Moslims en Serviërs ruziën verder Lomp geweld maakt Kaukasus tot internationaal kruitvat Wachten op nieuws uit Pjervomajskoje Bommentapijt Russen maakt kans op overlevenden klein Maij is tegen Italië als EU-voorzitter Iedereen tevreden na bezoek aan Orient House Analyse Europarlement wil lobby niet te hard aanpakken Corruptie-proces tegen Berlusconi kost veel tijd ME NT A AR persen Shell BUITENLAND A5 Hoslims eisen toegang tot gevangenkampen en massagraven in Bosnisch Servië Lomp Sterke man BUITENLAND KORT ARI 1996 A4 ken niet goed. Er is beleid. Het akkoord g dode letter geble- sverschillen op tus- oor kort voorbeeldi- reuken te ontstaan Kohl heeft ervaren c de Europese denk- niet volledig heeft vastklampt is de tot- uromunt is het won- uropese Unie aaneen na de bekendmaking evend. Door de stren- opig) langs de zijlijn, door de ongunstige ment niet in aanmer- de monetaire unie. eeft momenteel een is er helaas niet. Het sseltom het half jaar, p voor de eerste helft sowieso geen beste n de Europese Unie. el heel ongunstig. Ita- litieke crisis. Het itali- men in eigen huis zijn us aandacht te beste- Maij-Weggen heeft zaken. Haar idee om ntnemen, wanneer de lijkt derhalve redelijk, ealiteit. Lidstaten laten ijven. Het resultaat van Prestige wordt belang- ND KORT eun boereu en ziet weinig heil meer n aan boeren voortaan len. Hij neemt daarmee nister Zalm (Financiën) ijk landbouwbeleid. Dat ie van een nota van Van bouwbeleid na 2000 dat emeenschappelijk land- inancieel nadelig is en 1 verstoren. rd zonder lijk ft gisteren voor de recht- af wegens moord geëist Tij wordt ervan verdacht onte, heeft gedood. Haar rdt sinds 9 februari vorig toe om de relatie met hem asis van getuigenverkla- taan dat A. haar om het enover mede-gedetineer- hij zich echter loslippig universiteiten ingen van studenten bij w gedaald. Dit keer met atie Beheer Groep (IBG) mten geregistreerd. Vorig i 1994 een daling met 20 komende studenten zich aanmeldingen zegt weinig ngen. In de loop van het n te melden, of juist af te eks-misdrijven een uitgebreid onderzoek en 51-jarige Hagenaar. De het land contact met vrou- foonlijnen. De politie hield g van verkrachting en aan- w uit Doorn aangifte had t seksuele handelingen. Zij dvertentie. Inmiddels heb- aangifte gedaan. De poli- het gehele land slachtoffer voor rechter het afgelopen jaar bijna chreven. Dat is 2000 meer rdt dat de stijging in 1990 inisterie in Den Haag heeft oberen uitkeringsinstanties de kantonrechter terug te 323 gevallen. In 1993 waren ie rapportage over 1995 van rijding van het OM. Daarin aanpak van fraude de afge- ;er niveau is gebracht. ominissie in nafhankelijke, externe des; elmina Kinderziekenhuis in staf en medewerkers ener- ur anderzijds te lijmen. Dat WKZ gisteren besloten. Vol- ichtse ziekenhuis is nog niet zijn. De specialisten van het vertrouwen in het manage- gd. De instelling is de afgelo- o blijkt uit een onderzoek da het WKZ een hartoperatie pest™ DONDERDAG 18 JANUARI 1996 poor Peter-Paul van Vugt Jeruzalem - Iedereen is na Lp tevreden bij het Orient House in Oost-Jeruzalem. Sinister Van Mierlo, die in 'n 'goed en open' gesprek pi 0-vertegenwoordiger Fat al Husseini nog eens heeft „Llegd dat zijn komst geen inning inhoudt van de Palestijnse claims op Oost- eruzalem. De 25 betogende .ftouwen in het Groen', die ïodra de camera's gaan jiaaien hun 'Shame on You' onvermoeibaar blijven her halen. En ook Husseini zelf loont zich tevreden met alle •a publiciteit die dit bezoek dankzij de Israëlische commotie heeft gekregen'. Als Van Mierlo tegen half vijf bij het Oriënt House aankomt, hef fen de ongeveer vijfentwintig vrouwen, die door de Israëlische politie op een veilige afstand worden gehouden, hun spreek koren aan. Het is de harde kern van een uiterst kleine rechtsex- treme organisatie van vrouwen van joodse kolonisten. Ze wor den in de kou en de striemende regen bijgestaan door een hand jevol Nederlandse betogers. „Laat Van Mierlo de Palestijnen in Gaza ontmoeten, Jeruzalem is een joodse stad, al duizenden jaren," zegt een van hen. Van Mierlo zegt na het bezoek slechts dat het een 'vruchtbaar en informatief' onderhoud was. Duidelijk is dat hij de Israëli's niet voor het hoofd wil stoten door hier, op de trappen van de PLO-basis in Oost-Jeruzalem uitvoerige statements af te leg gen. Faisal Husseini toont zich na afloop van het onderhoud vooral tevreden omdat hij heeft gecon cludeerd dat 'Nederland geen zigzagkoers vaart in zijn Mid- den-Oostenbeleid'. Incidenten doen zich verder niet voor. Dins dag al had de Israëlische minis ter voor Binnenlandse Veilig heid, Shahal, laten weten dat Van Mierlo ondanks alle com motie geen strobreed in de weg gelegd zou worden. Maandagavond verspreidde de Israëlische radio het bericht dat Van Mierlo op dat moment al bij Faisal Husseini zat, om zo de pers te ontlopen. Dinsdag wist een Israëlische journaliste die voor het internationale persbu reau AP werkt, te melden dat premier Kok diezelfde dag kwaad was weggelopen uit een gesprek met de burgemeester Olmert van Jeruzalem. Olmert zou tegen Kok hebben gezegd het bezoek van Van Mier lo aan het Orient House te beschouwen als 'een belediging van Jeruzalem'. Kok zou daarop hebben gedreigd op te stappen als dit 'alles is wat u mij te ver tellen heeft'. Het verhaal bleek niet waar. Kok en Olmert heb ben weliswaar hun mening niet onder stoelen of banken gesto ken, maar van hoogoplopende ruzie was geen sprake, zo verze kerden woordvoerders van Kok en Olmert gisteren. Gisteren ging in de Israëlisch pers zelfs even het gerucht de ronde dat premier Kok minister Van Mierlo zou vergezellen tij dens zijn bezoek aan Faisal Hus seini. Het bezoek van Van Mierlo was gisterochtend wel oorzaak van een kort incident in de Knesset, het Israëlische parle ment. Terwijl Kok en Van Mierlo op de publiekstribune zaten om een deel van een parlementsver gadering bij te wonen, viel het extreemrechtse parlementslid Moledet, in de verder vrijwel lege zaal, hard uit naar Van Mierlo. Hij werd daarop geattac- keerd door een meer gematigde parlementariër, waarna voorzit ter Weiss beide partijen tot de orde wist te roepen. Van onze redactie buitenland Sarajevo - De Bosnische minister van Buitenlandse Zaken Sacirbey eist van de Bosnische Serviërs onvoor waardelijke toegang tot de pangenkampen en massa graven in hun gebied. Pas ia wil hij verder gaan het uitwisselen van krijgsgevangenen. De eis van de Bosnische regering opheldering over het lot van twintigduizend vermiste perso nen heeft een spaak in het wiel gedreven van de deze week geplande uitwisseling van krijgs gevangenen. Sacirbey's eisen zul len de partijen naar verwachting tog verder uiteendrijven. Het lijkt dan ook onwaarschijnlijk dat morgen volgens afspraak alle in de Bosnische burgeroorlog gemaakte krijgsgevangenen vrij gelaten zullen zijn. Sacirbey pleitte gisteren op een persconferentie voor het instellen van onderzoeksteams bestaande uit vertegenwoordigers van de regering, het Internationale Comité van het Rode Kruis en m IFOR, die vermisten moeten opsporen en onderzoek doen naar het bestaan van werkkampen en geheime gevangenkampen in het gebied van de Bosnische Serviërs. Hij eiste voorts volledige en onvoorwaardelijke toegang tot de plekken waarvan vermoed wordt dat het massagraven zijn. Gevreesd wordt dat over geheel Bosnië tientallen, van dergelijke massagraven zijn. Onder de twintigduizend die bij de Bosnische regering als vermist staan geregistreerd zijn minstens drieduizend mensen van wie niets meer is vernomen sinds zij na de val van de moslim-enclave Srebrenica vorig jaar juli door de Serviërs werden afgevoerd. Bosmsch-Servische inwoners van Sarajevo boycotten nog steeds de besprekingen over de toekomst van de Bosnische hoofdstad. Zij willen niet meer praten met de wedesonderhandelaars die wer- aan een regeling om de Ser viërs een veilig verblijf onder moslimbestuur te garanderen/Volgens waarnemers n de Serviërs dat de onder elaars van de Europese Unie «et akkoord van Dayton dusda nig interpreteren, dat de Servi sche wijken pas na de verkiezin gen over enkele maanden in mos lim-handen overgaan. Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties België gevraagd het com- lo over de vredesmissie in yest-Slavonié op zich te nemen. Je Verenigde Naties willen vijf duizend militairen legeren in bost-Slavonië, het enige stukje in «oatië waar Serviërs nog de ^epter zwaaien. België heeft nu "troepen in het gebied. de nieuwe missie zullen vvaarschijnlijk ook Russen, Slo kken en Argentijnen meedoen. I m°eten er op toezien dat de 'verdracht van het gebied door «viërs aan de Kroaten soepel verloopt. FOTO EPA i doe-het-zelf garage op te z chtbank in Amsterdam verooi een celstraf van acht maan s een poging tot afpersing traaf in Osdorp in Am,ste/S ij bracht het bedrijf op de h il pas teruggeven tegen het en Bij meebetaling dreigde digheid van Shell in te lie ;e opzetten. j,. 1 de politie. Volgens P- s, Luike ijf daarmee zijn civielrechtHg en redelijke beloning te oe aakte misbruik van de kW national, en deed dit uit Een vrouw wacht aan de frontlinie op nieuws over familie in het al drie dagen belegerde dorp Pjervomajskoje. VERVOLG VAN VOORPAGINA De Russen gaan ervan uit dat vrij wel alle gijzelaars dood zijn. „Het besluit is genomen om de operatie te beëindigen," aldus een woord voerder van de Russische inlich tingendienst. Maar gisteravond was nog steeds niet duidelijk of de Russen hun doel zouden bereiken. Eerder kwamen meldingen dat de Tsjetsjenen waren begonnen met het executeren van de gevange nen. Een woordvoerder van de rebellen ontkende dat er gijze laars zijn gedood. Wel zijn zestien van hen omgekomen door Russi sche bommen, zei hij tegenover een radiozender. Het Russische ministerie van Bin nenlandse Zaken kon de berichten over de executie van gevangenen niet bevestigen. Volgens het Rus sische persbureau Itar-Tass zijn tot dusver eenenveertig van de meer dan honderd gijzelaars bevrijd. Volgens de Tsjetsjenen bleven hun eigen verhezen binnen de perken. Zij boden gisteren aan alle gijze laars vrij te laten, maar daar wil den de Russen niet meer op ingaan. Bij hun aanval bestookten de Rus sische troepen het gehucht met kanonnen, Grad-raketlanceerders en gevechtshelikopters. Met de Grads legden de Russen een bom mentapijt, zij gebruikten de lan- ceerders niet voor precisiebe- schietingen. Dat maakt het onwaarschijnlijk dat rebellen en gegijzelden die nog in Pjervomajs koje zitten, het bombardement overleven. In Tsjetsjenië, in de plaats Atsj- choi-Martan ten zuidwesten van de hoofdstad Grozny, gijzelde een groep Tsjetsjeense strijders 's och tends zevenendertig mensen. De gijzelnemers vroegen een onbe kend geldbedrag voor de vrijla ting van hun gevangenen, allen Russische bouwvakkers. De woordvoerder van de Tsjets jeense leider Doedajev, Movladi Oedoegov, bevestigde dat er Straatsburg (anp) - CDA- Europarlementariër Hanja Maij-Weggen heeft gisteren in Straatsburg scherp uitge haald naar Italië als voorzit ter van de Europese Unie. Maij bestempelt het Italiaan se voorzitterschap als een aanfluiting. Italië is de eerste helft van 1996 voorzitter van de Europese Unie en beheert daarmee de politieke agenda van de Unie. Het Italiaanse kabinet-Dini is momenteel echter demissionair. Bovendien liggen er verkiezin gen in het verschiet. De Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Susanna Agnelli, presenteerde gisteren in het Europees Parlement haar voornemens voor de komende maanden. Ze kreeg de wind van voren van Maij. „Het is een trieste zaak dat de voorzitter van de EU verlamd is. Ik vind dat dat niet kan. Het Italiaanse parlement had dat niet mogen laten gebeuren. Wanneer Italië eens per zeven jaar voorzitter is van de EU, dan hoort het zich goed voor te bereiden en het werk goed te doen." Volgens Maij moeten de regels in de EU worden veranderd. Lidstaten zouden het voorzit terschap aan zich voorbij moe ten laten gaan, als de binnen landse politieke situatie daar om vraagt. Andere Europarlementariërs hebben evenmin hoge verwach tingen van het Italiaanse voor zitterschap. „Ik vrees dat het gebrek aan een krachtdadige regering Italië als voorzitter ernstig verzwakt," aldus WD'er Gijs de Vries. Volgens hem treft de politieke crisis in Italië Europa dubbel. Als Italië niet snel een stabiele economische politiek gaat voe ren, kan het land niet toetreden tot de Economische en Monetai re Unie. „Een EMU zonder Italië is niet wenselijk. De zwakke lire bedreigt de toekomst van de monetaire unie." OORLOG in Tsjetsjenië is langer meer alleen een «ussische affaire. Sinds eer gisteravond is het een inter nationaal probleem van de ®ste orde. In hun ongelijke h]d tegen de Russische overheerser hebben de volke- eu op de Kaukasus gekozen °or de weg van het interna- "onaal terrorisme. Weliswaar was de gekaapte H„oi ,veerk°ot op weg naar SS? Zijn de gijzelaars dmaw? Russen, maar er is dpn n ,een overschre- d vr®rbii heeft de kaping van goed/afi001 t0t doel alsnoS een m; a£1°°P te forceren van de Kngm Dagestan. Het moge- te „!gln,Tan een b*ina heilloze RentL J1 baar alsmaar opvol- SeïJSPT?® gijzelingen. e heeft veel weg van die in het begin van de jaren zeven tig. Toen slaagden de Palestijnen erin met een aantal opeenvolgen de vliegtuigkapingen zich defini tief een prominente plaats op het wereldtoneel te veroveren. De escalatie van de Tsjetsjeense crisis gaat gepaard met een gigantisch gezichtsverlies van zowel president Jeltsin als het Russische leger. Na de bestor ming van het parlementsgebouw in augustus 1993 en de militaire inval in Tsjetsjenië in december 1994, bleek Jeltsin voor de derde keer geen andere oplossing voor een crisis te vinden dan het toe passen van lomp geweld. Heel lomp geweld, want wie besluit gijzelaars te bevrijden met een moordende artilleriebeschieting van Pjervomajskoje, geeft alleen maar duidelijk aan dat hij niet meer weet wat te doen en uit frustratie slechts met zijn vuis ten in het rond maait. Voor het Russische leger geldt dat in nog sterkere mate. De competentie van Russische mili tairen werd na de ernstige verlie zen in Tsjetsjenië al in twijfel getrokken. Maar die waren nog niets verge leken met het nu afgeleverde brevet van onvermogen. Van de 'elite eenheden' van wat zichzelf nog altijd beschouwt als een super macht, mag verwacht worden dat zij met hun duizenden man schappen, zware geschut, gevechtshelikopters en tanks, in staat zijn binnen enkele uren af te rekenen met tweehonderd en lichtbewapende, omsingelde guerrilla-strijders. Na twee dagen van zware gevechten, is Door Chris Halkes het eind van de strijd echter nog steeds niet in zicht. Alleen met de oncontroleerbare mededeüng dat de Tsjetsjenen bezig waren hun gijzelaars te executeren, kunnen de gebla meerde Jeltsin en zijn leger aan de Russen ver kopen dat deze waanzin nood zakelijk was. Dat komt str aks ook van pas om de dood van alle gijzelaars te verklaren die het slachtoffer zijn geworden van de beschietingen door het leger. Het is echter maar de vraag of zelfs onder de Russen ook maar iemand Moskou in deze nog gelooft. Met het verlies aan geloofwaar digheid van president en leger is stabiliteit in de Russische Fede ratie verder weg dan ooit. Jelts- ins poging de rol van sterke man te spelen is mislukt. En daarmee is zijn herverkiezing tot president nog onzekerder geworden dan hij al was. De Rus sen zullen waarschijnlijk de voorkeur geven aan degene die hen ervan overtuigt dat hij wel die rol kan spelen en korte met ten zal maken met dreigende opstanden in de gehele Kauka sus. Het eerste teken dat die in de lucht zitten, is dat de kapers van de Turkse veerboot geen Tsjets jenen zijn, maar Abchazen en Tsjerkessen. Net als de inwoners van Dage stan, die ruim een jaar geleden de Russische tanks op weg naar Tsjetsjenië tegenhielden, voelen zij zich geroepen hun broeder volk te helpen. Toenemend ver zet op de Kaukasus zal Moskou er steeds vaker toe nopen geweld te gebruiken. Rusland, met zijn broze demo cratie, grote sociale problemen en allesoverheersende criminali teit gaat een onzekere en geweld dadige toekomst tegemoet. In combinatie met een grensover- schreidend conflict op Russische bodem is dat ook voor de rest van de wereld een gevaarlijke ont wikkeling. Internationale orga nisaties als de Verenigde Naties en de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa hebben zich altijd afzijdig gehouden van de opstand in Tsjetsjenië onder het motto dat het een interne Russische aange legenheid betrof. Zij zullen dat nu niet erg lang meer kunnen volhouden. Maar het blijft zaak voor hen om, gezien de hoeveel heid kruit in het vat, op de Kau kasus zeer behoedzaam te opere ren. Elizabeth maant spilzieke Fergie Londen - Wie deze dagen op de thee mag in Buckingham Palace kan het onderwerp 'schoondochters' maar beter mijden. De voortdurende problemen rond de scheiding tussen Diana en kroonprins Charles werden gisteren tijdelijk overschaduwd door de platzakke Sarah, de bijna ex-vrouw van prins Andrew. De. levenslustige hertogin van York zou volgens de meest behouden de schattingen voor minstens drie miljoen gulden schulden heb ben gemaakt. Geruchten over Sarah's zwakte voor dure kleren en exotische vakanties werden bevestigd in een ongebruikelijk norse verkla ring van Buckingham Palace. Een woordvoerder meldde dat de koningin haar schoondochter afgelopen jaren flink had onder steund maar dat nu het moment was gekomen dat Sarah haar problemen moest 'bespreken en oplossen met haar bankiers en andere financiële experts'. Coupleider Bio: verkiezingen gaan door Freetown - De leider van de coup die dinsdag een einde maakte aan het militaire bewind van Valentine Strasser in het Afrikaan se staatje Sierra Leone heeft beloofd dat de voor 26 februari uit geschreven verkiezingen doorgang zullen vinden. De verkiezin gen moeten Sierra Leone burgerbestuur geven. Brigadier Julius Maada Bio, die gisteren formeel als nieuwe mili taire leider werd beëdigd, zei voorts dat het Revolutionair Ver enigd Front dat de regering de laatste vijf jaar heeft bestreden, in het verkiezingsproces moet worden opgenomen. Indiase politici beschuldigd van corruptie New Delhi - Drie ministers in het kabinet van de Indiase premier Narasimha Rao hebben hun ontslag ingediend. Het Indiase cen trale onderzoeksbureau had gisteren gevraagd hun parlementai re onschendbaarheid op te heffen, omdat zij betrokken zouden zijn bij een smeergeldschandaal. De betrokken ministers zijn Balram Jakhar van landbouw, Mad- havrao Scindia van ontwikkeling en Vidya Charan Shukla van parlementaire zaken. Zij hebben de beschuldigingen tegenge- sproken.Dinsdag al werden zeven politici, afkomstig uit nage noeg het hele politieke spectrum aangeklaagd wegens het aanne men van meer dan dertig miljoen gulden aan steekpenningen. Onder de aangeklaagden zijn politici van alle partijen. Communist voorzitter Russisch parlement Moskou - De communist Gennadi Seleznjev is gisteren gekozen tot de nieuwe voorzitter van de Doema, de Tweede Kamer van het Russische parlement. Hij kreeg 231 van de 450 stemmen. Zijn tegenkandidaat, nu ex-voorzitter Ivan Rybkin, kreeg 150 stem men. Dinsdag waren er al twee stemronden geweest. Seleznjev slaagde er toen net niet in om de benodigde meerderheid van 226 stem men achter zich te krijgen. Seleznjev (48) was al eerder plaats vervangend voorzitter van de Doema.In de jaren tachtig was Seleznjev hoofdredacteur van het blad van de communistische jongerenorganisatie Komsomol. Na de coup van 1991 werd hij hoofdredacteur van de communistische partijkrant Pravda.Seleznjev heeft gezegd, dat de communisten niet streven naar de val van de Russische regering. Hij sprak de hoop uit dat president en regering bij hun hervormingen meer rekening hou den met de mening van de bevolking. In de Doema beschikken de communisten over 157 van de 450 zetels. Indonesië schort zoeken gijzelaars op Jakarta - Indonesië heeft de zoekactie naar de gijzelaars van de Papoea-rebellen op Irian Jaya opgeschort. De rebellen van de Vrij Papoea Beweging hadden gedreigd de veertien gijzelaars om te brengen indien het leger zou aanvallen. Deze boodschap zou doorgegeven zijn door de Duitse gijzelaar Frank Momberg, die maandag tijdelijk werd vrijgelaten. Mom- berg zal, nu hij de boodschap van de Papoea's heeft doorgegeven, terugkeren naar de rebellen. Die ontvoerden op 8 januari vanuit een afgelegen dorp in de jungle op Irian Jaya zesentwintig perso nen, onder wie vier Britten, twee Nederlanders, een Duitser en negentien Indonesiërs. Een aantal is inmiddels vrijgelaten. arbeiders in het gebied vastzitten. Dat zou echter niet in opdracht van Doedajev zijn gebeurd. Dinsdag al gijzelden Tsjetsjeense strijders in een elektriciteitsbe drijf in een buitenwijk van de Atsjchoi-Martan veertig mensen. Oedoegov liet doorschemeren dat de daders van de twee gijzelingen dezelfde zijn. Volgens hem zitten er in het zuidwesten van Tsjetsje nië zo'n tachtig Russen, bouwvak kers, soldaten en werknemers van het elektriciteitsbedrijf vast. Door Bert Schampers Brussel/Straatsburg Het Europees Parlement is het gisteren niet eens geworden over een regeling om het werk van de vele honderden lobbyisten doorzichtiger te maken. Het voorstel is terugverwezen naar de parlementaire commissie reglementen. Het Europarlement probeert al enkele jaren tot afspraken te komen over de relatie met lobbyi sten die de Europese besluitvor ming op allerlei manieren probe ren te beïnvloeden. In extreme gevallen worden daarbij reisjes, giften en geld aangeboden aan Europarlementariërs en Europe se ambtenaren. Maar het komt ook voor dat parlementariërs en/of hun medewerkers tegelijk werkzaam zijn voor bedrijven of organisaties. In Straatsburg werden dinsdag en gisteren twee rapporten besproken. Daarbij ging het zowel om het reglementeren van de relaties met lobbyisten als openheid van zaken door de Europarlementariërs zelf. Van hen wordt verlangd dat ze hun financiële belangen bekend maken. Om het werk van lobbyi sten transparanter te maken zou er een openbaar register moeten komen, waarin doelstelling en werkwijze per geval worden beschreven. De grote fracties in het EP, socia listen en christen-democraten, werden het niet eens over een amendement van de christen democratische EVP. Die wil een algeheel verbod op het geven van financiële voordelen door lobbyi sten aan parlementariërs. De socialistische fractie blijft bij een meldingsplicht voor giften boven de 2100 gulden per jaar. Dé parlementaire commissie reglementen van het EP moet binnenkort met nieuwe voorstel len komen. Milaan (rtr/anp) - Het proces tegen de voormalige Italiaanse premier Silvio Berlusconi is gisteren in Milaan begonnen in aanwezigheid van de verdachte. Ook de rechtse parlementa riërs Sqarbi en Stajano waren aanwezig in het paleis van justi tie in Milaan. Vlak voor het proces begon zei Berlusconi dat hij in één van de zalen van het gebouw was geweest om te getuigen. Met zijn broer Paolo en negen managers van de onderneming Fininvest moet hij zich verantwoorden voor omko ping van ambtenaren van de Guardia di Finanza, de fiscale recherche. Berlusconi wees de beschuldiging van de hand. Volgens hem willen de onderzoeksrechters van de operatie Mani Pulite (Schone handen), die de zaak op gang heb ben gebracht, zijn politieke car rière breken. Volgens de acte van beschuldiging hebben drie ondernemingen van Fininvest (Mediolanum, Videoti- me en Mondadori) en het betaalte levisiestation Telepiü, waarvan Fininvest tien procent in handen heeft, tussen 1989 en 1992 onder de tafel ongeveer 355.000 gulden betaald aan ambtenaren van de fiscale recherche in ruil voor een coulante behandeling van de belastingaangifte. Berlusconi is in de tegenaanval gegaan. Hij zei niet op de hoogte te zijn van klei ne uitgaven binnen Fininvest en dat de verschillende bedrijfson derdelen een grote mate van auto nomie kennen. Ambtenaren van de Guardia di Finanza zouden juist de managers van Fininvest onder druk hebben gezet om hun te betalen. De rechtszaak kan lang duren. Het parket in Milaan heeft meer dan zestig getuigen opgeroepen, onder wie managers van Finin vest, zakenrelaties van de ver dachten, belastingambtenaren en de Duitse mediamagnaat Leo Kirch, die lid is van een interna tionaal consortium van aandeel houders van de mediatak van Fininvest. De advocaten van Ber lusconi hebben aangekondigd drieënzestig getuigen op te roe pen, onder wie vele hooggeplaat- sten binnen Fininvest die bereid zijn het voor hun baas op te nemen.

de Stem | 1996 | | pagina 5