Nederland zit niet zo met milieu 'Rechtshulp takelt af door nieuwe wet' Hier komt géén sneltramtunnel Story heeft Youp erin Taxol pleegt grote aanslag op budget ziekenhuizen Jaar cel geëist tegen wethouder Helmond 'Rijksrecherche past dwangmiddelen toe' Advocaten Alanya-zaak pleiten voor levenslang A2 dESTEM BINNENLAND A3 Wel bereidheid tot offers Moslim-gemeenschap woest over beschuldigingen drugs Auteursrecht poppenmaakster is geschonden Enkele tonnen Wachten Celdodend Voor ontucht met kinderen \NUARI 1996 DONDERDAG 18 JANUARI 1996 Brittannië en Ierland' In Engeland hier en daar Iplaatselijk mist. Elders Ivolking en met name in len Schotland af en toe peleidelijk iets kouder (temperatuur ongeveer 6 hnderdag in Ierland nog J graden, en Luxemburg: Rustig en Iveer met plaatselijk mist Ighangende bewolking I later op de dag ook hier Ir zon. Vrijdag maxima liet vriespunt, maar in Jngsgebieden ongeveer 4 en Midden-Frankrijk: Ie perioden maar ook hier t mist. Vrijdag met name Itagne ook wolkenvelden lelijk wat regen. Geleide- gere temperaturen. Vrij- maximumtemperatuur graden, in het uiterste iongeveer 9. 'rankrijk: Rustig en over- 1 droog weer met flinke Ie perioden. In de nacht Jitend hier en daar mist. jgtemperatuur rond 10 p; in gebieden met hard- je mist enkele graden [Aan de voet van de Pyre- Iplaatselijk 14 graden, gal: Donderdag perioden pn en vrijwel droog. Vrij- Wolkenvelden en buiige Ook onweer is mogelijk, hgtemperatuur donderdag 'dopend van ongeveer 10 i in het binnenland tot 16 Ie kusten, vrijdag iets lage- Ixima. ge: Wolkenvelden en voor- het zuiden en oosten, vrij- |ok in het noordwesten, af regen of een bui. Donder- lin het noorden perioden l zon. In het binnenland na rond 9 graden, langs de In rond 14. Flinke perioden met zon roog. Met name in de hkte kans op mist. Vrijdag [Sicilië wolkenvelden en Jlijk een bui. Maxima It tussen 8 en 14 graden, kenland en Kreta: Flinke Eden met zon. Donderdag in (zuidoosten eerst nog wol- [elden en kans op wat n. Boven de Egeïsche Zee I afnemende noordenwind, lima van 4 graden in het rdoosten tot 10 in het zuid- len. Island: Wolkenvelden, ook I zon en overwegend droog. |ral donderdag nog hifer en mist of laaghangende lolking. Middagtemperatuur Tlag in het oosten enkele gra- I onder, elders iets boven het Jspunt. Itserland: Perioden met zon lijna overal droog. Vooral op pwitserse Hoogvlakte gebie- l met hardnekkige mist. nperatuur overdag in de en rond +4 graden, ktenrijk: Perioden met zon, ar hier en daar ook hardnek- mist of laaghangende Jrolking. Donderdag later op [dag en ook vrijdag in het brden wolkenvelden en kans Iwat sneeuw. TE KAARTJE eenschors Groet en woonplaats van deze man »re volgorde de naam van zijn beroep, t hij voor de kost? Den Haag (anp) - Veel Neder landers die in aanmerking tomen voor rechtsbijstand, In vaak om financiële rede nen daarvan af. Ook verkeren veel sociale rechtshulpverle ners sinds twee jaar in extra moeilijke omstandigheden. Grote boosdoener is volgens de vereniging voor Rechtshulp de in „04 ingevoerde wet op de rechtsbijstand (WRB). Dit zijn de belangrijkste conclusies van het rapport V/ie let er op de Kleintjes dat de belangenvereniging giste- ballet, oreade, ome; 3. spoed, m, na, speels; 5. luier, restitutie; 6, t, vete, oor, vaak, do; 8. terrine, r, tater; 10. lek, cantor, derrie; 1 too, tortel, eb, som; 13. egeria, ijs, ne, sire; 15. tee, ernstig, leger. rape, Ukkel, elegie; 3. glorie, vrek, orde; 5. mede, retina, stier; 6. ette mee, oester, ons; 8. transport, on- I, si; 10. passie, verdeling; 11- apart, base; 13. ion, etiket, rustig, 15. letsel, os, ree, meer. ©JFS ren in Den Haag heeft gepresen teerd. Sinds de WRB van kracht is, is de animo voor rechtsbijstand een stuk minder dan voorheen, con cludeert Peter de Koning, de auteur van het rapport. Hij heeft zijn rapport gebaseerd op gege vens van sociale advocaten, juris ten bij de bureaus voor rechts hulp, vakbondsjuristen, sociale raadslieden en rechtswinkels. Alleen al in 1994 zijn volgens het rapport 32 procent minder civiele zaken en 25 procent minder strafzaken in deze sector behan deld dan dat zonder de WRB te verwachten zou zijn. Het oorspronkelijke doel van de WRB is rechtsbijstand te bieden voor mensen uit de lagere inko mensgroepen. Maar volgens Ine ke Muller, voorzitter van de Ver eniging voor Rechtshulp, blijkt uit het onderzoek dat die doel stelling in de praktijk zeker niet wordt waargemaakt. „De regering heeft meer en hoge re drempels opgeworpen om het gebruik van de door de overheid gefinancierde rechtsbijstand terug te dringen," constateert Muller. „In de WRB is een verho ging van de eigen bijdragen van rechtzoekenden opgenomen. Ook is daarin de top van de inkomens grens voor alleenstaanden ver laagd." Het aantal rechtzoeken den dat de advocatenkantoren en bureauvestigingen benadert met het verzoek om rechtsbijstand, is sinds het invoeren van de nieuwe wet flink afgenomen. De mensen die de vestigingen wel bezoeken, haken steeds vaker al na één of twee gesprekken af. De mate waarin dit gebeurt, verschilt vol gens het onderzoek per kantoor. De deelnemers aan de enquête zijn er unaniem van overtuigd dat de aan de rechtsbijstand ver bonden kosten een belangrijke oorzaak voor het aantal dalende cliënten is. Ook de positie van de sociale advocatuur zelf biedt op dit moment weinig perspectief. De meeste sociale advocaten overwegen om commerciële zaken voorrang te geven. Sommi gen willen zelfs uit de advocatuur stappen. Volgens De Koning is het waarschijnlijk dat veel des kundigheid in de sociale advoca tuur gaat verdwijnen, Van onze redactie binnenland Den Haag - Nederlanders blijken zich minder bezorgd te maken over de toestand en de toekomst van het milieu dan inwoners van andere landen in de Europese Unie. De bereidheid van de Nederland sebevolking om offers te brengen voor een schoon milieu, is echter groot in vergelijking met het bui tenland. Ook zijn ze vaker lid van een milieu-organisatie. Dat blijkt uit een rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP), dat vandaag verschijnt. Het is opgesteld in opdracht van het milieuministerie VROM en het het milieuplanbureau RIVM inBilthoven. Zwakke plekken Volgens de opstellers heerst er in ons een land een zekere zelfge noegzaamheid als het gaat om milieuproblemen. Het probleem wordt weliswaar erkend, maar 'in ons land valt het mee', wordt gedacht. De reactie op het pro bleem is verder ideëel en ken merkt zich door een charitatieve inslag. Nederland is internatio naal gezien dus nogal bijzonder, aldus het SCP. Het rapport heeft waarde omdat een internationaal gericht onderzoek nog niet vaak Alom vinden Nederlanders een goed milieu wel,belangrijk. Er is ook een sociaal draagvlak voor milieumaatregelen, maar er zijn 'zwakke plekken'. Zaken waar je op een eenvoudige manier aan kunt meewerken (de glasbak bij voorbeeld), of die een financiële besparing opleveren, hebben op grote schaal ingang gevonden. Maar uit de auto blijkt de Neder lander niet te krijgen. Ook zaken die flinke kosten met zich mee brengen, slaan niet aan. Het milieuprobleem staat al jaren in de top-5 van urgente nationale problemen, zo blijkt verder. Een ruime meerderheid van de bevol king is ook bereid extra te beta len voor milieu-onvriendelijke produkten. Ongeveer de helft van de Neder landers wil ook wel meer belas ting betalen. Maar een verlaging van de levensstandaard of flinke extra gezinsuitgaven gaan de meesten te ver. Hogere energie prijzen of hogere autolasten sco ren laag. Producenten Het publiek legt volgens het SCP de verantwoordelijkheid vooral bij producenten. Met name de landbouw en de industrie moeten op hun gedrag worden aange sproken, vinden de meesten. „Het publiek kent zichzelf weinig mogelijkheden toe om het milieu te verbeteren. Hierdoor is zelfs een patstelling in de meningsvor ming. onataan; wij, de consumen ten, willen wel maar kunnen niet en zij, de producenten, kunnen wel maar willen niet," schrijven de onderzoekers. Zij menen dat ongeveer 34 procent van de bevolking milieuvriendelijk is te noemen. Veertig procent is dat niet. 'Hier komt de sneltramtunnel', zegt het bord op de foto nog. Maar de sneltram, en daarmee de tunnel, naar de nieuwe Amster damse woonwijk IJburg komen er niet. Het werk ligt stil. De Amsterdamse stadsbestuurders hebben het project afgeblazen. Ze kie zen alsnog voor een goedkoperegewone tramverbinding. Daarmee wordt 20 miljoen gulden in het water gegooid, want er is al sinds 1994 aan de tunnel gewerkt. Dit tot grote ergernis van omwonenden, want het heien ging dag en nacht door. foto anp Den Haag (anp) - De Islamitische gemeenschap in Nederland is ern stig verontrust over het artikel in de Volkskrant van afgelopen week einde, waarin wordt gesproken van betrokkenheid van moskeeën bij drughandel. Het Komitee Marokkaanse Arbeiders in Nederland (KMAN) spreekt over 'een nieuwe golf van criminalisering' van de Marokkanen. De KMAN heeft islamitische moskee-, jongeren- en vrouwenorganisaties voor morgen opgeroepen tot beraad. De Marokkaanse gemeenschap heeft veel initiatieven genomen om het druggebruik onder Marok kaanse jongeren terug te dringen en verdient geen aanval in de rug, aldus de KMAN. Ook het Instituut voor Multiculturele Ontwikkeling (Forum) is verbaasd en ongerust. Forum zegt dat moskeeën juist wor den ingeschakeld om de kleine criminaliteit te bestrijden. De Turkse gemeenschap is eveneens witheet. Het Inspraakorgaan Turken in Nederland eist onmiddellijke rechtzetting door de krant. Amsterdam (anp) - 'De Nederlandse .Berlusconi, de grote persregisseur'. Die kwa lificatie dichtte mr. Stöpetie van Story Youp van 't Hek toe. Hij deed dit gisteren tijdens het kort geding dat de cabare tier heeft aangespannen tegen de VNU, uitgever van het rod delblad. Van 't Hek, afwezig bij de behan deling voor de Amsterdamse rechtbank, had het waarschijn lijk iets te veel eer gevonden. Hij wil niets te maken hebben met het weekblad. De cabaretier wil zeker niet de indruk weken dat hij meewerkte aan het artikel dat in het laatste nummer van vorig jaar verscheen. Youp: 'Ik kijk niet naar mijn conférence', luidde de kop. Van 't Hek gaf geen interview. Story doet volgens advocaat Kemper van de cabaretier alsof dat wel zo is. Hij vond dat Van 't Hek er door het blad was in geluisd. Kemper steluc dat zijn 'cliënt al jaren geleden de hand schoen tegen de roddelbladen heeft opgenomen. In 1991 moest Story een geschre ven portret van Van 't Hek recti- Youp van 't Hek ficeren. De rechtbank ging toen niet in op de eis dat het blad zich van verdere publikaties over de cabaretier moest onthouden. Dit keer eist Van 't Hek opnieuw een rechtzetting alsmede een dwang som van 50.000 gulden als Story weer over hem schrijft. Het verhaal over Van A Hek is gebaseerd op uit spraken die hij deed tij dens een 3 opéhbaar gesprek. In het Theater Instituut in Amsterdam was op 14 december een fiks aantal persvertegen woordigers aanwezig. Dat was ook de bedoeling van Van 't Hek. Een ver slaggever van Story meldde zich ook. De cabaretier was daarmee niet ingenomen. Volgens Stöpetie berust dat onderscheid nergens op. „Van 't Hek wil de wereld als podium hebben, maar dat mag slechts eenrich- X tingverkeer zijn," stelde 1 de advocaat. J Van 't Hek meent dat hij door publikaties in rod delbladen aan geloof waardigheid zou inboe ten. Hij heeft trouwens wel schik in het robbertje vechten met Sto ry. Mocht hij het geding verlie zen, dan zet hij de zaak voort, liet hij eerder al weten. Rechtbank president mr. Gisolf doet op 25 januari uitspraak. foto dijkstra Zutphen - Walburg Pers bv in Zutphen heeft ten onrech te een foto van een anato misch gelijkende pop van de Amersfoortse poppenmaak ster J. van Heerbeek gebruikt voor de omslag van een boek over incest. Daarmee is het auteursrecht op de poppen geschonden. Walburg moet de poppenmaakster 1000 schadevergoeding betalen. Dit heeft de Zutphense recht bank beslist in een geding van Van Heerbeek tegen Walburg. De rechtszaak draaide om de omslag van het boek Het blijft onder ons. Opening van zaken over incest. Daarop is een foto afgedrukt van een anatomi sche pop van Van Heerbeek. Een kinderhandje houdt de naakte pop vast. Verder zijn er naakte personen te zien, die het kind omhelzen. Van Heerbeek vindt dat haar pop zo op een stuitende manier is afgebeeld, en vreest dat ze opdrachten misloopt. Van, Heerbeek had 10 mille scha devergoeding geëist. 'd(ids)|90jq 'jnap ubaiw iba j3jsu9a 'uaoqos uga jug>i Door Marja Klein Obbink Breda/Terneuzen - Specialis ten en ziekenhuisdirecties in Zuidwest-Nederland ver- Wachten het komend jaar temstens een verdubbeling v'an het aantal patiënten dat behandeld gaat worden met het kankerremmend medicijn Taxol. Maar op dit moment worstelen z>j nog met de vraag waar zij het Beid voor dit peperdure medicijn 'andaan moeten halen. Een uit sondering vormt het ziekenhuis teevensberg in Bergen op Zoom, Waarvan de directie eind vorig to al heeft gesteld het 'maat schappelijk onverantwoord' te Wnden om nog meer geld uit het ,fen budget vrij te maken voor «medicijn. >Wij willen de begroting van ng jaar niet te boven gaan. ■oen zijn er nog geen vijf patiën- n met Taxol behandeld. Dat ogen er niet meer worden, heb- ei? in het overleg met de Ktekostenverzekeraars afge sproken. Dat kan inderdaad ,f.nen dat wij dit jaar L en een behandeling moe rt:,. ^eiSeren," aldus adjunct- tofecteurH. Ensing. om T z'ek™huizen zeggen niet e positieve onderzoeksre- Het Roosendaalse Franciscus-ziekenhuis weet niet waar het geld voor Taxol vandaan moet komen. foto cor viveen sultaten van het kankerremmen- de medicijn heen te kunnen. Uit een Amerikaanse studie blijkt dat Taxol het leven van vrouwen met eierstokkanker met een jaar kan verlengen. „Wij zullen onze indicatie-nor- men moeten gaan verruimen. Maar daardoor staan wij wel voor een enorm financieel pro bleem," zegt directeur patiën tenzorg dr. E. de Nobel van het Bredase Baronieziekenhuis. „Meer patiënten komen voor behandeling met dit middel in aanmerking. Eén behandeling kost al gauw twintigduizend gulden. Wij behandelen nu gemiddeld vijf patiënten per jaar. Straks gaan we dus spreken over enkele tonnen". De Nobel wil binnenkort het probleem voorleggen aan de geneesmidde lencommissie. Volgens hem is het welhaast onvermijdelijk dat er bezuinigd gaat worden op andere geneesmiddelen om geld vrij te maken voor Taxol. Ook in het Bredase Ignatiuszie- kenhuis voorzien specialisten grote financiële problemen. „Tot nu toe was het directie-stand- punt: als het moet, dan moet het, maar dat kun je niet blijven vol houden. Met toepassing van hele strenge indicaties hebben we tot nu toe vijf, zes patiënten per jaar behandeld. Dat gaan er nu meer worden, dat is onvermijdelijk," zegt dr. G. Ras, internist/onco loog. „Ik denk dat de directie met de ziektekostenverzekeraars om de tafel moet." Een verdubbeling van het bud get dat vrijgemaakt wordt voor Taxol zal niet genoeg zijn, vreest Ras. „Als Taxol straks ook gere gistreerd gaat worden voor behandeling van borstkankerpa- tiënten, dan hebben we echt een probleem. Daarvan zijn er veel en veel meer dan patiënten met eierstokkanker". Dat is ook waar directeur W. van der Pompe van het Roosendaalse Franciscusziekenhuis voor vreest. Evenals vorig jaar werkt dit ziekenhuis met een protocol waarin een 'vrij scherpe' - aldus Van der Pompe - indicatiestel ling voor de behandeling met Taxol is vastgelegd. Maar hij voorziet dat ook in zijn zieken huis de normen binnen afzienba re tijd verruimd gaan worden. Hij wacht op een landelijk gedragen meningsvorming daar over. Maar hij heeft op voorhand al uitgerekend dat het Francis- cus boven het budget van een ton voor Taxol, nog eens 2,5 ton extra vrij moet gaan maken. „Waar we dat vandaan moeten halen, weet ik niet. Wij voeren nu al een bezuinigingsbeleid. Wachten op wat er landelijk gebeuren gaat, is ook het stand punt van de directies van het Oosterhoutse Pasteurziekenhuis en ziekenhuis De Honte in Ter- neuzen. Beide ziekenhuizen heb ben tot nu toe nog maar één patiënt met Taxol behandeld. Simpelweg omdat zich niet meer gevallen voordeden. Dat het er meer zullen worden, staat voor beide directies vast. Zij hechten er aan om geen limiet te hoeven stellen. Maar zij wachten op voorstellen van een landelijke werkgroep. „Patiënten en zie kenhuizen moeten weten waar zij aan toe zijn," zegt H. Otten, directeur patiëntenzorg van het Pasteurziekenhuis. „Het wordt een enorme aanslag op ons bud get. Wij constateren nu al dat een groeiende groep patiënten vraagt naar Taxol." Waar het Pasteur het geld van daan moet halen, is onduidelijk. Directeur Rademacher van het De Honte-ziekenhuis weet ook geen concrete oplossing. „We zullen moeten gaan schuiven in het budget." Otten voegt daar nog aan toe dat er ook een ethi sche discussie over Taxol moet Directeur de Nobel van het Bredase Baronieziekenhuis...enorm financieel probleem. foto de stem/johan van gurp worden gevoerd. „In de publici teit zijn de negatieve aspecten van Taxol onderbelicht geweest. Behandeling met Taxol kan lei den - bij wie het middel aanslaat - tot verlenging van het leven met een jaar. Daar tegenover staat een forse vermindering van de kwaliteit van het leven. Taxol is een celdodend middel, het breekt het beenmerg af. Er is een grotere kans op infecties, of bloedvergiftiging, kortom ern stige gezondheidsproblemen. Die aspecten moeten in de afwe ging betrokken worden." De ruimtetelescoop Hubble heeft foto's gemaakt van hele verre melkwegstelsels. Zo ver datje er als het ware het ontstaan van de kosmos in het terug kunt zien. Ze staan 10 tot 13 miljard lichtjaren ver, dus dat is amper te bevatten. Een anonieme Fransman heeft foto's gemaakt van de opgebaarde ex-president Mitterrand en ze vervolgens aan een blad verkocht. De foto's zijn van zo dichtbij genomen dat je er vooral de kleinheid van de mens in terug kunt zien. Voor die foto's van Hubble hebben alleen de ingewij den belangstelling. Aan die van Mitterrand vergaapt iedereen zich. Natuurlijk heeft dat met simpele nieuws gierigheid te maken, maar ook met de beperktheid van de mens. Zo'n dode president laat het einde van dit aardse bestaan zien en geeft eenieder de ruimte om er het zijne van te denken. Foto's van een schier onbegrensde kosmos plaatsen het leven in een zo 'n ruimtelijk perspectief dat er geen denken meer aan vast te koppelen valt. Ze hebben niets met elkaar te maken, die foto's, zo lijkt het. En toch worden ze in dezelfde week wereldkundig gemaakt. Ze zijn beide uitingen van menselijke bescha ving. De ene blikt achterom en de andere kijkt ver vooruit. En allebei benemen ze je het uitzicht op hetgeen waar mee je je vandaag bezig zou kunnen houden. Mens zijn heeft soms veel weg van tijdverdrijf. MERIJN Van onze verslaggever Zwolle - Tegen de van ontucht met kinderen beschuldigde Hel- mondse wethouder A. Putmans is gisteren voor de rechtbank in Zwolle een jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Officier van justitie mr. H. Moraal acht bewezen dat de 43- jarige Putmans in de jaren '83 tot en met '86, toen hij als direc teur/leerkracht werkzaam was op een basisschool in Lelystad, ontucht heeft gepleegd met vijf aan zijn zorg toevertrouwde meisjes. De ontucht zou onder meer heb ben bestaan uit het óp intieme plekken strelen en betasten van de kinderen, die toen rond de tien jaar oud waren. Volgens de aan giften verrichtte Putmans de handelingen op diverse plaatsen in de school, zelfs tijdens de les sen in het klaslokaal. De raadsman van de verdachte, mr. G. Spong, betoogde dat de beschuldigingen onmogelijk juist kunnen zijn en bepleitte vrij spraak. Hij legde de nadruk op 'de brij van tegenstrijdigheden' in de verklaringen. Verder wierp de advocaat een in zijn opdracht door psychologie-hoogleraar Wagenaar vervaardigd rapport in de strijd. Dit moet aantonen dat de onschuld van Putmans ondanks de vijf aangiften in het geheel niet kan worden uitgeslo ten. Putmans kwam in maart '94 voor het CDA in de gemeenteraad van Helmond, waar hij prompt tot wethouder werd gekozen. Voor die tijd was hij werkzaam in het onderwijs en als districtsbestuur der bij de vakcentrale CNV in Eindhoven. Een half jaar na zijn entree in de raad werd hij aange houden voor van ontucht. Vorig jaar liet het CDA weten dat Put mans zal aftreden 'uiterlijk de dag na de uitspraak', hoe die ook luidt. De uitspraak is op 31 janu- Alanya (anp) - De advocaten van de vier verdachten in het Turkse moord- en verkrachtingsproces, zullen vandaag probe ren een eventuele doodstraf te laten omzetten in levenslange gevangenisstraf. Dit heeft een van de verdedigers gisteren mee gedeeld. Vandaag doet, na ruim een half jaar procederen, de rechtbank uitspraak in de zaak rond de moord op een 21-jarige Georgi sche vrouw en de 35-jarige Marij ke van Dijk uit Hilversum, en de verkrachtingen en pogingen tot moord op haar vriendinnen Han- neke Adrichem (28) en Suzanne Kranenburg (26). In november vorig jaar eiste de officier van justitie tegen de vier verdachten de doodstraf. Op ver zoek van de verdediging stelde de rechtbank de geplande uitspraak in december echter uit. Nu is het, volgens de Turkse advocaat H. Bora die de slachtoffers en nabe staanden bijstaat, zeker dat de rechtbank een oordeel zal vellen. De raadsman denkt dat alle vier de doodstraf opgelegd krijgen. Voor twee verdachten echter, die tijdens het plegen van de misdrij ven respectievelijk 16 en 17 jaar waren, wordt die straf onmiddel lijk omgezet in levenslang. Min derjarigen krijgen in Turkije de strop niet. Ook voor de andere twee is het, volgens Bora, lang niét zeker dat zij door hanging om het leven zullen komen. Bora: „Eerst moet het hof de zaak in hoger beroep op juridische punten bekijken. Later pas beslist het parlement of de dood straf ook werkelijk moet worden uitgevoerd." De laatste jaren stond de volksvertegenwoordi ging dit nooit toe, mede door kri tiek uit de Westerse wereld op de doodstraf. Utrecht (anp) - De rijksrecherche past 'ongeoorloofde dwang middelen' toe om de Haarlemse criminele inlichtingendienst (CID) in een kwaad daglicht te stellen. Dat verklaarde de Utrechtse advocate P. Marie gisteren. Marie behartigt de belangen van Klaas Langendoen, de voormali ge chef van de CID Haarlem. Marie reageert op berichten dat de rijksrecherche Langendoen verdenkt van meineed tijdens de parlementaire enquête opspo ringsmethoden. De verdenking ontstond nadat de zuster van Langendoen in Ecuador verkla ringen had afgelegd die belastend waren voor haar broer. Langendoen heeft bij de commis sie-Van Traa verklaard dat hij niets wist van de betaling van zwijggeld aan een informant om daarmee te voorkomen dat die zijn verhaal kon vertellen bij de enquêtecommissie, dan wel dr rijksrecherche. Die onderzoekt al maanden de omvang van drug transporten die onder regie van de politie zijn uitgevoerd. Marie baseert haar oordeel over de 'uiterst dubieuze' opsporings methoden van de rijksrecherche op wat N. Langendoen in Ecuad or is overkomen. De zuster van de voormalige CID-chef beweert dat zij en haar aanstaande echtge noot na een klopjacht door de Ecuadoriaanse politie en Interpol zijn opgespoord in de haven plaats Guayaquil. Justitie, verantwoordelijk voor het rijksrecherche-onderzoek, wil niet reageren. „Tot het rap port klaar is, geven wij geen enkel commentaar," aldus voor zitter Docters van Leeuwen van het college van procureurs-gene raal.

de Stem | 1996 | | pagina 3