DE STEM Verbetering ambulancevervoer Canon Zat ruimte in het drukke Zeeland Honderd vacatures voor ontslagen personeel bij Philips Ternenzen Regels voor handhaven 'groene wetten' in de maak en. Reorganisatie biedt oplossing voor problemen bij Zeeuwse ambulances 'Belastingparadijs' Knokke bedreigd Terneuzenaar De Fouw Stem-lezer van het jaar Analyse RENAULT ERVISOR DSERVICE M/V Verkeerd laden komt chauffeur duur te staan Kerk mist 1800 liter huisbrandolie 'Een beetje een vergissing' Snelheidscontroles >96 X 84 unnen kans n. rijs die roefrit EEN EIGEN MANIER VAN LEVEN Cowrn is UzYdooikt diXflt&jUs OJ&UC. is één van's werelds grootste leveran- hoogwaardige, technologische appara- de kantooromgeving. Canon Benelux zich op de verkoop, distributie en an foto-, video- en kantoorapparatuur, .ur die mensen efficiënt en plezierig laat en. ombinatie van de juiste mensen en rodukten is de basis van ons succes, nvesteert Canon in mensen, ersterking van onze organisatie zoeken Je regio Zuid-Nederland een :n gedegen inwerkperiode gaat u leiding n het Service Team binnen uw regio werkers). Zelf legt en onderhoudt u de met de grotere accounts. U beoordeelt, >egeleidt en stimuleert uw medewerkers :1 commercieel als technisch gebied, iet uw team realiseert u de targets voor /iteit, response-tijden, machine perfor customer performance, deze klantgerichte functie vragen wij ►-opleiding, richting Elektronica of !n U heeft ten minste 5 jaar operationele varing in de IT- of copierbranche. $t heeft u enige ervaring met leiding of projectmanagement. U bent comnier rgiek, flexibel en stressbestendig, creëert te teamgeest en stimuleert medewerkers >eschikt u over goede communicatie ppen en een scherp analytisch vermogen jd ligt tussen de 25 en 35 jaar. on biedt u een aantrekkelijke baan èssionele omgeving. Verder kunt u rek 2en goed salaris en eigentijdse secunda oorwaarden, waaronder een onkost ng en een auto van de zaak. Stern-lezers en -lezeressen kijken week in week uit in de ,Kleintjes"-rubrieken. Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw „kleintje" niet zou worden gelezen. Zeeland Van onze verslaggever geuzen - Er zijn honderd vacatu rs gevonden voor de negentig perso- neeIsleden die bij Philips Terneuzen je laan uit moeten. Ook is een jemiddelingscentrum op de fabriek ingericht voor de medewerkers die hun baan verliezen. Directeur J. van jerSter verwacht dat de komende weken de eerste mensen een andere baan vinden. Dat is gisteren meegedeeld na afloop van het eerste tussentijds gesprek tussen de directie van Philips en de vakbonden. De vacatures in het bemiddelingscentrum komen van de vacaturebank van het arbeidsbureau in Zeeuws-Vlaanderen en via Internet van arbeidsvoorziening in België. Het bemiddelingsbureau BCE is daarnaast bezig met de verzending van brieven naar bedrijven in de sfeer van de groothandel en de elektro-technische industrie in de hoop ook daar Philips- medewerkers die eruit moeten aan de slag te kunnen helpen. Die vacaturewer ving wordt nog uitgebreid naar de secto ren horeca en schoonmaakactiviteiten. Verder helpt Philips de mensen die het bedrijf moeten veriaten met sollicitatie trainingen op weg naar kansen op ander werk. „Concreet is nu het wachten op het eer ste schaap dat over de dam gaat," aldus Van der Ster gistermiddag. „Hoewel er op dit moment nog niemand is die buiten Philips een baan heeft gevonden." Vol gens Van der Ster zijn de meeste vacatu res die de medewerkers krijgen aangebo den te vinden in het gebied dat gevormd wordt door de as Gent/Zelzate/Terneu- zen. Daar ligt ook het zwaartepunt van de woonplaatsen van het personeel dat zijn baan kwijtraakt. De vakbonden toonden zich gisteren tevreden over de inspanningen die Phi- lips zich getroost. „Philips heeft laten blijken zich behoorlijk veel moeite te getroosten om de mensen aan een andere baan te helpen." Van onze verslaggever Middelburg - Het ambu lancevervoer in Zeeland wordt verbeterd. Proble men als spoedritten die te laat bij de patiënt arrive ren, moeten tot het verle den behoren. Daarom komt er één ambulancedienst onder en één ambulance dienst boven de Wester- schelde. Een grote reorga nisatie maakt dat mogelijk. Het provinciebestuur is het daar met de zorgverzekeraars en de Centrale Post Ambulancever voer over eens. Gedeputeerde De Kok (volksgezondheid) deelde dat gisteren in Middelburg mee dij de presentatie van een onder zoeksrapport naar de problemen bij de Zeeuwse ambulances. Instrument Nu waren die problemen al lan ger bekend. Soms komen er tijdsoverschrijdingen bij spoed ritten voor, er is te weinig geld, de bijscholing van het personeel kan beter en de leiding en coör dinatie is in handen van te veel organisaties. Dat leidt tot ver snippering en ondoelmatig wer- ktn en het rapport van gisteren toonde dat ook weer aan. lit onderzoek is ook gehouden on «en oplossing voor het pro- hlm te vinden en die heet: reorganisatie. Nu de knelpunten keihard door onderzoeksbureau KPMG zijn aangetoond, kan gedeputeerde De Kok het rap port als instrument gebruiken op zijn kruistocht naar Den Haag voor meer geld. De Kok heeft dat al eerder gezegd in een vergadering van de Zeeuwse Staten. Moeilijk Ambulancevervoer in Zeeland goed regelen is moeilijker dan in andere delen van het land. De geografische situatie, de uitge strektheid van het land in com binatie met natuurlijke barrières als water, werkt niet in het voor deel. kent u zich in het profiel en sp ireekt elzijdige baan u aan? Dan kunt u ijke sollicitatie met c.v. en pasfoto tri a.s. - richten aan Canon ®ene'UX_,,„ .'vrouw B. Boogaers, Postbus ofddorp. i 1500, 2'30 FASIJRF TO WORK W/IT is'er de sterk wisselende en seizoensafhankelijke bevol- kingsdichtheid, wat in de zomer soms tot capaciteitsproblemen leidt. Daarnaast zijn er geen Academische Centra in Zeeland en tenslotte is een nadeel dat er veel wegen zijn met langzaam landbouw- of druk toeristisch verkeer. Per 1 januari komend jaar moet er een duidelijk plan liggen voor een hele nieuwe organisatie. °,n2e verslaggever uissingen - Een gevaarlijk Seladen vrachtauto is een 52- Wge chauffeur uit Heeswijk- rinther gistermorgen duur tomen te staan. De man wilde zijn truck overvaren van uissingen naar Breskens, I Disar mocht niet aan boord tomen. üf !adin§ bestond uit metalen nstructiewerk, wat volgens de "onsen van de PSD mogelijk S vaar opleverde voor de passa- °tors. De politie escorteerde de an terug naar Vlissingen-Oost, I »»iaifeen dee^van de lading werd |e«. De rest werd herschikt. eontr-ole bleek dat de man dat j ge'd'§ apk-bewijs reed, j tachograaf niet gekeurd van' geen gebruik maakte iw ?e.n. tachograafschijf en dat met in het bezit van een ver- "erevergunning was. Hij kreeg ^ervoor een proces-verbaal, een i?st ^ood de Politie de man cn schikking van 550 gulden gevaar voor afval- a, het tijdens het rij- hat hebben van lading, i ontbreken van een verplicht Ut i gsbord en zichtbare vna PlaaUande achterziide FOTO WIM KOOYMAN Het natuurgebied De Schommeling in Heikant komt bijvoorbeeld in aanmerking voor een betere handhaving van de boswet. Van onze verslaggever Hulst - Er is een samenwerkingsver band in de maak om in Zeeuws- Vlaanderen te komen tot betere handhaving van tal van zogenoemde groene wetten zoals de jachtwet en de boswet. Vertegenwoordigers van de regiopolitie Zeeland, provincie, alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten, de plaatselijke afdelingen van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV) en de drie water schappen in de regio kwamen daartoe deze week bijeen in Hulst. Doel van het samenwerkingsverband is betere controle op de naleving van een breed scala aan groene wetten. Eén daar van is de jachtwet. Sinds de reorganisatie bij de politie en de opheffing van de veld politie is het toezicht op deze wet zien derogen achteruit gegaan. Jagers uit West-Zeeuws-Vlaanderen riepen een jaar geleden al ach en wee over het leegroven van de polders door stropers. Ook uit het oostelijk deel van de streek komen nu in toenemende mate klachten over stroperij. De jagers in Oost-Zeeuws- Vlaanderen zijn bang dat de stroperij ook hier verontrustende vormen aan gaat nemen, aldus P. Prince, secretaris van de Wildbeheereenheid Koewacht en omstre ken. Hij zegt er zeker van te zijn dat het aantal gevallen van stroperij aanzienlijk hoger ligt dan in de tijd dat de veldpolitie nog voor toezicht zorgde. De Zeeuws- Vlaamse politie geeft vandaag de dag voorrang aan bestrijding van drughandel, criminaliteit en verkeer. Voor het jacht- toezicht maakt zij geen menskracht vrij. Voor de Wildbeheereenheden in Oost- Zeeuws-Vlaanderen is dat recent aanlei ding geweest samen met de plaatselijke afdeling van de KNJV de koppen bijeen te steken met de bedoeling een oplossing te vinden voor dat probleem. „We zijn van plan met een aantal jachtopzichters daadwerkelijk iets te gaan doen aan toe zicht," aldus Prince van de Wildbeheer eenheid Koewacht en omstreken. Volgens hem gaan er ook geluiden op bin nen de verschillende jagerseenheden, als het niet anders kan, tijd en menskracht voor het jachttoezicht in te huren bij de politie in het district Zeeuws-Vlaande ren. Van onze verslaggever Oostburg - De politie noemde het gisteren 'een beetje een vergissing'. Waar gaat het om De brandstoftank van de kerk aan het Kerkplein in Oostburg werd vorig jaar uitge graven. Sindsdien is er 1800 liter brandstof kwijt, of beter gezegd gestolen. De kerkvoogdij deed gisteren aangifte. Het Bureau Milieutechniek groef de tank medio november uit.' Foutje, want de kerk beschikte nog niet over een nieuwe kachel. En dus moest de tank opnieuw ingegraven worden. Nadat het ding een dag naast de openbare weg had gelegen, werd het opnieuw ter aarde besteld. Enkele dagen later begon de kachel te haperen. Een monteur kon niets vinden. Letterlijk, want toen de brandstoftank werd gecon troleerd bleek die leeg, terwijl er toch zo'n tweeduizend liter in had gezeten. Nu enkele maanden later het gemiddelde gebruik van de kachel is gemeten, rest slechts één conclusie: de brandstof is gestolen. De kerk zit met een kostenpost van ruim 2500 gulden. Hoe de dieven hun slag hebben geslagen, is niet bekend. Volgens een politiewoordvoerder zal dat ook moeilijk te achterhalen zijn, omdat het twee maanden na dato ondoenlijk is om nog naar spo ren te zoeken. Van onze verslaggever Knokke-Heist - De badplaats Knokke-Heist is zo rijk dat het een van de zeer weinig gemeenten in België is waar de inwoners geen personele belasting hoeven te betalen. Die belasting wordt in België geheven om gemeenten van financiën te voorzien. De Vlaamse begrotingsminister Wiviena Demeester overweegt om elke Vlaming dezelfde gemeentebelasting te laten beta len. Dit centraal geïnde geld zou dan naar rato over alle Vlaamse gemeenten moeten worden ver deeld. De meester vindt dat elke Vla ming hetzelfde moet betalen. Knokke-Heist, met de badplaats Koksijde de enige gemeente waar nul procent wordt geheven, wijst de plannen van de minister af. Als andere gemeenten te weinig geld hebben moet het gewest of de staat maar bijspringen. De gemeentebestuurders vinden de gedachten van de minister een soort straf op hun gevoerde financieel beleid. zaterdag 20 januari 1996 DEEL A. de Fouw uit Terneuzen met het bronzen beeldje voor de Lezer van het Jaar. foto wim kooyman Van onze verslaggever Terneuzen - De moeilijkheidsgraad Ach, die was 'm best wel meegevallen. Alleen voor het antwoord op die ene vraag - toe, zeg eens: die van dat doelpunt in de Euro pacup-finale, juist ja, met welk been Kluivert scoorde - daar had hij wel even zijn moeder voor moeten bellen. Enige honderden inzenders leverde de Lezer van het Jaar prijsvraag dit keer op. Uit het aantal goede oplossingen kwam uiteindelijk dé naam van Terneuzenaar A. de Fouw tevoorschijn. Voor hem gold: voor het eerst insturen en gelijk met de hoofdprijs aan de haal. De Fouw, docent proces-tech niek aan het Regionaal Oplei- dings Centrum (ROC) Wester- sehelde in zijn woonplaats, mag zich sedert gistermiddag dus Lezer van het Jaar noemen. Meer tastbaar is de prijs aan deze titel verbonden: waarde bonnen ter waarde van 150 gulden en - als blijvende herin nering- het bronzen beeldje van de krantelezer, een schep ping van de Brabantse kunste nares Truus Zöllner. Peter Oggel, editiechef Zeeland, overhandigde de prijs. Met de meeste vragen hadden de deelnemers geen problemen, maar bij een paar gingen de meesten toch in de fout. Zo vul den Velen de namen Balladur of Juppé in als antwoord op de vraag wie de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezin gen won. Die eerste ronde werd echter verrassend gewonnen door de socialist Jospin. De vraag over het melkdrin- kende godheid in de Haagse hindoe-tempel leverde even eens veel foute antwoorden op. De meeste inzenders gokten op Shiva, terwijl Ganesj het juiste antwoord was. De Fouw, evenals zijn vrouw oorspronkelijk afkomstig uit Breda maar sedert 1980 al in Terneuzen, trapte niet in deze 'instinkers'. Maar het echtpaar is dan ook doorgewinterd puz zelaar. Beider voorliefde gaat uit naar cryptogrammen, maar een prijsvraag zoals de Lezer van het Jaar schuwen ze niet. Niettemin: de oplossing ver dwijnt meestal na invulling in de prullenbak, dit keer echter nu eens niet. Toch kwam de prijs als een ver rassing. En nu ze dan toch eens met een vertegenwoordiging van 'hun' krant aan tafel zitten, een paar verzoekjes: of de afmeting van het wekelijkse cryptogram wat groter kan en of voortaan behalve dat van Wimbledon ook de speelsche ma's van de andere grand- slamtennistoernooien in de krant kunnen worden opgeno men. De oplossing: la 2a 3c 4b 5b 6b 7a 8b 9b 10c 11c 12b 13a 14a 15c 16a 17a 18c 19b 20b (ADVERTENTIE) VLUCHTELINGEN EN ASIELZOEKERS samenwerkingsverband Hogeschool Eindhoven/ Hogeschool De Horst/ Het Utrechts College organiseert voor de 5e keer: 10-daagse post-HBO cursus 'Werken met asielzoekers'. Cursusplaats Eindhoven, sta rt vrijdag 9 februari INFORMATIE: (040)260 5810 Groede/IJzendijke - De politie hield donderdagmorgen, tussen 11.00 en 12.30 uur, een snelheids controle bij rijksweg N 61. Hier geldt een maximum snelheid van tachtig kilometer per uur. 240 voertuigen passeerden de politie post, 24 bestuurreden te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 117 kilometer per uur. De radar stond dondermiddag geposteerd op de N 61 ter hoogte van IJzen- dijke. De politie controleerde tussen 13.45 en 15.00 uur en 15.45 en 16.30. Van de 376 passanten reden er 69 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 132 kilometer per uur. OVERBEVOLKING is mondiaal het aller ergste milieuprobleem en het provinciebe stuur juicht wanneer uit de jaarlijkse nieuwjaarstelling blijkt dat er weer 1600 nieuwe bewoners van Zeeland zijn bijge komen. Ergens klopt er iets niet. Zeeland kokketeert in binnen- en buiten land met haar ruimte. 'Wie Zeeland zegt, zegt ruimte', schrijft Commissaris van de Koningin W. van Gelder als gastcolumnist in de jongste uitgave van het blad Brabant Business. En tegelijkertijd rukken de woonwijken op, en worden lappen en lappen Zeeuws platteland omgebouwd tot industrievlak- ten, terwijl het buitengebied gevaar loopt ten prooi te vallen aan lintbebouwing of aan alweer een nieuw appartementen park. Is Zeeland zo ruimtelijk? Welnee, het is maar door welke bril je het beziet. Verge leken met de Randstad, Noord-Brabant en het Ruhrgebied: ja. Maar vergeleken bij Frankrijk: zeer zeker niet. Ruimte is dus een buitengewoon betrekkelijk begrip. Voorlopig is de werkelijkheid in Zeeland dat je nergens kunt staan zonder een kerk toren of een hoogspanningmast aan de horizon te zien. Probeer in de zomer de ruimtelijke Zeeuwse stranden te bereiken en je loopt vast in ronkende files om uit eindelijk te belanden in een waanzinnig drukke kuststrook waar je je auto niet kwijt kunt, en je met moeite een wat ruim telijk plekje op het overvolle strand kunt bemachtigen. Als je geluk hebt. Ruimte zat? Waar bijvoorbeeld de commissaris het begrip ruimte aan afmeet, is het feit dat elke Zeeuw gemiddeld 5000 vierkante meter ruimte tot zijn of haar beschikking heeft, terwijl de rest van de Nederlan ders het maar met 2242 vierkante meter moet doen. De commissaris heeft volkomen gelijk. De Zeeuw heeft bijna tweemaal zoveel ruimte. Maar moet je je als Zeeuw spiegelen aan de krankzinnige drukte van de met files en hoogbouw dichtgeslibde Randstad? Zet een Amerikaanse boer uit het midwesten op het Zeeuwse platteland en hij zal spon taan bezwijken aan acute claustrofobie. Ruimte is zo betrekkelijk. Soms lijkt het of er onder de Zeeuwse bestuurders het besef niet leeft dat Neder land behoort tot West-Europa, één van de overbevolkste gebieden met navenante milieuproblemen in de wereld. En dat we het beetje ruimte dat we in dit expansievat nog hebben, verkopen door maar steeds te roepen hoe ruimtelijk het hier nog is. Niet verder kijken dan de provinciegrens of de Randstad in deze, getuigt van kortzichtig heid. AI kun je het een commissaris die uit het stenen mensenvat Amsterdam komt, niet kwalijk nemen dat hij het hier zo lek ker ruimtelijk vindt ademen, op de blauwe wandelroute rond het schone Nisse. Waarom juichen bestuurders dan bij een groeiende bevol- king en kermen ze bij de leegloop van de Door Cees Maas Zeeuws-Vlaamse dor pen? Hier komen we bij de kern: het gaat om de duiten, doodor- dinair om de duiten. De macht van het getal wil dat meer Zeeu wen, meer voorzieningen betekent. Met meer Zeeuwen kan de provincie een rui mere greep in de staatsruif doen. Meer kli nieken, huizen en wegen bouwen, meer monumenten herstellen. Meer welvaart, kortom. Maar minder ruimte. 'Hoera,' roept de burgemeester, 'Mijn dorp is een beetje groter, dus zijn wij, ben ik, een beetje machtiger'. Zo juichen bestuur ders (altijd vol zorg om hun budgetten, die nodig zijn om hun plannen te verwezelij- ken), bij een groeiende bevolking en kreunt het milieu. Voor de stelling van de bestuurders is veel te zeggen. Leegloop van het platteland, geen werk meer voor de jongeren, verpau perde dorpjes: het schrikbeeld van Oost- Groningen is het schrikbeeld van de Zeeuwse bestuurders. Maar het gaat om de duiten, altijd om de duiten. Het welzijn in Zeeland is kennelijk zeer nauw verbonden aan de welvaart, maar ondertussen wordt het wel steeds krapper met al die mensen die de ruimte zoeken. En ruimte is ook welzijn. Het zou daarom van creatief en mondiaal-bewust bestuur getuigen eens van een andere kant over de ruimte te denken. En ruimte te creëren in plaats van het op te slokken. Want wat is belangrijker, een groeiende economie of die 5000 vierkante meter ruimte die iedere Zeeuw nog heeft, conser veren De slogan 'werk, werk, werk' van de Zeeuwse Staten doet het politiek veel beter dan het uitroepen van een pas op de plaats. Maar voor de economie van het genoeg is in Middelburg en in de Zeeuwse gemeentenhuizen de tijd nog lang niet aangebroken. De bestuurders gaan maar lekker door met bouwen en investeren en roepen blij naar elkander hoe ruim het hier nog is. Men bouwt op een van de drukstbevolkte stukjes wereld een feestje als het er weer wat drukker bevolkt op is geworden. Ergens klopt er iets niet.

de Stem | 1996 | | pagina 19