Scheuring dreigt bij ArboUnie Opruiming-show Werknemers ziekenhuizen slachtoffer van geweld patiënt Spektakelstuk op Martinus Nijhoff-brug Leubelfabriek Zorgverzekeraar is ver achter met betalingen Zelfmoord Bosniër na 'ernstige fouten' bajes Crematorium beboet bij 'te veeV crematies Opening Waalbrug: imposant en steenkoud A2 DE STEM BINNENLAND A3 I Arbodiensten in Zeeland, Rotterdam en Amsterdam zeggen lidmaatschap op Wegwerker dood Hoge Raad: Vader hoeft kind niet te zien Korting tot 60% op alle toonzaalmodellen! Meer gevallen kanlier in deel van Nijmegen Aanslag op auto van raadslid GroenLinks NUARI 1996 VRIJDAG 19 JANUARI 1996 rittannië en Ierland: kend veel bewolking en n Ierland en Schotland e regen. Middagtempe- ngeveer 6 graden. Üi Luxemburg: Rustig en Weer. Geleidelijk meer igen, maar vrijdag hier nog mist. Zaterdag rond het vriespunt, en Midden-Frankrijk: i met zon, maar vrijdag en daar mist. Met name ■esten wolkenvelden en wat regen. Geleidelijk :emperaturen. Zaterdag la uiteenlopend van 3 I in de Vogezen en Jura I eveer 9 in Bretagne. Frankrijk: Vrijdag flinke |;n met zon, maar in het I ook wolkenvelden, lag minder zon en vooral westen kans op wat I Geleidelijk iets kouder; Igtemperatuur zaterdag opend van 5 graden in de mg van Clermont-fer- !ot plaatselijk 12 aan de n de Pyreneeën. ;al: Half tot zwaar t en buiige regen. Ook r is mogelijk. Lagere tem- ren; maxima zaterdag [lopend van ongeveer 6 yi in het binnenland tot 15 elijk in de Algarve. e: Wolkenvelden en van t tijd buien. In het noord- op beide dagen ook zon :rwegend droog. Zaterdag binnenland maxima rond len, langs de Costa's in het en zuiden rond 14. Ksche Eilanden: Half tot bewolkt en vooral vrij en enkele bui, soms met er. Op de zuidstranden zon en droger. Maxima 20 graden, aan de noord van de eilanden frisser, hrca en Ibiza: Naast wol- elden, ook zon en kans op >ui. Op beide dagen maxi- ngeveer 14 graden. Wolkenvelden en aan de tische kust en op Sicilië op een bui. Vrijdag ook en in de Povlakte plaatse- mist. Maxima op beide n meest tussen 7 en 14 gra- kenland en Kreta: Flinke [iden met zon. Zaterdag van Vesten uit wolkenvelden en toenemende kans op een Maxima zaterdag van [en in het noordoosten tot h het zuidwesten, sland: Wolkenvelden, ook I zon en overwegend droog, [dag eerst nog hier en daar of laaghangende bewol- Overdag lichte vorst, tserland: Perioden met zon lijna overal droog. Vooral op f witserse Hoogvlakte gebie- met hardnekkige mist. ïperatuur overdag in de :ste dalen rond +4 graden, tenrijk: Perioden met zon, ir vrijdag hier en daar nog 'hangende bewolking of t. Vrijdag in het noorden Ikenvelden en kans op wat euw. Geleidelijk iets kouder; xima op beide dagen enkele den onder het vriespunt. TELEFOONTJE Van onze verslaggever Den Haag - Twee op de drie werkne mers in de ziekenhuizen voelt zich soms of vaak onveilig tijdens het werk. Vooral het verplegend perso neel en de baliemedewerkers van de instellingen zijn slachtoffers van lichamelijk en geestelijk geweld, gepleegd door patiënten. Dit geldt met name voor het personeel in je psychiatrische ziekenhuizen en op de afdeling spoedeisende hulp van de alge- mene ziekenhuizen. Dit verklaart beleidsmedewerker A. Voermans van de afdeling veiligheidsbeleid van het minis terie van Binnenlandse Zaken. Op basis van onderzoek komt hij tot de conclusie dat zorginstellingen zoals ziekenhuizen, verpleeghuizen en verzorgingstehuizen, net als veel andere 'semi-openbare' instellingen, steeds meer te maken krij gen met vormen van geweld, zoals bedreiging van personeel, vandalisme en criminaliteit. „Het risico dat het personeel van zorgin stellingen loopt, kan vergeleken worden met dat van beroepsgroepen als winkel personeel, buschauffeurs en conducteurs op de trein. Zij zijn het vaak die de klap pen krijgen," aldus Voermans. Binnenlandse Zaken neemt de zaak zo hoog op dat ze besloten heeft een hand boek Veilige Zorginstellingen uit te bren gen. Alle algemene en psychiatrische zie kenhuizen en verpleeg- en verzorgingste huizen krijgen komende maand, een rap port met adviezen om de veiligheid voor mensen en eigendommen te verhogen. De aanbevelingen variëren van verbetering van de bewaking (extra personeel, bouw- kundige en technische voorzieningen) tot aan voorstellen om het personeel te leren omgaan met agressie. De Nederlandse Zorgfederatie, overkoepelend orgaan van de instellingen in de gezondheidszorg, kijkt met grote belangstelling naar het rapport uit. Het Nederlands instituut voor onderzoek in de gezondheidszorg, NTVEL, wil op korte termijn de omvang en de aard van de agressie van patiënten tegen verpleegkundigen en verzorgenden in kaart brengen. Het landelijk onder zoek richt zich op ziekenhuizen, instel lingen in de psychiatrie en zwakzinni genzorg, verpleeg- en verzorgingstehui zen en de thuiszorg. Het NIVEL-onder- zoek wordt verricht op verzoek van NU'91, de landelijke beroepsorganisatie voor verpleegkundigen en verzorgenden. De vakorganisatie 'ergert zich aan het ontbreken van eenduidig en volledig cij fermateriaal over agressie tegen verple gend personeel'. Ze wil zo spoedig moge lijk een totaalbeeld van de problematiek hebben. NU'91 krijgt maandelijks enkele meldingen van verbaal geweld, mishan deling en ongewenste intimiteiten bin nen. Het is, aldus de beroepsorganisatie, het topje van de ijsberg. Medewerker van NU'91 M. Bogers veronderstelt dat elke psychiatrisch verpleegkundige minstens twee voorbeelden kan geven van een vorm van mishandeling door een patiënt. NU'91 schat dat de helft van de zorgver leners op de een of andere manier te maken krijgt met agressie. Binnenlandse Zaken schat de zaak nog zorgwekkender in, namelijk twee op de drie zorgverle ners. „Dat is ronduit schokkend. Het toont de noodzaak van meer veiligheids maatregelen in de gezondheidszorg aan. Zorgverleners hebben recht op een veili ge werkplek," stelt NU'91. Door Paul de Schipper Breda/Den Haag - „Omdat het landelijk denken en het regio naal doen niet altijd met elkaar sporen." Zo omschrijft P. Kemerink, manager operationele zaken van de Arbodienst West-Brabant, de oorzaak van een hoog opgelopen conflict bin nen de ArboUnie. Dat is de overkoepelende samen werking van vijfendertig Arbo diensten. Ze ruziën over de te volgen koers. Onder druk van de harde concurrentie in de markt wil een aantal leden veranderin gen bij de centrale organisatie in Den Haag. ArboUnie (2000 werknemers) is een vereniging van arbeids-ver- zuimdiensten, (voorheen de BGD's, de bedrijfsgezondheids diensten). ArboUnie presenteert zich naar buiten als één organi satie. Enkele leden hebben nu 'pro forma' hun lidmaatschap opgezegd. Dit om de ledenverga dering in Paterswolde die van daag afsluit, onder druk te zet ten. Vrijblijvend In kringen van concurrenten heet het federatieve verband van de ArboUnie 'een wel erg vrijblij vende vorm van samenwerking, niet slagvaardig en geen basis voor verder succes'. De Arbo- dienst Zeeland met hoofdkan toor in Middelburg is een van de leden die het lidmaatschap heb ben opgezegd. De Arbodienst West-Brabant in Breda heeft daarmee gedreigd. „Om positieve invloed op het veranderingspro ces uit te oefenen," aldus Keme rink. De rebellerende diensten zijn ontevreden over de werkwijze van de overkoepelende unie. De landelijke organisatie zou te veel overlaten aan de aangesloten leden. Met als gevolg dat bijvoor beeld de uitvoering van landelij ke contracten, op het gebied van verzuimcontrole, tussen de regio's stuit op gebrek aan samenwerking. Vol de afdelingen Rotterdam, Amsterdam en Zeeland is daar voor een sterke centrale organi satie nodig. De ArboUnie zou nu uit elkaar dreigen te vallen vanwege een fundamenteel verschil van mening, maar volgens Kemerink is er geen sprake van aanstaande scheuring. „Er zijn verschillen in opvatting tussen de aangesloten arbodiensten in de Randstad en die in de rest van het land," zo bevestigde directeur C. Steen bergen gisteren het conflict. Zijn woordvoerder Schreurs omschrijft het als 'het op scherp stellen van besluiten die al in de steigers staan'. Dissidenten Mochten Rotterdam, Amsterdam en Zeeland definitief uit de orga nisatie stappen, dan verliest ArboUnie de contracten voor 250.000 werknemers. Nu ver zorgt de unie de verzuimcontrole van 1,5 miljoen werknemers. Volgens Schreurs is de ArboUnie in elke regio de marktleider. Vol gens de critici binnen ArboUnie is de structuur van de organisatie niet meer van deze tijd omdat over alles overeenstemming moet worden bereikt. De directeur van ArboUnie Amsterdam heeft, al dan niet om redenen van interne strategie, gedreigd met de dissidenten een eigen dienst op te richten. Het is niet de eerste keer dat ArboUnie het aan de stok heeft met haar eigen leden. Eind 1994 zette de directie de dienst in Noord-Hol land uit de organisatie nadat die was gaan samenwerken met De Twaalf Provinciën, een landelij ke arbodienst met aan de top oud-burgemeester Nijpels van Breda. Den Haag (anp) - Er mogen per jaar 1250 crematies plaats vinden op het centrum Den en Rust in Bilthoven. Voor elke crematie extra moet het rouwcentrum 2000 gulden boete betalen aan de gemeente. ij dit spelletje bellen we een ekend persoon. Zijn of haar aam is in het telefoonnummer erstopt. Een 2 in het nummer taat voor de letter A, B of C etc. Ifie bellen we? -0-7 8-3-7-7-8-2-7-7-3-6 Iplossingen van gisteren: :ryptogram: torizorstaal: I. Laredo; 4. singelen; 6. kaf; ons' ragebol; 11. sport. Vertikaal: I. Lust; 2. ranja; 3. doen; 5. eenoog, 5. kor; 8. keur; 10. aap. Visitekaartje: E. Veenschors uit Groet is "schoorsteenveger'. Het crematorium is het niet eens met de boete, die kan oplopen tot 700.000 gulden, en probeerde daar gisteren bij de Raad van State in Den Haag onderuit te komen. Het aantal crematies is volgens woord voerder Borst vastgesteld op basis van milieuhygiënische argumenten. Een TNO-onder- zoek heeft uitgewezen dat de verbrandingsgassen op een aantal punten niet voldoen aan de normen. Het afgelopen jaar zijn er bij Den en Rust meer (jan 359 cre_ •naties te veel geweest. In 1994 waren het er ruim 300. Toen heeft de gemeente niet opge treden, maar dit gebeurde het afgelopen jaar wel. Volgens haar was de overschrijding "•et noodzakelijk. „Het cre matorium kan in de planning rekening houden met het jhaximuni dat de gemeente heeft gesteld," zo liet zij weten. De advocaat van het cremato rium, Duijsens, meent echter dat het aantal is gebaseerd op een compromis tussen omwo nenden, de gemeente en het crematorium. „Wij zouden ons aan het maximum houden als de omwonenden zouden ophou den met bezwaar te maken tegen alles wat er op Den en Rust gebeurt. Nu er, tegen die afspraak in, opnieuw een groep buurtbewoners protes teert tegen de aanwezigheid van het centrum, vindt de exploitant het niet zinvol zich aan de oude afspraak te hou den". De protesterende omwo nenden willen een voorlopige sluiting van het crematorium. Volgens hen zou een sluiting van een half jaar op zijn plaats zijn om het 'te veel' aan cre maties te compenseren. Volgens de omwonenden lopen zij risico's door de uitstoot van gevaarlijke stoffen. De uit spraak door de Raad van State is op 23 januari. Met een imposant spektakelstuk is gisteren de Martinus Nijhoff-brug geopend. foto Zaltbommel (anp) - Een imposant maar eindeloos lijkend spektakelstuk op een steenkoude brug. Daarmee is gisteren de nieuwe Waalbrug tussen Waarden burg en Zaltbommel geopend. Minister Jorritsma gaf er de aanzet toe door 'te elfder ure' een grote klok te luiden. Boze boeren die de ceremonie aangrepen om hun grieven tegen het mestbeleid nog eens publiekelijk uit te dragen, luidden later dezelfde bel maar dan als noodklok. De brug is Martinus Nijhoff-brug gedoopt. Bij de bouw van de oude Waalbrug, in 1934, schreef Nijhoff (1894-15531 het gedicht De moeder de vrouw. De eerste regel daarvan luidt: 'Ik ging naar Bommel om de brug te zien'. Nederland nam gistermorgen alvast in stijl een beetje afscheid van de oude verbin ding: de files waren langer en langduriger dan gebruikelijk op een door-de-weekse dag. Terwijl de openingsplechtigheid rond het middaguur in alle hevigheid losbarstte, strompelde het verkeer enkele tientallen meters verderop nog steeds stapvoets van noord naar zuid en omgekeerd. Jorritsma droeg spontaan een nieuwe oplossing voor het fileprobleem aan. „We moeten dit soort bijeenkomsten voortaan zo plannen dat we de spitsuren mijden, want wij hebben van daag met z'n allen natuurlijk stevig bijge dragen aan de file," hield ze de honderden genodigden voor. Ze zei dat met de nieuwe Waalbrug de bereikbaarheid van Nederland verbetert, waardoor een grotere economi sche ontwikkeling mogelijk wordt. De ope ning was vooral spectaculair. Tientallen draconische en surrealistische wezens waar van sommigen tot ver boven de brug uitre zen, voerden een theaterstuk op dat bol stond van de symboliek. Dat het goede, ver beeld door een metershoog vrouwelijk wezen met vier borsten, uiteindelijk het kwade overwon spreekt voor zich. Veel van de kleumende genodigden hebben waarschijnlijk het meeste gemist. De ooste lijke rijstrook van de nieuwe brug, die pas over enkele weken voor het verkeer beschik baar komt, stond namelijk barstensvol wagens van radio en televisie. Voor de geno digden was er nauwelijks nog plaats. Jorritsma was naar de brug gekomen, niet in de riante bolide die zij zo wenst, maar in een door paarden getrokken rijtuig. Voor de genodigden waren er uit heel Nederland antieke bussen opgetrommeld. De proteste rende boeren waren met eigen vervoer geko men: honderden trekkers stonden zij aan zij. Wie 's morgens vroeg stapvoets in de file de brug. naderde, zag dan ook als eerste de oranje zwaailichten uit de mist opdoemen en pas daarna de indrukwekkende pilonen van de nieuwe oeververbinding. Er was ove rigens nog een protest. Op de oude brug hing een klein maar duidelijk zichtbaar span doek 'Ga toch fietsen'. Veel publieke belangstelling was er niet op de koude brug. Het meeste volk was getooid met het groene actiepetje van de boze boe ren. Ze boden Jorritsma na afloop een paar dozen met mestboekhouding aan. De minis ter beloofde die over te dragen aan collega Van Aartsen. En toen werd ze razendsnel afgevoerd, dit maal wel in haar dienstauto. De boeren dreigden namelijk even de hele brug te blokkeren. Tot meer dan een verbale dreiging en wat trek- en duwwerk kwam het niet. (advertentie) Meerkerk - Door een ongeval op de westbaan van de A27 (Utrecht-Breda) is gisteren een 27-jarige wegwerker uit Opijnen om het leven gekomen. De man was met collega's vuil aan het verzamelen in de berm van de snelweg. Een truck met oplegger reed in op het bestelwagentje op de vluchtstrook waarin het vuil werd verzameld. Door de klap draaide het wagentje 180 graden en reed daarbij over de wegwer ker heen. De bestuurder van de vrachtwagen heeft een shock. uappiw s>|U!l P3°H Kom gezellig meubels kijken in onze sfeervolle toonzaal tijdens de Opruiming-show. En profiteer van Omdat we plaats moeten maken voor de nieuwe kollektie. Opruiming-show bij Meubelfabriek Oisterwijk, een voordelig begin van het jaar OISTERWIJK, Heusdensebaan 65, (Industrieterrein Kerkhoven), tel. 013-5219012 Den Haag (anp) - Als een kind geboren is uit een kortstondi ge relatie waarbij de ouders niet eens hebben samenge woond, heeft dat kind niet als vanzelfsprekend het recht zijn vader te leren kennen als die dat per se niet wil. Wel heeft het kind het recht de naam van de vader te vernemen. Dat blijkt uit een arrest van de Hoge Raad. Het hoogste rechts college bevestigt hiermee een uitspraak van de rechtbank in Amsterdam. Volgens mr. J. Groen, advocaat in Den Haag en in de onderhavige rechtszaak raadsman van de als vader aan gemerkte man, zijn hiermee nieuwe grenzen aangegeven. Een Amsterdamse vrouw had voor de rechtbank een omgangs regeling voor haar tienjarige zoontje Jeroen met zijn vader geëist. Het kind wilde dat graag. Als vader wees ze een man aan met wie ze nog geen vier maanden een verhouding had gehad en die het kind niet heeft erkend. De rechtbank verklaarde haar niet ontvankelijk in haar eis, onder meer omdat er nooit sprake is geweest van gezinsleven. Verder stond niet zonder meer vast dat de gedagvaarde man de vader is van Jeroen. De vrouw ging in beroep bij het gerechtshof in Amsterdam. Dat nam zonder meer aan dat de man de vader was en oordeelde bovendien dat er door het biolo gische vaderschap wel degelijk een 'family-life-achtige' relatie is waaraan de jongen rechten kan ontlenen. Als het voor zo'n kind wenselijk is dat hij 'enig contact' heeft met zijn vader, dan kan de man zich niet aan elke verantwoordelijkheid onttrek ken, aldus het hof. Jeroen heeft dus in principe recht op enige vorm van omgang, stelde het hof, maar dit recht moet wijken voor de rechten en vrijheden van de man 'als die zwaarder wegen'. Daarom moést de Raad voor de Kinderbescher ming de kwestie maar eens onderzoeken, zo luidde de uit spraak van het hof. De Hoge Raad heeft de uitspraak van het gerechtshof nu vernie tigd en die van de rechtbank bekrachtigd, waarmee de vrouw opnieuw niet-ontvankelijk is verklaard. Het hof heeft volgens de Hoge Raad een verkeerde Even rekenen, 2,5 miljard gedeeld door 7000 werkne mers, dat is dik 357.000 gulden de man. Als je een beet je zuinig bent, kun je met zo'n bedrag toch zeker vijf jaar vooruit. Stel nou dat er ook nog eens 7000 werknemers in aan verwante bedrijven betaald moeten wordendan heb je aan 2,5 miljard genoeg om 14.000 man 2,5 jaar lang een hele aardige uitkering te geven. Bovendien is het geld dat snel in de economie terecht komt. Het verdwijnt niet in een of andere hangar om daar dusdanig te verpieteren dat het over pakweg 2,5 jaar misschien omgevormd is tot een tekort van 2,5 mil jard. Van 2,5 miljard kun je ook 100.000 gezinnen een jaar lang bijstand betalen. Of je kunt 50.000 van die gezinnen een jaar lang verwennen door ze het dubbele te schen ken. 50.000 blije mensen geven een positievere impuls dan 14.000 mensen voor wie de toekomst toch nog onze ker is. Ik wil maar zeggen, je rijk rekenen is geen kunst. Er zal een zekere realiteitszin betracht moeten worden als je dure rekensommetjes maakt. Je moet je ook niet gek laten maken door termen als 'hi tech', want dat kan wel eens 'hype tech' blijken te zijn. En als straks de HSL er ligt, hebben we niet eens vlieg tuigen voor de korte afstand meer nodig. Dat scheelt kerosine en voor het milieu een loden last. MERIJN Van onze redactie binnenland Nijmegen - De Zuidnederlandse zorgverzekeraar VGZ kampt met een flinke vertraging in de uitbetaling van vergoedingen. Vanaf volgende week krijgen cliënten bij de afrekening van ingediende nota's daarvoor excuses aangeboden. Volgens woordvoerder Jan Mol is het momenteel 'alle hens aan dek', maar zal desondanks de achterstand tegen het einde van februari nog niet weggewerkt zijn, maar wel 'beheersbaar'. De verzekeraar hanteert als norm dat ingediende rekeningen 'op zijn minst' binnen twee weken moeten zijn afgehandeld. Momenteel duurt het gemiddeld vier weken voordat de opdracht tot uitbetaling naar de bank kan. De belangrijkste oorzaak van de malaise is dat de overheid per 1 januari een aantal wijzigingen in de ziekekostenverzekeringen heeft doorgevoerd. VGZ greep dat aan om schoon schip te maken en besloot alle 1,5 miljoen verzekerden een compleet nieuwe polis te sturen. Het gevolg van beide zaken was dat de telefoon roodgloeiend kwam te staan. VGZ besloot aan de beantwoor ding van vragen voorrang te geven boven een snelle uitbet aling. Daarnaast speelde de vorig jaar doorgevoerde reorganisatie een rol, zij het in mindere mate, aldus de woordvoerder. De administra tieve verwerking is weggehaald van de regiokantoren en gecon centreerd in Eindhoven en Til burg. Van onze verslaggever Den Bosch - Een 29-jarige Bosnische asielzoeker heeft van de week zelfmoord gepleegd in het huis van bewaring in Den Bosch. De man was in Den Bosch ingesloten na een schermut seling in het asielzoekerscentrum in het Limburgse Schimmert. opvatting van het begrip 'family life'. Het enkele feit dat de man het kind verwekt heeft en dus een biologische relatie met het kind heeft, maakt nog niet dat er gesproken kan worden van ook maar enige vorm van gezinsle ven. Volgens de Hoge Raad mogen 'de aard en de bestendigheid van de aan de geboorte van het kind voorafgegane relatie tussen de moeder en de verwekker niet buiten beschouwing worden gelaten'. Het kind heeft wel het recht de naam van de vader te vernemen, aldus de Hoge Raad. Dat wordt ontleend aan het internationale Verdrag voor de Rechten van het Kind, dat vorig jaar ook in Nederland in werking is getre den. Daarin staat dat een kind voor zover mogelijk het recht heeft zijn ouders te kennen en door hen te worden verzorgd. Volgens de Hoge Raad mag hier uit niet worden opgemaakt dat een niet erkend-kind het recht heeft persoonlijk contact af te dwingen. Dat de vader mogelijk niet de verwekker is, heeft de Hoge Raad buiten beschouwing gelaten. Hij had daar enkele medewerkers en een andere asielzoeker met een mes verwond. De man zat vast in afwachting van zijn voorgelei ding. Hij heeft zich verhangen aan zijn broekriem. Op de trans portorder voor de 29-jarige Bos niër stond duidelijk vermeld dat de man suïcidaal was, zo blijkt nu. Desondanks werd de man door de directie van het huis van bewaring op een gewone afdeling geplaatst, terwijl er bovendien Nijmegen (anp) - In een gedeelte van Nijmegen-west komt onder mannen en vrou wen vaker kanker voor dan in vergelijkbare gebieden in de rest van het land. Het is niet duidelijk of er een relatie bestaat tussen de aaange- troffen gevallen van kanker en lucht- of milieuverontreiniging. Dat blijkt uit een grootscheeps onderzoek, dat de GGD regio Nijmegen heeft gehouden onder inwoners van Nijmegen-west, Weurt en Beuningen. Precies een jaar geleden bleek uit een GGD- onderzoek al dat in Weurt vaker kanker voorkomt dan verwacht zou mogen worden. Aanleiding voor dat eerste onder zoek was ongerustheid onder de bevolking na een aantal sterfge vallen. Volgens de inwoners zou de vuilverbrander ARN te veel luchtverontreiniging veroorza ken. Na het GGD-onderzoek in Weurt werd tot uitgebreider onderzoek besloten. Sloperijen De onderzoekers van de GGD komen tot de conclusie dat 'er wel iets aan de hand is, maar dat concrete oorzaken moeilijk te geven zijn'. Een verdergaand onderzoek moet definitieve dui delijkheid geven. Gemeentebe stuurders verklaarden eerder dat zij sloperijen en kabelbranderij en op het Nijmeegse industrieter rein meer 'verdenken' dan de vuilverbranding. Ook energie producent EPON zou schuldig kunnen zijn. geen enkele maatregel werden getroffen om te voorkomen dat de man zelfmoord zou plegen. Indien er wel passende voor zorgsmaatregelen waren getrof fen, zou de Bosniër momenteel naar alle waarschijnlijkheid nog in leven zijn, zo stelt de raadsman van de Bosnische vluchteling, Van Asperen uit Maastricht. Van Asperen constateert dat er ernsti ge fouten zijn gemaakt bij de overdracht en de opvang van de gedetineerde en is van plan de onderste steen in deze zaak boven te halen. De directie van het Huis van Bewaring in Den Bosch weigerde gisteren elke vorm van commen taar. De woordvoerder van het ministerie van Justitie bleek gis teravond niet meer bereikbaar voor het geven van uitleg. Eerder had hij verklaard dat de man naar de mening van Justitie niet suïcidaal was. Spijkenisse (anp) - Onbekenden hebben vorige week een aanslag gepleegd op een auto van een GroenLinks-raadslid uit Spijke nisse. Dat heeft de politie giste ren bevestigd. Onder de auto van het Groen Links-raadslid C. van Overbeeke werden twee Molotov-cocktails aangetroffen. De brandbommen waren wel ontploft maar de scha de was gering. De politie sluit niet uit dat de aanslag het werk is van aanhan gers van extreem-rechtse groepe ringen, maar zegt hiervan niet op voorhand uit te gaan. Mevrouw Van Overbeeke heeft zich flink afgezet tegen extreem-rechts en tegen CP'86 in het bijzonder. De GroenLinks-fractie in de gemeenteraad van Spijkenisse diende het afgelopen najaar een motie in om meer geld vrij te maken voor een anti-discrimina tiecampagne. Ook organiseerde Van Overbeeke een bijeenkomst voor raadsleden over hoe ze met extreem-rechtse partijen moeten omgaan. Het Spijkenisser CP'86- raadslid M. Hoogstra ontkent elke betrokkenheid bij de aan slag.

de Stem | 1996 | | pagina 3