich van stemming, op advies van pre mier Major. Hij was vooral bevreesd voor de toekomst van de laatste Schotse zetels in handen van Conservatieven - wier laatste uur overigens lijkt te hebben geslagen. Woordspelingen waren niet van de lucht in Westminster waar de arme Butterfill een 'donkere dag' beleefde en na zijn 'uurtje in de zon' weer moest ondergaan in de 'obscuriteit van de achterste ban ken in het parlement'. Tijdens een persconferentie gaf de teleurgestelde klokkenstormer andere kamerleden de schuld van wat hij zelf 'roof van klaarlichte dag' noemde. Veel collega's waren 'woensdag al vertrokken voor het weekeinde', bromde Butterfill die met dat verwijt weinig vrienden maakte. Zijn doortimmerde en zinnige argumenten dat een uur extra zonlicht veel voordelen zou heb ben voor zowel de Britse econo- Jakarta (ap) - De militaire commandant van Irian Jaya heeft gisteren de Papoea-rebellen die sinds 8 januari nog altijd veer tien gijzelaars, onder wie zes Europeanen, vasthouden gewaar schuwd hun gijzelaars nog dit weekeinde vrij te laten. Als dat niet gebeurt, zei generaal Danudja, zal het leger geweld gebruiken. De rebellen van de Vrij Papoea Beweging hebben eerder gedreigd alle gijzelaars te zullen ombrengen, als het Indo nesische leger tot een aanval op hun schuilplaats overgaat. Woensdag meldde het persbu reau Antara dat de zoekactie naar de gijzelaars was opgeschort naar aanleiding van dat dreige ment. De activisten van de Vrij Papoea Beweging ontvoerden vanuit een afgelegen dorp in de jungle op Irian Jaya zesentwintig personen, onder wie vier Britten, twee Nederlanders, een Duitser en negentien Indonesiërs. De rebel- len strijden voor autonomie voor de in 1963 door Indonesië inge lijfde voormalige Nederlandse kolonie en eisen het vertrek van de Indonesische troepen. De ontvoerde Europeanen zijn medewerkers van het Wereld Natuurfonds en deden op Irian Jaya onderzoek naar de flora en fauna. De Nederlanders zijn Mark van der Wal en Martha Klein, die in verwachting is. Jenin (rtr/dpa/afp) - Israëlische troepen hebben gisteren in Jenin, op de Westelijke Jordaanoever, drie Palestijnen doodge schoten, van wie wordt aangenomen dat zij lid waren van de militante beweging Harnas. Volgens ooggetuigen openden vier soldaten in een jeep het vuur op een auto waarin het drietal zat. Het incident gebeurde op ongeveer vijfhonderd meter afstand van een Israëlische con trolepost buiten de stad. Het Israëlische leger had een andere kijk op de gebeurtenissen. Volgens een zegsman openden de soldaten pas het vuur nadat inzittenden van het voertuig had den geschoten. Daarbij werd een soldaat gewond. Maar mensen die getuige waren van het voorval zeiden dat nie mand uit de wagen had gescho ten. Ook zouden Israëlische mili tairen naar het inmiddels stil staande voertuig zijn toegelopen en opnieuw op de inzittenden hebben gevuurd. De schietpartij leidde tot een uit barsting van woede onder de inwoners van de stad. Honderden mensen gingen de straat op en vernielden verkiezingsposters. Vandaag houden de Palestijnen parlementsverkiezingen. Harnas boycot deze.

de Stem | 1996 | | pagina 7