tegenheid Prefab toekomst Zeeuwse bouw til DE STEM Zeeuws-Maand e ren krijgt dorpswandelingen uikenlassers ssers EL/C02 der werk voor personeel militair opleidingscentrum V#.' "JÈk len Justitie vermoedt gesjoemel voor tonnen bij rijschool Terneuzen Aannemers in grensstreek hebben te maken met concurrentie vanuit België Tonny Terneuzenaar krijgt jaar cel en moet schade betalen Eis van anderhalf jaar cel voor verkrachting in Goes DE STEM pw«kgetSlbUrg V6rdWijnt'15 Nog geen uitspraak tegen Heikantenaar voor poging tot moord op zijn vrouw Werkstraf en boete voor steunfraude door echtpaar Probleem met huisvesting stijgt Stichting Jeugdzorg Zeeland tot aan de lippen X articulieren Bwd 18 januari 1996. Don 50. Hm Mol Backx J DtsvtCA va*t 'Poelje. Iwov b.v. scheepsbouw uur 1 jaar stel. 0413-353300 ACATURES Bent u de Netwerk Consultant die Unity Automatisering B.V. zoekt? Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures m ,°P de vlie«basis Man aangehouden voor bedreiging met vuurwapen 396 •53 i [ns, bedankje, jubileum, I, huwelijk, verloving, Ing, prestatie, examen, Vbraham enz. )er kolom 0,65 incl. BTW, rote regel verplicht, to of afbeelding, k 40 mm 26.- incl. BTW. «tarieven op aanvraag, rden niet geretourneerd. [312.313 of geef uw tekst 'pr plaatsing af bij één van Iren. Schriftelijke opgaven litend geaccepteerd, indien s bekend zijn, ook indien uw iling bijgevoegd is. n ons het recht voor teksten pf van redenen te weigeren, ver klachten bereiken over de kst behoudt de uitgever zich Ivoor om de naam van de gever bekend te maken. ^rger gefeliciteerd \lunen in Breda, Jan van Meel in de Braat in Terheyden, Kees Dennis v.d. Corput in Breda. ik en Wendy Rompa, Terheijden. lar het It, toch Tik, bnk liteerd. ya, ka 'H. |46? citeerd A 't is niet te zien, onze Jossie wordt vandaag 6x10. Volgende week 50 jaar. farttMAtuMt 3. 4561 UttUt. 7cl. 0114-320514 Zeeland VRIJDAG 19 JANUARI 1996 DEEL I Van onze verslaggever Terneuzen - Justitie vermoedt ges tel met de administratie bij rij- L,,,! en taxibedrijf Kiebnan in «uzen. De bedrijfsvereniging, belastingdienst en Gemeenschappe lijk Administratie Kantoor (GAK) rijn de afgelopen vijf jaar vermoede lijk voor enkele honderdduizenden gïddens benadeeld. Bij een huiszoeking in het kantoor van het bedrijf aan de Haarmanweg s woens dag de administratie in beslag genomen. De verdenking van fraude kwam vorig jaar maart aan het licht. Een werknemer van Kielman meldde zich ziek bij de Bedrijfsvereniging voor Geestelijke en Maatschappelijke belangen (BVG) en bleek officieel niet in dienst te zijn bij rijschool oh taxibedrijf. Uit onderzoek door de BVG - de dienst voerde onder meer gesprekken met vijf voormalige personeelsleden van Kielman - rees de verdenking van fraude. Werknemers zouden deels zwart worden uitbetaald. Ook waren er aanwijzingen dat Kielman mensen met een uitkering in dienst had. Het doorlichten van de in beslag geno men administratie neemt naar verwach ting enkele weken in beslag. Aan de hand van de uitkomsten neemt het Openbaar Ministerie een beslissing over de strafrechtelijke vervolging. Volgens D. Veuïink, persofficier van jus titie te Middelburg, 'zit het er alleszins in' dat de oud-werknemers die in de gesprekken met de BVG toegaven steun- fraude te hebben gepleegd, worden ver- volgd. „Maar dat zal het onderzoek moe ten uitwijzen." Altijd ben je vlijtig, maar vandaag vieren wij jouw vijftig. Dus vandaag geen j patat. Geen zorg het wordt, druk zat. Jan-kinderen-Xaf, 50 jaar getrouwd Jan en Jo Verburg Hartelijk gefetoteeKi kinderen en kleinkinde Van onze verslaggever jemeuzen De toekomst voor de Zeeuwse aanne- merswereld ligt rond de eeuwwisseling niet meer in je traditionele bouw maar in de fabricage van prefab- elementen. Die kant en kla re bouwprodukten (gevels, bóuwskeletten) zullen met name buiten de provincie bun afzet vinden. De omschakeling van traditionele bouw naar bouwindustrie is vol gens FNV-districtshoofd Jos van der Borg (Bouw- en Houtbond) een van de belangrijkste moge voor de Zeeuwse aan- om de sprong de 21e eeuw te kunnen J. 'Van der Borg, die vandaag op een iledenbijeenkomst in Krabbendij- ke spreekt, gaat er vanuit dat er ,dekomende vijf tot tien jaar nau welijks uitbreiding van de (woning) bouw zal zijn. Er dienen Inch steeds minder nieuwbouw- Djecten aan waardoor het voor aannemers moeilijk zal wor tel hun traditionele rol te blijven lemillen. maners in de grensstreek ebben daarnaast te maken met ige concurrentie vanuit Bel- |f zowel in de traditionele bouw Isskeletbouw. Zelfs in de Rand- 1 is de concurrentie vanuit gië voelbaar. En van de aanleg de WOV moet de Zeeuwse inemerswereld volgens Van j ook al niet te veel ver lachten. „Je moet niet denken lat daar veel Zeeuwse aanne- :ombinaties voor in aanmer- g komen." de komende periode Ruwbouw wordt gepleegd zal lat met name in de Randstad zijn, constateert het districtshoofd. .Daarom is het zaak om nog meer bouwprodukten in de voorfase [fabrieksmatig) industrieel van uit Zeeland en West-Brabant te pitwikkelen en aan te bieden. Op ^die wijze wordt ingespeeld op het nde proces, waarbij het louwen op locatie steeds meer nassemblage zal worden." pt gaat volgens Van der Borg in |lc woningbouw, maar ook in de Inteitsbouw steeds meer de ®top van prefab-werk. Ook bij aovatiewerkzaamheden in de 'oningbouw wordt steeds vaker gebruik gemaakt van gevelele- °-nten- „Logisch, want dat ®gt de minste overlast voor de tattder met zich mee." Van onze verslaggever Terneuzen - Het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaande-1 ren zet nog voor het nieuwe toeristenseizoen zes dorps wandelingen uit in de streek. Ze komen in IJzendijke, Aar denburg, Groede, Sas van Gent, Terneuzen en Hulst. De eerste route is inmiddels gere aliseerd in IJzendijke. Het Mau- ritspad is een bewegwijzerde dorpswandeling langs de ken merkende bezienswaardigheden, waar in de toekomst informatiep anelen bij komen te staan. Volgens Tiny Maenhout van het Toeristisch Bureau Zeeuwsch- Vlaanderen is de animo om deze wandelingen op te zetten onder de verschillende VW's, dorpsra den, ondernemersverenigingen en gemeenten, in Zeeuws-Vlaan deren groot. Vorig jaar zijn in het kader .van het Euregioproject Platteland- stoerisme toeristische routes door de streek voor automobilisten en fietsers uitgegeven. Daarnaast waren er al langer lange afstandsroutes voor fietsers en wandelaars. De historische kernen met hun vaak nog aanwezige kerkepaden lenen zich volgens Maenhout bij uitstek voor een pittoreske dorpswandeling. In het ontbre ken van deze routes wordt nu voorzien met onder meer geld uit het Regionaal Ontwikkelingsplan Zeeuwsch-Vlaanderen. Het Toe ristisch Bureau zet de nieuwe routes in de zes genoemde stadjes op in nauwe samenwerking met de plaatselijke dorpsraad, WV of ondernemersvereniging. Voor de uitvoering wordt ook gehoopt op sponsorgelden. Maenhout is uiterst tevreden over het toevoegen van deze dorps wandelingen aan de al bestaande toeristische routes. „Een verdere uitbouw van cultuurhistorisch toerisme biedt kansen voor een verdere verbetering van het toe ristisch produkt en draagt onge twijfeld bij aan de leefbaarheid van het gebied," is haar overtui ging- De eerste van de zes dorpswandelingen is er al en wel in IJzendijke. Met dit bord wordt verwezen naar dorpswandeling het Maurits- pad in IJzendijke. foto's camile schelstraete iel 13300 53279 Project Support heid tot ploegendienst kansen voor het opzetten van wijfjes in kant en klare bouwe- ®ffiten in Zeeland zijn goed. °w het industrieel bouwen zijn Waal in Zeeland en West-Bra- jj» de kansen voor bedrijven 'c® dan in de Randstad. Dit, cat er van oudsher meer vak- waam bouwpersoneel in deze Hvmcies voorhanden is." voordeel is dat de grondkos- andere vestigingsvoor- Jwi faiiïeueisen bijvoor- vergelijking met de fi„ld gunstig zijn. Het indus- r ""uwen heeft als bijeffect ïiJT in de bouw veiliger j.. «Bouwvakkers moeten else dag pendelen tussen hun S" en werkplaats. Vanuit f!™d en West-Brabant pendelt O,. 820 o zestig procent van de J^ldnaar de randstad. Ze (n ",m h5» eigen buurt blij- Van onze correspondent Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 20- jarige N. M. uit Terneuzen veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar plus het betalen van een fikse schadevergoeding. (ADVERTENTIE) Zo moet M. aan een winkelier een schadevergoeding van duizend gulden betalen en kan het zwem bad De Honte in Terneuzen (hopelijk) 10.188 gulden tege moet zien. De officier had naast de opgelegde straf in totaal 9.888 gulden aan schadevergoeding geëist. M. maakte deel uit van een groepje jeugdige Zeeuws-Vla mingen die het afgelopen jaar verantwoordelijk waren voor een enorme serie inbraken. Van het groepje van vijf man is de 22- jarige Terneuzenaar M. W. al ver oordeeld tot in totaal drie jaar cel. De rol van M. bleef beperkt tot het inladen van een partij T- shirts, trainingspakken en sok ken, die op 16 juni 1995 uit een sportzaak in Hulst werden gesto len, de opzetheling van 36 trai ningspakken en nog diverse andere inbraken, waaronder die bij het zwembad de Honte in Ter neuzen. Daar werd veel schade aangericht en verdween dik vier duizend gulden. M. wordt momenteel nog gezocht in verband net zijn mogelijke betrokkenheid bij de wapendief J stal uit het Axelse politiebureau op 6 oktober van het vorige jaar. Van onze correspondent Middelburg - Officier van justitie mevrouw mr. Y. Willems heeft gisteren op de zitting van de rechtbank in Middelburg tegen de 40-jarige M. L'J uit Goes een gevangenisstraf van 18 maanden waarvan zes voorwaardelijk geëist, omdat hij op 1 mei van het vorige jaar een 21-jarige plaatsgenote in haar woning zou heb ben verkracht. De vrouw was die avond op stap geweest en ontmoette daar L'J. Omdat dat kennelijk best gezellig was geweest, nodigde zij hem uit om bij haar thuis'nog iets te drin ken. Nadat hij haar diverse keren had gezoend verzocht zij hem de woning te verlaten. Vlak bij de buitendeur draaide hij zich om, greep haar bij de keel en maakte haar overduidelijk dat hij met haar naar bed wilde. De vrouw besloot daarop dat het onder de omstandigheden ver standiger was om mee te werken. Volgens L'J was het iets anders correspondente Hern ^00r de 150 personeels- van het Opleidingscentrum Mili- F™ küimrustratie (OCMA), dat vol- Mrt^Üüi Van ben blijft bij de krijgs- feplaatsR meef in de nieuwe °Plei" [boden - onderen krijgen werk aan- bednjven en organisaties in Zeeland. Staatssecretaris Meijling (Defensie) deel de dat gistermiddag mee na afloop van een werkbezoek aan Zeeland, De laatste dienstplichtigen in Zeeland zwaaien 1 mei af. Momenteel lopen gesprekken met onder meer de gemeente Middelburg over toekomstig gebruik Van de Generaal Majoor Berghuyskazeme. „Het mag niet zo zijn dat het gebouw als een holle kies in het centrum achterblijft. Of het lukt een oplossing te vinden is nog niet duidelijk," aldus Gmelich Meijling. De staatssecretaris maakte verder bekend dat uiterlijk in 1997 definitief wordt besloten of Defensie de Marinekazerne in Vlissingen in 2000 afstoot. De voorziening wordt nu van tijd tot tijd gebruikt voor tijdelijke huisvesting van mariniers of bemanningen van schepen die bij scheepswerf De Schelde in dok lig gen. Binnen Defensie wordt binnenkort bekeken of eventueel andere onderdelen van de krijgsmacht gebruik kunnen maken van de kazerne. Als daarover een besluit is, kan ook nagedacht worden over eventueel (mede)gebruik van de kazerne voor doeleinden als civiele veiligheidsop leidingen. Burgemeester J. van der Doef van Vlissin gen heeft daar wel belangstelling voor. „Met de instructieruimte en sportfacilitei ten is het daar ook een mooie locatie voor," aldus Gmelich Meijling. De staatssecretaris nam gisteren verder kennis van de faciliteiten voor afvoer van militair materieel vanuit de haven van Vlissingen. „Dat gaat heel goed en zal zo blijven", deelde hij mee. Van onze correspondent Middelburg - De zaak tegen de 44-jarige A. E. uit Heikant, tegen wie medio oktober 1995 anderhalf jaar gevangenis straf plus tbs met dwangverpleging was geëist wegens een poging tot moord op zijn echtgenote, wordt opnieuw aan gehouden. De rechtbank oordeelde eind oktober dat de conclusies van de psychiaters dermate onder- ling verschilden dat zij E. nog eens uitvoerig door het Pieter Baaneentrum wilde laten onderzoeken. Na een aanvan kelijke weigering van E. heeft hij inmiddels daarin toege stemd. Wanneer de zaak opnieuw wordt behandeld is nog niet bekend. E. stak zijn vrouw op 8 april met een schaar in de borst waardoor zij een bloeding in de borstholte en een 'ingeklapte long opliep. De vrouw overleef de de aanslag. Achtergrond van de moordpo ging was de buitenechtelijke relatie die zijn vrouw had. Tij dens haar verjaardagsfeestje, thuis, betrapte E. haar terwijl zij op de schoot van zijn rivaal zat. Toen de vrouw haar relatie met die man ontkende, werd E. - zoals hij tijdens de rechtszit ting zei - 'knettergek'. Op 7 april werd het hem te veel. Terwijl zijn vrouw in bed lag, schreef hij afscheidsbrieven aan zijn kinderen, haalde een schaar uit de garage en stak daarmee in op zijn slapende vrouw. Bij de poütie had E. verklaard dat het ook zijn plan was geweest om zichzelf van het leven te beroven. Van onze correspondent Middelburg - De 48-jarige K. K. uit Eede kreeg gisteren döor de rechtbank in Middelburg zestig uur dienstverlening plus een maand voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. Zijn 47-jari- ge echtgenote C. P. kwam er met een voorwaardelijke boete van vijfhonderd gulden vanaf. De officier van justitie had tegen K. 240 uur dienstverlening (ais vervanging van zes maanden cel) en tegen zijn vrouw 140 uur dienstverlening plus een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden geëist. Het echtpaar stond terecht omdat zij in de periode van grof weg januari 1989 tot en met december 1994 niet aan de socia le dienst van Aardenburg had den opgegeven dat de vrouw er als zangeres van de J E-band bijverdiende. Het echtpaar genoot een rww- uitkering. Volgens een schatting van de gemeente werd deze op die manier voor 113.000 gulden benadeeld. Later, na een kan tongerechtsprocedure kwamen beide partijen een schikking van 23.000 gulden overeen. In haar vonnis liet de rechtbank zwaar meewegen, dat de man bij een hercontrole wel degelijk aan de sociale dienst had opgegeven dat zijn vrouw bijverdiende, maar dat na aftrek van de kosten er niets overbleef. „Dat was onduidelijk en de sociale dienst had dan maar eens moeten uitzoeken hoe dat dan precies zat," oordeelde de recht bank. „Door dat niet te doen is fraude in de hand gewerkt," aldus de rechtbank. Van onze verslaggever Middelburg - Zeventien mensen werken in een ruimte die geschikt is voor maximaal vijf personeelleden. Drie toiletten voor ruim honderd medewerkers. De archieven staan in het verwarmingshok en voor de. broodnodige extra computers ont breekt de ruimte. gegaan en had niét hij met haar gemeenschap willen hebben, maar was het juist de vrouw die met hem naar bed wilde. Dat na die verkrachting of het liefdesspel de vrouw bont en blauw zag en bei den door het bed waren gezakt weet hij aan het 'heftige liefdes spel'. Na afloop liepen zij samen naar buiten en zette de vrouw het op een lopen. Bij een kennis belde ze aan en werd daar volledig over stuur door de vrouw des huizes opgevangen. Waarom het slacht offer overigens drie maanden na de verkrachting pas aangifte deed werd overigens niet duidelijk. Over veertien dagen wijst de rechtbank vonnis. Aiito opgevist Antwerpen/Temeuzen - De poli tie in Antwèrpen stelde collega's in Terneuzen ervan op de hoogte dat er een auto uit het water was opgevist in de Sinjorenstad. Volgens het kenteken was de auto eigendom van een garage uit Ter neuzen. Het ging om een ingeruil de auto en bij het garagebedrijf was de diefstal nog niet opge merkt. Toch gaat de Stichting Jeugd zorg Zeeland in Middelburg door met hulpverlening, maar de problematiek rond de huisves ting stijgt tot aan de lippen. Voor directeur J. Eijlander is dë maat zo langzamerhand vol. Hij voelt zich in de steek gelaten door de instanties waar de stich ting financieel van afhankelijk is: provincie Zeeland, ministerie van Justitie en gemeente Mid delburg. „Op aandringen van de provin cie zijn we een fusieproces gestart. De bedoeling was om het versplinterde jeugdwelzijnswerk in één orgaan onder te brengen. De omvang van onze organisatie is daardoor bijna verviervou digd, van dertig naar honderd tien werknemers. Daarnaast neemt het aantal kinderen dat via de kinderrechter bij ons terecht komt toe." .Kortom, de organisatie dijde uit, maar het 'jasje' groeide niet mee. De situatie is volgens Eijlander twee jaar geleden al ontspoord. Diverse malen is bij provincie, gemeente en ministerie aan de bel getrokken. Tot dusver zonder resultaat. Voor Eijlander aanlei ding om na 24 maanden de NS streven naar directe verbinding vanuit Zeeland Van onze verslaggeefster Middelburg - De NS streven naar een rechtstreekse ver binding van treinen tussen Zeeland/Bergen op Zoom met de rest Van Brabant. Nu moeten de treinreizigers richting Breda en verder in Roosendaal overstappen. Dat oponthoud doet afbreuk aan de serviceverlening van NS. Volgens een woordvoerster van de Nederlandse Spoor wegen is nog niet duidelijk wanneer de nieuwe rechtst reekse verbinding ingaat. publiciteit te zoeken. Ook de arbeidsinspectie heeft haar licht over de accommodatie laten schijnen. De conclusie spreekt voor zich: de twee geschakelde panden aan de Londensekaai voldoen niet eens aan de mini mumeisen. De stichting, die tevens een 'fili aal' in Terneuzen heeft, zou het liefst in Middelburg blijven. Maar verhuizing naar een ander gemeente wordt niet uitgesloten, wanneer er op korte termijn geen nieuwe ruimte komt. „In Middelburg hebben we onze wortels. Bovendien zijn de stich ting Agogische Zorgcentra Zee land, de raad voor de kinderbe scherming, de rechtbank en de provincie hier gevestigd. Reden te meer om hier te blijven. Maar er zijn contacten met andere gemeenten. Vergeet niet dat wij werkgelegenheid voor honder dentien mensen meenemen." Zo ver is het nog niet. Er is nog een laatste strohalm. De com missie Welzijn van Provinciale Staten brengt op 24 januari een werkbezoek. „Daar heb ik mijn laatste hoop op gevestigd," aldus Eijlander. Van onze verslaggever Middelburg - De politie op Walcheren heeft afgelopen woensdagmiddag een 32-jari- ge Vlissinger aangehouden in de buurt van de woning van een familielid van zijn ex- vriendin. De man wordt ervan verdacht dat hij kort daarvoor in dat huis tij dens een woordenwisseling zijn ex-yriendin heeft bedreigd met een vuurwapen. De politie trof het wapen bij de man aan tijdens zijn aanhouding en nam het in beslag. Verder is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Gister ochtend is de Vlissinger weer op vrije voeten gesteld.

de Stem | 1996 | | pagina 9