Baas justitie haalt uit naar politie 4Huishouden is bron van infecties iVan mij hoeft-ie niet naar )e^re|Fd Bezoek tandarts en pilgebruik daalt bij fondsverzekerden Thuisfront-dag in Ossendrechtse kazerne Beslag schuldeisers op apotheker terecht Vliegtiiig verongelukt, twee inzittenden dood MS <y v? Islamieten starten offensief tegen aantijgingen drugs 'Ministerie bagatelliseert actie illegalen in Tilburg'' BINNENLAND A3 Docters: Werk deugt niet Burgemeesters tegen politie per provincie Alleen jongens drinken minder IjANUARI 1996 A2.1 DE STEM ZATERDAG 20 JANUARI 1996 -Brittannië en Ierland- lenvelden en met name in Tid eerst nog af en toe Van het oosten uit gelei- meer zon, maar in oost- jtland later een kleine kans fcn sneeuwbui. Veel wind J uit zuidoost, later draai- I naar oost of noordoost Jig van temperatuur; zon- imaxima van +2 graden in T-Ehgeland tot 9 in Ierland, ië en Luxemburg: Perio- net zon en droog. Geleide neer wind, uit het oosten, louder met overdag enkele |en vorst. rd- en Midden-Frankrijk- et oosten zonnige perioden' Ir het westen toe meer wol- Velden en vooral in Bretag- fcn de Vendee kans op wat ën. Middagtemperatuur uit lopend van iets boven het jjspunt in de omgeving van ncy tot 8 graden in de buurt I Nantes. id-Frankrijk: Zonnige Roden maar geleidelijk meer ïkenvelden en vooral in het doosten later kans op regen, Ide Franse Alpen mogelijk leuw. Middagtemperatuur f eveer 9 graden, in het uiter- zuiden hier en daar wat rmer. rtugal: Wisselvallig weer van tijd tot tijd regen- en veersbuien. Middagtempe- luur langs de kusten onge- Ir 11 graden; in het binnen- fid lagere maxima. ^anje: Tamelijk bewolkt en tijd tot tijd buiige regen, in t zuidoosten en noordwesten Isschien ook onweer. Mid- Igtemperatuur aan de Costa's heenlopend van 9 graden ngs de Golf van Biskaje tot 16 I de omgeving van Almeria; in It binnenland aanmerkelijk ouder. alië: Perioden met zon maar feleidelijk meer bewolking en poral in het zuiden kans op en bui of wat regen. In de ovlakte eerst nog kans op list. Middagtemperatuur uit- pnlopend van ongeveer 4 gra- en in het noorden tot 15 op licilië. Griekenland en Kreta: In het osten nog zonnige perioden haar van het westen uit toene- Jiende bewolking, gevolgd loor buien, ook met onweer, flaxima van ongeveer 6 graden het noordoosten tot 14 in het uidwesten. j)uitsland: Naast wolkenvel den ook zonnige perioden. Vrij- vel overal droog. Koud met een fctevige oostenwind en overdag lichte, later in het oosten mati ge, vorst. Zwitserland: Periodën'met zon naar in het zuiden ook wol- kenvelden.-Op de meeste plaat- pen droog. In de dalen van de noordelijke kantons maxima net iets onder het vriespunt; in Ihet zuiden maxima rond +4 Igraden. jOostenrijk: Perioden met zon, [maar in het zuiden en oosten ook wolkenvelden. Vrijwel [overal droog. Overdag op de meeste plaatsen lichte vorst. Anagram: halt-halte-chalet land-dalen-handel acht-nacht-achten doen-ronde-rondje ding-danig-lading Deen-deern-einder duit-Duits-studie fort-troef-trofee rest-ester-oester LEST0N neen-nemen-noemen chaklcj Wageningen (anp) - De schoonmaakmethoden in het huishouden zijn nog steeds eerder gebaseerd op traditie dan op wetenschappelijke kennis. Daardoor is het gemiddelde particuliere huishouden een bron van infectiehaarden. De overheid zou hier met gerichte voor lichtingscampagnes iets aan moeten doen. Dat stelt prof .dr. J. Oosterom, die gisteren een bijzondere leerstoel huishoudelijke hygiëne aan de Landbouwuniversiteit in Wage ningen heeft aanvaard. Volgens Oosterom vertrouwen Nederlan ders te veel op technische voor zieningen die in het huishouden bijvoorbeeld voedsel, drank en uitwerpselen strikt gescheiden houden. „Maar er hoeft maar een ramp te gebeuren waardoor die voorzieningen onklaar raken, en ziekten als cholera en dysenterie zijn in een oogwenk weer terug," aldus de Wageningse hoogleraar. Oosterom noemt als voorbeeld de koelkast, die voedsel beschermt tegen een groot aantal schadelij ke bacteriën en schimmels. De koelkast is echter ook een aan trekkelijke omgeving voor de koude-minnende listeriabacterie, die infecties met dodelijke afloop kan veroorzaken. De legionella- bacterie nestelt zich juist graag in warmwatervoorzieningen en luchtbevochtigers. Oosterom ver oordeelt fabrikanten van huis houdelijke apparaten en -voor zieningen. Die maken volgens de hoogleraar voorwerpen met 'rare randjes en lastige hoeken', die nauwelijks afdoende schoon te maken zijn. Het gevolg is een broeinest van schimmels, stof en bacteriën. Bovendien verbaast de hoogleraar zich over de Neder landse gewoonte om bij mooi weer massaal voedsel op straat klaar te maken tijdens brade rieën en barbecues. „Zonder stromend water, koelfa- ciliteiten, toiletvoorzieningen en diploma's. Met als gevolg een for se piek in het aantal campylobac- ter-infecties gedurende de zomermaanden." Oosterom vindt uitgebreide voorlichtingscam pagnes vooral nodig met het oog op de vergrijzing van de bevol king. Volgens de hoogleraar groeit de groep mensen die snel vatbaar is voor infecties zeer hard. Dat komt ook door de medische wetenschap, die zwakke mensen steeds langer in leven kan hou den. Aandacht voor alledaagse hygiëne is broodnodig, stelt Oos terom, waarbij ook de persoonlij ke verzorging aandacht verdient. „Een mens lijkt namelijk zelf een tropisch oerwoud, zo groot is de soortenrijkdom aan micro-orga nismen die mensen bij zich dra gen." Van onze Haagse redactie Amsterdam - De politie doet op een aantal belangrijke terrei nen haar werk niet goed. Zij zet niet haar beste mensen in voor grote recherche-onderzoeken, bij het oplossen van criminele zaken ontbreekt veelal een daderanalyse en de korpschefs bagatelliseren de rol van de politie in de opsporingsmethoden die de commissie-Van Traa heeft blootgelegd. Deze kritiek komt van de voorzit ter van het college van procu reurs-generaal Docters van Leeuwen. Op een congres in Amsterdam over de politie-reor- ganisatie kraakte hij gisteren harde noten over het werk van de politie. Zo zegt hij dat de leiding die de politie geeft aan grote recherche onderzoeken, niet deugt. De poli tie zet daarvoor inspecteurs in, terwijl de moeilijkheidsgraad van dit soort onderzoek hogere functionarissen vereist. Een inspecteur is geen gesprekspart ner voor de officier van justitie die vanuit justitie de zaak leidt. Blazoen Verder speelt volgens Docters van Leeuwen bij het opsporen van criminaliteit informatie over daders een te geringe rol. „Voor de hand liggende vragen als 'wie njn het, waar zitten zij, waar touden zij zich mee bezig en hoe kunnen wij met ons politiebeleid Amsterdam (anp) - De politie korpsbeheerders (burgemeesters) zien niets in een provinciale poli tie. Zij verwerpen de plannen van minister Dijkstal van Binnen landse Zaken om de politie opnieuw te reorganiseren. Eerder al noemden de politiebonden het voornemen van de minister rampzalig. „Provinciale politie maakt de structuur aanmerkelijk ingewik kelder en de democratische con trole chaotischer," betoogde voorzitter D'Hondt van het Korpsbeheerdersberaad gisteren tijdens een congres in Amster dam. Volgens de burgemeester van Nijmegen hebben, ondanks alle negatieve beeldvorming, de afge lopen twee jaar bij de politie dui zend bloempjes voorzichtig de kopjes boven het maaiveld gesto ken. D'Hondt: „Er is geen reden om daar met de klepelmaaier van provinciale politie overheen te gaan en weer een dooie akker wer te houden." „We hebben behoefte aan rust in de tent," zei ook de Utrechtse burgemeester Opstelten. daar iets aan doen' worden te weinig gesteld. We moeten de dader weer in beeld krijgen." Tenslotte heeft Docters van Leeuwen zich 'gestoord' aan de nieuwjaarstoespraken van een aantal korpsbeheerders en - chefs. „In een poging het blazoen van de politie op te poetsen, was de kern van hun betoog dat slechts één procent van de poli tiemensen in Nederland zich bezighield met de zaken die in de parlementaire enquête aan het licht kwamen." Volgens Docters van Leeuwen is dit een 'onzinnige redenering'. „Het gaat immers niet om de aantallen betrokken politie- en justitiemensen, maar om de aard en ernst van de zaak. Het is opmerkelijk dat Docters van Leeuwen als ambtenaar van Justitie zo veel kritiek heeft op de politie. Het zijn immers de minis teries van Justitie en Binnen landse Zaken samen, die in een vaak delicaat evenwicht de poli tie leiden. CDA-kamerlid Van dgr Heijjien noerqt het daarom 'niet handig' om iifde 'zware tij den' die voor politie en justitie aanbreken als het rapport van de parlementaire enquêtecommissie verschijnt, nu al de politie de zwarte piet toe te schuiven. „Bovendien: Docters van Leeu wen moet niet denken dat hij als een soort bovenmeester van Nederland andere ambtenaren kan corrigeren," aldus Van der Heijden. Niet verstandig Andere reacties op de toespraak van de procureur-generaal zijn milder. „Ik vind niet dat er spra ke is van een zwarte-pietenspel," zegt PvdA-kamerlid Van Heemst. „Hij zegt uiteindelijk ook dat de politie-reorganisatie in totaal het werk van de politie gunstig beïn vloed heeft. Bovendien steekt Docters van Leeuwen ook de hand in eigen boezem. Hij erkent dat er bij het openbaar ministerie ook nog veel moet gebeuren." Ook de Utrechtse burgemeester Van Opstel ten stoort zich niet aan de uitspraken van Docters van Leeuwen. Hij noemt diens kritiek op de politie wel wat 'zwaar aangezet', maar voor een deel geeft hij de procureur-gene raal ook gelijk. „Het was ook niet verstandig van die korpschefs en -beheerders om over procenten te praten," aldus Opstelten. STEM-COMMENTAAR OP - A4 ■dsaB jawi 'U*U I 'ueedsiaoj 'jooq ue/\ Baoq 'uaslu «president van de rechtbank in woningen, mr. P. Lampe, oor- wade in kort geding dat het eslag op woningen en aandelen «recht is. De echtgenote van de *enen apotheker had om P effing van het beslag gevraagd. Apotheker Zaunbrechter vertrok "oktober. Hij liet een schuld van eker vijf miljoen achter. Belang- schuMeisers zijn de fiscus 11«5 miljoen), het ziekenfonds aL (met een vordering van «ven ton) en geneesmiddelenfa- ikant Brocacef die ruim een ®U]oen gulden tegoed heeft. „,e^Ura^or in de zaak is ervan ertuigd dat de vrouw samen- P met haar man om hun ver ben veilig te stellen. e curator heeft inmiddels gelegd op de woning van Bosnië-gangers én achterblijvers bekijken wapens tijdens de thuisfront-dag. Door Annemarie Buijk oG .rte^c-1 Ossendrecht - Ze gaan vrijwillig naar Bosnië, ;pf als beroepsmilitair. 130 mili tairen, Siè "de'" afgelopen maanden een opleiding hebben gekregen aan de Koningin Wilhelminakazerne in Ossend recht, vertrekken dinsdag 30 januari naar het voormalige Joegoslavië, het thuis front vaak met grote onzekerheid achter latend. Om een deel van die onzekerheid weg te nemen werd in het Centrum voor Vredesope raties in de Ossendrechtse kazerne gisteren een 'thuisfront-informatiedag' gehouden. Op deze dag worden ouders, vriendinnen, echtge noten en kinderen voorgelicht over de huidige situatie in Bosnië en over instanties waarbij achterblijvers terecht kunnen als ze proble men hebben. Wat later op de dag was er ook tijd voor wat ontspanning toet een demonstratie van 'de' militaire voertuigen, wapens, uitrusting en geneeskundige verzorgingsaspecten. Veel vaders waanden zich weer even in hun eigen diensttijd. De aanwezige ouders waren over het alge meen niet echt blij met de plannen van hun zoon of dochter. „Van mij hoeft-ie niet naar Bosnië. Maar hij is er echt niet vanaf te bren gen," zegt J. Groot over haar zoon. Hij is cén van de vrijwilligers die zich een half jaar lang gaat inzetten om het vredesproces in het voormalig Joegoslavië te begeleiden. En mevrouw Grotendorst is trots op haar zoon, maar alle berichten over nog werkzame mij nen zitten haar niet lekker. „Er blijven altijd risico's aan verbonden. Ik heb al heel wat moeilijke gesprekken gevoerd. Uiteindelijk is het zijn eigen vrije keuze en dat moet ik respecteren," aldus de bezorgde moeder. De militairen hebben zich lang niet allemaal aangemeld uit humanitaire overwegingen. Groningen (anp) - De juridische strijd om de miljoenen van de met de noorderzon vertrokken apotheker W. Zaunbrecher, is gisteren voorlopig in het voordeel van de schuldeisers uitgeval- Lelystad (anp) - Een 38-jarige Amsterdamse vlieginstructeur en een 28-jarige leerlinge uit Nunspeet zijn gisteren met een éénmotorige Tiger bij Dronten verongelukt. Het ging om een lesvliegtuig van de Vliegschool Lelystad, een dochteronderne ming van Martinair. Volgens woordvoerder U. Buis van Martinair hadden beiden vliegers veel ervaring. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De twee vliegers voerden een zogenoemde instrumentenvlucht uit, waarbij mogelijk de leerlinge de stuurknuppel bediende. De Tiger was op de terugweg naar het vliegveld, 'maar wat daarna is gebeurd is voor ons nog een raadsel', zegt Buis. Volgens hem was het toestel pas drie jaar oud en zeer goed onderhou den. Er was tijdens het lessen voldoende zicht. De leerlinge had al 80 vlieguren op haar naam en was in het bezit van een A-l brevet. Ook de instructeur noemt Martinair zeer ervaren. De Rijksluchtvaartdienst gaat de oorzaak van het ongeval onderzoeken. A. A Misschien wist u het niet, maar u hebt in uw huis een allemaal een open haard. Nee, niet zo'n ding om in te stoken, maar een infectiehaard, waarin bacteriën welig kunnen tieren. Dat is althans de mening van prof. dr. J. Oosterom en die man kan het weten, want hij is hoogleraar huishoudelij ke hygiëne. Met die hygiëne is het volgens de professor triest gesteld. We leven weliswaar heel modern en com fortabel, maar alle hedendaagse techniek is nog geen garantie voor properheid. Al die moderne apparaten hebben bijvoorbeeld verve lende randjes, hoekjes, richeltjes, ribbeltjes en andere in- en uitstulpingen die amper schoon te maken zijn en dus stiekem biologische tijdbommen staan te zijn. De professor zegt het niet met zoveel woorden, maar ook het hedendaagse poetsgedrag laat natuurlijk te wensen over. Er zijn er genoeg die met een duizenddingendoekje eerst duizend dingen doen alvorens ze het uitspoelen. Dat is natuurlijk vragen om moeilijkheden. Persoonlijk hanteer ik de stelregel dat ik niet bij men sen eet bij wie het bij binnenkomst niet geurt naar groe ne zeep en lodaline. En ik zeg er ook wat van als mijn hand aan het door de afwasmachine halfgereinigde kopje blijft plakken. Maar ik ben dan ook zeer netjes op mezelf Als ik me was, dan was ik me rein. MERIJN FOTO RUBEN SCHIPPER 'iqHerilijkt me eert enorme uitdaging. Ik heb altijd gezegd dat ik de kans zou grijpen als ik hem kreeg," zegt soldaat J. Groote. Zijn taak in Bösnië is buschauffeur. Gfroote weet niet precies wat hem te wachten staat in het voor malige oorlogsgebied. „Ik laat me maar ver rassen door de omstandigheden. Ik weet dat de situatie nu heel anders is dan in de tijd van de blauwhelmen." Sergeant Liesbeth Rozendaal is beroepsmili tair en is dus aangewezen om naar Bosnië te gaan. „Dan is de keuze niet zo moeilijk meer. Je moet gewoon," aldus Rozendaal. Zij gaat als lid van de geneeskundige compagnie naar het plaatsje Santici. „Mijn vriend legt zich neer bij mijn vertrek. Het is mijn beroep, dit hoort erbij." Rozendaal heeft al wel wat ver halen gehoord van voormalige Bosniëgangers. „Je probeert je zo goed mogelijk voor te berei den. Maar iedereen heeft weer een andere ervaring. Dus je moet gewoon maar gaan en zien wat er gebeurt." Tilburg (anp) - Tien mensen van het Tilburgse actie- en bezinnings centrum De Vuurdoop hebben gisteren voor de ingang van Justitieel Complex Willem II in Tilburg steun betuigd aan acties die gevangen vluchtelingen en illegalen binnen de muren voeren. Volgens de deelnemers aan de demonstratie bagatelliseert het ministerie van Justitie de honger- en werkstakingen die in de gevangenis gaande zijn. De Vuurdoop zegt van bronnen binnen het complex te weten dat tussen zestig en honderd gedetineerden een werkstaking houden. Enkele tientallen gevangenen zouden voedsel weigeren. Een woord voerder van justitie kon niet zeggen om hoeveel mensen het precies gaat. Dat er actie wordt gevoerd in de Tilburgse gevangenis, waar uitgeprocedeerde asielzoekers op hun uitzetting wachten, is volgens de woordvoerder bekend. „Er zijn de laatste tijd geregeld voedsel- weigeringen en werkstakingen." Voorburg (anp) -_Ziekenfopdsverzekerden zijn vorig jaar min der vaak naar de"tahdarts gegaan dan in 1994~Ook het gebruik van de pil daalde. Dit blijkt uit de gezondheidsenquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De restanten van de Tiger van Martinair. FOTO ANP Volgens het CBS zijn mensen minder frequent naar de tan darts gegaan omdat het zieken fonds niet alles meer vergoedt. Tot 1995 moesten ziekenfonds verzekerden twee keer per jaar voor controle naar de tandarts. Vorig jaar was dit teruggebracht tot een keer. Het aantal mensen dat een tandarts bezocht daalde niet. Een mogelijke oorzaak van het dalende pilgebruik noemt onderzoekster J. Geurts van het CBS de plannen van minister Borst (Volksgezondheid) vorig jaar om de pil uit het ziekenf- onspakket te halen. „We denken dat dit de reden is. Zeker weten doen we niet. Het betekent wel dat mensen de berichten in de media niet goed gelezen of begrepen hebben. Want er is nooit sprake geweest om in 1995 al de pil uit het pakket te halen," zegt Geurts. In juni 1995 maakte Borst bekend dat zij afzag van de maatregel. Geurts denkt niet dat de commo tie over zogenoemde lichte con ceptiepillen debet is aan de daling. Afgelopen najaar bleek dat deze pillen een verhoogde kans geven op trombose. „Uit onze cijfers blijkt alleen een daling bij ziekenfondsverzeker den. Je kunt verwachten dat ook particulier verzekerden met de pil zouden stoppen. Dat is niet de vrouw in Utrecht, haar woning in Nieuwe-Pekela en een pakket aandelen van een miljoen gulden. Zaunbrecher heeft vlak voor zijn vertrek zijn apotheken in Oude en Nieuwe Pekela voor bijna zes miljoen gulden verkocht. Dat deed hij toen het ziekenfonds het contract met hem wilde verbre ken omdat hij werd verdacht van fraude met declaraties. Na het betalen van enkele schul den, hield de apotheker 2,5 mil joen gulden over die hij op 2 oktober bij een bank in het Duit se Meppen onderbracht. Nog die zelfde dag werd het geld door zijn echtgenote opgenomen. Sinds dien zijn de miljoenen spoorloos. In het vonnis gaat de rechter ervan uit dat de vrouw de miljoe nen nog steeds heeft. Door Rinze Brandsma Amsterdam - Een landelijke alarmlijn, waarop immigran ten en Nederlanders hun reacties èn meldingen van drugdelicten kunnen doorge ven. Een brief aan de minis ter van Binnenlandse Zaken om te praten over de drug problematiek: samen eventu ele hasjhandel in de mos keeën voorkomen. En een oproep aan alle mos keeën om in de komende vasten maand Ramadan hun deuren open te stellen voor buurtgeno ten en media, 'ongezonde' wan trouwigheid te staken en zo bruggen te slaan. Daarmee wil de Islamitische gemeenschap in ons land reageren tegen de sug gesties van betrokkenheid van moskeeën bij drughandel. Een aantal Marokkaanse en Turkse organisaties heeft de handen ineen geslagen om zich te verzet ten tegen de 'waanzinnige beschuldigingen' in de media. De migrantenverenigingen zijn na een week nog altijd kwaad op de golf van publicaties - begon nen in de Volkskrant van vorige week zaterdag - over sterke betrokkenheid van moskeeën en hun besturen bij grootscheepse handel in hasj en witwassen van druggeld. 'Verrast en woedend', zei voorzitter Mohammed Cha- roti van de Unie van Marok kaanse Moslim-organisaties in Nederland (Ummon). Gisterochtend vond een eerste beraad plaats van islamitische organisaties over de 'criminali sering' van de islam en de mos keeën in ons land. In een zaaltje van het Komité Marokkaanse Arbeiders in Nederland (KMAN) in Amsterdam eisten zestig aan wezige migranten rectificatie van het Volkskrant-artikel te eisen. Zij drongen aan op het organiseren van een panel, waarin de auteur met bewijzen op tafel moet komen. In dat panel zou ook prof. Bovenkerk ter verantwoording moeten wor den geroepen. Deze criminoloog meldde vorig jaar voor de parle mentaire enquêtecommissie- Van Traa dat de betrokkenheid van Turken en Marokkanen in Nederland bij de drughandel 'aanzienlijk' zou zijn. Het KMAN wijst op het jaren lang bestaande, regelmatige contact met de politie. Aanwij zingen voor drughandel in enige moskee zijn daarin nooit ter sprake gekomen. De Binnen landse Veiligheidsdienst zou KMAN -vertegenwoordigers deze week ook verklaard hebben dat de verhalen niet kloppen. Ummon-voorman Charoti noemde de recente aantijgingen 'een aanval op de moskeeën als heilige plek'. Volgens hem zijn de verhalen - van anonieme getuigen - gebaseerd op leugens. „Wij kunnen ons geen hasjhan del binnen de moskeeën permit teren. Bestuurders hebben het heus wel in de gaten als binnen een moskee hasjhandel plaats zou vinden. Wij hebben nooit signalen gekregen dat drughan delaren in moskeebesturen zou den zitten. Imams - voorgangers - maken vaak al problemen bij een winkeltje in of bij de moskee dat groenten wil verkopen." Hij zegde toe dat zijn organisatie zelf 'met alle kracht en midde len' zal optreden als aanwijzin gen binnenkomen van betrok kenheid van moskeeën of hun bestuurders bij drughandel. KMAN-secretaris Amin Mouden erkende dat Marokkanen mee doen aan de hasjhandel, dat veel van de hasj uit Marokko komt en dat in veel jongerencentra drugs verhandeld worden, maar noemt de beschuldigingen 'waanzin'. Hij wijst er op dat 'de drugba ronnen Nederlanders zijn'. Zijn organisatie zegt de hasjhandel al jarenlang te ontmoedigen. Mouden en Nuri Karabulut (vice-voorzitter van de Federatie van Democratische Verenigin gen van Turkse arbeiders in Nederland, DIDF) wezen op het belang van een breed actieplan. Daarin moet de jeugd centraal 'staan: bij de strijd tegen de drughandel gaat het vooral om een maatschappelijk probleem. Jongeren moeten werk kunnen krijgen en op die manier per spectieven. Anders lonkt het snelle geld. De migranten-organisaties waar schuwen voor een verkilling van het klimaat in Nederland. Dat zal leiden tot meer racisme en discriminatie en uiteindelijk gettovorming. het geval," aldus Geurts. Het CBS constateert ook een toename van het gebruik van geneesmiddelen. In 1994 gebruikte 31 procent van de mensen medicijnen, een jaar later was dit opgelopen tot 33 procent. Het gebruik van geneesmiddelen is gemeten door te vragen naar het gebruik in de veertien dagen voorafgaand aan de enquête. Ruim 4,4 miljoen mensen boven de 16 jaar roken, mannen nog steeds vaker dan vrouwen (41 tegen 31 procent). Van de jonge ren tussen de 16 en 25 rookte in 1994 42 procent, in 1995 was dit gedaald tot 37 procent. Het aantal drinkers is vergele ken met 1994 gelijk gebleven. Acht van de tien inwoners van 16 jaar en ouder dringt wel eens alcohol. De Socialistisch Partij is ernstig bezorgd over de gebitten van mensen met een laag inkomen. De partij heeft gisteren kamer vragen aan minister Borst gesteld over de gang naar de tan darts van ziekenfondsverzeker den. Van onze verslaggever Voorburg - Het aantal jon gens tussen de 16 en de 24 jaar dat alcohol drinkt is het afgelopen jaar met zes pro cent verminderd. Meisjes in die leeftijdsgroep drinken nog steeds even veel. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statis tiek CBS gisteren heeft bekendgemaakt. Wilde in 1994 nog 85 procent van de jongens wel eens een pilsje of een ander drankje achterover slaan, in 1995 was dat nog maar 79 procent. Het aantal meisjes dat drinkt is 75 procent. Uit de gegevens van de gezondheidsenquête van het CBS blijkt ook dat het aantal zware drinkers onder de jon geren iets is afgenomen. In plaats van 35 procent in '94 dronk vorig jaar 'slechts' dertig procent van de jon gens op minstens een dag per week zes glazen of meer alcohol. Bij de meisjes bleef het percentage gelijk. Negen procent behoort tot de zware drinkers.

de Stem | 1996 | | pagina 3