DE STEM de lande bv Vliegende start hockeyers in Barcelona Richard Krajicek vindt nieuwe blessure gevolg van domme pech TNC-FREZER EU geeft UEFA zes weken tijd voor transfersysteem RENAULT ïïcobs Breda Electronics B rOFVERWERKENDE INDUSTRIE Van der Wal door blessure uitgeschakeld 1996 vindingen, 1 veiligheids- kot 50%. Ivan geavan- hoogste tijd EEN EIGEN MANIER VAN LEVEN ftden Gids. JJbJilOj i Is" W Het Landelijk Adviesbureau i commerciële oren Wijk bij i de avonduren en/of weekeinden bn, hypotheken en pensioenen, speelt leeftijd geen rol. j wij ervan uitgaan dat u deze vij u een gegarandeerd salaris en i mogelijkheid op een toekomstige {jwonen op zaterdag 3 februari a.s. Ireda. U dient dan uiterlijk tutebeschrijving kunt u bellen: oordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie JBE op één steenworp afstand gevestigd van woonboulevard Breda Liesbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Sport ZATERDAG 20 JANUARI 1996 DEEL Adres: Lissenveld 1 4941 VK Raamsdonksveer Telefoon: 0162-516000 5SVOOR 5YSTEMEN lande B.V. produceert een reeftf hulpstukken voor leidingsysteme en tuinbouw, industrie, weg- en waterleiding etc. (KIWA). uitbreiding van het Pr°dukt®"e ima zoeken wij voor nmakerij: niveau; ing in deze functie. 70 iderneming (groep) werken ca. t aan een reeks van kwah ten. zoeken u uw schriftelijke solüc'ta ;hten aan bovenstaand adres. Het lijkt erop of het in het voet bal allemaal crescendo gaat. Tal loze spelers kunnen fliereflui- tend en zakkenvullend van dub naar dub wandelen en die clubs Hagen nergens meer echt wakker ,an. Op 22 februari nemen ze im mers een besluit over met welke tv-zender(s) men in zee gaat. Wordt het een 'Strategi sche Alliantie', die hon derd miljoen per jaar voor de tv-voetbalrech- ten betaalt? Komt Arca de in beeld voor tachtig miljoen? Of is er een ge heime buitenlandse gi gant, die het verzamelde bobodom bedwelmt met een duizelingwekkend bedrag? Over een maand weten we meer. Toch dreigen er ook ge- varen. Net nu het lijkt of er bij de meeste clubs verstandige mensen aan bet roer staan, profileert de zeer pretentieuze Ka- rel Aalbers zich of zijn le ven er vanaf hangt. Eer lijk is braaf, ik ken die man niet persoonlijk. Ei genlijk alleen van horen zeggen en van zijn me dia-optredens. Ik moet zelfs elke keer weer even kijken of hij Theo of Ka rei heet. Het is dus Karei. Deze succesvolle zaken man heeft nu al een fiks aantal jaren Vitesse op sleeptouw. Die club beeft geen allure, nau welijks een achterban, maar wel Karei Aalbers. Het armetierige Vitesse ris heel blij met die man. Was hij er niet, dan joeg de club een divi sie lager op periodetitels. Ik gun hem zijn hobby. Haar aan de andere kant is het voetbal me te lief om het gedrag van Aalbers onbeoordeeld te la ta. Hij schreeuwt moord en tand als Ajax en PSV zijn spelers trachten te verleiden nog voor er met hem contact opgenomen is. Hij riep er zelfs alle eredivisie voorzitters, minus Van Praag, Van den Herik en Maeyer, voor bijeen om over zoveel onbe schaamdheid zijn hart te kunnen luchten. Zoiets doet Karei name lijk niet zonder een breed ge hoor. Maar eigenlijk wil hij gewoon bij dat selecte trio horen. In een adem wil hij genoemd worden met Van Praag en co. Mogelijk is het alleen daarom dat hij heel Gelderland een gigantisch sta dion door de strot duwt. Nie mand weet een andere reden, want publiek voor Vitesse is er nu eenmaal niet. Megalomane Karei doet wel meer foute dingen. Zo polste hij ook Ron Spelbos zonder eerst de voorzitter van NAC op de hoogte je stellen. Die arme Spelbos ge loofde de mooie praatjes van de Arnhemmer, met als gevolg dat jjij nu een illusie armer en een half miljoen rijker FC Utrecht voor degradatie probeert te be hoeden. Maar Aalbers is niet te houden. Hij pikte Ferdi Vierklau alvast voor het volgende jaar in ?li pC Utrecht en betoonde zich in ieder geval consequent; hij deed het achter de rug van de voorzitter van FC Utrecht om. ooms verkiest hij de tactiek van het spookpeloton en schakelt hij derden in om zijn prooi te bena deren. Zo liet hij onlangs een be kende van hem bellen naar Jan Wouters met de vraag of de "'er volgend jaar niet de jeugd van FC Utrecht maar die van Vi tesse wilde komen trainen. Jan Wouters lachte eens gemeen en dat een club die zich in een 'uttel aantal maanden zo grof van een kwaliteitstrainer als Ron opelbos ontdoet, in ieder geval nooit op hem hoeft te rekenen, «nde telefoontje. "ad dit land meer Jan Wouter- !!n: jlan was het zo afgelopen met lawaaipapegaaien als Karei Aalbers. Chris van Nijnatten 'Soms zegt het lichaam nee' Door Cas Overzier Melbourne - Richard Krajicek weet het zelf ook niet meer. Altijd maar weer die vervelende blessures. De moed zakt hem zo lang zamerhand in de tennis schoenen. Na zijn opgave in de derde ronde van de Australian Open kan hij zijn tranen amper bedwin gen. „Ik doe er toch echt al les aan mijn lichaam in ba lans te krijgen. Maar dit is op zijn zachtst gezegd bui tengewoon ontmoedigend." Wanneer Krajicek over tennissen praat, fonkelen zijn ogen. Als hij het over zijn lichaam heeft, schie ten de tranen in zijn ogen. Dan heeft de multi-miljonair uit Mon te Carlo het moeilijk. Heel moei lijk. In de zeven jaar dat hij als tennisprofessional door het leven gaat, blijft geen lichamelijk on gemak hem bespaard. Zijn oorlel is zowat het enige waarover hij nog nooit heeft hoeven klagen. Drama Het drama speelt zich dit keer af op het bloedhete showcourt 1. Het scorebord op het kerkhof van Flinders Park toont de feiten: Krajicek wint de eerste set met 6- 4, zijn tegenstander Jean-Philip Fleurian de tweede met 6-3. Na zijn eerste opslagbeurt in het der de deel consulteert Krajicek de fysiotherapeut van de ATP. Er is dan precies een uur en twintig minuten gespeeld. Hij laat de pijnlijke plek in zijn rug, rechtsonder, bekijken en in smeren, De behandeling vergt meer dan de toegestane drie mi nuten en Krajicek krijgt een waarschuwing. Dat interesseert hem allerminst. Die pijn, ais die maar eens weg wil gaan. Dat blijkt ijdele hoop. In de daar opvolgende game houdt Fleurian zijn service en Krajicek kraakt. Het is duidelijk. Zo kan het niet verder. Toch probeert hij het nog even, maar bij 2-2 en 0-30 houdt hij het voor gezien. Volkomen Krajicek wordt behandeld door de fysiotherapeut. Het sorteerde geen effect. ontdaan verdwijnt hij naar de kleedkamer. Fransman Fleurian juicht. Na de zieke Sjeng Schal ken in de openingsronde is Kraji cek zijn tweede Nederlandse te genstander die de strijd voortij dig staakt. Domme pech Krajicek kan wel huilen. Hij hoopt nu maar dat het niet chro nisch is. „Gewoon domme pech," zegt hij met een brok in zijn keel. „Er zijn mensen bij wie het in eens in de rug schiet als ze iets van de grond oprapen. Zoiets is mij nu overkomen. Voorlopig zie ik het als een incident. Het heeft geen zin om daar verder over door te filosoferen. Wat het probleem precies is, weet hij nog niet. Een eerste diagnose wijst op een beknelde zenuw in de rug. „De spieren op die plaats voelen stijf aan. Ik kon onmoge lijk doorspelen. Telkens wanneer ik een beweging maakte met mijn rechtervoet, voelde ik de pijn." Volgens Krajicek is zijn nieuwe probleem geen gevolg van de on dergrond, het rebound-ace, waarop in Melbourne wordt ge speeld. Thomas Muster verstapte zich in zijn (gewonnen) derde ronde-partij en Boris Becker klaagt over een 'plakkerige baan'. Krajicek: „De baan wordt wat plakkerig als het echt warm is. Maar ik heb daar geen pro bleem mee." De in Melbourne aanwezige hap- tonoom Jan Naaktgeboren kan voorlopig weinig uitrichten. Di rect na het terugtrekken van zijn patiënt maakt hij de spieren in de zere rug los. Het verlicht, maar meer ook niet. Aan de vooravond van het eerste Grand-Slam-toer- nooi van het seizoen verrichtte Naaktgeboren nog een klein mi rakel door Krajicek van een euvel aan de bovenarm af te helpen. Machteloos Nu is ook hij machteloos. Voor de partij tegen Fleurian had Kraji- foto reuter eek geen centje pijn. En dan nu dit. Krajicek leert ermee leven. AI valt het niet mee. Elke keer wat anders. Een greep: in 1992 schou derblessure, waardoor hij moet opgeven voor aanvang van zijn halve-finalepartij tegen Courier in de Australian Open. Een tendi nitis aan beide knieën houdt Krajicek in de eerste vier maan den van '94 uit het profcircuit. Na een lange revalidatie-periode knokt hij zich terug. Maar iets dergelijks wil hij niet nog een keer meemaken. „Sinds dat geval met die knieën heb ik gemerkt hoe moeilijk het is met blessures om te gaan," geeft hij in Melbourne grif toe. „Men taal gaat dat behoorlijk aan je knagen." Is zijn lichaam weT geschikt om topsport te bedrijven? Krajicek moet slikken. Hij doet toch dage lijks zijn buik-en rugspieroefe- ningen. Misschien wel meer dan de gemiddelde toptennisser. Wat moet hij nog meer? „Ik heb me er al bij neergelegd dat ik niet meer dan drie toernooien achter elkaar speel. Meestal kan ik dat net aan. Maar soms zegt het lichaam 'nee'." Zoals in de derde ronde tegen Fleurian. Een abrupt einde van een Grand- Slam-avontuur, waarvan Nederlands sterkste tennisser zich zoveel had voorge steld. Melbourne. Australian Open. 11 miljoen gulden. Mannenenkelspel: derde ronde: Fleurian (Fra) - Krajicek (Ned/11) 4- 6 6-3 2-2 Krajicek geeft geblesseerd op, Agassi (VSt/2) - Bryan (VSt) 4-6 6-0 6-2 6-1, Muster (Oos/3) - Kulti (Zwe) 6-4 7-6 6-4, Chang (VSt/5) - Raoux (Fra) 6-2 6-2 7-6, Courier (VSt/8) - Woodbridge (Aus) 6-3 6-7 7-6 3-6 8-6, Björkman (Zwe) - Mar tin (VSt/15) 6-3 3-6 6-3 2-6 6-4, Till- ström (Zwe) - McEnroe (VSt) 1-6 6-4 7-6 6-3, Ondruska (ZAf) - Kucera (Slw) 6-2 4-6 6-3 6-0. Mannendubbelspel: tweede ronde: Eltingh/Haarhuis (Ned/2) - Sin- ner/Winnink (Dui/Ned) 6-3 6-3. Vrouwenenkelspel: derde ronde: Se les (VSt/1) - Halard (Fra) 7-5 6-0, Sanchez-Vicario (Spa/3) - Cacic (VSt) 6-3 6-3, Mary Joe Fernandez (VSt/5) - Arendt (VSt) 6-16-1, Saba- tini (Arg/6) - Kschwendt (Dui) 6-1 6- 2, Majoii (Kro/7) - Fusai (Fra) 6-2 6- 1, Rubin (VSt/13) - Courtois (Bel) 6-0 6-2, Sawamatsu (Jap/15) - Sugiyama (Jap) 6-4 6-0, Appelmans (Bel) - Whitlinger (VSt) 6-3 6-2. Vrouwendubbelspel: tweede ronde: Boogert/Bradtke (Ned/Aus/14) Schwarz/Studenikova (Oos/Slw) 4-0 opgeven Schwarz/Studenikova, Da- hlman/Wood (Fin/GBr) Schultz/Stubbs (Ned/Aus/6) 7-6 6-3, Arendt/Bollegraf (VSt/Ned/4) - Na- gatsuka/Sugiyama (Jap) walk over, Basuki/Vis (Ino/Ned) - Saeki/Yoshi- da (Jap) 6-4 6-2. Programma Nederlanders zaterdag: Mannenenkelspel: Siemerink - Ste ven (NZ1). Vrouwenenkelspel: derde ronde: Schultz - Boogert. Barcelona (anp) - De hock eyers openden het olympisch kwalificatietoernooi in Barce lona met een royale overwin ning. Canada werd vrijdag op het kunstgras van de Real Club de Polo met 5-1 (2-0) verslagen. Veen en Van Wijk scoorden twee keer, aanvoer der Delissen nam de vijfde treffer voor zijn rekening. Veen gaf Nederland na vier mi nuten al de leiding. „Daarna moesten we lang wachten op de 2-0," zei bondscoach Oltmans. „Te lang. De ploeg werd gemak zuchtig. Spelers kwamen afspra ken niet na." Op slag van rust verdubbelde Van Wijk de voor sprong. „Met dat doelpunt was de wedstrijd gelopen," keek Olt mans terug. „Na de rust speelden we beter, de bal ging sneller rond." Van Wijk, bijgenaamd Anton Oogklep, besliste de wed strijd met twee doelpunten, zijn veertiende en vijftiende in 74 in terlands. Het was de tweede keer in zijn loopbaan als international dat hij twee keer scoorde in Oranje. Een basisplaats had hij niet tegen Canada. Na twintig minuten verving hij De Nooijer, die zijn 50e interland speelde. Na 3-0 verliet Van Wijk, die in de voorbereiding een lichte ham string-blessure opliep, weer het veld. „Leuke binnenkomer, die twee doelpunten," gniffelde de Bloemendaler. Voor HGC-er Veen waren twee doelpunten in een interland geen bijzonderheid. Hij stond voor het duel met Canada op 53 in 151 in terlands, Delissen op 89 in 238 interlands. De strafcorner liep niet. Neder land kreeg er negen. De zesde werd via de afschuifvariant op Van Wijk in een doelpunt (3-0) omgezet. De 2-0 was een verleng stuk van een afgeslagen strafcor ner. „We hadden afgesproken dat we de eerste corner zouden af schuiven," aldus Oltmans. „Daarna mocht Van den Honert zelf kiezen." In Barcelona strij den acht landen om de laatste vijf olympische startbewijzen. Naast Nederland en Canada zijn dat België, Maleisië, Spanje, Wit- Rusland, India en Groot-Brittan- nië. Zeven landen (Duitsland, Pa kistan, Argentinië, Zuid-Afrika, Zuid-Korea, Australië en de VS) hebben het ticket voor Atlanta reeds in de broekzak. In de Cata laanse hoofdstad is Nederland torenhoog favoriet voor de eind zege in het kwalificatietoernooi. Die status maakte de ploeg tegen Canada in cijfers waar, in veld spel niet. „De Canadezen stonden met elf man achter de bal," gaf aanvoerder Delissen aan. „Aan vallende intenties hadden ze niet. Door hun stugge mandekking was het lastig spelen." Mooi hockey zal het Nederlands elftal in Barcelona zelden laten zien, vermoedt Delissen. „De andere zeven zullen puur op de verdedi ging spelen tegen ons. Een gelijk spel betekent voor hen een zuiver winstpunt." Canada zette vrijdag de toon. Het land met duizend actieve hock eyers leed de veertiende neder laag tegen Oranje in zeventien duels sinds 1962. De overige drie wedstrijden eindigden in gelijke spelen. De 5-1 was een aanvaard bare uitslag voor de Canadezen. „Ja zeker, 5-1 tegen Holland, niet slecht," zei aanvoerder Burrows. „Let op ons, wij halen Atlanta." De Nederlandse hockeyers ook. „Natuurlijk," zei Delissen. „gaan wij voor het resultaat. Wij willen dit toernooi winnen. Zijn we ge woon verplicht na tweede plaat sen op het WK en EK, maar voor- En dat is vijf. Mare Delissen (in de armen van Teun de Nooijer) kan zijn geluk niet op nadat hij de stand op 5-1 heeft gebracht, foto anp Barcelona (anp) - Voor Rogier van der Wal duur de het olympisch kwalifi catietoernooi in Barcelo na 55 minuten. De hock eyer van Amsterdam viel na twintig minuten in de tweede helft tegen Cana da (5-1) uit met een bles sure aan de linkerduim. In een ziekenhuis bleek hij een scheurtje in het bot te hebben opgelopen. Volgens ploegarts Feen- stra is hij vrijwel zeker voor de rest van het toer nooi uitgeschakeld. „Mis schien kunnen we een soort manchetje aanleg gen, maar dan nog blijft het hoogst pijnlijk." Van der Wal (28) speelde tegen Canada zijn derde inter land. In de twee oefen duels tegen België, een week geleden in Rome, maakte hij zijn debuut. Voor de Belg De Chaffoy was het toernooi ook snel voorbij. Hij brak in de eerste wedstrijd tegen Maleisië (1-2) een scheen been. op staat de kwalificatie. In dat licht is die 5-1 gewoon een lekke re start." Barcelona. Olympisch kwalificatietoer nooi. Mannen. NEDERLAND - CANADA 5-1 (2-0). 4. Veen 1-0, 34. Van Wijk 2-0, 48. Van Wijk 3-0 (sc), 49. Veen 4-0, 61. Delissen 5-0, 66. Short 5-1. Scheidsrechters: Wolter (Dui), Platonov (Rus). Toe schouwers: 250. Strafcorners Neder land: 9; Canada: 3. NEDERLAND: Jansen; Van Pelt, Jazet, Crucq en Klein Gebbink; Brinkman, Delissen en Van der Wal (55. Van Hees- wijk); Veen, Van den Honert en De Nooijer. Vliegende wissels: Van Wijk, Delmee, Westbroek. MALEISIË - BELGIË 2-1 (1-1). 18. Ma- wawi 1-0, 25. Beunen 1-1, 47. Saiful 2- 1. Spanje - Wit-Rusland 3-1 (0-1). 13. Korotsjenko 0-1, 38. Iglesias 1-1 (sb), 43. Escarre 2-1, 67. Arnau 3-1 (sb). INDIA - GROOT-BRITTANNIÉ 3-3 (1- 3) - 4. Sanjeev Kumar 1-0,16. Giles 1-1, 30. Thompson 1-2, 35. Giles 1-3, 54. Mukesh Kumar 2-3, 57. Pillay 3-3. Brussel (anp) - De Europese Commissie geeft de UEFA zes weken de tijd om het transfer systeem en de beperkingen in het aantal buitenlanders bij voetbalclubs af te schaffen. Anders neemt de politiek maatregelen. De Europese voetbalunie liet de ze week in reactie op de uit spraak in de zaak-Bosman weten dat het transfersysteem slechts aanpassing behoeft. Ook was de UEFA van mening dat de buiten- Iandersclausüle gehandhaafd kan blijven, omdat een club die bijvoorbeeld in de Champions League uitkomt, zijn lidstaat ver tegenwoordigt. De UEFA gaat uit van drie buitenlanders en twee 'geassimileerden'. De Britse commissaris Leon Brit- tan antwoordde gisteren in Brus sel op vragen van onder andere de Nederlandse Jessica Larive, lid van de WD. Hij zei dat de UEFA-regels in strijd zijn met het arrest dat op 15 december is uitgesproken in Luxemburg. Het Europese Hof van Justitie scha kelde daarin de voetbalwereld gelijk met de 'normale' burger maatschappij. Voetballers wier verbintenis afloopt, zijn binnen de lidstaten van de Europese Unie vrij te gaan en staan waar ze willen. Ook mag er geen beper king zijn in het aantal buitenlan ders. Brittan: „De UEFA moet het ar rest toepassen en we zullen alle middelen gebruiken die we in huis hebben. Als het arrest zes weken na ontvangst van de brief die nu uitgaat naar de UEFA, nog steeds niet is nageleefd, spreekt de Commissie sancties uit. Daar bij zijn geldboetes mogelijk." De commissaris verwierp ook het argument dat het moeilijk is tij dens het seizoen de regels te ver anderen. Dat moet gewoon ge beuren, vindt hij. De commissie herhaalde nog eens zich niet in te spannen voor de afschaffing van het transfersysteem binnen de lidstaten zelf. „Dat is een interne zaak van de lidstaten," aldus Brittan, die van mening is dat een eventuele herverdeling van fi nanciële middelen (bijvoorbeeld tv-gelden) een zaak is van de sportbonden. Clubs die normali ter veel geld putten uit transfers, kunnen het namelijk moeilijk krijgen, maar dat vindt Brittan geen zaak van Europa. UEFA en FIFPRO, de Europese spelersvakbond, zullen binnen kort met elkaar overleggen over de problematiek.

de Stem | 1996 | | pagina 13