Huur stijgt maximaal 6,5 procent Mosli: Politiebond: Nieuwe reorganisatie ramp Postbank ontkent afluisteren 'Veel meer mensen vallen buiten nieuwe ziektewet' Lomp ge 4 vannellaneen,bi]'naheilloi Wapentuig Dutchbat nu gevaar voor Ifor CDA verprutst het weer in debat Sorgdrager Prestige DE STEM BINNENLAND Nieuwe methode GroenLinks stelt vragen over 'bespioneren' personeel Kamermeerderheid akkoord DE STEM COMMENTAAR CD en CP'86 willen samen demonstreren BINNENLAND KORT Celstraf voor afpersen Shell Moslims eisen to DONDERDAG 18 JANUARI 1996 A4 PËSTBM Den Haag (anp) - Een nieuwe reorganisatie van de politie is een regelrechte ramp. Dit vindt de Algemeen Christelij ke Politiebond (ACP). ACP- voorzitter Rruizinga verwijt minister Dijkstal van Binnen landse Zaken de politie 'kapot te reorganiseren'. Dinsdag werd in de Eerste Kamer duidelijk dat de politie zich alvast kan opmaken voor een nieuwe reorganisatie in 1997. Dijkstal liet toen weten dat het hem 'niet zou verbazen als we daar uitkomen. Ik houd rekening met omvorming naar provinciale politiekorpsen'. ACP-voorzitter Kruizinga spreekt van een ramp. De grote reorganisatie van de politie is nog maar net achter de rug. Bij deze mammoetoperatie (1994) werden circa 150 gemeentelijke politie korpsen en enkele tientallen rijkspolitiekorpsen omgesmeed tot 25 regionale korpsen en het Korps Landelijke Politiedien sten. „De stofwolken zijn nog niet neergedaald en er wordt al gesproken over een nieuwe reor ganisatie. De ACP wijst dit met kracht af. Een nieuwe reorgani satie op korte termijn zou ver woestend zijn voor de politie mensen. Als men de politie kapot wil reorganiseren, dan moet men op deze manier doorgaan," zegt Kruizinga. De bewindsman deed dinsdag de gewraakte uitspraak nadat een senaatsmeerderheid kritiek uitte op het functioneren van de poli tie. De regeringsfracties van WD en D66 drongen aan op de instel ling van één politiekorps per pro vincie. De ACP vindt ook dat politiechefs niet 'heen en weer moeten worden geschoven alsof het schaakstukken zijn'. „De kwaliteit moet voorop staan. Daarin past soms het snel ver plaatsen van een chef, maar ook soms ook het lang laten zitten van een goed functionerende politietopper." De bond reageert hiermee op het voornemen van Dijkstal, politiechefs in de toe komst te laten rouleren. „Natuurlijk is het niet goed als een politiechef te lang op een bepaalde plek blijft zitten en als het ware met zijn stoel ver groeit," zegt Kruizinga. „Maar het is even onverstandig om na een bepaald aantal jaren een uit stekende politieman bij zijn nek vel te pakken en te zeggen dat hij maar ergens anders moet gaan werken. Minister Winnie Sorgdrager, op weg naar het kamerdebat over de affaire-Van Randwijck. FOTO ANP Door Marianne Wuite Den Haag -'Minister Sorgdrager (Justi tie) kon gisteren voor de verandering in de Tweede Kamer weer eens glimlachen. Niet zij hoeft na het tweede debat over de affaire-Van Randwijck wonden te lik ken, maar de CD A-fractie. Die zag haar poging om Sorgdrager onder uit te halen, mislukken en moest daarbij ook nog eens stevige kritiek van de rege ringsfracties én mede-oppositiepartijen incasseren. Sorgdrager was gisteren door het CDA en GroenLinks naar de Kamer geroepen om zich opnieuw te verantwoorden voor de ontslagperikelen rond de Amsterdamse procureur-generaal Van Randwijck. De beschuldiging die op tafel lag was hard; de minister zou vorig jaar oktober een politie ke doodzonde hebben begaan door de Kamer onjuist en onvolledig te informeren over het vertrek van Van Randwijck. De procureur-generaal was, zo had Sorg drager vorig jaar in de Kamer gezegd, de laan uitgestuurd vanwege 'disfunctione ren'; publicaties vorige week duidden er echter op dat de reorganisatie van het open baar ministerie het werkelijke argument was geweest om Van Randwijck te ont slaan. De minister had hierover in de Kamer niets gezegd. In een brief aan de Kamer schreef ze vorige week dat de reor ganisatie in april 1995 inderdaad even als argument was gehanteerd om op een ele gante wijze van Van Randwijck af te komen, maar dat dit daarna geen rol meer had gespeeld bij het vertrek van de Amster damse procureur-generaal. Ook gisteren hield ze dat staande. Ze erkende dat ze de Kamer in het vorige debat had moeten mel den dat het reorganisatie-argument even op tafel was gekomen. Dat ze dit niet gedaan had, weet ze aan het 'verwarde' verloop van het debat. Vooral het CDA nam daarmee geen genoe gen en had gisteren een verrassing in petto, die de minister stevig in het nauw zou moe ten brengen. Met een stapeltje papieren in de hand, deel de het CD A-kamerlid Van der Heijden van achter de interruptiemicrofoon mee dat hij beschikte over een vertrouwelijke briefwis seling tussen de advocaat van Van Rand wijck en Justitie, waaruit zou blijken dat tot september dit jaar de reorganisatie van het OM wél het motief was om Van Rand wijck te ontslaan. Maar deze stunt keerde zich snel als een boemerang tegen het CDA. De aanvankelij ke nervositeit bij de coalitiefracties en de minister verdween als sneeuw voor de zon toen Van der Heijden weigerde te stukken ter inzage van de andere fracties te geven. Regeringpartijen WD, PvdA en D66 reageerden woedend omdat de CDA'er insi nueerde dat de minister loog, maar geen bewijzen daarvoor aandroeg. „U hebt geen poot om op te staan," aldus Dittrich (D66). Pijnlijker voor het CDA is dat ook de ande re oppositiepartijen, normaal niet te beroerd om een aanval op een minister te steunen, de fractie als een baksteen lieten vallen. Vooral de Socialistiese Partij was boos. Het zinde de SP al helemaal niet dat het CDA om een nieuw debat met Sorgdrager had gevraagd. „Als het hier al ergens over gaat, dan toch alleen maar over futiliteiten. Dit is oppositie voeren om het oppositie voeren," aldus SP'er Marijnissen. Net als de meeste andere fracties nam ook de SP genoegen met de uitleg van Sorgdra ger. Als zij na afloop van het debat als over winnaar de handjes van kamerleden heeft geschud, zegt Van der Heijden de uitkomst van het debat triest te vinden. „Het is ver drietig, maar oppositie voeren is in mijn ogen proberen, en als het niet lukt, dan de volgende keer beter." gaat experimenteren met een nieuwe manier van snel heidscontrole op de snelwe gen. De politie bevestigt dat. Het gaat om 'trajectcontro le': automobilisten worden daarbij over langere afstan den in de gaten gehouden. Bij twee proeven op provin ciale wegen is het systeem doeltreffend gebleken. „Wij willen nu zien of trajectcon trole ook op drukke wegen als de A2 en de A12 werkt." Tot nu toe worden snelheids duivels met camera's betrapt op te hard rijden. Even afremmen is doorgaans een goede manier om aan een bon te ontkomen. In het nieuwe systeem helpt dat niet meer. Den Haag (anp) - GroenLinks wil van de ministers van Sociale Zaken en van Justitie weten of het aanvaardbaar is als een bedrijf personeel afluistert om de arbeidspres taties te beoordelen. GroenLinks komt met deze vraag naar aanleiding van een bericht dat ING-dochter Postbank mede werkers die telefonisch in contact staan met klanten (bij voorbeeld verkopers van leningen en hypo theken), volgt met een speciaal computersysteem. Volgens de Postbank is er geen sprake van het zonder medeweten van mede werkers opnemen van telefoon gesprekken. Wel worden - mét medeweten van personeel - af en toe gesprekken opgenomen ten behoeve van opleiding en bege leiding van medewerkers van de afdeling klantenservice. Die gesprekken worden gewist nadat de inhoud met de medewerkers is geanalyseerd. De Postbank vindt niet dat hiermee de privacy van de betrokken medewerkers in het geding is. De ondernemingsraad van de Postbank is niet op de hoogte van recente klachten over het onge oorloofd afluisteren van perso neel. Hier is in het verleden wel sprake van geweest. Toen heeft de OR advies gevraagd aan de Registratiekamer en overleg gevoerd met de bedrijfsleiding. Als blijkt dat de kwestie weer actueel is, zal de OR hierover in Van onze Haagse redactie Den Haag - Een meerderheid in de Tweede Kamer gaat akkoord met het voorstel van D66-staatssecretaris Tommei (Volkshuisvesting) om de huren dit jaar maximaal 6,5 procent te verhogen. Een voorstel van de PvdA om het maximum op 5,5 procent te stellen is daardoor bij voorbaat kansloos. De Tweede Kamer spreekt van daag' over het huurbeleid van Tommei. PvdA-woordvoerder Duivesteijn wijst het maximum af omdat de verhuurders het afgelopen jaar al genoeg hebben verdiend. Hij wijst erop dat de inflatie vorige jaar slechts 1,6 procent bedroeg. De inkomsten van de verhuurders stegen echter fors omdat de gemiddelde huur- stijging vorig jaar 4,6 procent bedroeg. „Dat verschil leverde de verhuurders als snel anderhalf miljard gulden extra op aan inkomsten. Daarvan mag de huurder best wat terug zien." De twee coalitiepartners van de PvdA, Tommels eigen D66 en de WD, voelen er echter niets voor om de maximale huurstijging te verlagen. Het maximum is slechts een van de vele afspraken die het Rijk de afgelopen jaren maakte met de woningbouwcorporaties over het huurbeleid. Nu al ingrij- de komende overlegvergadering met de directie spreken. Bij de FNV Dienstenbond is niets bekend van de kwestie. Volgens bestuurder M. Slotboom - die dergelijke systemen afwijst - weten haar kaderleden van niets. De kwestie heeft ook niet geleid tot een klacht bij de Registratie kamer, die waakt over de privacy van burgers. Afluisteren van per soneel mag alleen als aan bepaal de voorwaarden is voldaan. Het personeel moet ermee instemmen en het systeem moet bij de Regis tratiekamer zijn aangemeld. GroenLinks wil weten of de han delwijze van de bank strijdig is met de Wet Persoonsregistratie, en of deze wet onduidelijk is over wat kan en niet kan. Het ministerie van Defensie heeft de Ifor-macht hiervan op de hoogte gebracht, aldus een woordvoerder van het ministerie gisteren. De inboedel van Dutch- bat in Srebrenica moet inmiddels als verloren worden beschouwd. Defensie gaat er niet meer van uit dat de Bosnische Serviërs alsnog bereid zijn om het kostbare Nederlandse materieel en wapen tuig, dat bij de ontruiming van de enclave is geroofd of achtergeble ven, terug te geven. Met het overhaaste vertrek uit de moslim-enclave heeft Dutchbat vorig jaar voor ongeveer 25 mil joen gulden aan wapens, voertui gen en uitrusting achtergelaten. Een deel van het materieel werd door Servische strijders in beslag genomen of botweg geroofd van individuele blauwhelmen, maar de meeste spullen moesten in allerijl worden achtergelaten op de observatieposten en het hoofdkwartier in Potocari. Het gaat onder meer om 14 YPR- rupsvoertuigen, dertig zware groepswapens (anti-tankgeschut en mortieren), 171 handvuurwa pens, 19 voertuigen (jeeps, vrachtwagens), voor vier miljoen gulden aan algemene uitrusting en zeer kostbare en geavanceerde verbindingsapparatuur. Wat de Serviërs met dit arsenaal hebben gedaan is Defensie niet duidelijk. Ifor-troepen en Navo- inlichtingendiensten hebben inmiddels geconstateerd dat sommige strijdgroepen inder daad gebruik maken van mate- Van onze Haagse redactie Den Haag - Het aantal men sen dat na afschaffing van de oude ziektewet geen ziekte uitkering via de werkgever krijgt, is veel groter dan het kabinet heeft berekend, Het ministerie van Sociale Zaken onderschat het percenta ge mensen dat geen vaste baan heeft en dat straks blijft aange wezen op het vangnet van de oude ziektewet. De nieuwe wet is 'onvoldoende doordacht' en de Eerste Kamer moet haar niet aannemen. Dat zei werknemersvoorzitter Douze van de Nieuwe Algemene Bedrijfsvereniging (NAP) giste ren bij de presentatie van een rapport over flexibele arbeid en werknemersverzekeringen. Het onderzoek, in opdracht van vier bedrijfsverenigingen, werd ver richt door KPMG Bureau voor Economische Argumentatie. Het beperkte zich tot de sectoren glastuinbouw, detailhandel, horeca, cultuur en uitzendwe- zen. Volgens KPMG werkt in die branches - die traditioneel veel flexibele werkers kennen - 41 procent van de werknemers met een flexibel contract. Die zullen dus in de toekomst een beroep blijven doen op de oude ziekte wet als vangnet. Sociale Zaken schat het totale aantal werkne mers dat onder de uitzonderin gen valt op vijftien procent. De Tweede Kamer ging eind vorig jaar akkoord met afschaffing van de ziektewet. De Eerste Kamer moet nog deze maand een oordeel vellen. Werk gevers moeten straks zieke werknemers een jaar lang zeven tig procent van het loon doorbe talen. Momenteel draaien onder nemers alleen op voor de eerste zes weken (kleine bedrijven twee weken). De maatregel moet werkgevers stimuleren om het ziekteverzuim omlaag te brengen, met als resultaat op den duur lagere pre mies en lagere collectieve lasten. Voor enkele specifieke groepen (thuiswerkers, uitzendkrachten, zwangere vrouwen, mensen met kortdurende contracten) blijft de ziektewet in stand. Het KPMG-onderzoek signal eert verder dat flexibele con tracten steeds meer de trend zijn. In de onderzochte sectoren heeft nog maar een minderheid van 27 procent een dienstver band voor onbepaalde tijd. De politiek speelt bij het hervor men van het sociaal stelsel nau welijks op die ontwikkeling in, aldus Douze. Flexibele werkers worden regelmatig over het hoofd gezien. Zo leidde de strengere eisen voor de ww tot grote onduidelijkheid of flexibele krachten wel pre mies moeten betalen of uitke ringsrechten hebben. De Tweede Kamer heeft tijdens het debat over afschaffing van de ziekte wet zelfs geen woord gewijt aan de positie van mensen met oproepcontracten, aldus Douze. „De werkgever moet zeventig procent van het loon doorbeta len. Dat lijkt simpel, maar wat is zeventig procent bij iemand met wisselende verdiensten?" De werknemersvoorzitter van de bedrijfsvereniging vreest boven dien dat de afschaffing van de Ziektewet werkgevers verleidt steeds vaker flexibele arbeids krachten in te zetten. Bij ziekte hoeven ze dan immers geen loon door te betalen. pen wordt onverstandig en te vroeg gevonden. Ook de grootste oppositiepartij, het CDA, denkt er zo over. Tommei heeft bovendien enkele maanden geleden al aangekon digd dat hij met de corporaties over de huurontwikkeling gaat praten als de inflatie lager uitvalt dan verwacht. De woordvoerder van de staatssecretaris wijst er echter op dat zo'n gesprek pas plaats heeft als de inflatie over 'een langere periode' dan een jaar laag blijkt. Duivestijn vindt ech ter dat Tommei al lang met de corporaties had moeten praten en wil de staatssecretaris daartoe alsnog met een motie dwingen. Vandaag moet blijken of zo'n motie voldoende steun krijgt. Voorzitter Van Velzen van de Nationale Woningraad (organi satie van woningcorporaties) wijst een lager maximum zonder meer van de hand. IN DE EUROPESE UNIE marcheren de zaken niet goed. Er is weinig eenduidigheid over het te volgen beleid. Het akkoord van Maastricht is tot nu toe een nagenoeg dode letter geble ken en regelmatig duiken er grote meningsverschillen op tus sen de lidstaten' onderling. Zelfs in de tot voor kort voorbeeldi ge as tussen Bonn en Parijs beginnen breuken te ontstaan Euro-gangmaker bondskanselier Helmut Kohl heeft ervaren dat de wispelturige Franse president Chirac de Europese denk beelden van zijn voorganger Mitterrand niet volledig heeft overgenomen. Het enige waar de Europese Unie zich aan vastklampt is de tot standkoming van de monetaire unie. De Euromunt is het won dermiddel dat in de nabije toekomst de Europese Unie aaneen moet smeden. De eerste ontwikkelingen na de bekendmaking van de ingangsdatum zijn niet erg hoopgevend. Doordestren ge eisen staat een aantal landen (voorlopig) langs de zijlijn Zelfs grote stimulator Duitsland komt - door de ongunstige economische ontwikkelingen - op dit moment niet in aanmer king voor een plaats in de kopgroep van de monetaire unie. De op drift geraakte Europese Unie heeft momenteel een krachtige bestuurlijke hand nodig. Die is er helaas niet. Het voorzitterschap van de Europese Unie wisselt om het halfjaar, hetgeen betekent dat het presidentschap voor de eerste helft van het jaar aan Italië is toebedeeld. Dat belooft niet veel goeds. Italië heeft sowieso geen beste reputatie opgebouwd als voorzitter van de Europese Unie. Maar ditmaal zijn de omstandigheden wel heel ongunstig. Ita lië verkeert in een economische en politieke crisis. Het Itali aanse kabinet is demissionair. De problemen in eigen huis zijn zo groot dat het amper mogelijk is serieus aandacht te beste den aan de Europese belangen. De Nederlandse Europarlementariër Maij-Weggen heeft terecht kritiek geuit op deze gang van zaken. Haar idee om bepaalde landen het voorzitterschap te ontnemen, wanneer de binnenlandse situatie daar om vraagt, lijkt derhalve redelijk. Het staat echter haaks op de politieke realiteit. Lidstaten laten zich niet door anderen de wet voorschrijven. Het resultaat van een voorzitterschap doet er minder toe. Prestige wordt belang rijker geacht. Van onze verslaggever Den Haag - De Ifor-troepen die in voormalig Joegoslavië toe zien op het vredesakkoord, zouden door de Bosnische Serviërs beschoten kunnen worden met wapens die zij tijdens de vero vering van Srebrenica op Nederlandse VN'ers buitmaakten. rieel en middelen, afkomstig van Unprofor. Nederland komt welis waar in aanmerking voor een vergoeding van de Verenigde Naties, maar de afhandeling daarvan kan nog vele jaren duren. „De VN zijn op de hoogte van de Nederlandse claims, maar de procedure duurt erg lang, niet op de laatste plaats omdat de VN er financieel erg slecht voor staan," aldus Defensie. Janmaat FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Rotterdam - De extreem-rechtse partijen CD en CP'86 hebben samen toestemming voor een demonstratie in Rotterdam gevraagd. De extremisten willen op zaterdag 3 februari proteste ren tegen het verbod van enkele scholen in Rotterdam en Den Haag op het dragen van rood- wit-blauwe vlaggetjes op zoge naamde bomberjacks. De gezamenlijke aanvraag duidt er op dat de twee extreem-recht se partijen toenadering tot elkaar zoeken. In het verleden boterde het niet tussen de CD van Jan maat en de nog radicalere CP'86. Volgens het Rotterdamse CP'86- raadslid Freling zullen de twee partijen dit jaar vaker samen werken. De scholen hebben het dragen van de Nederlandse vlaggetjes verboden, omdat zij een uiting zouden zijn van anti-buitenlan- dergevoelens. In december vroeg Freling ook al een demonstratie aan. Burgemeester Peper gaf toen geen toestemming om op zater^ dagmiddag in het centrum van de Maasstad te demonstreren. Van Aartsen tegen 'eigen' steun boeren Den Haag - Landbouwminister Van Aartsen ziet weinig heil meer in het idee om de Europese inkomenssteun aan boeren voortaan direct door de eigen lidstaten te laten betalen. Hij neemt daarmee stelling tegen eerdere suggesties van minister Zalm (Financiën) over aanpassing van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Dat blijkt uit een vertrouwelijke concept-versie van een nota van Van Aartsen. Hij stelt over het Europees landbouwbeleid na 2000 dat een zogeheten re-nationalisatie van het gemeenschappelijk land bouwbeleid voor Nederland mogelijk financieel nadelig is en bovendien de interne Europese markt zal verstoren. Negen jaar geëist voor moord zonder lijk Amsterdam - De officier van justitie heeft gisteren voor de recht bank in Amsterdam negen jaar celstraf wegens moord geëist tegen de 26-jarige M.A. uit Groningen. Hij wordt ervan verdacht dat hij zijn ex-vriendin, de 24-jarige C. Conté, heeft gedood. Haar lichaam is nooit gevonden. De vrouw wordt sinds 9 februari vorig jaar vermist. Op die dag ging zij naar A. toe om de relatie met hem te beëindigen. Volgens de officier is op basis van getuigenverkla ringen en bloedsporen vast komen te staan dat A. haar om het leven heeft gebracht. A. ontkent dat. Tegenover mede-gedetineer den in de Scheveningse gevangenis is hij zich echter loslippig geweest. Minder aanmeldingen voor universiteiten Groningen - Het aantal vooraanmeldingen van studenten bij hogescholen en universiteiten is opnieuw gedaald. Dit keer met 11,5 procent. Tot 1 januari had de Informatie Beheer Groep (IBG) in Groningen 56.926 aankomende studenten geregistreerd. Vorig jaar was er in vergelijking met januari 1994 een daling met 20 procent. De IBG constateert dat aankomende studenten zich steeds later aanmelden. Het aantal vooraanmeldingen zegt weinig over het uiteindelijke aantal inschrijvingen. In de loop van het voorjaar besluiten velen zich alsnog aan te melden, of juist af te zien van een studie. Man verdacht van reeks seks-misdrijven Den Haag - De politie Haaglanden is een uitgebreid onderzoek gestart naar seksuele misdrijven van een 51-jarige Hagenaar. De man legde op verschillende plaatsen in het land contact met vrou wen via contactadvertenties en 06-telefoonlijnen. De politie hield de man vorige week aan op verdenking van verkrachting en aan randing. Dat gebeurde nadat een vrouw uit Doorn aangifte had gedaan omdat zij werd gedwongen tot seksuele handelingen. Zij had de man ontmoet via een contactadvertentie. Inmiddels heb ben ook vrouwen uit Ede en Apeldoorn aangifte gedaan. De poli tie vermoedt dat nog meer vrouwen uit het gehele land slachtoffer van de man zijn geworden. Meer uitkeringsfraudeurs voor rechter Den Haag - De rechtbanken hebben het afgelopen jaar bijna 14.500 sociale-zekerheidszaken ingeschreven. Dat is 2000 meer dan het jaar daarvoor. Verwacht wordt dat de stijging in 1996 minder groot zal zijn. Het openbaar ministerie in Den Haag heeft dit bekendgemaakt. Steeds vaker proberen uitkeringsinstanties ten onrechte betaalde uitkeringen via de kantonrechter terug te vorderen. In 1995 gebeurde dat in 15.323 gevallen. In 1993 waren dat er nog maar 8900. Dit blijkt uit de rapportage over 1995 van het Project Intensivering Fraudebestrijding van het OM. Daarin schrijft het OM dat de strafrechtelijke aanpak van fraude de afge lopen drie jaar op een aanzienlijk hoger niveau is gebracht. Kinderziekenhuis stelt commissie in Utrecht - Een commissie van drie onafhankelijke, externe des kundigen gaat proberen in het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht de vertrouwensbreuk tussen staf en medewerkers ener zijds en directie en Raad van Bestuur anderzijds te lijmen. Dat heeft de Raad van Toezicht van het WKZ gisteren besloten. Vol gens een woordvoerster van het Utrechtse ziekenhuis is nog niet bekend wie de commissieleden zullen zijn. De specialisten van het WKZ hebben eerder deze week het vertrouwen in het manage ment en de Raad van Bestuur opgezegd. De instelling is de afgelo pen maanden in opspraak geraakt. Zo blijkt uit een onderzoek dat het sterftecijfer onder baby's die in het WKZ een hartoperatie hebben ondergaan, opvallend hoog is. Amsterdam (anp) - Zijn droom om een doe-het-zelf garage op teze' ten kan hij voorlopig vergeten. De rechtbank in Amsterdam verM deelde gisteren de 29-jarige G.P. tot een celstraf van achtmaan Lj waarvan drie voorwaardelijk, wegens een poging tot afpersing1 I She11' I De verdachte vond in juli 1995 op straat in Osdorp in Amste v» dozen met olieprodukten van Shell. Hij bracht het bedrijf op deMj! te van zijn vondst, maar wilde het spul pas teruggeven tegen beta van een vindersloon van 50.000 gulden. Bij niet-betaling dreiê® Greenpeace en de media over de slordigheid van Shell in te ken Met het geld wilde hij een eigen garage opzetten. v. In plaats van te betalen, belde Shell de politie. Volgens P.'sJa e vrouwe, mr. A. Plas, ontliep het bedrijf daarmee zijn civielK1en'KL verplichting om een eerlijke vinder een redelijke beloning te b<et De rechtbank oordeelde anders. P. maakte misbruik van de kwe re publicitaire positie van de multinational, en deed dit uit winstbejag. poor peter-Paul van Vugt Teruzalem - Iedereen is na floop tevreden bij het Orient House in Oost-Jeruzalem. Minister Van Mierlo, die in Pen 'g°ed en open' gesPrek PLO-vertegenwoordiger Fai sal Husseini nog eens heeft uitgelegd dat zijn komst geen erkenning inhoudt van de Palestijnse claims op Oost- jeruzalem. De 25 betogende 'Vrouwen in het Groen', die zodra de camera's gaan draaien hun 'Shame on You' onvermoeibaar blijven her halen. En ook Husseini zelf toont zich tevreden met alle 'extra publiciteit die dit Van onze redactie buitenland Sarajevo - De Bosnische minister van Buitenlandse Zaken Sacirbey eist van de Bosnische Serviërs onvoor waardelijke toegang tot de gevangenkampen en massa graven in hun gebied. Pas daarna wil hij verder gaan met het uitwisselen van krijgsgevangenen. De eis van de Bosnische regering om opheldering over het lot van twintigduizend vermiste perso nen heeft een spaak in het wiel gedreven van de deze week geplande uitwisseling van krijgs gevangenen. Sacirbey's eisen zul len de partijen naar verwachting nog verder uiteendrijven. Het lijkt dan ook onwaarschijnlijk dat morgen volgens afspraak alle in de Bosnische burgeroorlog gemaakte krijgsgevangenen vrij gelaten zullen zijn. Sacirbey pleitte gisteren op een persconferentie voor het instellen van onderzoeksteams bestaande uit vertegenwoordigers van de regering, het Internationale Comité van het Rode Kruis en van IFOR, die vermisten moeten opsporen en onderzoek doen naar het bestaan van werkkampen en geheime gevangenkampen in het gebied van de Bosnische Serviërs. Hij eiste voorts volledige en onvoorwaardelijke toegang tot de plekken waarvan vermoed wordt dat het massagraven zijn. Gevreesd wordt dat over geheel Bosnië tientallen van dergelijke massagraven zijn. Onder de twintigduizend die bij de Bosnische regering als vermist staan geregistreerd zijn minstens drieduizend mensen van wie niets meer is vernomen sinds zij na de val van de moslim-enclave Srebrenica vorig jaar juli door de Serviërs werden afgevoerd. Bosnisch-Servische inwoners van Sarajevo boycotten nog steeds de besprekingen over de toekomst van de Bosnische hoofdstad. Zij willen niet meer praten met de vredesonderhandelaars die wer ken aan een regeling om de Ser viërs een veilig verblijf onder I moslimbestuur te garanderen.Volgens waarnemers j willen de Serviërs dat de onder handelaars van de Europese Unie bet akkoord van Dayton dusda nig interpreteren, dat de Servi sche wijken pas na de verkiezin gen over enkele maanden in mos lim-handen overgaan. Secretaris-generaal Boutros I Ghali van de Verenigde Naties heeft België gevraagd het com- j mando over de vredesmissie in Uost-Slavonië op zich te nemen. Ue Verenigde Naties willen vijf- inzend militairen legeren in I ost-Slavonië, het enige stukje in I Kroatië waar Serviërs nog del scepter zwaaien. België heeft nuj troepen in het gebied, an de nieuwe missie zullen I aarschijnlijk ook Russen, Slo nken en Argentijnen meedoen, j «1 moeten er op toezien dat de erdracht van het gebied doorll r,viers aan de Kroaten soepel I v«loopt. 1 j-® OORLOG in Tsjetsjenië i;1 ret langer meer alleen ee Russische affaire. Sinds eer gisteravond is het een inter! nationaal probleem van d JVSJ8 orde' *n kun ongelijk tegen de Russisch erheerser hebben de volke n op de Kaukasus gekoze wf weg van het interns °naal terrorisme. &aar was de gekaapl Rusland Veerb°0t °P Weg nai Voorn Z1>n de gijzelaal duidATu Russen, maar er den ni ueeu S1*115 overschrl de va u i heeft de kaping va goede^fl001 tot doel alsno§ eel gijzeling00?,te forceren van d kike K -ln agestan. Het mogl gende k r alsmaar opvoj De rkapingen en gijzelingen. le heeft veel weg van c'

de Stem | 1996 | | pagina 4