Weekend Hoe Irak de vrede in Midden-Oosten bracht DE STEM Uit de as van de Golfoorlog, die deze week vijf jaar geleden begon, werd de vrede in het Midden-Oosten geboren. Dat was zeker niet de bedoeling van de Iraakse dictator Saddam Husayn, die gedreigd had half Israël te verbranden. De 'Moeder aller Veldslagen' werd voor Saddam de 'Moeder aller Nederlagen' De Golfoorlog versterkte en bespoedigde een aantal ontwikkelingen die al langer gaande waren Saddam doden had geen prioriteit. Het zou een nog instabieler Midden-Oosten hebben opgeleverd ZATERDAG 20 JANUARI 1996 Door Caspar Cillekens Het was Saddam Husayn die - geheel onbedoeld - de beslissen de stoot gaf tot het vredesproces in het Midden-Oosten. Zonder de door de Iraakse dictator ontketende Golfoorlog was er waarschijnlijk op korte termijn geen vrede gekomen tussen Israël en zijn tegenstanders. Met het verdwijnen van de Sovjet-Unie als grote mogendheid was de weg vrij voor een Pax Americana in het Midden-Oosten. Voor malige Arabische bondgenoten van de Sovjet- Unie, zoals Syrië, zochten toenadering tot de VS. De Golfoorlog werkte als een soort kata lysator: hij versterkte, bespoedigde een aantal ontwikkelingen die al langer gaande waren. Na de 'Moeder aller Nederlagen' van Irak stonden PLO-leider Yasser Arafat en de Jordaanse koning Hus sein volkomen geïso leerd. Zowel Arafat als Hussein - met zijn grote Palestijnse bevolkings groep - waren beiden min of meer tot steun aan Saddam gedwon gen. De man in de straat in Gaza, op de Westoever en Amman beschouwde Saddam nu eenmaal als de enige Arabische leider die het durfde op te nemen tegen Israël. Daar moesten Arafat en Hussein rekening mee houden. De PLO van Yasser Arafat was zo goed als bankroet omdat de rijke Golfstaten en Saudi- Arabië de geldkraan hadden dichtgedraaid. Jordanië leed onder de economische sancties die de Verenigde Naties tegen Irak, de belangrijkste handelspartner van Amman, hadden afgekondigd. De noodzaak om uit het politiek-economische isolement te komen noopte de Palestijnen akkoord te gaan met Oslo-1: geen eigen staat, enkel autonomie. Dat was weliswaar een pijnlijk compromis voor Arafat, maar zowel hij als de Israëli's wisten dat Oslo-1 eigenlijk niets anders was dan de eerste steen voor een (toekomstige) Palestijnse staat. Trendbreuk Voor koning Hussein die al langer streefde naar vrede met Israël, was de afloop van de Golfoorlog de 'trendbreuk' waarop hij had gewacht. Hij had nu de handen vrij om toena dering tot de VS te zoeken, in te haken op het vredesproces en mee te kunnen profiteren van het 'vredesdividend' dat de regering Bush de Arabische bondgenoten in de anti-Saddam- coalitie in het vooruitzicht had gesteld. Ook in Israël leidde de Golfoorlog tot nieuwe inzichten. Samenwerking onder Amerikaanse regie met gematigde Arabische landen tegen 'extremisten' als Irak en Iran zou de veilig heid van de joodse staat ten goede komen. Die strategie kon echter enkel slagen als de angel uit het Midden-Oosten-conflict verwijderd werd: de Palestijnse kwestie. Israël moest af van de bezetting van de Gaza-strook en de Westoever. Tot dat inzicht was menige politicus in Israël trouwens al voor de Golfoorlog gekomen. Mede als gevolg van de intifadah, de opstand in de bezette gebieden, wisten de Israeli's dat bezetting van Gaza en de Westoever niet oneindig kon worden volgehouden. De belofte van de VS dat er na de Golfoorlog in een 'nieuw' Midden- Oosten daadwerkelijk een oplossing zou wor den gezocht voor het Israëlisch-Arabisch conflict én het vooruit zicht op 'vredesdivi dend' zorgden ervoor dat machtige Arabische landen als Egypte en Syrië, die bepaald niet gecharmeerd waren van Saddams ambitie de Arabische superleider te worden, niet uit de anti-Saddamcoalitie wegvielen. De poging van Saddam om de hearts and minds van de Arabieren te winnen door zich op te werpen als de enige Arabische leider die het tegen Israël wilde opnemen, mislukte. De koppeling die Saddam na de bezetting van Koeweit op 2 augustus 1990 legde - oplossing van de Golfcrisis is alleen mogelijk als tegelij kertijd de Palestijnse kwestie wordt opgelost - sloeg behalve onder de Palestijnen vrijwel nergens aan in de Arabische wereld. Nieuwe Nasser Saddam had het zich eind jaren tachtig zo moqi voorgesteld. Na de op punten gewonnen oorlog tegen Iran zou hij de nieuwe Nasser worden in de Arabische wereld. Saddam had echter een groot probleem: geld. Zonder dol lars kon hij zijn grootse bewapeningspro gramma's niet financieren. Irak was failliet na de acht jaar durende oor log (1980-1988) tegen Iran. Voor de oorlog had Irak, het land met de op een na grootste oliereserves ter wereld, nog een tegoed van dertig miljard dollar. Na de kostenverslin- dende oorlog stond het bewind in Baghdad bij het Westen en de rijke Arabische naties, die CNN-verslaggever Peter Arnett. Zijn collega John Holliman: „Het lijkt op een inslag in he: communicatiecentrum. Een half uur eerder had CCN in. Atlanta een interview met ex-minister van defensie Wein berger onderbroken. Desert Storm, de Golf. oorlog, was begonnen. Stealth-bommenwer- pers vielen de Iraakse commando-en com®, nicatiecentrales in Baghdad aan. Het was prime-time in Amerika. Bush keekii het Oval Office naar CNN. 'Precies volgens plan', zei hij tegen zijn advieseurs. De eerste bombardementen waren zo succes vol dat journalisten Powell belden met de vraag of de oorlog soms voorbij was hefort the next commercial break'. De luchtoorlog duurde iets langer: 38 dagen. Doel: superioriteit in de lucht verwervende Iraakse commando-en communicatiecenta uitschakelen, het Koeweitse slagveld ei Zuid-Irak isoleren, de aanvoerlijnen voo: Saddams troepen afsnijden en de gevechts kracht van Saddams frontlijn-troepen tol minder dan de helft terugbrengen. „Onze strategie tegen dit (Iraaks, red.) legerii zeer, zeer simpel," verklaarde Powell. „Eerst gaan we het afsnijden en dan maken we het af." Het scenario van Norman Schwarzkopf, flamboyante Amerikaanse opperbevelhebbe van de geallieerde troepen, dreigde op ds twee echter onderuit gehaald te worden Iraakse Scud-raketten troffen Tel A® Israëlische bommenwerpers waren al op wej naar Baghdad voor een vergeldingsaanval toen ze op aandrang van Washington terugge roepen werden. De VS moesten handelen. Voor alles moest voorkomen worden dat Israël zich in de strijd ging mengen. Dan zou de Arabische anti- Saddam-coalitie uit elkaar spatten. Washington beval Schwarzkopf squadrons vrij te maken voor de jacht op Scud-installa- ties. Schwarzkopf, de eendimensionaal den kende militair, ontplofte bijna: moest bi] 'zijn' luchtmacht soms 'opofferen' voor ds jacht op 'militair onbetekenende' Scuds, Effectiever dan de door Amerika naar Israel gestuurde Patriots, die geen enkele Scud- raket naar beneden wisten te halen, waren ds speciale eenheden van de Britse Special 4i: Service (SAS) die in de Iraakse woe# menige mobiele Scud-lanceerinstallatie onschadelijk maakten. 'Schone' oorlog Wat de westerse televisiekijker te zien kreeg was het beeld van een 'schone', high-tech oor log. Maar zo clean was die niet. In Baghdad werd een schuilbunker gebom bardeerd. Gevolg: honderden Iraakse burgen gedood. Dat de bunker getroffen werd wa: een samenloop van omstandigheden. Omdat de geallieerde luchtmacht de belangrijkste doelen al zeven- of achtmaal had aangevallen (Powell: 'Bombing rubble with million dolli' missiles') werden geleidelijk aan ook minde: belangrijke doelen uitgekozen. Een van die doelen was een bunker, waarin de inlichtin gendiensten ten onrechte een Iraakse com mando-centrale vermoedden. De geallieerde air-superiority beroofde Sao- dam van zijn 'ogen'. Het maakte de gigai'-; sche misleidingsmanoeuvre die SchwarztoP" uitgedokterd had, vijf weken later mogelijk Hoe effectief de luchtmacht ook was gewees- de troepen op de grond moesten het kwarw- afmaken. Het plan van Schwarzkopf vooraf in een frontale aanval van Arabische troepe en mariniers dwars door de Iraakse versper ringen langs de grens met Koeweit. Am®' kaanse, Britse en Franse eenheden verpis'' sten zich massaal richting westen. De Irakis werden volledig verrast toen deze troep' richting Eufraat optrokken en vanuit w westen de Iraakse troepen in Koeweit ine' tang namen. De tegenstand op weg naar 1 Eufraat was zo gering dat de geallieerden\o- gens Schwarzkopf gemakkelijk had kunne- doorstoten naar Baghdad. De grondoorlog begon op zondag 24 felorua In vier dagen was het Iraakse leger verple rend verslagen. De Republikeinse Garde, de elite-troepen v Saddam, wisten voor een deel echter te o snappen aan de geallieerde mokerslagen- Koerden in het noorden en de shi'iten in zuiden, die aangemoedigd door het Wes'te opstand kwamen tegen Saddam, werden de Republikeinse Garde afgeslacht. De vraag werd toen ook al vaak g® waarom hebben de geallieerden Saddam afgemaakt? j( Omdat het niet tot de prioriteiten bel» Doel van resolutie 687 was de bevrijaWS Koeweit, niet de verdrijving van Safl Met name de VS vreesden dat een Irak z°- Saddam uiteen zou vallen en de Pr°ol_n0j worden van bijvoorbeeld Turkije ot erger - het fundamentalistische Iran. He een nog instabieler Midden-Oosten ops verd hebben. Wat de westerse televisiekijker te zien kreeg van de Golfoorlog, was het beeld van een 'schone', high-tech oorlog. Maar zo clean was die niet. foto epa Saddam in zijn strijd tegen het ayatollah bewind in Teheran aangemoedigd en finan cieel ondersteund hadden, voor zeventig mil jard dollar in het krijt. De westerse landen wilden tenminste de rente zien van de veertig miljard dollar die ze Irak geleend hebben. De Arabische crediteuren, met name de Saudi's en Koeweiti's, weigerden hun leningen ter waarde van veertig miljard dollar aan Irak kwijt te schelden. Tot overmaat van ramp bleven de inkomsten van Irak ver beneden de verwachtingen als gevolg van de dalende olieprijzen. De dalende olieprijzen waren het gevolg van het opschroeven van de olieproductie door Koe weit en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). Verhoging van de olieprijzen moest soelaas bieden voor Iraks problemen, zo vond Sad dam. Koeweit en de VAE gaven echter niet thuis. Ze wilden voorkomen dat hun afnemers alternatieve energiebronnen gingen zoeken. Het olierijke vorstendom Koeweit was Sad dam al langer een doorn in het oog. Irak was in een grensconflict verwikkeld met de Koe weiti's. Inzet: twee eilanden voor de kust van Koeweit, die Saddam wilde 'huren' van de emir, en het beheer over een groot olieveld. Eind mei 1990 op een Arabische topconferen tie in Baghdad, waar hij zich als Arabische superleider wilde presenteren, haalde Sad dam ongemeen fel uit naar Koeweit: het vor stendom voerde een economische oorlog tegen Irak. 'Goede richting' Ondanks Saddams agressieve taal, ondanks zijn uitspraak in april dat hij over binaire chemische wapens beschikte en zonodig half Israël in de as zou leggen, reageerde Washing ton optimistisch. Onderminister van buiten landse zaken Kelly na de top in Baghdad: „Saddam neemt bescheiden stappen in de goede richting." Het moet Saddam gesterkt hebben in zijn opvatting dat hij nog altijd kon rekenep op de sympathie van de VS. Hadden de Amerikanen hem in de oorlog tegen Iran niet altijd gesteund? Enkel in Israël groeide de bezorgdheid. De Israëli's wisten dat met Saddam niet te spot ten viel. Hadden ze niet al in 1981 uit voor zorg een nucleaire installatie in de buurt van Baghdad verwoest? 'Experts geloven niet dat Irak Koeweit bin nenvalt'. Zo luidden de koppen in Europese kranten op 25 juli 1990, een dag nadat twee Iraakse divisies stelling hadden betrokken aan de grens met Koeweit. Saddam had die dag een ontmoeting met April Glaspie, de Amerikaanse ambassadeur, in Baghdad. De Iraakse dictator vertelde dat er een ontmoeting in Saudi-Arabië was gere geld tussen de Koeweitse premier en een Iraakse vertegenwoordiger. „Als we niet staat zijn een oplossing te vinden, dan is het natuurlijk dat Irak niet de dood accepteert", zei Saddam tegen Glaspie. De Amerikaanse diplomate stelde hem gerust: „We hebben geen mening over inter-Arabische conflicten zoals uw grensonenigheid met Koeweit." 'Washington' dacht nog altijd de de Iraakse tanks aan de grens bedoeld waren om Koe weit te intimideren en tot concessies te dwin gen. Toen eind juli in het Saudische Jeddah de Koeweiti's en Irakezen vruchteloos overleg voerden, stonden aan de grens met Koeweit al 100.000 zwaar bewapende Iraakse soldaten en driehonderd tanks. Op 2 augustus om 3.10 uur plaatselijke tijd stroomden Iraakse troe pen Koeweit binnen. Verwarring In Amerikaanse rege ringskringen heerste aanvankelijk verwar ring. In tegenstelling tot het beeld dat in najaar 1990 gecreeërd werd - een standvastig Ameri ka dat niet in de voor oorlogse Europese fout van appeasement zou vervallen - was de meerderheid in het Wit te Huis van mening dat de VS wel konden leven met de invasie. Dat blijkt uit de recentelijk uitgezonden BBC- documentaire The Gulf War. Bush aarzelde. Het was de Britse ex-premier Margaret Thatcher die de Amerikaanse presi dent een paar dagen na de Iraakse invasie in Aspen (Colorado) op het hart bond de agressie van Saddam niet ongestraft te laten. Op 8 augustus kondigde Bush aan troepen te sturen naar Saudi-Arabië. Het was het begin van de operatie Desert Shield, de bescher ming van het olierijke Saudi-Arabië tegen een mogelijke Iraakse invasie. Saddam Husayn was verrast: hij ging ervan uit dat de conservatieve Saudi's nooit vreemde troepen op hun grondgebied zouden dulden. De discussies in de westerse wereld barstten dat najaar los. Tegenstanders van militaire actie tegen Irak, met name de vredesbewegin gen, stelden dat het Westen alleen ingreep om de olietoevoer veilig te stellen. In de publieke opinie dolven ze echter het onderspit. Het gaat niet alleen om de olie, zo betoogden de westerse regeringsleiders. Saddam, zo beleer de Thatcher Bush in Aspen, is een nucleaire Hitler, die gestopt moet worden. Bush werd niet moe het de komende maanden te herha len. Olie Natuurlijk ging het wel om de olie. In de BBC-documentaire geeft Brent Scowcroft, de veiligheidsadviseur van president Bush, dat volmondig toe. Met de bezetting van Koeweit controleerde Irak eenvijfde van de wereld- olie-produktie. Als de Iraki's ook nog de Saudische olievelden zouden bezetten, zou den ze tweevijfde van de olieproduktie in handen hebben. Dat zou pas echt een bedrei ging worden voor the American way of life. De Verenigde Naties kondigden op 6 augustus een handelsembargo tegen Irak af. Colin Powell, de chef-staf van het Amerikaanse leger, wilde aanvanke lijk de sancties twee jaar de kans geven voordat hij het tijdstip gekomen achtte om militair in te grijpen. Bush, de 'fletse slapja nus' (Newsweek, november 1987), aarzel de lang om ten oorlog te trekken. Eerst moesten alle diplomatieke druk middelen worden geprobeerd. Dat was de concessie die Sovjet president Gorbatsjov had losgepeuterd van de Amerikaanse president. Op 29 november nam de Veiligheidsraad resolutie 678 aan die het gebruik van geweld goedkeurde als Irak zich niet uiterlijk 15 januari om middernacht uit Koeweit had teruggetrokken. Een dag later stelde Bush een directe dialoog met Irak voor. Het kwam er vooralsnog niet van. Toen het overleg op 9/ januari eindelijk plaatsvond in Genève was het al te laat. Tareq Aziz, de Iraakse minister van buitenlandse zaken, en zijn Amerikaanse collega James Baker kwamen geen stap dichter bij een oplossing. Drie dagen later keurde het Ameri kaanse Congres het inzetten van troepen in een oorlog tegen Irak goed. Holy cow! Donderdagochtend 17 januari 1991, 03.00 plaatselijke tijd Baghdad. „Er komt weer een aanval. Holy cow! Je kunt de bommen op het centrum van de stad horen vallen," riep

de Stem | 1996 | | pagina 40